Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Tragöödia – kurbmäng Tragöödiade ainestik – tavaliselt inimestele tuntud müsteeriumid,millest sageli toodi välja õpetlik osa,põhines mütoloogial Tuntuim kreeka tragöödia krijanik oli spohakles ,,kuningas odipius’’ Komöödia on naljalugu, ainestik –pilgati tavaliselt poliitikuid,sageli väga nõmedate naljadega Kreeka teatri olulisus maailam kulruuriloos –kreeka teater oli üks suurimaid kultuurilisi ettevõtmisi,sellest arenes edasi teater ja näitemängud – oli riigi alus.
Tragöödiad – tõsised ja ülevad – enamik uudsed müüdisüžeede õpetlikud tõlgendused – kasvatasid kodanikke, panid neid mõtlema üksikisiku ja riigi seisukohalt sobiva käitumise üle • Komöödiad – lõbusa sisuga – ammutasid ainet igapäevasest poliitikaelust – pilgati tuntud poliitikuid 2.Linnad. Eluolu ja kultuur kõrg- ja hiliskeskajal • Elurütm linnas oli palju kiirem kui maal.
Tragöödia mõiste - Tragöödia ehk kurbmäng on traagilise lõpplahendusega, traagilisel konfliktil põhinev näidend. „Kuningas Oidipus" peetakse kogu atika tragöödiakirjanduse tippsaavutuseks.
Tragöödia - Aristotelese käsitluses kõige tähtsam žanr – Seega on tragöödia tõsise ja lõpetatud, suurust omava tegevuse jäljendus, osades erineval kujul maitsestatud kõnega, tegevaid , mitte jutustades, mis kaastunde ja hirmu läbi teostab puhastuse sellistest kannatustest.
Tragöödia - lepimatu konflikti ja traagilise lahendusega ülivõimas kurbmäng, mis käsitleb olemise kõige tähtsamaid küsimusi(inimese suhe jumalasse, vabadusse, saatusesse, süüsse, vastutusse) Aischylos (525- 456 ekr)- „Pärslased“, „Oresteia“- antiiktragöödia aluspanija.
Tragöödia – ehk kurbmäng on näidend, kus õilsatel eesmärkidel tegusev(ad) kangelane/sed satub väljapäästmatusse olukorda ja hukkub ebavõrdses võitluses. Tragöödia tekkis juba Antiik-Kreeka ajal Dionysose pidustustel, kus korraldati ka tõsise sisuga teoste võistlusi.
Tragöödia - näitekirjanduse žanr; vanim nk., alguse sai Antiik-Kreekas veinijumala Dionysuse pidustustest; värsskõne, lepitamatu konflikt, traagiline lõpplahendus; peategelane on väljapääsmatusse olukorga satunud õilis kangelane, kes tegutseb üllaste põhimõtete ajel.
Tragöödia – on draama suurvorm, žanr, mis vastandub komöödiale ja lahendab spetsiifilist dramaatilist võitlust tegelase paratamatu surmaga ning milles on eilist dramaatilist konflikti. Tragöödia aluseks on tavaliselt sügav ideede konflikt, maailmavaadete kokkupõrge.
Tragöödiast on tal kujundatud iseseisvaks kunstiliseks tervikuks, mis sisaldab endas kogu oma problemaatika. Teiseks oluliseks uuenduseks oli Sophoklesel näitlejate arvu suurendamine kahelt kolmeni (mitmekesisem tegevus). Euripides (u. 480-406 e.m.a)- Sophoklese võistleja.
Tragöödiad – Hamlet, Romeo ja Julia, Macbeth, Othello  komöödiad – Veneetsia kaupmees, Palju kära ei millestki, Suveöö unenägu  ajaloolised kroonikad – Richard III, Henry V, Henry VIII  sonetid – Veenus ja Adonis, Shakespear'i sonetid
Tragöödia on viimase sajandi jooksul tehtud tänapäevasemaks filmides, näidendites kui ka telesaadetes Armastuslugu algab sellest, kui Romeo Montecchi läheb pere maskipeole ning seal ta kohtab Julia Capuleti, kellesse ta esimesest silmapilgust armub.
Tragöödia – on kurbmäng, näidend, kus õilsatel eesmärkidel tegutsev kangelane satub väljapääsmatusse olukorda ning hukkub ebavõrdses võitluses, (s.t lepitamatu konflikti ja traagilise lahendusega). Tragöödia on dramaatika vanimaid liike.
Tragöödia - Tragöödia ehk kurbmäng on traagilise lõpplahendusega, traagilisel konfliktil põhinev näidend 1. komöödia- pilke eh naljamäng 1. tragikomöödia- Tragikomöödia on draama žanr, mis ühendab tragöödia ja komöödia tunnusjooni.
Tragöödia teke - tragöödia tuleb sõnast tragos-kits, sokk + oide-laul. Tragöödia on traagilise lahendusega kurbmäng. Käsitleb inimeste suhteid jumalasse, vabadusse jm. Tekkis 534 eKr. 1.proloogia, parados, episoodid, stasimone, eksood.
Tragöödia on tõsise ja lõpetatud tegevuse jäljendus, milles on nii maitsestatud kõne kui ka tegevate isikute jäljendus. Ta on jäljendus kaastundest ja hirmust, mille läbi lõpuks puhastumine aset leiab.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Tragöödia on erinevlat koomikast üldmõistetav • Üldinimlik ja kõikidele kultuuridele omane, kuid siiski oma spetsiifiliste eripäradega, nt Vana-Kreeka tragöödiad: a)moraalse tasandi konfliktid (nt Antigone) b) saatusega ettemääratu vs teadlikud teod (Oidipus) • Aristotelese mõte: tragöödia peab viima sisemise puhastumise ktarsiseni – see sünnib siis kui tunneme kaasa laval olijatele.
Tragöödia on lepitamatu konflikti ja traagilise lahendusega ülivõimas kurbmäng, mis olemise kõige tähtsamaid küsimusi nagu inimesesuhe jumala(te)sse, vabadusse, saatusesse, süüsse, vastutusse.
Tragöödia – kurbmäng, näidend, kus õilsatel eesmärkidel tegutsev kangelane satub väljapääsmatusse olukorda ning hukkub ebavõrdses võitluses. Tragöödia on dramaatika vanimaid liike.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Tragöödia – tõsisema sisuga näitemäng; põhines tuntud mütoloogilisel süžeel, sisu oli vaatajale üldjoontes teada, autori ülesanne oli tuttavast loost välja tuua õpetlik iva; enamasti käsitles inimeste ja jumalate vahekorda, kuidas peaksid surelikud mõistma jumalatest seatud maailmakorda ja kuidas käituma, et jumalad ei vihastaks ega saadaks hukatust inimesele või riigile
Tragöödia on kurva sisuga näitemäng Tragöödia lõpp on traagiline Kuulsad tragöödiakirjanikud on William Shakespear, Sophokles Eesti tuntuim tragöödia on “Libahunt”
Tragöödiad – “Romeo ja Julia” (1595) ja “Julius Caesar” (1599). “Romeo ja Julia” kirjutas ta komöödiate vahele ja ei ole väga rusuv, kuigi armastajapaar sureb.
Tragöödia eellugu on järgmine. Teebai kuninga Laios on röövinud Pelops'ilt tema noore poja Chrysippos'e; selle kuriteo eest ta neetakse Hera poolt surma saama oma poja käe läbi.
Tragöödia – kurbmäng, arenes Dionysose kultusest ja põhineb koolilüürikal ehk ditüramb(idel) – Vana-Kreeka kultuslik flöödisaatega koorilaul jumal Dionysose
Tragöödia - kurbmäng Psühholoogiline romaan- romaan, mis keskendub tegelase hingeelu kujutamisele Psühholoogiline draama- keskmes tegelaste hingeelu kujutamine
Tragöödia on ajalooline kahes plaanis: a) kujutatakse Taanimaa õukonna sündmusi 13. sajandil b) korruptiivset õhkkonda kuningakojas Shakespeare’I kaasajal.
Tragöödia – kurbmäng, otsetõlkes sokulaul, tragöödia tekkis kas soku ohverdamisest või parimale koorile soku kinkimisest, mõeldud sõnale ja kõnele.
Tragöödia - Tragöödia oli nii sisult kui ideestikult uus žanr, mis käsitles inimliku käitumise probleeme mütoloogiliste kangelaste saatuse põhjal.
Tragöödiale on tunnuslik lahendamatu konflikt, mis toob kangelasele kannatusi ja lõpuks tema hukkumise . Tegeleb eestkätt inimelu üldiste küsimustega.
Tragöödia – ehk kurbmäng on näidend, kus õilsatel eesmärkidel kangelane/sed satub väljapäästmatusse olukorda ja hukkub ebavõrdses võitluses.
Tragöödia - kurbmäng, näidend, kus õilsatel eesmärkidel tegutsev kangelane satub väljapääsmatusse olukorda ning hukkub ebavõrdses võitluses.
Tragöödia - etendused Kreekas kuulusidki kõigepealt kevadpidustuste, suurte dionüüsiate kavva ja hiljem said tavapärasteks muudelgi pidustustel.
Tragöödia ülesanne on teatud sundmusi järele aimata kunstiliste vahendite kaudu, et hirmu ja kaastunde läbi esile kutsuda puhastumist kirgedest - katarsis.
Tragöödia - (kurbmäng) eelkäijaks olid dionüüsiad (pidustused veinijumal Dionysose auks), mille keskseks osaks olid rongkäigud ja koorilaulud.
Tragöödia – kangelane on eetiline, kas eriline inimene, ülik või (pool)jumal. Traagiline situatsioon, mis põhjustab kangelasele kannatusi.
Tragöödia – nimetatakse tekkekoha järgi tavaliselt Atika tragöödiaks, varaseimad näitemängud võisid olla seotud sokuohvri toomisega.
Tragöödial on kuus põhikomponenti: lugu/müütos(kõige olulisem), käitumistavad, sõnastus, mõttekäigud, vaatemänguline külg, laulud.
Tragöödiates on ka antiikajastut : „Julius Caesar“ ja „Antonius ja Cleopatra“. Enim lavastatud on „HAMLET“ 1601. PUŠKIN LOOMING.
Tragöödia – ehk kurbmäng on lahendamatul konfliktil põnev draamateos, mis lõpeb kangelase hukkumise või mõne muu katastroofiga.
Tragöödia - kurva lõpuga näidend, kus kõik vanakreeka mütoloogias surevad Pastoraal- idülliline karjaseelu kujutav kirjandus- v
Tragöödia on lepitamatult tragöödilisel konfliktil põhinev draamateos, mis lõpeb kangelase hukkumise või raskete kannatustega.
Tragöödia – mõiste pärineb Vana-Kreeka viljakus- ja veinijumala Dionysose surma ja ülestõusmist kujutavatest rituaalidest.
Tragöödiad – Kurva sisuga näitemängud (kr.k. Komöödia – lõbusad sokulaulud, mis kanti ette sokunahas) näitemängud.
Tragöödia on lepitamatu konfliktiga ja kurva lõpuga näidend,mille õilis p.tegelane hukkub ebavõrdses võitluses.
Tragöödiate tegevus on loogiline ja rangelt põhjendatud, vaid tragöödias „Philoktetes“ kasutas deus ex machina võtet.
Tragöödia – Tragöödia ehk kurbmäng on traagilise lõpplahendusega, traagilisel konfliktil põhinev näidend
Tragöödia tekkimine on seotud ditürambiga, kusjuures tragöödia elas üle palju muutusi, enne kui omandas lõpliku kuju.
Tragöödia mõiste - Tragöödia ehk kurbmäng on traagilise lõpplahendusega, traagilisel konfliktil põhinev näidend.
Tragöödia - Trofee- Momentaanne- Afišš- kuulutus, plakat traagiline sündmus sõjasaak; otsekohe, silmapilk
Tragöödia on traagilise lõpplahendusega näidend. Draama on tõsise konflikti ja elusündmustikuga näidend.
Tragöödia – kurbmäng; komöödia – lõbusasisuline draamateos; draama – tõsise sisuga näidend;
Tragöödiad – Kurva sisuga näitemängud (kr.k. sokulaulud, mis Komöödia – lõbusad näitemängud.
Tragöödiaks pearl - Harbor`i sõjaväelise baasi mittevalmisolek Jaapani rünnakuks Teisel maailmasõja ajal.
Tragöödia – kurva ja traagilise sisuga näitemäng, kus peategelane hukkub õilsatel eesmärkidel.
Tragöödia - Tragöödia tekkimise allikate suhtes aga on tänapäeval võimalikud üksnes oletused.
Tragöödia – kurbmäng, lahendamatul konfliktil põhinev draamateos, lõppeb peategelase surmaga.
Tragöödia – värssdraama, mille teemaks on mütoloogilised või tõsised ja kangelaslikud teod.
Tragöödiate olemus on mõista seda, et kõik, mis on sündinud, on ka surelik – arusaam tsüklilisusest.
Tragöödiavöistlus ehk suur dionüüsia oli pidustus, kus omavahel vöistlesid uued tragöödianäidendid.
Tragöödia on „Kuningas Oidipus“, mille ainestik on pärit Teeba linnaga seotud müütidest.
Tragöödia - 17. sajandi esimesel aastakümnel saavutas Shakespeare oma loomingu kõrgtaseme.
Tragöödia – kurbmäng, kus õilsatel eesmärkidel tegutsev peategelane hukkub ebavõrdses
Tragöödia - ja komöödiavõistlusi • Publiku ette astusid 3 komöödia ja 3 tragöödia
Tragöödia - kurbmäng,traagilise lõpplahendusega,traagilisel konfliktil põhinev näidend
Tragöödias on liitunud sõnaline kunst, muusika, näitlemine, tants ja isegi arhitektuur.
Tragöödia – lepitamatu konflikti ja traagilise lahendusega ülevvõimas kurbmäng.
Tragöödias on liitunud sõnaline kunst, muusika, tants, näitlemine ja arhidektuur.
Tragöödia - kurbmäng, õilsatel eesmärkidel tegutsev inimene hukkub ebavõrdses
Tragöödia autorid - Sophakles-( 496-406 eKr) Oli kolme traagiku hulgast kesksel kohal.
Tragöödia algul on Romeo kurvameelne, sest armunud, aga ei leia vastuarmastust.
Tragöödia - kurbnäidend, kus peategelane hukub ebavõrdses võitluses.
Tragöödia - konfilkti ja traagilise lahendusega ülevvõimas kurbmäng.
Tragöödia - lepitamatu konflikti ja traagilise lahendusega kurbmäng
Tragöödia on olnud ajaloos/müütides, komöödia väljamõeldis.
Tragöödia - kurbmäng,näidend(tunnused:Hukkub keegi,ebavõrdne)
Tragöödia – (Kurbmäng) Traagilise lõpplahendusega näidend.
Tragöödia on siis, kui kangelane hukkub oma saatust trotsides.
Tragöödia temaatikast on välja kasvanud eetikas oluline mõiste katarsis.
Tragöödia - kurbmäng , üks näitekirjanduse põhižanreid.
Tragöödial on kindel struktuur, poeetika ja kindlad osad.
Tragöödia on tõsise ja lõpetatud tegevuse jäljendus.
Tragöödia - ehk kurbmäng, traagilise lõpplahendusega
Tragöödia – sageli õnnetu lõpuga tõsine näidend
Tragöödiale iseloomulikult on „Kuningas Oidipusel“ õnnetu lõpp.
Tragöödia on tekkinud Dionysuse ülistuslauludest.
Tragöödia – mõiste, tekkimise aeg, etendamine.
Tragöödia on kõige väärtuslikum kirjandusliik.
Tragöödia - "Romeo ja Julia" William Shakespeare
Tragöödia – Enamjaolt kurb ning kurva lõpuga
Tragöödia on traagilise lahendusega kurbmäng.
Tragöödiad on ülesehitatud kadeduse motiivile.
Tragöödia - traagilise/kurva lõpuga näidend
Tragöödiates on poliitiline taust vaid aimatav.
Tragöödia on ditürambist alguse saanud.
Tragöödia on dramaatika vanimaid liike.
Tragöödia tähendab tõlkes sokulaulu.
Tragöödias on ka rohkem ruumi huumoril.
Tragöödia on kõige tähtsam žanr.
Vote UP
-7
Vote DOWN
Tragöödia tunnused – tõsine tegevus, lõpule viidud tegevus, kunstipärane kõne – lõbupakkuv kõne, pöörakud ehk peripeetiad ning äratundmine.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun