Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse Registreeri konto
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Kromosoomid - geneetililine info väga oluliseks? 30. Kuhu on talletunud organismi Kromosoomidesse geneetiline informatsioon? 31. Mida reguleerib raku tuum? Reguleerib kõiki rakus toimuvaid protsesse 32. Mis ülesanne on epiteelkoel? Kaitse-, imendumis- ja eritamisfunktsioon 33. Mis ülesanne on närvikoel? Tugi-, toite- ja kaitsefunktsioonid 34. Mis ülesanne on luukoel? Toestus- ja kaitsefunktsioon (skelett), ainevahetus (luukoes palju veresooni)
Kromosoomide replikat - sarnane RNA-molekul (RNA-s on T - tümiini asemel U - uratsiil ning erinevalt sioonile tütarkromatii- DNA kaksikahelalisest struktuurist koosneb RNA vaid ühest nukleotiidide dide lahknemine tütar- ahelast) nimetatakse molekulaarbioloogia põhipostulaadiks: DNA teeb RNA ja kromosoomidena ja lii- RNA teeb valgu (esineb ka vastupidine teisendus – RNA -> DNA, küll aga mitte kumine raku tuuma eri Joonis 7. Meioosi ja mitoosi võrdlus.
Kromosoomide ristsiire ehk krossingover • Meioosi I profaasis homoloogilised kromosoomid paarduvad ja vahetavad võrdse pikkusega osi • Meioosi I anafaasis kääviniidid lühenevad, homoloogilised kromosoomid tõmmatakse lahku • Meioosi II metafaasis on kromosoomid ekvatoriaaltasandil • Meioosi II anafaasis kromatiidid lahknevad üksteisest • Isas- ja emasorganismist pärit geenid on paigutunud homoloogiliste kromosoomide vahel ümber.

Kromosoommutatsioonid - muutused kromosoomide struktuuris ja ehituses- tugevad mutageenid, sageli kiiritused, hõlmab korraga paljusid geene: -muudavad materjali hulka- deletsioon, duplikatsioon, fragmentatsioon, rõngaskromosoomi teke -muudavad materjali- inversioon (langeb välja, pöördub 180), translokatsioon(kromosoomi lõik liigub teisele mittehomoloogilisele kromosoomile), isokromosoomide teke(valet pidi pooleks)
Kromosoomid on kujult ja suuruselt sarnased ning sisaldavad enamasti samu geneetilisi lookusi samas järjestuses (erinevused tulenevad mõningate heterokromatiinsete lõikude polümorfismist ja harvadest kromosoommutatsioonidest - deletsioonide, inversioonide, translokatsioonide olemasolust). Homoloogiliste kromosoomide lookustes võivad olla samad või erinevad alleelid.
Kromosoomistiku puhul on oluline kromosoomide kordsus: a) Haploidsus – kõik kromosoomid rakus ühes korduses (tähis – n). See iseloomustab teatud keharakke (Hallitus, sammaltaimed, bakterid, sugurakud) b) Diploidsus – 2n – kromosoomistik rakkudes esineb kahes korduses (üks osa isalt, teine emalt). Iseloomustab kõrgemate organismide keharakke.

Kromosoomid on autosoomid, sugukromosoomid, diploidne(genoomi on 2), haploidne(ühekordne genoom), trisoomia(XXX-sündroom) Kromosoomide ehitus Kromosoom tekib vaid jagunemise ajaks (mitoosi,-meioosi protsessiks) - DNA ja valgu molekulide kompleks (nukleoproteiin), milles sisalduvad geenid määravad pärilikke tunnuseid.
Kromosoom - mutatsiooniga võib mõni kromosoo- milõik kaduma minna (deletsioon) või mitmekordistuda (duplikatsioon). Muu- tuda võib kromosoomisisene geenide järjestus (inversioon) või asukoht (translokatsioon). Vastavate mutatsioo- nide üheks tekkepõhjuseks võivad olla vead mitoosis või meioosis.
Kromosoomikogumit nimetatakse genoomiks. Olenevalt liigist varieerub metafaassete kromosoomide pikkus 1...20 µm ja nende läbimõõt on 0,2...2 µm. Kui metafaased kromosoomid (fotod) paigutada suuruse järgi homoloogsete paaridena ritta, siis saame süstematiseeritud pildi, mida nimetatakse karüogrammiks.

Kromosoomid on paari kaupa, paarilised on sarnased, neid nim. homoloogseteks kromosoomideks (23 paari inimesel), erandiks on isasorganismid, kellel on 22 paari homoloogseid kromosoome ja 1 paar on erinev(xy). Kromosoom koosneb geenidest st. DNA lõikudest, mis kannavad kindlat pärilikku infot.
Kromosoomide ristsiire - meioosi esimese profaasis liibuvad homoloogilised kromosoomid paarikaupa ning vahetavad omavahel võrdse pikkusega osi. Selle tulemusena paiknevad isas- ja emasorganismist pärit geenid homoloogiliste kromosoomide vahel ümber, mis veelgi suurendab pärilikku muutlikkust.
Kromosoomide ülesanne on kanda pärilikku informatsiooni, igas rakus on 46 kromosoomi.

Kromosoomid on pärilikkuse materiaalsed kandjad, kusjuures Seadus: Ühes kromosoomis olevad geenid on lineaarses aheluses ja päranduvad üheskoos Reegel: Mida lähemal nad on teineteisele seda väiksem on tõenäosus et nad ristsiirde tulemusena ümber kombineeruvad
Kromosoom - - 1) eukarüootse organismi genoomi struktuurselt individuaalne element, niitjas nukleoproteiidne moodustis rakutuumas, milles asuvad lineaarses järgnevuses ja kindla paiknevusega geenid ning mitmesugused mittegeensed nuleotiidijärjestused.
Kromosoomidel on kaks põhifunktsiooni: 1)geneetilise informatsiooni ülekanne muutumatul kujul rakust tütarrakku ja põlvkonnast põlvkonda; 2)geneetilise informatsiooni järkjärguline avaldumine rakud funktsioonide ja arengu geneetilisel määramisel.

Kromosoom - eukarüootse organismi genoomi struktuurselt individuaalne element, milles asuvad lineaarses järgnevuses ja kindla paiknevusega geenid ning mitmesugused mittegeensed nukleotiidijärjestused (lookused). (loeng 2 – rakk, paljunemine )
Kromosoomid on lahtikeerdunud. Profaasis kromosoomid keerduvad kokku ja muutvad mikroskoobis nähtavateks, tuumakesed kaovad ja tuum suureneb, tuumamembraanid lahustuvad, tsentrioolid liiguvad poolustele, algab kääviniidistiku kujunemine.
Kromosoom - mutatsiooniga võib mõni kromosoomilõik kaduma minna või mitmekordistuda,muutuda võib ka kromosoomisisene geenide järjestus või asukoht.Vatsavate mutatsioonide tekkepõhjuseks võivad olla vead mitoosis või

Kromosoomutatsioon - vt. õpik lk.171. Kromosoomi mutatsioonide tüübid: Kromosoommutatsiooniks (KM) loetakse geenide ümberpaiknemist kromosoomisiseselt või kromosoomidevaheliselt või mõne geeni kromosoomist väljalangemist.
Kromosoomianomaaliad on sellised, mille korral kromosoomide arv erineb normaalsest diploidsest arvust 46. Struktuursed kromosoomianomaaliad on anomaaliad, mille puhul üksikitel kromosoomidel esineb morfoloogilisi muutusi.
Kromosoomide ristsiire - meioosi esimese jagunemise profaasis esinev homoloogiliste kromosoomide paardumine, mille käigus nad vahetavad omavahel võrdse pikkusega osi. Kromosoomide ristsiirde tulemuseks on geenivahetus

Kromosoom - DNA ja valdu molekulide kompleks(nukleoproteiin), milles sisalduvad geenid määravad pärilikke tunnuseid. (vt. ka fail) Kromosoomid koosnevad DNA´st ja sellele kinnitunud valgumolekulidest.
Kromosoommutatsioon - muutub kromosoomide ehitus ja arv (downi sündroom) 8. Genoommutatsioon - tähendavad indiviidi normaalse liigomase kromosoomistiku arvuline muutus, kas kogu kromosoomikomplekti kordne muutus.
Kromosoomuuringud on soovitavad peredele, kus on teada raske pärilik haigus ja ka üle 35-aastastele last ootavatele naistele, sest naise vanuse suurenedes kasvab risk sünnitada genoomhaigusega laps.

Kromosoom - DNA molekul 4.Kromosoomide arv inimesel keharakus: 46 sugurakus:23 5.Geenid-DNA lõik, mis osaleb organismis ühe või mitme tunnuse kujunemises. 6.Alleelid - geeni esinemisvormid.
Kromosoomikomplekti 7 - st kromosoomist, mis duplitseerusid, nii et somaatilistes rakkudes on 42 ja sugurakkudes 21 kromosoomi). Lähis-Idast on praegugi veel leitud 7 kromosoomiga nisu metsikuid eellasi.
Kromosoom – valkudega seotud DNA molekul, mis paikneb rakutuumas Kuna geenid paiknevad kromosoomides, siis on ka iga geen meie keharakkudes kahekordselt Ühe neist saame isalt, teise emalt.

Kromosoomide ristsiire on meioosi 1.jagunemise profaasis esinev homoloogoliste kromosoomide paardumine, mille käigus nad vahetavad omavahel võrdse pikkusega osi. (Toimub meiroosi 1.jagunemise profaasis.
Kromosoomi struktuur - DNA kaksikheeliks keerdub 2x ümber histooni oktameeri moodustades nukleosoomid. Nukleosoomid on keerdunud solenoidideks (6 nukleosoomi pöördes), moodustades nii filamente.
Kromosoomide ristsiire on meioosi 1.jagunemise profaasis esinev homoloogoliste kromosoomide paardumine, mille käigus nad vahetavad omavahel võrdse pikkusega osi.Tähtsus:tulemuseks on geenivahetus.

Kromosoom on inimene üldjuhul fenotüübilt normaalne, kui 14. kromosoom seondub aga kahe normaalse 21. kromosoomiga on inimesel põhimõtteliselt 21. kromosoomi trisoomia ehk Downi
Kromosoom – DNA ja valgu molekulide kompleks lakkamises ja kesknärvisüsteemi talitluste (nukleoproteiin), milles sisalduvad geenid pidurdumises. määravad pärilikke tunnuseid.
Kromosoomistikku nimetatakse haploidseks) * Meioos kaasneb sugurakkude küpsemisega ning eoste moodustumusega * Meioosi tulemusena tekib ühest diploidsest rakust 4 haploidset tütarrakku

Kromosoom - seal asuvad geenid,sisaldab Hulkraksed-hüüfides vaheseinad, rakuembraani katab osaleb rakusisestes transpordiprotsessides); K+ ühte DNA molekuli, on dna 1 lõik.
Kromosoomid on vähem kompaktsed ning seega pikemad, seega toimub neis suuremal hulgal rekombinatsioone kui Y-kromosoomis. Naistel on keskmiselt 25% rohkem kiasme kui meestel.
Kromosoomid on paaridena – homoloogidena, mis tähendab, et homoloogilised kromosoomid esinevad paaridena, mis sisaldavad samu pärilikkuse tunnuseid määravaid geene.

Kromosoom on eukarüootse organismi rakutuuma struktuurselt individuaalne element, niitjas nukleoproteiidne organell, mis moodustub mitoosi- või meioosiprotsessiks.
Kromosoom - on eukarüootse organismi rakutuuma struktuurselt individuaalne element, niitjas PALJUNEMINE on järglaste saamine, jaguneb: mittesuguline ja suguline.
Kromosoomid on tuuma kõige olulisemad osad. Tuumakeseks nimetatakse piirkonda, kus kromosoomidelt toimub intensiivne rRNA süntees ja ribosoomide moodustumine.

Kromosoomide ristsiire – meioosi esimese jagunemise profaasis esinev homoloogiliste kromosoomide paardumine, mille käigus nad vahetavad omavahel võrdse pikkusega osi.
Kromosoommutatsioonid – kromosoomide struktuuri või arvu muutumine (genoommutatsioon). Tagajärjed hullemad! • põhjustavad varasemat surma • rasked arenguhäired
Kromosoomide ristsiire ehk krossingover - homoloogiliste kromosoomide paardumine, mille käigus nad vahetavad omavahel võrdse pikkusega osi. Tulemuseks on geenivahetus.

Kromosoommutatsioon –  Kromosoomide pikkuse ja struktuuri muutus. Modifikatsiooniline muutlikkus – Keskkonnatingimustest tulenev tunnuste varieerumine.
Kromosoom - 46, 23 paari, homoloogilised kromos sisald samu pärilikke tunnuseid määravaid geene, erandi mood ( X; Y) määravad soo. Erinev igal liigil.
Kromosoomid – tuumakromatiini kondenseerumise tagajärjel moodustuvad niitjad , hiljem pulkjad või kepikesekujulised ise produtseeruvad moodustised rakus.

Kromosoomi dna - ga, tekib X-kujuline struktuur(homoloogilised kromosoomid on ühendatud üksteisega üksikahelaliste sildade kaudu, mis on teineteisega risti.
Kromosoom on kolmekordne) Esinemissagedus: 1:1800 (kõige sagedasem kromosoomhaigus) . See ei sõltu riigist ega piirkonnast, kuid suuresti ema vanusest.
Kromosoomil on olemas täpselt samasugune koopia ehk paariline, seega inimesel on 23 paari kromosoome. Ühe paarilisest saab inimene emalt ja teise isalt.

Kromosoomistikku nim. Haploidseks. Munaraku viljastumisel ühinevad kahe suguraku kromosoomid ja taastub liigile omane kahekordne ehk diploidne kromosoomistik.
Kromosoommutatsioon – mutatsioonilise Kobarloode (moorula) – sügoodi jagunemisel muutlikkuse vorm , mis seisneb muutustes (lõigustumisel) tekkiv rakukobar.
Kromosoom on mitoosi ajal kondenseerunud kromatiin (valkudega pakitud kromatiin). Kromosoome saab uurida ainult paljunevates, mitootilistes rakkudes.

Kromosoomide ristsiire on protsess, mille käigus toimub homoloogiliste kromosoomide põimumine, mille jooksul nad vahetavad võrdsetes kogustes pärilikkusainet.
Kromosoom on pärilikkuse info kandja mis asub rakku tuumas ja koosneb DNA molekulidest. Kromosoomide arv ja DNA molekulide arv valdavalt võrdne.
Kromosoomide otstes on DNA lõigud, telomeerid, mis iga rakujagunemise lühenevad, kui nad on lühenenud kriitilise piirini, kaotavad rakud pooldumisvõime.

Kromosoomutatsioon on kromosoomide strktuuri muutused- mõni lõik kaob või mitmekordistub , muutub järjestus või asukoht . tekivad:mitoosis, meioosis.
Kromosoom - vaimne arenematus, madal lihastoonus, skeletianomaaliad, varane suremus sageli (tänapäeval elab ca 40. aastani). Risk suureneb ema
Kromosoom - on eukarüootse organismi rakutuuma struktuurselt individuaalne element, niitjas kannavad edasi mõlema vanema geneetilisi omadusi.

Kromosoommutatsioonid on ristsiirdes esinevate vigadega (vahetatavate kromosoomilõikude pikkused on erinevad) kaasnevad kromosoomide struktuurimuutused.
Kromosoomid on paarilised. Inimesel on neid 23 paari, mis on kokku 46 kromosoomi. Iga paari puhul pärineb üks kromosoom isalt, teine emalt.
Kromosoommutatsioon – kromosoomide pikkuse ja struktuuri muutused, mis on nähtavad mitoosi või meioosi kromosoomide mikroskoopilisel uurimisel.

Kromosoomide paare nim. bivalendiks. Kuna aga kumbki homoloog koosneb 2-st tütarkromatiidist, siis nim. seda struktuuri ka mõnikord tetraadiks.
Kromosoommutatsioon –  kromosoomi pikkuse/kuju muutus; liigid: väljalangemine, kahekordistumine,  järjestuse muutus, ümberpaiknemine
Kromosoom – eukarüootse raku tuuma element, mis koosneb ühest pikast kokkupakitud DNA molekulist ja teda koos hoidvatest valkudest.

Kromosoomide vöödistamine on oluline tehnika kromosoomide segmentide värvimiseks, et identifitseerida individuaalseid kromosoome ja kromosoomi osasid.
Kromosoom - on eukarüootse organismi rakutuuma struktuurselt individuaalne element, niitjas moodustunud sügoodist areneb uus isend.
Kromosoomide ristsiire - homoloogilised kromosoomid liibuvad paarikaupa ja vahetavad omavahel võrdse pikkusega osi. Sellega kaasneb geenivahetus.

Kromosoommutatsioonid – muutused geenide paiknemises ja korduses; Genoommutatsioonid – Muutub kromosoomide ja nendes olevate geenide kordsus)
Kromosoom on kolmekordne) • Esinemissagedus 1:800 (kõige sagedasem kromosoomhaigus) • Keskmine eluiga: harva üle 30. eluaasta.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kromosoom –  valkudega kokku pandud DNA molekul. DNA – rakutuumas paiknevates  kromosoomides on aine, mis sisaldab ja säilitab pärilikku informatsiooni, desoksüribonukleiinhape.  GEEN – DNA lõik , mis osaleb organismi ühe või mitme tunnuse kujunemises. ALLEEL – geeni  paralleelvorm.

Kromosoomid - isekordistuvad molekulkompleksid, mis koosnevad DNAst, RNAst ja erinevatest (aluselistest ja happelistest) valkudest.
Kromosoom - sisaldavad pärilikkusainet, asuvad rakutuumas. Ribosoom-kõige väiksemad organellid, neis sünteesitakse valgud.
Kromosoomide arv on liigi lõikes kõikumatu (va mutatsioonid) ning kromosoomides on geenid, mis määravad ära liigi genotüübi ja

Kromosoomi territooriumid on dünaamilised struktuurid, kus geenid saavad sisselülitamisel perifeeriast ümberpaigutuda tuuma keskele poole.
Kromosoom on DNA ja valgu molekulide kompleks. Enne rakkude jagunemist DNA kahekordistub, et tütarrakkudel oleks sama DNA.
Kromosoom – DNA ja valgu molekulide kompleks (nukleoproteiin), milles sisalduvad geenid määravad pärilikke tunnuseid.

Kromosoommutatsiooniks on ka kromosoomide normaalse arvu muutumine, kusjuures kromosoomide sisene struktuur võib jääda muutumatuks.
Kromosoomistik – inimesel on kahekordne 23+23). Plasmiidid on iseseisvad DNA rõngasmolekulid, mis määravad raku omadusi.
Kromosoomide ristsiire - meioosi alguses vahetavad homoloogilised kromosoomid omavahel võrdse pikkuse osi, st toimub geenivahetus.

Kromosoomid on mikroskoobiga nähtavad ainult raku jagunemise ajal, sest muul ajal on nad niidikesteks lahti keerdunud.
Kromosoom - on pärilikkuse salvestaja geenide materjaalne kandja – asuvad raku tuumas ja koosnevad DNA-st. Kroms.
Kromosoommutatsioonid on kromosoomide pikkuse ja struktuuri muutused ning nende tekke põhjuseks on vead mitoosis või meioosis.

Kromosoomisegmendi kahekordistumist nimetatakse duplikatsiooniks. Näiteks kromosoomi 21 pikem õlg võib seonduda 14-nda kromosoomi külge.
Kromosoomse dna - ga. 9. Transgeensete loomade saamisviisid A. Rekombinantse DNA mikrosüstimine pronukleuse lähedusse.
Kromosoomide ristsiire – homoloogiliste kromosoomide paardumine, mille käigus nad vahetavad omavahel võrdse pikkusega osi.

Kromosoomikomplektid on üksteisele homoloogsed ja paarisploidsuse (di-, tetra- jne) korral paarduvad meioosis normaalselt.
Kromosoommutatsioonid – muutused kromosoomi pikkuses või struktuuris, mõni lõik võib kaduma minna või kahekordistuda.
Kromosoomid on pärilikkuse materiaalsed kandjad ja nad kindlustavad geneetilise info edasikandmise järglastele.

Kromosoomid on kujult ja suuruselt sarnased ning sisaldavad enamasti samu geneetilisi lookusi samas järjestuses.
Kromosoommutatsioonid - kromosoomi struktuuri ja pikkuse muutused (deletsioon; duplikatsioon; translokatsioon; inversioon)
Kromosoomianomaaliaid nimetatakse omandatuteks, kui nad tekivad indiviidi elu vältel ja esinevad ainult osades rakkudes.

Kromosoomid – pärilikkuse kandjad Igas rakus on 46 paari kromosoome, millest 23 on pärit emalt ja 23 isalt.
Kromosoomistik –  on diploidne. Diploidne kromosoomistik koosneb kahest haploidsest  kromosoomistikust.
Kromosoomianomaaliaid nimetatakse konstitutiivseteks, kui nad esinevad kõikides kudedes juba indiviidi tekkest alates.

Kromosoomid on veel väljavenitatud, kuid algab nende kondenseerumine ja muutumine diskreetseteks ühikuteks.
Kromosoomil on inaktivatsioonikeskus, kui sinna ei kinnitu inaktivatsiooni repressorit, siis ta inaktiveerub.
Kromosoom on metatsentriline, tema õlad vastavad kahele erinevale akrotsentrilisele kromosoomile ahvidel.

Kromosoommutatsioon - mutatsioonilise muutlikkuse vorm, mis seisneb muutustes kromosoomide pikkuses ja struktuuris.
Kromosoom - DNA ja valgu molekulide kompleks, milles sisalduvad geenid määravad pärilikkke tunnuseid.
Kromosoomid - puhkeolekus ei näe, (siis nim neid kromatiinideks) enne jagunemist muutuvad nad nähtavaks.

Kromosoomipaarid on reastatud ja rühmitatud suuruse, kuju ja vöödimustri järgi, nimetatakse karüogrammiks.
Kromosoomisegmendi kahekordistumist nimetatakse duplikatsiooniks. Liigese geneetilise materjali lisandumine geeni või kromosoomi.
Kromosoom - pärilikkuse kandja kromosoomistik- geeni vorm, mis jaguneb retsessiivseks ja dominantseks.

Kromosoom – Struktuurselt individuaalne element rakutuumas, mille moodustavad DNA ja temaga seonduvad
Kromosoomi õlad on osad.mitoosi profaas- kromosoom keerdub ja muutub nähtavaks, tuum suureneb, tuumake kaob.
Kromosoomivalgud on histoonid. Need kaitsevad DNA-d ning aitavad kromosoome rakujagunemise ajal kokku pakkida.

Kromosoomid on Tsentromeerid lahtju, tekivad liiguvad vastassuunas, maksimaalselt kokku kahekordistuvad.
Kromosoomi 3 - st on inaktiveeritud, jättes aktiivseks ainult ühe nii nagu ka normaalsetel XX naistel.
Kromosoomid on maksimaalselt kokku keerdunud ja on mikroskoobis just siis kõige paremini vaadeldavad.

Kromosoomid on maksmimaalselt kokku keerdunud. Kääviniidid kinnituvad kromosoomide tsentromeeridele.
Kromosoompaari liikmed on pärit emalt ● Normaalselt on igas kromosoompaaris üks kromosoom emalt, teine isalt.
Kromosoomi pikkus on 107 cM, sest kiasmide arv kromatiidi kohta väljendab kromosoomi geneetilist pikkus.

Kromosoomid on rakutuumas. DNA tähtsus – päriliku info säilitaja ja edasikandja rakust rakku.
Kromosoomide ristsiire - meioosiesimese jagunemise proofaasis esinev homoloogilist kromosoomide paardumine.
Kromosoom - niitjas nukleoproteoodne organell,mis moodustub mitoosi- või meioosiprotsessiks.

Kromosoomid on tuuma kõige tähtsamad osad, nendesse on talletunud organismi geneetiline info.
Kromosoomid on teineteisegaühendatud üksikahelaliste sildade kaudu, mis on teineteisega rist.
Kromosoomid – bakteritel rõngas, eukarüootidel pulk, pulka esineb ka mõnel bakteriliigil.

Kromosoom – need on kromosoomianomaaliad ning anafaasi sild, mis on kromatiidianomaalia
Kromosoomi dna - ga. Kahe homoloogilise kromosoomi baasil moodustub X-kujuline struktuur, kus
Kromosoomid on lineaarsed DNA molekulid ja nende otstest lühenemist kaitsevad telomeerid.

Kromosoom on lineaarne Miks on T faagide geneetiline kaart esitatud rõngasmolekulina?
Kromosoomi õlgadeks nimetatakse ig kromatiidi kahte osa, mille tsentromeer jagabki kaheks osaks.
Kromosoomid on suuremad bakterite omadest siis on neil mitu replikatsiooni alguspunkti.

Kromosoomidest on PRA kandja). Kuna isastel koertel on aga x ja y kromosoomid, siis alati
Kromosoomistik - liigispetsiifiline, igal liigil on kindel arv, kindla kujuga kromosoome
Kromosoom - päristuumse organismi rakutuuma struktuurselt individuaalne element46

Kromosoom - raku tuumas olev niitjas element, mis moodustub raku jagunemise ajaks
Kromosoom - Rakus paiknev DNA ja valkude kompleks, päriliku info kandja.
Kromosoomid on lineaarsed DNA molekulid ja Kromosoom on rõngakujuline DNA molekul.

Kromosoomivöödid - heledamini ja tumedamini värvunud alade vaheldumine piki kromosoomi.
Kromosoommutatsioonid –  muutub mõne kromosoomi struktuur või geeniline koostis. 
Kromosoom - sisaldab ainet, mis sisaldab ja säilitab pärilikku informatsiooni.

Kromosoom - eukarüootse organismi rakutuuma struktuurselt individuaalne element
Kromosoomid on rakutuumas.Replikatsiooni punkte on DNA peal palju kuna ta on pikk.
Kromosoomhaigus on tekkinud tavaliselt munaraku vigastamise tõttu enne viljastamist.

Kromosoomid on elu reguleerimise teabe talletamiseks, geenide materiaalne kandja.
Kromosoommutatsioonid – suuremad ümberkorraldused kromosoomides ja muutused kromosoomide
Kromosoomil on palju replikone, bakteril võib olla replikoniks terve kromosoom.

Kromosoommutatsioonid – suuremad ümberkorraldused kromosoomides ja muutused nende arvus
Kromosoomid - valkudega seotud DNA moodustab kromosoomi - määrab pärilikuse
Kromosoomid on maximaalselt kokku keerdunud ja sa seega ka kõige nähtavamad.

Kromosoommutatsioon – selle korral toimub terve kromosoomi kuju või pikkuse muutus.
Kromosoomid on niivõrd kokku keerdunud, et muutuvad mikroskoobis nähtavaks.
Kromosoomid on raku struktuurid, mis koosnevad peamiselt DNA-st ja valkudest.

Kromosoomhaigus - haigus, mida põhjustab geenide arvu või struktuuri muutumine
Kromosoomid – Sisaldab pärilikku ainet Golgi kompleks – Sorteerib valke
Kromosoom - rakus paiknev NDA ja valkude kompleks, päriliku info kandja.

Kromosoomhaigused e. Sündroomid: - Downi sündroom – 21. Kromosoomi trisoomia.
Kromosoomidel on õlad ja neid ühendab tsentrioneer ja jalad on kromatiidid.
Kromosoom - tuumas olev kehake, pärilikkuse kandja, materjaliks on DNA.

Kromosoom on varjestatud ja selle pealt ei saa toimuda transkriptsiooni.
Kromosoommutatsioonid - muutused kromosoomides- kromosoomide pikkuse või struktuuri
Kromosoom – vastav mutatsioon on toimunud vanema sugurakkude arengus.

Kromosoomihaigus on üldiselt tekkinud enne viljastumist munaraku vigastusega.
Kromosoomil on kaks õlga, kus on valgud peremehe kromosoomi liitumiseks.
Kromosoommutatsioon - kromosoomide pikkuse ja struktuuri muutustest põhjustatud.

Kromosoommutatsioonid – muutub mõne kromosoomi struktuur või geeniline koostis.
Kromosoom on oluline tuuma osa. Toimub rRna sünt ja ribosoomide mood.
Kromosoom on metafaasis ainult 10 µm pikkune ja läbimõduga 0,5 µm.

Kromosoomi arenguhälbed – käitumist mõjutavad ka muutused kromosoomide tasandil.
Kromosoom – Rakutuuma organellid, mis sisaldavad pärilikkuseainet.
Kromosoom – Üks valkudega seotud DNA molekul moodustab kromosoomi.

Kromosoomid on tuuma kõige olulisemad osad, tuumas asuvad tuumakesed.
Kromosoomide kordsuses – trisoomia +21 Downi sündroom, +13 Patau, +18 Edwards.
Kromosoomistik - ühekordne, meioosi tulemusena vähenenud, sugurakkudes.

Kromosoom on valkude abil kokku pakitud üks lineaarne DNA molekul.
Kromosoomhaigus - põhjustab kromosoomide struktuuri või arvu muutumine
Kromosoomid – pärilikkuse kandjad, asuvad tuumas (eukarüootidel)

Kromosoom - kehake, mis moodustub pärilikkusainest ja valkudest.
Kromosoom on pärilikkuse salvestaja, geenide materiaalne kandja.
Kromosoomid on nähtavad ainult mikroskoobi abil, st. suurendatult.

Kromosoom - paiknevad rakutuumas , sisaldavad pärilikus ainet.
Kromosoom on DNA ja valgu molekulide kompleks (nukleoproteiin).
Kromosoomid – pärilikkuse kandjad (päristuumsetel rakutuumas)

Kromosoommutatsioon - muutub kromosoomide ehitus ja arv (downi sündroom)
Kromosoommutatsioonid – toimub terve kromosoomi kuju või pikkuse muutus.
Kromosoommutatsioonid - muutused kromosoomide pikkuses ja/või struktuuris

Kromosoom on 1000x lühemaks pakitud, moodustub 50-100 lingu.
Kromosoomistik – kahekordne kromosoomistik (2n); 2n = 46; n = 23

Kromosoom - isekordistuv nukleiinhapete ja valkude kompleks.
Kromosoom – terviklik DNA-molekul ja sellega seotud valgud
Kromosoom - üks DNA molekul, mis on valkudega kokku pakitud

Kromosoomid on paarikaupa. Kirjeldage kromosoomide ristsiiret.
Kromosoomid on kõige rohkem kokku pakitud mitoosi metafaasis.
Kromosoomide arv on liigiti erinev, inimesel on 23 kromosoomipaari.

Kromosoomidega on hüpoploidid ja üleesindatud on hüperploidid.
Kromosoom - sisaldavad pärilikkusainet, asuvad rakutuumas.
Kromosoommutatsioon – muutused toim kromosoomide kujus ja pikkuses.

Kromosoomid on rakujagunemmise alguseks kahekromatiidilised.
Kromosoomid spiralisee - ruvad ja lühenevad ning muutuvad jämedamaks.
Kromosoomidel on tuumas igal ühel oma piirkond, territoorium.

Kromosoommutatsioonid - kromosoomide struktuuri ja/või arvu muutused.
Kromosoom - üks kokkupakitud DNA molekul koos valkudega.
Kromosoomide otstes on DNA lõigud, mida nimetatakse telomeerideks.

Kromosoomi fn on gen info täpne ülekanne tütarrakkudesse.
Kromosoomid – rakutuumas pärilikkust kandvad kehakesed.

Kromosoomide lahknemine on häiritud ja tekivad aneuploised sugurakud.
Kromosoomis b - lümfotsüütide diferentseerumise käigus.
Kromosoommutatsioon - kromosoomide pikkuse ja struktuuri muutused

Kromosoom on valkudega seotud, see stabiliseerib DNAd.
Kromosoomide ristsiire ehk krossingover meioosi esimeses profaasis.

Kromosoomistik – kromosoomid moodustavad kromosoomistiku.
Kromosoommutatsioon - mutatsioon mis seisneb kromosoomi muutuses
Kromosoomid on rakutuuma kõige olulisemad koostisosad.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Kromosoomide arv on 2 (naaskelsaba); suurim 1500 (troopilised sõnajalgtaimed). Imetajatel väikseim kromosoomide arv 7 (muntjak), suurim 106 (üks Lad-Am. pisinäriline). Äädikakärbsel 8, inimesel 46. Kromosoomistiku puhul on oluline kromosoomide kordsus.
Kromosoomidega toi - muvad muutused rakutsükli eri faasides.
Kromosoomide arv on ühe liigi piires üldiselt muutumatu.

Kromosoomistik – liigiomane kromosoomide arv rakkudes.
Kromosoom - rakus paiknev DNA ja valkude kompleks.
Kromosoomi kromatiidid on mavahel ühendatud tsentromeeri abil.

Kromosoomide ristsiire – toimub meioosi I jagunemise käigus.
Kromosoom - nende sees on pärilikkusaine (DNA)

Kromosoomid on kromatiini struktureerunud vormid.
Kromosoomid on pärilikkuse materiaalsed kandjad.
Kromosoomide ristsiire - kus?meioosi I jagunemise profaasis.

Kromosoom - üks valkudega seotud DNA molekuli
Kromosoomid – (DNA )päriliku info talletamine
Kromosoomid on päriliku informatsiooni kandjad.

Kromosoomide kondenseerumises on olulised mittehistoonsed valgud.

Kromosoom - päriliku informatsiooni kandjad
Kromosoomidel on mitu kokkupakkimise struktuuri.

Kromosoomid on maksimaalselt kokku keerdunud.
Kromosoom – koosneb DNA-st ja valkudest.

Kromosoomid on tuuma kõige olulisemad osad.

Kromosoomiarvu kahe - või mitmekordistamise teel.

Kromosoom – Pärilikkuse salvestaja.
Kromosoom - ja geenmutatsiooni tõttu.
Kromosoom - Üks jupp kogu genoomist.

Kromosoom - pärilikkuse salvestaja

Kromosoom - Pärlikuse salvestaja.

Kromosoomid on max kokku keerdunud.

Vote UP
-2
Vote DOWN
Kromosoomide ülesanne on päriliku materjali korrektne ülekanne tütarrakkudele ning geneetilise informatsiooni korrektne ekspressioon.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun