Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Gaaside olekuparameetrid - rõhk P, temperatuur T, kogus (aine hulk) n, ruumala V,
Gaas - - Gaasisegu Vedelik vihm, udu aerosool - tahke tolm, suits aerosool - Vedelik Gaas Vaht Vaht Adsorbeerunu Vedelik Emulsioon kolloidlahus d tahke suspensioon kolloidlahus gaas Lahus (vedelike segud) Lahus Tahke Gaas Tahke vaht, Tahke vaht Adsorbeerunu Vedelik gaasimulle Tahke vaht d Tahke sisaldavad Tahked gaas mineraalid kolloidlahus Kristallvedelik Tahke vaht, vedelike ed Tahked tilku sisaldavad lahused, mineraalid segakristallid Segud
Gaasivahetus kopsudes ehk väline hingamine - kopsukapillaarides olev veri rikastub hapnikuga ja annab ära süsihappegaasi (CO2); 2. Gaaside difusioon alveoolide õhu ja vere vahel; 3. Hapniku ja süsinikdioksiidi transport verega; 4. Gaaside difusioon kudede ja vere vahel; 5. Sisemine ehk kudede hingamine toimub rakkudes.
Gaasiline tsükkel - biokeemiline tsükkel Geoloogiline aineringe- geoloogiline aineringe viib Maa pinnal murenenud kivimid maakoore liikuvais osades suurde sügavusse, kus need moonduvad ja toob moondekivimid hiljem jälle maapinnale murenema (on pidev kivimite ringlemine). Ulatuse ja kestuse järgi eristatakse mitmesuguseid aineringeid: 1) väike geoloogiline aineringe 2) suur geoloogiline aineringe 3) bioloogiline aineringe Globaalne väljasuremine – taksoni kõigi isendite hävimine tervel planeedil.
Gaasidest on vedelikus molekulaarjõud tugevamad ja väikestes piirkondades ilmneb kristallitaoline korrapärane struktuur, nn. lähiskorrastus, mis avaldub selles, et teatava, nii vedelikust kui ka selle temperatuurist sõltuva aja jooksul võngub vedeliku molekul kindla keskme ümber ning seda ümbritsevad ühed ja samad korrapäraselt paiknevad naabermolekulid. Seejärel toimub spontaanne ja kiire üleminek mingi teise võnkekeskme juurde ning seetõttu ka naabermolekulide osaline vahetumine.
Gaasides on polarisatsioonikaod tühised ja seetõttu nõrkades elektriväljades (allpool ionisatsiooni algust) esinevad peaasjalikult juhtivuskaod 3.9.3. Vedeldielektrikute läbilöök Vedelike läbilöögi mehhanism sõltub suuresti lisandite kontsentratsioonist selles Eristatakse sillakeste, puhta elektrilise läbilöögi ja soojusliku läbilöögi teooriaid sillakesed moodustuvad juhtivatest või suure dielektrilise läbitavusega osakestest – eeldab lisandite olemasolu.
Gaasilise faasi - peam N2, 02, CO2, H2S, SO2, NH3 ja CH4. Sellest tingituna sõltub metallide korr kiirus ja korr tüüp suuremal või vähemal määral peamiselt 14 pinnase omadusest: pinnase tüüp, pinnase asukoht, struktuur, homog, Maa eritakistus, vee sisaldus, pH, üldine 19 Keemia ja materjaliõpetus happesus kuni pH=7, redokspotentsiaal pH=7 juures, Ca- ja Mg-karbonaadi sisaldus, väävelvesiniku ja sulfiidi sisaldus, süsi ja koks, kloriid- ning sulfaatioonide sisaldus.
Gaasiläbivuse tegur – gaasi hulk liitrites (m3), mis läbib vaadeldavast materjalist 1m paksusega seina 1m2 pinna 1h (s) jooksul, kui rõhkude vahe on 1mmHg (Pa=N/m2). •Aurujuhtivus ja -läbilaskvus – auru mass kg, mis läbib materjali paksusega 1m ühe pinnaühiku suuruses 1m2 1s jooksul, kui materjali vastaspooltel on rõhkude vahe 1Pa antud to juures (läbilaskvuse ∂ puhul ühikpaksuse asemel materjali tegelik paksus). Aurukindlus on –juhtivuse pöördväärtus.
Gaasilisele olekule on iseloomulik, et • molekulid, aatomid täidavad ühtlaselt kogu ruumi, mis neile antud on ning mis on tunduvalt suurem gaasiosakeste summaarsest ruumalast; • molekulide mõõtmed on väga väikesed võrreldes nendevaheliste kaugustega; • molekulid on pidevas korrapäratus soojusliikumises (Browni liikumises); • molekulidevahelised jõud (van der Waalsi jõud) on väga väikesed, seetõttu on gaaside tihedus väike.
Gaasivahetus – kudede vasutamine Neuron - närvirakk hapnikuga ja rakuhingamisel tekkinud süsihappegaasi eemaldamine Närvikude – kude, mis suudab vastu organismist. võtta ärritusi, neid töödelda, erutust edasi kanda ja salvestada.
Gaasiline vesinik – sai esimesena Paracelsus XVI saj. – uuris põhjalikult H.Cavendish, 1776 – elementaarne loomus: A.Lavoisier, 1783 Elemendina: mõõduka aktiivsusega, o.-a. 1, 0, -1 3 isotoopi: 1 H – prootium (“taval.” vesinik)
Gaasivahetus kopsudes on tingitud sellest, et alveoolide õhus ja kopsudesse tulevas venoosses veres on hapniku ja süsihapegaasi rõhk erinev: hapniku rõhk on alveoolides kõrgem kui veres, süsihapegaasi rõhk veres kõrgem kui alveoolides.
Gaasikütte paigaldamisel on põlemisgaasid juhitud otse vanasse korstnalõõri lõõre eelnevalt ette valmistamata (tavaliselt paigaldatakse korstnatelliste kahjustumise vältimiseks sel puhul lõõri sisse spetsiaalne metallkest, kuid sageli ei ole seda tehtud). Lagunevatest korstnapitsidest katusele kukkuvad tellised võivad omakorda kahjustada katusekatet, eriti eterniit- ja kivikatuste korral, mis on löökide suhtes tundlikud.
Gaasitorustik - gaasijaotusjaamadest reguleerpunktini,jaotustorust gaasireguleerimispunktist kohalikereguleerimisseadmeteni,majasisestusest Magistraaltoru jaguneb:kõrgsurve 1klass(üle25kg/cm2)2klass(12-25) ja 3klass kuni12 Linnavõrgud jaguneb:madalsurve alla0,5: kesksurve kuni3: kõrgsurve kuni 12 Linnade ja asulate torud maareljeefi 1,5m sügavusel,languga mitte alla 0,02(märg gaas) Kuiv gaas 1m languta.
Gaasivahetuse tasandil on asi palju kiirem: organismi jaoks on ohtlikO2 puudus – inimene peab vastu 5 min. Väga probleemne on ka hapniku liig – kui ta hingab puhast hapnikku – a) puhta hapniku sissehingamisel häirub hingamisrütm, kuna piklikus ajus asuv hingamiskeskus emm erutub üle. Mida kõrgem on hapniku protsent seda rohkem tekib vabu radikaale -> 1,5-2 nädalaga saab inimene kopsukahjustuse.
Gaasidel 50 - 80 oC. Soovitatakse kasutada vastuvooluskeemi, siis tuleb soojusvaheti väiksema küttepinnaga. Soojus-vahetitele esitatavad nõuded: majanduslikkus, suur soojustootlikus, etteantud tehnoloogilise protsessi ja kvaliteedi tagamine, lihtne konstruktsioon, kompaktsus, seadme väike mass ja remont ning töökindlus ettenäht ekspluatatsioonile, praegune tehniline ja esteetiline tase.
Gaasikeevituse puuduseks on väike läbisulatusvõime ,mistõttu on piiratud materjali paksus(4...6 mm).Iseloomulik madal tootlikkus ja kasutegur ~30...60%, suured kulutused keevitusgaasidele.Gaaskeevituse osatähtsus on tänapäeval väike,kasutatatkse peamiselt remonttöödel.Gaasileeki kasutatakse energiaallikana jootmisel ja metalli kuumutamiseks termolõikamisel,aga ka keevistoodete leekõgvendamisel.
Gaasbetoonseintega - välissein 9 80 taldmikuta taldmikuta - sisemine kandesein 13 120 50 taldmikuta Sama, ühekorruseline: 30 või 40 cm paksune keldrisein taldmiku laiusega cm: - välissein 6 60 taldmikuta - sisemine kandesein 10 100 taldmikuta Keldrita, kahekorruseline, 25 cm paksune lintvundament taldmiku 25-cm lint: raudbetoonlagede ja laiusega cm: postid gaasbetoonplokkidest 40*40 cm
Gaas – aine, mis norm rõhul 1 atm ja toatemperatuur(18-23°C) on täielikult gaasilises olekus (ainel pole kindlat ruumi ega kuju). Aur – selline aine gaasilises olekus, mille keemistemperatuur on kõrgem kui toatemperatuur, nt veeaur (st gaasilises olekus olevad ained, mis tavatingimustes on kas vedelad või tahked, nt vesi (vedel), jood (tahke)).
Gaasi kütteväärtus on soojushulk, mis eraldub 1 normaalkuupmeetri gaaskütuse täielikul põlemisel. Teatud aja jooksul põletatakse kalorimeetris V1 m3 gaaskütust.
Gaasikompressor - soojuspumba ringprotsess q1 = 4'-3-2-1'-4' = h2 – h3 = cp(T2 – T3) T 2* p1 2 q*1 = 4'-3-2*-2*'-4' = h2* – h3 = cp(T2* – T3) q1 = 1'-2-2*-2*'-1' = h2* – h2 = cp(T2* – T2) p0 q0 = 4'-4-1-1'-4' = h1 – h4 = cp(T1 – T4) 3 Tü q*0 = 4*'-4*-1-1'-4*' = h1 – h4* = cp(T1 – T4*) TA 1 q0 = 4'-4-4*-4*'-4' = h4* – h4 = cp(T4* – T4)
Gaaside korral on molekulide keskmine kineetiline energia palju suurem molekulidevahelisest potentsiaalsest energiast ja ideaalse gaasi korral loetakse potentsiaalne energia võrdseks nulliga. Vedelike korral on molekulide keskmine kineetiline energia ligikaudu võrdne keskmise potentsiaalse energiaga, aga tahkiste korral sellest palju väiksem.
Gaas on aine agregaatolek, milles osakesed (aatomid ja molekulid) liiguvad vabalt, olemata püsivas vastasmõjus aine teiste osakestega.
Gaasi rõhk – p Pa = N/m2 kg/(s2*m) 3 Gaasi ruumala – V l = dm Gaasi absoluutn temperatuur – T K o Gaasi temperatuur Celsiuse skaalas – t C Gaasi mass – m kg Gaasi molaarmass – M kg/mol Gaasi universaalkonstant – R 8,31 J/(mol*K) Siseenrgia muut – ΔU J Gaasipoolt tehtud töö – A J Soojusmasina kasutegur – η –
Gaasi sektoris on suurim ettevõte AS Eesti Gaas, kellele kuuluvad ülekande- ja suurim jaotusvõrk. Lisaks Eesti Gaasile tegutseb Eestis veel üle 10 väiksema gaasi jaotusvõrgu ettevõtte, kelle turuosa ei ole märkimisväärne. Kehtiva maagaasi seaduse kohaselt on nõutav ülekande, jaotuse ning müügi eristamine raamatupidamises.
Gaasi olekuvõrrandi - ga pVkm=RT. Korrutame esimest võrrandit kilomooli ruumalaga V km: pVkm=2/3(nVkm)ε→. Teinud ideaalse gaasi olekuvõrrandis asenduse R=N Ak ning arvestanud, et NA/Vkm=n, saame valemi: p=nkT. Kui on tegemist mitme gaasi seguga, on erineva massiga molekulidel erinevad keskmised kiirused, kuid sama keskmine energia.
Gaas - soojuskandjaga Magnox reaktor (Magnesium non-oxidising) ja hiljem rikastatud uraani kütusega täiustatud gaasjahutusega reaktor AGR, mis mõlemad sobisid nii energia- kui ka Pu- tootmiseks. Ühendkuningriigi ja Läänemaailma esimeseks tööstuslikuks tuumajaamaks sai 1956. a. 50 MWe Calder Hall-1 Sellafieldis.
Gaaskeevitusseadm - ga metalli lõik-ne.Lõikepõletite ülesanne on segada põlevgaas hapnikuga ja juhtida lõigatava metalli pinnale kuumutusleek ning lõikav hapnikujuga.Käsilõikamise põleteid:*põlevgaasi liigi järgi*põlevgaasi ja hapniku segamise viisi järgi*otstarbe järgi *lõikeviisi järgi tükeldus- pinnalõikamis-
Gaaslaseritega on saadud valguse seni ületamatud koherentsus, monokromaatilisus ja suunatus. Võimsamad ja suurimad gaaslaserid on jugalaserid ehk gaasidünaamilised laserid (võimsus 104-105 W). Neis lastakse tuline aktiivgaas läbi düüside ülehelikiiruslikult paisuda, kusjuures ta järsult (adiabaatiliselt) jahtub.
Gaasi molaarruumala - ühe mooli gaasilise aine ruumala; tähis Vm; normaaltingimustel on gaasilise aine ruumala 22,4 dm3/mol.
Gaaskeevitamine on keemilisel reaktsioonil Hõõrdkeevitamisel moodustub keevisliide põhinevate sulakeevitusprotsesside üldnimetus, kus üksteise suhtes pöörlevate või vibreerivate detailide energiaallikana kasutatakse hapniku ja põlevgaasi vastastikusel hõõrdumisel tekkiva soojuse ning segu põlemissoojust.
Gaasi rõhk on võrdeline tema tihedusega lörtsiga. Õhutemp tavaliselt +1 - +3°, Vihm – piisa diameeter üle 0,5 mm muutumatu temp juures, pV=RT üksikuil juhtudel kuni -10°C Uduvihm (drizzle) - alla 0,5 mm Kiilasjää (glazed ice) – jääkiht maapinnal, Virga – vihmajooned Õhuvoolu mõjutavad jõud.
Gaasimaskid on odavamad kui suruõhu hingamisaparaadid, kaasaskantavad, kerged kasutada ning hoiustada.
Gaas - tm täidetud lämmastiku, vesiniku või heeliumiga (iga järgnev madalama temp-i mõõtmiseks). Aur-tm-d põhinevad vedeliku küllastusrõhu sõltuvusel temp-st – nad on tundlikud, aga eksponentsiaalsete skaaladega. Manom vedelik-tm-d täidetud elavhõbeda või orgaanilise vedelikuga.
Gaas on mudel, mis küllalt hästi kirjeldab reaalsete hõrede gaaside käitumist.
Gaasiveolaevad on tulekahju suhtes ohutud, sest vaatamata suurele hulgale lenduvale ja tuleohtlikule ainele puuduvad lastiruumides kaks tulekolmnurga elementi – hapnik ja kuumus. Kui aga gaas pääseb atmosfääri, võib iga säde gaasi väga madala leekpunkti tõttu põhjustada tulekahju.
Gaasid c1 - C4 <0 Petrooleeter C5-C7 30-100 Bensiin C5-C10 40-210 Petrooleum C10-C18 150-320 Diislikütus C12-C20 200-350 Gaasiõli C14-C22 230-360 Solaarõli C20-C30 300-400 7 Krakkimine Krakkimisel kasutatakse lähtematerjalidena naftafraktsioone, mille keemispind on üle 200 kraadi.
Gaasikeskkonnas on atmosfääris lämmastikku (inertgaas), süsinikdioksiidi ning argooni.
Gaaskeevitusega on pool automaat keevitusel kaitsegaasis olulised eelised-1.termilise mõju ala on väga kitsas mistõttu detail deformeerub vähe või ei deformeeru ültse.2.kattevärv põleb ära kitsa ribana ning ette valmistus rihtimis ja viimistlustööde maht väiksem.
Gaasid c1 - C5 - looduslik gaas Raske fraktsioon suunatakse kolonni põhjast toruahju 1 9.PRODUKTID METAANI BAASIL 2.Bensiin (gasoline) C6-C10 - lennukibensiin, autobensiin, kergeks krakkimiseks (480°C ja 4000-5000 kPa) . Need on peamiselt metanool ja formaldehüüd.
Gaasivakuoolid on valgulise membraaniga põiekesed, mis esinevad mõnede bakterite tsütoplasmas (aitavad vees elavatel organismil pinnale tõusta või laskuda). Bakterid paljunevad pooldumise teel (eelneb raku kasvamine ja varuainete süntees) ning suhteliselt kiiresti.
Gaasi kulu - W mmH O2 mV C mmHg s mõõturi näit 1 5 100 0.132 26 772 0 2 5 100 0,133 27 772 120 Enne: 3 5 100 0,131 28 772 240 223,970 4 5 100 0,130 28,5 772 360 pärast: 5 5 100 0,126 29,5 772 480 224,654 6 5 100 0,122 30 772 600 vahe: Kesk. 0,129 28 0,684 3C
Gaas käis - ehk kinnasfilter on näha joonisel 3.5. Ventilaator imeb tolmuse gaasi läbi tolmukottide (käiste), mille alumised lahtised otsad on kinnitatud gaasijaotusresti avade külge ning ülemised suletud otsad raputusmehanismiga ühendatud raami külge.
Gaas - vesinik;vesinikku nimetatakse hüdrogeeniumiks (vee tekitamine 2H2+O2=2H2); vesinik ja helium EI reageeri,õhulaevade täitmiseks 6)Keemia kujunemine teaduseks-18.-19.saj. 7)Keemia hariduse kujunemine-19.saj. 8)Tänapäeva keemia-20.-21.saj.
Gaas - gaasiline faas, mille Auruks nim. gaasilist faasi vedeliku pinna kriitilise temperatuuri ületamisel pole lähedal. Gaas- gaasiline faas, mille võimalik gaasi kokku surudes enam kriitilise temperatuuri ületamisel pole vedelikuks muuta.
Gaasimaskil on lisaseade, mis võimal- pandud ülesandeid pikemat aega kui dab tarbida vett, mis on eriti tähtis, ilma õhuvahetuseta kummist ülikon- sest keemiakaitsevarustuses toimub nas. Moodsa ülikonna puhul on sõdu- inimkeha dehüdratatsioon.
Gaaslahenduseks nimetatakse elektrivoolu tekkimist gaasis tingituna gaasi ioniseerumisest.[viide?] Lähtudes välistegurite olemasolust või puudumisest jagunevad gaaslahendused vastavalt sõltuvateks gaaslahendusteks ja sõltumatuteks gaaslahendusteks.
Gaaside puhul on normaaltingimustel kõikide gaaside molaarruumala 22,4 dm3/mol ehk üks mool gaasi võtab enda alla ruumala 22,4 dm3 Keemiliste sidemete liigid: Kovalentne side- Ühiste elektronpaaride abil moodustunud side, esineb aatomite vahel.
Gaasijuhet on töös, siis need suudavad transportida kuni 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. See tohutu gaasi hulk, rahuldab rohkem kui 26 miljardi Euroopa majapidamise gaasivajadust. Loodetakse, et Nord Stream kestab vähemalt 50 aastat.
Gaasitamine - Hoonete deinfitseeriminseks.
Gaasides - ioonmobiilsus Ioone sisaldavale lahusele pinget rakendades hakkavad ioonid liikuma, katioonid (+) katoodile (-), anioonid (-) anoodile (+). Kapillaarelektroforeesil toimub ainete elektroforeetiline lahutamine kapillaarkolonnis.
Gaaslahenduslamp on seadis milles elektrienergia muundub valgusenergiaks, kui selle kolvis olevat gaasi või mingit muud ainet (helavhõbe, halogeen) gaasi läbib elektrivool või selle toimel tekitatakse kiirgus, mis paneb luminofoori helendama.
Gaaside sisaldus on katlavee tähts omadus.
Gaasides on molekulide vaheline kaugus nii suur, et nende vahel sidemeid praktiliselt pole. Vedelikes ja tahketes ainetes on molekulide vaheline kaugus väike ja sellepärast esinevad molekulide vahel vastastikused tõmbejõud.
Gaasiline jääk - või kõrvalsaadus, mis sisaldab kahjulikke aineid ja vajab puhastamist[1]. Heitgaasid võivad olla ka looduslikku päritolu (tekivad nt. äikese, vulkaanilise tegevuse ja mikrobioloogiliste protsesside tagajärjel)
Gaaside lahustumisel on aga ülekaalus solvatatsioonil vabanev energia ∆H 2 , seega on lahustumine eksotermiline (∆H < 0). Vastavalt Le Chatelier' printsiibile nihkub temperatuuri tõstmisel tasakaal endotermilise protsessi suunas.
Gaas b on järelikult O2. Reaktsioonivõrrand on: F2 + 2H2O = 4HF + O2 3) Lilla auru eraldumine viitab joodi osalemisele reaktsioonis, seega C – I 2. Põhireaktsioon toimub metalli ja joodi vahel ning moodustub jodiid.
Gaasivahetus - kudede pidev varustamine hapnikuga ja ühtlasi oksüdeerumisel tekkiva süsihappegaasi kehast eemaldamine. Hingamisteed(õhk liigub seda teed),kopsud(gaasivahetus õhu ja vere vahel).Hingamisega kaasneb veekadu.
Gaasides on k väärtus määratud kaootilise liikumise keskmise kiirusega, seega on võrdeline T / m , samuti isohoorilise erisoojusega cv . Gaasid on halvad soojusejuhid, võrreldes vedelike ja enamuse tahkete ainetega.
Gaas - gaas (õhk) gaas-vedelik (soodavesi - CO2 vees) gaas-tahke (H2 pallaadiumis) vedelik-gaas (veeaur õhus) vedelik-vedelik (viin -etanool vees) tahke-vedelik (NaCl vees, merevesi) tahke-tahke (valgevask Cu/Zn)
Gaaside korral on ülekaalus solvatatsioonil vabanev energia ΔHs, seega on lahustumine eksotermiline (ΔHl < 0). Vastavalt Le Chatelier' printsiibile nihkub temperatuuri tõstmisel tasakaal endotermilise protsessi suunas.
Gaasidest on veeaur, süsinikdioksiid (süsihappegaas) CO 2, metaan CH4, naerugaas N2O ja ka maalähedane osoon O3. Ühtekokku on selliseid gaase atmosfääris üle 40 nimetuse ja neid nimetatakse kasvuhoonegaasideks.
Gaas - 161, 5 Etaan C2H6 CH3CH3 gaas - 88, 0 Propaan C3H8 CH3CH2CH3 gaas - 42, 2 Butaan C4H10 CH3CH2CH2CH3 gaas - 0, 5 Pentaan C5H12 CH3CH2CH2CH2CH3 vedelik 36, 0 Heksaan C6H14 CH3CH2CH2CH2CH2CH3 vedelik 69, 0
Gaas - tahke (H2 pallaadiumis) Soojushulka, mis eraldub või neeldub teatud koguse lahustatava aine (1 mol) vedelik-vedelik (etanool vees) lahustumisel teatud koguses lahustis nimetatakse lahustumissoojuseks.
Gaaskeevitus - või muu gaasleektöö (lõikamine, painutamine ja venitamine) tegemiseks võib kasutada tööstuslikult valmistatud ning valmistaja ja omaniku poolt määratud tähtaegadel katsetatud töövahendit.
Gaasiläbilask - valandid temperatuurini 500…700 °C. Valandite vuse parandamiseks tehakse valuvormi ventilatsioo- eemaldamiseks (väljalöömiseks) kasutatakse spet- nikanalid või suurendatakse vormi poorsust.
Gaasijuhtme tööeaks on kavandatud 50a. • Projekti alustati aastal 1997. Kolm aastat kestnud uuringute alusel veenduti veealuse gaasijuhtme teostatavuses ja aastal 2000 anti sellele Euroopa Liidu projekti status.
Gaasilised alkaanid on lõhnata, vedelad bensiini lõhnaga. Värvus muutub süsinikahela pikenedes värvusetust-kollakaks-pruuniks (erinevad naftafraktsioonid). Tuntumad alkaanid, nende omadused, kasutus, saamine:
Gaasi siserõhk on määratud kahe jõuga: 1)magma enese rõhk 2)magma viskoossus Maapinna lähedal ümbritsev rõhk on madal ning gaasimullide rõhk võib ületada viskoossuse viies niimoodi plahvatuseni.
Gaaskeevita - Sulamistemperatuuri järgi eristatakse pehme- mise osatähtsus on tänapäeval väike, seda kasuta- joodiseid (sulamistemperatuur kuni 450 °C) ja kõva- takase peamiselt remonttöödel.
Gaaside lahustumine on eksotermiline ja väheneb temperatuuri meetoditega, mille tulemuste põhjal koostatakse omadus-koostis staadiumite kiirused erinevad tavaliselt oluliselt ja summaarse kiiruse tõustes.
Gaasipliit on kasutusel 23 % korteritest, ülejäänutel on elektripliit, kuid nendest veerand kasutab ka olemasolevat puupliiti. Õhuniisuti ei ole kasutusel üheski uuringus osalenud korteritest.
Gaasilistel ainetel on Cv maksimaalväärtus 3R. Suurim soojusmahtuvus on polümeersetel materjalidel, väiksem keraamilistel materjalidel ja metallidel. Metallidest on suurim soojusmahtuvus alumiiniumil.
Gaasideks nim. aineid, mille keemistemperatuur normaalrõhul on alla 20°C. Gaasis on molekulidevahelised kaugused suuremad, kui molekulide mõõtmed, kusjuures osakesed liiguvad ruumis vabalt.
Gaasi rõhk on võrdeline gaasimolekulide konsentratsiooniga ja kulgliikumise keskmise energiaga (gaasi molekulide keskmise kin.energiaga). Rõhk on seda suurem mida rohkem molekule ja energiat.
Gaas - misel kasutatakse lisametalli (traat, vardad), mille jootmisel toimub kuumutamine gaasileegi abil nagu keemiline koostis peab olema keevitatavale metallile gaaskeevitamiselgi.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gaas on veeaur, kuid lisaks talle omavad märkimisväärset mõju ka süsinikdioksiid, metaan, lämmastikoksiidid, freoonid jne. Kuigi inimese poolt atmosfääri paisatava süsinikdioksiidi hulk on võrreldes looduses ringlevate kogustega suhteliset väike, võib sel pika ajavahemiku jooksul olla ometi märgatav mõju (http://kuninga.parnu.ee/?download=Eesti %20kliima.pdf, 2010).
Gaaside korral on molekulide keskmine kineetiline energia palju suurem molekulidevahelisest potentsiaalsest energiast ja ideaalse gaasi korral loetakse potentsiaalne energia võrdseks nulliga.
Gaasilistest alkaanidest on tuttavamad propaan ja butaan, mis kuuluvad vedelgaasi koostisse Vedelad kuuluvad bensiini, diiselkütuse jne koostiss Poolvedelad on tuntud vaseliinina ja tahked parafiinina.
Gaas - maagaas Loodusliku gaasi alla käib- naftagaas "rasvanegaas"- sisaldab küllalt palju raskeid süsivesinikke Kütustekoostis: Tahked ja vedelkütused koosnevad 3põhi osast.
Gaasivahetus on tähtis fotosünteesivatele vetikatele (tahavad süsinikdioksiidi). Tuuleenergia mõjutab paljusid protsesse, mis on olulised globaalse keemilise olukorra seisukohast.
Gaaside tihedus on suhteliselt väike, seepärast on molekulidevahelised jõud nõrgad, molekulid liiguvad korrapäratult ja peaaegu vabalt ning täidavad ühtlaselt suvalise ruumi.
Gaasilised on aerosolid. Ravimi säilitamistingimustes on sageli märgitud - säilitada valguse, niiskuse, külmumise eest kaitstult; on antud erinevad temperatuuri piirangud.
Gaasikromatograafia on füüsikaline lahutusmeetod, kus segu komponendid jaotatakse kahe faasi vahel, millest üks on liikumatu sorbent ja teine, kandegaas, liigub määratud suunas.
Gaasi algruumala on 15 L, algrõhk 2 atm ja algtemperatuur 27 0 C. Kui gaas surutakse kokku ruumalani 12 L ja tema rõhk tõuseb 3 atm-ni, siis milline on gaasi lõpptemperatuur?
Gaasides on molekulide vahelised kaugused suurusjärgus 40⋅10−10 m . Kuivõrd molekulide läbimõõt on 1-3 Å (1 Å = 10-10 m), siis on esimene postulaat rahuldatud.
Gaas vedelikus – vaht N: vahukoor, seebivaht, Vedelik vedelikus – emulsioon N: majonees, kätekreem, tahke aine vedelikus – kolloidne suspensioon N: piim, värvid, tint.
Gaasitoru – HDPE b. Toolid, lauad – PP c. Nööbid – PS d. Kunstnahk – PPVC e. Tihend – PTFE f. Lateksvärv – SB g. Tekstiilkiud – PA h. Õlivoolik – NBR
Gaasiõlid - nimetatakse vedelaid naftasaadusi, mille mahust (k.a kaod) destilleerub temperatuuril 250 °C alla 65% ja temperatuuril 350 °C destilleerub 85% või rohkem.
Gaaskeevitus - või gaasleektööd tegeva töötaja varustusse peab lisaks tulekustutusvahenditele kuuluma balloonivõti ja -kaitsekuppel ning soojusisolatsiooniga kinnas.
Gaaside parameetrid on antud temperatuuril 20 °C ja sovool, PCB, askarel). Need on aga mürgised ja normaalrõhul 101,3 kPa. 2. Veeldumistemperatuur on antud normaalrõhul.
Gaaskeevitamine on keemilisel reaktsioonil põhinevate sulakeevitusprotsesside üldnimetus, kus energiaallikana kasutatakse hapniku ja põlevgaasi segu põlemissoojust.
Gaas - Kergesti kokku surutavad, ei sõilita kuju ega ruumala, täidavad kogu ruumi, Molekulide vahelised kaugused ületavad molekuli mõõtmeid sadu kordi.
Gaaside liikumiskiirusest – mida suurem see kiirus on, seda õhem on küttepindadel piirikiht, s.t seisva gaasikihi paksus, ja vastavalt seda intensiivsem on soojusülekanne.
Gaasisõda 44 - 45 -22 aprill 1915 kasutasid sakslase Ypreˇi juures kaasi esimest korda sakslased erilist edu ei saavutanud sellega -kasutusele tulid kaasimaskid
Gaaskütused –  vedelgaas, maagaas (surugaas) Sisepõlemismootorites, reaktiivmootorites ja gaasiturbiinseadmetes kasutatakse vedel- või gaaskütuseid.
Gaas – osakesed paiknevad hõredalt, osakesed liiguvad kaootiliselt, osakesed mõjutavad üksteist põrkumisel, gaas ei säilita kuju ega ruumala.
Gaasiline tsükkel – biokeemiline tsükkel 88. Setteline tsükkel – biokeemiline tsükkel 89. Evolutsioon – Maa elusa looduse pöördumatu ajalooline areng.
Gaasidel on molekulide keskmine kineetiline energi keskmisest potentsiaalsest energiast tunduvalt suurem - seetõttu on agregaatolekuks gaasiline olek.
Gaasivakuoolid - valgulise membraaniga põiekesed- vees olemiseks Bakterib paljunevad pooldumisega(eelneb kasvamine ja varuaine süntees)Paljunevad kiiresti.
Gaastäidislampidel on muude võrdsete tingimuste korral suurem valgusviljakus kui vaakumlampidel, sest kolvis rõhu all olev gaas takistab volframniidi aurumist.
Gaasitorusid on 21 446 km, vedela kütuse jaoks on torusid 59 km, õlitorusid on 6420 km. Helikopterite jaoks mõeldud lennujaamasid on Suurbritannias 11.
Gaasivahetuseks on lehtedel erilised moodustised -- õhulõhed (stomata, ainsuses stoma). Need tekivad meristemoidse õhulõhe emaraku korduval jagunemisel.
Gaas on heelium (He) T=const. M(He)=4g/mol p1=8Mpa=8000000 Pa He moolerisoojus k=1,67 t1=400°C V2;T2;L;Q=? T1=T2=673,15 K p2=0,14 Mpa=140000 Pa
Gaas - os. piknevad hõredalt,korrapäratult,vastastikm, nõrk(ainult põrgetelt),osakesed korrapäratult,põrkest põrkeni mööda sirglõike.
Gaasitermomeeter on praktikas ebamugav kasutada, pealegi nõuab ta anuma ruumala jäävust, mida pole laias temperatuurivahemikus mitte kerge realiseerida.
Gaasijaotus mehanism - korraldab kütusesisselaset ja heitegaaside eemaldamist ja väljalaset, tema ülesandeks on avada klappe, tema juurde kuulub nukkvõll.
Gaas on homogeenne. Kui segada kahte erinevat gaasi, siis nad segunevaddifusiooni teel nii, et igas ruumipunktis oleks nende suhe ühesugune.
Gaasilise - veeaur. Veeauru satub pidevalt aurumise käigus atmosfääri, kus ta koguneb ning kondenseerub ja sajab jälle sademetena maa peale.
Gaasijaotusklapid on suletud. Põlemisprotsessile järgneb gaaside kõrge rõhu toimel kolvi liikumine ülemisest surnud seisust alumisse surnud seisu.
Gaasilises olekus on molekulid mõeldavad, kuid ioonikristallid on kõik väga kõrgete keemistemperatuuridega ja enamasti lagunevad enne aurustumist.
Gaasidena on tegelikult suureks mureks, sest nende efekt maa kliimale, püüdes kuumust atmosfääri, mis muidu põrkuksid tagasi kosmosesse.
Gaaskromatograafia põhimõte - gaas/vedelik, gaas/adsorbtsioon •Kiire meetod gaaside segude ja ühendite, mille keemistemperatuur on alla 400 oC lahutamiseks.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gaasi molaarruumala - Vm - 1 mooli gaasi ruumala standardtingimustes Vm = 22,4 l Osarõhkude (partsiaalrõhkude) seadus (J.Dalton, 1801): gaasisegu üldrõhk (P) võrdub kõikide komponentide osarõhkude (pi) summaga . P = p1 + p2 + … pn = pi Osarõhk - rõhk, mida segukomponent omaks, kui ta (antud t-ril) üksinda täidaks segu koguruumala.
Gaasiline õhulämmastik – õhulämmastikku võivad siduda nii mullas vabalt elavad kui ka taimedega sümbioosis olevad mügaraid moodustavad bakterid.
Gaas - kokkusurutav, ei säilita kuju ega ruumala 3. Veeaur on ainus atmosfääri komponent, mille sisaldus õhus pidevalt muutub.
Gaasipakendis 3 - 5 päeva kauem värske kui tavalises atmosfääriõhuga täidetud kilepakendis. CO2 hoiab hallituse piimatoodetest eemal.
Gaas — ei omanda kindlat kuju ega ruumala ja on lenduv, osakesed pole omavahel seotud ning nende lennutrajektoor on sirgjoon.
Gaaside põhiseadused - Boyle- Mariotte seadus- Konstantsel temperatuuril on kindla koguse gaasi ruumala pöördvõrdelises sõltuvuses rõhuga.
Gaas – Molekulid asetsevad korrapäratult, teineteisest väga kaugel, kiirused on tohutultsuured, tõmbejõud ja tõukejõud
Gaaside partsiaalrõhk ehk osarõhk näitab milline osa üldisest rõhust kuulub antud gaasile – see on võrdeline gaasi mahuga gaaside segus.
Gaasidele on iseloomulik, et neid saab paisutada ja kokku suruda, st. neil ei ole kindlat kuju, mistõttu nad täidavad kogu anuma.
Gaaskeevitus on sulakeevitusviis, kus vajaminev kuumus metalli sulatamiseks saadakse põlevgaasi ja hapniku segust süüdatud leegist.
Gaaside puhul on normaaltingimustel kõikide gaaside molaarruumala 22,4 dm3/mol ehk üks mool gaasi võtab enda alla ruumala 22,4 dm3.
Gaasidel on üks eriline omadus, nimelt täidab gaas tervenisti anuma, millesse ta asetatakse ning samas võtab ta ka selle kuju.
Gaasides on kaugused molekulide vahel osakeste mõõtmetega võrreldes suured ja molekulide vastastikune toime suhteliselt nõrk.
Gaasijaotuseks on silindriseintes sisse- ja väljalaskeavad ning läbipuhkekanal. Silindri külge kinnitatakse karburaator ja summuti.
Gaasijaotusmehhanismi ülesanne on mootori gaasijaotusprotsesside juhtimine silindrite täitmisel värske õhuga ja töötanud gaasidest puhastanisel.
Gaas - gaasiline faas, mille kriitilise temperatuuri ületamisel pole võimalik gaasi kokku surudes enam vedelikuks muuta.
Gaasides –  (põhiliiselt) konvektsioon vedelikes – (põhiliselt) konevktsioon vaakumis – (ainult) soojuskiirgus
Gaasivahetus on kudede pidev varustamine kapnikuga ja ühtlasi • Eemaldab kehast mittevajalikke oksüdeerimisel tekkivad aineid.
Gaas - • täidab kogu ruumi • on kokkusurutav • osakesed on paigutatud korrapäratult • liikumine on korrapäratu
Gaasiliste osakeste – nn kuivade tuumade (ei sisalda vett), esineb ka niiskeid tuumi – hügroskoopsete ainete vesilahuste piisakesi.
Gaaslahendus - või pooljuhtdiood, mille tunnusjoonel on vooluteljega peaaegu paralleelne lõik, kus pinge sõltub voolust vähe.
Gaasi põhikomponentideks on süsinikoksiid (CO) ja vesinik (H2). CO oktaaniarv on 100. Generaatorigaasi saab kasutada ottomootori kütusena.
Gaas on õhust raskem ja vajub kanalisse ning kui seal tehnik tööd teeb, siis võivad olla sellel halvad tagajärjed.
Gaasi universaalkonstant - gaasi universaalkonstant R on töö, mida teeb 1 mool gaasi isobaarilisel paisumisel kui temperatuur tõuseb 1K
Gaaside puhul on molekulide vaheline kaugus Näiteks: vesi, lubi, süsinikdioksiid suur ja nad võivad täiesti vabalt liikuda.
Gaasihiiglase läbimõõt on 120 600 km.Kuigi Saturn on oma läbimõõdult ainult 20% Jupiterist väiksem, on ta mass 1/3 võrra väiksem.
Gaasivakuoolid – asuvad samuti bakteris, reguleerib kas bakter vajub põhja või tõuseb pinnale, toimib nagu kala ujupõis.
Gaasivakuoolis on sama, mis väliskeskkonnas ja gaasirõhk vakuooli sees on ca 1 at. Aerosoome on rakus mõni kuni mõnisada.
Gaasiline aine on aine agregaatolek, milles kõik osakesed liiguvad vabalt, olemata püsivas vastasmõjus teiste osakestega.
Gaasimaardla on välja arendanud Gazpromi, Wintershalli ja E.ON Ruhrgasi moodustatud ühisettevõte Severneftegazprom. (2)
Gaasivahetus kopsudes e. väline hingamine, mille käigus uuendatakse kopsude ventilatsiooniga osa alveoolides olevast gaasisegust.
Gaaskeevituse puhul on soojusallikaks keevituspõleti leek, mis tekib põlevgaasi ning tehniliselt puhta hapniku segu põlemisel.
Gaasiline tsükkel – reservfond on atmo- ja hüdrosfääris (C, O, N). Setteline tsükkel – reservfonf on maakoores (P, S).
Gaasivakuool – Gaasiga täidetud mahuti rakus, mis parandab ujuvust Varuainete kogumid – peamiselt N, P ja S-ühendid
Gaas - adsorptsioonikromatograafia (täidis on stats.faas), gaas-vedelikkromatograafia (täidis on kandja stats.
Gaasi tihedus on võrdeline rõhuga 3. Kui keha tihedus on 700kg/m³, siis see näitab, et 1m³ seda ainet kaalub 700kg.
Gaasina on ebastabiilne. • Vees lahustudes annab N2O3 lämmastikushappe HNO2, mis on nõrk hape (K = 4,3·10-4).
Gaasivahetus - kudede pidev varustamine hapnikuga ja ühtlasi oksdeerumisel tekkiva süsihappegaasi kehast eemaldamine.
Gaasid liiguvad - Aurustusküttepinnad ss ülekuumende ss ökonomaiseri ss õhueelsoendi ss gaasid läevad korstnapoole.
Gaasi töö - paisumisel tehtud töö A=FΔx. Nihe:suunatud sirglõik, mis ühendab keha algasukoha lõppasukohaga.
Gaasijaotusmehhanismi põhiosad on nukkvõll, nookurid ja klapid. Nukkvõlli paneb pöörlema väntvõll keti või hammasrataste kaudu.
Gaasikonteinerid - kasutatakse rõhu all vedelgaaside veoks Spetsiaalsed sisternkontenerid- radioaktiivsete ainete veoks
Gaasipilv on kokku tõmbumas, tekivad temas gaasivoolud, pilvede põrked ja muud tihedust suurendavad protsessid.
Gaasitahm on siiski neist kõige tugevam ja seepärast me kasutame just seda vormelautode rehvide valmistamiseks.
Gaaskeevituse osatähtsus on TIG-keevitust kasutatakse nii tänapäeval väikene, kasutatakse tootmises kui ka seadmete remondil.
Gaas on madalama põlemissoojusega (maksimaalselt 1000 ckal/m3) ja seda kasutatakse aurukatelde kütmiseks.
Gaasides on molekulid ükstesest keskmiselt niivõrd kaugel, et tõmbejõud nende vahel on tühiselt väikesed.
Gaasivaru on 1,9 triljonit m3. 81% elektrienergiast toodeti soojuselektrijaamades ja 19% hüdroelektrijaamades.
Gaasi temperatuur on võrdeline ruumala, seega gaasi temperatuuri suurenemisel (siseenergia suurenemisel) gaas paisub.
Gaasidest on veeaur, süsinikdioksiid (süsihappegaas) CO2, metaan CH4, naerugaas N2O ja ka maalähedane osoon
Gaasijaoutusmehhanismi ülesandeks on õigeaegselt sisse lasta värske küttesegu(diislil õhk) ja välja lasta läbitöötanud gaasid.
Gaasiturbiinile on iseloomulik see, et turbiini mehhaanilisest tööst 2/3 kulub kompressorile ja 1/3 generaatorile.
Gaaslaserile on omane kiirguse suur monokromaatilisus, lainepikkuse stabiilsus ja kiirtekimbu väike hajumisnurk.
Gaasilises olekus on molekulidel veelgi rohkem energiat ja nad ei sõltu üksteisest ning võivad täita kogu anuma.
Gaasivahetus - kudede varustamine hapnikuga ja rakuhingamisel tekkinud süsihappegaasi eemaldamine organismist.
Gaaslahendus – elektrivool gaasides SÕLTUV gaaslahendus – kui elektrivool ionisaatori eemaldamisel lakkab.
Gaasihoidlate puhvervaru on vajalik tarbimise kõrgperioodil, st talviste tippkülmade ajal, tarbijaid paremini varustada.
Gaasiliste väävel - ja lämmastikoksiidide veepiisakestes lahustumisest tuleneva happelise reaktsiooniga sademed.
Gaasivakuoolid on iseloomulikud vesikeskkonnas elavatele bakteritele (aitavad vee pinnae või põhja liikuda).
Gaaskeevituse puuduseks on tootlikkuse vähenemine keevitatava metalli paksuse suurenemisel ning suur kuumutuspiirkond.
Gaaskeevituse puudusteks on TIG-keevitamine ei sobi kasutamiseks väike läbisulatusvõime, mistõttu välistingimustes.
Gaasi rõhk on võrdeline molekulide kulgliikumise keskmise energiaga ja molekulide arvuga ruumalaühikus.
Gaaside korral on D suurusjärgus 10-5 m2/s, keedusoolal vesilahuses aga näiteks 10-9 m2/s. Soojusejuhtivus.
Gaasi soojendada - tänu gaasi siseenergia suurenemisele on rõhk suurem, kokkusurumisel tuleb gaasi jahutada.
Gaasi olekuparameetrid on V, P, T. Võrrand pV=nRT. Biosfääri energeetikaga tegeleb teadus nimega bioenergeetika.
Gaaslõikamiseks nimetatakse metallilõikamist lõikekohta juhitava hapnikujoaga, mis paneb metalli põlema.
Gaasi ruumala on samas ka lihtne muutu, selles seisnebki gaaside peamine erinevus gaasidel ja vedelikel.
Gaasi rõhk on võrdeline molekulide keskmise kineetilise energiaga ja nende energiaga ruumalaühikus.
Gaas - vedelik (soodavesi - CO2 vees) siis lahustub ainet rohkem ja protsess on eksotermiline.
Gaasivahetus kopsudes - I etapp leiab aset kopsualveoolide ja alveoolide seintes paiknevate kapillaaride vahel.
Gaaside eritakistus on tavaliselt vahemikus 16 17 10 …10 Ωm . Vedelike juhtivus on gaaside omast suurem.
Gaaside transport - See on hapniku transport verega kudedesse ja CO2 transport verega kudedest kopsudesse.
Gaasikütuseks nimetatakse selliseid kütuseid, mis juhitakse mootori toitesüsteemi gaasilises olekus.
Gaasimass on tohutu ja lähivaatel nähtavad neli juga on igaüks umbes 75 valgusaasta jämedused.
Gaasiseadused - Funktsionaalsed seosed gaaside rõhu, temperatuuri, ruumala (olekuparameetrite) vahel.
Gaaskütusteks nimetatakse selliseid kütuseid, mis juhitakse mootori toitesüsteemi gaasilises olekus.
Gaas on alati keskkond, mitte juhe - nimetatakse lahendust kustuvaks e. Geigeri lahenduseks.
Gaasivakuoolid – membraaniga ümbritsetud põieke, mis sisaldab gaase, esineb mõnedes vees elavates
Gaas –  C1­C5 bensiin – C5­C10 ligroiin – C8­C12 petrooleum – C9 ­ C16
Gaas on nii vedelas kui gaasilises olekus, st. vedela ja gaasilise oleku vahel on tasakaal.
Gaasiautod on tuntud, aga nad pole nii võimsad ja tehniliselt pole nende kasutamine kuigi mugav.
Gaasijaotusmehhanismi ülesanne on klappide õigeaegne avamine vastavalt töötsüklile ja nende õigeaegne sulgemine.
Gaaskeevitus – газовая nurkõmblus, vastakõmblus – тавровый сварка шов
Gaas - 311 Kaitsevahendid Keevitustarvikud Teraste keevitatavus DEformatsioon keevitamisel
Gaasiline jood on kuri värk, kuna ta kahjustab kopse ja maha sattununa plekitab sealgi kõik täis.
Gaasi rõhk on tingitud molekulide põrgetest anuma seintele molekulide kaootilisel liikumisel.
Gaasilisest co2 - st ja vedelast NH3-st. fosfaadimaaki: NaOCl, kloordioksiid jt., nende kasutamine.
Gaasides on molekulide vaheline kaugus nii suur, et nende vahel sidemeid praktiliselt pole.
Gaasivahetus – loode saab hapniku ja annab CO2. Loote hemoglobiin on paremini hapnikku siduv.
Gaasides on molekulide liikumise kiirus nii suur, et jõud ei suuda neid enam kinni hoida.
Gaasikeevituse õmblus on kvaliteetne, kuid gaasiballoonid ja lahtine leek keevitusel on suurendatud ohu
Gaasilised ained on metüülamiin ja trimetüülamiin. Vedelad on dimetüülamiin ja etüülamiin.
Gaaskeevituse protsess on ka suhteliselt aeglane, võrreldes elekterkeevitustega. Keevisliidete tüübid
Gaas on aine, mis normaalrõhul ja toatemperatuuril on täielikult gaasilises olekus.
Gaasigrillide puhul on miinuseks puusuitsu lõhna puudumine, plussiks aga mugavus, kiirus ja puhtus.
Gaasiküte on 14% korteritest ning vaid ühes uuringuobjektiks olnud korteris on kaugküte.
Gaasitorud sees on turbulatorid (nad hoiavad soojust). Veekamber on täielikult täidetud veega.
Gaas - või vedelkütuse korral peatatakse kütuse juurdevool solenoidklappide abil.
Gaas – mudelgaas, milles kõik osakesed mono-osakestena, täielikult kokkusurutav.
Gaasi import on suurenenud eriti ajavahemikul 1990-2004, kajastades nõudlust selle järele.
Gaasiekspordija – 2, nafta – 7  1/3 eelarvest  140 inimest  Olulised tehnoloogiad
Gaaslaseritega on saadud valguse seni ületamatud koherentsus, monokromaatilisus ja suunatus.
Gaas - 22.04.15 võttis Sm kasutusele läänerindel gaasi- see oli täiesti uudne.
Gaas on aine, mis normaaltemperatuuril ja rõhul on täielikult gaasilises olekus.
Gaas on õhust raskem ja tema lahustuvus vees on väga väike _________ __________
Gaasidega tegeledes on valemites kasutusel mõõtühikuna kelvini kraad K, mis on võrdne 273°C.
Gaasivarusid on hinnatud umbes 150 triljonile kuupmeetrile, millest kolmandik on venemaal.
Gaaside soojuskiirgus on spektraalkoostiselt siiski üsna lähedane absoluutselt musta keha omale.
Gaasikell – pA=198mmH2O= pB=197mmH2O= pC=197mmH2O= ülerõhk =1940Pa =1930Pa =1930Pa
Gaas on õhust raskem ja lahustub (suhteliselt) hästi vees _________ __________
Gaas – Molekulide vaheline kaugus suur ja nad võivad täiesti vabalt liikuda.
Gaasi segus on gaasi osarõhu suurus %-s võrdne selle gaasi sisalduse mahuprotsendiga.
Gaasivahetus kopsudes - uuendatakse kopsude ventilatsiooniga osa alveoolides olevast gaasisegust.
Gaas - aurustumine; gaas-vedel-kondenseerumine; gaas-tahke-härmatumine; tahke-
Gaaside puhul on molekulide vaheline kaugus suur ja nad võivad täiesti vabalt liikuda.
Gaastäidislampide puuduseks on teatav lisasoojuskadu konvekt- siooni tõttu kolbi täitva gaasi kaudu.
Gaas – Gaas on voolav, kuid erinevalt vedelikust puudub neil kindel ruumala.
Gaasides - norm.tingimustes gaasid el ei juhi kuna puuduvad laengukandjad. El.vool
Gaasi molaarruumala – kõikide gaaside ühe mooli ruumala normaaltingimustes; Vm=22,4 dm3.
Gaasi rõhk on molekulide löökidest nõu seinale tingitud jõud pinnaühiku kohta.
Gaaskromatograafia – liikuvaks faasiks on sobiv gaas, nt lämmastik,vesinik või heelium.
Gaas - asukoht: hõre, kaootiline; liikumine: kaootiline; side: väga nõrk.
Gaasbetoonplokid – Siporex (survetug. 1,7; 2,3 ja 3 MPa, tihedus 0,4 0,45 ja 0,5 T/m3)
Gaasi tihedus on väike, siis gaasi kaalust tekkiv rõhk on laboritingimustes väike.
Gaaside seadused – matemaatilised suhted gaaside temperatuuri, rõhu ja ruumala vahel.
Gaasilekked on globaalses ulatuses arvestatav kasvuhoonegaaside emissiooni allikas.
Gaaslaseril on võime katkematult kiirata heledat, äärmiselt koherentset valgust.
Gaasi vakuool - on täidetud gaasiga, hõlbustab vees elavatel bakteritel liikumist.
Gaasides on laengukandjateks positiivsed ja negatiivsed ioonid ning elektronid.
Gaas on üks kõige mugavaimaid kütuseid kui ta on lihtsalt kättesaadav.
Gaasijäätmetes on sobilikud tingimused nitrosoühendite lähteühendite sünteesiks.
Gaasikromatograafiga on ühendatud veel kandegaasi balloon koos gaasi voolu regulaatoriga.
Gaasi kokkusurumisel ehk komprimeerimisel maht väheneb, temperatuur ja rõhk suurenevad.
Gaasi molekulid on pidevas omavahelises liikumises, mida tuntakse soojusliikumisena.
Gaasiks on plasmalõikuris aga suruõhk, mis elektrilaengus ioniseeritakse.
Gaaskeevitamise osatähtsus on tänapäeval väike, seda kasutatakase peamiselt remonttöödel.
Gaas – puudub kuju ja ruumala, nad täidavad ruumi/anuma täielikult.
Gaas - Molekulid asetsevad korrapäratult ja on kaootilises liikumises.
Gaasi töö on pindala üleminekukõvera ja -telje vahel ning koosneb osadest.
Gaasidüüs on liiga väike, mille tulemusel jääb osa õmblusest kaitsegaasi
Gaasikambrid – maskeeritud duširuumideks, vee asemel tuli segistitest gaasi.
Gaaskeevitus – gaaskeevitusel eraldab soojust gaasi põletamine hapniku joas.
Gaaskromatograaf - Leekionisatsioon- põlevad ained; soojusjuhtivus- universiaalne.
Gaaskütuseid on kolm põhiliiki: · generaatorigaas; · surugaas; · vedelgaas.
Gaaside segud on nt. õhk, põlemisgaasid, gaaskütus jne. Gaasisegude iseloom.
Gaasideks on veeaur, süsinikdioksiid, metaan, dilämmastikoksiid ja osoon.
Gaasilises olekus on aine kõrgemal energiatasemel, kui vedelas või tahkes olekus.
Gaasivahetuse poolest on fotorespiratsioon fotosünteesile ristivastupidine reaktsioon.
Gaasi molaarruumala - ühe mooli gaasi ruumala normaaltingimustel 22,4 l (22,4 dm3).
Gaasi tihedus on 7,5kg/m^3. Leida voolu kiirus, lugedes gaasi kokkusurumatuks.
Gaasiküte - toatemperatuuri langetamine 1°C võrra hoiab küttekulu kokku
Gaasisegu koostises on 400 grammi vääveltrioksiidi ja 88 grammi süsinikdioksiidi.
Gaasivahetuse - kudede pideva varustamise hapnikuga ja CO2 kehast eemaldamise.
Gaaslahenduse eriliigid on kaarlahendus, sädelahendus, koroonalahendus ja huumlahendus.
Gaas - vedelikkromatograafia – tegemist kromatograafia eriliigiga.
Gaasikell – tsA=20,6ºC tsB=20,6ºC tsC=20,5ºC tsD=20,5ºC temperatuur
Gaasikoguse rõhk on samuti võrdeline molekulide keskmise kineetilise energiaga.
Gaasiosakeste trajektoorid on ebakorrapärased või kaootilised nimetatakse turbulentseks.
Gaasipõiekesed on eriti levinud tsüanobakteritel ja ka halofiilsetel arhedel.
Gaaside 90 - 95 °/o-line puhastusaste, mis on suurem kui kuivmeetoditel.
Gaas süüda - takse süüteküünlaga ja põletatakse väga lahja seguna.
Gaasivahetus on hapniku ja CO2 vahetus organismi ja väliskeskkonna vahel.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gaasivakuool - gaasiga täidetud mahuti rakus, mis parandab raku ujuvust, peamiselt veebakterites 9. Varuainete kogumid on peamiselt anorgaaniliste ainete kogumid (N, P ja S-ühendid) 10. Ribosoomid - vabalt esinevad molekulkompleksid, mis vastutavad valkude sünteesi eest.
Gaas on teoreetiliselt molekulide põrkamine vastu toru seintele.
Gaasi rõhk – on tingitud gaasimolekulide põrgetest vastu anuma sinu.
Gaasikeskkonnas on esitatud vasakpoolsel joonisel, vaakumis aga parempoolsel
Gaas on piisavalt hajunud, et Paul saaks maski eest ära võtta.
Gaasivakuoolid on iseloomulikumad vesikeskkonnas elutsevatele bakteritele.
Gaas - gaasiline faas, mille kriitilise faasist tahkesse faasi.
Gaasi soojusjuhtivus on väga halb ja kergesti mõjutatav välistegurite poolt.
Gaasiisolatsiooniga alajaam – alajaam koosneb ainult gaasiisolatsiooniga seadmetest.
Gaaskeevituse protsess on ka suhteliselt aeglane, võrreldes elekterkeevitustega.
Gaasivahetuseks - hapniku vastuvõtuks kosudes ja ära andmiseks kudedes.
Gaaskütused on mootorikütustena kasutusel, kuid mitte väga levinud.
Gaas – Molekulid paiknevad hõredalt,liiguvad kaootiliselt.
Gaasi töö – Gaas teeb tööd vaid siis, kui muutub tema ruumala.
Gaasides on soojust edasi kandvateks osadeks molekulid, kus temp.
Gaasivahetus on seda intensiivsem, mida suurem on selleks sobiv pind.
Gaasturbiinlaevad – otseselt käituritele töötavad gaasturbiinseadmed;
Gaasikerad – tähed, milles hakati sünteesima rakseid elemente.
Gaasivakuool - membraaniga ümbritsetud põieke, mis sisaldab gaase.
Gaasiõlid - diislikütuse valmistamiseks ja kergeks kütteõliks.
Gaas – gaasi ruumala muut on võrdne temperatuuri muuduga
Gaasimaskid on küllaltki universaalsed lühiajalisel kasutamisel.
Gaasivahetus - gaaside vahetus organismide ja väliskeskkonna vahel
Gaasi siseenergiaks nimetatakse kõikide gaasis olevate energiate summat.
Gaasiläbilaskvus – suureneb kui suureneb liivaterade suurus ja hulk.
Gaasitorud – needki saavad alguse Venemaalt ja lähevad Poola.
Gaasi partsiaalrõhk e. osarõhk on võrdeline tema mahuga gaaside segus.
Gaasilistest komponentidest on piimas lämmastikku, hapnikku ja süsihappegaasi.
Gaaskütus on mehaaniline segu üksikutest gaasikomponentidest.
Gaasikell – VA=1,820 m3 VB=1,830 m3 VC=1,840 m3 VD=1,850 m3
Gaasi rõhk on tingitud osakeste põrgetest vastu anuma seina.
Gaaside temperatuur on kõrge. Esineb ülekuumendis ja küttepindadel.
Gaasirõhk – surve, millega molekulid rõhuvad anuma seinu.
Gaasile – see on võrdeline gaasi mahuga gaaside segus.
Gaasi molaarruumala - Molaarruumala näitab aine ühe mooli ruumala.
Gaasi rumala on määratud anuma ruumalaga, milles gaas asub.
Gaasides on soojust edasi 37.Kütused. Kütuse põlemine.
Gaasikatel on valmis koheseks ühendamiseks soojustorudega.
Gaasivakuool - valgulise membraaniga ümbritsetud põiekesed.
Gaas - sublimatsioon. II liiki: muud oleku muutused.
Gaas – temperatuuri suurenedes lahustuvus väheneb
Gaasi maht on pöördvõrdelises seoses rõhu tõstmisega.
Gaasi molaarruumala - kõkide gaaside molaarruumala on 22,4 dm³!!
Gaasidest – need viimased siis see füüsikaline suund.
Gaasijuhe kohtla - Järve-Leningrad valmis 1948. aasta sügisel.
Gaasilis - püroklastiliste plahvatustena laavavooludena
Gaasilised kütused on maagaas, vedelgaas, tehisgaasid ja biogaas.
Gaas - ekstraktsioon Inertgaasiga läbipuhumisel:
Gaasi tihedus on gaasi mass teatud kindlas ruumalaühikus.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gaasijaotus mehhanism – selle ülesandeks on teostada mootori silindrites gaasivahetus st, et gaasijaotus mehhanism peab õigeaegselt avama klapid millle kaudu silindrid täidetakse värkse kütteseguga ja mille kaudu juhitakse läbi töötanud gaasid välisõhku.
Gaasivakuoolid – vees elavatel bakteritel (pole joonisel)
Gaasisegu resonaatorisse – see on koht, kus tekitatakse laserkiir.
Gaasgangreen on raske ja kudedes kiiresti leviv haigus.
Gaasgangreen on raske haigus, mis võib olla eluohtlik.
Gaasi alg - ja lõppoleku jaoks saame siit võrduse
Gaasi osatähtsus – gaasi tootmine on pidevalt kasvanud.
Gaasikonteiner - kasutatakse rõhu all vedelgaasi jaoks
Gaas - taastumatu, Suure kütteväärtusega.
Gaaside dielektrikuskaod on madalatel võimsaks kaarlahenduseks.
Gaaside rõhk on võrdeline tema kontsentratsiooniga.
Gaasilised alkaanid on lõhnata, vedelad bensiini lõhnaga.
Gaasilised väävliühendid on inimesele sissehingamisel mürgised.
Gaas – s.o. reaalse gaasi lihtsaim mudel.
Gaas – aine, mis norm rõhlu ja toatemp.
Gaas - Kui temperatuur on üle kriitilise.
Gaasi rõhk - tekib osakeste põrkeid Vastu keha.
Gaasilisele koostisele on Maal püsivad ilmastikutingimused.
Gaasitankeritest on suurimad mahutavusega 137 000 m3.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gaasikell – pA=198mmH2O= pB=197mmH2O= pC=197mmH2O= pD=197mmH2O= ülerõhk =1940Pa =1930Pa =1930Pa =1930Pa Veeauru rõhk gaasikellas: s=24,86*10-2Pa Ruumi temperatuur: t=21ºC Baromeetriline rõhk B=755mmHg=100660Pa Kondensaadi kogus: G=0,046kg
Gaaside lahustumine on eksotermiline ja väheneb temp.
Gaaskütused - Maagaas, Metaan, Propaan,Vesinik
Gaasidüüs on liiga väikese läbimõõduga.
Gaasilises olekus on ta mürgine ja liikuv vedelik.
Gaas – 39.93% (0.05% 1990-l aastal)
Gaas –  metaan Ei lahustu vees.
Gaas - tolmuudukogud. Tähtede areng.
Gaas - vedelik (soodavesi - CO2 vees)
Gaaside tihedus on väga eksosfääris onväike.
Gaas - 28% Suure kütteväärtusega.
Gaase on maailmas palju, väga palju.
Gaaskeraamika - mass kobestub gaaside toimel.
Gaasikompressor - soojuspumba põhimõtteskeem
Gaasilises olekus on molekulid ja aatomid vabad.
Gaas - gaas kus mol. Vah. Tõmbej.
Gaasidel on üsna halb soojusjuhtivus.
Gaas - , vaakumkondensaatoriteks.
Gaas - gaas (õhk) endotermiline.
Gaas on aine korrastamata olek.
Gaasi rõhul - suurem rõhk kõrg temp.
Gaasikompressor - soojuspumba ringprotsess
Gaasilaserid on enamasti alalislaserid.
Gaaskeevitusel on põhilised põkkliited.
Gaaslaserid on enamasti alalislaserid.
Gaasileke – утечка газа
Gaasilise keskkonnaga on pinnakiht kokkupuutes.
Gaasijuhtme kasutuseaks on kavandatud 50 aastat.
Gaasivarudest on tarvitusele võtmata.
Gaasipliitide osatähtsus on järjest vähenenud.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gaasi rõhk on tingitud molekulide põrgetest vastu anuma seina või vastu kehasid,mis gaasis on Ühikud: 1Pa = 1 Füüsikaline atmosfäär: 1atm= 760mmHg=101325Pa Tehniline atmosfäär: 1at 1mmHg=133,28Pa 1bar=105Pa
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gaasivahetus kopsudes e. väline hingamine- kopsukapillaarides olev veri rikastub hapnikuga ja annab ära süsinikdioksiidi (CO2). 2. Gaaside difusioon alveoolide õhu ja vere vahel.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gaaside elektrijuhtivus - Gaasid on väga halvad elektrijuhid, gaasi aineosakesed paiknevad teineteisest väga kaugel ja neil on väga raske vabu laengukandjaid edasi anda.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gaasilised ained on normaaltingimustel mittejuhid, kuna nad sisaldavad väga vähe vabu laengukandjaid. Gaas hakkab elektrit juhtima siis, kui ta ioniseeritakse.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gaasimull on purustanud oksiidikihi, c) gaase mitteläbilaskvad tühimikud, d) oksiidikihi eemaldumine metallipinnast, e ja f) oksiidikihi pragunemine.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gaasijaotusmehhanismi ülesanne on klappide avamine ja sulgemine, mis on vajalik küttesegu või õhu silindrisse laskmiseks ja heitgaaside väljalaskmiseks.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gaasi töö - välisjõudude töö.(Soojendajalt saadud soojushulk minus jahutajale antud soojushulk). Termodünaamika 2 printsiip.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gaasivahetus kopsudes tähendab hapniku difundeerumist kopsusompudest (alveoolidest) verre ning CO2 difusiooni verest alveoolidesse.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gaasi kütteväärtuseks nimetatakse soojushulka dzaulides (kilokalorites), mis saadakse ühe (1) m3 gaasi täielikul põlemisel.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gaasilised ained on tavaliselt isolaatorid (mittejuhid). Gaas hakkab elektrit juhtima vaid siis, kui seda ioniseeritakse.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gaasi temperatuur on määratud gaasi molekulide kulgliikumise keskmise kineetilise energiaga järgmiselt
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gaaslahendusdetektoritest on tundlikumad ja nende seadmete kuju ning suurus võivad olla väga erinevad.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gaasiamordid – gaasiamortidel saab eristada ühe ja kahetorulisi amorte.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gaasiline vesinik on läbipaistev, seega on ka universum läbipaistev.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gaasitihedus – materjali omadus endast gaasi läbi lasta.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gaasiplaneedid on samuti lapikud kuid mitte nii palju.
Vote UP
-3
Vote DOWN
Gaas - aine interaktiivne - vastastikusi mõjutusi arvestav
Vote UP
-4
Vote DOWN
Gaaskukeroonplokkide paigaldamisel on soovitatav tavalise vasara asemel kasutada puitvasarat.
Vote UP
-9
Vote DOWN
Gaaskukeroon - kui ka liivbetoonplokkide maksimaalne kaal on umbes 30 kg. Gaaskukeroonplokkide eelis võrreldes muude väikeplokkidega seisneb selles, et neid on kohapeal kerge töödelda: neid saab kirvega tahuda, käsisaega saagida, vajaduse korral hööveldada ja puurida. Ka on nad naelutatavad.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun