Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Kaltsiumkarbonaat on tundlik hapete suhtes, seepärast happevihmad kahjustavad pikkamööda paekivist kui ka marmorist ehitisi ja skulptuure. Lubjakivi on tööstuses tähtis, sest sellest valmistatakse mitmesuguseid tarbe- ja dekoratiivesemeid(nt küünlajalad vaasid jms)ja seda kasutatakse ka mitmesuguste ehitusmaterialide koostisena(lubimört,krohv).Lubjakivi on lähtaineks lubja tootmisel.
Kaltsiumpäevakivid – 39%  leelispäevakivid ehk kaalium-naatriumpäevakivid – 12%  kvarts – 12%  pürokseenid – 11%  amfiboolid – 5%  vilgud – 5%  savimineraalid – 5%  muud silikaadid – 3%   mittesilikaadid - 8 %  Kivimite jaotus: 1. Magmalised kivimid e. tardkivimid - 95% (25% pindalast) 2. Settekivimid - 5% (75% pindalast) 3. Moondekivimid 10 tähtsamat elementi tardkivimites: O, SI, AL, (80%), Fe, Ca, Mg, K, Na, Ti, H
Kaltsium - (kustutamata lubi, reageerib juba külma veega, moodustab kustutatud lubja, vesi võib kuumeneda keemiseni; imab intensiivselt õhuniiskust, muutudes valgeks kohevaks hüdroksiidmassiks; süsihappegaasi sidumisel muutub karbonaadiks; kasutatakse lubimördi koostises, põllumajanduses) ja magneesiumoksiidid (reageerib kuuma vee või veeauruga) on aluseliste omadustega valged tahked ained, mis reageerivad nii hapete kui happeliste oksiididega.
Kaltsiumkarbiid on värvuseta tahkis, mida toodetakse CaO ja söe segust elektriahjus väga kõrgel temperatuuril: CaO+3CCaC2+CO. See on lähteaine atsetüleeni ja atseetamiidi saamiseks: CaC2+H2OCa(OH)2+C2H2 (etüün,atsetüleen).
Kaltsium - ja dolomiitlubjaks; hüdrauliliste omadustega lubi naturaalseks hüdrauliliseks lubjaks, formuleeritud lubjaks ja hüdrauliliseks lubjaks). Lubi- Looduses esineva kaltsiumkarbonaadi (näiteks lubjakivi, kriit ) või looduses esineva kaltsium-magneesiumkarbonaadi ( dolomiitne lubjakivi, dolomiit) termilisel lagundamisel toodetud kaltsiumoksiid ja/või hüdroksiid ja kaltsium- magneesiumoksiid ja/või hüdroksiid.
Kaltsiumiioonil on oluline osa lihaste kokkutōmbemehhanismis. Kui selle iooni sisenemine rakku on takistatud, väheneb Ca2+ hulk rakus, see omakorda pōhjustab lihastoonuse ja -jōudluse vähenemise, väheneb ka lihase hapnikutarbimine. Veresoonte silelihastes pōhjustab Ca-ioonide vähenemine toonuse languse ja veresoonte laienemise, sellega väheneb ka veresoonkonna vastupanu vere survele.
Kaltsium – Tugevdab luid ja hambaid 2. Kaalium ja naatrium – rakumembraani ja klorofülli koostisosa 3. Jood – vajalik kilpnäärme hormoonide sünteesiks 4. Raud – hemoglobiini põhiline koostisosa 5. Hapnik – kindlustab toitainete lõhustumise 6. Magneesium – närviimpulsi moodustumine ja veebilansi hoidmine 7. Tõmba õigetele variantidele joon alla ning lisa näited.
Kaltsium on vajalik vere hüübimiseks  Päevas 600-1400 mg  Puuduse korral luuhõrenemine  Kaltsiumkarbiid Kasutatud kirjandus  https://www.mindomo.com/mindmap/kalts ium-05dde2d963ed4e018f5faee23a049875  http://et.wikipedia.org/wiki/Kaltsium  https://annaabi.ee/Referaat--Kaltsium-m61 129.html  “Leiutised ja avastused keemias” Hergi
Kaltsiumhüdroksiid on vees suhteliselt vähelahustuv, tema lahust kasutatakse CO2 määramiseks, kuna ta annab mittelahustuva karbonaadi: Ca(OH)2(aq) + CO2(g) → CaCO3(s) + H2O(l). Kustutatud lubi leiab laialdast kasutamist: – põllumajanduses pinnase pH reguleerimiseks; – Ca2+ ioonide sadestamiseks karedast veest: HCO3-(aq) + OH-(aq) → CO32- (aq) +
Kaltsium on   keemiline   element   aatomnumbriga   20.  Perioodilisustabelis asub ta 4. perioodis ning IIA rühmas. Kaltsium on  keemiliselt aktiivne ega esine looduses vabal kujul. Ta on leelismetallide  hulka kuuluv hõbevalge läikiv kergmetall. Maakoores leidumise poolest  on   ta   viiendal   kohal.
Kaltsium on hõbejas läikiv metall, pehme ja kergesti töödeldav ning tal on suur reageerimisvõime. Oksüdeerub õhus ja kattub kaltsiumoksiidi ja –hüdroksiidi valge kihiga. Kaltsium reageerib kergesti mittemetallide, vee, etanooli ja eriti energiliselt hapetega. Oksüdatsiooni vältimiseks säilitatakse kaltsiumit petrooleumis.
Kaltsiumkarbonaat on vees praktiliselt mittelahustuv aine, kuid pika aja vältel ta reageerib veega ja selles lahustunult sisalduva süsihappegaasiga. Tekkinud reaktsiooni tagajärel moodustub vees hästi lahustuv kaltsiumvesinikkarbonaat, mis läheb ioonidena lahusesse * CaSO4 – kaltsiumsulfaat on vees vähelahustuv kristalne aine.
Kaltsium - karbiid veega (kõrgel tº-l) – tööstuslikult tähtis C + H2O → CO + H2 veegaas  kuumutamisel metallioksiididega redutseerib neist paljusid → metallid (laialdane kasutamine metallurgias) Vaatamata asjaolule, et praktikas esinev SÜSI on GRAFIIDI kristallvormiga, võivad nende omadused tunduvalt erineda.
Kaltsiumkarbonaat on vees peaaegu lahustumatu, et aga loodusveed sisaldavad alati lahustunud süsihappegaasi, siis keemiliste reaktsioonide tulemusena tekivad kaltsiumvesinikkarbonaadid, mis põhjustavad vee karedust . Kaltsiumkarbonaadi, -vesinikkarbonaadi ja süsihappegaasi vahekord sõltub vaadeldava vee (kogu) pHst.
Kaltsiumoksiid on tähtis sideaine ehituses ja teda kasutatakse veel gaaside ja vedelike kuivatamiseks (kuivatamiseks kõlbavad ainult need gaasid ja vedelikud, mis ei reageeri kaltsiumoksiidiga). 2.6.2 II A rühma elementide hüdroksiidid II A rühma metallide alused on valged pulbrilised või kristalsed ained.
Kaltsium - kloriidi, kloraathüdraadi jt. ärritavate ravimite manustamisel peab hoolikalt jälgima, et süstitavat lahust ei satuks veeni ümbruse kudedesse (tekivad kudede kärbus ja veenipõletik). Selleks tulebki nõel süstimisel pikalt veeni viia, et ta looma rabelemisel kergesti välja ei tuleks.
Kaltsiumirikas toiduaine on kalaliha, eriti just väikeste luudega kalad (100g kalalihas on 0,15...0,4g kaltsiumi). Taimedest sisaldavad kaltsiumi sojauba, spinat, mädarõigas, till, petersell, kapsas (eriti rooskapsas), mandel jne. Kaltsiumivaegus on nüüdisaja inimühiskonnas küllaltki oluline toitumisprobleem.
Kaltsiumhüdroksiid ehk kustutatud lubi (keemilise valemiga Ca(OH)2) on keemiline aine, mis koosneb kaltsiumi katioonist (Ca2+) ja hüdroksiidioonidest (OH–). See on värvitu kristalne aine või valge pulber, mis tekib kaltsiumoksiidi (mida nimetatakse lubjaks või kustutamata lubjaks) kustutamisel veega.
Kaltsiumkarbonaat on asendamatu täiteaine paberi- ja kummitööstuses, ruumide valgendamisel, hambapulbri koostises, koolikriidina jne. Kõrgel rõhul ja temperatuuril kulges kord maapõues lubjakivi ümberkristalliseerumine, ta läks üle tihedamasse vormi - marmoriks.
Kaltsiumoksiid on tähtis sideaine ehituses ja teda kasutatakse veel gaaside ja vedelike kuivatamiseks Leelismetallide hüdroksiidid: *Ca(OH)2 – kaltsiumhüdroksiid on kustutatud lubi, sest ta tekib kaltsiumoksiidi ehk kustutamata lubja reageerimisel veega.
Kaltsium - , magneesium- ja karbonaatioon satuvad atmosfääri koos tolmuga. Valdav osa atmosfääris leiduvast sulfaat- ja nitraatioonist on paisatud atmosfääri tööstusheitmetega, milleks on tehaste suits ja muud gaasilised ning tahked heitmed.
Kaltsiumkarbonaadil on palju eri vorme ja eri nimesid . Näiteks , lubjakivi ning marmor . Arstiteaduses ja meditsiinis kasutatakse seda ka kõhulahtisuse korras ja neerupuudulikkuse korral . Ehituses on ta nii välis- kui ka sisearhitektuuris kasutatav.
Kaltsium ise on aga perioodilisustabelis A-rühma metallides , perioodis IIA , tema aatomi number on 20 ja tema aatommass on 40,08 . Kaltsiumkarbonaat on aine , milleta oleks inimkonnal raske teatuid asju valmistada . Kaltsiumkarbonaadi valem
Kaltsium on tähtis luukoe moodustamisel ja vere hüübimisel. Magneesuim tõstab südamelihaste jõudlust ja laendab veresooni. CaO – Kustutamatta lubi,ehituseks, Ca(OH)2 – Kustutatud lubi, ehituseks, CaCO3, - Lubjakivi, ehituseks.
Kaltsium on ise väga aktiivne metall, mis tõrjub kahest vee molekulist ühe vesiniku aatomi välja ning tekib kaltsiumhüdroksiid [Ca(OH)2]. Vabad vesiniku aatomid reageerivad süsiniku aatomitega ning tekib gaasi etüleeni (C2H2).
Kaltsiumil on bioprotsessides keskne koht – osaleb rakkude moodustamisest kuni hormoonide moodustamiseni, on seotud antikehade tekke, energia genereerimise, glükogeeni degratsiooni, lihaste kontraktsiooni ja teiste bioprotsessidega.
Kaltsiumikarbonaadi tihedus on 2.8 g/cm 3 ja sulamistemperatuur 825°C. Kaltsiumkarbonaat on laialt levinud ja väga tavaline aine . Teda leidub munakoorte, pärlite, lubjakivi,marmori, kriidi ja mitmete mineraalide (nt.aragoniit, kaltsiit) koostises.
Kaltsium - Kaltsiumi rakust väljaviimisel osaleb teiste hulgas ka Na/Ca vahetaja (naatrium sisse, kaltsium välja) - Na/Ca vahetaja võime kaltsiumi rakust välja viia tagab Na/K pump, mis vähendab rakusisest Na kontsentratsiooni
Kaltsium on elusorganismidele väga oluline mineraalaine, eriti oluline on see raku füsioloogias, kus kaltsiumiiooni (Ca2+) liikumine tsütoplasmasse ja sellest välja toimib olulise signaalina mitmetes rakuprotsessides.
Kaltsium - ja magneesiumsoolad põhjustavad vee karedust (kaltsiumi- ning magneesiumsoolade sisalduvus vees). Kareda vee kuumutamisel või keetmisel tekib keedunõu põhja ning seintele kõva ja krobeline katlakivi kiht.
Kaltsiumirikas toiduaine on kalaliha, eriti just väikeste luudega kalad (100g kalalihas on 0,15...0,4g kaltsiumi). Taimedest sisaldavad kaltsiumi sojauba, spinat, mädarõigas, till, petersell, kapsas (eriti rooskapsas), mandel jne.
Kaltsium on üks vähestest elementidest, mis ümbritseb meid absoluutselt igal pool. Peaaegu kõik põhilised ehitusmaterjalid – betoon, klaas tellis, lubi ja tsement – sisaldavad seda metalli suurtes kogustes.
Kaltsiumkarbonaat on vees peaaegu lahustumatu, et aga loodusveed sisaldavad alati lahustunud süsihappegaasi, siis keemiliste reaktsioonide tulemusena tekivad kaltsiumvesinikkarbonaadid, mis põhjustavad vee karedust.
Kaltsiumhüdroksiid ehk kustutatud lubi on keemiline ühend valemiga Ca(OH)2. See on värvitu kristall või valge pulber, mis tekib kaltsiumoksiidi (mida kutsutakse lubjaks või kustutamata lubjaks) kustutamisel veega.
Kaltsiumsulfaadi segu nimetatakse superfosfaadiks. Superfosfaati toodetakse Maardu Keemiakombinaadis. Fosforhappe neutraliseerimisel kaltsiumhüdroksiidiga tekib kaltsiumvesinikfosfaat, mida nimetatakse pretsipitaadiks.
Kaltsium - 3,0 mg Raud - 0,63 mg Magneesium - 44,0 mg Fosfor - 100,0 mg Kaalium - 62,0 mg Naatrium - 2,0 mg Tsink - 0,91 mg Vask - 0,16 mg Mangaan - 0,27 mg Seleen - 0,90 µg 41. Hirsi kasutamisvõimalusi.
Kaltsium on organismi ülesehitusmaterjal, ta on juba koguse poolest kehale kõige tähtsam mineraal. Täiskasvanud inimese keha sisaldab 1-1,5 kg kaltsiumi, millest umbes 99% on luudes ja hammastes.
Kaltsiumil on toitumises ülimalt tähtis koht ka vere hüübimise ja südametegevuse seisukohalt. Kaltsiumi omastamine oleneb toidu koostisest ning kaltsiumi ainevahetuses on oluline osa magneesiumil.
Kaltsiumiallikana on pähklid väga kasulikud rangetele, piimatooteid mittesöövatele taimetoitlasetele. Kuis pähkleid ja neid sisaldavad tooteid ei tohi tarvitada pähklitele allegerilised olevad isikud.
Kaltsium - ja magneesiumioonide sidumise määral muutub vesi pikkamööda pehmemaks. Seepärast ongi alati pesemisel karedas vees seebikulu suurem, kuna osa seebist kulub vee pehmendamiseks.
Kaltsiumtsüaanamiid e. lubilämmastik: CaC2+N2→CaCN2+C Tänu süsinikule on protsess pidev ja eksodermiline (st. protsessi käigus vabaneb energia ja kõik järgnev toimub vabaneva energia arvel.
Kaltsiumil on kaks allotroopi: tahktsentreeritud kuubiline, mis eksisteerib kuni 464 °C ning ruumtsentreeritud kuubiline süngoonia, mis eksisteerib 464 °C kuni sulamistemperatuurini.
Kaltsiumioksiid on kristalne aine (kõva teraline mass või pulber). Molaarmass on 56,08 g/mol. Normaaltingimustel on ta tahke, sulamistemperatuur on 2572 °C (2845 K). Lahustub hästi vees.
Kaltsiumoksiid on sööbiv. Kasutatud kirjandus http://et.wikipedia.org/wiki/Kaltsiumoksiid http://protonizer.eu-youth.net/index.php? option=articles&task=viewarticle&artid=43&Itemid=3
Kaltsium – luude, hammaste koostiselement, reguleerib veresoonte läbilaskvust, närvisüsteemi funktsioneerimist, vere hüübimist, südame tööd jne. Vajadus sõltub east.
Kaltsiumfosfaadist - kaks komponenti, milledel on üsna erinevad keemilised omadused. Erinevat tüüpi välisskelettide kiire arengu tingis arvatavasti vajadus kaitsta end kiskjate eest.
Kaltsium on vajalik loote luustiku ja hammaste normaalseks arenguks, mis algab umbes 8 rasedusnädalal. Sel perioodil on kaltsiumivajadus umbes kaks korda tavalisest suurem.
Kaltsiumetaandiaat on vees lahustumatu ja tavaliselt väljuvad need soolad organismist uriiniga, ent haiguslikel juhtudel võivad põhjustada nad neeru-, sapi- ja põiekivide teket.
Kaltsium - aktiveeritud PLA2 eraldab estersideme lõhkumisega rasvhappejäägi asendist 2 (reeglina küllastamata rasvhappejääk). Teda leidub paljudes kudedes.
Kaltsium - vaja lihaste, südame ja seedesüsteemi tööks, luude ehitamiseks ja vererakkude tootmiseks - punane liha, piimatooted, kala, kana, leib, riis
Kaltsiumil on suhteliselt suur aatomnumber, see on põhjus, miks röntgenikiired luud ei läbi, tänu sellele nähtusele on võimalik teha röntgenipilte.
Kaltsium on kõige tähtsam mineraalaine inimese organismis, sest kaltsiumist sõltub luude tugevus, aga ka hammaste, küünte ning juuste tervis.
Kaltsiumkarbonaat on vees praktiliselt mittelahustuv aine, kuid pika aja vältel ta reageerib veega ja selles lahustunult sisalduva süsihappegaasiga.
Kaltsium on tähtis luude ja hammaste tugevdaja, osaleb organismi vedeliku tasakaalu regulatsioonis, südame töös ja hormoonide tootmises.
Kaltsiumkarbonaat on kaltsiumi tähtsaim looduslik ühend, mis võib esineda looduses mitme kristallkujuna. Tuntumad neist on kaltsiit ja aragoniit.
Kaltsium - või magneesiumkarbonaat, amorfne räni jne. Tsementatsioonisidemed võivad anda pinnasele märkimisväärse tugevuse nii, et 7
Kaltsium – 500kg lehma organismis on 6500-8500 g Ca, 70kg inimese organismis on 1000-1500 g Ca. Ca moodustab 99% luudest ja hammastest.
Kaltsium on mineraalaine, mis on vajalik tugevate ja tervete luude ja hammaste tervisehoiuks, samuti ka närvide ja lihaste toimimiseks.
Kaltsiumipumpade funktsiooniks on tsütoplasmas madala kaltsiumi kontsentratsiooni tagamine. Paikneb plasmalemmis ja endoplasmaatilise võrgustiku membraanis.
Kaltsiumhüdroksiid ehk kustutatud lubi, mida ehitustööstuses kasutatakse lubjapiimana või muul kujul mördi- ja krohvisegudes, värvides jm.
Kaltsiumkarbonaat on sool , mis koosneb kaltsiumist ja anioonist nimega karbonaat . Seda kasutatakse paljudes alades , millest ka juttu tuleb.
Kaltsiumkarbonaat caco3 ehk lubjakivi (paas, marmor, kriit) • Leelismetallid on: Na, K, Li. On aktiivsed metallid, esinevad looduses ühenditena.
Kaltsium – kuulub luude koostisesse, osaleb vere hüübimisprotsessis, kindlustab lihaste töö, reguleerib vee hulka organismis.
Kaltsium on tähtis mineraalaine toidus, mis on vajalik mitte ainult luude moodustamiseks, vaid ka paljudeks keha funktsioonideks.
Kaltsium - ja magneesiumhüdroksiid reageerivad nii hapete kui happeliste oksiididega, kuumutamisel jagunevad veeks ja oksiidiks.
Kaltsium - ja magneesiumsoolad on valdavalt ioonilise sidemega valged tahked ained, lahustuvad vähem kui leelismetallide soolad.
Kaltsium on keemiline element järjenumbriga 20, pehme, halli värvusega leelismuldmetall, mida looduses vabal kujul ei esine.
Kaltsium on oluline komponent kaseiini mitselli moodustumisel ja vadakuvalkude denatureerumisel kõrge temperatuuri toimel.
Kaltsium on vajalik luude ja hammaste moodustumisel, osaleb vere hüübimisprotsessis ja närviimpulsside ülekandmises.
Kaltsium on vajalik lihaste normaalse töö tagamiseks ning see on ka peamine luude koostisosa ja annab neile tugevuse.
Kaltsiumoksalaat on vees lahustumatu). Benseenkarboksüülhape ehk bensoehape (anioon: bensoaat) on lihtsaim aromaatne hape.
Kaltsium on läikiv, hõbedase värviga metall, pehme ja kergesti töödeldav ning tal on suur reageerimisvõime.
Kaltsium on vajalik luustikule, hammastele, lihastele, närvisüsteemile, südamele ja üldse kõigile rakkudele.
Kaltsiumhüdroksiid ehk kustutatud lubi on keemiline ühend valemiga Ca(OH)2 . See tekib kui kaltsiumoskiid reageerib veega.
Kaltsium - ja magneesiumvesinikkarbonaadi esinemine vees) eemaldatakse kuumutamisel, kuid see tekitab katlakivi.
Kaltsiumkarbonaat on aga tooraineks erinevate ehitusmaterjalide tootmisel, nt kaltsiumhüdroksiidi ja kaltsiumoksiidi.
Kaltsium on organismi ehitusmaterjal, inimesel 1-1,5 kg kaltsiumi, millest umbes 99% on luudes ja hammastes.
Kaltsiumoksiid on sööbiv. Ta ärritab nahka ning võib tekitada nahapõletust, eriti märjal või niiskel nahal.
Kaltsium on aktiivne metall ning magneesium jääb kahe jaotus piirile (aktiivne ja keskmiselt aktiivne).
Kaltsium on vajalik taimede kasvuks ja arenguks, sest ta osaleb süsivesikute ja valkude ainevahetuses.
Kaltsium on organismi ülesehitusmaterjal, ta on juba koguse poolest kehale kõige tähtsam mineraal.
Kaltsiumil on tähtis osa luude tugevdamisel, kõige suurem on kaltsiumivajadus lapseeas ja nooruses.
Kaltsiumkarbonaat on kaltsiumi tähtsaim looduslik ühend, mis võib esineda looduses mitme kristallkujuna.
Kaltsium on selgroogsete organismide skeletimetall, mis esineb seal karbonaatide ja fosfaatidena.
Kaltsiumiühenditest on tuntuim kaltsiumkarbonaat, mis on paekivi, kriidi, lubjakivi peamiseks komponendiks.
Kaltsiumil on tähtis roll luustiku ja hammaste moodustamisel, aitab vahendada närvisignaale.
Kaltsium – levinuim makrobiogeenne element kehas, ligikaudu 99% asub luudes ja hammastes.
Kaltsium on väga tugev redutseerija, mistõttu kasutatakse teda teiste metallide ( näit.
Kaltsiumsoolad - tuntuim kaltsiumsulfaat CaSO4. Esineb kristallhüdraadina CaSO4* 2H2O. Nn kips.
Kaltsiumioksiid on kristalne aine (kõva teraline mass või pulber). Struktuur on tahkkesendatud
Kaltsium on samuti eluliselt vajalik südame, lihaste ja närvide arengus ja vereloomes.
Kaltsium ca - luu ja kõhrkoe koostises, vere hüübimisel, reguleerib vee hulka, lihastes.
Kaltsiumi järel on ta teine põhiline element, mis kuulub inimorganismis iga raku koostisesse.
Kaltsium on üks vähestest elementidest, mis ümbritseb meid absoluutselt igal pool.
Kaltsium on organismile vajalik makroelement. Inimkehas on keskmiselt 1 kg kaltsiumi.
Kaltsiumhüdroksiid on lahusena söövitav, lahuse sattumisel nahale pesta koheselt rohke veega.
Kaltsium - ja magneesiumkarbonaadi leiduvus savides põhjustab toodete purunemist.
Kaltsiumhüdroksiid - Lahustub vees suhteliselt vähe, veega segamisel moodustab lubjapiima.
Kaltsium on tähtis maksa glükogeeni reguleerija ja üks vähktõve ennetajaid.
Kaltsiumoksiid on sööbiv. Ta võib ärritada nahka ja tekitada sügavaid haavandeid.
Kaltsium - ja magneesiumoksiid on aluseliste omadustega valged tahked ained.
Kaltsiumoksiid on aluseline oksiid ja ta reageerib happega ja happelise oksiidiga.
Kaltsium on vajalik, et luustik, hambad, närvid ja lihased oleksid terved.
Kaltsium - lihaste norm töö keemiliste reaktsioonide kiirust, tagamiseks.
Kaltsium on taime toitekeskkonna ja bioloogiliste protsesside reguleerija.
Kaltsiumisisalduselt on pett enamvähem võrdne piimaga, kuid rasvu sisaldab tunduvalt
Kaltsium on inimorganismis kõige levinuim metalne element ja biometall.
Kaltsium on asendamatu nii lihaste kasvule kui kogu lihaste talitlusele.
Kaltsiumfosfaat on värvusetu kristalne aine, mis vees praktiliselt ei lahustu.
Kaltsiumoksiid on valge, hallikasvalge, kahvatukollane või kahvatuhall aine.
Kaltsiumi allikas on piim ja piimatooted, mille rauasisaldus on aga minimaalne.
Kaltsium – kuulub vere punalibledes oleva hemoglobiini koostisesse.
Kaltsiumkarbonaat lubjakivina on olnud tuntud tooraine ja ehitusmaterjal juba antiikajast.
Kaltsium – oluline luukoe ülesehitamisel ja lihaskontraktsioonis.
Kaltsiumikarbonaat on hallikas lubja-ehk paekivi,mustrilise marmori,hallikas-
Kaltsium on keemiline element järjenumbriga 20, leelismuldmetall.
Kaltsiumoksiidil on rauasisalduse tõttu kollakas või pruunikas varjund.
Kaltsiumsulfaat on raskestilahustuv kristalne aine, mida leidub kipsina.
Kaltsiumhüdroksiid on suhteliselt tugev alus, leelis, vees lahustub vähe.
Kaltsium - 5'-ribonukleotiidid E 634 lõhna- ja maitsetugevdaja
Kaltsiumkarbonaadi kristalle nimetatakse islandi paos ja neid kasutatakse optikas.
Kaltsium - ja magneesiumioonid vähelahustuvate ühenditena.
Kaltsiumi puudus on põhjuseks 21. sajandi katkule - osteoporoosile.
Kaltsiumkarbonaat on traditsiooniliselt olnud kriidi põhikomponent.
Kaltsium on inimese luude ja hammaste tähtis koostisosa.
Kaltsium - oksiid CaO 4.90% Raud(III)- oksiid Fe2O3 2.63%
Kaltsium - 5'-guanülaat E 629 lõhna- ja maitsetugevdaja
Kaltsium - 5'-inosinaat E 633 lõhna- ja maitsetugevdaja
Kaltsium – kõige levinum mineraalelement organismis.
Kaltsiumi määramine - sadestatakse kaltsiumoksanaadiga . uuritakse
Kaltsium - ja magneesiumioonide asemel naatriumioonid.
Kaltsium on raua järel tähtsuselt teine bioelement.
Kaltsiumsulfaat cas04 ehk kips. Ehitusmaterjal, lahaste koostises.
Kaltsium - Tagab terved luud,hambad,lihased,närvid.
Kaltsium – 0,2-3,0%. Ca-rikkad vanemad taimeosad.
Kaltsium on inimorganismi levinumaks biometalliks.
Kaltsium on oluline osa loomade luude struktuuris.
Kaltsiumivajadus on ühesugune kogu kasvuperioodi jooksul.
Kaltsium on levinuim mineraalaine inimorganismis.
Kaltsium - 5'-guanülaat E 629 Inosiinhape E 630
Kaltsiumsulfaat – tavaliselt CaSO4 ⋅ 2H2O – kips.
Kaltsiumkarbonaat on kaltsiumi enamlevinumaks ühendiks.
Kaltsium on hädavajalik luude tugevdamiseks.
Kaltsium - Saadakse loomsetest toiduainetest.
Kaltsium - , alumiinium- või naatriumseebid.
Kaltsiumhüdroksiid - tehnikas nim kustutatud lubjaks.
Kaltsiumfosfaat on ühe olulise Eesti maavara –
Kaltsiumkarbonaat – katlakivi, lubjakivi, paekivi
Kaltsium on tähtis mineraalaineallikas.
Kaltsiumiühendi tõttu nimetatakse neid mustmuldadeks.
Kaltsiumkarbonaat on tavaliselt valge värvusega.
Kaltsium – organismi ehitusmaterjal.
Kaltsium - luude tugevdamine, luukoes
Kaltsium - 5'-ribonukleotiidid E 634
Kaltsiumkarbonaat on enim levinud karbonaat.
Kaltsiumi puudus on happelistel muldadel.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kaltsiumnitraat on värvusetu, vees hästi lahustuv kristalne aine, mis kõrgemal temperatuuril laguneb oksiidiks, nitraadiks ja vabaks hapnikuks *Ca3(PO4)2 – kaltsiumfosfaat on värvusetu kristalne aine, mis vees praktiliselt ei lahustu.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Kaltsiumkarbonaat on laialt kasutusel tervendavalt ja odavalt toidus oleva kaltsiumi või mao antratsiidina . Seda võib kasutada fosfaatide sideaine raviks Hüperfosfateemia vastu (peamiselt patsientidel, kellel on krooniline neerupuudulikkus). Seda kasutatakse ka ravimitööstuses, inertse täiteainena tablettides ja muude ravimites . Kaltsiumkarbonaat on teada IBS kannatajate seas , mis aitab vähendada kõhulahtisust.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kaltsiumipuudus on ohtlik! Suurenenud on luuhaiguste hulk, eeskätt luude hõrenemine ehk osteoporoos, mille sügavam põhjus võib olla kaltsiumi ja D-vitamiini vaegus organismis.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kaltsiumvesinikkarbonaat - Ca(HCO3)2 , põhjustab mööduvat karedust , karstinähtust Kare vesi – põhjuseks vees lahustunud kaltsiumi- ja magneesiumsoolad.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kaltsiumnitraat on värvusetu, vees hästi lahustuv kristalne aine, mis kõrgemal temperatuuril laguneb oksiidiks, nitraadiks ja vabaks hapnikuks.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Kaltsiumkloriid on värvuseta, väga hügroskoopne kristalne aine, mis seob õhust endasse veeauru ja moodustab selle tagajärjel kristallhüdraadi CaCl2*6H2O. Selle omaduse tõttu kasutatakse veevaba kaltsiumkloriidi ainete kuivatamiseks eksikaatoris ja gaaside kuivatamisseadmetes ning orgaaniliste vedelike kuivatamiseks.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kaltsium – annab luudele tugevuse, osaleb vere hüübimisel, tagab lihaste töö, reguleerib vee hulka.
Vote UP
-4
Vote DOWN
Kaltsiumisoolad on üldiselt raskesti omastatavad.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun