Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Vesinikhalogeniidid on HF , HCl , HBr , HI. Füüsikalised omadused: Nad on terava lõhnaga mürgised gaasid , lahustuvad hästi vees , andes vesinikhalogeniidhappeid.
Vesinik on elavhõbeda (mitte happe) koostisosa, suutis ta selle omadusi hästi kirjeldada. Antoine Laurent de Lavoisier avastas vesiniku 1766 sõltumatult Cavendishist, kui ta tahtis katseliselt näidata, et keemiliste reaktsioonide käigus massi ei kao ega teki juurde. Ta soojendas vett suletud aparatuuris ja laskis aurul teises kohas kondenseeruda. Selgus, et kondendeerunud vee mass on pisut väiksem kui vee algne mass. See-eest tekkis gaas H2, mille mass võrduski puuduva massiga, nii et katse oli
Vesiniksidemed on ainulaadsed, sest nad saavad tekkida ainult vesiniku aatomi olemasolu korral, teiste ainete aatomid vesinikku vesiniksidemetes asendada ei saa. Sideme moodustumisse panustavad elektrostaatilised vastastikmõjud (hape/alus), polarisatsiooniefektid (pehme/jäik), van der Waalsi jõud (dispersioon/tõukumine: molekulidevahelised elektronkorrelatsioonid) ja kovalentsus (laenguülekanne). Kõige levinum ja võib-olla ka lihtsaim vesiniksideme näide on vee molekulide vaheline side.
Vesiniksidemed – polaarne interaktsioon, kus elektropositiivne H on jagatud kahe elektronegatiivse aatomi vahel (0,30nm) Ioonsidemed – elektrostaatilised interaktsioon erilaenguliste aatomite vahel (0,25nm) Van der Waals interaktsioonid – kahe kõrvutipaikneva aatomi elektronpilve fluktuatsioonidest tulenev jõud (0,35nm) Hüdrofoobne interaktsioon – kahe hüdrofoobse kõrvalahela vahel Disulfiidsidemed – kovalentsed sidemed Cys vahel
Vesinikperoksiid 36 - 38% “for trace metal analsis”, Baker; 3. Cu ja Zn standardlahus 1000mg/l- (Cu,Zn Atomic Spectroscopy Standard Solution); 4. sertifitseeritud referents materjalid- Quality Control Standard QCS-26-High Purity Standards; 5. Lahuste valmistamisel kasutasin ioonvaba vett; 6. Kasutatavad gaasid – atsetüleen ja argoon firma AGA; 7. pesulahusena kasutasin 2,5% Decon 90 lahust; 8. pesuhappeks kasutasin 1 mol/L lämmastikhapet;
Vesinikupomm ehk termotuumapomm koosneb aatomipommist, mida kasutatakse termotuumareaktsiooni jaoks vajaliku kõrge temperatuuri loomiseks, ja paagist, kus on segatud vesinik (H2) ja liitium (Li). Liitium muutub kõrge temperatuuri toimel vesinikuks (H3). Vesinikud hakkavad kõrge temperatuuri pärast kiiresti liikuma, ületades prootonite vahelist tõukejõu, ning põrkuvad ja moodustavad heeliumituuma.
Vesiniku välja - tekivad alkoholaadid (alkoksiidid) 2CH3OH + 2Na == 2CH3ONa + H2 naatriummetanolaat ( naatriummetoksiid) alkoksiidid on alkoholilahustes tugevad alused (nagu hüdroksiidid vees, aga vesilahuses alkoksiidid lagunevad alkoholiks ja hüdroksiidiks) Alkoksiidide abil on mugav sünteesida eetreid δ+ δ- δ+ δ- δ+ CH3 O Na + Br - CH2 - CH3 à CH3-O- CH2 - CH3 + NaBr etüülmetüüleeter
Vesinikauto sisepõlemismootor on väga sarnane oma ehituselt iga teise sisepõlemismootoriga, kus on silindrid, millesse kütus ehk vesinik lastakse, süüdatakse ja selle tulemusel hakkab silindris kolb liikuma.
Vesinik on küll ahvatlev alternatiiv bensiinile, kuid kerget gaasi pole sugugi lihtne kütusepaaki sundida. Üheks võimaluseks on gaas suure rõhu all kokku suruda, ent see teeb tankimisseadmete valmistamise äärmiselt keerukaks kuivõrd vesinik on väga plahvatusohtlik ja teisalt ei paku see moodus siiski konkurentsi harilikule bensiinipaagile läbitavate kilomeetrite osas.
Vesinik — HYDROGENIUM—H. 1s 1.Leidumine. Vesinikku leidub looduses peamiselt ühendite koostises (vesi, orgaanilised ühendid). Vabana (H2) esineb ta vulkaaniliste gaaside ja naftagaaside koostises ning tühisel määral atmosfääris (atmosfääri ülemistes kihtides). Kosmoses on vesinik levinumaks elemendiks. Ta moodustab umbes 75% Päikese ja tähtede massist.
Vesinik - auto-paastab-nafta-soltuvusest/ (23.03.2012) 4. Hübriidauto http://et.wikipedia.org/wiki/H%C3%BCbriidauto 23.03.2012 5. Elektriauto http://et.wikipedia.org/wiki/Elektriauto 25.03.2012 6. Elektriauto http://www.zev.ee/index.php?id=10&id_lang=1 25.03.2012 7. Elektriauto http://www.elmo.ee/et/Elektriauto 26.03.2012 8. Levin, M. 1962. Vesirattast automootorini.
Vesinikul on kolm isotoopi: tavaline vesinik ehk prootium(0 neutronit), raske vesinik ehk deuteerium(1 neutron), üliraske vesinik ehk triitium(radioaktiivne, 2 neutronit). Vesinik lihtainena on lõhnata, maitseta, värvuseta ning kõige kergem gaas, vees väga vähe lahustuv ning ta keemistemperatuur on -253oC. Vesinik toimib keemilistes reaktsioonides redutseerijana.
Vesinik on hea soojusjuht, difundeerub kergesti pisemateski avades (läbi plastmassi,kautšuki, portselani; kõrgemal t°-l ka läbi klaasi ja terase muutes viimase hapraks -vesinikkorrosioon). Lahustub halvasti vees, kuid hästi mõnedes metallides – näit.pallaadiumis. Vesiniku leidumine looduses Seotud olekus on vesinik Maa peal väga levinud.
Vesinik - H Heelium- He Liitium- Li Berüllium- Be Boor- B Süsinik- C Lämmastik- N Hapnik- O Fluor- F Neoon- Ne Naatrium- Na Magneesium- Mg Alumiinium- Al Räni- Si Fosfor- P Väävel- S Kloor- Cl Argoon- Ar Kaalium- K Kaltsium- Ca Raud- Fe Vask- Cu Tina- Sn Tsink- Zn Seleen- Se Hõbe- Ag Jood- I Kuld- Au Elavhõbe- Hg Uraan- U
Vesinikeksponent ehk vesinikueksponent ehk pH on negatiivne logaritm lahuse vesinikioonide kontsentratsioonist (mol/l). pH näitab lahuse happelisust. pH arvutatakse valemist pH= -logCH C= lahuse vesnikioonide konsentratsioon (mol/l). pH+pOH=14 pOH=-logCOH Neutraalne lahuses pH=7; Happelises keskkonnas pH<7; Aluselises keskkonnas pH>7.
Vesinik on inimorganismi (10% keha massist) ja orgaaniliste ühendite koostiselement. Vesinikioonide kontsentratsioon määrab organism kudede ja bioloogiliste vedelike pH. Näiteks on maomahl ja higi happelised, sapinõre ja sülg on peaaegu neutraalsed, pisarad, veri ja soolenõred on nõrgalt aluselised.
Vesinikust eespool on aktiivsed metallid, mis tõrjuvad lahjendatud hapetest n Anoodil anioon oksüdeerub: välja vesiniku 2Cl- - 2e- ® Cl2 Mg + H2SO4 ® MgSO4 + H2 n Katoodil katioon redutseerub: Pingereas eespool asuv metall tõrjub soolalahusest välja temast pingereas Na+ + e- ® Na |*2 tagapool olevametalli.
Vesinikbromiid hbr on värvusetu, terava lõhnaga, õhus suitsev gaas  (moodustab õhuniiskusega udutaolise happeaerosooli). HBr saadakse peamiselt: • Br₂ aurude ja H₂ reaktsioonil 500- 550 ° C juures (katalüsaator- platineeritud asbest) • kõrvalproduktina orgaaniliste broomiühendite sünteesil
Vesinikperoksiid on põletikuvastane ning kiirendab ainevahetust ja hapniku tarbimist nahakudedes, Virgiinia nõiapähkel toniseerib ja rahustab, kamper toimib antiseptiliselt ja valuvaigistavalt, mentool stimuleerib kudede hingamist ning värskendab ja toniseerib nahka, tekitades külmatunde.
Vesinikuaatom on kovalentselt seotud tugevalt elektronegatiivse elemendi aatomiga.
Vesinik on atomaarne tekkimise hetkel! Kui see sama reaktsioon toimuks eraldi, st atomaarne vesinik ei reageeriks koheselt nitrobenseeniga, siis tekiks meie mõistes tavaline H2. Aniliini kasutamine: riide- ja toiduvärvide valmistamiseks, ravimite valmistamiseks.
Vesiniksidemed – HF; H2O; NH3 jt. Sideme tekkemehhanism - vesiniku aatomi ainus elektron tõmmatakse elektronegatiivsema elemendi aatomi poole – viimasele moodustub negatiivne osalaeng – vesinikule positiivne ning nende vaheline tõmbejõud on sideme moodustajaks.
Vesiniku aatommass on 1,00794±0,00007 g·mol−1. Maal ei esine tavalistes looduslikes tingimustes üheaatomilise molekuliga monovesinikku ehk atomaarset vesinikku H, küll aga divesinik ehk molekulaarne vesinik H2, mis onnormaaltingimustel värvitu ja lõhnatu gaas.
Vesinik - soojuskindlus ulatub orienteeruvalt 400C-ni, kuid omab segunedes õhu või hapnikuga plahvatuse ohu, tekib paukgaas, selline olukord võib tekkida lülititest tekkiva sädemete korral, seetõttu vesinikku kasutatakse hermeetilises süsteemis.
Vesiniksool - sool, mille happeaniooni kuulub ka vesinik
Vesiniksoolade nimetatakse happeaniooni ette sõna vesinik.
Vesiniku põlemisel on keemilise reaktsiooni võrrand: 2H2 + O2 = 2H2O 3. Keda peetakse kaasaegse keemia isaks ja miks? Keemia isaks peetakse Antonie Lavoisier kelle olulisemad avastused on seotud põlemisreaktsiooniga ehk kus põlemine on ühinemine hapnikuga.
Vesinik on küll ahvatlev alternatiiv bensiinile, kuid kerget gaasi pole sugugi lihtne kütusepaaki sundida. Vesinik on väga plahvatusohtlik ja teisalt ei paku see moodus siiski konkurentsi harilikule bensiinipaagile läbitavate kilomeetrite osas.
Vesinik on nii kerge gaas, et Maa külgetõmbejõud ei hoia tema molekule kinni ja seetõttu hajubki õhku sattunud gaasiline vesinik aegamisi maailmaruumi, olles kosmoses levinuim aine ja moodustades põhiosa Päikesest ja teistest tähtedest.
Vesinik on värvuseta, maitseta ja lõhnata kõige kergem gaas, väga madala keemistemp ja sulamistemp. Võrreldes teiste gaasidega on vesiniku molekulil kõige väiksem mass (aatom- ja molekulmass) ning sellest tingitud suurim liikumiskiirus.
Vesinikkütuse hind on bensiini omast odavam, sest bensiinimootor seadistatakse hübriidi puhul kõige optimaalsemale töökoormusele vastavalt, vaatamata sellele, et ta peab kiirendusi ja pidurdusi tegema ning ta pöörded kõiguvad 800-5000 rpm vahel.
Vesinikeksponent ehk pH iseloomustab vesinikioonide sisaldust lahuses ja on negatiivne logaritm lahuse vesinikioonide kontsentratsioonist (mol/l). pH väärtused ulatuvad reeglina 0...14. On siiski ka ülihappelisi lahuseid, mille pH on negatiivne.
Vesiniku põlemisel on keemilise reaktsiooni võrrand: 2H2 + O2 = 2H2O 3. Keda peetakse kaasaegse keemia isaks ja miks? Antonie Lavoisier "kaasaegse keemia isa"- olulisemad avastused on seotud põlemisreaktsiooniga>põlemine on ühinemine hapnikuga.
Vesinik on tüüpiline mittemetall. Tema keemistemperatuur on -253 Cº. Vesinik esineb vees ja peaaegu kõigis orgaanilistes ühendites, seega seotud kujul kõigis organismides. Vesinik on kõige väiksema aatommasiga element.
Vesiniku elektron on tõmatud negatiivsema laenguga asendamatud toiteained; uuenevad pidevalt; täielikul moodustumine); Karedapinnaline elemendi poole . Vesinik omandab positiivse laengu ja oksüdeerimisel vabaneb 17 kJ/g energiat.
Vesinikuallikaks on vaja NADPH2. Energiaallikaks on vaja Saadused on 36ATP molekuli, CO2 ja H2O. Glükoosi laundamise võrrand: jaguneb:*fotosüsteem II pigmendid teostavad vee fotolüüsi ja ATP sünteesi: 18ATP molekuli.
Vesinikperoksiid e. vesinikülihapend H2O2 Naatrium ja kaaliumdikromaat Na2Cr2O7, K2Cr2O7 Kaaliumpermanganaat KMnO4 Naatriumhüpoklorit NaOCl Naatriumperboraat NaBO2.H2O2.3H2O Kaaliumjodaat KIO3 Naatriumpersulfaat Na2S2O8
Vesinikkarbonaatpuhver on eriti efektiivne, kuna ainsana organismi puhversüsteemidest on ta nö lahtine – üks tema komponentidest (CO2) vabaneb metabolismi käigus ja elimineeritakse pideval alveolaarventilatsiooni kaudu.
Vesiniksidemete puhul on tegemist elektronpaari jagamisega vesinikuaatomi ja aktseptoraatomi vahel (iseloomulik kovalentsele sidemele). 2. sarnaselt kovalentsetele sidemetele on vesiniksidemete pikkused fikseeritud suurused.
Vesinikelektrood – Vesinikelektrood on katioonide suhtes pöörduvalt töötav elektrood, selle kandjaks on tavaliselt plaatinaelektrood, mille pind on absorbtsioonivõime tõstmiseks kaetud plaatinamusta kihiga.
Vesiniku põlemiskiirus on väga suur, see võimaldaks vesiniku kui põleva kütusega lennata lennukiga näiteks Londonist Sydneysse 61 minutiga,samas puuduvad meil veel tehnoloogiad, kuidas seda energiat rakendada.
Vesinikkarbonaat - , kloriid-, sulfaatioonid ja teised negatiivsed ioonid hüdroksiidioonide vastu. Seega on ioniitide abil võimalik saada täielikult sooladest vabastatud vett ehk demineraliseeritud vett.
Vesinik on odav kütus, mida võib toota piiramatult ja suhteliselt väikese energiakuluga  töötab sisepõlemismootorist tunduvalt vaiksemalt  vesinikkütus on bensiinist umbes 100 korda
Vesiniksidemel on suur osa polumeersete ainete tugevdamisel, 6. Ekvivalentne aatomite arv PTK? 12 7. Mis on vakantsid? Vakantsid on tühjad aatomkohad kristallvõres, mis on ideaalses võres hõivatud.
Vesiniku isotoopidel on erinimetused: prootium (vesinik-1), deuteerium (vesinik-2) ja triitium (vesinik-3). Deuteeriumil ja triitiumil on eraldi keemilised sümbolid: D ja T; prootiumil erisümbolit pole.
Vesinik - ja hüdroksiidioone võrdselt: cH+ = cOH- = 10-7 mol/dm3 Happelist keskkonda (pH<7) põhjustavad vesinikioonid : cH+ > cOH- Mida rohkem on vesinikioone, seda happelisem on lahus.
Vesinik - H • Biomolekulide koostises, vee koostises, vajalik vesinik sidemete moodustmisel Ained kuuluvad kõigi molekulide koostisesse, mõnevõrra vähem on rakkudes P,N ja S
Vesinikperoksiid 36 - 38% “for trace metal analsis”, Baker; 3. Metallide lähtestandardlahus 1000mg/l- (Atomic Spectroscopy Standard Solution, Fluca); 4. Destilleeritud vesi, milliQ vesi
Vesiniksidemed - posiiivse osalaenguga vesinikuaatomite sidemed teise molekuli koostisesse kuulva negatiivse osalenguga aatomitega, nendel sidemetel põhinevad ka vee erilised omadused
Vesinikside vees - Vee molekulis on mõlemad O-H sidemed polaarsed, mõlema vesinikuaatomi s-orbitaalid osaliselt vabad, O aatomil kaks vaba (sidemetes mitteosalevat) elektronpaari.
Vesinikauto on minu jaoks väga huvitav ning ma tahaks väga teada kuidas see töötab täpsemalt ja kuidas on see maailmale kasulikum kui tavaline bensiini või diisli auto.
Vesiniku aatomil on ainult üks s-orbitaal. Tänu sellele on ta võimeline moodustama täiendava side ühendites, kus ta on seotud endast oluliselt elektronegatiivsema elemendiga.
Vesinik - sobib kokku IA-rühmaga: üks elektron väliskihil, mille annavad elektroni ära; ei sobi IA-rühma-mittemetall ja teised metallid,vesinik gaas teised tahked.
Vesinik - e. külmpraod tekkivad reeglina keevisõmbluse kõrval termomõju tsoonis keevitamise lõpetamise järel või 10- 48 tunni möödumisel pärast keevitamist.
Vesinikkloriidhape ehk soolhape: HCl lämmastikhape: HNO3 süsihape: H2CO3 väävelhape: H2SO4 väävlishape: H2SO3 fosforhape: H3PO4 ränihape: H4SiO4 divesiniksulfiidhape: H2S
Vesinikul on ainult üks (s - ) ning täiendava sideme võib ta moodustada sel juhul, kui vesinik on molekulis seotud endast oluliselt elektronegatiivsema aatomiga.
Vesinikubakterid – looduses palju, kuna vesinikku moodustub looduses nii keemiliste reaktsioonide kui ka mikroobide vahendusel ja vesinik on hea energiarikas substraat.
Vesinik – , 1s1, esimesena sai Paracelsis, uuris Cavendish ja Lavoisier, maakoores massi järgi 0,87%, leviku poolest maal 9.kohal, universumis kõige rohkem.
Vesinikkloriidhape ehk soolhape. Kasutatakse kloororgaaniliste ühendite tootmiseks, metallide kloriidide saamiseks, metallide söövitamiseks, pindade puhastamiseks jm.
Vesinik side on täiendav side, mille tugevalt positiivse osalaenguga vesiniku aatom saab moodustada negatiivse osalaenguga elektronegatiivse elemendi aatomiga.
Vesinikioonide konts - i neg logaritmi, mida nim vesinikeksponendiks: • pH = -log[H+]. pH • Ülesanded: • a) [H+] = 6,2 * 10-3 siis pH = -log(6,2 * 10-3) = 2,2;
Vesinikkloriidhappega on suure praktilise tähtsusega, kuna siis moodustub vinüülkloriid e. kloroeteen, mille baasil valmistatakse plastmasse, kunstnahka, vahariiet.
Vesinik on väga kerge gaas, ta hajub maailmaruumi • Universumis on vesinik kõige levinum element • Päikese massist moodustab suurema osa vesinik
Vesinik on keemiline element, mis perioodilisustabelis on järjekorranumbriga 1. Ta on lihtsaima aatomiehitusega ning väikseima aatommassiga element.
Vesinikkloriid on värvusetu, terava lõhnaga, ärritava ja sööbiva toimega, õhust raskem gaas, mida kogutakse seetõttu avaga ülespoole suunatud kolbi.
Vesinik on kõige väiksema aatommassiga element; kõige sagedasema isotoobi prootiumi aatom koosneb ainult ühest prootonist ja ühest elektronist.
Vesinikul on kolm isotoopi: • ¹H - prootium (harilik vesinik) • ²H - deuteerium (D) (raske vesinik) • ³H – triitium (T) (üliraske vesinik)
Vesinik - ja hüdroksiidioone on võrdselt. Kui pH on väiksem kui 7, siis on vesinikioone hüdroksiidioonidest rohkem ning keskkond on happeline.
Vesinik on kaotanud võimaluse oma temperatuuri reguleerida -- tema tihedus ja temperatuur on määratud heeliumist tuuma gravitatsiooniväljaga.
Vesinikfluoriidhape on nõrk hape, sest molekulid seostuvad omavahel tugevate vesiniksidemetega. Aktiivsete metallide halogeniidides esineb iooniline side.
Vesiniku aatommass on 1,00794±0,00007 g·mol−1. Tal on head elektrokeemilised omadused, kõrge kütteväärtus ja puuduvad kahjulikud põlemisjäägis.
Vesinikbromiidhape on tugev, üheprootoniline ja hapnikuta hape, mis eraldab happejäägina lihtaniooni Br-. Vesinikbromiidhape lendub lahusest kergesti.
Vesinikjodiidhape on tugev, üheprootoniline ja hapnikuta hape, mis eraldab happejäägina lihtaniooni I-. Vesinikjodiidhape lendub lahusest kergesti.
Vesinikul on kolm isotoopi aatommassidega 1,2 ja 3. Isotoopi aatommassiga 2 nim DEUTREERIUMIKS, tema tuum sisaldab 1 prootonit ja 1 neutronit.
Vesinik - ja hüdroksiidsoolade olemasolu, nt. NaHCO 3 , Al(OH)Cl 2 . Tugevad elektrolüüdid on vesilahuses täielikult dissotsieerunud.
Vesinikperoksiid — H 2O2 on ebapüsiv, tugevate okspdeeriate omadustega vedelik. Leiab rakendamist  oksüdeerijana ja pleegitajana.
Vesinik - H2 Isotoobid on erineva massiarvuga keemilise elemendi teisendid, mis erinevad aatomituumas olevate neutronite arvu poolest.
Vesinikeksponent - ehk vesinikueksponent ehk pH on negatiivne logaritm lahuse vesinikioonide kontsentratsioonist pH näitab lahuse happelisust.
Vesinik - , tuule-, ning päikeseenergia, aga need ei anna piisavalt energiat ning kõiki neist ei saa koguaeg ja igalpool, kasutada.
Vesinik - vesiniksidemed kindlustavad biopolümeeride (valgud, nukleiinhapped, polüoosid) kõrgemat järku struktuuride stabiilsuse.
Vesiniku ionisatsioonienergia on nii suur, et isegi vesiniku (I) ühendid niisuguste tugevate oksüdeerijatega nagu fluor ja hapnik ei saa olla ioonilised.
Vesiniksidemed vees – vesiniksidemete mõju vee omadustele - Vesiniksideme tõttu vee molekulid liituvad omavahel, moodustades assotsiaate.
Vesinikkrakkimine on sarnane katalüütilisele krakkimisele selles, et ta kasutab katalüsaatorit, aga katalüsaator on vesinikkeskkonnas.
Vesinikuga reageerides on lämmastik samuti oksüdeerija ; tekib ammoniaak: N2 + 3H2 = 2NH3 - terava lõhnaga, vees väga hästi lahustuv gaas.
Vesinikpommi südamikus on tavaline lõhustumistuumapomm. Selle lõhkamisel tekib ülikõrge temperatuur, mis käivitab termotuumareaktsiooni.
Vesinik on tähtis tooraine keemiatööstuses vedelkütuste, määrdeõlide, mineraalväetise, hapete jpt ainete tootmisel.
Vesinikkloriidhappe valem on samuti HCl ja teda nimetatakse ka soolhappeks. Seega vesinikkloriidi lahustumisel vees tekib vesinikkloriidhape.
Vesinikelektroodi kandjaks on tavaliselt plaattinaelektrood, mille pind on adsorptsioonivõime tõstmiseks kaetud dispersse plaattina kihiga.
Vesiniku aatom on lihtsaim aatom ja ta sisaldab endas vaid ühe elektroni, mis ümbritseb vaid ühest prootonist koosnevat tuuma.
Vesinikhalogeniid on vesilahuses iooniline, mistõttu kaksiksidet saab rünnata ainult elektrofiiliks olev vesinikioon ehk prooton.
Vesinikiooni nimetatakse ka prootoniks sellepärast, et tal puudub elektronkate, mis tähendab, et tal on ainult üks prooton.
Vesiniku oksüdatsiooniaste on I. Neli vesiniku aatomit annavad laengu +4. Lämmastiku laeng on tundmatu (x). I N H+ x +4 = 1+ 4 x +4 x = -3
Vesinikupommi südamikus on tavaline lõhustumis-tuumapomm.Selle lõhkemisel tekib ülikõrge temp,mis käivitabki termotuumareaktsiooni.
Vesiniksidemel on suur osa samuti polümeersete ainete tugevdamisel läbi sideme polümeersete ainete pikkade ahelate vahel.
Vesiniku aatom on kovalentse sidemega seotud tugevalt elektronegatiivse elemetide fluori, hapniku või lämmastiku aatomiga.
Vesinik on keemiline element järjenumbriga 1. Ta on lihtsaima aatomiehitusega ning väikseima aatommassiga element.
Vesinikuühendid on tahke raketikütuse põhikomponendid ja ka vedelkütuseraketi kütus on kas petrooleum või vedel vesinik
Vesinikemulsiooni on 2 osa ja kergvärvi 1 osa. Pudelile keeratakse aplikaatorotsik peale ja surutakse õhk pudelist välja.
Vesiniksideme tõttu on kõrge elektronegatiivsusega elementide ühenditel anomaalselt kõrged keemis- ja sulamistemperatuurid.
Vesiniksidemed on küll nõrgad, aga kui neid on palju, siis võivad nad värvaine molekuli päris kõvasti kinni hoida.
Vesinikeksponent – 1) Ainult nôrkade hapete korral: pH = -log[H]. 2) Kehtib alati: pH = -logaH+; a – aktiivsus.
Vesinikühendid - rikas C ühendite klass 1)alkaanid 2)alkeenid 3)alküünid 4)tsüklilised 5)mitme kaksiksidemega.
Vesinik on mittemetall, mille võimalikud oksüdatsiooniastmed keemilistes ühendites on –1 või +1.[22]
Vesinik on nii kerge, et Maa gravitatsioon ei suuda teda kinni hoida ja teda hajub pidevalt maailmaruumi.
Vesinikuallikaks on NADPH2. Moodustuvad kolmesüsinikulised suhkru molekulid, mille ühinemisel saadakse glükoos.
Vesinikioonide kontsentratsiooniga on ka siin tavaks esitada dissotsiatsioonikonstant tema negatiivse kümnendlogaritmi, pKa kaudu:
Vesinik – värvuseta, lõhnata, maitseta gaas, mille tihedus on ~15 korda õhu tihedusest väiksem.
Vesiniksideme energia on suhteliselt viiike, rroib toimub, sellega tutvute neid tihes DNA molekulis olla miljoneid.
Vesinik e. külmpragude vältimisteks teraste keevitamisel: a) kasutatakse detailide ettekuumutamist
Vesinik - ja alumiiniumioonid, mis on asendatavad neutraalsoolade (näit. KCl) lahuste ioonidega.
Vesiniku aatom - mass 1,008. Nagu järeldub def.-st, on aatom- ja molekulmassid di-mensioonita suurused.
Vesinik on lõhnata, maitseta, värvuseta gaas mis on kõige väiksema tihedusega(kergem) gaas.
Vesinik - ja hüdroksiidioonide kontsentratsioon võrdne ning keskkonnreaktsioon on neutraalne.
Vesinikjodiid on värvitu, terava lõhnaga, nuuskes õhus suitsev gaas, mis lahustub ülihästi vees.
Vesinik - kuulub biomolekulide koostisesse, tähtsus- vesiniksidemete tekitaja ja võimaldaja,
Vesinikioonide kontsentratsioon on proksimaalses torukeses veidi suurem kui plasmas, Henle lingus vastab plasma omale.
Vesiniku spektris on jooned kõige tugevamad punases otsas, mistõttu emissioonudud helendavad punakalt.
Vesinik – esineb kõikide biomolekulide koostises, osaleb vesiniksidemete moodustamises.
Vesiniksideme pikkus on 0.27-0.31 nm, väiksem kui AH ja B komponentide van der Waalsi raadiuste summa.
Vesinik h - biomolekulide koostises, vee koosseisus, vajalik vesiniksidemete moodustumisel.
Vesiniksidemel on suur tähtsus aine lahustumisel, molekulide assotsatsioonil ja kristallumisel.
Vesinikumootoriga automargid on näiteks Honda, Mazda, Ford, Oopel, Mercedes,Audi, Toyota,Volkaswagen ja BMW.
Vesinik - hapnikelement- saadakse energiat vesiniku ja hapniku vahelises reaktsioonis.
Vesinikkloriid on värvusetu, terava lõhnaga, ärritava ja sööbiva toimega, õhust raskem
Vesinikrepoksiid - peroksiid tapab küll bakterid, aga samuti tapab ka terve naha augu ümber.
Vesinikflouriidhape - HF; vesinikkloriidhape-HCl; Vesinikbromiidhape-HBr; vesinikjoiidhape-HI;
Vesinikjodiidhape on tugevaim hapnikuta hape ja tema käsitlemisel tuleb olla ettevaatlik.
Vesinikul on ka radioaktiivne isotoop massiarvuga 3 ja poolestusajaga 12,3 aastat.
Vesinik on kütusena väga hea, sest põleb puhtalt, jääkaineks on vaid vesi.
Vesinikul on 1 elektron ja tema saab moodustada 1 sideme - vesinikul on 1 kriips.
Vesinikkarbonaat – tasakaalustab muutused anioonide sisalduses, on puhversüsteemiks.
Vesinik on orgaaniliste ainete ning kõikide elusorganismide koostiselement.
Vesinik - 1 järel levikult teine kõigi keemiliste elementide isotoopidest.
Vesiniksidemete tõttu on valkudel, ensüümidel jne. sekundaarne ja tertsiaalne struktuur.
Vesinikioonide hulk ehk kontsentratsioon mullalahuses määrab ära mulla reaktsiooni.
Vesinikühendeist tähtsaim on vesiniksulfiid, mis on nõrk hape ja redutseerivate omadustega.
Vesinik on vee, hapete, hüdroksiidide ja paljude soolade koostiselement.
Vesinik on levinuim element Universumis ning moodustab 90% selle massist.
Vesinik on Universumis (kuid mitte maakoores) kõige sagedasem element.
Vesiniksidemel on ühisjooni nii kovalentsete kui mittekovalentsete sidemetega
Vesinikspekter - kõige lihtsam spekter,selle tõttu hakati aina enam uurima.
Vesiniku aatomis on elektronpilve maksimaalne tihedus 0.53 Å kaugusel tuumast.
Vesinik – tähtsus seisneb vesiniksidemete andmises biomolekulides.
Vesinikiooni nim. ka prootoniks, sest ta koosnebki vaid ühest prootonist.
Vesinikhalogeniid hhal on terava lõhnaga mürgised gaasid, lahustuvad hästi vees.
Vesinikoola korral on (aluse) katiooni(de)ga asendatud ainult osa vesinikioone.
Vesinik – segus (õhu)hapnikuga plahvatusohtlik väga kerge gaas;
Vesinik on seotud fosforiga ja ei dissotsieeru, tugev redutseerija.
Vesinikbromiidhape on tugev hape ja tema käsitlemisel tuleb olla ettevaatlik.
Vesinik – Valkude ja nukleotiinhapete struktuuri stabiliseerija.
Vesiniksõidukid on transpordivahendid, mis sõidavad vesinikkütuse peal.
Vesinikuallikaks on vaja NADPH2. Energiaallikaks on vaja 18ATP molekuli.
Vesinikuga – 3 põhiühendit (otseselt moodustub neist vaid NH3)
Vesinik on normaaltingimustes värvitu ja lõhnatu põlevgaas.
Vesinikkloriidhape ehk soolhape (HCl) on gaasilise vesinikkloriidi lahus.
Vesinik - H jrk. nr. 1, am. 1, st temas 1 prooton (põhiaine)
Vesinik - kõige lihtsama ehitusega keemilise elemendi aatom.
Vesiniku autosid on kasutuses põhiliselt USA-s , Norras ja Saksamaal.
Vesinik - e. külmpragude vältimiseks teraste keevitamisel:
Vesinikbromiidhape on tugev haoe, tema sooli nimetatakse bromiidideks.
Vesinikperoksiid on tugev oksüdeerija, saab kasutada pleegitamisel.
Vesinikuga - puhaste metallide tootmisel CuO + H2  Cu + H2O
Vesiniku aatomid on temas tihedamalt pakitud, kui tahkes vesinikus.
Vesinik - ja kalomelelektroodist koosnev galvaanielement.
Vesinik on niivõrd kerge, et vesinik hajub maailmaruumi.
Vesiniksidemeid on tema keemis ja sulamistemp kõrgemad, tahkem.
Vesinikkloriid - kovalentne side,kaaliumkloriid-iooniline side
Vesinik on teiste gaasidega võrreldes hea soojusjuht.
Vesinik on hea soojusjuht ning lahustub vees halvasti.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Vesinikpomm ehk termotuumapomm. Nii aatomi, kui ka vesinikpommide hävitustegurid on praktiliselt hetkeliselt leviv valguskiirgus, mis tekitab tulekahjusid, seejärel väga tugeva purustava lööklaine ja lõpuks kõike elavat hävitav radioaktiivne kiirgus.
Vesiniksideme tõttu on vesi eluks sobivatel temperatuuridel vedel.
Vesiniksidemel on suur osa polümeersete ainete tugevdamisel.
Vesinikperoksiid h2o2 on õrnalt sinakas, suure tihedusega vedelik.
Vesiniku oksüdatsioon on bakteritele energeetiliselt väga kasulik.
Vesinik – esineb kõikide biomolekulide koostises.
Vesiniksidemete kaudu on tselluloosi molekulid liitunud kimpudeks.
Vesinik on värvuseta, lõhnata ja maitseta gaas.
Vesinikkloriidhape on kõikide metallikloriidide lähtehape.
Vesinik on Universumis kõige sagedasem element.
Vesinik on perioodilisustabeli esimene element.
Vesinik on aga redutseerijaks ning oksüdeerub.
Vesinik on värvitu, lõhnatu ja maitsetu gaas.
Vesinikhalogeniidid on värvusetud, terava lõhnaga gaasid.
Vesinik on üks enamlevinud elemente maailmas.
Vesinik on keemiline element järjenumbriga 1.
Vesiniksidet a - T(U) vahel ning 3 H-sidet G-C vahel.
Vesinik - luude koostises, hammaste koostises
Vesinik on elusorganismide tähtis komponent.
Vesinikpomm - toimub kergete tuumade ühinemine.
Vesinikuauto - tuleviku päästja või hävitaja?
Vesinik keeb - 260º C ja etanool 79º C juures.
Vesinikbromiidhape on gaasilise vesinikbromiidi lahus.
Vesinikpommi südamikus on tavaline lõhustumis- tuumapomm.
Vesinikjodiidhape on gaasilise vesinikjodiidi lahus.
Vesinik - vormis H2R + MgCl2 = MgR + 2HCl
Vesinik on tähtede põhiline koostisosa.
Vesinik - ja HAPPEJÄÄKIOONID Hn A + n-
Vesinik on sunnitud eralduma lihtainena.
Vesinikuga – puhaste metallide saamiseks.
Vesinikuaatomi ionisatsioonienergia on 13,6 eV[19] ehk 1312 kJ/mol.
Vesinik on tüüpiline mittemetall[5].
Vesinikhalogeniid - vesiniku ja halogeeni ühend
Vesinikupommi südameks on vesiniku ühinemisprotsess.
Vesinikbromiidhape on kõikide metallibromiidide
Vesiniku aatommass on 1,00794 aatommassiühikut.
Vesinik - happeanioona HCl-soolhape
Vesinik on väga kergesti aurustuv.
Vesinikioonid on seotud vesinikkandjates.
Vesinikupomm - USA 1952, NSV Liit 1953
Vesinik on üks kergemaid gaase.
Vesiniksidemed on molekulide vahelised.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Vesinikperoksiid on nõrk hape, mis vesilahuses dissotsieerub ioonideks H2O2 ↔ H+ + HO2- ; Tekkinud peroksiidioon on väiksema püsivusega kui peroksiid ise ja laguneb oksüdeeritava aine juuresolekul kergesti: HO2- ↔ -HO + [O];
Vote UP
-1
Vote DOWN
Vesiniku energiasisaldus on suur ja loodusele kahjulikud põlemisjäägid puuduvad.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Vesinikjodiidhape on kõikide metallijodiidide lähtehape. Omadused
Vote UP
-1
Vote DOWN
Vesiniksoolad – Happeanioonis on vesinik.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Vesiniksoolad on happe ja soola vahepealsed ühendid.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Vesiniku isotoobid on prootium, deuteerium ja triitium.
Vote UP
-3
Vote DOWN
Vesiniksoolad – aat. Kordinatiivühendid e. Kompleksühendid: S2- tio-, sulfido-, CH3COO- atsetato-, O2-
Vote UP
-3
Vote DOWN
Vesiniksool - Vesiniksoolad - need on soolad, kus on vesinikioon.
Vote UP
-4
Vote DOWN
Vesiniksoolad – metall + vesinikku sisaldav happejääk (NaHSO4)



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun