Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Tuglase nimega on seotud eesti kirjanduskriitika sisu ja vormi uuenemine (esseed Tammsaarest, Metsanurgast; marginaalia) ning süvauurimusliku kirjandusteaduse arenemine (monograafiad "Ado Grenzsteini lahkumine", 1926; "Juhan Liiv", 1927 ja "Eesti Kirjameeste Selts", 1932). Kirjanik alustas naturalistlike ja realistlike külaeluaineliste ja revolutsiooniteemast kantud töödega ning suundus seejärel uusromantismi väljendusvõimaluste juurde, mis eeldab reaalse ja kujutusliku ühendamist.
Tuglas - nooreesti juhtfiguure,nende albumite toimetja,sündis tartumaal, viibis paguluses 1917(soome,ital,belg jne)elulõpuni elas nõmmel,alsutas tema eestvedajana EKL, oli ka selle esimees,1923”looming”,nõudis kirjanikelt stiili ja ühtsust(esimene jutustus”siil” novell”hingemaa”,esmesed meisterlikud novvelid eesti kirjanduses”suveööarmastus”toomehelbed”,tõi eestisse marginaale,memuaare,reisikirju.(väike illimar),tal olid sümbol tegelased.
Tuglas on öelnud “Et Liivi ei ole oma luulet kirjutanud, vaid ta on selle läbi elanud”. Loodusluule- kirjutanud kõigist aastaaegadest, kõige tunde lähedasem on sügis, seotud inimestega, liiv võrdleb oma meeleolu loodusega, oskab näha väikesi detaile, sõnastuselt hästi napid, rütmi kujundavad kordused, Liivi jaoks on loodus kui elus, loodus sünnib kui iga päev uuesti.
Tuglase müüt - novellide poeetika (filosoofiline alus, teemad, põhikujundid jms) Tuglase kirjanikunatuuris leiduv andeomadusi, mis tegid novelli talle eriti lähedaseks. Tuglase novelle iseloomustavad realistlik täpsus lüürilis-tundelise aineesituse kõrval, terav detailimeel, tugev keskendatus ja inimsaatuste otsustavate murdehetkede valimine novelli sisuks.
Tuglase nimega on seotud eesti kirjanduskriitika sisu ja vormi uuenemine (esseed Tammsaarest, Metsanurgast; marginaalia) ning süvauurimusliku kirjandusteaduse arenemine (monograafiad "Ado Grenzsteini lahkumine", 1926; "Juhan Liiv", 1927 ja "Eesti Kirjameeste Selts", 1932). Tuglase kirjanikukuulsus põhineb eelkõige tema novelliloomingul.
Tuglase müüt - novellide poeetika (filosoofiline alus, teemad, põhikujundid jms) loomingus on palju loomaallegooriat (nt „Popi ja Huhuu“). „Popi ja Huhuu“ maja on maailm, puur on orjapõlv, ahv võtab isanda (ehk jumal) lahkudes rolli üle. Ahv hakkab peremehe käitumist jäljendama. Harmooniat ei saavutata enam.
Tuglase novellides on palju surmajuhtumeid, kus inimesed surevad ebaloomulikult ja vägivaldselt (kägistamine, enda ülespoomine, kolpade lömastamine tellistega, plahvatus). Novell „Poeet ja idioot“ on esseistlik, st sündmusi on vähe, kuid arutletakse uue usu üle, mida kutsutakse kuradiusuks.
Tuglas on öelnud: „ Raamatud on tihedamad kui elu. Nies on elu ekstrakt.Need on valitud leheküljed elust: elu sügavus ja ilus, elu tühjus ja labasus.“ Nii see tõesti on, kuna kirjandus on ja jääb tähtsaks osaks paljude inimeste elus, sest ilma selleta ei saaks hakkama.
Tuglas on näiteks novelli „Vabadus ja surm“ jaganud täpselt ühepikkusteks lõikudeks, nii on iga lõik otsekui ehituskivi vanglamüüris.) Sisulõigul on kaks osa: tuummõte (tuumlause) ja seda arendavad tugimõtted (tugilaused). Tuummõte annab edasi lõigu teema ja idee.
Tuglase novellid on kinnituseks väitele, et inimese loomus on aja kulgedes muutumatu.
Tuglase arvates on igal objektil oma olemuslik rütm ja Liivi geniaalsus seisneb selles, et ta tajub selle asja rütmi intuitiivselt ära. A la mingil kohiseval metsal on oma rütm samas kui lillel vms on oma rütm.
Tuglas on suutnud selles novellis hästi ja usutavalt käsitleda koera ja ahvi hingeelu, nii et nende tegutsemised ja toimingud on saanud täiesti reaalseteks, kuigi novell on ainuüksi autori kujutluse
Tuglas on avaldanud ka monograafiaid, uurimusi ja kirjanduskriitikat. Monograafiaid on ta kirjutanud J. Liivist, A. H. Tammsaarest, E. Vildest, M. Metsanurgast ja paljudest teistest.
Tuglas on kirjutanud tuhandeid lehekülgi kriitikat, esseesid, portreteerinud maailmakirjanikke nagu Ibsen, Shakespeare, Aleksis Kivi jt. Ta on kirjutanud ka reisikirju.
Tuglas on öelnud, et kui Oksal olnuks tänapäeva mõistes kirjanduslik agent, kes oleks teda toetanud, oleks tal sürrealismi voolus olnud menu.
Tuglase novellidele on omane : a) sümbolite kasutamine ( nt.”Popi ja Huhuu”, kus tegelasteks on koer ja ahv, kes sümboliseerivad erinevaid inimtüüpe.
Tuglas on öelnud, et Eesti ja Soome on väga erinevad, kuid samas oleme rahvusliku elu pinevaimal hetkel olnud teineteisele nii lähedal.
Tuglas on toonitanud "Amorese" terviklikkust, ta võrdleb seda värssromaaniga, mille peateemaks on hinge ja ihu omavaheline heitlus.
Tuglase müüt - novellide poeetika Tuglase kirjanikunatuuris leiduv andeomadusi, mis tegid novelli talle eriti lähedaseks.
Tuglas - eesti kirjanduse paavst, nii kirjanikuna kui kirj elu organiseerijana oluline nimi eesti kirjanduse loos.
Tuglase kõrval on esindavad rühmituse ajal proosat eriti ilmekalt Jaan Oks ja Oskar Luts , kumbki talle eriomasel viisil.
Tuglase teosed on jõudnud teatrisse nt „Jumala saar“ „Inimese vari“ „Popi ja Huhuu“ „Merineitsi“
Tuglas on öelnud, et tema ülim eesmärk oleks luua tekste, mis annaksid müüdi mõõdu välja.
Tuglast on ka peetud Underi eluarmastuseks ning väga kuulsad on Underi armastukirjad Tuglasele.
Tuglas - Pani aluse eesti uusromnatismilisele proosale ja kujundas kunstinõudliku novelli.
Tuglase loomingus on omapäraselt ühendatud realistlik ja romantiline elutunnetus ning kujutuslaad.
Tuglase kuju on eesti kirjanduse määrajana kas varjatumalt või avalikumalt alati toiminud.
Tuglas on öelnud, et Liiv pole oma luuletusi kirjutanud, vaid on need kannatanud.
Tuglas ise on väitnud,et tema suureks mõjutajaks oli Taani ametivend Brandes.
Tuglasel on eraldi raamat, mis räägib Arthur Valdese elusat ja loomingust.
Tuglas on öelnud : ,,Kirjaniku looming on ju avaram, kui ta biograafia.
Tuglase novellistika - pead teadma vähemalt 10 Tuglase novelli sisu ja põhiprobleeme
Tuglas - eestvedaja; August Gailit, Hendrik Visnapuu, Johannes Semper.
Tuglas on novelli kirjutamisel lähtunud enda ja tema armastatu Underi
Tuglas - ta on kirjutanud uurimusi,kriitikat,reisikirju ja memuaare.
Tuglase novellides on palju õuduselamusi, katastroofe ja võikaid juhtumeid.
Tuglase kuju on teatud mõttes eesti kirjanduse sünonüüm, tipptase.
Tuglas on Eest kirjanik,kriitik ja kirjandusteadlane.
Tuglas on kirjutanud tuhandeid lehekülgi kriitikat.
Tuglas on selle kohta öelnud, et „kõik meie
Tuglas on novelli kirjanik 2.Tegevusvaldkonnad
Tuglas on ka leidlik kujutlusmaastike looja.
Tuglas on maetud Tallina Metsakalmistule.
Tuglase novellistika on voolulooliselt vaheldusrikas.
Tuglase lemmikvõtteid on tõelust ja unenäolikkust.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Tuglase müüt - novellide poeetika (filosoofiline alus, teemad, põhikujundid jms)
Vote UP
-1
Vote DOWN
Tuglase novellid on täis sümboleid ja meeleoluvarjundeid.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun