Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Sõnu seletav sõnaraamat
Ukraina abi Ukraina kaitse vajab abi. Tee annetus täna! Aita Ukrainat Sulge
Add link
Valgustatud absolutism – kuigi valitseja on piiramatu võimuga, on ta siiski omamoodi valgustatud , edumeelne (seostatakse prantsuse kuninga Louis XIV-ga). Kõige klassikalisem valgustatud monarh on Preisimaa kuningas Friedrick II ehk Friedrick Suur – kirjutas kuuletusi, mängis flööti, kaotas pärisorjuse (seetõttu ka mõju Eestile – balti sakslaste seas hakkasid levima pärisorjuse kaotamise ideed). Ajaloolased, juristid ja mõned vaimulikud (Vaimulik E.Condillac -prantsuse katoliiklik valgustaja)
Valgustatud absolutism – riigikord, kus valitseb piiramatu võimuga haritud monarh valgustusfilosoofia põhimõtetel. Valgustuse tulemus: Ratsionaalne mõtlemine Vähenes usk kirikusse, seisuslikesse autoriteetidesse Haridus levis Sallivus suurenes Hakati parandama talurahva olukorda Väärtustati demokraatiat, inimõigusi ja teadust.
Valgustatud absolutism - valitsemisvorm, kus valitseja surub peale, ta ei huvitu rahva arvamusest (louis) Parlamentaarne monarhia- on parlamentarismi vorm, kus riigipeaks on monarh, kellele kuulub vaid esindusfunktsioon ja ta ei oma poliitilist võimu.

Valgustatud absolutism – Selle lõpus on Prantsuse revolutsioon ning mida iseloomustab valgusfilosoofide poolt loodud ideede rakendamispüüe reaalpoliitikas ja tähendab valitseja veelgi suuremat potentsiaalset vabadust.
Valgustatud absolutism - Friedrich II ( talurahvapoliitikas pidas vajalikuks piirata teotöö mahtu, taheti takistada talumaade mõisastamist). Uute külade ja talude rajamine, jätkus ka koolihariduse areng.
Valgustatud absolutism - monarhia vorm, kus piiramatu võimuga liberaalse valitseja eesmärgiks oli rahva teenimine ja alamate heaolu suurendamine parandades seadusi ja teostades reforme.

Valgustatud absolutism – monarhi ainuvalitsuslik võim, mis seadis üllesandeks valgustuslike reformide läbiviimise üldise hüveolu saavutamiseks ühiskonnas.
Valgustatud absolutism - piiramatu võimuga kuningas/keiser juhib lähtuvalt enda valgustatud nõuandjate nõuannetele riiki.
Valgustatud absolutism – riigikord, kus valitseb piiramatu võimuga, kuid haritud monarh, kes peab silmas eeskätt üldsuse

Valgustatud absolutism - ideoloogia, 18.sajandil, kus parim valitseja on haritud ja piiramatu võimuga monarh.
Valgustatud absolutism - monarhia ainuvalitsuslik võim, kes valitseb rahva huvides, ainu võim valitsejal.
Valgustatud absolutism – valitsejate liit filosoofidega, Voltaire`i poliitiline ideaal

Valgustatud absolutism on ideoloogia, mis kujunes 18. sajandi esimesel poolel.
Valgustatud absolutism - riigi vorm, kus eesotsas on valgustatud monarh.
Valgustatud absolutism on see, mida 18saj hakatakse ellu rakendama.

Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõisteKirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli? | Tee tasuta konto


Registreeri ja saadame uutele kasutajatele
faili e-mailile TASUTA

Konto olemas? Logi sisse

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun