Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Tsütoplasma - sültjas aine , mis täidab rakku , selles paiknevaid raku osi -temas paiknevad mitmed rakuosad , mis täitavad eri ülessandeid
Tsütoplasma - raku sisemust täitev geelisarnane veest ja lahustunud ainetest koosnev vedelik, milles paiknevad kõik rakuorganellid, sisaldad raku elutegevuseks vajalikke aineid, tagab toitainete laialikandmise rakus, on jääkainete eritumiskohaks, aitab säilitada raku kuju, aminohapete sünteees, glükoosi lagundamine, paknevad raku rasvade ja glükoosivaru ning lahustunud ioonid, päristuumsetel pidevas liikumises, eeltuumsetel on liikumatu
Tsütoplasma – täidab rakku, poolvedel mass 2)KAREDAPINNALINE TSÜTOPLASMA VÕRGUSTIK – ainete transport ja süntees 6)SILEDAPINNALINE TSÜTOPLASMA VÕRGUSTIK – ainete transport 3)RAKUTUUM – seal paiknevad kromosoomid, juhib ja suunab raku tegevust 7)RAKUTUUMAMEBRAAN 4)RAKUKEST – hoiab rakku koos 8)RAKUTUUM – seal paiknevad kromosoomid, juhib ja suunab raku tegevust 5)RAKUMEMBRAAN – ümbritseb ja kaitseb rakku
Tsütoplasma on valguline vesilahus, mis sisaldab ka toitaineid, pigmente, ioone, soolasid ja jääkaineid. Tsütoplasma ülesanded: 1. Seab kõik raku osad süsteemseks tervikuks 2. Tsütoplasma on keskkonnaks raku erinevatele struktuuridele, sealt saavad nad vett ja toitaineid ning sinna eritavad nad jääkaineid.
Tsütoplasma – poolvedel raku sisaldis; koosneb peamiselt veest, lahustunud orgaanilisest- ja anorgaanilisest aintest; seob raku organellid ja tuuma ühtseks tervikuks; tagab toitainete laialikandmise; on jääkainete eritumiskohaks; sisaldab varuaineid, ainevahetuse vaheprodukte ja pigmente
Tsütoplasma – poolvedel aine, mis täidab tervet rakku (90 % vett; anorgaanilised saab alguse olemasolevast rakust jagunemise teel, rakkude ehitus ja talitlus on ained , mis osalevad biokeemilistes reaktsioonides, tagavad püsiva pH; orgaanilised omavahel kooskõlas.
Tsütoplasma - *transport raku eri osad vahel (kare ER / sile ER) membraansete kanalite, tsisternide ning ++ + võrgustik e. ER vakuoolidega omavahel ühendatud süsteem Ribosoomid *mRNA ahela alusel valgu primaarstruktuuri sünteesimine rRNA+valgud + + + +
Tsütoplasma - geelitaoline vedelik, mille sees paiknevad rakuorganellid – seob rakuorganellid ja rakutuuma ühtseks tervikuks, sisaldab raku jaoks elutähtsaid aineid, toimub aminohapete süntees, paiknevad raku rasvade ja glükoosivaru
Tsütoplasma on poolvedel, tema keemilisse koostisse kuulub nii orgaanilisi kui anorgaanilisi aineid (valgud, nukleiinhapped, vesi, rasvad, mineraalained). Mikroobiraku tsütoplasmas puuduvad mitokondrid, kloroplastid ja Golgi aparaat.
Tsütoplasmaatilises sensor - domäänis. Sama sensor võib anda signaali mitmele erinevale regulaatorile ja sama regulaator võib saada signaale erinevatelt sensoritelt. Kirjeldatud on ka ühekomponendilisi signaali ülekandesüsteeme.
Tsütoplasma jagunemist e. tsütokineesi. 1.Profaas-tuumake kaob, hakkab moodustuma kääviniidistik Algab kromosoomide spiraliseerumine 2.Metafaas- kromosoomid reastatakse ühele tasapinnale kahe pooluse vahel, algab kromosoomide
Tsütoplasma - raku poolvedel sisus, mis liidab kõik organellid ühtseks tervikuks Tsütoplasmavõrgustik - päristuumse raku tsütoplasmast läbiv membraanse ehitusega kanalikeste ja tsisternikeste süsteem.
Tsütoplasma – Poolvedel raku sisaldis, mis koosneb peamiselt veest ja vees lahustunud ainetest (orgaanilised ühendid: aminohapped, nukleotiidid, mono-ja oligosahhariidid, org. happed; biopolümeerid.
Tsütoplasma – täidab rakku, poolvedel mass 9)VAKUOOL – mahuti 12)KLOROPLAST 10)LÜSOSOOM – toimub mittevajalike ainete lagundamine 13)TUUMAKE 11)SILEDAPINNALINE TSÜTOPLASMA VÕRGUSTIK – ainete
Tsütoplasma – ehk raku sisaldis, mahutab endasse kõik jäävad organellid ja neid ümbritseva rakusisese vedeliku ehk tsütosooli ning on enamuse rakulise aktiivsuse toimumise koht.
Tsütoplasma - raku poolvedel sisus, mis liidab kõik organellid ühtseks Plastiidid - leukoplast →kloroplast →kromoplast. Kahemembraansed tervikuks. Jääkainete eritumiskohaks.
Tsütoplasma on pidevas liikumises ja seob rakuorganellid ühtseks tervikuks 7. rakutuuma ehitus ja ülesanded- rakutuumas paiknevad poorid, mille kaudu toimub ainete liikumine.
Tsütoplasma – on poolvedel plasmataoline aine, mis koosneb põhiliselt veest milles on lahustunud, milles on lahustunud mitmed anorgaanilised ja orgaanilised ained.
Tsütoplasma - tuuma vahel toimub transport läbi tuumapoori kompleksi, ehk läbi spetsiifiliste pooride, mis on valmis läbi laskma kõrgmolekulaarseid ühendeid.
Tsütoplasmajagunemine - Tsütokinees(2 tütarrakku) Mitoos on päristuumsete rakkude jagunemise viis, millega tagatakse kormosoomide arvu püsivus tütarrakkudes(keharakud)
Tsütoplasma on poolvedel rakusisekeskkond, milles toimuvad kõik raku elutegevusprotsessid. Enamuse sellest moodustab vesi, milles on lahustunud erinevad ained.
Tsütoplasma on heterogeenne (erisugune, eritekkeline) elusollus, mis sisaldab peale põhiplasma ka mitmesuguseid raku funktsionaalseid osakesi- raku organelle.
Tsütoplasma - tuuma vahel toimub transport läbi spetsiifiliste tuumapoooride, mis lasevad NLS’i ja NES’i abil endast läbi kõrgmolekulaarseid ühendeid.
Tsütoplasma on poolvedel rakusisekeskkond, milles toimuvad kõik raku elutegevusprotsessid. Taimerakus olevat tsütoplasmat nimetatakse ka protoplasmaks.
Tsütoplasma on pidevas liikumises ja seob kõik rakuorganellid ühtseks tervikuks, tsütoplasmas toimuvad kõik eluks vajalikud keemilised reaktsioonid
Tsütoplasma - seob raku tervikuks Golgi kompleks- jõuab lõpule valkude töötlemine ning nende pakkimine sekreedi põiekestesse ja lüsosoomidesse.
Tsütoplasma – koosneb põhiliselt veest, mida sõltuvalt rakkudest on 60-90%. See on pidevas liikumises ja seob raku organellid ühtseks tervikuks.
Tsütoplasma - ER’i vahel toimub transport läbi translookonite, SRP(signaaliäratundja partikkel) determineerib, kas valk saab ER’i v mitte.
Tsütoplasma – ainete-, kuju-, vormi-, soojuse hoidmiseks; koosneb kanalitest ja nende laienditest (ainete liikumiseks); ühenduses tuumaga
Tsütoplasma - orgaanilistest ja anorgaanilistest osadest koosnev lahus, mis täidab kogu rakku, seob selle tervkikuks ja on liikumatu.
Tsütoplasma on homogeenne, valguline vesilahus, mis sialdab mitmesuguseid biomolekule orgaanilisi ning anorgaanilisi (ioonid) aineid.
Tsütoplasma – Poolvedel raku sisaldis, mis koosneb peamiselt veest ja lahustunud orgaanilistest ja anorgaanilistest ainetest.
Tsütoplasma on raku sisemuses olev poolvedel aine, mis on pidevas liikumises ja seob kõik rakuorganellid ühtseks tervikuks.
Tsütoplasma on dehüdreerunud. Aktinomütseedid on hargnevate rakkudega bakterid, mis produtseerivad näit streptomütsiini.
Tsütoplasma – tsütosool koos organellidega, poolvedel rakusisekeskkond, milles toimuvad kõik raku elutegevusprotsessid.
Tsütoplasma on rakusisene aine, kolloidne vedelik, Endoplasmaatilise milles paiknevad raku väikeorganid ehk organellid.
Tsütoplasma membraan on laetud positiivselt, DNA on laetud negatiivselt Membraanid depolariseeruvad ja DNA transporditakse rakku.
Tsütoplasma võrgustik - päristuumse raku tsütoplasmat läbiv membraanse ehitusega kanalikeste ja tsisternikeste süsteem.
Tsütoplasma – Org ja anorg osadest koosnev lahus, mis täidab kogu rakku, seob selle tervikuks ja on liikumatu
Tsütoplasma jagunemine ehk tsütokinees, algus mitoosi anafaasis, kui kromosoomid on jagunenud ja lõpp telofaasis.
Tsütoplasma – ühendab rakus olevad erinevad organellid ühiseks, hästi funktsioneerivaks tervikuks.
Tsütoplasma – raku poolvedel sisu, liidab kõik organellid üheks tervikuks, koosneb tsütosoolist.
Tsütoplasma koostises on kõige enam: a) vee molekule 12. Kõige väiksemaks rakuks loetakse: c) mükoplasmat
Tsütoplasma – poolvedel aine, mis täidab tervet rakku (90 % vett; anorgaanilised toestab rakku.
Tsütoplasma – (vesi ja selles lahustunud ained) stabiilne sisekeskkond, ainevahetus , ühendab
Tsütoplasma On vesilahusev põhinev raku siekeskkond, mis sisaldab 1. anorgaanilisi ühendeid
Tsütoplasma on raku sisemuses olev poolvedel aine, kus leidub arvukalt erinevaid organelle.
Tsütoplasma on poolvedel rakusisekeskkond, milles toimuvad kõik raku elutegevusprotsessid.
Tsütoplasma on pidevas liikumises ning seob kõik rakuorganellid omavaheliseks tervikuks.
Tsütoplasma - poolvedel aine, 60-90% vett, vees lahustunud orgaanilised ja anorgaanilised
Tsütoplasmaatiline osa – lühike, ei sisalda fosforüleerimissaite, sealt signaali edasi ei kanta.
Tsütoplasma on õhukese kihina liibunud vastu rakukesta, siseruumi täidab suur vakuool.
Tsütoplasma – raku tuuma ja välismembraani vahelist ruumi täitev kolloidjas sültjas
Tsütoplasma - sisaldab vett ja selles lahustunud aineid . Selles paiknevad organellid
Tsütoplasma - koostis vesi, selles on lahustunud orgaanilised, anorgaanilised ained.
Tsütoplasma on liikumatu (väiksed mõõtmed). Ribosoomid asendavad ka mitokondreid.
Tsütoplasma - raku poolvedel sisus, mis liidab kõik organellid ühtseks tervikuks.
Tsütoplasma on pidevas liikumises ja seob kõik rakuorganellid ühtseks tervikuks.
Tsütoplasma - täidab rakku ja koosneb erinevatest ainetest (nagu loomses rakud).
Tsütoplasma – karüoplasmasse (poorid keerulise valgulise kontrollsüsteemiga).
Tsütoplasma - tagab toitainete laialikandmise rakus, jääkainete eritumiskohaks.
Tsütoplasma - raku sisekeskkond, mis täidab rakku ja seob organelldi tervikuks.
Tsütoplasma fragmenteerub – rakk jaguneb väikesteks vesiikuliteks nn apoptoosi kehakesteks.
Tsütoplasma võrgustik – eristatakse kareda- ja siledapinnalist tsütoplasmavõrgustikku.
Tsütoplasma jagunemine ehk tsütokinees. Profaasis kromatiin kondenseerub kromosoomideks.
Tsütoplasma – bakteri osa ilma kapsli, rakuseina ja ilma plasmamembraanita.
Tsütoplasmaks nimetatakse tsütosooli koos organellidega, kuid ilma tuumata.
Tsütoplasma – rakusisene sültjas vedelik, milles paiknevad organellid
Tsütoplasma on raku kogu elussisu (protoplast), välja arvatud rakutuum.
Tsütoplasma on ainevahetuskeskkonnaks ja tagab ainetesisese transpordi.
Tsütoplasma - raku toitev poolvedel aine , milles paiknevad organellid.
Tsütoplasma – poolvedel; sisaldab vett, valke, rasvu, mineraalaineid
Tsütoplasma – ühendab raku tervikuks ja täidab organellide vahed.
Tsütoplasma - poolvedel erinevaid aineid sisaldav raku sisekeskkond.
Tsütoplasma on pidevas liikumises ja seob rakuorganellid ühtseks
Tsütoplasma - täidab rakku, sisaldab vett ja orgaanilisi aineid
Tsütoplasma - Membraanidest KP: Valkude süntees Üle kogu raku.
Tsütoplasma võrgustik - varusüsivesikute süntees, lipiidide süntees.
Tsütoplasma membraan – ümbritseb kõikide rakkude tsütoplasmasid.
Tsütoplasma - rakutuuma ümbritsev protoplasma, rakuplasma
Tsütoplasma – sisaldab vett ja vees lahustunud aineid.
Tsütoplasma võrgustik – transpordib aineid (valke rakus laiali)
Tsütoplasma – täidab rakku ja seob need tervikuks.
Tsütoplasma - ül.seob raku osad ühtseks tervikuks
Tsütoplasma on tihe ja organellid kõvasti pakitud.
Tsütoplasma – Täidab rakku ja viib aineid edasi
Tsütoplasmamembraan - Tagab raku sisekeskkonna stabiilsuse
Tsütoplasma – vesi(80%), anorg ained, org ained
Tsütoplasma - Iseloomulik kõikidele rakkudele.
Tsütoplasma on tsütosool koos organellidega.
Tsütoplasma - Sileda ja karedapinnaline.
Tsütoplasmal on järgnevad funktsioonid:
Tsütoplasma – seob kõik tervikuks.
Tsütoplasma on vedelam ja liikuvam.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun