Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Hapendus - taanduspotentsiaal Eh(mV) Logaritmiline suurus, mis näitab vesinikioonide ning molekulaarse vesiniku konsentratsioonide vahekorda (mõõdetakse millivoltides) Eh<200ülekaalus taandumistingimused, Eh>400 ülekaalus hapendustingimused, Eh>700 taimedele kahjulik- toimuvad sinult oksüdeerumisprotsessid, toimub org aine mineralisatsioon (aeglane põlemine, ei toimu huumuse akumuleerumist, Eh 400...600 meie taimedele
Hapete määramine - jodiid-jodaati sisaldavat lahust lisatakse liiaga, reaktsioonis vabaneb H+ le ekvivalentne hulk I2, mis tiitritakse tiosulfaadi lahusega 1) desinfitseerivates vahendites joodi määramiseks; 2) aldehüüdide konsentratsiooni määramiseks; 3) palavikku alandavad (valuvaigistavad) vahendid; 4) antibiootikumid; 5) askorbiinhappe määramiseks; 6) asendusreaktsioon: tugeva oksüdeerija asendamine.
Hapendumis - , korrosiooni- ja kulumisvastast manust sisaldav õli igat tüüpi hüdrosüsteemidele, mis töötavad rõhul üle 25 MPa ja temperatuuril üle 90°C. Hüdroõlid tähistatakse tähtedega MГ, millele järgnev arv näitab viskoossuseklassi ning selle järel olev täht kasutusgruppi (näiteks MГ-22-A). Väikese viskoossusega hüdroõlisid kasutatakse automaatjuhtimissüsteemides ja Arktikas.
Hapete vesilahustel on palju ühiseid omadusi: a) reageerimine metallide, aluseliste oksiidide ja alustega moodustades soolasid; b) hapete vesilahused muudavad indikaatorite värvust, c) hapetel on hapu maitse, d) tekitavad raskeid põletushaavu nahale ja limaskestadele. Hapete dissotsiatsioonil eralduvad positiivsed vesinikioonid ja negatiivsed happejääkioonid.
Hapendatud piimatoodetes on täisväärtuslikke toiduvalke, vitamiine, rasvhappeid, seega on need tooted organismile mitmel viisil kasulikud, neid tooteid saavad tarbida ka inimesed, kes ei talu värskes piimas leiduvat piimasuhkrut laktoosi. Piimhappebakterid on võimelised lõhustama laktoosi, valke ja lipiide, muutes need organismi jaoks kergemini omastatavaks.
Hapendamis - taandamise (redoks) protsessid, muutmine vähemohtlikusse vormi  Desinfitseerimine, kasutatakse kloorühendeid  pH-reguleerimine, neutraliseerimine (filtrimine lubjakihi läbi) 63. Kirjelda bioloogilist veepuhastust  Aluseks mikroorganismide võime lagundada ja kasutada toitainena ära vees sisalduv orgaaniline aine.
Hape on keskmisest nõust välja tõrjutud, reaktsioon lakkab.
Hapendamisruumis on 18 ºC. Umbes 30 päeva pärast on hapnemisprotsess lõppenud ja kurgid säilitatakse temperatuuril 0-4 ºC. Eriti hoolikalt peab jälgima seda, et hapukurkidele õhk ligi ei pääseks kuna siis nendest ei tule enam midagi välja(lähevad pahaks).
Hapendatud piimatoodetes on täisväärtuslikke toiduvalke, vitamiine, rasvhappeid, seega on need tooted organismile mitmel viisil kasulikud, neid tooteid saavad tarbida ka inimesed, kes ei talu värskes piimas leiduvat piimasuhkrut ehk laktoosi.
Hapendumiskulumine on tingitud detailide pinnakihi oksüdeerumisest. Tekkinud oksiidid on põhimetallist nõrgemad ja aja jooksul eralduvad detaili pinnalt. Selline kulumine on võimalik ka poolvedelikulise hõõrdumise tingimustes.
Hapestumine – tähendab seda, et mulla pH langeb alla 5,6. Mulla hapestumine toimub seetõttu, et taimed seovad oma biomassi palju toiteelemente ning mullas tekivad orgaanilise aine lagunemise käigus orgaanilised happed.
Hapendumis - protsessid võivad olla pöördumatud või pöörduvad (Fe ja Mn). Õhurikkas ja soojemas keskkonnas on ülekaalus hapendusprotsessid ning jahedates ja liigniisketes tingimustes taandusprotsessid.
Hape on osake, mis loovutab prootoneid (keemiline ühend, mis lahuses dissots vesinikiooniks ja ainooniks) H2SO4↔2H++SO42-. Alus on aine, mis neutraliseerib hapet, võttes temalt vesikioone.
Hape on lämmastikhape HNO3. I V -II H N O3 +1 +5 -6 = 0 +1 +5 -6 Ammooniumiooni laeng on 1+. Iooni moodustavate aatomite oksüdatsiooniastmete (laengute) summa peab võrduma iooni laenguga.
Hape – Liitaine, mis koosneb happe anioonidest ja vesiniku ioonidest 2.Redoreaktsioon – Reaktsioon, millega elektronide üleminek ja elementide oksüdatsiooniastme
Hapestumise põhjused - taimed seovad aluselisi elemente, mullas orgaanilise aine lagunemisel tekib orgaaniline hape, happevihmad, alustevaene lähtekivim, mineraalväetised.
Hape - alus tasakaal: pH mõiste, pH skaala; vee ionisatsioon; tugevate ja nõrkade elektrolüütide dissotsiatsioon – mis on Ka, mis pKa ? Puhverlahused.
Hapendus - taandusrežiim mullas Selle all mõistetakse mulla õhu-, vee- ja soojusrežiimi koosmõjust tulenevaid hapendus- ja taandusreaktsioone mullas.
Hapete määramine - jodiid-jodaati sisaldavat lahust lisatakse liiaga, reaktsioonis vabaneb H+ le ekvivalentne hulk I2, mis tiitritakse tiosulfaadi lahusega
Hapendatud pett on kergelt veniva, kuid ühtlase, tükkideta konsistentsi, puhta ja meeldivalt hapu maitse ning hapukoorevõile omase lõhnaga toode.
Hapestumine - taimed seovad palju toiteelemente ja mullas tekivad organismide lagunemise käigus orgaanilised happed, põhjustavad ka happevihmad
Hape – (aine, mis annab lahusesse vesinikioone) elektrolüüt, mille dissotsiatsioonil katioonidena moodustuvad üksnes vesinikioonid.
Hape - DNA,RNA), kapsiid(valgud). Nendele võib lisanduda ümbris(koosn. Lipiididest, valkudest), mille viirus rakust väljudes kaasa
Hape on katalüsaator mõlemal juhul, kuid amiidi hüdrolüüsil ta seotakse saadusega ning seepä- rast hape kulub nii nagu reagent.
Hapestamisel hno3 - ga (prootonitega) kompleksühend laguneb ja sadeneb uuesti valge hõbekloriidi sade: [Ag(NH3)2]Cl + 2H+ → AgCl ↓ + 2NH4+
Hapestumine on probleemiks veel USA idarannikul, Lääne- Euroopas, Hiinas jne. Eestis saastavad õhku kõige rohkem tööstus ja liiklus.
Hape - >sool+vesi.Nt.Ca(OH)2+2HMnO4->Ca(MnO4)2+2H2O.2)Raskl .alused lagunevad kuumutamisel,saadusteks on oksiid ja vesi nt.Cu(OH)
Hape – keemiline aine, mis vesilahustes dissotsieerudes annab lahusesse vesinikioone ehk loovutab vesinikioone ekh prootoneid.
Hape - fe+hcl=fecl2+h2 o-a alati 2.sooladega-fe+sncl2=fecl2+sn.mittemettallidega- 2fe+3cl2=2fecl3o-a 3 Raudoksiid okdüdeeruja.
Hape on elektronpaari aktseptor (H+) ja alus on elektronpaari doonor (OH-). Ühel elektronpaar üle, teisel vaba orbitaal.
Hapendamist - taandamist (redoksprotsessid), desinfitseerimist (kloorimine, osoonimine), pH reguleerimist ja neutraliseerimist.
Hapendus - taanduspotentsiaal (Eh) – iseloomustab hapendus-taandusrežiimi vahekorda mullas. Mõõdetakse millivoltides.
Hape r - OH O Saamisviisid ester R-COOR, R-C-OR 1) alkaan + O2 = alkohol eeter R-O-R 2) alkeen + HOH = OH kaksiksideme
Hapendamise protsessid on ühelt poolt pöördumatud ja teiselt pöörduvad.Kõrgetel temperatuuril ülekaalus hapendusprotsessid.
Hapendamise protsessid on ühelt poolt pöördumatud ja teiselt pöörduvad. Pöörduvad protsessid seotud Fe ja Mg ühendiga.
Hapendajaga ehk õhuhapnikuga. Kütuse põlevaine ja hapendaja ühinevad keemiliselt ning eraldub põlemissoojus.
Hapeteks nimetatakse liitaineid mille molekul koosneb ühest või mitmest vesiniku ioonist ja happejäägist.
Hapetes on vähemalt üks vesinikioon, aga seal kus on neid mitu nimetatakse mitmeprootonilisteks hapeteks.
Hape on aine, mis annab lahusesse vesinikioone Alus on aine, mis seob vesinikioone Soolade hüdroüüs
Hape - alus katalüüsi põhimõte, „spetsiifiline” ja „üldine” hape-alus katalüüs.
Hape - Hape on keemiline aine, mis vesilahustes dissotsieerudes annab lahusesse vesinikioone.
Hape - alus katalüüsis osaleb kas H+ või OH-, mis difundeerub katalüütilisse tsentrisse.
Hapestasin 2 - 3 tilka tsentrifugaati CH3COOH-ga või HCl-ga ja lisasin 2-3 tilka K4[Fe(CN)6] lahust.
Hapestumine - Happeline depositsioon - happevihm ja happeline sadenemine kuiva ilma tingimustes.
Hape - alus tiitrimine _ Kaudsed määramised – titrandiks sobib hape, alus või sool.
Hapetele on parem. Polüamiid ( PA ) - kapron , nailon , perlon , dederon , aniid , niplon .
Hape on võimeline loovutama prootonit iga temast nõrgema happe konjugeeritud alusele.
Hape - alus reaktsioonid, soolade moodustumine ning ioonvahetus on kiired reaktsioonid.
Hapestavad väävli - ja lämmastikuühendid eralduvad õhust kas märg - või kuivdepositsioonil.
Hape on keemiline aine, mis annab (dissotsieerudes) vesilahustesse vesinikioone.
Hape r - OH O ester R-COOR, R-C-OR ester R-COOR, R-C-OR eeter R-O-R eeter R-O-R
Hapendajat on vaja, sest hapniku on vähe ja kütus põleb hapendajaga reageerides.
Hapestumine on hävitanud kalavarusid tuhandetes Skandinaavia järvedes ja jõgedes.
Hape – aine, mis vesilahuses jaguneb vesinikioonides ja happe anioonideks.
Hape – aine, mis vesilahuses dissotsieerub vesinikioonideks ja anioonideks
Hape – aine, mille osakesed loovutavad prootoneid (H+) – PROOTONI DOONOR
Hapendamine - Suhkrud muudetakse bakterite toimel käärimisprotsessis piimhappeks.
Hape –  aine, mis annab lahusesse vesinikioone (hapete nimetused)
Hapendatud aeduba on väga maitsev lisand kartulitoitude, eriti ahjukartulite juurde.
Hape r - NH2 + HCl → R – NH3 Cl vesi R – NH2 + H2O → R – NH3 OH
Hapendamis - taandamise(redoks)protsessid, muutumine vähem ohtlikusse vormi.
Hapendatud piimatooted on hapupiimajoogid, jogurtid, kohupiim, kohupiimatooted, hapukoor.
Hapete moodustumine – • Hapnik happeid saab vastavate oksiidide reageerimisel.
Hape – Hape on keemiline aine, mis annab lahusesse vesinikioone.
Hapestumine on põhjustatud kütuse põletamisest ja tööstuse saastest.
Hapete vesilahused on enamasti söövitavate omadustega läbipaistvad vedelikud.
Hapendamine on kuivatamise ja soolamise järel vanemaid säilitusviise.
Hapeteks nim. Liitaineid,mis koosnevad vesinikust ja happejäägist.
Hapendamine - hapendajateks on bakterid, eelkõige piimhappebakterid.
Hapendit 80 - 100 kg/ha mõlemat).  Istikud 1-2 aastased 3 oksaga.
Hape – aine, mille vesilahuses on ülekaalus vesinikioonid.
Hapendamine ehk kääritamine ning selles osalevad mikroorganismid
Hapeteks nim. ühendeid, mis vesilahustes vabastavad H + iooni.
Hapendamise protsessid on ühelt poolt pöördumatud ja teiselt pöörduvad.
Hapenumis - taandumis režiim, hüdratatsiooni aste (g, G, AT)
Hape – omab vaba orbitaali – ELEKTRONPAARI AKTSEPTOR
Hapendamine - Villimine- Valmimine ja säilitamine külmlaos
Hapete omadused on tingitud vesinikioonide esinemisest lahuses.
Hape on prootoni doonor, alus on prootoni akseptor.
Hape on aine mis annab vesiniklahuses vesinikioone.
Hape – aine, mis annab vesilahusesse vesinikioone
Hapendatud bituumen - saadakse naftabituumenite hapendamise teel.
Hape liitega – amiid. Näiteks CH₃CONH₂ etaanamiid.
Hapendatud keet - piimhappebakterite toimel käärinud keet.
Hapendus - taanduspotentsiaal, hapendus-taandusindeks
Hapestumine on veekogu või mulla muutumine happeliseks.
Hape - aine, mis annab lahusesse vesinikioone.
Hape - koosneb vesinikust ja happejäägist.
Hapestumine on üks suuremaid keskkonnaprobleeme.
Hape on tekkinud SO3 reageerimisel veega.
Hapevihmad - kivisöe ja põlevkivi tootmisest.
Hapestumise seisukohalt on olulised lämmastiku oksiidid.
Hapetest sool - , väävel-, ja lämmastikhape.
Hape – osake, mis loovutab prootoni
Hapendatud toidul on rohkem plusse kui miinuseid.
Hapendatud rukkileib – naturaalselt kääritatud.
Hape – H ja happejääk, nt HCl
Hapete soolad on kromaadid ja dikromaadid.
Hape liitega – amiid (Tuulmets, A.).
Hapendatud piimajook on ka kergesti omastatav.
Hapendus - taandusrežiim mullas
Vote UP
-1
Vote DOWN
Hapendamine - bakterite toimel suhkrud-piimhappeks.Keemiliselt toimub anaeroobne glükolüüs ehk glükoosi osaline lõhustumine.Algselt püroviinmarihape-siis piimahpe ja või etanool.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Hape - aine, mis annab lahusesse vesinik ioone (üldisemas tähenduses aine, mis loovutab vesinikioone ehk prootoneid). Koosneb vesinikioonidest ja happeanioonidest.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Haped on liitained, mis annavad lahusesse.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun