Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse Registreeri konto
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Hiv - positiivsete rasedate arvu kasv - kokku toimunud sünnitusi 467 (2008.a.) Emalt on nakkuse saanud 25 last, (HI viiruse kandjatel paljudel uimastitega probleeme) 2001-2002- nakatumine 10 % lastest, 2006-2008- nakatumine 5% lastest • Uimastisõltuvuse (opiaatidest) sümptomitega vastsündinute arvu kasv (kui ema on pikaaegne nt heroiini sõltlane, sünnib laps füüsilise vajadusega) • Illegaalsete uimastite tarbimine kooliõpilaste hulgas kasvab.
Hiv - infektsiooni suure keviku ning HIV- positiivsete liiga hilise arsti vastuvõtule tulemise tõttu peaks haiguse suhtes rutiinselt kontrollima kõiki tervishoiuasutustesse pöörduvaid isikuid, et vajaduse korral alustada õigeaegse antiretroviirusraviga. Õigeaegne ravi viiruse vastu aitab vältida haiguse arengut, säilitab nakatanu tervise- ja töövõime (Zilmer:2007). Eesti alustas HIV ja AIDSi vastast võitlust 1990. aastate alguses.
Hiv - nakkuse ülekandumist emalt lapsele saab ära hoida! Kui kasutada viirusevastast ravi alates raseduse esimesest poolest, võib vastsündinu nakatumisriski langetada isegi kuni 70%. Lisaks soovitatakse sünnitus teostada keisrilõikega ning lapsele ei anta HIV- positiivse ema rinnapiima, vaid teda toidetakse kunstliku toiduseguga.

Hiv - i peamised ülekandeteed on järgmised: • kaitsmata seksuaalvahekord nakatunud inimesega; • viirusega nakatatud nõeltega süstimine, torke- ja lõikehaavad; • nakatunud emalt lootele/vastsündinule raseduse ajal, sünnituse käigus, rinnaga toitmisel; • nakatunud vere ülekandega või nakatunud organi siirdamisel.
Hiv - positiivseid patsiente jälgivad ja ravivad Eestis infektsioonhaiguste eriala spetsialistid viies keskuses: Lääne- Tallinna Keskhaigla nakkuskeskuses, Ida- Viru Keskhaigla nakkusosakonnas, Narva Haigla nakkusosakonnas, Tartu Ülikooli Kliinikumi sisehaiguste kliiniku nakkusosakonnas ja Pärnu Haigla nakkusosakonnas.
Hiv - --AIDS,papilloomviirus,gripp, rotaviirus,puukentsefaliit, hepatiit, kollatõbi, mumps,tuulerõuged,läkaköha,linnugripp,marutaud. 15. Kuidas võidelda viiruste ja viirushaigustega? Pesta käsi, toituda tervislikult,vaktsineerida. Viirushaigustest tervenemiseks peavad organismis moodustuma antikehad.

Hiv - vastase ravi võimalusi Pidev antiretroviirusravi pidurdab viiruste paljunemist, kaks inimest maailmas on HIV infektsioonist vabanenud, kuid siinkohal tuleb tähelepanu pöörata sellele, et HIV reservuaarid jäävad alles ja viirus võib tagasi tulla, seetõttu tuleb ravimeid elu lõpuni võtta.
Hive - NAKKUSE TUNNUSED: • Kehekaalu järsk alanemine (kuigi sa ei ole dieedil) • Kestev lümfisõlmede paistetus kaelal,kubemes või kaenlaalustes • Palavik ja kõhulahtisus • Seennakkused • Pidev kuiv köha • Öine higistamine • Äärmuslik väsimus • Valge katt keelel või suuõõnes.
Hiv - viirusest hakati rääkima 1980. aastatel. Eesti oli tollal veel osa NSV Liidust, ning asjal oli tugev ideoloogiline maik man. Siinpool ookeani parastati USA-d, kuhu arvati see nähtus olevat võimalik lokaliseerida ning tänitati imperialistide kallal (oli nimelt mõnedes ringkondades

Hiv - nakkus levib ainult siis, kui HIV- positiivse inimese kehavedelikud (veri ja menstruatsiooniveri, sperma ja eelsperma, tupevedelikud, rinnapiim) satuvad terve inimese vereringesse läbi suu või suguelundite limaskestade peal olevate haavandite või suurte lahtiste haavade kaudu.
Hiv - positiivset isikut, enamik neist (kinnipeetavate ütluste põhjal) nakatunud süstimise kaudu. Tallinna Vangla Meditsiiniosakonna arstid hindavad narkomaanide osakaaluks umbes 25% kinnipeetavate üldarvust, kuid tegelikkuses võib neid olla kaks korda rohkem.
Hiv - i proteaas katalüüsib peptiidide hüdrolüüsi, mille tagajärjel kapsiid rakus laguneb. Proteaas koosneb kahes identsest subühikust, mille vahel asub aktiivtsenter. Kummalgi subühikul on neli katalüütilist piirkonda, S1-S4 ning S1'- S4' vastavalt.

Hiv on viirus, mis suurendab inimese vastuvõtlikkust teistele nakkushaigustele  HIV-nakkuse viimases faasis kujuneb välja AIDS  AIDS ei ole iseseisev haigus, vaid avaldub mitmesuguste harvaesinevate nakkushaiguste ja/või pahaloomuliste kasvajatena.
HIV
Hiv - nakatunud (% vanuses15- 0,7 [0,3 - 8,9] 49 a.) (2005) Alla 5-aastaste laste suremus 21 (1000 elussünni kohta) (2005) Emade suremus (100 000 57 elussünni kohta) (2005) Naisrahvasaadikud (%) (2007) 18,6 Ilma puhta veeta elanikkond 17
Hiv - ga võib nakatuda 3 viisil : Lähiajaloos oli Eestis plahvatuslik seksuaalsel teel sugulisel teel, levivatesse nakkustesse haigestumise tõus 1990.ndatel vere kaudu, aastatel. HIV epideemia algas 2000.-2001. aastal emalt lootele.

Hiv - viirus tehakse kindlaks vere kontrolliga(mitte enne 2-3 kuud). Esimesed nähtused on tavaliselt kõhnumine , väsimus, nahalööbed, pikajaline palavik ja kõhulahtisus, mis tekivad enamasti alles aastaid pärast nakatumist.
Hiv - nakkuse ülekandumist emalt lapsele saab ära hoida! Kui kasutada viirusevastast ravi alates raseduse esimesest poolest, võib vastsündinu nakatumisriski langetada isegi kuni 70%. Kuidas HIV ei levi? HIV ei levi õhu kaudu.
Hiv - vastaseid aineid on rinnapiimast leitud varemgi, ent Bill Paxton ja ta kolleegid Amsterdami ülikoolist avastasid nüüd, et rinnapiima komponent nimega Lewis X on selle viirusega nakatumise ohu vähendamisel eriti tõhus.

Hiv - nakkus on eelkõige immuunsüsteemi infektsioon, mis hävitab süsteemi progresseeruvalt. CD4-rakud on vere valgeliblede hulka kuuluvate lümfotsüütide alaliik, mille ülesanne on immuunsüsteemi tööd reguleerida.
Hiv - testimiseks on kaks peamist võimalust: • automatiseeritud või poolautomatiseeritud uurimine veeniverest (aknaperiood umbes 3–4 nädalat) • kiirtest veeni või näpuotsaverest (aknaperiood 8–12 nädalat).
Hiv - i genoomilt sünteesitud DNA molekuli otstes on pikad terminaalsed kordusjärjestused LTR (long terminal repeats), mille vahendusel integreerub viirus raku genoomi Retroviiruse DNA integreerumine raku genoomi

Hiv - kandjad HIV (inglise keelsest lühendist Human immunodeficiency virus) on inimese immuunsüsteemi kahjustav retroviirus, mis on nakatanud kokku 56 miljonit inimest ja tapnud neist peaaegu 22 miljonit.
Hiv - levimus täiskasvanud elanikkonna seas Austraalias on madalam kui üheski teises arenenud riigis - 0,2%. Austraalias elas 2008. aastal 59 000 HIVi nakatunut, uusi juhte oli hinnanguliselt 3 900.
Hiv on viirus, mis suurendab inimese vastuvõtlikkust teistele nakkushaigustele. HIV-nakkus on eelkõige nakkus, mis halastamatult hävitab inimese organismi võimet kaitsta end haiguste eest.
HIV

Hiv - nakkus ei tunnista riigipiire ega erialasid, seetõttu on tõhusaks ennetuseks vajalik nii riikidevaheline kui ka rohujuure tasandil väga erinevate valdkondade spetsialistide koostöö.
Hiv on retroviirus, mis tähendab seda, et DNA asemel sünteesib viirus hoopis RNA. Retroviiruste puhul on unikaalne see, et pole DNA replikatsiooni, on ainult RNA pöördreaktsioon.
Hiv on viirus, mis ründab inimese immuunsüsteemi, põhjustades kroonilise ning progresseeruva haiguse ja muutes inimese vastuvõtlikuks nakkushaigustele ning vähile.

Hiv - positiivsed võivad omavahel seksida kondoomita, sest niigi on mõlemal juba HIV – POLE TÕSI!! HIV-i võib saada verdimevatelt putukatelt – See ei ole nii.
Hiv - negative! Je Taylor, who’s been HIV-positive for more than 25 years, had two collapsed lungs and just two T-cells remaining when he began a similar treatment.
Hiv - nakkusele viitavad: lümfisõlmede suurenemine, tugev öine higistamine, pikaaegne palavik, köha, tugev kaalulangus, pikaaegne piinav kõhulahtisus, nõrkus.

Hiv - i nakatunud inimene pöörab tähelepanu tervislikele eluviisidele ning käib ettenähtud aegadel nakkushaiguste arsti ehk infektsionisti vastuvõtul.
Hiv - i järjest laienev levik suurendab tervishoiutöötajate kokkupuuteriski HIVi, HBVsse ja HCVsse nakatunud patsientide vere või muude kehavedelikega.
Hiv - iga nakatumine toimub vere, koevedeliku või sperma sattumisel teise isiku verre (läbi naha ja tervete limaskestade ei tungi, õhu käes hukkub).

Hiv - haigusesse (HIV-tõbi). AIDS ei ole iseseisev haigus, vaid avaldub mitmesuguste harvaesinevate nakkushaiguste ja/või pahaloomuliste kasvajatena.
Hiv - positiivne uimastisõltlasest, kinnipeetav/endine kinnipeetav, lõpetamata haridusega, töötu, vene keelt rääkiv ning tihti ka kodutu inimene.
Hiv - proteaas võib lõigata peptiidsidemeid Pro ja Phe/Tyr vahel, mida imetajate proteaasid ei tee ega ole erinevalt HIV proteaasist sümmeetrilised.

Hiv - positiivseid on kõige enam Narvas, Tallinnas ning Ida-Virumaal. Enamus nakatunutest on alla 25-aastased, suurem osakaal on noorte meeste seas.
Hiv - nakkus, uimastid ja tuberkuloos Eestis- olulisemad probleemid, mis mõjutavad nii haigestunu kui teiste ühiskonnaliikmete tervist ja heaolu.
Hiv - nakkus on nii tervishoiu kui ka sotsiaalne probleem, mis haarab kaasa kõige töövõimelisemat ja sotsiaalselt aktiivsemat vanuserühma.
HIV

Hiv - vastase toimega, põletikke raviv ning omab immuunomodulaatori omadusi). Mõjub vähirakkude kasvule, olles tsütotoksiliste omadustega.
Hiv - i testimine Inimene ise ei pruugi oma nakatumisest teada, sest HIV võib organismis elada aastaid, ilma et endast kuidagi märku annaks.
Hiv - i nakatunud inimeste arv järsult ning 2001. aastal mõisteti riigis, et kujunenud on kontsentreeritud epideemia SN-ide populatsioonis.
HIV

Hiv - teemast rääkinud iga kolmas eestimaalane ning lastega on seda teemat puudutanud 30% eestikeelsest ja 46% muukeelsest elanikkonnast.
Hiv - alast teavitustööd pidas oluliseks valdav osa vastanutest, sealhulgas kõige rohkem rõhutati ennetustegevuse vajalikkust koolides.
Hiv - nakkuse kiire levik (ennekõike veenisüstivate uimastisõltlaste seas); • Narkootikumidega seotud õigusrikkumiste arvu kasv.

Hivi päritolu on tundmatu, kuidas arvatakse, et haigus sai alguse Kesk-Aafrikast, kust kandus Haiitile ning sealt homoseksuaalide kaudu USAsse.
Hiv - i levik LEVIB EI LEVI Kaitsevahenditeta seksi Inimene ei nakatu HIVi kaudu. õhu kaudu ja vee kaudu Ühist süstalt kasutades.
Hiv on kaval, sest levib rakust otse järgmisse rakku, vältides nii antikehade rünnakuid, mis toimuvad rakkudevahelises ruumis.

Hiv - i pandeemia poolt põhjustatav isiklik, sotsiaalne, majanduslik, kultuuriline ja poliitiline kahju võib alla äraarvamatu.
HIV
Hiv - i või C-hepatiidi kaasnakkus on võimalik, peamiselt seetõttu, et need kaks haigust levivad samal viisil kui B-hepatiit.
Hiv on Eestis tabuks, endiselt seostatakse seda halbade elukommetega, kuna algselt oli see süstivate narkomaanide probleemiks.

Hiv - nakatunud inimeste ravimiseks kasutatakse antiretroviirusravimeid. Praegu ei ole olemas tõhusat HIV-vastast vaktsiini.
HIV
Hiv - hävitab inimese organismi võimet kaitsta end haiguste eest ning muutub vastuvõtlikuks kõikvõimalikele haigustele.
Hiv - tõbi on organismi üldhaigestumus, mis kujuneb pärast HIV-i ehk inimese immuunpuudulikkuse viiruse sattumist verre.

Hiv on tuletatud inglisekeelsest sõnast Human Immunodeficiency Virus, ehk HI-viirus ehk inimese immuunpuudulikkuse viirus.
Hiv - kandjaid ei tunne tänaval ära, nad ei pea kandma mingit märki või käepaela, nagu kunagi pidid juudis Saksamaal.
Hiv - nakkus HIV ehk HI-viirus ehk inimese immuunpuudulikkuse viirus. On inimese immuunsüsteemi kahjustav retroviirus.

Hiv - 1 antigeen määratakse kinnitava testina, kui uuringud HIV-antikehade tuvastamiseks on andnud selgusetu tulemuse.
Hiv peiteaeg on aeg nakatumisest kuni hetkeni, mil HIVd saab testiga tuvastada, on umbes 3 kuud mõnedel juhtudel ka veidi kauem.
Hiv - tõve põhjuslik ravi ei ole veel võimalik, sest puuduvad inimese immuunpuudulikkuse viirust hävitavad ravimid.

Hiv - viiruse leviku ja narkomaaniaga on seotud ka järgmised tõsised probleemid – prostitutsioon ja inimkaubandus.
Hiv - i peamised ülekandeteed on järgmised: 1. Kaitsevahenditeta ehk kaitsmata seksuaalvahekord nakatunud inimesega.
Hiv - ga inimene on HI-viirusega nakatunud inimene, ka HIV-positiivne. AIDS on omandatud immuunpuudulikkuse sündroom.

Hiv - nakatunute statistika 1999-2006. Tervisekaitseinspektsioon. http://www.tervisekaitse.ee/?page=102 (01.03.08)
Hiv - nakatumist saab kindlaks teha HI-viirust on organismis võimalik kindlaks teha näiteks inimese verd uurides.
Hiv - i ja AIDS-i on organismis võimalik kindlaks teha ainult veretestiga, mida saab teha tasuta ja anonüümselt.

Hiv - nakkuse ülekandumine emalt lapsele võib toimuda raseduse käigus, sünnitusel või rinnapiimaga toitmisel.
HIV
Hiv - nakkus on eelkõige nakkus, mis halastamatult hävitab inimese organismi võimet kaitsta end haiguste eest.
HIV
Hiv - nakkuse edasise leviku piiramiseks ning lähiaastatel plahvatuslikult sageneva aidsi adekvaatseks raviks.

Hiv - i võimalik hoida teatud määral kontrolli all RT inhibiitoriga AZT (3-azido 3-deoksü- tümidiin) abil.
Hiv - seropositiivsetele meestele võimaldati peale testi sooritamist nõustamist ja tugigruppides osalemist.
HIV
Hivil on kolm ühisgeeni: gag- määrab kapsiidvalgu pol- määrab transkriptaasi, integraasi ja ribonukleaasi.

Hiv - nakkuse äge staadium kestab viiruse tungimisest organismi/verre kuni HIV-antikehade ilmumiseni verre.
Hiv on viirus Kuulub retroviiruste hulka Suurendab inimese vastuvõtlikkust teistele nakkushaigustele.
Hiv - positiivsed. Mitu kuud möödus ,kuid tütarlaps ei olnud kellegile oma haigusest rääkinud.

Hiv on ohtlik, sest see kasutab peremeesrakuyna T- häired: Võimetus salvestada infot püsimällu.
Hiv - viirust kandev rase võib sünnitada terve lapse- kui ta selle nimel tegutseb ning ravi saab.
Hiv - 2 on vähem levinud ning selle viirustüübi poolt põhjustatud haigus on aeglasema kuluga.

Hiv - i nakatunul võivad sümptomid ilmneda alles 4-5 aastat pärast nakatumist, vahel hiljemgi.
Hiv – haigus, mille toimel lakkab inimese vere rakkudes(lümfosüütides) antikehade teke.
Hiv - nakkuse hävitav mõju avaldub nii individuaalsel, perekonna kui ühiskonna tasandil.
HIV

Hiv - i/AIDS-i levik täiskasvanute hulgas on 0,²% mis määrab Peruu maailmas 70. kohale.
Hiv - i ennetustöö Euroopas vajab rohkem poliitilist tuge . Alla laaditud 15. märtsil.
Hiv nõustamis - ja testimiskabinetis HIV testi tegemiseks ei ole vaja eelnevalt aega kinni panna.

Hiv - nakkus tehakse kindlaks konkreetsete veretestidega aga mitte tunnuste põhjal.
Hiv - haigus ehk AIDS Ravimata juhtudel jõuab haigus keskmiselt 2 aastat hiljem oma
Hiv - viirus nõrgestab keha nii, et isegi tavaline nohu võib saada eluohtlikuks.

Hiv – viirus, mis põhjustab AIDS-i). Kuidas viirused võivad inimest nakatada?
Hiv on teine haigus,mis on hästi levinud ning mille vastu ei saa ennast kaitsta.
Hiv - positiivne inimene, kes otsustab end ravida võib elada kauem ja paremini.

Hiv - nakkuse arenemisest annavad parima pildi CD4 rakud ja viiruse hulk veres.
Hiv - nakkusest kujuneb välja AIDS ehk omandatud immuunpuudulikkuse sündroom.
Hiv - nakkuse võib saada WC potilt, kus on istunud HIV- positiivne inimene.
HIV

Hiv - nakatunuid on igas riigis ja igal mandril, igast rahvusest ja rassist.
Hiv - nakkusest terveks ravivaid medikamente ei ole tänaseni suudetud luua.
Hiv – human immunodeficiency virus – inimese immuunpuudulikkuse viirus.

Hivi nakatunuid on ligikaudu 140 000, mis moodustab riigi rahvastikust vähem kui 0,5%.
Hiv on viirus , mis suurendab inimese vastuvõtlikust teistele haigustele.
HIV
Hiv - nakatunud inimeste ravimiseks kasutatakse antiretroviirusravimeid.

Hiv - nakkuse olukord Eestis 1) HIV levib kaitsevahenditeta seksi kaudu.
Hiv positiivseid on 1,6% kogu rahvastikust, see näitaja on Euroopa kohta suhteliselt
Hiv - ennetus ei ole mitte isegi lapsekingades, vaid suisa paljajalu.
HIV

Hiv - nakkuse vastu ei saa ennast vaktsineerida, seda saab ennetada!
Hiv - ga võib nakatuda sugulisel teel, vere kaudu ja emalt lootele.
Hiv - nakatunute seas on noori ja vanu, pikki ja lühikesi inimesi.

Hiv - vastast ravi nimetatakse ARV-ks ehk antiretroviirusraviks.
Hiv on retroviirus, mis replitseerub immuunsüsteemi rakkudes.
Hiv - i organismisisene toime ning seos AIDS-i haigestumisega.

Hiv - i nakatumine ei tähenda veel, et inimene oleks haige.
HIV
Hiv - positiivsed ei süsti koos nendega, kel viirust pole.
Hiv – viirus mõjub nii, et antikehade teke veres lakkab.

Hiv - positiivne ema võib nakkuse oma beebile edasi anda.
Hiv - nakatunud (% vanuses15- <0,1 [<0,2] 1,3 [0,6-4,3]
Hiv – pikemas pildis võib lõppeda nakatanu surmaga.

Hiv - nakatunud (% vanuses15- <0,1[<0,2] 49 a.) (2005)
Hiv on inimese immuunsüsteemi kahjustav retroviirus.
Hiv - valdkonna tegevus Eestis 2006. ja 2007. aastal.

Hiv - i ning sellega tihedalt seotud prostitutsiooni.
Hiv - ga inimesega koos sporti või trenni tehes jne.
HIV
Hiv - nakkuse ravi ja ravimid on patsiendile tasuta.

Hiv - infektsiooni diagnoositakse Eestis 32 laboris.
Hiv - epideemia on HIV-nakkuse laiaulatuslik puhang.
Hiv - nakkuse kulgemises eristatakse mitmeid faase.
HIV

Hiv - positiivsetel on sündivus tunduvalt madalam.
Hiv - il on mehhanism, mis kaitseb selle mehhanismi
Hiv - nakkuse viimases faasis kujuneb välja AIDS.
HIV

Hiv - i puhul võib tekkida pärast teine genoom.
Hiv - nakatunute seas on noori ja vanu inimesi.
Hiv on viirus, Aids on väljakujunenud haigus.

Hiv - nakkuse ja AIDSi olemus ning ennetamine.
Hiv - nakkus ja AIDS ARVUDES 2006. www.tai.ee
Hiv - nakkust ja AIDS-i EI SAA VÄLJA RAVIDA!

Hiv - i leviku suguhaiguste leviku piiramine.
Hiv - nakkuse vastu saab end vaksineerida.
HIV
Hiv on inimese immuunpuudulikkuse viirus.

Hiv - positiivne on inimene nagu sinagi.
Hiv - i nimetatakse 21. sajandi katkuks.
Hiv - viirus levib ka narkomaanide seas.

Hiv - 1 väliskeskonnas ebastabiilne.
Hiv - ja-AIDS (kasutatud 13.10.2013)
Hiv - nakkus levib suudelemisel.
HIV

Hiv on levinud üle kogu riigi.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun