Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Metsad on hädavajalikud eluks Maal . Metsades valitsev mitmekülgne elusloodus , mis aitab kaasa hapniku tootmisele ja süsihappegaasi tarbimisele . Niisiis toob metsade hävimine kaasa veevoolu suurenmise , kohaliku kliima häirimise ning mitmete loodmade ja taimede elukeskkonna kadumise . Üheks metsade hävimise põhjuseks on tulekahjud , mis saavad akygse kulupõletamisest , põuast, või äikese tagajärjel.
Metsade raie – metsakate on eriti tõhus erosiooni tõkestamiseks, hoiab mullaniiskust, kõrvaldab vihmapiiskade purustava toime võttes löögi endale, võimaldab veel kiiresti imenduda mulda kuna muld on kaetud kõduga (kaitseb ka vee löögitegevuse eest). Maakera metsade hävimine vastab 30%-le muldade kulumisest (Aasias 50%, kusjuures 35% sellest on tingitud liigkarjatamisest). Mäenõlvade paljaks
Metsade kasvukohatingimusi on mitmesuguseid, sellepärast on ka metsatüüpe palju. Alati ei ole võimalik ega ka vajalik iseloomustada metsi kasvukohatüübi täpsusega. Seepärast on vajalikud ka üldisemad, suuremahulisemad klassifikatsiooniüksused. Arvestades ainult üht metsa olulisemalt mõjutavat faktorit - veereziimi ja sellega seotud soostumisprotsessi, jaotatakse metsad 2 klassi:
Metsad on väga erinevad liigilise koosseisu, struktuuri, produktiivsuse ja muude omaduste poolest ja see mitmekesisus on tingitud erinevatest metsa kasvukohatingimustest. Kasvukohatingimused määravad suurel määral metsa koosseisu, alustaimestiku iseloomu, puude kasvu ja saadava puidu kvaliteedi.
Metsadest on võimalik pika aja kestel jätkusuutlikult raiuda kuni 15 miljonit m3 tüvepuitu aastas. Aastail 2001–2007 raiuti keskmiselt vaid 8 miljonit m³ aastas ning märkimisväärne osa puittoormest jäi erinevatel põhjustel kasutamata“ (Eesti metsanduse arengukava aastani
Metsad – laane või palumetsad jänesekapsa- või jänesekapsa-pohlamännikutega Hästi arenenud samblarinne Omastatav veevaru kuni 2000 t ha-1 Savirikkamatel muldadel jänesekapsa männi-kuuse-kase segapuistud H5,6 >2,2 cmol+ kg-1 Palurohumaad Alliikuv 40 – 50, põllum.
Metsadest on eriti kannatanud väärtuslike lehtpuuliikidega metsad, näiteks tammikud, samuti teised toitainerikkal parasniiskel või kergelt kuivendataval pinnasel kasvavad leht- ja segametsad, sest viljakas maa on ära kasutatud põlluharimiseks.
Metsade majandamine tähendab nende väetamist ja kuivendamist, metsaistutust, võsa- ja harvendusraiet ning palju muid töid • puid ei tohi raiuda juhuslikult, vaid nii, et raie ja juurdekasv oleksid tasakaalus ning mets jõuaks perioodiliselt taastuda.
Metsade tootlikkust on võimalik tõsta alljärgnevate abinõude kaudu: 1) metsade koosseisu ja seisundi parandamine; 2) metsade taastamise kiirendamine; 3) metsa looduslike kasvutingimuste parandamine; 4) metsa ratsionaalne kasutamine.
Metsad on ka peamised süsiniku hoidjad ja säilitajad ning metsade kiire hävitamise käigus vabaneb süsihappegaas - üks kasvuhoonegaasidest. Hävitatud metsadest vabanenud CO2 moodustab 11% globaalsest saastest.
Metsad on tugevalt saanud kannatada happevihmade käes, milles on suuremas osas süüdi emissioonid (või väävel dioksiidid ja lämmastikoksiidid) elektrijaamadest, tööstushoonestustest ja mootorsõidukitest.
Metsad on väga liigirikkad, võib leida 136 erinevat liiki puud. Peamised puuliigid on kask, haab, lepp, vaher, saar, pappel, kuusk, pärn, kastan ja sarapuu. Prantsusmaal toodetakse 10 mln m3 paberipuud aastas.
Metsademajanduse võrdlemisel on oluline arvestada metsade keskmist juurdekasvu (m3/ha kohta). Metsatööstuse seisukohast on oluline teada ka metsade liigilist koosseisu, sest eri puuliikide aastane juurdekasv on üsna erinev.
Metsad on vajalikud mitmeti: nad toodavad hapnikku ja vähendavad õhus süsihappegaasi hulka, ühtlustavad kliimat, talletavad vett ning takistavad mulla erosiooni ning paljude organismide elupaigaks.
Metsadel on süsinikuringes oluline osa: elutegevuse käigus eemaldavad nad atmosfäärist süsinikdioksiidi, akumuleerivad suurema osa süsinikust puutüvedes ning toimivad seeläbi kui CO2 sidujad.
Metsade maharaiumine - hävitatakse loomade taimede ja lindude elupiagad,seega on nad määratud väljasuremisele Laamtektoonika – õpetus, mis seletab maa pinnamoe kujunemist laamade liikumise tagajärjel
Metsad on praegugi Soome tähtsaim loodusvara, kuigi metallitööstus ja masinaehitus ning tehnoloogiasektor eesotsas Nokiaga, on praegusel ajal maa tähtsaimateks tööstusharudeks.
Metsade aletamine on tihti viinud küll muldade viljakuse langusele, kuid tavaliselt on endised alepõllud taas metsastunud ning nõudlikumad puuliigid on vaid asendunud vähem nõudlikutega.
Metsad on Maailma Looduse Fondi (WWF) hinnangul ohustatud ülemajandamisest, küttimisest, mittesäästlikust turismist ja asulate ning infrastruktuuride rajamisest.
Metsad on okasmetsad. Miks ei tohi juhuslikult metsa raiuda? Muidu ei ole raie ja juurdekasv tasakaalus ning sellepärast, et mets jõuaks perioodiliselt taastuda.
Metsadel on täita väga oluline roll globaalses aineringes, siis võib metsade pindala vähenemine teatud kriitilise piirini põhjustada ennustatamatuid globaalseid
Metsad on pargi kaitsmise seisukohalt ülimalt tähtsad, kuna muidu hakkaks dolomiitne kaljupinnas kiiresti erodeeruma ja täidaks pisikesed järved kiviklibuga.
Metsadel on palju ökoloogilisi funktsioone, neist üks tähtsamaid on orgaanilise aine produtseerimine ja biogeensete elementide kaitsmine väljauhtumise eest.
Metsad on väga erinevad liigilise koosseisu, struktuuri, produktiivsuse ja muude omaduste poolest, mis on tingitud erinevatest metsa kasvukohatingimustest.
Metsad on liigirikkaimad taimekooslused (üle 850 liigi), järgnevad stepid (üle 600 liigi) ja aasad (ka üle 600 liigi). Lisaks leidub seal ka soid.
Metsad on ka peamised süsiniku hoidjad ja säilitajad ning metsade kiire hävitamise käigus vabaneb süsihappegaas - üks kasvuhoonegaasidest.
Metsad on olulised fotosünteesi tegemisel, kuid metsade põletamisel suureneb CO2. Brasiilia ekspordib osa oma toodangust, näiteks paberit.
Metsade all on u. 28% riigi territooriumist (põhiliselt okaspuud, eriti mänd - istutatult), haritav maa moodustab u. 46% kogu maismaa pindalast.
Metsade maharaie – vähenevad liigid, elupaigad, produktsioon, maapind jääb avatuks tuultele ja vihmale, mille tagajärjel mudavoolud, mullatormid.
Metsade majandamisega on võimalik puistute süsinikubilanssi mõjutada ning metsade süsinikku neelavat toimet suurendada ja siin on olulisel kohal raied.
Metsadega on põlluharimiseks valdavalt ebasobiv piirkond ja näiteks Himaalaja aladel on mingite kultuuride kasvatamine täiesti välistatud.
Metsad – laane või palumetsad jänesekapsa- või jänesekapsa-pohlamännikutega. Palurohumaad. Liigniisked või üõuakartlikud.
Metsadest on tavalisemad kaasik, kase-haava ja kase-haava-saare lehtmets ning loomännik, Hanikatsil kasvab ka laialehelist salumetsa.
Metsad – 27% Lõunapool: Kastanid Apelsinipuud Pöögid Viinamarjapuud Tammed Oliivipuud Kuused Korgipuud Männid Küpressid
Metsade üleraie on üks suurimaid globaalprobleeme üldse, hetkel katavad metsad ligi 30% maismaast. Mets on inimesele mitmeti vajalik.
Metsade mõõtmis - ja hindamisviis METSAPINDALA - h/km2 METSASUS - % PUIDUVARU - m3 või tihumeeter METSADE AASTANE JUURDEKASV - m2/h
Metsad on ebapüsivas tasakaalus: veereziimi paranemisel kujunevad laanemetsadeks, veekogunedes kulgeb areng raba suunas.
Metsade hävimine - taime- ja loomaliikide hõrenemine- erinevad kliimaprobleemid. Keskkonna muutmine, hävitamine ning saastamine.
Metsadel on väga palju erinevaid ülesandeid nii looduslikust, majanduslikust, sotsiaalsest kui teaduslikust seisukohast.
Metsade tähtsus – INIMESELE: *kütte-ja ehitusmaterjal, *toit, *tooraine tööstusharudele, *hea puhkekohaks, *pakub tööd.
Metsade puudumine – Liibüa, Saudia Araabia, Egiptus, Alzeeria, Iraan, Iraak, sest seal on kas liiga kuum, kuiv või külm.
Metsadele on ohuks nende maharaie põllumajandusliku maa juurde saamiseks ja ka suure nõudluse tõttu puidu järele.
Metsade majandamine – tegevusala, mis hõlmab kõik tööd metsade istutamisest(külvist) kuni puidu raieküpseks saamiseni.
Metsade majandamine tähendab nende väetamist ja kuivendamist, metsaistutust, võsa- ja harvendusraiet ning palju muid töid
Metsad on ka tõsiselt ohustatud kaevandus- ja tsitruspuuviljaistanduste rajamisega ning loomade karjatamisega.
Metsade perekonnas on viis venda ja igal vennal on õde. Kui võtta arvesse ka ema, siis mitu naist on Metsade perekonnas?
Metsad on hästi tuuleõrnad 2) Rähksed mullad K – hästi laialt levinud Põhja-, Loode- Eestis, saartel.
Metsadele on iseloomulikud suhkrupeet ja palju kuni +25. Sademeid langeb aastas hulgaliselt langenud puulehti.
Metsadest on võimalik pika aja kestel jätkusuutlikult raiuda kuni 15 miljonit kuupmeetrit tüvepuitu aastas.
Metsad - Ligi pool Eestist on kaetud metsaga, sellest omakorda suur osa kõigile avatud ja ligipääsetav.
Metsade majandamine on üks peamistest võimalustest metsade vastupidavuse suurendamiseks kliimamuutustega kohanemisel.
Metsad on ka peamised süsiniku hoidjad ja säilitajad ning metsade kiire hävitamise käigus vabaneb
Metsade kasutusmäär on viimase 10 aasta jooksul küll kasvanud, kuid ei ole veel saavutanud 1990. aasta taset.
Metsad on asendunud vähetootlike võsadega, rohtlad on erodeerunud, kõrbete ala on laienenud.
Metsade linnustik on rikkalik, pesitsevate liikide arv küündib peaaegu sajani, kõrge on asustustihedus.
Metsad on ühed olulisemad CO2 Puistu mõju päikesekiirgusele oleneb Päikese kasvukohtadel.
Metsad on Saksamaal säilinud peamiselt mägedes, mõnevõrra ka liivastel maadel kirdes.
Metsad – üldiselt neelavad päikesekiirgust tugevasti ja paistavad kosmosest tumedad.
Metsad on hoolimata kohatisest hooldusraiest siiski üsna loodusliku väljanägemisega.
Metsad on enamasti segametsad ning metsi istutatakse järgmiste põlvkondade tarbeks.
Metsadest on looduskaitse all (Tross, 1999). Põhiliseks puuliigiks on mänd, järgneb
Metsadest on kaetud mangroovipuudega, mis paiknevad rannaäärses alas, Sundbarnis.
Metsad on suured piirkonnad, mida katavad peamiselt puud, aga ka teised taimed.
Metsad iiri - ja Eestimaal erinevad palju, aga metsaomanike püüdlused on üsna
Metsad on hoiumetsad, loodust kasutatakse põlislooduse koosluste kaitseks
Metsade raie on viinud paljude liikide hävimiseni ja teised hävimise äärele.
Metsade häving on kestnud umbes 200 aastat, eriti kiire viimase 50 aasta jooksul.
Metsad on tähtsad nii looduslikust, kui ka majanduslikust vaatenurgast.
Metsade olukord – metsa võetakse maha, iga päev hävineb 40 ha metsa minutis.
Metsade puidutagavara on alates 1940. aastast ühtlaselt ja järjepidevalt suurenenud.
Metsadesse on viimase 50 aasta jooksul elama asunud põdrad ja metssead.
Metsade kadu on praegu suur probleem, eriti seal, kus asuvad vihmametsad.
Metsad on olulised looduse, kliima ja süsinikuringe reguleerijad.
Metsad on väga liigirikkad, võib leida 136 erinevat liiki puud.
Metsad on ka koduks kakkudele, kellest tavaliseim on händkakk.
Metsad on peamiselt okasmetsad. Mõned tiigid on ka läheduses.
Metsade hävitamine on India üks kõige teravamaid keskonnakaitseküsimusi.
Metsade kasvukohatingimusi on mitmesuguseid, sellepärast on ka metsatüüpe palju.
Metsad on koduks teistele taimedele ning paljudele loomadele.
Metsade kasvukohatingimusi on mitmesuguseid, lehtpuudest üks varjutaluvamaid.
Metsad on elupaigaks paljudele taime- ja loomaliikidele.
Metsade alal on tihe, sademetehulk ületab enamasti auramise.
Metsad on tuntud oma sügisese värvikirevuse poolest.
Metsade taimestik on väga rikkalik, sisaldades haruldasi taimi.
Metsadel on oma roll ka kultuuripärandi säilitamisel.
Metsad on koduks paljudele loomadele ja taimedele.
Metsadel on väga suur keskkonnakaitseline tähtsus.
Metsadest on praeguseks järele jäänud väga vähe.
Metsade majandamine - väetamine,kuivendamine,istut,raie. Põ
Metsad on Toimub muldade ärakanne e. erosioon.
Metsad on juba sajandeid allutatud inimmõjule.
Metsadest on valitsevaks kuusikud ja segametsad.
Metsadetõttu on metsamajandus oluline majandusharu.
Metsadel on planeedil Maa väga oluline roll.
Metsade majandamine on kehval järjel või seda polegi.
Metsad on levinud suuremate massiividena.
Metsadega on kaetud 64% Brasiilia pindalast.
Metsade all on 36% kogu riigi üldpindalast.
Metsad on olulised puhta õhu tagajad.
Metsad on väga muljetavaldavad, kuna
Metsade kaitseks on ka Rahvusparkide programm.
Metsad on tootlikud ja liigirikkad.
Metsade taasistutamine on alles veel poolel teel.
Metsad on nagu planeedi rõivad.
Metsad on tugevalt kuivendatud.
Metsad on olulised CO2 sidujad.
Metsade all on 28% territooriumist.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun