Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Kaaliumi - ja naatruiumiioonid a) närviimpulsside moodustumine 3.3. magneesiumiioon e) klorofüllis taimel, loomal DNA-s ja RNA-s 3.4. kaltsiumiioon c) luudes ja hammastes 3.5. rauaioonid b) verepunalibledes hemoglobiinis, osaleb hapniku transpordis 4. Organismile vajalikud anorgaanilised ained saame söögist ja joogist.
Kaaliumi on vaja: • vee hulga reguleerimiseks kudedes ja vererõhu langetamiseks, • osade ensüümide aktiivsuse tagamiseks, • lihaste töö tagamiseks, valkude ja süsivesikute ainevahetuseks, • hapnikuvahetusel, sest seda leidub erütrotsüütides, • neerudest mürgiste ülejääkide eraldamise stimuleerimiseks, • naha tervisele.
Kaalium on eluliselt tähtis mineraal, mis aitab normaliseerida südame tegevust, saadab hapnikku ajju, reguleerib vee taset kehas.
Kaaliumväetisi liht - või liitväetisena, taimekaitsevahendeid või biotsiide, ravimeid keemilise või bioloogilise protsessi käigus või lõhkeaineid; 12) paberi v õi papi tootmine tootmisvõimsusega vähemalt 200 tonni ööpäevas või pulbi tootmine puidust või samalaadsetest kiudmaterjalidest; [RT I 2008, 34, 209 - jõust.
Kaalium - naatriumioonid- närviimpulss- 3. Kaltsium- luude tugevus- haprus- 4. Magneesium- DNA ja RNA 5. Raud- Punaliblede koostisosa- Hemoklobliin- higamisel vajalik hapniku siduja 6. Anioonid- Karbonaat- hingamise läbi viiad 7. joodid- kilpnääre 8. orgaanilised ained- süsinik, vesinik, hapnik
Kaaliumi on rohkem nn. kunstlikes mineraalvetes, naturaalses mineraalvees on kaaliumi tavaliselt 5...20 mg/l. Kaaliumirikas vesi aitab väljutada liigset naatriumi (eriti oluline kõrgvererõhutõve puhul). Ka magneesium on olulise toimega bioelement, eriti närvisüsteemile.
Kaalium on koostöös naatriumiga vajalik keha biovedelike keemilise koostise stabiliseerimiseks, hapete-aluste tasakaalu säilitamiseks, süsivesikute ja aminohapete imendumiseks, normaalseks veevahetuseks, vererõhu normaliseerimiseks, närvikoe ja lihaskoe talitluseks.
Kaalium – 500kg lehma organismis on 900-1000 g K, 70kg inimese organismis on 150 g K. Ülesanded: osaleb süsivesikute utiliseerimisel, vajalik valkude sünteesiks, osaleb närvi-lihase erutusülekandes, osaleb lihaste, südame, KNS ja neerude rakkude tegevuses.
Kaaliumi - , kaltsiumi-, fosfori-, magneesiumi- ja rauasooli, vitamiinidest B-grupi vitamiine, karotiini ning PP- ja C-vitamiini (keskmiselt 35mg%). Maitselt on okrakuprad maheda, kergelt mõrkja, veidi pikantselt hapuka, rohelisi karusmarju meenutava maitsega.
Kaaliumhüdroksiid on väga sööbiv, mis söövitab isegi klaasi.
Kaalium - või naatriumperkloriidi valmistamiseks hankike lihtsalt vastava metalli hüdroksiid. Mõistlik oleks perkloreerimiseks mõeldud mater-jali enne väikese happeannusega testida, kuna mõned materjalid kipuvad happega kokkupuutel plahvatama.
Kaalium – rakusisene keskne ioon; täiskavanu vajadus 1900...3500 mg päevas; seotud lihaste tööga, hapnikuvahetusega organismis jne; põhilised allikad puu- ja köögiviljad,täisteraviljatooted, liha, kala.
Kaalium - naatriumnitraadi soola vesilahuse( Fehling II) kokkusegamisel. Saadud reaktiiv reageerib aldooside või ketoosidega. Sahharoosi hüdrolüüsi saab kiirendada kas ensümaatiliselt või happe toimel.
Kaalium - heksatsüanoferraati(II) ja reaktsioonide kulgemiseks vajaliku keskkonna loomiseks ka fosfaatpuhvrit pH väärtusega 6,0. Töötamine toimub ettevalmistatud tööreaktiiviga.
Kaalium – ei kuulu otseselt ühegi ühendi vähenemine 2. Spetsiifiline orgaaniline aine (edafon). koostisse. Kõige rohkem esineb kaaliumi  Looduslikel kõlvikutel on – huumus.
Kaaliumi sisaldus on suurem merekalades, mis on oluline mikroelement südamehaigetele. Kõik merekalad on rikkad joodist, millest meil rafineeritud toiduainete ajastul tihti vajaka jääb.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kaalium - L-askorbaat, L-askorbüül-6-palmitaat, magneesium-L- askorbaat, tsink-L-askorbaat; 12) vitamiin E – D-α-tokoferool, D,L-α-tokoferool, D-α-tokoferüülatsetaat, D,L-α- tokoferüülatsetaat, D-α-tokoferüülhappesuktsinaat, tokoferoolide segu3, tokotrienool-tokoferool4; – vitamiin K1 (füllokinoon (fütomenadioon)), vitamiin 13) vitamiin K K2 (menakinoon)5.
Kaalium - ja naatriumsitraate kasutatakse veel väga palju lämmastikväetistena ja tugevate oksüdeerijatena. Koolikeemias kasutatakse kaaliumnitraati ka hapniku saamiseks.
Kaalium - või naatriumhüdroksiidi lahus, positiivsed plaadid on nikkelhüdroksiidist, negatiivsed plaadid raudnikkelakus rauapulbrist, kaadmiumnikkelakus kaadmiumpulbrist.
Kaalium - Mulla liikuva kaaliumi varudest võib planeerida aastas kasutamist teraviljadel 20- 40% ja rühvelkultuuride puhul 40-60%. Kaltsium - mulla mineraalide koostises.
Kaalium - , amoonium-, naatriumnitraadid Must püssirohi - kaaliumnitraat, puusüsi ja väävel ( http://www.keemikud.eu/viewtopic.php?f=15&t=11&p=11&hilit=nitraadid#p11).
Kaaliumpermanganaat on mustjasvioletse värvusega kristalne aine, mis lahustub nii vees kui ka orgaanilistes lahustites (metanool, atsetoon jm). Kuumutamisel laguneb ta intensiivselt.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kaalium - tugev redutseerija,neli kihti,kergem ära anda elektrone.Kloor-tugev oksüdeerija,kolm kihti,kergem juurde võtta,aktiivsem. Mittemetallid võtavad juurde elektrone-Mida tugevam mittemetall,seda kergemini võtab juurde.Mida tugevam metall,seda kergemini annab ära.Mg ja Ca-raadius-Ca aatomi raadius on suurem,sest aatomis on rohkem elektronkihte,sama rühm.
Kaaliumväetised – põhilised on kaaliumkloriid KCl ja kaaliumnitrat KNO 3 Nii lämmastik- kui ka kaaliumväetised lahustuvad vees hästi, omastavad taimed neid kergesti.
Kaalium on vee hulga reguleerija kudedes, vererõhu mõjutaja; kaaliumi osavõtul kulgeb lihaste töö ja ta on vajalik osade ensüümide aktiivsuse tagamiseks.
Kaaliumi on palju rosinates, datlites, kapsastes, kartulites, porgandites, spinatis, aprikoosides, õuntes, viinamarjades, banaanides jt, puu- ja juurviljades.
Kaaliumioonide järel on Mg2+ põhiliseks intratsellulaarse vedeliku positiivselt laetud osiseks, mõjutades seeläbi membraanipotentsiaali tekkimist ja selle suurust.
Kaalium - ja naatriumioonid osalevad närviimpulsi moodustumises, neid leidub veres ja rakkude tsütoplasmas. Kaltsiumisoolad annavad luudele tugevuse.
Kaaliumpermanganaat on tugev oksüdeerija ja seetõttu tema segud fosfori, väävli, metallipulbrite ja mitmete orgaaniliste ainetega on plahvatusohtlikud.
Kaalium on vajalik lihaste ja närvide korralikuks funktsioneerimiseks, reguleerib ka südame rütmi ja vedeliku tasakaalu organismis.
Kaaliumsorbaadil on aga suhteliselt palju kõrvalmõjusid (näiteks võib tekitada nahaärritusi, suus põletustunnet ja punetust suu ümber.
Kaalium On oluline südamelihaste ning köögiviljad, kartul, banaan, rosinad, 3,1 g närvisüsteemi toimimiseks pähklid, tatar
Kaaliumi - ja naatriumiallikas, kuid organism omastab neid aineid täielikult siis, kui mao ja soolestiku limaskestad on terved.
Kaaliumi kontsentratsioon on raku sees 30–40 korda kõrgem, naatriumi kontsentratsioon aga on väljaspool rakku 10–20 korda kõrgem.
Kaaliumväetiste tooraineks on maapõues olevad erinevad toorsoolade lademed (Venemaal, Saksamaal). Neid on võimalik toota ka mereveest.
Kaaliumi - argooni meetod Põhineb vulkaanilistes kivimites esineva radioaktiivse kaaliumi 40K lagunemisel argooniks
Kaaliumi määramine - kaalanalüütiliselt . see sadestatakse kindlast kogusest lahustatud väetisehulgast perkloorhappega.
Kaalium on tähtis südamehaigetele. Merekalades leidub rohkesti joodi ja rohkem kaaliumit, kui järvekalades.
Kaalium - ja naatriumioonid osalevad närviimpulsi moodustumises, neid leidub veres ja rakkude tsütoplasmas.
Kaalium on rakulise lokalisatsiooniga – liigne rakust väljuv kaalium viiakse raku tagasi Na-pumba abil.
Kaaliumi - ja madala naatriumisisaldusega vett, mis aitab organismist eemaldada liigse naatriumi.
Kaaliumi jaotumist on Eestis vähe uuritud, kuid ka selle elemendi tähtsust peetakse aineringes oluliseks.
Kaaliumi - , kaltsiumi-, ja fosforiьhendite, aromaatsete хlide ja C-vitamiini (30mg%) poolest.
Kaaliumhüperoksiid on kollakasoranži värvusega kristalne aine, mis tekib kaaliumi põlemisel õhus või
Kaaliumi - ja lämmastikuvaene, kuid võib sisaldada rohkesti rauda, alumiiniumi ja räni.
Kaaliumi - , magneesiumi-, fosfori- ja rauasooli, s.t vereloomeks tähtsaid elemente.
Kaaliumisisalduse muutumine on tihedalt seotud organismi happe-aluse tasakaalu ja naatriumi eritamisega.
Kaalium - ja naatriumhüdroksiidi (seebikivi) kasutatakse seebi valmistamisel.
Kaalium - K 2) osaleb närviülekannetes 3) osaleb rakkude pinnalaengu tekkes.
Kaaliumi - kaltsiumi-magneesiumi ja muude mineraalide ning fosfori vahekorrast.
Kaaliumisisaldus mullas on alla 40 ja kõrge taimejäänused alluvad mitmesugustele eraldatav.
Kaaliumisisalduse määramine - määrati leekfotomeetriliselt lahjendamata märgtuhastatud lahusest
Kaalium on keemiline element järjenumbriga 19. Stabiilseid isotoope on kaks.
Kaaliumi sisaldus on suurem merekalades, mis on oluline mikroelement südamehaigetele.
Kaalium - ja naatriumioonid (K, Na): osalevad närviimpulsi moodustumises.
Kaalium - või ammooniumsoolade vesilahtistesse vastuvooluga absorberites.
Kaaliumikogusest on 40K, millest eralduv kiirgus annab ekvivalentse doosi ca 0.2mSv
Kaaliumväetisi on võimalik toota ka mereveest, mis on aga märgatavalt kallim.
Kaalium on vajalik lihaste ja närvide korralikuks funktsioneerimiseks.
Kaalium on oluline ka südamelihaste ning närvisüsteemi toimimiseks.
Kaaliumi on palju taimses toidus: rosinates, datlites ja köögiviljas.
Kaalium on vajalik ka südamelihase ning närvisüsteemi talitluseks.
Kaaliumi on aga rakus 30...50 korda rohkem kui rakuvälises vedelikus.
Kaaliumi - , kaltsiumi-, magneesiumi- ja fosforiühendite sisaldusega.
Kaalium on südametegevuse hea käekäigu eest seisev mineraalaine.
Kaaliumkarbonaadi arginimetus on potas. Ta on valge, vees hästi lahustuv kristalne aine.
Kaaliumi - hüdroksiidid on iidsest ajast tuntud leeliste nime all.
Kaaliumisoolad on vees hästi lahustuvad ja põhjustavad harva ummistusi.
Kaalium - • heksahüdroksokromaat(III) 5. Volframin kasutusalad
Kaalium on rakusisene element, väljaspool rakku on teda vähe.
Kaalium on üks põhilistest maailmas leiduvatest elementidest.
Kaalium - moodustab organismis ioonlahuseid ning reguleerib ATP
Kaaliumi - , kaltsiumi-, fosfori-, raua-, joodi-, vasesooladena.
Kaalium – 0,4-1,6%. Kõige kõrgem sisaldus õitsemise ajal.
Kaaliumil on oluline osa süsivesikute ja rasvade ainevahetuses.
Kaalium - tsütoplasmas, veres, närviimpulsside ülekandmine
Kaalium - On vaja keemiliste biovedelike stabiliseerimiseks.
Kaaliumväetiste tooraineks on maapõues esinevad lahustuvad toorsoola lademed.
Kaaliumi üldsisaldus on tavaliselt 0,8 – 2,8%. Kaalium plusslaenguga.
Kaaliumit on vaja keemiliste biovedelike stabiliseerimiseks.
Kaalium on organismi peamine intratsellulaarne katioon.
Kaaliumoksiid - Raud (II) hüdroksiid - Vask (II) katioon –
Kaaliumi sisaldus on väiksem liivmuldades, suurem savimuldades.
Kaalium - 40 sisalduse tõttu nõrgalt radioaktiivne.
Kaalium - ei kuulu otseselt ühegi ühendi koostisse.
Kaalium on taimede poolt üsna hästi omastatav.
Kaalium - või naatriumhüdroksiidi vesilahust.
Kaaliumirikkad on ploomid ja kirsid, eriti aga marjad.
Kaaliumi - , fosfori- ja kaltsiumiühendeid.
Kaalium - ja naatriumioonide sisaldusest.
Kaalium - Leidub eriti taimeorganismides.
Kaaliumi - ja magneesiumivajaduse.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kaalium on elektrolüüt ja hoiab tasakaalus organismi veemajandust, kontrollib vererõhku ja reguleerib südame tegevust.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kaaliumoksiid on tugevalt aluseline oksiid. Kaalium on tähtis bioelement.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kaaliumühendid - taimedes, reguleerivad südame tegevust.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Kaaliumbromiid kbr on värvitu, vees hästilahustuv kristallaine, stabiilne.
Vote UP
-3
Vote DOWN
Kaaliumirikkad toiduained on näiteks rosinad ja lehtsalat.
Vote UP
-6
Vote DOWN
Kaaliumbromiid on värvuseta, vees hästi lahustuv kristalne aine, mida kasutatakse rahustava toime tõttu ravimites, fotograafias, optikas.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun