Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Valitsemisalas on riigi majanduspoliitika ja majanduse arengukavade väljatöötamine ning elluviimine tööstuse, kaubanduse, energeetika, elamumajanduse, ehituse, transpordi (sealhulgas transpordi infrastruktuur, veondus, transiit, logistika ja ühistransport), liikluskorralduse (sealhulgas liiklus raudteel, maanteedel ja tänavatel, vee- ja õhuteedel), liiklusohutuse suurendamise ja liiklusvahendite keskkonnakahjulikkuse vähendamise, informaatika, telekommunikatsiooni, postside ja turismi valdkonnas;
Valitsemiskorraldus -  Eesti on parlamentaarne vabariik  Kõrgema võimu kandja on rahvas  Meestel/ naistel võrdne valimisõigus  Täidesaatev võim - Vabariigi Valitsus  Riigivanem- sisuliselt peaminister, täitis ka riigipea ülesandeid Välispoliitilised suunad  Juriidilise tunnustuse saamine  Rahvasteliit - seal aktiivne olemise eest loodeti abi  Mõte Balti liidust -soome, eesti, läti, leedu, poola- ei saanud olla sest leedu ja poola ei saanud üksteisega läbi
Valitsemisalas on riigi sotsiaalprobleemide lahendamiskavade koostamine ja elluviimine, rahva tervise kaitse ja arstiabi, tööhõive, tööturu ja töökeskkonna, sotsiaalse turvalisuse, sotsiaalkindlustuse ja -hoolekande korraldamine, võrdse kohtlemise ning naiste ja meeste võrdõiguslikkuse edendamine ja sellealase tegevuse koordineerimine ning vastavate õigusaktide eelnõude koostamine.Valitsemisalas on Ravimiamet, Sotsiaalkindlustusamet, Terviseamet, Tööinspektsioon.
Valitsemise tunnuseks on see, kui ühegi grupi huve ei tähtsustata pikka aega teiste arvelt, vaid huvide rahuldamine käib tasakaalustatult. Efektiivse valitsemise korral kaasatakse huvigrupid poliitikasse juba õigusaktide ja otsuste kujudamine algstaadiumis. Äärmuslike ja mässumeelsete gruppide kaasamine poliitiliste otsuste tegemisse muudab nad kaasvastutajaks, mis tavaliselt vähendab nende nõudmiste käremeelsust ning võimaldab sündmustel areneda rahumeelselt.
Valitsemisalas on maaelu poliitika, põllumajanduspoliitika, kalanduspoliitika kalamajandust puudutava osa ja põllumajandustoodete kaubanduspoliitika kavandamine ja elluviimine, toidu ohutuse ja nõuetekohasuse tagamise korraldamine, loomatervise ja -kaitse ning taimetervise ja -kaitse alase tegevuse koordineerimine, põllumajandusteadus- ja arendustegevuse ning põllumajandushariduse korraldamine ning vastavate õigusaktide eelnõude koostamine.
Valitsemisalas on õigusloome koordineerimine, õigusaktide süstematiseerimine, esimese ja teise astme kohtute, prokuratuuri, vanglate, notarite ametitegevuse ja õigusteenuse korraldamine ning õigusloome ministeeriumi pädevuse kohaselt, samuti välisriigi kodaniku või kodakondsuseta isiku välisriigile väljaandmise otsustamine ja andmekaitsealased küsimused.
Valitsemisel on eelkõige moraalne eesmärk - eesmärgiks on õnnelik ja vooruslik elu, mis on inimese tõeline eesmärk ühiskonnas, see kandub lõpuks üle heale elule väljaspool seda maailma, kuid see on väljaspool inimvõimu ning on rohkem preestrite pärusmaa kui valitsejate oma. Hästi korraldatud maine elu aga aitab kaasa ka sellele eesmärgile.
Valitsemiskulud g0 on samuti mõjustatud intressimäärast, aga tunduvalt vähem kui eelmainitud. Seetõttu võime valitsuskulud kõrvale jätta ja kuna oma iseloomult on mõlemad eelmised sarnased siis võime autonoomsed kulud kirjutada: j A = fA (r) ; fA < 0 (15) Graafiliselt (slaid 28a) on autonoomsete kulutuste funktsioon (r,Q) tasapinnal langev kõver.
Valitsemistasand on esmatähtis ning kogukonnal on endal õigus otsustada oma asjade ja avalike vahendite kasutamise üle. Kodanikele peab olema tagatud õigus ja võimalus sisuliselt sekkuda avalikku ruumi puudutavate või avalikke huve hõlmavate otsuste langetamise protsessi nii riigi kui omavalitsuse tasandil ka valimiste vahelisel ajal.
Valitsemise puhul on esmatähtis efektiivsus, alles seejärel proportsionaalne esindatus; süsteem võimaldab tihedamat kontakti esindaja ja tema valimisringkonna vahel; valijal on valimissüsteemist kindel arusaamine - ta mõistab, et tema ühest häälest võib palju sõltuda; võimalik relv antisüsteemsete parteide vastu.
Valitsemise järgi – diktatuur ja demokraatia 2. majanduse ja tehnoloogia arengu järgi industriaalühiskond, postindustriaalne ühiskond, infoühiskond, teadmusühiskond 3. sotsiaalse võrdsuse ja õigluse põhjal – heaoluühiskond 4. sotsiaalfilosoofid jaotavad ühiskonna modernseks ja postmodernseks
Valitsemisalade korraldamiseks on moodustatud justiitsministeerium, kaitseministeerium, keskkonnaministeerium, kultuuri- ja haridusministeerium, majandusministeerium, põllumajandusministeerium, teede- ja sideministeerium, rahandusministeerium, siseministeerium, sotsiaalministeerium ja välisministeerium.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Valitsemiskultuurid - 1.põhjamaad(kodanikukesine riik;kogukondlikud;konsensuslik otsustamine;reeglite läbiräägitavus) ; 2.Mandri-Euroopa(suur elitaarne riik; kogkondlikkus; enamusotsus; täpne tehniline rregel) ; 3.Angloameerika(vähe riiki; individualism; enamusotsus; kokkulepe, avar tõlgendusruum) Kodanikukultuur: Kolm tüüpi: osalev, alluv, võõrandunud-eemalseisev. Avalik arvamus: Ühiskonnas laialt levinud suhtumine, mida paljud on avalikult väljendanud.
Valitsemine ise on sealjuures võim kellegi üle, mis avaldub suhtena võimu kandva isiku (subjekt) ja isiku vahel, kellele on võim suunatud (objekt). Nagu see esineb näiteks ülemuse ja alluva vahekorras, kus juht kasutab töötajat millegi ärategemiseks.
Valitsemiskulude graafik on analoogne investeeringute graafikuga ja kuigi nende toime lühiajaliselt on majandust stimuleeriv ning töökohti pakkuv, siis pikemas perspektiivis on nendel üsna erinev mõju.
Valitsemisaega nimetatakse sulaajaks. Hruštšov liikus oma isikuvõime kehtestamise suunas. 1957. aastal püüdsid sulaaja poliitikaga rahulolematud teda võimult kõrvaldada, kuid edutult.
Valitsemise aeg on majanduskasvu, uuenduste aga ka moraalse allakäigu aeg. Kuna emarebased ei suuda rakendada jõudu, haaravad võimu isalõvid, kes kehtestavad “kõva käe” poliitika.
Valitsemiskorraldus - kõrvuti tegutsesid riiklik valitsemissüsteem ja seisuslik valitsemissüsteem. Venestusega seda küll antuke kärbiti hiljem ,kuid täielikult välja juurida ei suudetud.
Valitsemisvorme on olemas mitmeid: diktatuur, monarhia, türannia, polüarhia jt. Miks paljud maailma riigid valivad enda riigikorraks just demokraatia, kui valida on ka paljude teiste
Valitsemi - ne. Vaaraod maeti “lihtsurelikest” erinevalt püramiididesse, mida olid ehitatud terve vaarao eluaja, nende järglased ja (ehk pojad) pärisid isadel sama ameti.
Valitsemisalade korraldamiseks on moodustatud järgmised (10) ministeeriumid: Keskkonna, Justiits, Majandus- ja kommunikatsiooni, Rahandus, Kultuuri, Sotsiaal, Sise, Välis, Kaitse, Põllumajandus.
Valitsemisaastate kohta on usaldusväärseid andmeid, võib Pythagorase sünniaja paigutada 570 aasta paiku eKr. Seejärel olevat ta rännanud ringi, eeldatavasti Egiptuses ja Babüloonias.
Valitsemissektori võlg on prognoosiperioodi lõpus suurem kui 10% SKPst, peamiselt seoses Euroopa Finantsstabiilsuse Fondi kaudu antava abi ja Eesti Energia aktsiakapitali suurendamisega.
Valitsemisaastal – võimalik, et siis sündis Tutanhamon ja Kiia suri sünnitusel; Amarna kuningliku hauakambri kannatada saanud leinastseenid võivad seda seisukohta kinnitada.
Valitsemise efektiivsus - näitab, kui edukalt suudab võim valitseda ja rahuldada erinevate sotsiaalsete gruppide (nt. väikeettevõtjate, põllumeeste, lastega perede) põhihuvisid.
Valitsemise tunnuseks on see, kui ühegi grupi huve ei tähtsustata pikka aega teiste arvelt, vaid huvide rahuldamine käib tasakaalustatult, mitmesuguste poliitiliste meetmetega.
Valitsemisvõrgustikud – hierarhilise valitsusmudeli asemel on valitsuse keskmeks tuumtäitsevvõim kui võrgustikud,mis valvavad madalamate tasandite funktsionaalvõrgustikke.
Valitsemiskorda nim. ka põhiseaduslikkuseks ehk konstitutsionalismiks. Põhiseaduslikkus on valitsemine,kus võimu teostatakse ja piiratakse seadusega määratud viisil.
Valitsemisvõrgustikuks nimetatakse erinevate avaliku, era- ja kolmanda sektori rühmade koostöövõrgustikku, mis toimib paremate poliitikate või nende rakendamise eesmärgil.
Valitsemise juures on esmatähtsusega efektiivsus, alles seejärel proportsionaalne esindatus; 3. süsteem võimaldab tihedamat kontakti esindaja ja tema valimisringkonna
Valitsemisvorm - parlamentaarne ja presidentaalne  Korralduse vorm- demokraatlik, mittedemokraatlik  Riikliku korralduse vorm- lihtriik, liitriik, riikide liit.
Valitsemisvorm on üldine raamistik, millega määratakse riigivalitsemise üldised põhimõtted, riigivõimu ulatus ja viis, kuidas toimub võimu vahetus.
Valitsemistasud on erinevad, soovitavad autorid valida LHV Pensionifondi M, kuna kuigi viimase valitsemistasu on küll suurim on ka tema tootlus kõrgeim.
Valitsemisala põhja - Honshu’sse, kuid sõjavägi, mille ta vallutama saatis ei suutnud vastu panna kohalike moodustatud agressiivsete meeste klannile.
Valitsemise legitiimsus - võim peab olema õiguspärane, rahvas peab võimu õiguspäraseks siis, kui võimulolijad hindavad samu väärtusi, mida rahvas.
Valitsemisega hakkama – Rudolf I ning pärast tema troonile asumist 1273 olid kõik Saksa keisrid Habsburgide, Wittelsbachi või Luxemburgi soost.
Valitsemisvormid - 5. Sparta ja Ateena riigikorraldus – • Sparta – Aristokraatia, rahvakoosolekul lõplikud otsused ja ametnike valimine.
Valitsemisalas on Konkurentsiamet, Lennuamet, Maanteeamet, Patendiamet, Tarbijakaitseamet, Veeteede Amet, Tehnilise Järelevalve Amet.
Valitsemisaega nim. juulimonarhiaks. 1) revolutsiooni algus Generaalstaatides ilmnesid juba alguses saadikutevahelised vastuolud.
Valitsemisaeg on jätnud Prantsusmaale Versaille'i lossi, prantsuse moekultuuri ning hulganisti kunsti- ja kirjandusklassikat.
Valitsemisaja 527 - 565 * Justinianuse korraldusel töötati välja nn tsiviilõiguste kogum ( aluseks oli sellele Rooma õigus)
Valitsemiskultuur - küsimus sellest, kuidas suhtub valitsus ,vastutuse kandjad kui ka ühiskond, riiki, seadustesse jne.
Valitsemise mõiste on ajas muutunud laiemaks ja paindlikumaks, sest seda on teinud ka praktika, otsuste langetamise viis.
Valitsemisjõud on sageli ka muudel äriühinguga seotud ettevõtetel – pangad, võlausaldajad, ostjad, tarnijad.
Valitsemisalas on Põllumajandusamet, Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet, Veterinaar- ja Toiduamet
Valitsemisala tegevus - ja majandusarengu kava ning investeeringute kava vähemalt kolme järgmise eelarveaasta kohta.
Valitsemistüüp on sellest ideaalist üha kaugemal, üha “ebaõiglasem” selle sõna platonlikus tähenduses.
Valitsemised – senat kaotas tähtsuse riigi valitsemisel, keisri võim oma alamate üle suurenes veelgi.
Valitsemisvormid on kujunenud välja ajaloo jooksul ning on tingitud riigi sotsiaal-majanduslikest oludest.
Valitsemiskorrad on sarnased minevikus olnud omadele, paljud tõekspidamised on üle võetud antiik ajast.
Valitsemissüsteem – parlamentaarne: • Rahvas valib parlamendi – populaarsemad erakonnad moodustavad
Valitsemistasude järgi on töö autorid arvamusel, et mõistlik oleks valida SEB Progressiivne Pensionifond.
Valitsemisega ehk nad võisid osaleda rahvakoosolekutel ja neid võidi valida riigiametitesse.
Valitsemine eesti - ja Liivimaal ning baltisaksa aadli ja keskvõimu suhted 17. ja 18. sajandil
Valitsemissüsteemi aluseks on Põhiseadus (Kenpo), mis kehtestati 1947. a. pärast II Maailmasõda.
Valitsemistasu on kõige väiksem SEB Konservatiivse Pensionifondi puhul soovitavad
Valitsemisalas on Kaitsepolitseiamet, Politsei- ja Piirivalveamet, Päästeamet.
Valitsemisajast on Prantsusmaa koos Põhja- Itaaliaga olnud rõivamoe keskuseks.
Valitsemisalaks on kaitsevägi, Kaitseliit, Teabeamet ja Kaitseressursside Amet.
Valitsemisintstutsioonide aluseks on valgustusajast pärinev Montesquieu idee võimude lahususest.
Valitsemisalas on kaitsevägi, Kaitseliit, Teabeamet ja Kaitseressursside
Valitsemisala arengukavad on üheks aluseks riigi eelarvestrateegia koostamiseks.
Valitsemisviisi kasutuselevõtt on seotud sisemisest inertsist ning välismõjudest.
Valitsemise tähendus on viimastel aastakümnetel märgatavalt laienenud.
Valitsemisvormiks - Lykurgose seadus, mis tuntud oma karmuse poolest.
Valitsemisvormidele on omane, et riigipea on perioodiliselt valitav.
Valitsemisreformid – bojaaride tuuma asendati senatiga.
Valitsemiskorraldusi - RIIGIKOGU,VALITSUS,PRESIDENT,KOHUS
Valitsemisviis - absolutism, 5)palju revolutsioone.
Valitsemisala on püsib piisavalt piiratud.
Valitsemis aega nimetatakse Amarna ajastuks.
Valitsemiskorraga - Veetše ehk rahvakoosolek.
Valitsemisvorm – presidentaalne vabariik.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun