Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Vajumismoone ehk mattumismoone. Vajumismoonde kivimid: kildad (enamasti peitkristalsed) 137. Moondekivimi porfüroblastiline struktuur – millised mineraalid moodustavad porfüroblaste? Kontaktmoondel, mis areneb maakoores tarduvate magmamasside kontaktil ümbriskivimitega tekivad nn. kontakt-sarvkivimid, millele nimetus tuleneb väga peeneteralise vôi peitkristalse mineraalse massi poolt loodavast karpjast e. sarvjast murdepinnast.
Vastastikuses asendis – 7 cm; 3) muude rajatiste (näiteks tehnovõrkude kaevud, aiad-piirded, teede-platside servad, erinevad postid ja väiksemad tugitarindid jne) asendi maksimaalne viga lähimate mõõdistamisvõrgu punktide suhtes – 8 cm; 4) reljeefielementide ja kõlviku piiride asendi maksimaalne viga plaanil lähimate mõõdistamisvõrgu punktide suhtes – 1 mm plaanil.
Varbla - Tõstamaa (anormaalne, mittetüüpiline sest lisaks rähksetele ja karbonaatsetele muldadele levib ka leetunud ja happelisi muldi) II Leostunud ja leejad ning analoogsed soostunud mullad Kesk-Eestis. valdavaks aluspõjaks Siluri ajastu lubimerglid ja lähtekivim oluliselt vähem koreseline ja karbonaatne. pruunikas-hall karbonaatne liivsavi-saviliiv moreen.
Vastavalt kütuse - ja energiamajanduse pikaajalisele riiklikule arengukavale aastani 2015 on puidu kogu võimalik majanduslik aastane primaarenergia kogus 5,72 TWh. Viimasel kahel aastal on raiemahud näidanud langustendentsi (vaatamata väga soodsale olukorrale puiduturul) ja risk ületada juurdekasvu piiri pikema perioodi kestel on vähenenud. [4]
Valkude lagunemisel on 2 etappi: 1) ammonifikatsiooni protsess (tegutsevad igas mullas) NB! Kui org. aines, mida hakatakse lagundama on alla 2% lämmastikku, kasutatakse kogu N ära. 2) nitrafikatsiooni protsess (tekivad happesoolad, nitraadid mulda). Nitrifitseerivad bakterid on väga nõudlikud.
Veerikkad – minimaalne vooluhulk >1,0 m3/s. Eesti jõelõikude jaotus kalakoosluste alusel Külmaveelisi jõelõike võib nimetada liigivaeseks forellipiirkonnaks, kus lisaks jõeforellile esinevad reeglina veel laialevikuga liigid – võldas, lepamaim, haug, trulling ja luukarits.
Valgustus on heakorrastuse üks tähtsamaid osi. Asulates kasutatakse valgustust põhiliselt tänavavalgustusena, arhitektuurse-kunstilise valgustusena, reklaamvalgustusena, signaal-ja turvavalgustusena. Valgustus on vajalik mugavaks ning ohutuks liiklemiseks asulates pimedal
Veetaseme mõõtmisand - koosneva terasvarda läbimõõt on 27 mm ning ajal (siis kõlbavad ujukiteks jäätükid). mete töötlemisel arvut kõigist ööp-mõõtmistest pikkus 3 m. Vardal on 10-cm jaotised, mille järgi Mõõtmiseks valitakse sirge jõelõik, millel ööp keskm veetase.
Veeaurustumine on tingitud: 4. Mulla ja atmosfääri vaheline ebatasasem pind, seda rohkem neelatakse • mulla ja õhu niiskusest ja gaasivahetus soojust temperatuurist Mulla õhusisalduse all mõistetakse õhuga • Mullaniiskusest: mida • mullalasuvustihedusest.
Valgussambad on halonähtused, mis tekivad nii allpool kui ülalpool päikese- ja kuuketast. Nad tekivad juhul, kui horisontaalsetelt plaadikestelt ja vertikaalsete prismade otstelt peegeldunud päikesekiired tekitavad vertikaalse valge samba Päikese kohal.
Varuteguriks on nihketugevuse τf suhe tasakaalu olekus mobiliseeritavasse nihketugevusse τs. Nihketugevus τf = c+σtan. Kuna σ = N/l, kus l on lihkejoone pikkus lõigu i ulatuses, siis varutegur on N c+ tan ϕ F= l τs Momentide tasakaalu tingimusest
Veesisesed taimed on veekogu bioloogilise seisukohalt väga tähtsad – nad toodavad palju hapnikku ja tarbivad rohkelt toitaineid veest (vetikatele ei jää midagi) Head veepuhastajad on harilik kuuskhein Hippuris vulgaris ja räni-kardhein Ceratophyllum
Vanematel tiivikutel on kalda või paadiga Kiiruspunktide arv vertikaalil oleneb voolu Veetase võidakse registr mehaaniliselt, ühendatud patareitoitel elektrijuhe, mille sügavusest h ning sellest, kas säng on vaba, pneumaatiliselt või elektrooniliselt.
Veeaur atmosfääris on osa hüdroloogilisest tsüklist, mis kujutab endast suletud süsteemi, kus Maal piiratud kogustes leiduv vesi ringleb aurumise ja transpiratsiooni, kondenseerumise ja sadestumise teel ookeanist ja maismaaltatmosfääri ning tagasi.
Vaba vesi tähendab seda, et põhjavee hulka ei kuulu kapillaarvesi, kilevesi, hügroskoopsusvesi, niiskus mullas, keemiliselt mineraalide koostisse seotud vesi jne. Põhjavesi liigub maakoores gravitatsioonijõu ning rõhu vähenemise suunas.
Vaate koostamiseks on kolm võimalust, esiteks nn kitsas vaade ja lai vaade, mis on seotud vaatekoridoriga ning kolmandaks on vista, mis on kitsas, sügav vaatekoridor ning väga tähtis on selle vaate koondumispunktides olev fookus.
Vaatlusjaamade programmis on meretaseme, tuule suuna ja kiiruse, õhutemperatuuri ja veetemperatuuri mõõtmised, lainetuse, nähtavuse ja jääolude vaatlused. Neid andmeid kasutatakse nii mere ninga ka jää prognooside koostamisel.
Veele ohutud – klaaspudel, osa metalle, mõnikord ka puit 2. veele ohtlikud - tahkeid aineid ja asjad, mis lahustuvad vees väga kiiresti: osa plastmasse, tahked soolad, paljud metallid, tahked orgaanilised ained.
Varbla - Tõstamaa on jällegi anormaalne, mittetüüpiline seetõttu, et lisaks rähksetele muldadele, karbonaatsetele muldadele levib ka mittetüüpilisi muldi – leetunud muldi, happelisi muldi.
Veesetted on hästi sorteeritud materjal. Karbonaatsus sõltub sellest millises Eesti osas nad on tekkinud: Kesk- ja Põhja-Eestis karbonaatsed, Lõuna- ja Kagu-Eestis karbonaadi vaesed.
Veekaitsevöönd – vee kaitsmiseks hajureostuse eest ja veekogu kallaste uhtumise vältimiseks. Veekaitsevööndis on majandustegevus piiratud ja vöönd sätestatakse ranna ja kalda kaitse
Valdavalt 65 - 75m kõrgune ala, millel on tüüpilised lavamaa omadused (maapinnalähedast aluspõhja katab suhteliselt õhuke pinnakate). Suhtelised kõrgused enamasti 10 m piiresse.
Valemites p1 on pinnase ja selle poorides oleva vee kaal ülalpool vaba veetaset lõigu piires P1 = A1 γ. P2 on pinnase ja vee kaal allpool veetaset P2 = A2 γ ja P ′ pinnase 2
Vahevöö on koore tuuma vahele jääv Maa sfäär (3-90 km ning 2900 km sügavusintervallides). Piiratud ülevalt Moho pinnaga ning altpoolt vahevöö ja tuuma piiriga.
Vahevöö on valdavalt tahke, kuid liigub siiski konvektiivselt (liikumiskiirus on mõni mm kuni mõni cm aastas). Vahevöö ülaosas on veelgi vedelam astenosfäär
Veidi üle - 1,8 C, mis on merevee külmumistemperatuur). Siiski võivad tallused mitmetel liikidel olla suured, kuid selgub, et need on kasvanud mitme aasta jooksul.
Vajumismoone – võib käsitleda kui lõplikult väljaarenemata regionaalmoonet, mida iseloomustab suhteliselt kõrge litostaatiline rõhk võrreldes temperatuuriga.
Vaba vesi ehk gravitatsiooniline vesi võib olla kapillaarne rippuv vesi , kapillaarvesi ja vaba vesi mis moodustab pinnasevee või survelise ehk arteesiavee.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Vahemereline kliima - kujundab talvel mP suvel cT - Talv pehme ja sajune 5-10C suvi palav ja kuiv (20-30C)sademeid 400-600mm - taimestik kohastunud põuase suvega -igihaljad kõvalehelised metsad ja põõsastikud - Mullad viljakad,erosiooniohtlikud - Osa vilju valmib kevadel või suve algul(teraviljad, tsitrulised) osa kuivab suve lõpuks - vajalik kunstlik niisutus
Valgustingimused on siin enamasti halvad, põhjasetteid kantakse edasi, osaliselt settivad teel mere poole, koos nendega uhutakse kividelt sinna kinnitunud vetikad.
Vee voolukiirus on madal põhjapool, kus on hõõrdumine sängi põhjaga, kasvab pinna suunas(max 0,6-0,7d), ning pinna lähedal langeb veidi õhuga hõõrdumisel.
Valkjas – hall, Vaha M karpjas K 5-6 S; BK; HT - SiO2*nH2O koorikud, nõrud, opalestsents vaoigu T 2-2,5 subvulkaaniline Amorfne kaugstrukt massiivne
Veetaimed on nii vetikad (alamad taimed) kui ka kõrgemad taimed. Paljud veetaimed on oma areaali laiendanud võõrliikidena erinevates maailma kohtades.
Varjatud happesus ehk potensiaalne happesus, seda põhjustavad mullakolloididel neeldunud vesinikioonid. Jaguneb kaheks: 1. mulla asendushappesus – moodust.
Veevälimahutavus on see mida muld on 2)biokeemiliste protsesside käigus(raku sisemus) 3% Lõ-E on hea kui on 2% Mulla org ainete võimeline kinni hoidma.
Veereziimid - *läbiuhtumine, õhuläbilaskvusega ka siis kui muld niiskub kuni *mitteläbiuhtumine, *aurumine. kapillarse veemahhutavuseni.
Valem at - Eg-Bg-Cg b)liivadel l, valem AT-E-Bhf-G. Kui on üles haritud, on vaja otsustada, aks tasuvad ära või ei, on vaja 35 hp.
Vertikaalne sirkulatsioon – kevadise soojenemise I faas, kestab kuni kogu vesi on ~4ºC – tekib termiliselt homogeenne keskkond – homotermia.
Vaatlusandmeid on vähe ja ka rida ei õnnestu pikendada, tuleb arvutuslikud maksimumvooluhulgad arvutada empiirilistest valemitest.
Valem a - EL-Bt-C-D. Leetjad mullad, mis on Tartu ja Viljandi põhjaosas, on juba pinnalt happelised ning vajavad lupjamist.
Vastavalt p - T tingimuste muutustele eraldatakse konkreetseis moondepiirkondades välja erinevaid faatsiesi, nende seeriaid.
Vaatlussatelliitidele on paigaldatud ülivõimsad kaamerad, mille abil on võimalik näha maju, maanteid, põldu, mägesid ja järvi.
Vastupanu deformatsioonile on mulla omadus vastu panna mitmesuguste välisjõudude survele, mille tulemusena ta lõpuks deformeerub.
Veevaesed – minimaalne vooluhulk 0,25 m3/s ja kas maksimaalne sügavus <0,6 m või domineeriv sügavus <0,4 m;
Varasemast on säilinud vaid kilde (pärandkultuuri objekte) ja tükikesi (traditsioonilist maakasutust).’
Valgepõsk lagle on kõige arvukam, kuid kaugeltki mitte ainus linnuliik, kes Matsalust kevadeti läbi liiguvad.
Vastav stuktuur on sarvkivistruktuur. 134. Mis toimub kataklastilise e. dünamometamorfismi käigus kivimitega.
Vereringe on tigudel avatud. Värvusetu veri voolab osaliselt veresoontes ning osaliselt elundite vahel.
Veeannile vastand on küllastusvajak. See nätab kui palju veega küllasumata kivimisse vett juurde mahub.
Valglad on need kohad kus vesi jääb natukeseks pidama ning tekitab veekogu, laiema kui jõgi.
Vaate koostamisek on ajalooliselt välja kujunenud 3 võimalust: nn. kitsas vaade, nn. lai vaade, vista.
Varjatud happesus ehk potensiaalne happesus, seda põhjustavad mullakolloididel neeldunud vesinikioonid.
Vees liikumiseks on neil laiad ujulestad, mida mõned veeloomad maismaal käies hüplemiseks kasutavad.
Vastsetel on mitu arengujärku, mille jooksul nad ei pruugi täiskasvanud loomadega sarnaneda.
Valgusnähtuseks nimetatakse sündmust, mis on seotud valguse kadumise, tekkimise või muutumisega.
Vastsete lõuad on sama võimsad kui täiskasvanud isenditel, vaid veidi saledamad aga teravamad.
Vastsed on pikliku ja väga painduva kehaga. Tagakeha tipul on kaks lülilist jätket.
Vaik - laguneb aeroobses keskkonnas päris lihtsalt ja anaeroobses kk-s ei lagune.
Vanim maaviljelussüsteem on uudismaasüsteem, iseäranis omane rändavatele, nomaadsetele rahvastele.
Vahekaugused on muutuvad või muutumatud eristatakse meetrilist ja geomeetrilist rida.
Varjud on väljendusrikkamad, kui objekti vaadata risti langeva valguse suunaga.
Varnja - Võõpsu VII Klindi ehk paekalda ja mere vahelisel alal põhjarannikul.
Veeringe – vee pidev ringlemine Päikese, gravitatsiooni ja organismide mõjul.
Vesi kõrbes – talvel võib esineda paksu lumikatet, kevadel õitsevad taimed jne.
Vaskussi saba on pikk (kuni poole kehapikkusest moodustab saba) ja kergesti murduv.
Veerežiim vahelduv - sinakas või sinakas hallil foonil roostepruune ja kollakaid laike.
Veeringe käivitajaks on Päike, mis soojendab ookeanide vett, kuni see hakkab aurustuma.
Vastavalt toitumistüübile on putukate suised evolutsiooni käigus omandanud erinevaid vorme.
Valgepõsk - lagle on musta- valgekirju hanesuurune lind, põsel valge laik.
Vaskusside pikkus on kuni 10 cm. Vaskuss talub ka vangistust ning harjub inimesega.
Vesi ringleb – tõuseb maalt õhku, ja langeb sademetena jälle maapinnale.
Valmikutel on keskrindmiku tiivapaar moondunud jäikadeks kattetiibadeks.
Vertikaalsetel pindadel - okstel traatidel jne. harilikult tuulepoolsetele külgedele.
Veelahe – kõrvuti paiknevate valglate vaheline ning orunõlvad.
Vee tsirkulatsioon on Maa pöörlemise muutumise suhtes küllaltki tundlik.
Valkjas - õrnroheline vahetult kuu- või päikeseketta ümber.
Varep – Teise ms järel üks suurimaid geograafia teadlasi.
Varjepaikadeks on mitmesuguste loomade urud, pehkinud kännud, praod.
Veeauru tihedus on samadel tingimustel suurem kui kuiva õhu tihedus.
Vahevalgla - valgla, mis jääb kahe tähistatud valgla vahele.
Vahevöö - raskemad elemendid (Si ja Al puuduvad) ; maa tuum.
Vastavalt sellele on ka tagarindmik väike võrreldes keskrindmikuga.
Vahevöö – asub allpool maakoort ja tuumast ülevalpool.
Vastupidine - seesmine serv on punane ja välimine violetne.
Veised on vähem valivad, eelistavad siiski kõrrelisi.
Veerežiimilt on põukartlikud või harvem parasniisked.
Vanemas kirjanduses on uniformismi nimetatud ka aktualismiks.
Vee alune – 3619,4 tuh m3 KOKKU – 7184,4 tuh m3
Vaheldumise - gneisilise e. vöödilise tekstuurina.
Veeläbitavus on väike ja vee äravool peeagu puudub.
Veekogust väljudes on noor vesilik 32…36 mm pikkune.
Vabadiku - või popsikohad olid väiksemad.
Veemahutavus - mulla võime vett kinni pidada.
Vanusega asju on keerulisem dateerida.
Veekihi paksus on ligikaudu 60 meetrit.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun