Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse Registreeri konto
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Kivimid vahevöös on kõrge rõhu ja temperatuuri all. Vahevöö jaguneb: a) ülemine vahevöö → astenosfäär ehk ülamantel b) alumine vahevöö → süvavahevöö ehk alusmantel a) ASTENOSFÄÄR (ülamantel) • vahevöö kivimiline piirkond, kivimite osalise ülessulamise ala. • asub vahevöö ülemises osas – 100 - 200 km sügavusel maapinnast, ~ 50 – 400 km vahemikus plastilises voolavas olekus.
Kivimite ringe - protsess looduses,kus kivimid muutuvad ühest liigist teise Kivimid jagunevad tekke järgi: 1)settekivimid-mere põhjas,palju fossiile e kivistisi(kui meres palju elustikku,siis palju fossiile) 2)tardkivimid-laava ja magma tardumisel: *süvakivimid-maa sees sügaval-graniit *purskekivimid-maa peal,laava tardumisel-basalt 3)moondekivimid-maa sees,kõrge temp ja suure rõhu tingimustes.
Kivim - mineraalide kokku tsementeerunud kogum Kivimite jagamine tekkeviisi järgi: 1) tard- ehk magmakivimid: Maa süvakoore ja vahevöö kivimite ülessulamisel tekkinud vedelast magmast tahknemisel (süvakivimid-magmakivimid). Purskekivimid: maapinnal tekkivad vulkaanide kaudu välja voolanud laavast 2) Settekivimid: kivimitest pärit pudeda kruusa, liiva või savi setete kuhjumine.

Kivimüüritises on peapinge realiseerimine erinev muudest habrastest materjalidest. Väljarebitava püramiidi neljast küljest töötava seega ainult kaks, alumine ja ülemine ja seal ka ainult horisontaalvuugi osa. Pingekomponent σh võetakse vastu müüritise nihketugevusega fvk. Vastavalt skeemile 9.28 on sel juhul ankru tugevus
Kivimiliik – moondekivim  Graniit ----- gneiss  Liivakivi ----- kvartsiit  Lubjakivi ----- marmor
Kivimite rebestumine – maavärina murrang, kannab nimetust maavärina kolle (fookus). Vahetult kolde kohal olevat maapinnal asuvat paika nimetatakse maavärina keskmeks (epitsentriks). Murrangu tekkega kivimitest vabanevad elastsed pinged levivad maavärina koldest eemale seismiste lainetena.

Kivimiplokid – ookeanilised kui mandrilised litosfääri laamad -liiguvad plastilisel -astenosfääril 3 Nähtus - kus toimub ? - millised tagajärjed? *Laamade lahknemine (spreeding)- ookeanide keskmäestikes- lõhesid mööda tungib maakoorde magma Nähtuse nimi rift.
Kivimiringe on järjestikuste protsesside ahel, mis hõlmab kivimite moodustumist, murenemist ja moondumist, nt kulutustel, murenemisel ja settimisel muutuvad moondekivimid settekivimiteks ja settekivimid muutuvad moondekivimiteks soojuse ja rõhu muutumise tõttu.
Kivimite poorsus - mida poorsemad kivimid,seda suurem on infiltratsiooni 4.Taimkatte esinemine-Taimkate(mets)vähendab infiltratsiooni,sest osa sademete veest aurab õhku 5.Nõlvakalle-suurem kalle=imbub vähem vett sest pindmine valgumine on intensiivsem.

Kivimite poorsus - mida poorsem, seda parem Taimkatte esinemine- rohke taimkatte esinemine vähendab imbumist, sest siis taimed kasutavad vee ära. Nõlva kalle- mida suurem on kalle, seda vähem imbub Pinnase niiskus- mida niiskem, seda vähem imab.
Kivimimassi ehk pluumi tõusukoht Maa pinnal, kuhu tekib vulkaan või vulkaaniline ala. 10) Kontinentaalne rift - venituspingete tagajärjel tekkinud mandrilise maakoore kolmeharuline rebend, tüüpiliselt pangasmäestikulise reljeefiga.
Kivimite teke – laamade liikumise tõttu pääseb magma, mille jahtumisel tekivad tardkivimid, pinnale. Samuti liiguvad kivimid laamade põrkumisel sügavamale, kus on kõrgem rõhk ja temperatuur, põhjustades moondekivimite teket.

Kivimüüride paksus on all 1,5 m ja ülal 0,5 m ja kõrgus 6,6 m, kohati aga kuni 14 m. JEESUSE KUJU RIO DE JANEIROS Brasiilias Rio de Janeiros Corcovado graniidist mäe tipus 740 m kõrgusel seisab silmapaistvalt suur Kristuse kuju.
Kivimeteoriidid – sarnanevad maapealsete kividega ja on tavaliselt tumeda, enamasti hallikas- kuni punakasmusta pinnaga, kuid nende värske murdepind võib olla hele- või tumehall, harva isegi valkjas.
Kivim – loodusliku tekkega mineraalide kivistunud mass (sette-, tard-, moondekivimid). Settekivimid- tekkinud setete kivistumisel; lubjakivi, liivakivi, põlevkivi, kivisüsi ja fossiilid.

Kivim on ühest või mitmest mineraalist koosnev looduslik keha. Kivimiks nimetatakse vulkaanilise klaasi või orgaaniliste ainete kogumit, mis tekkinud geoloogiliste protsesside käigus.
Kivimaterjalide puhul on proovikeha silindri või kuubi kujuline, mis purustatakse langeva lööknuia all. Metallide proovikeha on väikese tala kujuline, mis lüüakse pooleks vastava pendelseadme abil.
Kivim - mineraalide tugevalt koku tsementeerunud kogum Tardkivim- tekivad Maa süvakoore ja vahevöökivimite ülessulamisel tekkinud tulivedelast magmast kristalliseerumisel.

Kivimid vahevöös on kõrge rõhu ja temperatuuri all. Vahevöö jaguneb: a) ülemine vahevöö → astenosfäär ehk ülamantel b) alumine vahevöö → süvavahevöö ehk alusmantel
Kivimijahud on erinevalt keemiliselt toodetud mineraalväetistest peaaegu lahustumatud ja aeglase toimega ega hävita seeläbi mullaelustiku tasakaalulist mitmekesisust.
Kivimis on leitud kaltsedoni mugulaid, 3. Dolokivi mudaline, hall, läbilõike allosas tumehall, savikas, kusjuures sügavusega savika materjali sisaldus suureneb.

Kivim on looduslikult esinev tahke mineraalidest koosnev kogum Tekkeviisi järgi jaotatakse kivimid kolme rühma: tardkivimid, settekivimid ja moondekivimid.
Kivimeteoriidid ehk aeroliidide põhimassi moodustavad silikaatsed mineraalid oliviin ja pürokseen, ka sisaldavad nad sageli algse kosmilise aine tombukesi kondreid.
Kivimmurendit nimetatakse setteks (näiteks rahn, veeris, kruus, liiv, savi). Samuti on setteks mereveest sadestunud soolad ning taimejäänustest tekkiv turvas.

Kivimite rabenemine – põhjustavad tempi kõikumised ja vee külmumine kivilõhedes Kiviminte porsumine – murenemine vee, hapniku, CO2 või biokeemilisel mõjul.
Kivimite teke - kivimid on mineraalide tugevalt kokku tsementeerunud kogum mis looduses esineb kihi, tardunud laavavoolu või mõng teist tüüpi kivimikehana.
Kivim – geoloogilistes protsessides tekkinud kindla koostisega komplektsed mineraalsed arregaadid, mis esinevad maakoores iseseisvate kooslustena.

Kivimiteringe on protsesside ahel, mille käigus kivimid moodustuvad, moonduvad ja murenevad. Kivimite ringe käigus moonduvad kivimid ühest liigist teise
Kivim - on looduslike mineraalide kogum (agregaadid või aglomeraadid, või mõlemad), n. graniit: kvarts, päevakivi, vilgukivi 13. tähistamine.
Kivim - koosneb ühest või mitmest mineraalist Geoloogilise päritoli järgi liigitatakse kivimid tard-, sette-, ja moondekivimiteks TARDKIVIMID

Kivimikompleksi – kristalseist kivimeist aluskord, selle peal asuv settekivimiline pealiskord, mis koosneb vanaaegkonna settekivimeist ja pinnakattest.
Kivimaine on sulas või plastilises olekus astenosfääris ja litosfääris,sest see sfäär on tuumale kõige lähemal ja seal on kõige kuumem.
Kivim on mineraalidest kokku tsementeeritud kogum , mis looduses esineb kihi või tardunud laavavoolu või mõnd teist tüüpi kivimikehana.

Kivimitükke – moreeni, mis liustikulaual välja sulab • Sulaveed kogunevad liustikujärve ja toidavad jõgesid Liustiku pind on lõhesid täis
Kivimitel on kolm liiki: ○ Tardkivimid: Tekivad magma aeglasel jahtumisel ja tardumisel maakoores või laava kiirel tardumisel maapinnal.
Kivimeteoriidid ehk aeroliidid (62%), sisaldavad silikaatseid mineraale oliviini ja pürokseeni, lisaks ka kosmilise aine tombukesi kondreid.

Kivim on mineraalide tugevalt kokku tsementeerunud kogum, mis looduses esineb kivi, tardunud laavavoolu jt tüüpi kivimkehana.
Kivim - on looduslike mineraalide kogum tsement, põrgukivi jne. 1.2. Nimes sisaldub mingisugune info selle aine kohta.
Kivimiks nimetatakse vulkaanilise klaasi või orgaaniliste ainete kogumit, mis tekkinud geoloogiliste protsesside käigus.

Kivimiringe - on protsesside ahel, mille käigus kivimid moodustuvad, moonduvad ja murenevad, muutudes ühest liigist teise.
Kivimiteringe - on protsesside ahel, mille käigus kivimid moodustuvad, moonduvad ja murenevad, muutudes ühest liigist teise.
Kivimi struktuur – kivimit moodustavate mineraaliterade ehitust, suurust ja omavahelisi suhteid iseloomustavate tunnuste kogum

Kivimiks on paekivi. Kõik sai alguse sellest, kui 23.aprillil 1992.aastal asutati Kuressaare lossis Eesti Paeliit.
Kivim – looduslike mineraalide kogum (agregaadid või aglomeraadid) Graniit: kvarts, päevakivi, vilgukivi
Kivimilis - mineraloogiline koosseis ja värvus sõltuvad oluliselt vastava ala aluspõhja kivimite iseloomust.

Kivimeteoriitidest on seda leitud 0,0036% metallmeteoriitide koostises teadaolevalt fluori ei ole. Levimus ja geokeemia
Kivimiringe - on järjestikuste protsesside ahel, mis hõlmab kivimite moodustumist, murenemist ja moondumist.
Kivimite ringe - on järjestikuste protsesside ahel, mis hõlmab kivimite moodustumist, murenemist ja moondumist.

Kivim - looduslikult esinev tahke LAAVA - vedelas olekus kivimid, mis mineraalidest koosnev kogum.
Kivimite teke - laamade liikumise tagajärjel pääseb magma pinnale, mille jahtumisel tekivadki kivimid
Kivimite teke - laamade liikumise tõttu pääseb magma, mille jahtumisel tekivad tardkivimid, pinnale.

Kivimite metamorfism – kivimite ümberkristalliseerumine kõrgenenud rõhu ja temperatuuri tingimustes.
Kivim - mineraalidega tugevalt kokku tsementeerunud kogu, mis looduses esineb kivimites.
Kivimites on avastatud ka löögikoonuseid meenutavat lõhelisust ning mineraalseid muutusi.

Kivimeteoriitidest on seda leitud 0,0036%, metallmeteoriitide koostises teadaolevalt fluori ei ole.
Kivim - loodusliku tekkega mineraalide kivistunud mass (sette-, tard-, moondekivimid)
Kivim - on looduslike mineraalide kogum kaks korda suurendab gaasi rõhku kaks korda.

Kivimiteringe on protsesside ahel, mille käigus kivimid moodustuvad, moonduvad ja murenevad.
Kivim on saanud temast siis kui mineraaliterad on üksteisega kõvasti liitunud.
Kivim on massiivse tekstuuriga, kui kihilisus ja osakeste orienteeritus puudub.

Kivim on ühe või mitme mineraali kristalliseerunud segu(päevakivi, kvarts)
Kivim - on üksteisega tugevalt liitunud mineraalide kristalliseerunud kogum.
Kivimite järgi on võimalik teha kindlaks, millised organismid on kunagi maal elanud.

Kivim - loodusliku tekkega mineraalide käigus tekib mulla huumushorisont.
Kivimiliselt on lubjakivide kõrval ulatusliku levikuga dolomiidid ja domeriidid.
Kivimiringe on ainete liikumine litosfääris ja Maa sügavamate kihtide vahel.

Kivimüüride paksus on all 1,5 m ja ülal 0,5 m ja kõrgus 6,6 m, kohati aga kuni 14 m.
Kivimite purunemisel ehk murrangute tekke tulemusena tekivad tektoonilised maavärinad.
Kivimite poorsus – mida poorsemad on kivimid, seda paremini pääseb vesi läbi.

Kivimites on levinud ka karst, mis mõjutab põhjaveevoolu üldist suunda.
Kivimitest – seda nimetatakse graniitseks kihiks, mille paksus on kuni 50
Kivim on kas ühe või mitme mineraali terade kristalliseerunud segu.

Kivim - tahke, mineraalidest või orgaanilisest ainest koosnev kogum.
Kivim – geoloogilistes protsessides tekkinud mineraalide kogumikud
Kivimiosakeste - klaasjate kerakeste leviku jälgimisele ning dateerimisele.

Kivim – kindla koostise ja ehitusega mineraalide kogum maakoores
Kivim - mineraalide kogum, ühest võimitmest mineraalist koosev.
Kivimeteoriitideks ehk aeroliitideks ja segameteoriitideks ehk pallasiitideks.

Kivimite ringe - mineraalainete looduslik ringlus läbi eri tüüpi sette-
Kivimüürituse puhul on tähtsaks probleemiks nn jäik või šarniirne kinnitus.

Kivim on ühest või mitmest mineraalist koosnev looduslik keha.
Kivim - enamasti mitmest mineraalist koosnev looduslik materjal
Kivimite klassifitseerimine on mineraalidega võrreldes mõnevõrra komplitseeritum.

Kivim – loodusliku tekkega mineraalide tsementeerunud mass.
Kivimajadele on lihtsam soojustust paigaldada ja on vastupidavamad.
Kivim – mineraalide tugevalt kokku tsementeerunud kogum.

Kivimass ehk magma kerkis sügavamatest kihtidest kõrgemale.
Kivim on looduslikult esinev tahke mineraalidest koosnev
Kivim on tahke looduslik aine mis koosneb mineraalidest.

Kivim - loodusliku tekkega mineraalide kivistunud mass.
Kivimajas - vanas apteegihoones, mis ehitati 18. sajandil.
Kivimeteoriidid - sarnanevad koostiselt maise tardkivimitega.

Kivimite poorsus - mida poorsemad kivimid seda rohkem imbub.
Kivimitest parim - tulekivi, kvarts- väikesed tööriistad.
Kivim – tahke tsementeerunud mineraalide mass

Kivim - maakoort moodustavate mineraalide kogum
Kivimaterjalid - Ilmselt kõige iidsem kirjutusmaterjal.
Kivim - mitmest mineraalist koosnev moodustis.

Kivim – loodusliku tekkega mineraalide kogum
Kivimikihid on nõrgalt kallutatud lõuna suunas.
Kivim on kõvastunud mineraaliterade segu.

Kivim - mineraalide tsementeerunud kogum.
Kivimite veejuhtivus - kivimite omadus vett läbi lasta.

Kivim – looduslike mineraalide kogum.

Kivimitest – graniitidest ja gneissidest.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun