Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Valkude suurused on väga varieeruvad, näiteks insuliini kogu molekulmass on 5733 Da aga glutamiini oma ~600 000 Da. Valgud koosnevad ühest või mitmest polüpeptiidahelas: - Monomeer – üks polüpeptiidahel - Multimeer – mitu polüpeptiidahelat Homomultimeer – sama tüüpi ahelad Heteromultimeer – kaks või enam ahelatüüpi Valgu aminohappeline järjestus on igale valgule omane unikaalne tunnus.
Valkudes on kolm osa: N-terminaalosa, peptiidsidet moodustav osa ja C-terminaalosa. Peptiidsidemete süntess toimub alati kindlas suunas: N- terminus→C-terminus. Valkude omadused sõltuvad: a. aminohapete järjestusest valgu molekulis b. aminohapete arvust (DNA→valk→tunnus) Oluline on, et valgumolekul on lineaarne, ei hargne(ветвь) ega on tsülklis.
Valkude seedimiseks on vaja peptiinsidemed lõhkuda, milleks magu toodab seeede ensüümi nimega PEPSIIN(vajalikud tingimused on: maohape, 37temp). 4. Nukleiinhapped (DNA,RNA) – DNA(desoksüribonukleiinhape, ladina k. On tuum=nukleus) DNA on (BIO)polümeer, mille monomeerideks on desoksüribonukeitiidid.
Valke 9 - 27% (suurem osa täisväärtuslikud) • Rasva 0,3-35% (sisaldab enam küllastumatu rasvhappeid) • Mineraalained kuni 3% • Ekstraktiivaineid 1,5-8% • Vitamiinidest A, D, B-grupi vitamiine E,K • Süsivesikuid 1% (glükogeen) Rasvasuse alusel saab kalad jaotada 4 rühma:
Valkude lagunemisel on 2 etappi: 1) ammonifikatsiooni protsess (tegutsevad igas mullas) NB! Kui org. aines, mida hakatakse lagundama on alla 2% lämmastikku, kasutatakse kogu N ära. 2) nitrafikatsiooni protsess (tekivad happesoolad, nitraadid mulda). Nitrifitseerivad bakterid on väga nõudlikud.
Valkjas keha – KOLLAKEHA TAANDARENEMISEL TEKKINUD ARMKUDE PROGESTEROON – NAISSUGUHORMOON (STEROIDHORMOON) MIDA SÜNTEESITAKSE KOLLAKEHAS, TEKIB MUNASARJADES ÖSTROGEEN – TEKIB MUNASARJADES, REGULEERIB MENSTRUAALTSÜKLIT, NAISSUGUHORMOON LUNAARKUU = 4 NÄDALAT.
Valkude post - translatsiooniline modifitseerimine: • Valkude kokku pakkimine • Biokeemiline modifitseerimine • Translokatsioon erinevatesse raku organellidesse • Degradatsioon proeasoomides, lüsosoomides 14. Aminohapete aktiveerimine ja aminoatsüül.
Valkude denaturatsioon - valkude kõrgemat järku struktuuride lagunemine(kuumutamisel; tehnilisel töötlemisel) peptiid sidemed ei katke , säilib valgu esmane struktuur;Denatureeriva tegrui mõju lakates võib valgu sekundaar ja tertsiaarstruktuur taastuda.
Valkjas - hallikaspruunid, vahel kestendavad varred, mis on alumises osas kaetud tihedalt ogadega. Vaarika risoomil ja juurekaelal arenenud pungadest kasvavad asendusvõrsed moodustavad igal aastal uue vaarikapuhma ja istandik püsib aastaid.
Valkude kõrval on veel lipiidid (rasvad, õlid, vahad) ja sahhariidi (glükoos, tärklis, tselluloos).Nukileinhapped:DNA JA RNA. ANORGAANILISED AINED: Vee ülesanded rakus:Ta on hea lahusti ja osaleb enamikus keemilistes reaktsioonides.
Valke 9 - 27% (suurem osa täisväärtuslikud) Rasva 0,3-35% (sisaldab enam küllastumatu rasvhappeid) Mineraalained kuni 3% Ekstraktiivaineid 1,5-8% Vitamiinidest A, D, B-grupi vitamiine ,E,K Süsivesikuid 1% (glükogeen)
Valkude liikumis - cr-riils organismides teriaalsetest haigustest saab tihti jagu antibioo- funktsiooni nditeks v6ib tuua ka algloomade El-lilh alk hemoglo- sudest koigisse ku- 2.2O. lga antikeha koosneb neljast peptiidahelast.
Valke lõhustavaid e. proteolüütilisi ensüüme leidub maonõres(pepsiin) ja kõhunäärmenõres(trüpsiin, kümotrüpsiin). Nende toimel tekivad soolesisaldises 2-6 aminohappega peptiidahelad ning vabad aminohapped.
Valkude milledel on õnnestunud KDEL retseptorit vältida, tagasi transpordi Golgist ER-i. 14.)Millised valgud ja milleks on vajalikud tagamaks vesiikuli membraani ja õige märklaudmembraani ühildumist.
Valkude kõrval on lipiide rasvad, õlid, vahad) ja sahhariide (glükoos, tärklis, tselluloos). Need ühendid kuuluvad mitmete rakustruktuuride koostissesse ja on organismi põhiliseks energiaallikaks.
Valkudes on järjestuse motiivid, perekondade piires konserveerunud järjestuse elemendid, mis sageli koosnevad lühikestest lõikudest, aga need lõigud peavad olema kindals järjestuses.
Valkude allikad on peaaegu kõik töötlemata toiduained. Loomsete valkude allikateks on põhiliselt liha, piim ja munad ning neid loetakse väga headeks nii kvaliteedilt kui ka kvantiteedilt.
Valkude vaeg - ja liigtarbmine mittesoovitav, kohati isegi ohtlik, kuna mõlemad juhud põhjustavad organismi kaitsevõime langemist ja vastuvõtlikust erinevatele haigustekitajatele.
Valkude kõrval on esindatud lipiidid (rasvad, õlid) ja sahhariidid (glükoos, tärklis). • DNA on pärilikkuse kandja ning seetõttu peetakse selle esinemist üheks elu tunnuseks.
Valkude kõrval on enim esindatud lipiidid (rasvad, õlid, vahad) ja sahhariidid (glükoos, tärklis, tselluloos).Vesi on hea lahusti ja enamik aineid on organismis lahustunud olekus.
Valkpuhvrid – universaalsed veres ja koevedelikes Bikarbonaatpuhver – esmatähtis veres Fosfaatpuhver – põhiline uriini pH stabiliseerimisel LIISI KINK 8 BIOKEEMIA test I
Valkude lagunemisel on 2 etappi: 1) ammonifikatsiooni protsess (tegutsevad igas mullas) NB! Kui org. aines, mida hakatakse lagundama on alla 2% lämmastikku, kasutatakse kogu N ära. 6
Valkude denaturatsioon - valkude kõrgemat järku struktuuride lagunemine (kuumutamisel, tehnilisel töötlemisel ) Valkude renaturatsioon- kõrgemat järku struktuuri taastumine.
Valkudes on kolm osa: N-terminaalosa, peptiidsidet moodustav osa ja C-terminaalosa. Peptiidsidemete süntees toimub alati kindlas suunas: N- terminus→C-terminus.
Valkude hüdrolüüs - peptiidsidemete lõhkumine e. Primaarstruktuuri lagunemine (hapetes keetmisel). Inimese maos toimub sidemete lõhkumine pepsiini abil HCl keskkonnas.
Valk85 on andnud järgmise organisatsiooni käsitluse: Organisatsioon on inimeste ühendus, kellel on ühised eesmärgid, mille poole tööd tehes püüelda.
Valkude primaarstruktuur on molekulaaraluseks: - valkude spetsiifilisusele/mitmekesisusele - kõrgemate struktuuritasemete kujunemisele - molekulaarhaiguste patogeneesile
Valkjas – hall, Vaha M karpjas K 5-6 S; BK; HT - SiO2*nH2O koorikud, nõrud, opalestsents vaoigu T 2-2,5 subvulkaaniline Amorfne kaugstrukt massiivne
Valkudele on iseloomulik tugeva positiivse laengu esinemine (joonis 3.9b). Näitena võib siin tuua kõrgemate organismide kromosoomide organisatsiooni.
Valkude denaturatsioon – valkude kõrgemat järku struktuuride lagunemine (kuumutamisel, kiirgus, vibratsioon, tugev alus/hape). Valk ei täita oma fuktsioone.
Valkude ehitamiseks on kakskümmend kodeeritavat aminohapet. Kodeeritavad on nad selles mõttes,et igaühele neist vastab geneetilises koodis teatav sümbol.
Valkude struktuur on seotud 3 sideme olemasoluga: 1) peptiidside 2) vesinikside (põhjustab valgu molekuli ruumilist kuju) 3) disulfiidside (juuksed, vill)
Valkude d - isomeersed vormid on väga stabiilsed, kuna neile ei leidu looduslikke lagundavaid ensüüme, seda kasutatakse ära ravimitööstuses.
Valkude füüsikalis - keemilised omadused 1. Suur molekulmass, normaaltingimustes biomembraane ei läbi, kui nt uriinis tuvastatakse valk, on viga neerudes.
Valkude hüdrolüüs – peptiidsidemete lõhkumine ehk primaarstruktuuri lagunemine (hapetes keetmisel). Inimese maos toimub pepsiini abil HCl keskkonnas.
Valkude ehitusüksuseks on aminohapped. Aminohapped on amfoteersed ühendid (neil on happelised omadused). Aminohappejäägid on seotud peptiitsideme abil.
Valku 28 - 45% taimset rasva 16-23% süsivesikuid 14-20% kiudaineid 5-9% mineraalaineid 3-6% vitamiine E-, K-, A-, B-rühma vitamiine.
Valkjas - või sinakasrohelised, Pearood nõrgalt karvane, paksemad kui harilikul sirelil, 6...10 cm pikad, 2...4 cm laiad.
Valkude kalorsus on võrreldav süsivesikute kalorsusega: 1 g valku annab 4,1 kilokalorit. Keemiliselt on valgud keerukad ühendid.
Valkude liig - tarbimise korral esinevad häired antikehade moodustamises, langeb organismi resistentsus nakkushaiguste suhtes.
Valkude primaar e. esmane struktuur - AH suhteline hulk ja järjestus polüpeptiidahelas, mis on geneetiliselt määratletud.
Valkude ainevahetuses on vaja sünteesida uusi kudesid, seda eriti teisel ja kolmandal poolel, kui laps kasvab kõige kiiremini.
Valkude füüsikalis – keemilised omadused 1. Valkude lahustumine Enamik valke on hüdrofiilsed ja kergesti vees lahustuvad.
Valkude arhitektuur - konfiguratsiooni ja konformatsiooni mõisted, kolme(nelja) struktuuritaseme iseloomustus ja kirjeldus.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Valkude lagunemine on denaturatsioon (kui valk kaotab oma tasemed, näiteks sekundaarne laguneb primaarseks). Denaturatsiooni pöördprotsess on renaturatsioon. Valkude funktsioonid on ensümaatiline, ehituslik, transportfunktsioon, regulatoorne, kaitsefunktsioon, liikumisfunktsioon, energeetiline ja retseptorfunktsioon.
Valke 10 - 12%, piimas valke umbes 5 %, loomadel on ka varuainena lihasvalgud • .Seemnete ja viljade valgud.
Valkkiud on raskestisüttivad ning puuvill ja lina kui taimse päritoluga tsellulooskiud on kergestisüttivad.
Valkude kõrval on enim esindatud lipiidid (rasvad, õlid, vahad) ja sahhariidid (glükoos, tärklis, tselluloos).
Valku 28 - 45%; 2. taimset rasva 16-23%; 3. süsivesikuid 14-20%; 4. kiudaineid 5-9%; 5. mineraale 3-6%
Valkude denaturatsioon – valkude kõrgemat järku struktuuride lagunemine (kuumutamisel, tehnilisel töötlemisel).
Valkude tertsiaalstruktuur – aminohapete külgahelate omavahelise seondumise tulemusena. igale valgule spetsiifiline.
Valkjashall õietolm on suure niiskusesisaldusega,mida tuleks õietolmu kogumisel ja kuivatamisel silmas pidada.
Valku t - SNARE. Seega spetsiifilisus on kindlustatud ka V-SNARE – T-SNARE vastastikuse toimega.
Valkude lõhustumissaadusi - aminohappeid - kasutab organism kehale vajalike valkude ülesehitamiseks e sünteesiks.
Valkjas - punane - Juurestik maapinnalähedane, mükoriisaga värvus. Ühe ja kahekojalised.
Valkud hüdrolüüs – valgud hüdrolüüsuvad hapete või leeliste toimel nii nagu polüamiinid ikka.
Valkude koostisaineteks on aminohapped, mille kogusest ja kombinatsioonist sõltub toitlik valgu väärtus.
Valkude sekundaarstruktuur – vesiniksidemetega fikseeritud polüpeptiidahela teatud lõikude konformatsioon.
Valke 10 - 20%. Täiesti ideaalne oleks tarbida 55% süsivesikuid, 30% rasvu ja 15% valke.
Valkude süntees - Valgusüntees e. translatsioon toimub raku tsütoplasmas asuvates ribosoomides.
Valke 10 – 15%, süsivesikuid 55–60%, rasvu 25–30% kogu päeva toiduenergiast.
Valkudele on fibrillid, mikrofilamendid ja tsütoplasmavõrgustiku ja mikrotuubulid.
Valkude kalorsus on võrreldav süsivesikute kalorsusega: 1 g valku annab 4,1 kilokalorit.
Valkude peaülesanne on uute rakkude ning kudede loomine, mis tagab noorte organismide arengu.
Valkudes on 20 erinevat aminohapet jad on omavahel ühendatud peptiidsideme kaudu.
Valkusid on vaja taimeosade ülesehitamiseks, õlisid talletatakse varuainetena.
Valkude koostises on 20 enamlevinut aminohapet, mida nim proteogeenseteks aminohapeteks.
Valküürid - olid germaani mütoloogias Odini lahingukaaslased või kilbikandjad.
Valkude allikaks on teravili ja teraviljasaadused, köögiviljad, kaunviljad, seened.
Valkude monomeerideks on aminohapped, ühes valgumolekulis on sadu tuhandeid aminohappeid.
Valkude struktuur on väga ebapüsiv, sõltudes temperatuurist ja keskkonna PH-st.
Valkude allikaks on piim ja piimatooted, kala ja -tooted, liha ja -tooted, munad.
Valkude käibeks nimetatakse valkude pidevat lammutamist ja sünteesi inimkehas.
Valkude amino - ja karboksüülrühm võimaldavad neil käituda puhvritena.
Valkude tertsiaarstruktuur – kogu valgumolekulile iseloomulik ruumiline struktuur.
Valkude molekulid on enamasti väga suured ja keeruka keemilise ehitusega.
Valkude post - translatsioonilistest keemilistest modifikatsioonidest
Valkjas - õrnroheline vahetult kuu- või päikeseketta ümber.
Valkude ülesandeks on ka toota antikehi igasugu erinevate haiguste vastu.
Valkjas keha - armkude, mis jäb kollakeha taandarenemise kohale.
Valkude kogus on ilmselt veidi suur minu organismi vajaduse jaoks.
Valkude süntees – toimub raku tsütoplasmas asuvates ribosoomides.
Valkude struktuurimuutused on vajalikud, et täita oma ainuomased ülesandeid.
Valkudes on aminohapped seotud valkudega peptiidsidemetega.
Valkude ülesanne on määratud tema kõrgemat järku struktuuriga.
Valkjaspruun koor on alumises osas tihedalt kaetud peente agadega.
Valkoinen on hanki, valkoiset on yöt kesien, valkoiset on
Valktehiskiudude omadusi on kõige parem iseloomustada kaseiinkiu järgi.
Valkude atsetüleerimist on täheldatud näiteks ribosoomivalgu L7 puhul.
Valkkest – ühtne temperatuur, lubi-nahk – tugevus
Valkude renaturatsioon – kõrgemat järku struktuuride taastumine.
Valkude füüsikalis - keemilised omadused : 1. Suur molekulmass.
Valkude roll on meie organismi varustamine aminohapetega.
Valkude kõrval on enim esindatud lipiidid ja sahhariidid.
Valkude allikad on peaaegu kõik töötlemata toiduained.
Valkude seede – proteiinid-> peptiidid-> aminohapped.
Valkude ehitamiseks on kakskümmend kodeeritavat aminohapet.
Valkude tarbimisel on soovitatav ka juua rohkesti vett.
Valkude ülesanne on varustada orgaismi aminohapetega.
Valkude ülesanne on rakkude ehitamine ja parandamine.
Valkudeks on näiteks munavalge ja piimavalk.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Valkaine on kollageen (III tüüp) • Retikulaarkiude moodustavad fibrillid on kollageensete kiududega samasuguse perioodilisusega Argürofiilsed kiud • Retikulaarkiud ilmestuvad hästi hõbeimpregnatsioonil (argürofiilsed kiud; argyros -
Valktehiskiud on pärit I Maailmasõja ajast.
Valkude metabolism - üks osa lämmastikuringest.
Valkude sünteesil – GTP (guanosiinfosfaat).
Valkudest 10 - 15% vajalikust energiast.
Valkude koostises on 20 erinevat aminohapet.
Valkude süntees – toimub ribosoomides.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Valküürid – Odini tütred, imelistel ratsudel sõitavad neitsikud, kes viisid langenud kangelasi Valhallasse.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun