Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Turumajandus on majanduse liik, kus erinevad tootmis- ja investeerimisotsused langetatakse nõudluse ja pakkumise suhte alusel ja hinnad toodete ja teenuste eest tekivad vaba hinnakujunduse abil. Vabaturumajanduse peamiseks iseloomujooneks võib tuua turu nõudmistest ja vajadustest lähtumise, mille täielikuks vastandiks on plaanimajandus, kus otsuseid langetatakse ainult lähtudes arvestuslikust plaanist.
Turumajanduses on hinna kujunemisel üldiselt taunitavad järgmised tegurid: 1) hinna kokkulepe – kõigi müüjate kokkulepe kasutadada ühesugust hinda, et välistada hinna konkurentsi 2) hinna diktaat – tootja sekkumine kauba edasimüügi tingimustesse 3) dumping hind – kaupa eksportimine omahinnast või koduhinnast odavamana, et vabaneda konkurentidest ja laiendada turgu 4) tarbijaid eksitav hinnainfo ja reklaam Hinna kujundamise mõjutamisel on valitsusel kaks elulist
Turumajandus on majanduse toimimise korraldus, kus ostjad ja müüjad vahetavad kaupa vabalt kokkulepitud hindade alusel ning kus ressursside paigutajaks on “nähtamatu käsi”. “Nähtamatu käsi” tähistab süsteemi, milles isiklikest huvidest lähtuvad indiviidid kasutavad riigi majandusressursse kõige efektiivsemal moel ning sotsiaalne heaolu on toimiva süsteemiga kaasnev nähtus.
Turumajandus - Ideaaljuhul, vabaturumajanduse tingimustes, otsustab turg (ehk nõudlus ja pakkumine või tarbija ja tootja) kuidas ressursse paigutada – mida toota ja mida tarbida.
Turumajandus - majandussüsteem, kus ostjad ja müüjad vahetavad kaupu või teenuseid vabalt kokkulepitud hindade aluse ning tootjate konkurents määrab toote või teenuse mahu, hinna, sortimendi Iseseisev industrialiseerimine- Riigi industrialiserimine omal algatusel ja põhiliselt oma jõududega(euroopa) sõltuvindustrialiseerimine-emamaa viis kolooniatesse industriaalse tv
Turumajandus on selline majandus, mille jätkuvat funktsioneerimist, osaprotsesside tasakaalustamist ning nende efektiivset tegutsemist reguleerib ja tagab vaba turg.
Turumajandus - majandussüsteem, kus ostjate ja müüjate käitumine ehk pakkumise ja nõudluse tasakaal ning tootjate konkurents määravad hinnad ning kauba valiku
Turumajandus - ostjad ja müüjad vahetavad kaupu vabalt, valdavaks on eraomandus, ettevõttevaheline konkurents, otsuseid tehakse üksikisiku (ettevõtja) tasandil.
Turumajanduseks nimetatakse sellist süsteemi, kus ostjad ja müüjad vahetavad kaupu vabalt kokkulepitud hindade alusel ning kus ressursside paigutajaks on “nähtamatu käsi”. Nähtamatu käe mõiste võttis kasutusele klassikalise majanduskoolkonna rajaja Adam Smith10. Smith lõi turu toimimist kirjeldava intellektuaalse keskkonna, mis toimib tänapäevani.
Turumajanduse puudused ehk turutõrked loovad olukorra, kus valitsuse sekkumine majandusse muutub vajalikuks.
Turumajanduse mudelis on keskne idee selles, et majapidamises on võimalik kulutada nii palju kui on vahendeid (sissetulekut). Selle mudeli kohaselt sõltub optimaalsus kahest asjast: 1) kuidas on jagunenud tootmisvahendite omand 2) milline hind kujuneb tootmisvahenditele ning palkadele turul.
Turumajandus - riik ei pea majandust vahetult reguleerima, küll aga kehtestama reeglid, mida ettevõtjad peavad järgmima; kaasnes avatud turg ning rahareform ja kehtestati uus rahaühik Saksa mark, majandus hakkas kiiresti arenema.
Turumajanduse tugisambad on eraomand, hinnasüsteem, turukonkurents ja Eraomand on ettevõtlikkus. kapital ja muud ressursid, mille Eraomand on kapital ja muud ressursid, mille omanik on eraisik või -ettevõte, omanik on eraisik mitte aga riik.
Turumajandus on efektiivne siis kui: Nõudmine ja pakkumine on pikas perspektiivis tasakaalus Tootmise ressursse kasutataks efektiivselt Toodetakse seda mida vajatakse ja ökonoomselt Vabadus ja konkurent väldivad võimu koondumist
Vote UP
-1
Vote DOWN
Turumajandus – majandussüsteem, kus hüviste müüjate ja ostjate käitumine ehk pakkumise ja nõudluse suhe ning tootjate konkurents määravad hinnad ning kaubavaliku turg ehk turumehhanism – hindade ja koguste muutumine, kus tarbija maksimeerib kasulikkuse, rahuldades oma soove ja vajadusi parimal moel oma võimalusi arvestades, ning tootja optimeerib oma tootmisprotsessi, kasutades ressursse võimalikult efektiivselt
Turumajandus – majandussüsteem, kus ostjad ja müüjad vahetavad kaupu või teenuseid vabalt kokkulepitud hindade alusel ning tootjate või teenindajate konkurents määrab toote või teenuse mahu, hinna ja sortimendi.
Turumajandus - ……………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………...
Turumajandus ehk vaba turu konkurents on süsteem, kus inimesed astuvad vabatahtlikult mitmesugustesse lepingulistesse suhetesse ning majandusprotsesse määrab turg, kusjuures peamine kriteerium on efektiivsus.
Turumajandus turumajandus ehk vaba turu konkurents on süsteem, kus inimesed astuvad vabatahtlikult mitmesugustesse lepingulistesse suhetesse ja majandusprotsesse määrab turg, kusjuures peamine kriteerium on efektiivsus.
Turumajanduse puudusteks on (st turutõrked): vajadus toota maksimaalse kasuga sunnib loobuma vähem tulusatest, kuid sotsiaalselt olulistest tegevustest; turumajandus põhjustab majanduslikku ebavõrdsust.
Turumajandusega on tegemist siis, kui majanduse põhiküsimusi lahendatakse turu vahendusel. Kõige lihtsama määratlusena on turuga tegemist siis, kui ostja saavutab müüjaga vahetu kokkuleppe.
Turumajandus – majandus, kus ressursse suunatakse paljude ettevõtete ja majapidamiste detsentraliseeritud otsuste abil, mida nad langetavad üksteisega toote- ja teenusteturgudel lävides
Turumajandus – majandusressursid jaotatakse majapidamiste ja ettevõtete vahel individuaalsete valikute alusel, kusjuures seda jaotust teostab ja mõjutab vabalt kujunev hinnamehhanism.
Turumajandus – majandussüsteem, milles riigi sekkumine on minimaalne; turumajandust iseloomustavad: majandusvabadus, konkurents ja hinna kujunemine nõudmise ja pakkumise alusel
Turumajandus – kaupade ja teenuste vahetamine – lepingud kui paindlik ja ratsionaalne vahend tagamaks ratsionaalset käitumist turul- selleks vajalik, et lepinguid austataks.
Turumajandus - määrab konkurents;hinna kujundab turg,kaupade ja teenuste valik on lai;tarbimisvõime oleneb rahalistest ressursidest,mitmesugused omandi ja ettevõtte vormid.
Turumajandus – majandussüsteem, kus hüvitiste müüjate ja tootjate käitumine ehk pakkumine ja nõudluse suhe ning tootjate konkurents määravad hinnad ja kaubavaliku.
Turumajandus – arenenud riikides valitsev majandussüsteem, mida iseloomustab majandusvabadus, konkurents ning hinna kujunemine nõudluse-pakkumise suhte tulemusena
Turumajandus - arenenud riikides valitsev majandussüsteem, mida iseloomustavad vabaturumajandus, konkurents ning hinna kujunemine nõudmise ja pakkumise tulemusena .
Turumajandus – Mitmepartei süsteemidega riikides, riik sekub majandusse väga vähe,Kvaliteet otsustab 4.Segamajandus –Segu Käsu ja Turu majandusest,(Hong-Kong)
Turumajandus on selline süsteemi, kus ostjad ja müüjad vahetavad kaupa vabalt kokkulepitud hindade alusel ning kus ressursside paigutust reguleerib konkurents.
Turumajandus - süsteem, kus ostjad ja müüjad vahetavad kaupu vabalt kokkulepitud hindade alusel ning kus ressursse paigutakase kõige efektiivsemal moel.
Turumajandus – majandus, kus nõudlusel ja pakkumisel lastakse suhteliselt vabalt kujundada kaupade ja teenuste tootmist, jaotamist ning tarbimist
Turumajandus on majandussüsteem, kus ressursse jaotavad vabatahtliku vahetuse korras eraisikud ja firmad, kus omandiõigust tagab ja kaitseb riik.
Turumajandus – majandussüsteem, mis kasutab turge (vabatahtlikku vahetust) kui põhilist tootmise organiseerimise ja koordineerimise vahendit.
Turumajandus on midagi loomupärast, mida feminism ei ole. Naisolemuse rõhutamine on Eesti naise jaoks ka šanss hakkama saada feminismitondiga.
Turumajandus ehk “nähtamatu käe” majandus Turumajanduses teevad firmad ja majapidamised valikuid lähtudes iseenda heaolu maksimeerimisest.
Turumajandusega on tegemist, kui majanduse põhiküsimusi lahendatakse turu vahendusel ning ostja ja müüja vahel pole kolmandat määravat isikut.
Turumajandus – majandusvabadus,konkurent ning hinna kujunemine nõudluse-pakkumise suhte tulemusena Käsumajandus – riik kontrollib tootmist
Turumajandus on majandussüsteem, mida iseloomustab majandusvabadus, konkurents ning hinna kujunemine nõudmise - pakkumise suhte tulemusena.
Turumajandus – majandussüsteem, mida iseloomustab konkurents, majandusvabadus ning hinna kujunemine nõudmiste-pakkumiste suhte tulemusena
Turumajandus - Süsteem, kus inimesed astuvad vabatahtlikult mitmesugustesse lepingulistesse suhetesse ja majandusprotsesse määrab turg.
Turumajandus on majanduselu korraldamise viis . Kõik , kes turult ostavad on nõudjad, kelle ostusoovid kokku moodustavad turunõudluse.
Turumajandus –  kasutab turge ehk vabatahtlikku vahetust kui peamist  tootmise organiseerimise ja kordineerimise vahendit
Turumajandus on majanduse toimimise korraldus, kus turul osalejad suhtlevad ning kujundavad kaupade ja teenuste hinnad ning kogused.
Turumajanduse tingimustes on kodumajapidamised ressursside omanikud: nad pakuvad ettevõtetele tööjõudu, kapitali ja maad (loodusressursse).
Turumajandus - nõudlus ja pakkumine või tabija ja tootja, otsustab turg kuidas ressursse paigutada- mida toota ja mida tarbida.
Turumajanduse tingimustes on kodumajapidamised ressursside omanikud: nad pakuvad ettevõtetele teatavat hulka tööjõudu, kapitali ja maad.
Turumajandus – pandi alus vabale turumajandusele, kehtestati kaitsetollid, kontinentaalblokaad 1806 Suurbritannia vastu
Turumajandusele - ja kui viimased aastad välja arvata - stabiilsele poliitikale tugineva ammu väljakujunenud piirkonnaga.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Turumajandus - nimetatakse sellist süsteemi, kus ostjad ja müüjad vahetavad kaupu vabalt kokkulepitud hindade alusel ning kus ressursside paigutajakas on`nähtamatu käsi`. 4. Segamajandus­ majandussüsteem, kus kõrvuti turumajanduse elementidega toimivad tava- ja käsumajanduse ning naturaalmajanduse elemendid.
Turumajandus – majandussüsteem, kus tootjad ja tarbijad ostavad ja müüvad kaupu vabalt kokkulepitud hindade alusel
Turumajandus - nõudluse ja pakkumiste suhe, hind sõltub turul olevast hinnast, laenud, palgad, kasumid, erahoiused.
Turumajandus – majandust reguleerivad turul kujunenud suhted ja hinnad,aluseks on pakkumise ja nõudluse tasakaal.
Turumajandus – ressursside kasutamise otsustav valitsev nõudluse ja pakkumise suhe kaupade ja teenuste turul.
Turumajandus on see, kus ost ja müük lahendatakse turul, kus ostja ja müüja saavutavad omavahel kokkuleppe.
Turumajanduse põhiprobleemiks on kasumi osa, mis jääb järele pärast ettevõtja palga ja investeeringute mahaarvamist.
Turumajanduse tingimustes on tarbijate eelistused olulised tootjate ja müüjate majandusliku edukuse saavutamisel.
Turumajandus – süsteem, kus ostjad ja müüjad vahetavad kaupa vabalt kokkulepitud hindade alusel.
Turumajandus – teisiti öeldes kapitalism –toimib tarbijate individuaalsete valikute mõjutusel.
Turumajandus – turumajandust iseloomustab inimese vabadust teha kasulikke valikuid ja otsuseid.
Turumajandus – ressursse jaotavad eraisikud, riik sätestab omandiõiguse ja kaitseb seda.
Turumajandus - kõik küsimused reguleerib turg-: ostujõu(raha) ja ostuhuvi olemasolu või
Turumajandus on hea tugevatele ja nutikatele ärimeestele. Riik ei sekku turumajandusse.
Turumajandus - turg määrab hinna ja kauba, peab olema nõudluse ja pakkumise tasakaal.
Turumajandus – vaba ettevõtlus, kus siis tooted liiguvad tootjate ja tarbijate vahel
Turumajandus - on vabaturu konkurents ja kõigil võrdsel võimalused enese teostuseks.
Turumajandus – tekib siis, kui vabatahtlik vahetamine on tootmise põhiline eesmärk.
Turumajandus – majandussüsteem, mis iseloomustab kaupade müügihinda, nõudlust jne
Turumajanduse puhul on ahnus ja saamahimu igas inmeses, see on midagi ürgset, bioloogilist.
Turumajandus on suunatud inimeste vajaduste rahuldamisele kaupade vahendamise kaudu.
Turumajanduse tingimustes on eraomanduse puhul kõige olulisem just tootmisvahendite eraomandus.
Turumajandus – tootmist reguleerib turg ehk nõudmiste ja pakkumiste vahekord.
Turumajandus – mida, kuidas, kellele otsustatakse paljude tootjate poolt.
Turumajandus - MIDA, KUIDAS ja KELLELE otsustatakse paljude tootjate poolt
Turumajanduse tugisambad on eraomand, hinnasüsteem, turukonkurents ja ettevõtlikkus.
Turumajandus üldiselt - levinud enamikes maades, vabaturumajandus ja segamajandus.
Turumajandus - inimesel on vabadus teha kasulikke valikuid ja otsuseid.
Turumajandus – kaupu vahetatakse vabalt kokkulepitud hindade alusel.
Turumajandus - inimeste vabadus teha kasulikke otsuseid ja valikuid.
Turumajanduse aluspõhimõtted on seadustega tagatud konkurents ja sotsiaalne kaitse.
Turumajandus - Tehnoloogia nõuab suurte inimhulkade koostööd.
Turumajanduse aluseks on eraomandus ning selle alusel toimiv konkurents.
Turumajandusega ehk Singapuri, Hong-Kongi ja USA majandussüsteem.
Turumajandus on toonud kaasa palju välismaiseid traditsioone.
Turumajandus on süsteem, kus ressursse jaotavad eraisikud.
Turumajandus ehk kapitalism, ehk vabaettevõtluse majandus
Turumajandus – majandus, kus resursse jaotavad eraisikud
Turumajandus - valitsus ja inimesed ise seavad piiranguid.
Turumajanduse eelduseks on majandussubjektide täielik valikuvabadus.
Turumajandus - seda mida ostetakse, seda toodetakse.
Turumajandus on hindade poolt dikteeritud süsteem.
Turumajandus on tänaseks mitusada aastat vana.
Turumajandus – vastuseid annavad turuhinnad.
Turumajandus - riik ei sekku majndusellu.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Turumajanduseks nimetatakse niisugust majandussüsteemi, kus ostja ja müüjad vahetavad kaupu vabalt kokkulepitud hindade alusel ning ressursside paigutajaks turul on „nähtamatu käsi“. T 56.Kui tarbija maksimeerib oma kogukasulikkuse, siis on kõigi ostetud kaupade viimaste ühikute piirkasulikkused võrdsed.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun