Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse Registreeri konto
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Töölepingu lõppemiseks on mitu varianti: 1)vastastikune kokkulepe- poolte kokkuleppel võib töölepingu lõpetada igal ajal; 2)tähtaja möödumine - määratud ajaks sõlmitud töölepingu puhul; 3)töötaja algatus - töötaja peab tööandajale esitama kirjaliku lahkumisavalduse 1 kuu enne soovitud lahkumiskuupäeva; 4)tööandja algatus - tööandja on kohustatud töötajale kirjalikult teatama töölepingu lõpetamisest ning põhjendama töölepingu lõpetamise vajadust.
Töölepingu kestuse ehk töölepingu lõppemise tähtaja määramiseks on mitu võimalust: 1. Töölepingu lõppemise tähtaeg on määratud konkreetse kuupäevaga; 2. Töölepingu lõppemise tähtaeg on määratud kindla tulemuse saabumisega, näiteks asendatava töötaja töölenaasmisega; 3. Töölepingu lõppemise tähtaeg on kindlaks määratud konkreetse tulemuse saavutamisega, näiteks territoorium on koristatud, arvutiprogramm on koostatud, jne.
Tööleping –  laieneb VÕS­i üldosa   Võlaõiguslikud lepingud (VÕS­i eriosa 8. osa)  Käsundusleping  Töövõtuleping  Maaklerileping  Agendileping   Komisjonileping  Vaidluse korral lepingu olemuse üle loetakse, et  pooled sõlmisid töölepingu kui väidetav tööandja ei  tõenda vastupidist või pole ilmne, et pooled sõlmisid  teistsuguse lepingu (TLS § 8)

Tööleping on töötaja ja tööandja kokkulepe, mille kohaselt töötaja kohustub tegema tööandjale tööd, alludes tema juhtimisele ja kontrollile, tööandja aga kohustub maksma töötajale töö eest tasu ning kindlustama talle poolte kokkuleppe, kollektiivlepingu, seaduse või haldusaktiga ettenähtud töötingimused (TLS § 1).Sõlmitakse kirjalikult kahes eksemplaris, üks töötajale, teine tööandjale.
Tööleping on töötaja ja tööandja kokkulepe, mille kohaselt töötaja kohustub tegema tööandjale tööd, alludes tema juhtimisele ja kontrollile, tööandja aga kohustub maksma töötajale töö eest tasu ning kindlustama talle poolte kokkuleppe, kollektiivlepingu, seaduse või haldusaktiga ettenähtud töötingimused. Hetkel kehtiv tunnipalga alammäär on 2,13 eurot ning kuupalga alammäär 355 eurot.
Tööleping – kahepoolne kokkulepe, T kohustub tegema tööd TA-le, alluma TA juhtimisele ja kontrollile; TA kohustub maksma töötasu, kindlustab töötingimused määratud TL – teatud töö tegemiseks, äraoleva T asendamiseks, töödemahu suurenemisel, hooajatööd määramata TL- palgatingimused (preemiad)-palgamäär, lisatasu, juurdemaksed, palga arvutamise viis, palga maksmise kord

Tööleping - Tööettevõtuleping(töövõtuleping)- tehakse mingit kindlat tööd, peab olema mingi tulemus; töö tehakse ära omade vahenditega, omad töötingimused ja korraldus, peab olema konkreetne tähtaeg, millal peab töö olema tehtud, töövõtja teeb selle töö ära omal vastusel; tasu makstakse siis, kui töö on valmis, vastuvõetud ja üle vaadatud
Töölepingu järgi on töötajatel kuupalk ja kui tekivadki ületunnid, siis antakse need kohe tagasi, kas järgmisel hommikul hiljem tööle tulles, või õhtul varem tööd lõpetades. Töölõigud on omavahel põimunud, see tähendab seda, et vastavad lõigu töötajad ei saa rangelt kinni pidada oma tööspetsiifikast, vaid tööprotsess koosneb koostööst.
Tööleping on kokkulepe töötaja ja tööandja vahel, mille kohaselt töötaja kohustub tegema tööandjale tööd alludes tema juhtimisele ja korraldustele, tööandja aga kohustub maksma töötajale töötasu ja kindlustama talle töötingimused, mis on ette nähtud poolte kokkuleppega, kollektiivlepinguga, seadusega või haldusaktiga.

Tööleping on töötaja ja tööandja kokkulepe, mille kohaselt töötaja kohustub tegema tööandjale tööd, alludes tema juhtimisele ja kontrollile, tööandja aga kohustub maksma töötajale töö eest tasu ning kindlustama talle poolte kokkuleppe, kollektiivlepingu, seaduse või haldusaktiga ettenähtud töötingimused.
Töölepingu kestvuse ehk lõpu määramiseks on mitu võimalust 1) Töölepingu tähtaeg on määratud konkreetse kuupäevaga 2) Töölepingu tähtaeg on määratud kindla tulemuse saabumisega(n: asendatava naasmine) 3) Töölepingu lõppemise tähtaeg on määratud konkreetse tulemuse saavutamisega, ala koristatud.
Töölepingu mõiste – Tööleping on töötaja ja tööandja kahepoolne kokkulepe, tehing, mille kohaselt a) töötaja kohustub tegema tööandjale tööd, alludes tööandja poolt kehtestatud sisekorrale, juhtumisele, kontrollile; b) tööandja kohustub maksma palka, tagama töötajale töötingimused.

Töölepingu muutmine on üldjuhul lubatud vaid poolte kokkuleppel. Töötaja nõudmisel võib toimuda teisele tööle üleviimine, kui: 1. Arsti otsusega on töötajale senise töö jätkamine tervislikel põhjustel vastunäidustatud ja tööandjal on teist tööd, mida töötaja tervis võimaldab teha.
Töölepingu seaduses on eeldatud, et töötajale makstak-se tasu majandustulemuste alusel majandusaasta eest. See ei tä-henda, et oleks keelatud töölepingus kokku leppida majandustule-mustelt tasu maksmine mingi muu majandusaasta perioodi eest, näiteks kuu- või kvartalitulemuste alusel.
Tööleping on töötaja ja tööandja kokkulepe, mille kohaselt töötaja kohustub tegema tööandjale tööd, alludes tema juhtimisele ja kontrollile, tööandja aga kohustub maksma töötajale töö eest tasu ning kindlustama talle juriidiliselt korrektset töötingimused.

Töölepingu alusel on töötaval isikul teatavad sotsiaalsed tagatised, nt õigus saada miinimumtöötasu, puhkust, ohutud töötingimused, tööajapiirangud, tööandja töölepingu ülesütlemise piirangud jm. Töötaja ja tööandja kui tööõigusliku suhte subjektid.
Töölepingu põhitunnused on järgnevad - töötaja kohustub tegema kokkulepitud tööd, tööleping on kahepoole kokkulepe, töötaja allub tööandja juhtimisele ja kontrollile, tööandja maksab töötajale töötasu tehtud töö eest, tööandja kindlustab töötingimused.
Töölepingu lõpetamine - korralist (ei põhejendata) töölepingut saab üles öelda ainult töötaja, erakorraliselt tööandja § 79. Töölepingu lõpetamine kokkuleppel Pooled võivad nii tähtajalise kui tähtajatu töölepingu igal ajal kokkuleppel lõpetada.

Töölepingu muutmine on lubatud vaid poolte kokkuleppel, välja arvatud seaduses ette nähtud juhtudel, kui töötajal või tööandjal on õigus nõuda töölepingu ühepoolset muutmist Töölepingu tingimuste muutmine tuleb vormistada kirjalikult töölepingus.
Töölepingu seadu - sega. Seadusandja on sätestanud, et tööandja võib töölepingu era-korraliselt üles öelda töötaja kohustuste rikkumise või tema töövõi-me vähenemise tõttu juhul, kui ülesütlemisele on eelnenud tööandja hoiatus.
Töölepingu puhul on oluline eristada seda teistest teenuse osutamise lepingutest kuna töölepingu alusel töötavale isikule on seadusega tagatud suuremad õigused ja parem kaitse kui muude lepingute alusel töötavatele isikutele.

Tööleping on   koostatud   ja   sõlmitud   kahes   võrdset   juriidilist   jõudu   omavas   eestikeelses  originaaleksemplaris, millest üks jääb Tööandjale ja teine Töötajale. 
Tööleping – Töölepingu alusel teeb füüsiline isik, st. töötaja teisele isikule, st. tööandjale tööd, alludes tema juhtimisele ja kontrollile ja tööandja maksab töötajale töö eest tasu.
Töölepingu kohaselt on aga tööandja muuhulgas kohustatud tutvustama töötajale tema töölevõtmisel ning samuti töötamise ajal töötaja suhtes kohaldatavate kollektiivlepingute tingimusi.

Töölepingu muutmine on töölepingus kindlaksmääratud tingimustes muudatuste tegemine, sealhulgas mõnede tingimuste lepingust väljajätmine või täiendavate tingimuste lepingusse võtmine.
Tööleping on töötaja ja tööandja kokkulepe, mille kohaselt töötaja kohustub tegema tööandjale tööd, alludes tema juhtimisele ja kontrollile, tööandja aga kohustub maksma
Töölepingu mõiste - Üks isik (töövõtja) kohustub valmistama või muutma asja või saavutama teenuse osutamisega muu kokkulepitud tulemuse (töö), teine isik (tellija) aga maksma selle

Töölepingu järgi on töötajatel kuupalk ja kui tekivadki ületunnid, siis antakse need kohe tagasi, kas järgmisel hommikul hiljem tööle tulles, või õhtul varem tööd lõpetades.
Töölepingu muutmine on lubatud vaid poolte kokkuleppel, välja arvatud seaduses ette nähtud juhtudel , mil töötaja või tööandjal on õigus nõuda töölepingu ühepoolset muutumist.
Tööleping on võlaõiguslik leping ja sellele kohaldatakse võlaõigusseaduse üldosa, võlaõigusseaduse eriosast käsunduslepingu osa ning tsiviilseadustiku üldosa seadust.

Tööleping – tööandja ja töövõtja poolt alla kirjutatud leping, millesse on märgitud töö sisu, töö- ja puhkeaja pikkus, palga suurus ja selle maksmise tingimused;
Töölepingu osapoolteks on töötaja ja juhataja(töötaja). Rendilepngu ja ternelepingu osapoolteks on ühelt poolt organisatsioonid, teiselt poolt juhataja. Osapooltel on kontaktandmed.
Töölepingu tunnusteks on tööd tehakse alluvussuhetes, töö tegija sõltub tööd andvast isikust, tööd tehakse isiklikult, oluline on tööprotsess, tööd tehakse tasu eest.

Tööleping on koostatud ja sõlmitud kahes võrdset juriidilist jõudu omavas eestikeelses originaaleksemplaris, millest üks jääb Tööandjale ja teine Töötajale.
Tööleping – sõlmitakse tööandja ja töövõtja vahel, lepingusse märgitakse töö sisu, töö- ja puhkeaja pikkus, palga suurus ja selle maksmise tingimused.
Tööleping on võlaõiguslik leping, mille alusel teeb füüsiline isik(töötaja), teisele isikule tööandjale tööd alludes tema juhtimisele ja kontrollimisele.

Töölepingu eeldamine – kui isik teeb teisele isikule tööd, mille tegemist võib vastavalt asjaoludele oodata üksnes tasu eest, eeldatakse, et tegemist on töölepinguga.
Töölepingu alusel on töötajale ette nähtud olulised tagatised, õigus iga-aastasele tasutud puhkusele, haigestumise korral haigustoetusele ja koondamisel hüvitusele.
Töölepingu muutmine tähendab lepingus kindlaksmääratud tingimuste muutmist, sealhulgas mõne tingimuse lepingust väljajätmist või uue tingimuse lepingusse võtmist.

Tööleping on oma olemuselt võlaõiguslik leping, mis kuulub teenuse osutamise lepingute hulka, kuid on samas eristatav teistest võlaõiguslikest lepingutest.
Tööleping on tööandja ja töötaja vaheline kokkulepe, mille kohaselt töötaja kohustub tegema tööandjale tööd alludes tema juhtimisele ja kontrollile.
Tööleping on võlaõiguslik leping, kuna sellega reguleeritakse olemuslikult eraõiguslikke suhteid, mis põhinevad poolte võrdsusel ja lepinguvabadusel.

Tööleping on sõlmitud, kui lepingupooled on saavutanud kokkulepe kõikides olulistes tingimustes ja on omakäeliselt lepingudokumendile alla kirjutanud.
Tööleping on töötaja ja tööandja kokkulepe, mille järgi töötaja kohustub tegema tööandjale tööd ja alluma tema juhtimisele ning kontrollile.
Tööleping on võlaõiguslik leping, millele laienevad 3. töötaja täidab kindlat funktsiooni, alludes TsÜS-i sätted, sh isikute kohta sätestatu.

Tööleping on töötaja ja tööandja kokkulepe, mille kohaselt töötaja kohustab tegema tööandja tööd alludes tema juhtimisele ja kontrollile.
Töölepingu muutmine on lubatud üldjuhul vaidpoolte kokkuleppel, erandiks on olukord, mil töötajal või tööandjal on õigus nõuda töölepingu muutmist.
Tööleping - töötaja ja tööandja kokkulepe, milles on märgitud töö sisu, töö-ja puhkeaja pikkus, palga suurus ja selle maksmise tingimused

Töölepingu mõiste – töölepingu alusel teeb füüsiline isik (töötaja) teisele isikule (tööandja) tööd, alludes tema juhtimisele ja kontrollile.
Tööleping - selle alusel teeb füüsiline isik(töötaja)teisele isikule(tööandja)tööd,alludes tema juhtimisele ja korrale.
Tööleping on kestvusleping, sest enamasti seovad lepingupooled end pikaajaliselt ja eeldavad, et töö on kestev ja jätkuv.

Töölepingu lõpetamisel on tööandja kohustatud töötajate esindajale kirjalikult ette teatama ettenähtud tähtaegadest üks kuu varem.
Töölepingu sõlmimisel on osapooled teadlikud suhte ajutisusest ning selle lõppemisest kokkulepitud tähtaja või sündmuse saabumisel.
Tööleping on sõltuvussuhe. Käsundisaaja ja tööettevõtu lepinguga korraldab töötegija iseseisvalt töökorraldust.

Tööleping on kestvusleping, sest enamasti seovad töölepingu pooled end pikaajaliselt ning töö on kestev ja jätkuv.
Töölepingu sõlmimine on õigust loov fakt, lepingu muutmine on õigust muutev fakt, kuna ta muudab seniseid õigusi ja kohustusi.
Tööleping – töötaja ja tööandja omavaheline leping, milles sätestatakse mõlemapoolsed kohustused ja õigused.

Töölepingu lõppemiseks on mitu varianti: 1. vastastikune kokkulepe- poolte kokkuleppel võib töölepingu lõpetada igal ajal.
Töölepingu tingimused on kehtetud kui nad halvendavad seaduse-, haldusakti- või kollektiivlepinguga ettenähtud tingimusi.
Tööleping on töötaja ja tööandja kokkulepe, mille kohaselt töötaja kohustub tegema tööandjale tööd.

Tööleping on üles öeldud töölepingu ülesütlemise keeldu rikkudes, kui tööandja ei tõenda vastupidist
Tööleping on sõlmitud hetkest, mil töötaja ja tööandja lepivad kokku töösuhte olulistes tingimuste.
Tööleping – leping, milles on ära määratud konkreetse inimese töökohustused, õigused, palk jms

Tööleping on sõlmitud hetkest, mil töötaja ja tööandja kokkulepe olulistes tingimustes on olemas.
Töölepingu lõpetamisel on tööandja kohustatud maksma alaealisele hüvitust tema ühe kuu keskmise palga ulatuses.
Töölepingu lõppemisel on tööandja kohustatud hüvitama töötajale kasutamatta jäänud põhipuhkuse rahas.

Tööleping on sõlmitud, kui pooled on saavutanud kokkuleppe kõikides olulistes tingimustes.
Tööleping - Sätestab töötingimused, palga suuruse, töö- ja puhkeajad ning muu sellega
Tööleping on kahepoolne kokkulepe, milles poolte õigused ja kohustused on vastastikused.

Töölepingu lõppemisel on tööandja kohustatud hüvitama töötajale kasutamata jäänud aegumata
Töölepingu tingimused on kahesugused: 1) kohustuslikud ja 2) valikuvabad ehk fakultatiivsed.
Tööleping on nn. kestvusleping, st edaspidi seovad pooli pikaajalised suhted.

Töölepingu pooled - siin tuleb lähtuda TsÜS toodud füüsilise ja juriidilise isiku
Töölepingu sõlmimine tähendab tööandjale vastutuse võtmist töö korraldamise eest.
Töölepingu sõlmijal on mitmed sotsiaaltagatised, mis muude teenuste lepingute alustel

Tööleping – töövõtja ja –andja vahel sõlmitud kirjalik kokkulepe.
Töölepingu sõlmimisel on vaja täita kuus tööseadusandluses fikseeritud punkti.
Töölepingu seaduses on töölepingu lõppemise alused sätestatud ammendavalt.

Tööleping on töötaja ja tööandja kahepoolne kokkulepe, tehing.
Töölepingu pooltel on võimalik vaidluse lahendamiseks valida kohe kohus.
Tööleping on sõlmitud määramata tähtajaga ehk tähtajatult.

Tööleping on igas konkreetses riigis asuva grupi ettevõtjaga.
Töölepingu lõpetamine - Vabatahtlik või sunniviisiline töölt lahkumine
Töölepingu lõpetamine on erakorraline, eeldatakse, et ülesütlemine on

Vote UP
-1
Vote DOWN
Töölepingu muutmine on töölepingus kindlaks määratud tingimustes muudatuste tegemine, sealhulgas mõnede tingimuste lepingust väjajätmine või täiendavate tingimuste lepingusse võtmine. Oluline on teada, et töölepingut võib muuta ainult poolte kokkuleppel!
Tööleping - sõlmitakse töövõtja ja tööandja vahel.
Tööleping on tööandja ja töötaja vaheline leping.

Tööleping on kokkulepe töötaja ja tööandja vahel.
Töölepingu kestvuse ehk lõpu määramiseks on mitu võimalust

Töölepingu muutmine on siin võimalik üldjuhul kokkuleppel.
Tööleping - määramata ja määratud ajaks.

Töölepingu peatumine – ajutine töö mittetegemine.
Tööleping - töövõtu ja käsundusleping

Tööleping – karjane sai kooli minna.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Töölepingu peatumine tähendab töötaja ajutist vabanemist kohustustest teha tööd ja tööandja ajutist vabanemist kohustustest kindlustada töötaja tööga Töölepingu peatumine ei too kaasa töölepingu lõppemist.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun