Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Molekulide mõõtmed on tühised võrreldes molekulidevahelise kaugusega (molekul on kui punktmass); b. Molekulid ei interakteeru üksteisega (molekulide vastasmõju seisneb ainult nende omavahelistes elastsetes põrgetes); 7. Isotermne protsess on protsess, kus temperatuur ei muutu vaid jääb muutumatuks ehk konstantseks.
Molekulvõre – võret moodustavate osakeste(molekulide) vahel on nõrgad molekulidevahelisd sidemed, mistõttu ained on tavaliselt madalate sulamis ja keemistemperatuuridega ning pehmed Kovalentne side – ühiste elektronpaaride abil tekkinud side, esineb aatomite vahel molekulides või kristallides.
Molekulaarsed ained - koosnevad molekulidest ( paljud mittemetallid, mittemetallioksiidid, happed, orgaanilised ained). MITTEMOLEKULAARSED AINED- koosnevad ioonidest või aatomitest (metallid, metallioksiidid, hüdroksiidid, soolad). Esinevad kristallidena, kus seotud väga palju ioone või aatomeid.
Molekulaar - epidemioloogia, − mikroobide geneetiline modifitseerimine (insenergeneetikal baseeruvate vaktsiinide ja diagnostikumide loomine) Veterinaarimmunoloogia (− loomade immuunsuse ja resistentsuse geneetika uurimine; − resistentsete liinide ja tõugude kujundamine e. veterinaarselektsioon) Veterinaarfarmakoloogia (− farmakokineetiliste protsesside geneetilise determineerituse selgitamine, − ravimitele reageerimise geneetilise varieeruvuse sedastamine
Molekulidel on väga tugev vastastiktoime ja sellest tingituna erakordselt suur erisoojus (iseloomustab soojushulka, mis on vajalik 1 g aine temperatuuri tõstmiseks 1°C võrra; on veel 1 cal/g) ja aurustumissoojus (kindla ainekoguse aurustamiseks vajalik soojushulk; vee aurustumisel neeldub palju soojust, kondenseerumisel see eraldub). Soojusmahtuvus väljendab soojushulka, mis on vajalik kogu vaadeldava ainekoguse temperatuuri tõstmiseks 1° võrra.
Molekulaarbioloogia - bioloogiaaharu, mis uurib elu molekulaarsel tasemel, on seotud tihedalt keemia ja füüsikaharudega Monohübriidne ristamine - ristamine, mille korral uuritakse ühe geenipaari poolt määratud ühe tunnusepaari pärandumist Moondeline areng - selgrootutel ja mõnedel selgroogsetel esinev areng, mille korral vastsündinu erineb oma ehitusplaanilt täiskasvanud organismist ja muutub selliseks alles läbi vahestaadiumite.
Molekulaarmass 15 – 50 kDa . Valgu allergeensus sõltub tema epitoopide arvustm mis võibolla termolabiilne või termostabiilne – denaturatsioon kuumutamisel võib muuta valgu vähem või rohkem allergeenseks või luua uusi allergeene.
Molekulaarbioloogia – uurib elu molekulaarsel tasemel ja uurimisobjektiks on biomolekulid(nt. Sahhariidid, proteiinid jne, DNA). Neuraalne regulatsioon – närvisüsteemi omandamisel toimub loomorganismi elundite ja elundkondade talituste regulatsioon (väga kiire). Populatsioon – samal ajal ühisel territooriumil elavate ühte liiki isendite kogum, kes võivad omavahel vabalt ristuda, tähtsaim eluavaldus on suguline paljunemine.
Molekulvalem – väljendab molekuli koostist, näitab millistest aatomitest molekul koosneb • Molekul – aine väikseim osake, millel on ainele iseloomulik koostis • indeks – näitab ühe ja sama elemendi aatomite arvu molekulis • keemiline side – vastastiktoime, mis seob aatomid molekuliks (või aatomid ja ioonid kristalliks) • kovalentne side – ühiste elektronpaaride abil tekkinud keemiline side.
Molekulaarkineetiline teooria – teooria mis seletab soojusnähtusi makrokehades ja nende kehade siseehitust lähtudes kujutusest , et kõik kehad koosnevad kaootiliselt liikuvatest molekulidest . Termodünaamika – soojusnähtuste teooria, milles ei arvestata kehade molekulaarset ehitust . Nii utermodünaamikat kui ka molekulaar kineetilist teooriat nimetatakse veel statistilisteks mehaanikaks või satistiliseks füüsikaks.
Molekulivalem – ehk summaarne valem väljendab aine koostist – milliste elementide aatomid ja millisel arvul kuuluvad aine ühe molekuli koostisse Tasapinnaline ehk klassikaline struktuurivalem – näitab kõiki sidemeid aatomite vahel Lihtsustatud struktuurivalem – näitab, millised aatomirühmad on omavahel seotud Ruumiline struktuurivalem - püüab anda ettekujutlust molekuli ruumilisest ehitusest.
Molekulide mõõtmed on tühised võrreldes molekulidevahelise kaugusega, molekule vaadelda punktmassidena  molekulide vastasmõju seisneb ainult nende omavahelistes elastsetes põrgetes  ideaalne gaas on lõpmatult kokkusurutav ja teda ei ole võimalik veeldada  Ideaalse gaasi olekuvõrrand ehk Clapeyroni- Mendelejevi võrrand on võrrand, mis seob ideaalse gaasi olekuparameetreid p, V ja T
Molekulaarsuseks nimetatakse keemias elementaarreaktsioonis põrkuvate osakeste (aatomite, molekulide, ioonide, radikaalide) arvu, st ühes reaktsiooni elementaarstaadiumis osalevate osakeste arvu.
Molekulmass – molekuli mass aatommassiühikustes; tähis Mr 22. mool – aine hulga ühik(Avogrado arv aineosakesi) 23. molaarmass – ühe mooli aineoskakeste mass grammides, tähis - M 24. gaasiliste ainete molaarruumala – ühe mooli aine ruumala; V . Gaasidel normaaltingimustel V = 22,4 dm/mol. 25. avogadro arv – loendusühikule mool vastav oskakesr arv, N = 6,02 * 10
Molekulaar - bioloogia klassikaline seisukohta:  DNA -˃ DNA ehk DNA taastoodab ennast (replikatsioon)  DNA -˃ RNA ehk DNAst sünteesitakse RNA (transkriptsioon)  RNA -˃ valk ehk RNAst sünteesitakse valk (translatsioon) DNA sisaldab valkude sünteesiks vajalikku informatsiooni, mis on struktuursetes ühikutes- geenides. RNA on vajalik valkude tootmiseks.
Molekulidevahelised kaugused on palju suuremad molekulidelineaarmõõtmetest(läbimõõdust) 2) Gaasisüsteemi osakesed alluvad mehaanika seaduspärasustele 3) Molekulid liiguvad kaootiliselt (gaasi kui terviku masskese on paigal) 4) Molekulide põrked anuma seintega ning omavahel on absoluutselt elastsed 5) Põrgete vahel ei mõjuta molekule mingid jõud, nende liikumine on ühtlane
Molekulaarbioloogiaks nimetatakse bioloogiaharu mis uurib elu molekulaarsel tasemel Miks peetakse rakku üheks peamiseks elu organiseerituse tasemeks: 1. Rakk on elu esmane organiseerituse tase , kus ilmnevad elu kõik omadused 2. Rakkude ehitust ja talitlust uurib tsütoloogia Missugune organiseerituse tasemed järgnevad rakulistele: 1. Kude on elu üks organiseerituse tase
Molekulivahelised jõud - on vedelikes ja tahketes ainetes molekulide vahel mõjuvad tõmbejõud, mille tõttu tuleb aine sulatamiseks või aurustamiseks kulutada energiat.
Molekulaarkell - dna nukleotiidse või valkude aminohappelise järjestuse erinevustel põhinev fülogeneetiliste liinide lahknemisaegade ligikaudne määrang.
Molekulaarsed on ka tahkena väävel ja fosfor, ülejäänud koosnevad ainult aatomitest (atomaarsed) • mittemetallid on reeglina halvad soojusjuhid va. teemant • kõik on tahkena rabedad • on kas molekul või aatomvõre Üldised keemilised omadused: kõik mittemetallid (va. 8A) reageerivad metallidega, vesinikuga ja enamus ka hapnikuga Fe+Cl2 FeCl3
Molekulaarbioloogia – tegeleb päriliku info kodeerimise, säilitamise ja ülekande mehhanismi uurimisega, samuti päriliku info realiseerumise molekulaarsete mehhanismidega (kuidas info geenides määrab elusorganismi ehituse ja tema funktsioneerimise. Uurib füüsikalis-keemiliste struktuuride ja biokeemilis-füsioloogiliste funktsioonide vastavust.
Molekul - koosneb keemilise elemendi aatomist !! lk 57 Liitaine- liitained koosnevad erinevate elementide aatomitest Lihtaine- on aine, mis koosneb ainult ühe keemilise elemendi aatomist Iooniline side- erinimeliste laengutega ioonide vaheline keemiline side Iooniline aine- metall loovutab mittemetallile elektrone, viimasesse kihti tuleb 8
Molekulmassi leidmine - Nt: Mr(H2SO4)= 2*Ar(H) + 1*Ar(S) + 4*Ar(O)= 2*1+1*32+4*16= 98 amü (mõisted: molekulmass- molekuli mass aatommassiühikutes, tähis M, aatommass- aatomi mass aatommassiühikutes, tähis A, relatiivne molekulmass- Mr(aatomite masside summa), relatiivne aatommass- Ar(aatommass ümartatud täisarvuks) ) Mr(HCl)= 1+35,5=36,5 amü
Molekulaar - atomistliku teooria põhiseisukohad:  molekul on aine väikseim osake, millel on selle aine keemilised omadused;  molekulid koosnevad aatomitest;  keemilistes reaktsioonides aatomid ei lagune;  keemilistes reaktsioonides jaotuvad ümber aatomid - siirduvad lähteainest reaktsioonisaadustesse.
Molekulaarsed ained on palju mittemetallid: nt vesinik, hapnik, broom, jood, valge fosfor jt. Molekulidest koosnevad ka palju mittemetalliliste elementide ühendid: nt vesinikkloriid, devesiniksulfiid, süsinikdioksiid, tetrafosfordekaoksiid, sealhulgas ka väga palju orgaanilised ained: nt metaan, benseen, etanool, glükoos.
Molekulaarbioloogiliste meetoditega on kindlaks tehtud, et läbipääsuloaks raku tuuma pääsemiseks on valkudel teatud aminohappeline järjestus, mis sisaldab tavaliselt positiivselt laetud aminohappeid Lys ja Arg . Seda järjestust nim. nukleaarse lokalisatsiooni signaaliks (NLS), NLS võib valgul paikneda ükskõik millises kohas.
Molekulaargeneetiline võrdlus - Mida sarnasem on võrreldavate organismide DNA/RNA nukleotiidne järjestus, seda lähemal (ajaliselt) on nende ühised esivanemad (lähem sugulus). Mida sarnasem on võrreldavate organismide valkude aminohappeline järjestus, seda lähemal (ajaliselt) on nende ühised esivanemad (lähem sugulus).
Molekulaarkell - DNA mukleotiidse või valkude aminohappelised järjestuse erinevusel põhinev fülogeneetiliste liinide lahknemisaegade ligikaudne määrang; põhineb faktil, et geenmutatsioonide kinnitumine genoomides toimub eri fülogeneetilistes liinides pika ajavahemiku jooksul enam-vähem püsiva kiirusega.
Molekulmass on ühe molekuli mass aatommassiühikutes (amü). Aatommass (varem ka aatomkaal) on kas keemilise elemendi või selle isotoobi ühe aatomi mass aatommassiühikutes (amü). Alates 1961. a kasutatakse aatommassiühikuna süsinikuühikut, mis on 1/12 süsiniku isotoobi 12C aatomi massist.
Molekulmass on alla 10000. Lahus sisaldab valke, või selle hüdrolüüsi produkte, mille molekulmass on üle 10000. 6) Valkude 3 ml munavalgu Küllastunud (NH4)2SO4 lisamisel sadestamine lahust, 3 ml munavalgu lahusele tekkis globuliinide sooladega küllastunud sade, mille eraldasin filtrimisel.
Molekulaarsed ained – koosnevad molekulidest (paljud mittemetallid, mittemetallioksiidid, happed, orgaanilised ained). Molekulidevahelised jõud on vedelikes ja tahketes ainetes molekulide vahel mõjuvad tõmbejõud, mille tõttu tuleb aine sulatamiseks või aurustamiseks kulutada energiat.
Molekulide kontsentratsioon on peaaegu võrdne vee üldkontsentratsiooniga). Kc · [H2O] = Kc · CH2O = [H+] · [OH-] = const = Kw Vee ioonkorrutise väärtus 22 oC juures: ρ = 0,9978 g/cm3, CH20 = 55,4 mol/l, Kw = 1,8 · 10-16 · 55,4 = 1,0 · 10-14 pH – vesilahuste happesuse-aluselisuse mõõt.
Molekulivalem – keemiline valem, mis näitab, millistest elementidest aine koosneb.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekul iseenesest on hargnenud kuna iga 8-12 glükoosi monomeeri tagant tekib hargnemine alfa(1-->6)glükosiidsidemega. Glükogeeni bioloogiliseks funktsiooniks on glükoosi varundamine (energia). Glükogeeni on maksas kuni 10%-i ja lihastes 1-2% lihasmassist Glükogeen kui varusahhariid sünteesitakse loomades kui glükoositase on kõrge 14. Tselluloosi monomeerseks koostiseks on beta-D-glükoos. Polümeer on lineaarse struktuuriga ja pikkus on vahemikus 2000-13000 glükoosijääki.
Molekulvõrega ained – molekulaarsetel ainetel (paljud mittemetallid, mittemetallilised elementide ühendid, orgaanilised ained); koosnevad molekulidest, keemis ja sulamistemp on suhteliselt madalad, väiksemate molekulidega ained on tavaolekus gaasilised või kergesti lenduvad vedelikud.
Molekulaarstruktuurist on hüdrofiilne (vett “armastav”) ja teine osa hüdrofoobne (vett hülgav). Sellised molekulid toimivad puhastusvahendis mustuse ja vee vahelise “sillana”, tekitades füüsikalisi puhastusefekte emulgeerimise, sisseimbumise, märgamise ja vahutekitamise kaudu.
Molekulidevahelised jõud on väikesed. . 6. Füüsikalisi omadusi saab mõõta ja jälgida ilma ainet ja tema koostist muutmata (värvus, sulamistemperatuur, keemistemperatuur ja tihedus). Keemilised omadused, on seotud aine koostise muutusega, keemiliste reaktsioonidega (vesiniku põlemine
Molekulidel on lõpmata väikeste elastsete kerakeste omadused • Molekulide liikumine on kulgliikumine • Ideaalne gaas on lõpmatult kokkusurutav • Molekulide vastasmõju seisneb ainult nende omavahelistes elastsetes põrgetes • Ideaalset gaasi pole võimalik veeldada
Molekulmass – on arv, mis näitab mitu korda on aine molekulmass 2p orbitaalist tekib 3 orbitaali, mille vaheline nurk on 120. Mok-d paikn-d vd-s nii tihedalt, et neid ei ole võimalik kokku suurem 1/12 12/6C aatommassist ja on võrdne teda moodustavate 3.3 Iooniline side.
Molekulmass 428 - 486 kDA. Transkriptsiooni elongatsiooni viib läbi põhi- e. tuumikensüüm – core enzyme, milles puudub sigma subühik, seega olemas α, β, β’. sigma subühik osaleb ainult translatsiooni initsiatsioonil suunates põhiensüümi seondumist promootoriga.
Molekul on väikseim osake, millest gaasid koosnevad ja mis on pidevas kaootilises liikumises. Siseenergia on: 1. makrokäsitluses keha või süsteemi energia, mis on määratud selle keha või süsteemi võimega soojushulka üle kanda või mehaaniliselt tööd teha.
Molekulaarsed – (Ar, H2O) *võresõlmedes molekulid või aatomid; *jõud osakeste vahel nõrgad el.staatil iseloomuga jõud (vesinikside, van der Waals’i jõud); hõre võre, madal võreenergia; *omadused: pehmed, madal sulamistemp, halvad soojus- ja elektrijuhid.
Molekul on polaarne 3. Võime moodustada H-sidemeid 4. vee molekulid on omavahel vesiniksidemetega seotud (kõrge aurustumis soojus) 5. Hea soojusjuht, (soojeneb ühtlaselt) 6. MAX tihedus 4 kraadi juures Vee ülesanded: • Ainete lahustamine, lahust.
Molekulide läbimõõt on suurusjärgus 10-10 m =100 pm. Molekulid on pidevas kaootilises liikumises. Tahke aine korral tähendab see võnkumist kindla tasakaaluasendi ümber, kusjuures võnkesiht ja -amplituud muutuvad täiesti ettearvamatul viisil – kaootiliselt.
Molekulaarne hajumine - hajunud valgus on taevasinine, mida sinisem, seda puhtam on õhk. tekib kui UV kiirgus dissotseerib hapniku molekuli (O2) atomaarseks hapnikuks (O). Atomaarne hapnik kombineerub kiiresti teise hapniku Aerosoolne hajumine- taeva värvus hele.
Molekulide vahel on väiksemad. Reaalgaasie puhul kasutatakse piiratud rakendusega olekuvõrrandeid, millest üks lihtsamaid on VAN DER WAASI võrrand: (P+α/V2 )*(V-b)=R*T Reaalgaase iseloomustab kristalse oleku olemasolu esinemine ja kriitilised parameetrid.
Molekul iseenesest on hargnenud kuna iga 8-12 glükoosi monomeeri tagant tekib hargnemine alfa(1-->6)glükosiidsidemega. Glükogeeni bioloogiliseks funktsiooniks on glükoosi varundamine (energia). Glükogeeni on maksas kuni 10%-i ja lihastes 1-2% lihasmassist.
Molekulaardisperssed süsteemid on süs, mille peenestusaste on > 10 9 m-1, kuubi serva pikkus on < 10-9 m. Süsteemi osakesed ei ole eraldatavad filtreerimisel, ei sedimenteeru, dialüüsuvad ja difundeeruvad hästi, pole nähtavad ei ultra- ega tavalise mikroskoobiga.
Molekulaarsed ained on suhteliselt madala sulamis- ja keemistemperatuuriga, sest molekulidevahelised jõud on palju nõrgemad kui need jõud, mis seovad osakesi keemiliste sidemete korral ning üsna pehmed kuna molekulid on üksteisega nõrgalt seotud.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekul – aine väikseim osake, millel on säilinud kõik selle aine keemilised omadused ! Biomolekulide esinemist loetakse üheks elu tunnuseks Kõik organismid on rakulise ehitusega • Rakkudest eraldatud organellidel või molekulidel enamik elu tunnuseid puudub – ei saa rääkida elusatest rakustruktuuridest või molekulidest ! Viirused – mitterakulised struktuurid, elusa ja eluta piiril, ei saa pidada elusorganismideks
Molekulaar - JA RAKUBIOLOOGIA | YTM0011 I KONTROLLTÖÖ KORDAMISKÜSIMUSED | 20/09/10 I VALKUDE STRUKTUUR 1. Aminohapped, aluselised ja happelised, hüdrofiilsed ja hüdrofoobsed, polaarsed vs. mittepolaarsed, kõrvalahelate tüübid.
Molekul – DNA, rakk – vöötlihasrakk, kude – lihaskude, organ – lihas, elundkond – tugija liikumiselundkond. 8.2. Loomariiki: 1) inimese keha koosneb loomadele omastest rakkudest, 2) iseloomulik aktiivne liikumisvõime.
Molekulmassiga 9 - 10 kDA valgud, mis sarnanevad transkriptsioonifaktoritega seostumiskoht DNA-le, kiire turnover), rakkude kommunikatsioonis b. Aktiveeruvad stressi tingimustes IAA toimel on leitud glutatiooni-S-transferaaside sünteesi.
Molekulisisesed h - sidemed; b) ioonilised sidemed (erinevalt laetud radikaalide vastasmõju tekkinud) c) hüdrofoobsed sidemed (hüdrofoobsete AH radikaalide vastasmõju) d) S-S tüüpi sidemed, mis tekivad 2 tioolrühma vastasmõjul.
Molekulidevahelised kaugused on suured, mistõttu jõud nende vahel on väikesed ja jäetakse sageli arvestamata -ideaalgaas. Erinevalt tahketest ainetest ja vedelikest sõltub gaaside poolt hõivatud maht oluliselt temperatuurist ning rõhust.
Molekulmass on üle 10000. 6. Valkude sadestamine sooladega (globuliinide ja albumiinide eraldamine) Neutraalsete soolade kõrged kontsentratsioonid põhjustavad valkude pöörduvat denaturatsiooni ja lahusest väljasadenemist.
Molekulaarbioloogia sündi on kirjeldanud J. Watson oma raamtus “Double helix” (e. k. Kaksikspiraal, “Loomingu” Raamatukogu, 1972). DNA on ilus näide selle kohta kuidas makromolekuli struktuuri tundmaõppimine lõi eelduse pärilike
Molekulorbitaal - ??? kovalentne mittepolaarne side- kovalentne side, mills ühine elektronpaar kuulub võrdselt mõlemale sidet moodustavale aatomile; esineb võrdse (või väga lähedase) elektronegatiivsusega aatomite vahel.
Molekulaarsus – reaktsiooni elementaaraktist osavõtvate osakeste (molekulide vms.) arv; monomolekulaarsed (nt. A2 → 2A), bimolekulaarsed (nt. A + B → AB; 2A → A2), trimolekulaarsed (nt. 2A + B → A2B; 3A → A3).
Molekulisisesed h - sidemed; Sekundaarne struktuur esineb juustes, küüntes, sulgedes, ämblikuvõrgus, siidiniidis jne. Enamasti valgud ei ole 100% α või β-struktuuris, vaid üks neist vormidest esineb ülekaaluliselt.
Molekulaarrdiagnostika on alles arenev haru, kus on väga palju avastustöid veel tegemata, tasub investoritel vaadata perspektiivikamad teaduslaborid ja teadlased välja ning neile raha anda, et hiljem nende pealt rikastuda.
Molekul – glükoos 3) eraldub hapnik (vee veefotooksüdatsioon) 4) eralduv hapnik on osoonikihi aluseks 5) heterotroofid lagundavad orgaanilisi aineid energiavajaduse täitmiseks 6) tagab süsinikuringe
Molekulaarne mitmekesisus - üks molekul sarnaneb teisega - kaks molekuli seonduvad ensüümkompleksi sama piirkonnaga - mitmed valgud on ruumiliselt tRNA-ga ühesuurused (RFF ja EF-G on sarnased EF-Tu- aatRNA kompleksile)
Molekulvalem on C2H4 ● Sulamistemperatuur −169.1 °C ● Keemistemperatuur −103.7 °C Buta-1,3-dieen Isopreen ehk 2-metüülbuta-1,3dieen ● Isopreen ehk 2-metüül-1,3-butadieen on orgaaniline ühend.
Molekuli atp - ga. Elektronide transport hingamisahela ensüümide vahendusel – Veel eemaldatakse seal erinevatelt vaheproduktidelt kokku neli paari vesiniku aatomeid, mis seotakse kas NAD+ või FAD poolt.
Molekulaarbioloogia on suures osas struktuurne teadus, mis tegeleb bioloogiliste makromolekulide ja nende funktsionaalsete komplekside struktuuriga ja uurib nende struktuuride tekke füüsikalis-keemilisi aluseid.
Molekulvõred on pehmed.Nt.parafiin-C20H42,I2,P4,S8,CO2,glükoos-C6H12O6, 2)Aatomvõre-mittemol.-Võre keskmetes on aatomid,aatomid seotud kov.sidemetega,tugevad sidemed.Sulamistemp.-kõrge.Ei juhi elektrit.
Molekul on polariseeritav, kui temas on võimalik indutseerida dipoolmoment (muuta ta polaarseks). Molekulid, mis ei ole iseenesest polaarsed, võivad muutuda polaarseks välise elektrivälja toimel.
Molekulmass 5733da – 60000Da. Valkude polüpeptiidide ahelate pikkus on tavaliselt 100-2000 aminohappe jääki kuid on ka väga suuri erandeid näiteks: inimese südame lihase valgus 26926 aminohappe jääki.
Molekulaarsed on tavatingimustes gaasilised – H2, N2, O2, F2, CL2. Mida suuremad on molekulide mõõtmed, seda tugevamad on molekulidevahelised tõmbejõud ja seda kõrgem on ainete sulamistemperatuur.
Molekulkompleksid – eksimeerid (Ar2) või eksipleksid (XeCl, KrO), mis tekivad näiteks elektrilahenduses või korpuskulaarkiirituse toimel ning footonit kiirates põhiseisundisse langenult kohe lagunevad.
Molekulide osadel on erinimelised osalaengud • iooniline side – ioonide vahel tekkinud keemiline side metalliline side, • molekulaarne aine – osakeste vahel olevad nõrgad molekulidevahelised jõud.
Molekul - aine väikseim osake, millel on antud aine keemilised ning reaktsioone ainete vahel, mille tulemusena omadused ning mis võib iseseisvalt eksisteerida (O2, CO2, moodustuvad uued ained.
Molekul – Biomolekulid, lipiidid, valgud, sahhariidid Organell – Mitokonder, ribosoom, lüsosoom Rakk – Eukarüoot, prokarüoot Kude – Loomakude( närvi-, side-, epiteel- ja lihaskude.
Molekul on väike aine osake, mis koosneb omavahel seotud aatomitest Indeks on aine valemis esinev number, mis näitab elemendi aatomte arvu molekulis või ioonide arvulist suhet kristallis.
Molekulaarbioloogia - uurib elu molekulaarsel tasemel tsütoloogia- uurib rakkude ehitust ja talitlust anatoomia- ehk organismide ehituse uurimine etoloogi- teadusharu, mis uurib loomade käitumist.
Molekulidesse - reaktsioonid on tsüklilised (sarnaselt hingamisahela reaktsioonidele) - Calvini tsükli otseseks väljundiks on 3-süsilikuline suhkur, mis on aluseks teistele algmolekulidele
Molekulvõre - võret moodustavate osakeste (molekulide) vahel on nõrgad molekulidevahelised sidemed, mistõttu ained on tavaliselt madalate sulamis- ja keemistemperatuuridega ning pehmed.
Molekul – trigonaalne püramiid lahustub tunduvalt vees ja orgaanilistes lahustites - reageerimisel veega → fosfaanhüdraat PH3 · H2O (erinevalt ammoniaakhüdraadist pole alusel.
Molekul on väga väike, umbes 2 – 3 sajamiljondikku sentimeetrit. Kõik molekulid omavad liikumise energiat nn. kineetilist energiat ja on aines püsivas korrapäratus liikumises.
Molekul - aine väikseim osake, millel on antud aine keemilised omadused ning mis võib iseseisvalt eksisteerida (O2, CO2, H2O). Aatomid molekulis on seotud keemiliste sidemetega.
Molekulaarsel tasandil - vesi on reaktsioonis lähteaineks (fotosünteesi reaktsioonis). Vesi kindlustab hüdrolüüs reaktsioonid (tärklise hüdrolüüs glükoosis). Vesi on väga hea lahusti.
Molekulorbitaal – Kui kaks aatomit sattuvad üksteisele nii lähedale, et nende elektronide orbitaalid osalised kattuvad, siis nendest moodustub uus, mõlemale aatomile ühine orbitaal.
Molekulvõre - sõlmpunktides neutraalsed molekulid, seotud nõrkade van der Waasi jõududega(võivad lisanduda vesiniksidemed).Tüüpiline anorg ühenditele ja tahkestunud gaasidele.
Molekulide koostist – empiiriline valem näitab aine elementaarkoostist ja elementide gruppide omavahelist suhet; struktuurvalem näitab lisaks ka kuidas on elemendid omavahel seotud.
Molekulide vahel on suured  aineosakesed paiknevad (anuma kuju) tõukejõud tihedalt ja kindla korra järgi  molekulide vahel on nõrgad  kergesti kokkusurutavad tõmbejõud
Molekulmass on üle 10 000. Seetõttu saab trikloroäädikhapet kastutada valkude eraldamiseks madalmolekulaarsetest lämmastikuühenditest, nagu valgu hüdrolüüsi produktid.
Molekul – lihtaine või ühendi väiksem osake, mis eksisteerib Metalli aatomitel on kergem loovutada väliskihilt 1-3 elektroni, kui vastastik toime suhteliselt nõrk.
Molekul – aine väikseim osake; koosneb aatomitest, n O 2, H2O. Tavatingimustes iseseisvalt eksisteeriv aineosake, millel on selle aine põhilised keemilised omadused.
Molekulaarbioloogia –  uurib elu molekulaarsel tasemel neuraalne regulatsioon – närvisüsteemi vahendusel toimuv elundite ja elundkondade talitluste regulatsioon
Molekulaarbioloogia - --------elu 1)molekulaarsel tasemel 2)rakulisel tasemel, kus ilmnevad kõik elu tunnused organ e. elund on kudede kogum, mis täidab mingit kindlat ülesannet
Molekulaarseks amplifikatsiooniks on võimalik: 1. uuritavas materjalis olevate sihtmärk-nukleiinhapete amplifikatsioon, 2. sondi amplifikatsioon 3. sondist lähtuva signaali amplifkatsioon.
Molekulmassiga pah - id (koosnevad ainult kahest-kolmest benseenituumast) on mõnede organismide jaoks akuutselt toksilised, kuid pole leitud, et nad oleksid kantserogeenid.
Molekulaarkineetiline teooria – seletab soojusnähtusi makrokehades ja nende kehade siseehitust, lähtudes kujutlusest, et kõik kehad koosnevad kaootiliselt liikuvatest osakestest.
Molekulmass on kõige väiksem (299,5 daltonit). Mida suurem on aine molekulmass, seda vähem difundeerub ta geeli pooridesse ja seda kiiremini ta kolonnist väljub.
Molekul - >rakk->kude->organ->organsüsteem EPITEELKUDE: Rakud on tihedalt üksteise kõrval, katte- ja kaitsesüsteem, uueneb kiiresti, rakuvaheainet on vähe.
Molekulidevahelised jõud on seda suurem, mida polaarsem molekulid on.  Mida tugevamad on molekulidevahelised jõud, seda kõrgem on kristaalse polümeeri sulamistemperatuur.
Molekulaarsed tšaperonid – Valgud, mis interakteeruvad mittetäielikult või ebaõigesti pakitud polüpeptiidahelatega, luues mikrokeskkonna, milles toimub õige pakkimine.
Molekulaar - ja rakubioloogilistele alusuuringutele ja biotehnoloogilistele eksperimentidele eesmärgiga selgitada eri haiguste olemust ja nende ravimeetodeid.
Molekulaarsed chapperonid on valgud, mis interakteeruvad mittetäielikult või ebaõigesti pakitud polüpeptiidahelatega, luues mikrokeskkonna, milles toimub õige pakkimine.
Molekulidevahelised jõud on vedelikes ja tahketes ainetes molekulide vahel mõjuvad tõmbejõud, mille tõttu tuleb aine sulatamiseks või aurustamiseks kulutada energiat.
Molekulmass – on arv, mis näitab mitu korda on aine molekulmass Arvuline väärtus sõltub valitud ühikust ja väljendatuna 1 mol metall  mittemetall.
Molekulaarkiht – stratum moleculare - paks ja rakuvaene, sisaldab väikseid närvi- ja gliiarakke, mille jätked moodustavad toese pirnrakkude dendriididele.
Molekul - Molekul on aine väikseim osake, milleks on vastavat ainet võimalik mehhaaniliselt jaotada, ja mis säilitab selle aine keemilised omadused.
Molekuliga - MHC seostumine TCR-iga - T-helperi või T-tsütotoksilise raku aktiveerumine - patogeeni hävitamine või B-lümfotsüüdi aktiveerimine.
Molekulvõre on tüüpiline orgaanilistele ühendite ja moodustub koos moodustab kompleksi moodustaja sisesfääri, mis pannakse paljude gaaside tahkumisel.
Molekulaarbioloogilised tõendid - võrreldakse süstemaatiliselt kuuluvuselt lähedaste liikide esindajate DNA ja valkude koostist (mida kattuvam, seda suurem on sugulusaste)
Molekulidevahelised jõud on dipool, ioon, dispersioonimõju ja induktsioonimõju, vesinikside. Kui sidemes pole vesiniksidemeid, siis on keemistemperatuur väga madal.
Molekulaartunnuste alusel on aga sugukonna maht oluliselt muutunud ja perekond mailased on viidud sugukonda teelehelised, seega muudeti ka sugukonna eestikeelset nime
Molekuli liikumine on keeruline, sest molekul liigub kulgevalt, kuid võib ka pöörelda, samuti võivad aatomid molekulis oma tasakaaluasendi ümber võnkuda.
Molekulil on kaks kergahelat (L-ahel) ja kaks raskahelat (H-ahel). Molekuli stabiliseerivad ahelatevahelised disulfiidsillad ja hüdrofoobsed sidemed.
Molekul – molekulaarfüüsikas nimetatakse molekuliks aineosakest, mis osaleb soojusliikumises.(keemilises mõttes molekulid, ioonid ja aatomid)
Molekul on püsiv aatomite kooslus, millel on mingid karakteersed temale ainuomased omadused, tingimuseks on et aatomid asuksid potentsiaaliaugus.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekulaargeneetika – teadusharu, mis uurib pärilikkuse seaduspärasusi molekulaarsel tasemel MONOHÜBRIIDNE RISTAMINE – ristamine, mille korral uuritakse ühe geenipaari poolt määratud ühe tunnusepaari pärandumist MUTATSIOONILINE MUUTLIKKUS – geneetilise (päriliku) muutlikuse vorm, mis tuleneb muutlikusest kromosoomide või geenide struktuuris
Molekulaarbioloogiline võrdlus – mida sarnasemad on organismid oma ehituselt ja eluviisilt, seda suurem on sarnasus ka molekulaartasemel DNA ja kehavalkude ehituses.
Molekulaarjõud on molekulide vahel mõjuvad jõud, mis olemuselt on elektrilised, ent mida saab kirjeldada ka makroskoopiliselt ehk nö kollektiivselt.
Molekulvõre - sõlmpunktides elektriliselt neutraalsed molekulid, seotud nõrkade van der Waalsi jõududega (jää, tahke He, CH4, O2, CO2, P4, S8);
Molekulidega on ka RNA koostisesse kuuluvad ribonukleotiidid kolmeosalised: nad on moodustunud lämmastikaluse, riboosi ja fosfaatrühma liitumisel.
Molekul – aine väiksem osake, mis koosneb aatomitest Keemiline side – mõju, mis ühendab aatomid või ioonid molekuliks või kristalliks
Molekul on permanentse dipooliga kui hapnikuaatomil on nõrk negatiivne osalaeng ja süsinikuaatomil vastavalt sama suur positiivne osalaeng.
Molekulaargeneetilised kaardid on kromosoomi füüsikalis-keemilise analüüsiga määratudjärjestustüübid, ensüümide toimepunktid, geenid ja geenivahemikud.
Molekulaarbioloogia on termin, mis võeti kasutusele selle sajandi teisel poolel peale esimeste makromolekulide ruumilise struktuuri kindlakstegemist.
Molekulaarset hapniku on vaja: a) hingamisahela reaktsioonides, b) vee fotooksüdatsioonil, c) tsitraaditsükli reaktsioonides, d) käärimisprotsessis.
Molekul – aine väikseim osake, millel säilivad selle aine keemilised omadused. Molekulaarfüüsikas on molekul idealiseeritud objekt.
Molekulaarne difusioon on äärmiselt oluline väikesemõõtmelistes veekogudes (lombid, tiigid). Molekulaarse difusiooni ületavad upwellingu tüübid.
Molekulaarbioloogia - teadusharu, mis uurib elu molekulaarsel tasandil TSÜTOLOOGIA/RAKUBIOLOOGIA-teadusharu, mis uurib rakkude ehitust ja talitlust
Molekulaarbioloogilised uuringud on näidanud, et enamik heterokromatiini koostises olevat DNA-d on kõrgkordus DNA, mida praktiliselt üldse ei transkribeerita.
Molekulaarkineetiline teooria - elastse põrke puhul kehtivad impulsi ja Soojusmahtuvus- C soojushulk, mida keha saab või ära annab ja selle laengu suhtega.
Molekulmass - Molekulmass ehk suhteline molekulmass on arv, mis näitab, mitu korda on ühe molekuli mass suurem kui aatommassiühik (amü).
Molekulaarkineetiline teooria — teooria, mis seletab füüsikalisi nähtusi lähtudes aine molekulaarsest ehitusest ja molekulide kaootilisest liikumisest.
Molekulaar füüsika on füüsika osa, milles õpitakse tundma aine ehitust ja omadusi, lähtudes molekulaarkineetilise teoori põhiseisukohtadest.
Molekulaarkineetiline teooria – nim õpetust, mis selgitab kehade ehitust ja nende omadusi koostisosakeste vastasmõjust ja pidevast liikumisest lähtudes
Molekul - lihtaine või ühendi väikseim osake, mis eksisteerib iseseisvalt ja samal ajal säilitab selle elemendi keemil omadused.
Molekulide energia e. siseenergia, mida sisaldab iga keha, on soojusliikumise energia ja molekulide vastastikmõju potentsiaalse energia summa.
Molekulisisesed vesiniksidemed on eriti levinud valkudes, nukleiinhapetes, üldse bioloogiliselt tähtsates ühendites ning on elutegevuses väga olulised.
Molekul on mõnede ainete väikseim osake, mis on võimeline iseseisvalt eksisteerima ja, millel on antud aine keemilised omadused.
Molekulidevahelised põrked on elastsed ning ei mõjuta gaasi temperatuuri ega ka ideaalse gaasi olekuvõrrandi kehtivust, muutub vaid liikumise suund.
Molekulmass - molekuli mass väljendatuna aatommassiühikuna Neid mõõdetakse aatommassiühikutes, milleks on 1/12 süsiniku massist.
Molekulaarbioloogia - neuraalne regulatsioon- närvisüsteemi vahendusel toimuv loomorganismi elundite ja elundkondade talituste regulatsioon
Molekulaargeneetiline diagnostika - geneetiliste defektide (mutatsioonide) tuvastamine embrüo, loote või lapse mingis geenis vastavate DNA-proovide abil.
Molekulide kujud on ennustatavad valentskihi elektronpaaride tõukumise alusel: need elektronpaarid on üksteisest maksimaalsel kaugusel.
Molekulisisesed h - sidemed;  β-struktuur esineb kahe variandina: a) üks polüpeptiidahel voltub mitmekordselt üksteise kohal kokku.
Molekul – liht- või liitaine väikseim osake, millel on kõik selle aine põhilised keemilised omadused, koosneb aatomitest.
Molekulaarse diagnostikaga on võimalik inimorganismist tuvastada haigust tekitavaid mutantseid geene → millist ravi, hooldust patsient vajab.
Molekulaarsed ained – molekulidest koosnev aine mittemolekulaarsed ained – aine mis ei koosne molekulidest (ioonsed ained, metallid,
Molekulaarsel tasandil on kohvi valmistamine vapper katse valitseda tuhandeid võistlevaid ja teineteist täiendavaid keemilisi reaktsioone.
Molekulide paigutus on tihedam ja molekulid mõjutavad üksteist suurema pinnaga ja nende mõjude lõhkumiseks on tarvis rohkem energiat.
Molekulaar - kineetilise teooria põhivõrrand See võrrand seob gaasi molekulide kineetilise energia gaasi rõhu ja ruumalaga.
Molekul – lihtaine või ühendi väikseim osake, mis eksisteerib iseseisvalt säilitades selle aine keemilised omadused.
Molekularmass on suurem,kui 10000. Mis toimus valguga veel peale denaturatsiooni? Enne toimub denaturatsioon ja siis sadenemine.
Molekul – DNA, rakk – vöötlihasrakk, kude – lihaskude, organ – lihas, elundkond – tugi- ja liikumiselundkond.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekulaargeneetika – teadusharu, mis uurib pärilikkuse seaduspärasusi molekulaarsel tasemel. See aitab mõista kuidas avaldub isendi genotüübis paiknev pärilik info fenotüübi tasemel. Keskendub kolmele protsessile: • DNA süntees – replikatsioon • RNA süntees – transkruptsioon • Valgu süntees – translatsioon
Molekulaarne kell – DNA mutateerub aja jooksul Neutraalselt tiksuv molekulaarne kell – suurte taksonite omavaheline lahknemine.
Molekulaarbioloogiast on analoogiline anatoomiale, ainult et molekulaarbioloogia tegeleb molekulide ehitusega ja seega mikromaailmaga.
Molekulide lineaarmõõtmed on ligikaudu ∛30*10-30m3 ≈3*10-10m=3 A. Teiste molekulide mõõtmed on samuti suurusjärgus mõni ongström.
Molekulide sees - molekulide erinevates osades asuvate postiivsete osalaenguga vesiniku aatomite ja negatiivse O aatomite vahel.
Molekulmass – ühe molekuli mass aatommassiühikutes. Molekulmassi arvutamiseks tuleb liita kokku aatommassid, arvestades
Molekul – koosneb mitmest aatomituumast (samasugustest või erinevatest) ja elektronidest, elektriliselt neutraalne.
Molekulaar - atomistlik teooria- selle teooria kohaselt koosnevad ained molekulidest, molekulid omakorda aga aatomitest.
Molekulaarne hajumine - hajunud valgus on taevasinine, mida sinisem, seda puhtam on õhk. Aerosoolne hajumine- taeva värvus hele.
Molekul – aine väikseim osake, millel on antud aine keemilised omadused ning mis võib iseseisvalt eksisteerida.
Molekulaarfüüsika – füüsika haru, mis uurib aine ehitust ja omadusi lähtudes aine molekulaar- kineetilistest omadustest.
Molekulide vahel on tõmbejõud, kuid nende paiknemises puudub korrapärasus. Tihedus on väike, sõltub ainest ja rõhust.
Molekul - aine väikseim osake, millel on samad omadused nagu ainel ja ta võib keemilises reaktsioonis laguneda.
Molekulaarne diagnostika – võimalik tuvastada haigust tekitavaid mutantseid geene, siis toimub ravi või hooldus selle põhjal.
Molekulide alg - ja lõppasendite vaheline kaugus ning n1 ja n2 on molekulide kontsentratsioonid alg - ja lõppasukohas.
Molekulidevahelised jõud on tunduvalt nõrgemad kui keemilised sidemed aatomite vahel molekuli sees või ioonide vahel kristallis.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekulaar - ja Rakubioloogia Instituudi rakubioloogiakursuse loengute molekuli sekundaarstruktuur moodustub vesiniksidemetega ühendatud kahe ahela konspektis, autor Rein Sikut keerdumisel biheeliksisse (vt. joonised 2a ja 2b). DNA on kromosoomide olulisim (http://tamm.ebc.ee/~rsikut/rakubio.html). ehitusvahend.
Molekulaar - mehaanilise teooria järgi saab rahuldavalt seletada tahkete kehade käitumist nihkel ja libisemisel.
Molekulaarbioloogia - bioloogiaaharu, mis uurib elu molekulaarsel tasemel, on seotud tihedalt keemia ja füüsikaharudega
Molekulvalem on C6H6 ja mille struktuurvalemi on ......., aga kõige rohkem eelistatakse seda kirjutada graafilise
Molekulaar - ja kapillaarjõud seda mullaosakestega ei seo, mistõttu vesi liigub oma raskuse mõjul allapoole.
Molekulaarsed ained – koosnevad molekulidest (paljud mittemetallid, mittemetallioksiidid, happed, orgaanilised ained).
Molekulmass mr on molaarmass aatommassi ühikutes, võrdub molekuli koostisesse kuuluvate aatomite masside summaga.
Molekulvõre - sõlmpunktides neutraalsed molekulid, seotud nõrkade van der Waalsi jõududega Tüüpiline anorg.
Molekulidevahelised kaugused on suured, mistõttu jõud nende vahel on väikesed ja jäetakse sageli arvestamata – ideaalgaas.
Molekul – elu esmane organiseerituse tase ↓ organell- rakustruktuur, millel kindel ehitus ja talitlus.
Molekulaarbioloogia – bioloogiateadus, mis uurib makroergiline ühend, mis osaleb glükoosi elu molekulaarset taset.
Molekulaarfüüsikas nimetatakse molekuliks sellist aine osakest, mis osaleb molekulaarliikumises ehk soojusliikumises.
Molekulaarstruktuurilt on nad flavonoidide (2) (leidub mustikas ) ühendid, kus omavahel on ühenduses kolm fenoolrühma.
Molekulidest tingituna on osakeste kogupind väga suur, see võimaldab ulatuslikult aineid siduda ja veres trantsportida.
Molekulvõre – sõlmpunktides elektriliselt neutraalsed molekulid, seotud nõrkade van der Waalsi jõududega.
Molekul on aineosake. Aine muundumiseks nimetatakse protsessi, mille käigus ühest ainest saab uus aine.
Molekul on lihtvõi liitaine väikseim osake, millel on sellele ainele iseloomulikud keemilised omadused.
Molekulaarbioloogia - tegeleb päriliku inforamtsiooni kodeerimise, säilitamise ja ülekande mehhanismide uurimisega
Molekulaarselt on geen täielik DNA järjestus, mida on vaja funktsionaalse valgu või RNA molekuli sünteesiks.
Molekulmass on 50 kDa. Nagu aktiini puhulgi, pole tubuliin kodeeritud mitte ühe, vaid mitmete geenide poolt.
Molekul – aine vähim osake, mis säilitab sama aine keemilised omadused, molekul koosnedb aatomitest.
Molekul ON RIBONUKLEITIID, MIS KOOSNEB LÄMMASTIKALUSEST ADENIIN , RIBOOSIST JA KOLMEST FOSFAATRÜHMAST.
Molekulaarbioloogia dimensioon – 1 A – 300 A (üle 500 – rakubioloogia, alla 1 - biofüüsika) 1 A (ongström) = 10 -10 m
Molekulaarne soojusjuhtivus – üks mullaosakene puutub teisega kokku ning omavahelises kokkupuutes kantakse soojust edasi.
Molekulide kiirused – molekulide jaotus kiiruste järgi Ideaalse gaasi olekuvõrrand – Isoprotsesside graafikud.
Molekulide tekkimine tähendab üleminekut püsivamasse seisundisse, st saavutada elektronidega täidetud väliskiht.
Molekulaar - JA RAKUBIOLOOGIA | YTM0011 II KONTROLLTÖÖ KORDAMISKÜSIMUSED | MIHKEL HEINMAA TTÜ YAGB31 |
Molekulide ruumala on võrreldes anuma ruumalaga väga väike(punktmass) 2. Molekulide vahel ei mõju tõmbejõud.
Molekul - aine väikseim osake, mis võib iseseisvalt eksisteerida ja millel on antud aine keemilised
Molekul – rakk – kude – organ – elundkond – organism – populatsioon – liik – erinevad
Molekuli kogulaeng on 0. Sellest tingituna agregeeruvad valgumolekulid hõlpsasti ja sadestuvad lahusest välja.
Molekul on tekkinud glükoosi ja fruktoosi molekulidest, mille ühinemisel on eraldunud vee molekul.
Molekulaarjõud – osakeste vahel tüki sees Elektrilised jõud – tingitud laengute omavahelisest mõjust
Molekulaarne n2 on stabiilne, selle lõhustamine ja sidumine anorgaanilisteks ühenditeks on energiamahukas.
Molekulvalem - summaarvalem nõitab aine koostist, kui palju ja milliste elementide aatomid on molekulis.
Molekul –  aine väiksem osake, millel on ainele iseloomulik koostis;koosneb aatomitest.
Molekulil on ruumala, kokkusurumisel on vaja vähem tööd teha, molekulide vastasmõju arvestatakse.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekulmass on väike, nad liiguvad kolonnis kõige aeglasemalt ja väljuvad maksimaalse elueerimismahuga Vxmax, mis on arvuliselt lähedane kolonni kogumahule Vt. Seega võib kromatograafilise protsessi lugeda lõpetatuks, kui kolonnist väljunud vedeliku üldmaht võrdub ligikaudu kolonni kogumahuga.
Molekul - aine vaikseim osake, mille puhul sailivad aine omadused ja mis koosneb mitmest aatomist.
Molekulaarbioloogia – Elusorganismide funktsioneerimise uurimine, lähtudes nende molekulaarsest koostisest.
Molekulaarne hajumine – hajutavad osakesed väikesed (hajumine molekulide kompleksidel) (Joonised konspektist.
Molekulaarkineetiline teooria – selgitab soojusnähtusi, lähtudes sellest, et aine koosneb liikuvatest molekulidest.
Molekulaarorbitaal - piirkond, mis moodustub aatomiorbitaalide katkemisel ja keemilise sideme moodustamisel.
Molekul – On aine hulge SI ühik, mis sisaldab samapalju struktuuri elemente, kui on aatomeid.
Molekulaarne hapnik on suhteliselt väheaktiivne, sest aatomitevaheline side molekulis on suhteliselt tugev.
Molekulide x - telje suunaliste kiiruste ruutude keskmine ehk (x-telje suunaline) ruutkeskmine kiirus
Molekul on siin tetraeedriline nagu P4, kuid iga fosfori aatomite paari vahel on hapniku aatom.
Molekulaarsed muutused on fenotüübi tasemel sageli märkamatud, morfoloogiline muutus kajastub fenotüübis.
Molekulmas - arv, mis näitab, mitu korda on ühe molekuli mass suurem kui aatommassiühik (amü).
Molekul – aine osake, mis koosneb kahest või enamast keemiliste sidemetega seotud aatomist.
Molekulvõre sõlmpunktides on neutraalsed molekulid, mis on seotud suhteliselt nõrkade van der Waasi jõududega.
Molekulvõrega ained - koosnevad molekulidest, molekulide vahel mõjuvad nõrgad molekulidevahelised jõud.
Molekul on väikseim osake, millest ained koosnevad ja mis on pidevas kaootilises liikumises.
Molekul on tavaliselt üksikahelaline polümeer, DNA esineb tavaliselt aga kaksikahelalisena.
Molekul on aatomitest moodustunud agregaat millel on temale ainulaadsed jälgitavad omadused
Molekulisisesed h - sidemed; b) mitu polüpeptiidahelat voltuvad paralleelselt ja nad asuvad kohakuti.
Molekulmass – on arv, mis näitab mitu korda on ühe molekuli mass suurem kui aatommassiühik.
Molekul on aine väikseim osake, millel on säilinud kõik selle aine keemilised omadused.
Molekulmass – arv, mis näitab, mitu korda on aine molekuli mass suurem 1/12 6/23 C massist.
Molekulvõre on tüüpiline orgaanilistele ühenditele ja moodustub paljude gaaside tahkumisel.
Molekul – aine väikseim osake, koosneb omavahel kovalentse sidemega aeotud aatomitest.
Molekulaarne valem – näitab aine koostist, kui palju ja milliste elementide aatomid on molekulis.
Molekulidevahelised jõud on palju nõrgemad kui need jõud, mis seovad osakesi keemiliste sidemete korral.
Molekul on aine väikseim osake, millele on kõik sellele ainele iseloomulikud omadused.
Molekulaarbioloogia - uurib elusa mateeria molekule, füsioloogia uurib organismi funktsioneerimist.
Molekulaarbioloogia – DNA järjestused, metaanalüüsid – miks mingi seos varieerub globaalselt)
Molekulaarne hapnik on tavatingimustes suhteliselt väheaktiivne, kuigi on väga suure elektronegat.
Molekulaarsel tasandil on võimalik bioloogilist ja mittebioloogilist materjali omavahel integreerida64
Molekulaarbioloogia edusammud on pakkunud alternatiive fenotüübilistel omadustel baseeruvatele meetoditele.
Molekulide vahel on tugev vastastikmõju, soojusliikumine toimub vaid osakeste võnkumise näol.
Molekul – elektriliselt neutraalne, st aine iseseisvalt eksisteeriv väikseim osake.
Molekulaarsed meetodid on tänapäeval enim rakendatavad, sest võimaldavad aina täpsemaid tulemusi.
Molekuli c - H side katkemine reaktsioonis, moodustub metüülradikaal ja vedinikradikaal
Molekulivalem – näitab, milliste elementide aatomid ja mitu aatomit on aine ühe molekuli
Molekul on aine väikseim osake, millel on samad keemilised omadused kui ainel endal.
Molekul - lihtaine või liitaine väikseim osake, millel on kõik keemilised omadused
Molekul – molekulaarse aine väiksem osake, kovalentsete sidemetega seotud aatomite
Molekulaarkomposiidid ehk kõrgsuutlikud materjalid on paari viimase aastakümne tehniline looming.
Molekulide tõenäolisem - ja keskmine kiirus? Maxwelli jaotus kirjeldab gaaside kineetilist teooriat.
Molekul – nim aine vähimat püsivat osakest, millel on ainele iseloomulikud keem.
Molekul tervikuna on ilma laenguta, mis tähendab, et kõikide laengute summa võrdub nulliga.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Molekulaargeneetika - uurib pärilikkuse seaduspärasusi molekulaartasemel 3 protsessi: 1.Replikatsioon-DNA kahekordistumine DNA->DNA Toimub:rakutuumas, enne jagunemist Vaja:ensüüme, energiat, dna nukleotiide – A, T, G, C Kuidas:1.ensüüm kinnitub biheeliksi algusesse 2.ensüüm keerab biheeliksi lahti, tekib 2 ahelat 3.ensüüm sünteesib kummagi esialgse ahela kõrvale uue ahela 4.süntees toimub komplementaarsus pritsiibi järgi Vajalik:päriliku info säilitamiseks raku jagunemisel.
Molekulvõrk - koosneb mlkulidest . molekulide vahel mõjuvad nõrgad molekulidevahelised
Molekul – aine väikseim osake, millel säilivad selle aine keemilised omadused.
Molekul – diskreetne rühm aatomeid, mis on omavahel seotud kindlas järjestuses
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekulaarsed mittemetallid on kas gaasilised( H2, O2 , N2 ,F2 , Cl2, He, Ne, Ar, Kr, Xe, Rn) või tahke ainena pehmed ja haprad (P, S, As, Te, At, Se, I2 ). Mittemolekulaarsed (C, Si ,B) mittemetallid koosnevad aatomvõrega kristallidest ning need on suure kõvadusega ja kõrge sulamistemperatuuriga.
Molekulidel on elektrilised omadused, tuleb neid omadusi välja arvutamisel arvestada.
Molekulaarbioloogia - geen, mutatsioon, rakk, replikatsioon, transkriptsioon, translatsioon.
Molekulmass - mo, kg; Kiirus- v(katusega), m/s; molekulide konsentratsioon- n, 1/m3;
Molekul on aine väikseim osake, millel on veel selle aine keemilised omadused.
Molekulidevahelised kaugused on suured, mistõttu jõud nende vahel on väikesed ja jäetakse sageli
Molekulvõrega - gaasid,väävel,fosfor;haprad;vees vähelahustuvad;madal sulamistemp.
Molekulaarne tase - > rakk -> kude -> organ -> elundkond -> organism - > populatsioon ->
Molekul – aine väikseim osake, millel on selle ainele iseloomulik koostis.
Molekulide vahel on halvad soojusjuhid elektrostaatiline tõmbejõud H-sidemega Krist.
Molekulideks – glütserooliks ja rasvhapeteks, mis imenduvad lümfisoontesse.
Molekulina on seda aga kujutatud järgmiselt: Leidumine, tekkimine ja saamine
Molekulaarne tasand - Erinevad biomolekulid nagu sahhariidid, valgud, nukleiinhapped.
Molekul - > atsetüülkoensüüm A + 1 CO2 molekul + 2 vesiniku aatomit.
Molekulaarfüüsika aluseks on molekulid (osakesed liiguvad, osakeste vahel on vastasmõju).
Molekulaargeneetika –  teadus pärilikkuse uurimisest molekuli tasandil   
Molekulaarkineetiline e. soojusliikumine—aine molekulide pidev kaootiline liikumine.
Molekulaarne epidemioloogia – nt tuberkuloosi tekitaja globaalse fülogeograadia uurimine.
Molekulaar - , elektriline, magneetiline, kapillaar- ja mehaaniline jõud.
Molekulaar geneetika on teadus, mis uurib pärilikkuse seaduspärasusi molekulaarsel
Molekuli läbimõõt on 0,32 nanomeetrit  Inimeses on lämmastikku 1800 g / 70 kg
Molekuli sünteesi - -> Geen->mRNA->valk *inimesel on 32 000 geeni *Geeni ehitus:
Molekulidevahelised tõmbejõud on palju tugevamad kui gaasides, molekulid paiknevad tihedalt.
Molekulide vahel on tõmbejõud. 3. Molekulide liikumise kiirus võib muutuda.
Molekulmassist on steriilse keskkonna sulamistemperatuurist või hoidmiseks.
Molekulaarkromatograafia – see on kromatograafia liik, millest enamasti räägime.
Molekuli polaarsus – määratud polaarsete sidemete dipoolmomentide summaga.
Molekulide liikumine on kulgliikumine. Ideaalne gaas on lõpmatult kokkusurutav.
Molekul on polaarne vaba elektronpaari tõttu (pole korrapärane).
Molekulaarkineetilist kiirust on võimalik arvutada v2=3KT/m. Gaaside ühendatud seadus.
Molekulide kontsentratsioon - Arv, mis näitab, mitu molekuli on ühes ruumalaühikus.
Molekulmass – aine molekuli mass väljendatuna aatommassiühikutes.
Molekul on aine väikseim osake, millel on selle aine keemilised
Molekulaarbioloogia - Elu molekulaarsel tasandil uurib molekulaarbioloogia .
Molekulaargeneetika - teadus, mis uurib pärilikkust molekulaarsel tasandil.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekulaargeneetika – tegeleb päriliku info kodeerimise, säilitamise ja ülekande mehhanismi uurimisega, samuti päriliku info realiseerumise molekulaarsete mehhanismidega (kuidas info geenides määrab elusorganismi ehituse ja tema funktsioneerimise). Samuti mutatsioone.
Molekulidevahelised jõud - Molekulide vahel mõjuvad nii tõuke- kui tõmbejõud.
Molekulmassi suurenemisel on amiinid C3 – C11 vedelikud ja alates C12 on tahked.
Molekulaarbioloogia on bioloogia teadus, mis uurib elu molekulaarset taset.
Molekuli polaarsus on seotud ühe või mitme polaarse kovalentse sidemega.
Molekulidel on kineetiline energia, sest nad on pidevas liikumises.
Molekulaarkell - selle abil saab määrata liikide nn. lahknemisaega.
Molekulide sees on aatomid omavahel seotud kovalentsete sidemete abil.
Molekul - aine väiksem osake, millele antakse aine omadused.
Molekulaar - JA RAKUBIOLOOGIA INSTITUUT BIOTEHNOLOOGIA ÕPPETOOL
Molekulaarbioloogia - valgusüntees ja pärilikkuse molekulaarsed alused.
Molekulaargeneetiline diagnostika – mutantsete geenide äratundmine DNAproovide abil.
Molekulaatbioloogia - bioloogiateadus, mis uurib elu molekulaarset taset.
Molekulidel on oluline roll päriliku informatsiooni avaldumises.
Molekulil on ruumala.kokkusurumisel on tööd vaja vähem teha.
Molekulvõre - sõlmpunktides elektriliselt neutraalsed molekulid.
Molekul on akiraalne, kui ta langeb oma peegelpildiga kokku.
Molekul on monomeerne ja koosneb 166-st aminohappejäägist.
Molekul – aineosake, mis koosneb vähemalt kahest aatomist
Molekulaarbioloogia - bioloogiaharu, mis uurib elu molekulaarsel tasemel
Molekuli valem - näitab aatomite arvu molekulis ja aatolite liiki.
Molekulide arv on võrdne pinnaühikule langenud molekulide arvuga.
Molekulaarsed ained - koosnead molekulidest ja on paljud mittemetallid.
Molekule u1 - U6 (U3 asub tuumakeses) ja üle 40 erineva valgu.
Molekulide vahel on tõenäoliselt kiirguse otsese toime tulemuseks.
Molekulvõre - kristallvõre kus sõlmpunktides asuvad molekulid
Molekulaarfüüsika on füüsikaharu, milles uuritakse aine ehitust ja
Molekulivalem – näitab millistest aatomitest molekul koosneb.
Molekulmass – molekuli mass aatommassiühikutes tähis M r .
Molekulaarfüüsika põhivõrrand – Gaasi rõhu sõltuvusest mikroparameetritest.
Molekulidevahelised vastasmõjud on heeliumis väiksemad kui üheski teises aines.
Molekulidel on omaruumala; molekulide vahel on vastasmõjud.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekul on elektriliselt neutraalne, normaaltingimustel iseseisvalt eksisteeriv väikseim aine osake, ühe või erisuguste aatomi tuumade ja elektronide püsiv dünaamiline süsteem, mille sisemised vastasmõjud on suuremad kui vastastikmõjud ümbrusega.
Molekul –  aatomitest koosnev väike aineosake. 
Molekul on aineosake, mis koosneb vähemalt 2 aatomist.
Molekulaarbioloogia - Bioloogia teadus, mis uurib elu molekulaarset
Molekulaargeneetika - uurib pärilikkuse molekulaarseid mehhanisme.
Molekuli kuju - on määratud σ- sidemete suunaga molekulis.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekulaargeneetika on teadusharu, mis uurib pärilikkuse seaduspärasusi molekulaarsel tasemel. Keskendub kolmele universaalsele protsessile: a) DNA sünteesile ehk replikatsioonile b) RNA sünteesile ehk transkriptsioonile c) valgu sünteesile ehk translatsioonile
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekulaargeneetika on teadus, mis uurib pärilikkuse seadusi molekulide tasemel MG kolm protsessi: replikatsioon, transkriptsioon, translatsioon replikatsioon selle käigus toimub DNA süntees transkriptsioon on protsess, kus kirjutatakse geenilt saadud info RNA-le
Molekulaarbioloogia on avastanud mälu määrava aine - pepdiidi.
Molekulaarne – Neuron – Molekulaargeneerika – Keemik
Molekulaarne - >rakuline->koeline->organi->organismi tase.
Molekulaarkineetilises teoorias on gaas ideaalne, kui (tema molekulid ei oma
Molekulmass - m0 (kg) Molekulide keskmine kiirus- v 1m/s
Molekul - aine väikseim osake, koosneb aatomitest.
Molekul - see on kas lineaarne või rõngakujuline.
Molekulaar - Termo- kineetiline Aine ehitus dünaamika
Molekulaargeneetika – Uurib pärilikkust, molekulide tasemel.
Molekulaargeneetilised võrdlused – tõendid evolutsioonilise arengu kohta.
Molekulaarkristallid - Moodustuvad van der Vaalsi sideme mõjul.
Molekulaarne tase on eluslooduse esmane organiseerituse tase.
Molekuli sabad on püstised ja molekulid on vertikaalselt.
Molekulaarne kell – molekulaarse evolutsiooni konstantsus.
Molekulmassid on suurusjärgus 3x106; Informatsiooni- e
Molekul – aatomitest koosnev väike aineosake.
Molekulide suurus - Valkude suurused on väga varieeruvad.
Molekul on mittepolaarne, kuna on korrapärane.
Molekulaarbioloogia - uurib pärilikuse molekulide tasemel.
Molekulaarne aine on molekulidest koosnev keemiline aine.
Molekulaarvalem – aatomite omavaheline suhe molekulis
Molekulipilved on meie Galaktika suurimad moodustised.
Molekulvõre – madal või mõõdukas sulamistemp.
Molekulmass – molekuli mass aatommassiühikutes
Molekulvõre - molekulidest koosnev kristallvõre.
Molekulaar - ja rakubioloogia praktikum Aruanne
Molekulaarkell - dna nukleotiidse v valkude aminoh.
Molekuli ehitus – Saksa keemiku Kerkule struktuur.
Molekul - on aatomitest koosnev aineosake.
Molekulvõre – molekulidevaheline nõrk side.
Molekul on 50x aktiivsem kui CO2 molekul.
Molekulaarne tasand – esmane organiseerituse tase.
Molekuliga on seostunud proteiin troponiin.
Molekulaarbioloogia - uurib elu molekulaarset taset
Molekulaarne tase – teadus molekulaarbioloogia.
Molekulaarmootorid on lineaarsed või roteeruvad.
Molekulaarne aine – Molekulidest koosnev aine.
Molekulaarne tasand - Biomolekulid nt sahhariidid.
Molekulaarsed chaperonid on ATPaasid Hsp70-tsütosoolne
Molekul – väikseim iseseisev osake
Molekulaar - JA RAKUBIOLOOGIA EKSAM 2011
Molekulaargeneetiline võrdlus - elu evolutsiooniline areng.
Molekulaar - ja rakubioloogia praktikum
Molekulaarne aine - molekulidest koosnev aine.
Molekul - on aatomitest aine osake.
Molekul 300 - 1000 aminohappejäägist.
Molekulaarne aine - koosnevad molekulidest.
Molekulide põrked on absoluutselt elastsed.
Molekul – koosneb aatomitest.
Molekuli struktuur on aromaatne struktuur.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekulaargeneetika arendes on järjest uuemad ja laiemad võimalused taime- ja loomaaretuses. Peamised geneetiliselt aretatud taimed, mida juba ka toiduainetööstus kasutab, on nn BT taimed ja taimemürkidele vastupidavad taimed.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekulaargeneetika – teadusharu, mis uurib pärilikkuse seaduspärasusi molekulaarsel tasemel-- see aitab mõista kuidas avaldub isendi genotüübis paiknev pärilik info fenotüübi tasemel.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekulaargeneetikas on tänapäeval peamiseks uurimisobjektiks nukleiinhapped, nende struktuur ja funktsioonid geneetilise informatsiooni säilitamisel ning edasiandmisel.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekulaargeneetika - protsessid (replikatsioon, transkriptsioon ja translatsioon) on põhimõtteliselt ühesugused kogu elusas looduses, geneetiline kood on sama.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekulidevaheline side - suhteliselt nõrk (füüsikaline) side molekulide vahel, mis hoiab molekule tahkes või vedelas aines koos.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekulaargeneetika - teadusharu, mis uurib pärlilikkuse ja muutlikuse seaduspärasusi molekulaarsel tasemel.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekulaargeneetika -  teadusharu, mis uurib pärilikkuse seaduspärasusi molekulaarsel tasemel.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekulvõre korral on võresõlmpunktides molekulid, mis on seotud nõrkade van der Waasi jõududega.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekulaargeneetika – on teadusharu, mis uurib pärilikkuse seaduspätasusi molekulaarsel alusel.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekulaargeneetika - tadusharu, mis uurib pärilikuse seaduspärasusi molekulaarsel tasemel.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekulaargeneetika - -- Teadusharu, mis uurib pärilikkuse seaduspärasusi molekulaarsel
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekulaargeneetika - kuidas avaldub isendi genotüübis olev info fenotüübi tasemel.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekulaargeneetika – uurib pärilikkuse seaduspärasusi molekulaarsel tasemel.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekulaardiagnostika on täiesti asendamatu hospitaalinfektsioonide puhul.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekulaarne vesinik - , mis olid vajalikud elu tekkeks Maal.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekuli ehitus - aatomi ehitus tetraeedriline.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Molekulaarne aine – Kovalentse sidemega ained.
Vote UP
-5
Vote DOWN
Molekulaarbioloogia põhidogma – translatsioon ja replikatsioon, geneetiline informatsioon liigub DNA-lt RNA-le ja RNA-lt valgule.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun