Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse Registreeri konto
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Motivatsioonilise sättumuse ehk motivatsiooniprofiili kolme põhitüüpi: • progressiivne – ülekaalus üldise aktiivsuse, loomingulisuse ja sotsiaalse kasulikkuse motiivid; • regressiivne – domineerivad eluliste tarvete rahuldamise, mugavuse ja prestiiži ehk välised motiivid; • alalhoidlik – domineerivad enesehinnangut toetavad ja alalhoidvad motiivid, niisuguseid inimesi iseloomustab sageli motivatsioonipuu- dus, abituse ja isikliku ebaõnnestumise tunne.
Motivatsioon on alati individuaalne, kuid üldjuhul mittemateriaalsed motivaatorid ajendavad pigem haritud ja kõrgepalgalisematele töötajaid, madalapalgalised lihttöölised hoolivad pigem materiaalsetest motivaatoritest (Maslow vajadustepüramiid). Samas kui tööandja on piisavalt analüüsivõimaline, empaatiline ja loominguline peaks ta suutma mittemateriaalseid motivaatoreid rakendada kõigis ettevõtte osakondades.
Motivatsioonifaktorid - mille olemasolu võib tekitada rahulolu (saavutusvajaduse rahuldamine, vastutuse usaldamine, enesearendamise võimalus tööl, huvipakkuv töö, tunnustus). Madalama taseme vajadus: Hügieenifaktorid – ei motiveeri, mõjutavad rahulolu või rahulolematust tööga (palk, kindlustunne tööl, töötingimused, kontrolli tihedus, ulatus, inimestevahelised suhted, töökultuuri juhtimise kvaliteet.

Motivatsioonikäsitlust – üks loomade, teine inimeste kohta • Loomade & inimeste käitumise põhjused näivad erinevad : loomade käitumine on mittetahtlik, seletub instinktidega, inimeste oma (moraalne) on tahte ja mõistuse kontrolli all (Descartes) Instinktid evolutsiooniteoorias • Darwin esitas seisukoha, mille järgi loomade & inimeste füüsilised omadused & käitumine on tingitud bioloogilisest olemusest.
Motivatsioon on kolme teguri tulemus • Valents- kui väga soovitakse tasu, hüvitust • Ootus- kaalutlus toimetuleku tõenäosusest • Hüvituse tõenäosus- tegutsemise tulemusena saadava võimaliku hüvituse hinnang Jacob tahab oma tööd teha, talle meeldib oma töö kuid tema eneseusaldus on madal, seega on ka tema ootushinnang madal, kuigi teised temasse usuvad.
Motivatsioon – mudelit rakendatakse e jäljendatakse tavaliselt siis, kui võib eeldada, et sellega kaasneb mingisugune tasu – kas teiste- või enesepoolne kinnitus. Mudelite jäljendamisele avaldab peamiselt toimet enesekinnitus: enne mingi käitumisviisi rakendamist kaalub inimene selle sammuga võimalikke positiivseid ja negatiivseid tagajärgi.

Motivatsioon - motiivide kogum, millega seostub sihipärane käitumine ja see on loomadel seotud esmaste eluliste vajaduste rahuldamisega 16. Termoregulatsioon ja seda kontrollivad süsteemid (sisemine ja käitumuslik) Türeotroopne hormoon (TTH, TSH)- reguleerib kilpnäärme talitlust, samuti hapniku tarvet, ainevahetust ning ka termoregulatsiooni.
Motivatsioon - > on isiksuse omadus, kusjuures iga isiksus on kordumatu, st inimestel on erinevad vajadused, ootused, hoiakud, eesmärgid ->On teadvustatud protsess, st inimese enda poolt suunatav ja kontrollitav ->On erinevate funktsioonidega – on aktiivsuse aluseks, aktiivsuse kindlustajaks, aktiivsuse suuna määrajaks.
Motivatsioonisüsteem on toiminud piitsa-prääniku meetodil, seega motivatsioon võib ka olla negatiivsete materiaalsete (rahalised karistused, trahvid, vallandamine) või mittematerialsete komponentidega (noomitused, negatiivne tagasiside). Üksnes piitsa-prääniku meetod pole töötajate motiveerimise seisukohalt jätkusuutlik.

Motivatsioon on vajalik“; „Tegevused peaksid olema huvitavad, samas vajalikud tulevikus“; „Motivatsioon väga tähtis, nagu ka mingi kasulik ja mõtestatud tegevus“; „Sõltlased vajavad pidevaid tegevusi, mis oleksid selgelt kasulikud – näiteks aitaksid edaspidises elus paremini hakkama saada.
Motivatsioon on vajaduse rahuldamisele suunatud funktsionaalsete süsteemide eesmärgipärane aktiivsus. Peaaju koores ja koorealustes ajustruktuurides formeerub vajaduse rahuldamise programm, mis tingib ajju saabuva info sihipärase filtreerimise või kindlakujulise struktureerimise.
Motivatsioon - vajadus või soov, mis on käitumise tõukejõuks ja suunab seda eesmärgi poole. Kui inimene tunnetab rahuldamata vajadust, hakkab ta otsima võimalusi seda rahuldada, kaalub eri teid ning valib neist selle, mis peaks kindlasti viima soovitud vajaduseni.

Motivatsioon - Kõrge liidripotentsiaaliga inimene on motiveeritud sügavalt juurdunud vajadusest saavutada midagi saavutuse enda pärast, mitte välistest autasudest (raha, positsioon, … ). Kirg töö enda vastu ning püsiv soov ja energia muuta asju paremaks.
Motivatsioone teke - Soovimine-Eesmärgi ja vahendite valik-Otsustamine-Tegutsemine. 6. Abuulia- (kr k kõhklevus) on üldjuhul aju patoloogia pinnal kujunenud tahtenõrkus, tegevuse motivatsiooni puudumine, kuigi inimene ise võib mõista tegevuse vajalikkust.
Motivatsioon - üldine asjade kogum, mis paneb meid tegutsema ja hoiab tegutsemas Alakomponendid: *vajadus - on puudujääk mõnest vajadusest *motiiv - konkreetne tegutsemise ajend (teadlik või ebateadlik) *eesmärk - erinevate motiivide summa

Motivatsiooniks nimetatakse inimese tegevust mõjutavaid sisemisi motiive, stiimuleid, põhjusi ja jõude. Motivatsioon tähendab töötaja soovi rakendada oma võimeid, st teadmised, oskused ja energia mingi konkreetse eesmärgi saavutamiseks.
Motivatsioon on grupiti väga erinev – oleneb töötajate elustiilist, huvidest, vanusest. Näiteks ei huvita koduse elusviisiga vanemaid mehi üldsegi ühisüritustel osalemine ega sportimisvõimalused, küll aga huvitab see nooremaid.
Motivatsioonivahendina on see, et ta annab ühtse mõõdupuu, mille järgi võrreldakse oma staatust ja positsiooni nii organisatsioonis kui ka tööturul ning mille abil saab endale lubada asju, mis inimest tegelikult tegutsema sunnivad.

Motivatsioon - on vajaduse rahuldamisele suunatud funktsionaalsete süsteemide eesmärgipärane aktiivsus. Vajaduste rahuldamise programm tingib ajju saabuva info sihipärase filtreerimise või kindlakujulise struktureerimise.
Motivatsioon on kogum toimivaid motiive (motiiv on aktiivsusele ergutav impulss, mis on seotud teatud vajaduse rahuldamisega), mis ajendab inimest tegutsema või teatud viisil käituma, annab käitumisele suuna ja püsivuse.
Motivatsioon on üldisem asjaolude kogum, mis meid tegutsema paneb ning tegutsemas hoiab Vajadus on keha või psüühika toimimise seisukohalt olulise omaduse puudujääk Vajaduste rahuldamine saavutatakse tegevuse kaudu.

Motivatsioonil on kaks dimensiooni: I rahulolust mitterahuloluni so. MOTIVATSIOONIFAKTOR II rahulolematusest mitterahulolematuseni so. HÜGIEENIFAKTOR Juht peaks kõrvaldama rahulolematust põhjustavad situatsioonid.
Motivatsioonifaktorid on saavutusvajaduse rahuldamine, vastutuse usaldamine, enesearendamise võimalust ja huvipakkuv töö ning tunnustus. Mõnes olukorras on efektiivsem tõsta rahulolu, kui leevendada rahulolematust.
Motivatsioonisüsteem haridus - ja tervishoiuvaldkondades pole just kõige paremini üles ehitatud? Märtsi alguses toimunud üleriigilisel õpetajate streigil osales 16 000 koolmeistrit, kes korraldasid pikette ja miitinguid.

Motivatsioonipuudus on tekkinud asjaolust, et õmblejad viidi üle kindlale kuupalgale, mis on mõnevõrra kõrgem kui miinimumpalk, kuid teha tuleb tööd, mis oleks palju tulemuslikum ja tulusam konveieri puhul.
Motivatsiooniteoorias on tuntud Abraham Maslow vajaduste püramiid, mille kohaselt mingi üks vajaduste tasand peab olema piisavalt hästi rahuldatud, enne kui järgmise, kõrgema tasandi vajadused oluliseks saavad.
Motivatsioon on nende kolme teguri korrutis, mis tähendab, et motivatsioon puudub kui kasvõi üks teguritest on null või negatiivne ning motivatsiooni olemasoluks peavad kõik tegurid olema positiivsed.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Motivatsioon on süsteem, mille üles-andeks on organismi kui terviku aktiveerimine Peamised alajaotused: * seesmine-väline; * üldine aktivatsioon-vajadusespetsiifiline aktivatsioon; * vajaduste kontekstis tihti Abraham Maslow vajaduste hierarhia teooria: füsioloogilised (hingamine, toit, vesi, soojätkamine, ...), turvalisus-, kuuluvus- (sõprus, pere, ...), tunnustus-, eneseteostusvajadus
Motivatsioonis – harva üritab põgeneda; õppimises – juhuslikule edule ei järgne kogemuse kasutamise katset; emotsioonides – passiivne talumine ilma emotsioonide väliste avaldusteta.
Motivatsioon – inimese tegutsemist suunavad või energiaga varustav ajendid, põhjused, jõud - „miski” mis mõjutab inimese jõupingutuste püsivust ja eesmärki ning tema teotahet.

Motivatsioon – sisemised ja välised ajendid, põhjused ja jõud, mis mõjutavad inimese tegevust eesmärgi saavutamisel. Motivatsioon võib olla kas kaasatõmbav või väliselt tõukav.
Motivatsiooninõustamine on võtmeküsimus toetamaks kinnipeetavaid tegevuste vahel valimisel. Hetkel valitseb motivatsioonipuudus tugirühmade töös osalemiseks, kuna sellest ei nähta mingit kasu.
Motivatsiooni küsimuses on hetkel läbirääkimised tegevjuhiga, kus on plaanis väljatöötada motiveeriva töötasu, lisades põhipalgale boonust sihtmärgis püstitatud hotellitäituvuse eest.

Motivatsioon on teotahe. Motiveeritud inimeseks peetakse üldiselt sellist inimest, kes saavutab töös pidevalt häid tulemusi, ning näitab töötades üles energiat ja entusiasmi.
Motivatsioon – sisemised ja välised ajendid, põhjused ja jõud, mis mõjutavad inimese tegevust Motivatsioon s.o. tegevuse intensiivsus, suund ja püsivus eesmärgi saavutamisel
Motivatsioonisüsteem on loodud just tema jaoks ning ta suudab samastuda väga kergelt ettevõttega. Selline sisemiselt rahulolev ja õnnelik töötaja on ettevõttele väga lojaalne ja hea

Motivatsioon ehk sellele vastav reisi eesmärk nagu: • - vaba aja veetmine, lõõgastumine, puhkus/koolivaheaeg • - sõprade ja sugulaste külastamine • - äri ja kutsetöö
Motivatsioonisüsteem on motivatsiooni mõjutavate tegurite kogum, milleks on tasustamissüsteem, organisatsioonikultuur, töökorraldus, töösoorituse juhtimine ja ressursside jaotamine.
Motivatsioonli on oluline koht juhtimis- ja eestvedamisteooriates ning nende praktilisel rakendamisel. Töötajate motiveerimine on tõhusa juhtimise ja eestvedamise eelduseks.

Motivatsioon on nõrk. 3)maatriksorganisatsioon – luuakse ettevõtte juurde, meeskond tekkida kas teenindamata tellimuste järjekorrad või teenindussüsteemi seisakut.
Motivatsioon – mudelit rakendatakse e jäljendatakse tavaliselt siis, kui võib eeldada, et sellega kaasneb mingisugune tasu – kas teiste- või enesepoolne kinnitus.
Motivatsioon – Miks ei võiks terviserajal liigelda ka muul ajal oma sõprade või perega? Miks valisin? Valik tuli selle ürituse poolt kuna: ● Tundus huvitav teema

Motivatsioonifunktsioon - huvikonfliktide maandamine dilemmastruktuurides Institutsioonide ebatäiuslikkus: • Põhimõtteline piirang seisneb selles, et tulevik ise on ebakindel.
Motivatsioon – hõlpsamini jäävad meelde käitumismallid, mida demonstreerivad inimesed, keda õpilased peavad staatuselt kõrgemaks ja kellega soovivad sarnaneda.
Motivatsioonifaktorid ehk “rahulolu tekitajad”, või nagu Heizberg seda nimetas, “motivaator”, mis toimib ükskõiksustunde peletajana ning rahulolu saavutajana.

Motivatsiooni aluseks on eelkõige tegevusest või protsessist endast tulenev huvi, põhielementideks on selle juures uudishimu, uurimine ja problee- mide lahendamine.
Motivatsioon on ka kindlasti paremini meelestatud kui nad ei pea oma kõige väärtuslikumat asja ehk aega raiskama vahendite leiutamise ega hankimise peale.
Motivatsioon on omavahel lahutamatult seotud (embedded). Tegevuse ratsionaliseerimine – millele viidatakse kui protsessi intentsionaalsusele – on pidev.

Motivatsioon on tõdemus, et ilma eesti keelt oskamata ei ole võimalik Eestis elada, nagu ka ilma vene keele oskuseta ei tule elu kõne alla Venemaal.
Motivatsioonikäsitluse ootuste - väärtuste teooria kohaselt on keskkond psüühikas esindatud ootuste kujul, mis esinevad käitumise tõenäolise tulemuse hinnanguna.
Motivatsioonil on väga üldiselt öeldes kaks suunda – sisemine ja väline ning motivatsioon on vastavalt siis kas kaasa tõmbav või tagant tõukav.

Motivatsioon - juhtkond ning töölised peavad olema piisavalt motiveeritud, kuna strateegia elluviimine eeldab kogu kollektiivi koostöötahet.
Motivatsioon tähendab töötaja soovi rakendada oma võimeid, st teadmised, oskused ja energia mingi konkreetse eesmärgi saavutamiseks.
Motivatsioon on üks tähtsamaid tegureid, mis peab töötajal olema, et tulla kõigega hästi toime, olles seejuures ka iseendaga rahul.

Motivatsioon on kogum toimivaid motiive,mis ajendab inimest tegutsema või teatud viisil käituma,annab käitumisele suuna ja püsivuse.
Motivatsioonifaktorid – saavutusvajaduste rahuldamine, vastutuse usaldamine, enesearenduse võimalust pakkuv töö, huvipakkuv töö, tunnustus
Motivatsioon on isiksuse omadus, kusjuures iga isiksus on kordumatu, st inimesel on erinevad vajadused, ootused, hoiakud, eesmärgid.

Motivatsioon on kolme teguri korrutis: valents (tulemuse saavutamise soovi tulemus), toimetuleku tõenäosus, hüvituse tõenäosus.
Motivatsioonist - see mida vaataja näeb, on mitteemotsionaalne, intuitsioonita, vaimuvaba tegevus, milles ei ole ka füüsilisust.
Motivatsioon on alati individualiseeritud väliskeskkonna ja psühholoogilis-bioloogiliste sisetingimuste ühitamise mehhanism.

Motivatsioon on vajaduse rahuldamisele suunatud funktsionaalne süsteemide eesmärgipärane aktiivsus. (Bachmann etc 2003: 74)
Motivatsiooniseisundid – hoiakud, seadumused, soovid, kavatsused, huvid,veendumused, tõekspidamised, püüdlused,kiindumused, kired
Motivatsioon - - sotsiaalne või psühholoogiline tingimus, mis suunab indiviidi käitumist teatud kindla eesmärgi suunas.

Motivatsioon on kõikide asjaolude koosmõju, mis paneb inimesi tegutsema ja hoiab tegutsemas. Käimapanev jõud = motiiv.
Motivatsioon on sisemine ajend, mis käivitab käitumises välejnduva tegutsemise, et rahuldada vajadusi ja täita ootusi.
Motivatsiooni kahanemine on reeglina seotud töötaja poolt tajutud panuse/tulemuse ning motivaatorite vahelise tasakaalu kadumisega.

Motivatsioon on seda tugevam, mida madalam (lihtsamini kättesaadav) on eesmärk ning mida selgemad on vahe-eesmärgid.
Motivatsioon on igaühe sisemine töö, juhi asi on anda töötajatele põhjust ennast motiveerida ehk luua tingimusi.
Motivatsioonikiri on põhjalikum ning võimaldab kandidaadil oma sobivust pakutavale ametikohale paremini põhjendada.

Motivatsioon on teema millega puutume me kokku päevast päeva, kas siis me teadvustame seda endale või mitte.
Motivatsiooniks nimetatakse vajadust või soovi, mis on käitumise tõukejõuks ja suunab seda eesmärgi poole.
Motivatsioon on täiskasvanule väga oluline, motiveeritus ongi see, mis paneb inimesi tahtma tööd teha.

Motivatsioon on vajadus või soov, mis on tegutsemise tõukejõuks, suunates eesmärgi saavutamise poole.
Motivatsioon ehk innustus, see annab jõudu ja tuge, paneb meid ennast liigutama, oma vajadusi rahuldama.
Motivatsioon on seotud psühholoogilise tasuga – võimalus rakendada oma võimeid ja olla tunnustatud.

Motivatsioon - andmed näitavad, et 40% isadest sooviksid veeta rohkem aega oma lastega, kui nad saavad.
Motivatsioon - vajaduse rahuldamisele suunatud funktsionaalsete süsteemida eesmärgipärane aktiivsus.
Motivatsiooniks nimetatakse inimese tegevust mõjutavaid sisemisi motiive, stiimuleid, põhjusi ja jõude.

Motivatsioon on kogum sisemisi impulsse, mis ajendavad inimest ühtedele või teistele toimingutele.
Motivatsioon on seotud käegakatsutava tasuga: palk, turvalisus, töökeskkond ja töötingimused.
Motivatsioon - vajadus või soov, mis on käitumise tõusujõuks ja suunab seda eesmärgi poole.

Motivatsioon on erinevatel inimestel erinev, aga ka samadel inimestel erinev erinevatel aegadel.
Motivatsioon on inimese sisemised ajendid, põhjused ja jõud, mis mõjutavad inimese tegevust.
Motivatsioonikiri ehk kandideerimise avaldus • annab teada, millisele erialale soovid kandideerida

Motivatsioon on tehatahtmine, mis inimeste sees tekib (või ei teki) ning mida peab pidevalt
Motivatsioonilisest seisukohast on eesmärgile suudatud käitumistega seonduvad emotsioonid kõige huvitavamad.
Motivatsioon on protsess, mis algatab, valib ja säilitab tegevuse eesmärgi saavutamisel.

Motivatsioon – üldisem asjaolude kogum, mis meid tegutsema paneb või tegutsemas hoiab.
Motivatsioon – jäljendatakse isikuid kes on kõrgemal ja kellega soovitakse sarnaneda.
Motivatsioon on ka väga tähtis! Midagi tehes, õppides SA PEAD OLEMA ehk lastehalvatus.

Motivatsioon tähendab inimese sisetunnet, seda ei saa talle väljastpoolt peale suruda.
Motivatsioon - psüühiline protsess, mis mõjutab tegevuse suunda, jõudu ja kestvust.
Motivatsioon on üldisem asjaolude kogum, mis paneb meid tegutsema ja hoiab tegutsemas.

Motivatsioon on põhjapaneva tähtsusega üldise teadmise/hüpoteeside omaks võtmisel.
Motivatsiooniks nimetatakse ajendeid, põhjusi ja jõude, mis mõjutavad inimese tegevust.
Motivatsioon – vajadus või soov, mis on käitumise tõukejõuks ja suunab eesmärgi

Motivatsioon on indiviidi sisemine seisund, mis ajendab teda kindlal viisil käituma.
Motivatsioon on motiivide kogum, mis ajendab inimest mingil kindlal viisil toimima.
Motivatsioon on töötajate jaoks põhiliseks ajendiks, et enda tööd hästi teha.

Motivatsiooniks on üha enam materiaalne külg – aateline pool jääb sekundaarseks.
Motivatsiooniline tendents on vaimse, sotsiaalse ja füüsilise arengu üks olulisemaid elemente.
Motivatsioon on inimese sisemised ajendid, põhjused ja jõud, mis panevad inimese

Motivatsioon - Üldine asjade kogum, mis meid paneb tegutsema ja hoiab tegutsemas.
Motivatsiooni kujundamine - vaimupuudega lastel puudub sageli motivatsioon õppida uusi asju.
Motivatsioon – oluline arvestada tegevuse mõtet ja mõttekust õppija jaoks.

Motivatsioon on motiivide kogum, mis panebki inimese kindlal viisil tegutsema.
Motivatsioon on oluline mõjutusvahend inimeste töökvaliteedi parandamisel.
Motivatsioon on motiivide kogum, mis ajendab inimest kindlal viisil käituma.

Motivatsioon – need on kogustuslikud, sest ükski tegu ei jää tasumata.
Motivatsioon on jõudude kogum, mis paneb inimesed kindlal viisil käituma.
Motivatsioon – neurofüsioloogiline seisund mille vajaduse esile kutsub.

Motivatsioon on üldisem asjaolude kogum, mis on käitumise tõukejõuks.
Motivatsioon1 on üldisem asjaolude kogum, mis on käitumise tõukejõuks.
Motivatsioon – hindamine on meetod, mis motiveerib lapsi edukas olema.

Motivatsioon – puht materiaalsed huvid, peaaegu täisprofessionalism.
Motivatsioon on efektiivne kaitse väljapoole suunatud õppimise vastu.
Motivatsioon on inimese põhjus või ajend mis suunab inimest häituma.

Motivatsioon on põhjus või ajend, mis paneb inimest tööd tegema.
Motivatsiooniküsimused on olulisel kohal õigusalal, eriti kriminaalõiguses.
Motivatsioonist on tõenäoliselt Maslowi vajaduste hierarhia teooria.

Motivatsioon on madal, suhtlemisraskused, raske olla kollektiivis.
Motivatsioonisüsteemis on kaks erinevat motivaatorit- sisemised ja välised.

Motivatsioonifaktorid on need, millede olemasolu võib tekitada rahulolu.
Motivatsiooniks on arengut võimaldav ja sõbralik töökollektiiv.
Motivatsiooni kohta on kirjutatud mitmeid definitsioone ja teooriaid.

Motivatsioon on väiksem) on töö efektiivsus tihti madalam.
Motivatsioon on üks õppeedukuse üks suurimaid mõjutajaid.
Motivatsioonil on alati valiku, kavatsuse või tahte komponent.

Motivatsioonil on kaks vormi: sisemine ja väline motivatsioon.
Motivatsioonitüüpi nimetatakse semantiliseks või ka kujundlikuks.
Motivatsioon on jõud, mis on igas inimese tegevuses sees.

Motivatsioon on tihedalt seotud, ei ole need samad asjad.
Motivatsioonis on eespool ikka veel aatelised põhimõtted.
Motivatsiooni aluseks on sisemine soov areneda, muutuda paremaks.

Motivatsioon on vajalik ka lastele ja nende vanematele.
Motivatsiooni tõstmine - klienti tuleb õpetama seadma eesmärke.
Motivatsioon – tegevust mõjutavate tegurite kogum

Motivatsioon tähendab ladina keeles edasiliikumist.
Motivatsioon – ülesandele suunatud motivatsioon.

Motivatsioon on indiviidi poolt tajutud sisemine
Motivatsioonikirjale on lisatud täpsem elulookirjeldus.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Motivatsioonitüüp – miks inimene suhetesse astub ja millist suhet otsib: Nint – läheduse otsimine, ei vaata suurt pilti, vaid “nopib”, üks partner, kellega luua avamismängu mängida Naff – kuuluvus, seotud olemise otsimine, palju sõpru jne

Motivatsioon on kogu tarbimiskäitumise alus.

Motivatsioon on termin, mida tunneb iga juht.

Motivatsiooniseisundid – huvi, soov, püüdlused.

Motivatsioon on kõigi kolme korrutis.
Motivatsioon on juba omaette küsimus.




Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun