Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse Registreeri konto
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Huumus - raudilluviaalne; Baf - amorfset rauda sisaldav IV Mullatekkest mõjutamata horisondid C - lähtekivim; C2 (C2); C'; C'' - mitmekihiline D - aluspõhja kivim V Anaeroobsetest tingimustest mõjustatud horisondid (g) – gleistumistunnustega, g – gleistunud, G – gleihorisont, (g); g; G – ülaveeline, (g); g; G – põhjaveeline VI Liithorisondid AC; AB; EB; EaB (ElB); BC; BCg jne. E(B) - kui tunnust on alla 20%
Huumus - organismide jäämuste ja mikroobide lagunemisel tekkinud orgaaniliste ja mineraalainetekompleks Huumushorisont - mulla ülemist osa kuni mõnekümne cm-ni hõlmav huumust sisaldav must või hall kiht.
Huumusrikkal liivsavi - ja saviliivmuldadel  Seemned hakkavad idanema 1...2 kraadi juures  Kasvuks optimaalne 16...20 kraadi  Puhaskultuur kui ka segavili (nt odraga) Kasvunõuded  Sobivad enamus mineraalmuldi (hea veerežiimiga), mille pH on 6-7  Sobivamaks eelviljaks teravili  Rikastab mulda lämmastikuga  Herbitsiidide suhtes tundlik  Õige külvi ajastamine

Huumus - Mulla horisondi Kivisus Pindala, Osatähtsus, Lõimis siffer tüsedus, e aste ha % cm Kr r_3ls_1 20-25 - 4,7 43 Ko v°_1ls_145/r_2ls_1 25 - 3,2 29 v°_1?_2ls_170- KI 80/r_2ls_1 23-26 - 2,8 25 Ko v°_1ls_1/r_2ls_1 - 0,2 2 Ko v°_1ls_140-60/r_3ls_1 25-28 - 0,1 1 Kokku 11 100 Joonis 1. Mullastikukaardi väljavõte põllumassiivi nr. 60055413269 kohta.
Huumusesisaldus on suurem kriitilisest, kuid madalam optimaalsest, erosiooniohtlikud mullad ja mullad, mille orgaaniline aine allub tugevale mineraliseerumisele.
Huumus on Toitainete varud mullas sõltuvad nii mulla seniidis, siis maks 1,9 cal/cm2/minutis, meil must või tumepruun amorfne mass, mulla mulla mineraalosa mineroloogilisest koostisest kui ka väiksem- sõltub atm seisundis- pilved, udu, õhu mineraalosaga tugevasti seotud, ei ole sealt mulla huumuse sisaldusest ja selle koostisest.

Huumuses on 58 % C. Põhja-, Loode-Eesti ja saarte väljendatuna rahas Mulla mehhaanilise koostise e. lõimise karbonaatsete muldade ja analoogsete 2)hindepunktides (suhteline hinne) – aluseks on Katšinski järgi füüsikalise soostunud muldade agromullastiku võetakse kõik positiivsed tegurid, liideti savi suhteline sisaldus.
Huumus on mulla spetsiifiline aine, mis on väga keerulise keemilise koostisega ja sellel ei ole ühtset keemilist valemit  kamardumine – mullatekkeprotsess, mille puhul huumushorisont on tugevasti läbi kasvanud püsikute e. mitmeaastaste rohttaimede juurtest ja risoomidest st mille korral on olemas mullakamar.
Huumus –  mulla orgaaniline osa. omandanud musta  Moodustab kuni 10% mulla  või halli värvuse massist. Sageli  Murendab mulla mineraalosa, mõistetaksegi  muudab selle taimedele  ekslikult seda  kättesaadavaks horisonti mullana  Mullad, kus põhjavesi paikneb sügaval .......

Huumushorisont - toimub taimedelt pärineva orgaanilise aine kogunemine ja segunemine mineraalosaga. Horisont on kobe, sest mulla peened mineraalosad seotakse orgaanilise ainega sõmerateks. Tänu orgaanilise aine sisaldusele on see toitainete-, eriti l’mmastiku- ning süsinikurikas tumedat värvi horisont.
Huumus - mulla spetsiifiline MULLA VESI : muld sisaldab alati sattunud vee ja mulla vahelise toime saadus,astub aine(lad.Huumus-maa,muld)Huumus on must või vedelas,tahkes või gaasilises olekus reaktsioonidesse mullas olevat org. Ja tumepruun amorfne mass,mulla mineraalosaga vett.
Huumuskate on rähkne ja pehmehuumuslik ning metsamuldadega võrreldes mõnevõrra väiksema huumusesisaldusega, varieerudes vahemikus 3,3-4% (Raimo Kõlli, 2012). Antud mulla huumusesisaldus jäi sammuti 3-4% vahele, mistõttu võis seda huumusesisalduse põhjal pidada rähkmullaks.

Huumus horisont – mulla ülemist osa kuni mõne10 cm hõlmav huumust sisaldav must või hall kiht E –väljauhtehorisont Kujuneb selgelt välja okkasmetsas nullhorisondi all laskuvad veed viivad siit saviosakesi ja mullavees sisalduvaid aineid allpool asuvatesse horisontidesse.
Huumusesisaldus 3 - 3,5%. Aumistes kihtides esinev koresus neutraliseerib mulda.
Huumus - maismaal toimuva orgaanilise aine lagunemise saadus 9. Igikelts e.kirsmaa- kestvalt külmunud pindmine maakoore osa. 10. Kaldeera ehk hiidkraater- vulkaani tippu plahvatuse või langatuse käigus tekkinud rohkem kui 5km läbimõõduga süvend.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Huumushorisont – A Turvase pindmine horisont – T Toorhuumuslik horisont – AT Väljauhtehorisondid ehk elluviaalsed horisondid – E Lessiveerunud horisont – EL Sisseuhtehorisondid ehk illuviaalsed horisondid – B Automorfse rauarikas horisont (omane näivleetunud muldadele) – Baf Metamorfne sisseuhtehorisont (omane Kesk-Eesti leostunud ja Lõuna-Eesti rähkmuldadele) – Bm Tekstuurne sisseuhtehorisont (omane lessiveerunud muldadele) – Bt
Huumusega - läbiuhtumistüüpi veerežiimi tingimustes, tugevasti seotud mineraalosaga! On Alltüüp 2 Leetjad mullad KI – on kus agressiivselt fulvo hapete toimel huumuse kõige vastupidavam osa, mis kujunenud lessiveerumise tulemusena.
Huumus - ja toitaineid ning mulla ülaossa tekib tuhkjashall toiteainevaene leedehorisont ehk väljauhtehorisont. Selle alla kujuneb tumedamat värvi sisseuhtehorisont, kuhu jäävad pidama pealmistest kihtidest ärakantud ained.

Huumus on tekkinud taimede ja loomade elutegevuse produktide ning organismide eneste lagunemisel. Huumus tekib taimejäänuste muundumisel ja mikroobide lagusaadustest ning sisaldab keskmiselt 58% süsinikku ja 3-8% lämmastikku.
Huumus 3 - 10%, N 0,2-0,3%, P ja K alla 10 mg. Märjad põllumullad, vajavad kuivendamist ja mineraalväetisi. b) kamargleimuld (G) – tekib kamardumise ja gleistumise käigus, kus huumuskihi all tekib lausaldane gleikiht.
Huumusesisaldus on nõrgalt erodeeritud muldadel ca 1,8…2,2%, keskmiselt erodeeritutel 1,3…1,8%, tugevasti erodeeritutel alla 1%. Nõrgalt erodeeritud muldade kasutamine põllumaana ei oma erilisi puudusi ega kitsendusi.

Huumus on tumepruun või must amorfne enesepuhastamisvõimet ja tagab Mullast saab taim kätte vaid vees lahustunud Orgaanilise aine muundumised mullas mass, mis on tugevasti seotud mulla mulla sanitaarse kaitse.
Huumus - Kuivususe Pindala Osatähtsus, siffer horisond aste , ha % i tüsedus, cm GO v°_2ls_230/v°_2ls_330/v_1ls_3 25-28 Kog k°_2ls_2/v_2ls_3 21 KI(g) v°_2ls_225/v°_1ls_345/v°_1ls_ 25 2
Huumus - ja toitainerikkad, vett 20-30 mitmeaa läbilaskvad, cmx15- Spargel liilailine stane +20-+25 -30 soojenevad 6,5-7 20 cm niiske ja jahe Mitmeaa pinnas, Hapuoblikas stane happeline muld

Huumus on maismaal toimuva orgaanilise aine lagunemise ja muundumise (humifitseerumise) saadus, maapinna lähedusse kõdukihi alla moodustunud pruuni või musta värvusega amorfne aine.
Huumushorisont – seal toimub taimedelt pärineva orgaanilise aine kogunemine ja segunemine mineraalosaga, horisont on kobe, tänu orgaanilise aine sisaldusele on see toitainete- , eriti
Huumus – pruun või must amorfne keeruka koostisega orgaaniliste ühendite kompleks, mis moodustab mulla orgaanilise aine põhiosa ja on keemilises seoses mulla mineraalosaga.

Huumus - happed. Mõnel määral temperatuuri kõikumine on ülekaalus, sinakas-hallis mullas • mulla mehhaanilisest Mullalahuse konsentratsioon sõltub: muldadele kasulik.
Huumus on mulla orgaanilise aine põhiosa, pruun või must keeruka koostisega orgaaniliste ühendite kompleks- nendest ühenditest olulisimad on süsinik ja lämmastik.
Huumus – maismaal toimuva orgaanilise aine lagunemise saadus – maapinna lähedase kõdukihi alla moodus-tunud pruuni kuni musta värvusega moodustunud amorfne aine

Huumus - ja toitainerikkal Mitmeaa niiskel mullal, Piparmünt Huulõileine stane ka soomullal 5-7 soe, toitaine- ja 30x25 Basiilik Huulõileine 1 0 huumuserikas.
Huumusainetest on mullatekkeprotsessis aktiivsemalt osalejateks huumushapped. Huumusained võtavad osa kivimite ja mineraalide murenemisest, mõjutavad seega aineringe.
Huumus - maismaal toimuva orgaanilise aine lagunemise saadus, maapinna lähedusse kõdukihi alla moodustunud pruuni või musta värvusega amorfne aine.

Huumushorisondist kuhu on toitaineid viidud ühtlaselt huumushorisondi ulatuses, omastavad teraviljad toiaineid kõige rohkem 7-15, kartul aga 10-20 cm sügavuselt.
Huumus on mulla orgaanilise aine põhiosa, pruun või must keeruka kooslusega orgaaniliste ühendite kompleks, mis on seotud mulla mineraalosaga.
Huumusainete teket nimetatakse humifikatsiooniks, mis on iseloomult sünteetiline protsess, kus toimub lihtsamatest ühenditest keerulisemate moodustamine.

Huumus on tumepruun või must amorfne mass, mis on tihedalt seotud mulla mineraalsete osadega ning ei ole sellest mehaaniliselt eraldatav.
Huumus - keerulise struktuuriga orgaaniline aine, mis moodustub taimede ja mikroorganismide mõnedest koostisosadest ensüümide toimel.
Huumus – organismide jäänuste ja mikroobide lagunemisel tekkinud orgaaniliste ja mineraalainete kompleks paikneb huumuse horisondis.

Huumus on tekkinud väga pika aja jooksul mullas elavate bakterite ja seente kaasabil samuti ka taime- ja loomajäänuste kõdunemisel.
Huumushorisont tüse - 20-35 cm. Viljaka mulla ja soodsa veereziimi tõttu Eesti viljakaim kasvukohatüüp. Esinevad nii segapuistud kui kuusikud.
Huumust on mullas ruumalalt vähem kui 5 % • Muld koosneb seega mineraalsetest, orgaanilistest ja organomineraalsetest ühenditest.

Huumuses on keskmiselt 58% süsinikku, 3-8% lämmastikku, mille varud asuvadki huumuses, mis on seega taimedele lämmastikuallikaks.
Huumuse kogunemist nimetatakse kamardumiseks. Mustmullad on kõrge poorsuse, suure toiteelementide sisalduse ja hea sõmeralise struktuuriga.
Huumusainete teket nimetatakse humifikatsiooniks. Mida kiiremini toimub taimejäänuste lagunemine, seda kiiremini toimub ka humifikatsioon.

Huumus on tumepruun või must amorfne mass, mis on tugevasti seotud mulla mineraalosaga ega ole sealt mehaaniliselt eraldatav.
Huumus on mulla spetsiifiline aine, mis on väga keerulise keemilise koostisega ja sellel ei ole ühtset keemilist valemit.
Huumus on must või tumepruun amorfne mass, mulla mineraalosaga tugevasti seotud, ei ole sealt mehaaniliselt eraldatav.

Huumus on tekkinud pika aja jooksul mullas elavate bakterite ja seente kaasabil organismide jäänuste kõdunemisel.
Huumushorisondi tüsedus on 30 cm, horisondi alumises kolmandikus esineb hulgaliselt kuni 10 cm läbimõõduga teravaservalisi kive.
Huumuse koostises on huumushapped Alltüüp 3.Gleistunud karbonaatsed Vahe-Eesti leet-, soostunud leet- ja ja huumusained.

Huumushorisont - toimub taimedelt pärineva orgaanilise aine kogunemine ja segunemine mineraalosaga. Väljauhtehorisont
Huumus - horisont tekib suvel, soolasisaldus nõuab kui aktiivne mikrobioloogiline lagundamisprotsess seiskub.
Huumuslikele leedemuldadele on iseloomulik moder-moor huumusprofiil, mis on niiskusoludelt tavaliselt värske, kuid kohati ka kuiv.

Huumushorisont – toimub taimedelt pärinevad orgaanilise aine kogunemine ja segunemine mineraalosaga.Tume ja kobe.
Huumus – organismide jäänuste ja mikroobide lagunemisel tekkinud orgaaniliste ja mineraalainete komleks
Huumus – maismaal toimuv orgaaniliste ainete lagunemise ja muundumise saadus. Muudab mulla viljakaks.

Huumus on tumepruuni või musta värvusega viljakas aine, mis sisaldab taimedele vajalikke toitaineid.
Huumus - ja toitainerikas raskem 25- Seller Sarikaline 2 +18-+20 -10 parasniiske- 6,5 Kaunviljad 30x50
Huumus on seega tekkinud orgaanilistest ainetest nii lagunemise kui sünteesiprotsesside tagajärjel.

Huumushorisont - tekib orgaanilise aine ladestumisel pinnase eelimisse kihti, kus see laguneb ja muundub.
Huumus on maismaal toimuva orgaanilise aine lagunemise ja muundumise (humifitseerumise) saadus.
Huumus on seega tekkinud lihtsamatest orgaanilistest ainetest sünteesiprotsesside tagajärjel.

Huumustoitelised järved - väga happelised ja pruuni veega, mineraal- ja toitainetevaesed, humiinainete rikkad.
Huumus - ja toitaineterikas, Punane peakapsas ristõielised küllaldaselt niiske kuni 25 cm
Huumusrauailluviaalne ehk A(AT)-E-Bhf-Cg) Põhiprofiilis on lisaks ülagleistumisele ka süvagleistumine.

Huumushorisondi tüsedus on 20 kuni 35 cm (Joonis 12), keskmine huumusesisaldus jääb 2-3 % vahele.
Huumus on happeline, lähtekivim on alustest vaene C ning vett hästi läbilaskev
Huumuse kuhjumisprotsess - sõltub kliimast, lähtekivimist, veerežiimist, orgaanilisest ainest.

Huumus - ja toitainetevaru suurendamine Kultuuride agrobioloogilised nõuded
Huumus on maismaal toimuva orgaanilise aine lagunemise ja muundumise saadus.
Huumushorisont on huumuserikas ja struktuurne, tavaliselt hallikas musta värvusega.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Huumusesisaldus on kõrgem õhematel ja räharikkamatel muldadel (7…10%), väiksem tüsedamatel põllumaadel 3…5%. Toitaineterikas ja mullareaktsiooniga 6,5…7,5. Küllastusaste kõrge, üle 90%. Puuduseks suur koresesisaldus ja sellest tulenev põuakartlikkus ja halb haritavus.
Huumus - ja konservantaineid, halvasti mõjuvad ka suured settekogused.
Huumus - , toitainete-, ja lubjarohkel mullal kasvab ta eriti hästi.

Huumushorisont – orgaanilise aine kogunemine ja segunemine mineraalosaga.
Huumus 4 - 8%, pH 5,5-8, N0,2- 0,3%, P ja K üle 10 mg/100g mullas.
Huumusained - erinevad koostise ja omad gravitatsioonijõudude mõjul.

Huumusrikkamad mullad on loopealsetel levivad mullad: paepealsed ja rähkmullad.
Huumus – maismaal toimuva orgaanilise aine lagunemise saadus.
Huumus - taime ja loomajäänustest koosnev lagundainete segu.

Huumus on oma ehituselt palju keerulisem kui algainete ehitus.
Huumus 2 - 2,2%. Kihisemine algab 1-1,5m sügavusel või puudub.
Huumus - kujul on liiv La-gundavad ja kobestavad koostises.

Huumuses on keskmiselt 58% süsinikku ja 3–8% lämmastikku.
Huumust ehk viljakat mullakihti, mis seob kogu maisaaelu.
Huumus - ja toitaineterikastel antotsüaanis) muldadel.

Huumus - seega sobiv kasvukoht lainjale kaksikhambale.
Huumust on mõõdukalt. Loomastik : Enamus on imetajad.
Huumus on pruuni või musta värvusega amorfne aine.

Huumushorisont on tumedam ja moodustab viljaka põllumulla.
Huumust on üle 2,5% seega on suhteliselt vijalkas.
Huumus - raua sisseuhtehorisonti: (O)-A-Eg-Bg-Cg.

Huumus on tihedalt seotud mulla mineraalosaga.
Huumus - ja toitainerikkas niiskes mullas.
Huumuskiht – A leetkiht/väljauhtekiht – E

Huumus on tihe ja hoiab vett hästi kinni
Huumus - raua illuviaalhorisont - Bhf

Huumus – org aine sünteesiprodukt.
Huumuse koostikomponendid on huumushapped ja huumusaine.

Huumushorisont on selgelt väljakujunenud.
Huumus - ja lubjarikast pinnast.
Huumus - ja toitainerikas kiht.

Huumushorisondi all – väljauhte horisont.
Huumus - Mulla orgaaniline osa

Vote UP
-1
Vote DOWN
Huumusesisaldus on keskmine 3%. Rohumaal mulla Ph nõrgalt happeline (5,8-5,9), mis on taimekasvatuseks hea. Põllumaal mulla Ph rohkem neutraalne (6,8-6,9), mis on enamikule põllumajanduslikele kultuuridele on soodsaim mulla reaktsioon.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun