Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Kromosoomid - geneetililine info väga oluliseks? 30. Kuhu on talletunud organismi Kromosoomidesse geneetiline informatsioon? 31. Mida reguleerib raku tuum? Reguleerib kõiki rakus toimuvaid protsesse 32. Mis ülesanne on epiteelkoel? Kaitse-, imendumis- ja eritamisfunktsioon 33. Mis ülesanne on närvikoel? Tugi-, toite- ja kaitsefunktsioonid 34. Mis ülesanne on luukoel? Toestus- ja kaitsefunktsioon (skelett), ainevahetus (luukoes palju veresooni)
Kromosoomide replikat - sarnane RNA-molekul (RNA-s on T - tümiini asemel U - uratsiil ning erinevalt sioonile tütarkromatii- DNA kaksikahelalisest struktuurist koosneb RNA vaid ühest nukleotiidide dide lahknemine tütar- ahelast) nimetatakse molekulaarbioloogia põhipostulaadiks: DNA teeb RNA ja kromosoomidena ja lii- RNA teeb valgu (esineb ka vastupidine teisendus – RNA -> DNA, küll aga mitte kumine raku tuuma eri Joonis 7. Meioosi ja mitoosi võrdlus.
Kromosoomide ristsiire ehk krossingover • Meioosi I profaasis homoloogilised kromosoomid paarduvad ja vahetavad võrdse pikkusega osi • Meioosi I anafaasis kääviniidid lühenevad, homoloogilised kromosoomid tõmmatakse lahku • Meioosi II metafaasis on kromosoomid ekvatoriaaltasandil • Meioosi II anafaasis kromatiidid lahknevad üksteisest • Isas- ja emasorganismist pärit geenid on paigutunud homoloogiliste kromosoomide vahel ümber.
Kromosoomid on kujult ja suuruselt sarnased ning sisaldavad enamasti samu geneetilisi lookusi samas järjestuses (erinevused tulenevad mõningate heterokromatiinsete lõikude polümorfismist ja harvadest kromosoommutatsioonidest - deletsioonide, inversioonide, translokatsioonide olemasolust). Homoloogiliste kromosoomide lookustes võivad olla samad või erinevad alleelid.
Kromosoomid on autosoomid, sugukromosoomid, diploidne(genoomi on 2), haploidne(ühekordne genoom), trisoomia(XXX-sündroom) Kromosoomide ehitus Kromosoom tekib vaid jagunemise ajaks (mitoosi,-meioosi protsessiks) - DNA ja valgu molekulide kompleks (nukleoproteiin), milles sisalduvad geenid määravad pärilikke tunnuseid.
Kromosoomid on paari kaupa, paarilised on sarnased, neid nim. homoloogseteks kromosoomideks (23 paari inimesel), erandiks on isasorganismid, kellel on 22 paari homoloogseid kromosoome ja 1 paar on erinev(xy). Kromosoom koosneb geenidest st. DNA lõikudest, mis kannavad kindlat pärilikku infot.
Kromosoomide ristsiire - meioosi esimese profaasis liibuvad homoloogilised kromosoomid paarikaupa ning vahetavad omavahel võrdse pikkusega osi. Selle tulemusena paiknevad isas- ja emasorganismist pärit geenid homoloogiliste kromosoomide vahel ümber, mis veelgi suurendab pärilikku muutlikkust.
Kromosoomide ülesanne on kanda pärilikku informatsiooni, igas rakus on 46 kromosoomi.
Kromosoomid on pärilikkuse materiaalsed kandjad, kusjuures Seadus: Ühes kromosoomis olevad geenid on lineaarses aheluses ja päranduvad üheskoos Reegel: Mida lähemal nad on teineteisele seda väiksem on tõenäosus et nad ristsiirde tulemusena ümber kombineeruvad
Kromosoomidel on kaks põhifunktsiooni: 1)geneetilise informatsiooni ülekanne muutumatul kujul rakust tütarrakku ja põlvkonnast põlvkonda; 2)geneetilise informatsiooni järkjärguline avaldumine rakud funktsioonide ja arengu geneetilisel määramisel.
Kromosoomid on lahtikeerdunud. Profaasis kromosoomid keerduvad kokku ja muutvad mikroskoobis nähtavateks, tuumakesed kaovad ja tuum suureneb, tuumamembraanid lahustuvad, tsentrioolid liiguvad poolustele, algab kääviniidistiku kujunemine.
Kromosoomide ristsiire - meioosi esimese jagunemise profaasis esinev homoloogiliste kromosoomide paardumine, mille käigus nad vahetavad omavahel võrdse pikkusega osi. Kromosoomide ristsiirde tulemuseks on geenivahetus
Kromosoomide ristsiire on meioosi 1.jagunemise profaasis esinev homoloogoliste kromosoomide paardumine, mille käigus nad vahetavad omavahel võrdse pikkusega osi. (Toimub meiroosi 1.jagunemise profaasis.
Kromosoomide ristsiire on meioosi 1.jagunemise profaasis esinev homoloogoliste kromosoomide paardumine, mille käigus nad vahetavad omavahel võrdse pikkusega osi.Tähtsus:tulemuseks on geenivahetus.
Kromosoomid on vähem kompaktsed ning seega pikemad, seega toimub neis suuremal hulgal rekombinatsioone kui Y-kromosoomis. Naistel on keskmiselt 25% rohkem kiasme kui meestel.
Kromosoomid on paaridena – homoloogidena, mis tähendab, et homoloogilised kromosoomid esinevad paaridena, mis sisaldavad samu pärilikkuse tunnuseid määravaid geene.
Kromosoomid on tuuma kõige olulisemad osad. Tuumakeseks nimetatakse piirkonda, kus kromosoomidelt toimub intensiivne rRNA süntees ja ribosoomide moodustumine.
Kromosoomide ristsiire – meioosi esimese jagunemise profaasis esinev homoloogiliste kromosoomide paardumine, mille käigus nad vahetavad omavahel võrdse pikkusega osi.
Kromosoomide ristsiire ehk krossingover - homoloogiliste kromosoomide paardumine, mille käigus nad vahetavad omavahel võrdse pikkusega osi. Tulemuseks on geenivahetus.
Kromosoomid – tuumakromatiini kondenseerumise tagajärjel moodustuvad niitjad , hiljem pulkjad või kepikesekujulised ise produtseeruvad moodustised rakus.
Kromosoomide ristsiire on protsess, mille käigus toimub homoloogiliste kromosoomide põimumine, mille jooksul nad vahetavad võrdsetes kogustes pärilikkusainet.
Kromosoomide otstes on DNA lõigud, telomeerid, mis iga rakujagunemise lühenevad, kui nad on lühenenud kriitilise piirini, kaotavad rakud pooldumisvõime.
Kromosoomid on paarilised. Inimesel on neid 23 paari, mis on kokku 46 kromosoomi. Iga paari puhul pärineb üks kromosoom isalt, teine emalt.
Kromosoomide paare nim. bivalendiks. Kuna aga kumbki homoloog koosneb 2-st tütarkromatiidist, siis nim. seda struktuuri ka mõnikord tetraadiks.
Kromosoomide vöödistamine on oluline tehnika kromosoomide segmentide värvimiseks, et identifitseerida individuaalseid kromosoome ja kromosoomi osasid.
Kromosoomide ristsiire - homoloogilised kromosoomid liibuvad paarikaupa ja vahetavad omavahel võrdse pikkusega osi. Sellega kaasneb geenivahetus.
Kromosoomid - isekordistuvad molekulkompleksid, mis koosnevad DNAst, RNAst ja erinevatest (aluselistest ja happelistest) valkudest.
Kromosoomide arv on liigi lõikes kõikumatu (va mutatsioonid) ning kromosoomides on geenid, mis määravad ära liigi genotüübi ja
Kromosoomide ristsiire - meioosi alguses vahetavad homoloogilised kromosoomid omavahel võrdse pikkuse osi, st toimub geenivahetus.
Kromosoomid on mikroskoobiga nähtavad ainult raku jagunemise ajal, sest muul ajal on nad niidikesteks lahti keerdunud.
Kromosoomide ristsiire – homoloogiliste kromosoomide paardumine, mille käigus nad vahetavad omavahel võrdse pikkusega osi.
Kromosoomid on pärilikkuse materiaalsed kandjad ja nad kindlustavad geneetilise info edasikandmise järglastele.
Kromosoomid on kujult ja suuruselt sarnased ning sisaldavad enamasti samu geneetilisi lookusi samas järjestuses.
Kromosoomid – pärilikkuse kandjad Igas rakus on 46 paari kromosoome, millest 23 on pärit emalt ja 23 isalt.
Kromosoomid on veel väljavenitatud, kuid algab nende kondenseerumine ja muutumine diskreetseteks ühikuteks.
Kromosoomid - puhkeolekus ei näe, (siis nim neid kromatiinideks) enne jagunemist muutuvad nad nähtavaks.
Kromosoomid on Tsentromeerid lahtju, tekivad liiguvad vastassuunas, maksimaalselt kokku kahekordistuvad.
Kromosoomid on maksmimaalselt kokku keerdunud. Kääviniidid kinnituvad kromosoomide tsentromeeridele.
Kromosoomid on maksimaalselt kokku keerdunud ja on mikroskoobis just siis kõige paremini vaadeldavad.
Kromosoomid on rakutuumas. DNA tähtsus – päriliku info säilitaja ja edasikandja rakust rakku.
Kromosoomide ristsiire - meioosiesimese jagunemise proofaasis esinev homoloogilist kromosoomide paardumine.
Kromosoomid on teineteisegaühendatud üksikahelaliste sildade kaudu, mis on teineteisega rist.
Kromosoomid on tuuma kõige tähtsamad osad, nendesse on talletunud organismi geneetiline info.
Kromosoomid – bakteritel rõngas, eukarüootidel pulk, pulka esineb ka mõnel bakteriliigil.
Kromosoomid on lineaarsed DNA molekulid ja nende otstest lühenemist kaitsevad telomeerid.
Kromosoomid on suuremad bakterite omadest siis on neil mitu replikatsiooni alguspunkti.
Kromosoomidest on PRA kandja). Kuna isastel koertel on aga x ja y kromosoomid, siis alati
Kromosoomid on lineaarsed DNA molekulid ja Kromosoom on rõngakujuline DNA molekul.
Kromosoomid on rakutuumas.Replikatsiooni punkte on DNA peal palju kuna ta on pikk.
Kromosoomid on elu reguleerimise teabe talletamiseks, geenide materiaalne kandja.
Kromosoomid - valkudega seotud DNA moodustab kromosoomi - määrab pärilikuse
Kromosoomid on maximaalselt kokku keerdunud ja sa seega ka kõige nähtavamad.
Kromosoomid on niivõrd kokku keerdunud, et muutuvad mikroskoobis nähtavaks.
Kromosoomid on raku struktuurid, mis koosnevad peamiselt DNA-st ja valkudest.
Kromosoomid – Sisaldab pärilikku ainet Golgi kompleks – Sorteerib valke
Kromosoomidel on õlad ja neid ühendab tsentrioneer ja jalad on kromatiidid.
Kromosoomid on tuuma kõige olulisemad osad, tuumas asuvad tuumakesed.
Kromosoomide kordsuses – trisoomia +21 Downi sündroom, +13 Patau, +18 Edwards.
Kromosoomid – pärilikkuse kandjad, asuvad tuumas (eukarüootidel)
Kromosoomid on nähtavad ainult mikroskoobi abil, st. suurendatult.
Kromosoomid – pärilikkuse kandjad (päristuumsetel rakutuumas)
Kromosoomid on kõige rohkem kokku pakitud mitoosi metafaasis.
Kromosoomid on paarikaupa. Kirjeldage kromosoomide ristsiiret.
Kromosoomide arv on liigiti erinev, inimesel on 23 kromosoomipaari.
Kromosoomidega on hüpoploidid ja üleesindatud on hüperploidid.
Kromosoomid on rakujagunemmise alguseks kahekromatiidilised.
Kromosoomid spiralisee - ruvad ja lühenevad ning muutuvad jämedamaks.
Kromosoomidel on tuumas igal ühel oma piirkond, territoorium.
Kromosoomide otstes on DNA lõigud, mida nimetatakse telomeerideks.
Kromosoomid – rakutuumas pärilikkust kandvad kehakesed.
Kromosoomide lahknemine on häiritud ja tekivad aneuploised sugurakud.
Kromosoomide ristsiire ehk krossingover meioosi esimeses profaasis.
Kromosoomid on rakutuuma kõige olulisemad koostisosad.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kromosoomide arv on 2 (naaskelsaba); suurim 1500 (troopilised sõnajalgtaimed). Imetajatel väikseim kromosoomide arv 7 (muntjak), suurim 106 (üks Lad-Am. pisinäriline). Äädikakärbsel 8, inimesel 46. Kromosoomistiku puhul on oluline kromosoomide kordsus.
Kromosoomidega toi - muvad muutused rakutsükli eri faasides.
Kromosoomide arv on ühe liigi piires üldiselt muutumatu.
Kromosoomide ristsiire – toimub meioosi I jagunemise käigus.
Kromosoomid on kromatiini struktureerunud vormid.
Kromosoomid on pärilikkuse materiaalsed kandjad.
Kromosoomide ristsiire - kus?meioosi I jagunemise profaasis.
Kromosoomid – (DNA )päriliku info talletamine
Kromosoomid on päriliku informatsiooni kandjad.
Kromosoomide kondenseerumises on olulised mittehistoonsed valgud.
Kromosoomidel on mitu kokkupakkimise struktuuri.
Kromosoomid on maksimaalselt kokku keerdunud.
Kromosoomid on tuuma kõige olulisemad osad.
Kromosoomid on max kokku keerdunud.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Kromosoomide ülesanne on päriliku materjali korrektne ülekanne tütarrakkudele ning geneetilise informatsiooni korrektne ekspressioon.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun