Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Genoom on peremeesrakus vabanenud (1-3 raku nakatumine) Algab lüütiline elutsükkel 1.viiruse genoom kordistub rakutuumas/tsütoplasmas 2.toodetakse viirusvalgud 3.moodustuvad viirusosakesed, mis väljuvad peremeesrakust, peremeesrakk hävib Lüsogeenne tsükkel *Viiruse genoom seostub peremeesraku genoomiga ja ta jääb inaktiivseks.
Genoomis on 11 dsRNA segmenti (667-3302 bp), kokku on genoomi mõõtmed ca 18.5 kbp. Täielikult on sekveneeritud inimese rotaviiruse K8 ja mitmete teiste rotaviiruste (SA11, Rf) genoomid. Segmentide organisatsioon sarnaneb reoviiruse genoomi segmentidele: - lühikesed NTR-id; - enamasti on segmendis ainult üks ORF. Konserveerunud terminaalsed konsensused on (positiivset ahelat pidi vaadatuna): 5’-UGU….GACC-3’ Kümme rotaviiruste genoomset segmenti on mono- ja üks (segment 11) bitsistroone.
Genoommutatsioonist on näiteks inimesel tingitud Downi, Klineflteri ja Turneri sündroom 7) Indutseeritud mutatsioon- kunstlikult esile kutsutud mutatsioon 8) Kaksikute meetod- päriliku ja mittepäriliku muutlikkuse uurimine ühemunarakukaksikute abil või ühe ja erimunakaksikute võrdluse teel 9) Kantserogeen- mutageen, mille poolt tekitatud mutatsioon põhjustab vähkkasvaja teket 10) Kromosoommutatsioon- mutatsioonilise muutlikkuse vorm, mis seisneb muutustes kromosoomide pikkuses ja struktuuris.
Genoomselt dna - lt poolt).Membraanipote transkripts.,)Harilikult valgu nstiaal-elektriliste on sünteesisaiti,rRNA-on potentsiaalide aromaatset,nt.,proflavii valgu sünteesi vahe,tasakaal(elektrolü n,malaariavastased saitiks,tRNA-on ütide lahuste kinoliintüüpi.Alküülivad adaptor,mis ühendab vahel)difusioonpotentsi ag.,Tugevad nukleiinhappe tripletset aal ja elektripotentsiaal elektrofiilid,reag.,nukleo koodi vastava liiguvad fiilidega,moodustades aminohapega)rRNA vastassuunas.
Genoomsis on 10 dsRNA segmenti (erinevad eelmise perekonna genoomsetest RNAdest mõõtude ja struktuuri poolest), ülekanne toimub tsikaadidega (planthopper). Perekonda kuulub kaks liiki, tüüpesindaja rice ragged stunt virus (RRSV). Genoomi segmentide terminaalsed järjestused on: (+) 5’ –GUAAA----GUGC-3’. Hulgaliselt leidub ka veel seni üheselt klassifitseerimata taimede reoviiruseid.
Genoom –  nukleiinhapped säilitavad pärilikku infot. Kapsiid – kaitseb genoomi keskkonna mõjutuste eest ja aitab viirusi genoomi peremeesrakku Ümbris – koosneb tavaliselt peremeesraku membraanist  Bakteriofaag – on viirus,mille peremeesrakuks on bakter Viirus ­ bioloogiline objekt Viirushaigus ­ viiruse poolt põhjustatud haigus.
Genoomika on geneetika edasiarendus tegeledes: Genoomikaartide ja ülesehitusega, DNA sekveneerimisprobleemidega, Andmete säilitamise ja töötlemisega (bioinformaatika), Geenide identifitseerimisega, Funktsionaalse analüüsiga (funktsionaalne genoomika), Genoomide evolutsiooniga, Farmakogeneetiliste probleemidega jne. 3. Genoomika suundumused ja probleemid.
Genoomis on kolme sorti geene 1)struktruurigeenid-viiruse geenid, mis kindlustavad uute viirusosakeste moodustamise 2)regulaatorgeenid- viiruse geenid,mis reguleerivad peremeesrakku geenide avaldumist, enamasti lülitavad välja peremeesraku geenid 3)replikatsioongeenid-viiruse geenid, mis kindlustavad geenide paljunemise.
Genoommutatsioon – muutused kromosoomide arvus: 1) Kromosoomide arv suureneb: a. Üksiku kromosoomi arv b. Kõigi kromosoomide tasandil 2) Arv väheneb: a. Ühe kromosoomi tasandil b. Kõikide kromosoomide tasandil – väheneb kõikide kromosoomide arv. Kõrgemad organismid haploidsel tasandil eksisteerida ei saa
Genoomis on 12 dsRNA segmenti, virioni kapsiididel puuduvad ogad, ülekanne toimub tirtsudega (leafhopper). Kokku kolm liiki, tüüpesindaja wound tumor virus (WTV). Kõigi selle perekonna viiruste genoomide segmendid omavad identseid terminaalseid järjestusi: (+) 5’-GGU/CA-----U/CGAU-3’ 2. Fijivirus.
Genoommutatsioonid – muutub homoloogiliste kromosoomide arv (üksikute kromosoomide arvu muutus, kogu kromosoomistiku kordistumine) – põhjuseks vead meioosil või mitoosil – mitmesugused pärilikud haigused ja häbled (downi sündroom – 21 kromosoomipaar kolmekordne) 19. Mutatsioonide põhjused.
Genoommutatsioon –  Homoloogiliste kromosoomide arvu muutus. Indutseeritud mutatsioon – Eksperimendi käigus esile kutsutud mutatsioon. Kaksikute meetod – Viis uurida geneetilise ja modifikatsioonilise muutlikuse vahekorda tunnuste varieerumises inimese 
Genoomi transposon - elementide kompositsioon inimese genoomi näitel, rõhuasetusega retrotransposonidel Alu (SINE) ja LINE (L1) elementidel: päritolu, suurus, struktuur, omadused, jaotuvus genoomis, retropositsioneerumise mehhanismid, Alu-de roll primaatide evolutsioonis.
Genoomi usurus on 25 000 kb (1kb=1000bp), kui on teada, et G jääkide sisaldus selles on 29%. 12.Mida tähendab DNA denaturatsioon? Milliste faktorite toimel DNA denatureerub? 13.Loetlege RNA põhitüübid, iseloomustage nende struktuure ja bioloogilist rolli.
Genoomika – molekulaarbioloogia haru, mis tegeleb genoomide uurimisega; rakendades meetoditena rekombinantse DNA tehnoloogiat ja sekveneerimist ja bioinformaatikat nukleotiidsete järjestuste assembleerimiseks, funktsiooni ja struktuuri analüüsimiseks.
Genoomis on 10 dsRNA segmenti, ülekanne toimub tsikaadidega (planthopper). Perekonnas on kolm kindlat liiki (ja hulk võimalike liike), tüüpesindaja Fiji disease virus (FDV). Genoomi segmentide terminaalsed järjestused on:
Genoom – liigiomases ühekordses Homöostaas – organismide stabiilne sisekeskkond kromosoomikomplektis sisalduv geneetiline ehk tasakaal, mis tagatakse ainevahetuslike materjal. Inimese genoom koosneb 24 protsessidega.
Genoom on jaotunud mitmeks erinevaks kromosoomiks; seega peab olema hästi kokku pakitud (et rakku ära mahuks). Kromosoom koosneb ühest pikast DNA molekulist; DNAga seonduvad valgud, mis seda kokku aitavad pakkida.
Genoom - DNA; RNA. Ül: säilitab pärilikkuse ainet; kapsiid- ül. kaitse, osaleb viiruse sisenemisel rakku; ümbris-peremees raku membraan, ül. kaitse, osaleb viiruse sisenemisel ja kinnitumisel(retseptor) rakku.
Genoomis on mingi arv paarilisi (homoloogilisi) kromosoome (autosoome) ja üks paar sugukromosoome (gonosoome). Haploidne kromosoomistik, mis pärandatakse järglasele 17. Sugukromosoomid ja soo määramine.
Genoomika ülesandeks on mitte ainult teada konkreetse geeni ja selle produkti funktsiooni organismis, vaid ka kõikide geenide, nende produktide, funktsioonide ja regulatsiooni seoseid, mis viivad organismi tekkeni.
Genoomiks on RNA molekul (siia kuuluvad retroviirused, näiteks HIV), võib geneetiline informatsioon liikuda ka RNA-lt DNA-le. Informatsiooni liikumine RNA-lt valgule on aga alati ühesuunaline.
Genoomipank - bakterikloonides säilitatav inimese genoomi DNA-fragmentide kogum; käsutatakse kindlate fragmentide (geenide) paljundamiseks, uurimi seks ja siirdamismaterjali saamiseks.
Genoom on rõngaskromosoom. mitokondrite, kloroplastide genoomi moodustab üks rõngasjas DNA-molekul ning millel ei ole kromatiinset püsiühendust valkudega (histoonid puuduvad).
Genoom - liigiomases ühekordses kromosoomistikus sisalduv geneetiline materjal(antakse alati arvuliselt) (Inimese genoom on 24 kromosoomi- sugukromosoomid X ja Y loetakse eraldi)
Genoom – liigiomases ühekordses kromosoomistikomplektis sisalduv geneetiline materjal (inimese genoom koosneb 24 kromosoomist – 22 autosoomist ning sugukromosoomidest X ja
Genoomile on võimalik tänu R faktorile, kuna kõik ravimiresistentsust determineerivad geenid asuvad transposoomides ja iga R faktor sisaldab alati IS elemente ja transposoome.
Genoommutatsion - mutatsioonilise muutlikkuse vorm, mis seisneb kromosoomide arvu muutuses. Genoommutatsioonist on näiteks inimesel tingitud Downi, Klineflteri ja Turneri sündroom
Genoom – liigiomases ühekordses kromosoomide komplektis sisalduv geneetiline materjal 13. Genotüüp – ühele isendile omaste geenide ja nende erivormide kogum.
Genoom – liigiomases ühekordes kromosoomikomplektis sisalduv geneetiline materjal Genotüüp e. Genoom –ühe organismi kromosoomistus olev geenide kogum
Genoommutatsioonid – muutub isendi terve karüotüüp kas siis mõne kromosoomi lisandumisega või kadumisega, võimalik on ka kromosoomide liitumine või mitmeks
Genoom - liigiomases ühekordses kromosoomikomplektis sisalduv geneetiline materjal (24 kromosoomist) Inimese diploidne kromosoomistik 46 kromosoomi
Genoom - ühes liigiomases kromosoomikomplektis sisalduv geneetiline materjal ehk sisuliselt siis DNA. Inimese genoom koosneb 24 kromosoomist.
Genoommutatsioonid – genoomi kordsuse muutused või üksiku kromosoomi kordistumine B. Avaldumise alusel heterosügoodis: 1. Dominantsed mutatsioonid.
Genoom on sekveneeritud. See on umbes 2000 geeni võrra väiksem kui M. tuberculosis’el ja paljud biokeemilised rajad on tal puudulikud.
Genoom – antud liigi täielik geenikogum Geeni ekspressioon e avaldumine – geeni transkriptsioon(RNA toodang) ja translatsioon (valgu
Genoomis on 3 tüüpi geene: 1. replikatsioonigeenid – sünteesitakse replikatsioonivalgud – kindlustavad viiruse genoomi paljundamise.
Genoom on rakus olev kogu DNA. Diploidsetes organismides loetakse genoomiks haploidset karnituuri. Kogu kromosoomis olev DNA on genoom.
Genoom – ühes liigiomases haploidses kromosoomikomplektis sisalduv geneetiline materjal. Ühele liigile iseloomulik geenide kogum.
Genoom on keskmise suurusega 3x109bp. Kuigi tavaliselt kompleksemate organismide genoom on suurem, see seaduspärasus alati ei kehti.
Genoomi dna - fragmentide kogum; kasutatakse kindlate fragmentide (geenide) paljundamiseks, uurimiseks ja siirdamismaterjali saamiseks.
Genoomipank - bakterikloonides säilitatav inimese genoomi transgeensed loomad, geeninokaut geenitehnoloogiliselt rikutud geeniseisund.
Genoommutatsioon tähendab aga kromosoomide normaalse arvu muutumist (genoomi muutust), kusjuures geenide ja kromosoomide sisemine struktuur
Genoomi mõõtmed on viiruse kohta erakordselt suured: 1,181,404 bp (võrdluseks: bakteri Mycoplasma genitalium genoom on 580 kbp pikkune).
Genoommutatsioonid on omased lihtsamatele organismidele(taimed, seened) - loomadel on genoommutatsioone harvem, ja nende olemus on piiratud.
Genoomid on mitokondritel ja seega ei ole üllatav, et just mitokondrites on erinevused universaalsest koodist üldiselt levinud.
Genoomijärjestuste erinevus on umbes 4%. Suured kromosomaalsed ümberkorraldused inimese kromosoom 2 – vähemalt 9 peritsentrilist inversiooni.
Genoom - liigiomases ühekordses kromosoomikomplektis sisalduv geneetiline materjal (inimese genoom koosneb 24kromooomist)
Genoom - viiruse sees paiknev nukleiidhape, mis sisaldab pärilikku infot(RNA&DNA), seda ümbritseb valguline kapsiid.
Genoom – rakus sisalduv pärilikkuainet kandev materjal, aluseks prokarüootse ja eukarüootse raku liigitamisel.
Genoommutatsioonid - homoloogiliste kromosoomide arvu muutused 2.ökosüsteemides toimuvad muutused-ökoloogiline tasakaal.
Genoom – on ühes liigiomases kromosoomikomplektis (haploidne kromosoomistik) sisalduv geneetiline materjal.
Genoom - liigiomases ühekordses kromosoomikomplektis sisalduvat geneetilist materjali nimetatakse genoomiks.
Genoomiks on lineaarne dsDNA, mille otste läheduses asuvad 900 bp pikkused inverteeritud korduvjärjestused.
Genoom - liigiomastes kromosoomides sisalduv geneetiline materjal, st liigiomane kromosoomide komplekt.
Genoomis on seda ligi 400 aluspaari pikkust kordusjärjestust 10 6 koopiat, mis moodustab ~10% genoomist.
Genoom - täiskomplekt (n) kromosoome (ja seega geene), mis pärandub terviküksusena ühelt vanemalt.
Genoom on nukleiinhape, kromosoom on kompleks nukleiinhappest ja tervest erinevast reast valkudest.
Genoom – 1 tuuma DNA Päriliku aine esinemine: Rakk ei pooldu: DNA biheeliks ümber histoodide.
Genoomiks nimetatakse liigiomases ühekordses kromosoomikomplektis sisalduvat geneetilist materjali.
Genoomis on rohkesti muutlikke piirkondi e lookusi, mida saab eristada fragmentide pikkuste järgi.
Genoomis on 17 kb DNA piirkond, milles paiknevad gaasipõiekeste moodustumiseks vajalikud geenid.
Genoom - liigiomases ühekordses kromosoomikompl sis geneet materj alleel-ühe geeni erivormid
Genoom - 1 nukleiinhappe molekul (jaotatakse DNA, RNA viirused) Viiruse genoom (3-300 geeni)
Genoom - ühes liigiomases kromosoomikomplektis sisalduv geneetiline materjal ehk sisuliselt
Genoom on lineaarne, rekombinatsioon genoomisiseselt, orientatsioonimuutused on võimalikud.
Genoommutatsiooniks nimetatakse indi- viidi (raku) normaalse liigiomase kromosoomistiku arvulist muutust.
Genoom on organismi kõigi kromosoomide DNA. Eukarütoosed genoomid: Reeglina suur genoom.
Genoom on lineaarne, kaheahelaline, kummaski 5’ otsas kovalentselt terminaalne proteiin.
Genoom – liigile iseloomulikus ühekordses kromosoomikomplektis olev geneetiline info.
Genoomis on sadu või tuhandeid psedogeene, mõned neist kümneid miljoneid aastaid vanad.
Genoom – täiskomplekt kromosoome (ja seega ka geene), mis pärandub ühelt vanemalt.
Genoom on normaalne kromosoomide arv rakus (inimene 46). Tekivad meioosis ja mitoosis.
Genoom - liigiomases ühekordses kromosoomikomplektis sisalduv geneetiline materjal.
Genoomiga on asjaolu, et vanematelt saadud geneetilist materjali hoitakse eri tuumades.
Genoommutatsioon – mutatsioonilise muutlikkuse vorm, mis seisneb kromosoomide arvu muutuses.
Genoom – on ühes liigiomases kromosoomikomplektis sisalduv geneetiline materjal.
Genoommutatsion - mutatsioonilise muutlikkuse vorm, mis seisneb kromosoomide arvu muutuses.
Genoom - kromosoomikomplekt, mis sisaldab geneetilist materjali(24 kromosoomi)
Genoomiks on üks kaksikahelaline DNA molekul, mis on tavaliselt rõngasmolekul.
Genoommutatsioonist on näiteks inimesel tingitud Downi Klinefelteri ja Turneri sündroom.
Genoom – liigiomases ühekordses kromosoomikompletis sisalduv geneetiline
Genoom on mitoosi metafaasis kõige kokkupakitum, kõige paremini näha.
Genoom on väike. Kasvavad ainult elusrakus, on rakusisesed parasiidid.
Genoomipank e. DNA pank- bakterites ja pärmseentes kloonitud DNA fragmendid
Genoom on väike. Mitmete klamüüdiate genoomid in sekveneeritud.
Genoom – kõige tähtsam viiruse osa. Määrab viiruse omadused.
Genoomist on kordus DNA. Inimesel ja bakteritel 233 ühesugust geeni.
Genoommutatsioon – kogu kromosoom või kromosoomid kaovad või lisanduvad.
Genoommutatsioonid – kogu kromosoom või kromosoomid kaovad või lisanduvad.
Genoom on väike. Täielikud genoomijärjestused paljudel olemas.
Genoommutatsioon - toimuvad homoloogiliste kromosoomide kordsuse muutused.
Genoommutatsioon – mutatsioonilise muutlikkuse toimega orgaaniline aine.
Genoom - ühekordses kromosoomistikus sisalduv geneetiline info
Genoom – ühekordses kromosoomikomplektis olev geenide kogum.
Genoom - kromosoomikolmpliktis sisalduv geneetiline materjal.
Genoom - kogu pärilik materjal, mis on viljastatud munarakk.
Genoommutatsioon - muutused toimuvad homoloogiliste kromosoomide arvus.
Genoommutatsioonid - muutused homoloogiliste kromosoomide arvu kordsuses
Genoommutatsioon - Väikesed muutused DNA nukleotiidses järjestuses.
Genoommutatsioonid – homoloogiliste kromosoomide arvu kordsuse muutus
Genoom - Kromosoomides sisalduv kogu geneetiline materjal.
Genoommutatsioonist on näiteks inimesel tingitud teistes organismides.
Genoom - liigile omane ühekordne kromosoomide komplekt.
Genoommutatsioonid on rohkem omased seentel ja taimedel kui loomadel
Genoom – nukleiinhapped säilitavad pärilikku infot.
Genoom on segmenteerimata (-)ssRNA; virionides RNP-na.
Genoommutatsioonid on homoloogiliste kromosoomide arvu muutused.
Genoom on liigile omane üekordne geenide komplekt.
Genoomi suuru ehk DNA hulk on väiksem kui eukarüootidel.
Genoommutatsioon - homoloogiliste kromosoomide arvu muutused.
Genoomide alusel on võimalik uurida geneetilist sugulust.
Genoom on tsirkulaarne, umbes 8000 aluspaari.
Genoomivahimees - püüab likvideerida DNA kahjustusi.
Genoom on antud liigi täielik geenikogum.
Genoommutatsioon – kromosoomistiku arvuline muutus
Genoomide uurimisel on suureks abiks bioinformaatika.
Genoomil on 5’ cap ja 3’ polüA saba.
Genoomselt rna - lt on mitmeetapiline protsess
Genoom - säilitavad pärilikku infot
Genoommutatsioonid - muutused kromosoomide arvus.
Genoom – haploidne kromosoomistik.
Genoomi geenid on üle kolinud tuumagenoomi.
Genoomi dna - sse soovitaval kohal.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Genoom -  liigiomases ühekordses kromosoomikomplektis sisalduv geneetiline materjal. Inimesel 24 genoomi.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun