Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Unix - maailma levinumaid operatsioonisüsteeme, sh. Interneti üks tugisambaid (põhiosa Interneti "selgroo" moodustavatest arvutitest kasutab seda süsteemi). UNIX sai alguse 60. aastate lõpus USA-s Belli firmas, edasi on selle arengus kaasa mänginud nii mitmed suurfirmad (AT&T, IBM, HP, Sun jpt) kui ka ülikoolid ja teadusasutused (üks tuntumaid on Berkeley Ülikoolis loodud BSD). 80. aastate lõpuks oli UNIX olemas kõigi peamiste arvutitüüpide jaoks, v.a. Macintosh.
Unix - tüüpi operatsioonisüsteemides (Linux, BSD jmt.) kettatähti ei ole. Kõik seadmed ja fai- lid paiknevad ühises (virtuaalses) kataloogipuus, mis algab juurkataloogist /. Seadmetega suhtlemine toimub seadmefailide (device files) kaudu, mis asuvad kataloogis /dev. Disketi- seadmete, laserkettaseadmete ja kõvaketaste kõigi partitsioonide jaoks on olemas oma sead- mefail. Kõvaketaste seadmefailide tähised alluvad järgmisele numeratsioonile.
Unix - i vahel, mille AT&T kui UNIX-i looja oli kuulutanud ametlikuks "standardiks". Seega soovisid paljud arvutitootjad nagu näiteks Data General, IBM, Hewlett Packard, Silicon Graphics, kes kõik püüdsid 1980. aastate keskpaigas oma UNIX-i versiooni luua, võtta aluseks just System V. Mõned neist üritasid teha mõlemat, luues nn. "kaheuniversumilise"
Unix - tüüpi süsteemides asuvad kettaseadmed „failidena“ kataloogis /dev, kusjuures dis- ketiseadmete tähis on tavaliselt fd, kõvakettaseadme tähis hd, laserkettaseadme tähis cdrom ning USB-välismälu tähis sd. Mitme seadme (partitsiooni) korral on nummerdus operatsioo- nisüsteemist sõltuv, näiteks /dev/hda1 või /dev/cdrom0.
Unix – populaarne ajajaotusega multitegum-operatsioonisüsteem, mille töötas välja Bell Labs 1970-ndate alguses. Esialgu oli UNIX mõeldud kasutamiseks programmeerijatele ja kuigi ta on aastatega edasi arenenud, on UNIX ikka veel mitte eriti kasutajasõbralik.
Unix on mitmekasutaja operatsioonisüsteem, kusjuures erinevatel kasutajatel on erinevad õigused. Süsteemi administraator peab hea seisma arvuti normaalse töötamise eest ja sellest tulenevalt on tal ka õigus teha tema hallatavas masinas kõike, mida ta soovib.
Unix - iga väga sarnane (kuna üheks loomise ajendiks oligi ühilduvus UNIX-iga). "Päris" UNIX- dest on aga tuntumad kolm vaba BSD Unixi varianti - FreeBSD, OpenBSD ja NetBSD - ning firmapõhistest UNIX-idest IBMi AIX, Suni Solaris ning HP HP-UX. 9
Unix - tüüpi süsteemides tuleb partitsioon enne kasutuselevõttu ühendada mingi kataloogi- ga. Näiteks ühendame esimese kanali esmase kõvaketta kolmanda partitsiooni kataloogiga /mnt/part3: Linuxis: mount /dev/hda3 /mnt/part3
Unix - i huviliste kasvuga oli arvutitööstusel seega valida kahe rivaali vahel: Berkeley UNIX ja AT&T System V. BSD kõige suurem mitteakadeemiline pooldaja oli Sun Microsystems.
Unix on populaarne mitmekasutaja ja multitegumtööga operatsioonisüsteem, mis töötati välja 1970. aastate alguses Bell Labsis ja millel on mitu versiooni.
Unixi - sarnaste perekond on mitmekülgne operatsioonisüsteemide kogumik, milles on mitu suurt alamkategooriat nagu näiteks System V, BSD ja Linux.
Unix on algusest peale olnud mitme kasutaja süsteem (erinevalt MS Windowsist) ning seetõttu on seal iga kasutaja õigused kindlalt paika pandud.
Unixi faili - ja katalooginimed võivad erinevalt DOSist olla tavaliselt kuni 32 märki pikad ning seal eristatakse väike- ja suurtähti.
Unixi - põhistel operatsioonisüsteemidel (ka. Linux) kasutatakse lihtsat kaldkriipsu ja failinimed tõstutundlikud.
Unixi käsureal on tarvis märkida ära seadmefail, näiteks fdisk /dev/hda 4. Kontrolli üle failisüsteem.
Unix on tugevaim tööjaamadel ja teistel kõrgkvaliteedilistel arvutitel, nagu võrguserverid.
Unix - tüüpi süs- teemides toimub partitsioonitabeli muutmine käsurea käsu fdisk abil.
Unix - ühilduvusega tarkvarasüsteem, mis on tehtud täielikult tasuta tarkvara põhjal.
Unix - i laadne operatiivsüsteem • Operatsioonisüsteem • LaunchPad Viited
Unix - tüüpi süsteemides kasutatakse kloonimiseks tihti vahendit partimage.
Unix - tüüpi süsteemides toimub formateerimine käsu mkfs või newfs abil.
Unix - i OS – 1969, Kenneth Thompson ja Dennis Ritchie, AT&T Bell Labs
Unixi käskudel on mõnikord arusaamatud nimed ning maksimaalselt lühike süntaks.
Unix - ist oli saanud järsku midagi enamat kui vaid arendusprojekt.
Unix - tüüpi süsteemides on selleks otstarbeks käsk fsck.
Unix - Op. süsteemid eel käija ( välja arvatud MICROSOFT)
Unix - i ajalugu, kasutusvaldkonnad ja programmeerimiskeeled
Unix - i failisüsteem on hierarhiline, puukujuline.
Unix - ist ilmus peagi ka kolmas versioon - Xenix.
Unix - idest IBMi AIX, Suni Solaris ning HP HP-UX.
Unixi käsureal on vaja ette näidata par- titsioon.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun