Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse Registreeri konto
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Etanoolkäärimine – pärmseentes ja mõnedes bakterites hapniku puudusel toimuv glükoosi lagundamine, mille üheks lõpp produktiks on etanool.
Etanooli saadakse - viinamarjade, puuviljade ja teiste suhkruid sisaldavate lahuste või tärklist sisaldavate produktide kääritamisel. Käärimisprotsess toimub pärmseente mõjul, mida leidub alati õhus, puuviljades, marjades, pinnases, vees, mistõttu on suhkruid sisaldavate vedelike alkoholkäärimine looduses väga levinud. Pärmseente elutegevuse mõjul toimub glükoosi muundumine etanooliks ja süsinikdioksiidiks.
Etanool on hea lahusti, lahustab hästi orgaanilisi ühendeid (rasvu, vaike, bensiini jm.), kuid ka mõningaid anorgaanilisi aineid (joodi). Etanool on hea sünteeside lähteaine (kummi tootmise, aga ka ravimite, värv- ja lõhnaainete valmistamisel ning alkohoolsete jookide koostisosa, meditsiinis konservandina ja antiseptilise vahendina).3 (allikas – kus info pärit?)

Etanoolkäärimist - ei eraldu H ja moodustub 2 etanooli ja 2 ATP.Glükolüüsi tulemusena saadud püroviinamarihappe edasine lagundamine toimub mitokondri sisemuses(nim tsitraaditsükliks). Ennem tsüklisse minekut eraldub CO2 ja 2 H-d Tsitraaditsükkel koosneb ensüümide poolt katalüüsitavatest reaktsioonidest, mille käigus eralduvad järkjärgult CO2 molekulid ja H aatomid.
Etanool on hea sünteeside lähteaine (kummi tootmise, aga ka ravimite, värv- ja lõhnaainete valmistamisel ning alkohoolsete jookide koostisosa, meditsiinis konservandina ja antiseptilise vahendina). ETANOOLI KASUTAMINE Suur osa käärimisel saadavast etanoolist kasutatakse alkohoolsete jookide valmistamiseks.
Etanool on väga hea lahusti ja sellepärast kasutatakse seda laialdaselt värvi- ja lakitööstuses, parfüümide, ravimite (taimsete ravimite) ja lõhkeainete valmistamisel (suitsuta püssirohi). Riikides, kus kasvatatakse ohtralt suhkruroogu, leiab etanool kasutamist ka autokütusena.

Etanool on värvuseta, iseloomuliku lõhnaga, põletava, kõrvetava maitsega vedelik, mille sulamistemperatuur on -112 ºC ja keemistemperatuur 78 ºC. Etanool on veest kergem vedelik, sest tema tihedus on 0,794 g/cm³. Veega seguneisel esineb kontraktsiooni nähe.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Etanool ehk 100% etanool • Keemilised omadused: 1) põleb C2H5OH + 3O2 = 2CO2 + 3H2O 2) dehüdraatub (vee eraldumine alkoholi molekulist) C2H5OH = C2H4 + H2O 3) reageerib vesinikhalogeniididega C2H5OH + HCl = C2H5Cl + H2O 4) oksüdeerub 5) reageerib karboksüülhapetega, tekivad estrid • Kasutamine: piirituslakkide, konserveerimisvahendite, sünteetilise kautšuki, lõhnaainete ja ravimite tootmisel ning reaktiivlennukite, rakettide kütusena.
Etanool - ehk alhokolkäärimine (kulgeb pärmseenekeste toimel) C6H12O6  2CH3CH2OH + 2CO2 2. Äädihapekäärimine C2H5OH + O2  CH3COOH + H2O 3. Piimhapekäärimine (lähteaineks on laktoos) valmistatakse juustu, kohupiima ja hapukoort, silo.

Etanool on värvuseta, iseloomuliku lõhnaga, põletava, kõrvetava maitsega hästi lenduv vedelik, mille sulamistemperatuur on –114 ºC ja keemistemperatuur 78 ºC. Etanool on veest kergem vedelik ja selle tihedus 20 °C juures on 0,79 g/cm³.4
Etanoolkäärimine –  pärmseened ja mõned bakterid teostavad anaeroobsetes tingimustes  etanoolkäärimist, sel juhul ei eraldu H aatomeid ja moodustub vaid kaks etanooli (C 5H5OH) ja kaks  ATP molekuli (nt veini tootmine).
Etanool on kõikide alkohoolsete jookide peamine psühhoaktiivne osa. Etanooli sisaldust alkohoolsetes jookides mõõdetakse tavaliselt etanooli mahuosades ja väljendatud mahuprotsentides, mis näitab alkoholi sisaldust 100 mahuühiku kohta.

Etanool on hea lahusti, lahustab hästi orgaanilisi ühendeid (rasvu, vaike, bensiini jm.), kuid ka mõningaid anorgaanilisi aineid (joodi). Etanool on hea sünteeside lähteaine (kummi tootmise, aga ka ravimite,
Etanool on värvuseta, põletava, kõrvetava maitsega vedelik, mille sulamistemperatuur on -112 ºC ja keemistemperatuur 78 ºC. Etanool on veest kergem vedelik, sest tema tihedus on 0,794 g/cm³. (2)
Etanoolamiin - meetod: 40-50°C juures ja lahuse 1)liht-ehk elementaarväetised 2)kompleksväetised (2 või Väävelhappe tooraine (SO2) tootmine püriidist: regenereerimine 120°C juures rohkem elementi.

Etanoolkäärimine – pärmseentes ja mõnedes bakterites hapniku puudusel toimuv glükoosi Gaasivakuool – membraaniga ümbritsetud põieke, lagundamine, mille üheks lõpp-produktiks on mis sisaldab gaase.
Etanool on veest kergem vedelik, sest tema tihedus on 0,794 g/cm. Etanool on vedelik, mille sulamistemperatuur on -112°C ja keemistemperatuur 78°C. Etanool on kergesti lenduv tuleohtlik vedelik.
Etanoolkäärimine – anaeroobne glükolüüs, mida teostavad Õpik lk 30-33 mõned bakterid ja pärmseened ning mille jääkproduktideks on etanool ja süsinikdioksiid, saab kasutada tööstuses.

Etanool on üldse kosmeetikas üks paremaid ja levinumaid lahusteid, kuna ta lahustab hästi enamikku orgaanilisi aineid, on tugeva desinfitseeriva toimega ning aurates jahutab nahaka.
Etanool on iseloomuliku lõhnaga kergesti lenduv kõrvetava maitsega tuleohtlik vedelik, mille sulamistemperatuur on -112 ºC ja keemistemperatuur 78 ºC. Etanool on veest kergem.
Etanool on iseloomuliku lõhna, põletava maitsega, värvitu, veest väiksema tihedusega (0,789 g/cm³), kergesti lenduv tuleohtlik vedelik, mis seguneb veega igas vahekorras.

Etanooli saadakse - viinamarjade, puuviljade ja teiste suhkruid sisaldavate lahuste või tärklist sisaldavate produktide kääritamisel......................................3
Etanoolisisaldus on 0,5% vol. Alkoholiaktsiisiga maksustatakse Eestis toodetud, teisest liikmesriigist Eestisse toodud ja Eestisse vabaks ringluseks imporditud õlu, vein jt.
Etanoolkäärimine –  pärmseentes ja mõnedes teistes bakterites hapniku puudusel toimuv glükoosi  lagundamine, mille üheks lõpp­produktiks on etanool

Etanool on veest kergem vedelik, sest tema tihedus on 0,794 g/cm³. Etanool lahustub veega igas vahekorras. Etanooli segunemisel veega esineb kontraktsioon.
Etanool - C2H5OH-piiritus;eteeni katalüütilisel hüdraatimisel ja sahhariidide kääritamisel;alkohoolsed joogid ja desinfitseerivad tooted;vähe mürgine
Etanool on mürgine, mis eriti kahjustab maksa ning närvisüsteemi ja põhjustab narkomaaniat (alkoholism). Eriti kahjulik on alkohol lastele ja noortele.

Etanool on värvuseta, iseloomuliku lõhnaga, põletava, kõrvetava maitsega vedelik. Seda kasutatakse alkohoolsetes jookides oma mõju tõttu organismile.
Etanool on samuti nagu metanool iseloomuliku lõhna ja põletava maitsega, värvitu, veest väiksema tihedusega vedelik, mis seguneb vees igas vahekorras.
Etanoolisisaldus on 35%-80%. Viina toodetakse kas viljast, kartulist või veinitööstuse jääkidest.Eesti aladel aeti viina kloostrites, apteekides ja kodudes.

Etanool on värvuseta, iseloomuliku lõhnaga, põletava, kõrvetava maitsega vedelik, mille sulamistemperatuur on -112 ºC ja keemistemperatuur 78 ºC.
Etanool - tanool ehk etüülalkohol ehk viinapiiritus (ka piiritus) ehk metüülkarbinool (valemiga CH3CH2OH) on üks tuntumaid alkohole.
Etanoolikäärimine - pärmseentes ja mõnedes bakterites hapniku puudusel toimuv glükoosi lagudamine, mille üheks lõpp-produktiks on etanool

Etanool - - 0,0117 0,0117 Etüületanaat 0.040 0,0117 - 0,0283 Vesi 0,228 0,0117 - 0,2163 Σ=0,285 0,0283 0,2163 * 0,285 0,285
Etanool - aeroobne glükolüüs, mida teostavad mõned bakterid ja pärmseened ning mille jääkproduktideks on etanool ja CO2
Etanool on hea lahusti ning seetõttu kasutatakse seda väga palju keemiatööstuses kui ka vedelate ravimite valmistamisel.

Etanoolkäärimine – 1 glükoos – 2 etanooli molekuli + süsihappegaas ja 2 ATP Kasutatakse Alkoholi ja pagaritoodete valmistamisel
Etanool ehk „viinapiiritus“ on iseloomiliku lõhnaga, kõrvetava maitsega ja veega igas vahekorras segunev vedelik.
Etanoolil on lisaks desifitseeriv ja kuivatav toime. Etanooli molekul seob palju vett, et muudab mikroobid teovõimetuks.

Etanool ehk etüülalkohol, C2H5OH • Propanool ehk propüülalkohol, C3H7OH • Butanool ehk butüülalkohol, C4H9OH
Etanool on tugeva toimega sõltuvust tekitav narkootiline aine, mis on enamikus riikides peale Araabia maade legaalne.
Etanoolkäärimin e - teostavad osa bakteritest ja pärmseened, saaduseks etanool ja süsinikdioksiid, saab kasutada tööstuses.

Etanoolkäärimine - pärmseentes ja mõnedes bakterites hapniku puudusel toimuv glükoosi lagundamine, lõpp-produkt etanool.
Etanool on   hape,   sest  etanooli   lagunemisel   tekib  hüdrooniumioon (happelisus) ja etanolaatioon.
Etanooli keemistemperatuur on 78 °C ning happelisus on 15,9. [3] Põlemisel moodustuvad CO2 ja vesi: CH3CH2OH + 3O2 -> 2CO2 + 3H2O.

Etanool on üks tuntumaid alkohole Etanool on värvuseta, iseloomuliku lõhnaga, põletava/kõrvetava maitsega
Etanoolisisaldus on alkoholi kangus mahuprotsentides, mis väljendab temperatuuril etanooli mahu suhet joogi üldmahtu.
Etanool – kasutatakse lahustina meditsiinis, parfümeeriatööstuses, kütusena, alkoholitööstuses (78 C)

Etanoolkütuse kasutamine on laialt levinud Anaeroobse hingamise korral toimub Brasiilias ja USA-s. terviklik hingamisprotsess.
Etanool on hea lahusti, seda kasutatakse palju nii keemiatööstuses kui ka vedelate ravimite valmistamisel.
Etanoolkäärmine - protsess kestab seni kuni jätkub glükoosi, või tekkiv etanool pärsib pärmiseente elutegevuse.

Etanool on veest kergem vedelik, sest tema tihedus on 0,794 g/cm³. Etanool lahustub veega igas vahekorras.
Etanool on kergesti süttiv vedel värvitu iseloomuliku lõhna ja põletava, kõrvetava maitsega vedelik.
Etanool on tugev sõltuvust tekitav aine, mis on legaalne enamasti kõikjal väljaarvatud araabia maades.

Etanooli denatureeritakse ehk muudetakse joomiskõlbmatuks ja väga mürgiseks lisades sinna mitmesuguseid ohtlikke aineid.
Etanool – saadakse C6H10O6= 2C2H5OH + 2CO2 on iseloomuliku lõhna ja maitsega , värvuseta vedelik.
Etanool on iseenesest toksiline aine, mis on otseselt või kaudselt seotud enam kui 60 erineva

Etanool – Etanool C2H5OH ehk etüülalkohol, tavakeeles ka lihtsalt alkohol ehk piiritus.
Etanool on iseloomuliku lõhna ja põletava maitsega, värvitu, veest väiksema tihedusega.
Etanool - - 0,0272 0,0272 Etüületanaat 0,0387 0,0272 - 0,0115 Vesi 0,260 0,0272 - 0,2328

Etanool – värvusetu, iseloomuliku lõhnaga ning põletava/kõrvetava maitsega vedelik.
Etanoolil on antiseptiline toime, kuna lahustab lipiidseid membraane ja denatureerib valke.
Etanool on iseloomuliku Kasut: lõhnaga kergesti lenduv Alkohoolsete tuleohtlik vedelik.

Etanool on alkohoolsete jookide koostisosa, desinfitseerimisvahend ja mootorikütus.
Etanooli saadakse - puidutöötlemisjääkide töötlemisel.................................4
Etanool - b.) karboksüülhappeks: narkootilise toimega C2H5OH + O2→CH3COOH+ H2O

Etanoolkäärimine – läbiviijad on pärmseened ja osad bakterid Tekib: 2 ATP-d ja etanool
Etanoolisisaldus on 35%-80%. Viina toodetakse kas viljast, kartulist või veinitööstuse
Vote UP
-1
Vote DOWN
Etanoolkäärimine - glükoosi lagundamine pärmseente toimel, eraldub süsihappegaas Glükoos > 2C2H5OH(etanool) + CO2 Tsitraaditsükkel Püroviinamarihappe edasine lagundamine - Koosneb reaktsioonidest, mille käigus järkjärgult eralduvad CO2-molekulid ja H- aatomid(20 tk – 10NADH2)

Etanool on väga odav, kasutatakse seda bensiini asemel automootori kutusena.
Etanooli oktaanarv on väga kõrge, seetõttu suurendatakse sellega bensiini oktaanarvu.
Etanool on siiski ainult üks produkt paljude käärimisproduktide hulgast.

Etanool on värvuseta, iseloomuliku lõhna ja kõrvetava maitsega vedelik.
Etanool on metanooliga välimuse, lõhna ja maitse poolest väga sarnane.
Etanool - CH3CHO- tekib organismis alkoholi oksüdeerumise tulemusena.

Etanool on hästi hästi nõrk hape, kuna dissotseerub(laguneb) vähe.
Etanoolkäärimine - moodustub pärmseente ja osade bakterite elutegevuse käigus
Etanool on terava lõhna ja maitsega värvitu, vees lahustuv vedelik.

Etanool on iseloomuliku lõhnaga kergesti lenduv tuleohtlik vedelik.
Etanooli saadakse - Nafta krakkgaasides sisalduva eteeni hüdraatumisel......4
Etanoolisisaldus on alkoholi kogus , mis väljendub temperatuuril 20 kraadi.

Etanoolkäärimine –  C6H12O6 ­> 2CH3CH2OH + 2CO2 Piimhappekäärimine
Etanool on iseloomuliku lõhna ja põletava maitsega ja värvitu.
Etanoolkäärimine - glükoosi lagundamine alkoholiks anaeroobses keskkonnas

Etanool - oksüdeerumisel tekib etanaal ja edasi etaanhape
Etanool on värvuseta ning iseloomuliku lõhnaga vedelik.
Etanool on värvuseta, iseloomuliku lõhnaga, põletava.

Etanoolkäärimine – Glükolüüsi lagunemine pärmseente toimel.
Etanooli 40 - protsendilist vesilahust tuntakse viinana.

Etanooli saadakse - puidutöötlemisjääkide töötlemisel
Etanoolkäärimine – läbiviijad on pärmseened ja osad

Etanool - ehk piiritus ehk etüülalkohol.
Etanool on keemiatööstuse põhitooteid.
Etanool on vähem mürgine kui metanool.

Etanool - atanaal-etaanhape-CO2+H2O

Etanool on ka narkootilise toimega.
Etanoolisisaldus on üle 0,5 mahuprotsendi.
Etanool - ethanol Valem: CH3CH2OH

Etanooli kasutamine on tehniliselt lihtsam.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Etanoolkäärimine – ei eraldu H, tekib 2 ATP. Glükoos -> 2 etanool + 2 CO2 (Veini kääritamine: protsess kestab, kuni lõpeb glükoositagavara käärimissegus või kuni keskkonda kuhjuv etanool pärsib pärmseente elutegevuse.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun