Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Demokraatiaks nimetatakse ühiskonna organisatsioonivormi, mida iseloomustavad rahva määrav osa ühiskonna küsimuste lahendamises ning kodanikuvabaduste ja -õiguste olemasolu.
Demokraatia tugisambad on järgmised: ♣Rahva suveräänsus; ♣Valitsemine valitsetavate nõusolekul; ♣Enamuse võim; ♣Vähemuse õigused; ♣Põhiliste inimõiguste tagamine; ♣Vabad ja ausad valimised; ♣Võrdsus seaduste ees; ♣Korrakohane õigusemõistmine; ♣Põhiseadusega piiratud riigivõim; ♣Võimulahususe printsiibi järgimine; ♣Sotsiaalne, majanduslik ja poliitiline pluralism; ♣Sallivuse, pragmaatilisuse, koostöö ja kompromissivalmiduse väärtustamine.
Demokraatia põhimõte - legitimatsioon (rahvas valib, teeb ja toimetab) - legitimatsioon ei ole tähtajatu, pidevalt käib selle uuendamine - enamuse õigus otsustada - avaliku halduse teostamine on piiritletud põhiseaduse ja seaduste raamidega (§ 3 võimu teostatakse PS ja sellega kooskõlas olevate seaduste alusel) - kodanike arvamusega arvestamine (nende vahetu mõju haldusotsustuste tegemisel). Rahvahääletused, küsitlused ja algatused.

Demokraatlikku euroopat on ikka peetud niisuguseks regiooniks, kus inimõigustega lood korras on. Tõepoolest, võrreldes mõnede islamimaadega või maailma kõige vaesemate riikidega Aafrikas, paistab Euroopa olukord väga hea. Inimõiguste ja -vabaduste probleemid pole siiski tagaplaanile jäänud, pigem vastupidi –nendega tegelevad mitmed rahvusvahelised organisatsioonid, kodanike survegrupid ja liikumised.
Demokraatlikes riikides on juurdepääs ametlikele dokumentidele tagatud tavaliselt põhiseadusega. Avalikkuse vaba juurdepääs ametlikele dokumentidele tuleneb põhimõttest, mille kohaselt administratsiooni tegevus on transparentne, avalikkuse kontrolli all. Avaliku võimu tegevus peab olema avatud ja meediale nii, et nad saaksid omandada informatsiooni omal valikul, sõltumatult võimu teabeteenistusest.
Demokraatia tugisambad on rahva iseseisvus, valitsemine valitsevate nõusolekul, enamuse võim, vähemuse õigused, inimõiguste tagamine, vabad ja ausad valimised, võrdsus seaduse ees, korrakohane õigusemõistmine, põhiseadusega piiratud riigivõim, sotsiaalne, majanduslik ja poliitiline paljusus (pluralism), sallivus ja koostöö ning kompromissivalmidus.

Demokraatia vormid on otsene (rahvas valib kedagi enda hulgast; muistses Kreekas ja Roomas), esinduslik (rahvas valib esindajad; tänapäeva Eestis) ning eliraardemokraatia (otsuseid sooritab eliit). Valimissüsteemid on majoritaarsed valimised (enamusvalimised, isikuvalimised), proportsionaalsed valimised (võrdelised, parteivalimised) ning segavalimised.
Demokraatia printsiip tähendab mõnel juhul seda, et valitsusohjad tuleb anda nende kätte, kes omavad suuremat toetust kui ükski konkureeriv indiviid või meeskond ja see omakorda kindlustab enamussüsteemi seisundit demokraatliku meetodi loogika raames, kuigi me võime selle hukka mõista põhjustel, mis jäävad sellest loogikast väljapoole.
Demokraatlikud valimised on vabad, mis tähendab, et peetakse kinni järgmistest nõuetest: • kandidaate on ühele saadikukohale mitu; • kõigil on võrdne võimalus oma vaateid propageerida; • kodanikul on õigus teha valik iseseisvalt ja hoida seda saladuses; • hääled loetakse ausalt ning tulemused avalikustatakse täielikult.

Demokraatlik eesti – 1920-1934 Autoritaarne Eesti- 1934-1940 Võrreldus : Põhiseadused – Eesti vabariigi 1920 -1930 lõpp - 1 : 1920 kõige demokraatlikum , 2 : 1934 (vapside põhiseadus , rakendas Konstatin Päts ) , 3 : 1938 (riigikogu 2 kojaline pluss president , peaminister ) , 4 : 1992 ( tugineb esimesele põhiseadusele )
Demokraadid - Eesti Demokraatlik Partei Eesti Vasakpartei Eesti Iseseisvuspartei- Vello Leito Eesti Keskerakond- Edgar Savisaar Eesti Reformierakond- Eestimaa Rahvaliit- Karel Rüütli Erakond Eesti Kristlikud Demokraadid Erakond Eestimaa Rohelised- Marek Strandberg Erakond Isamaa ja Res Publica Liit- Ene Ergma
Demokraatia sisuks on järjest rohkem hakatud pidama otsuste delegeerimist otsustest otseselt puudutatud kodanike tasandile, riigivalitsemise maksimaalset läbipaistvust, kodanike informeeritust poliitiliste otsuste motiividest ja põhjustest ning valitsusväliste kodanikeorganisatsioonide kaasamist valitsemisse.

Demokraatias positiivset on näiteks see, et inimeste põhiõigused ja vabadused on kaitstud põhiseadusega. Ega keegi ei taha, et teda koheldakse halvasti ja vääralt, aga kui põhiseaduses on kõik olemas, mis õigused inimestel on – tänu sellele teavad inimesed moraalsusest ja kohtlemisest võrdsete inimestega.
Demokraatia vastand on diktatuur, mis on mitte millegagi piiratud, seadustega kitsendamata, jõule toetuv võim.
Demokraatlikud valimised on alati vabad, mis tähendab, et: • Kandidaate ühele saadikukohale on rohkem kui üks • Kõigil on ühesugune võimalus oma vaateid avaldada • Riigi kodanikul on õigus teha oma valik ise ja hoida seda enda teada • Hääled loetakse ausalt ja tulemused avalikustatakse täielikult

Demokraatrial on palju positiivseid külgi, lisaks eelnimetatule kehtib demokraatlikus riigis sõnavabadus, vaba ajakirjandus, mis pakub mitmekesiseid kanaleid erinevatele huvirühmadele. Mõeldud on ka vähemuste õigustele ja neidki arvetstatakse. Ka demokraatlikul valitsemisel on oma puudusi.
Demokraatia vormid -  Otsedemokraatia ehk vahetu demokraatia – võimu teostavad inimesed ise  Kaudne demokraatia – inimesed teostavad võimu kellegi teise kaudu (esindusdemokraatia)  Osalusdemokraatia ehk partitsipatoorne demokraatia - oma arvamust oodatakse kõigilt huvitatud isikuilt.
Demokraatlikus riigis on valitsus ainult üks osake paljude teiste asutuste, erakondade, seltside ja ühenduste kõrval (pluralism - vaadete paljusus ja võrdsus). Need organisatsioonid esindavad oma liikmete huve mitmel moel ja püüavad omakorda mõjutada poliitiliste otsuste vastuvõtmist.

Demokraatlikule õigusriigile on iseloomulik, et õigust mõistab demokraatlikel põhimõtetel kujundatud ja tegutsev kohus, kes õigusemõistmisel on sõltumatu, on lahutatud täidesaatvast võimust, allub ainult seaduse nõuetele ja vastavalt põhiseadusele peab moodustama ühtse kohtusüsteemi.
Demokraatia 1920 - 30.aastatel Demokraatia laienes nii väliselt kui ka siseselt:
Demokraatlikud valimised on vabad ja valimised toimuvad kindla aja tagant.

Demokraatlik ateena – algselt oli korraldatud aristokraatsel viisil, kuid demokraatlikuks hakkas muutuma alates 594 eKr, kui Solon kärpis mõnel määral aristokraatia eesõigusi ja avas lihtkodanikele senisest suuremad võimalused riigiasjades kaasarääkimiseks.
Demokraatia eeldusteks on arenenud majandus, rahva heaolu ja haritus.
Demokraatia puudumine ehk poliitiliste vabaduste puudumine(ei oldud rahul Nikolai 2.valitsemisega), Vene-Jaapani sõda, milles venelased said lüüa , venestamine ehk rahvuslik rõhumine (kõige tähtsam põhjus eestlastele). Sündmused : 1. 16. oktoobri veretöö.

Demokraatlik vabariik on maailmas kahekümne vaeseima riigi seas ning selle riigi riigijuhid on nõus materiaalse jõukuse tõstmiseks ohverdama peaaegu kõik, mis neil olemas on. Mõnes mõttes saan ma neist aru, kuna neil on tõepoolest üsna lootusetu seis.
Demokraatlikud traditsioonid - > kogukonna/ühiskonna heaolu 4. Strategies – tegevusplaan peab olema suunatud samaaegselt mitmetele heaolu allikatele, tunnustele ja tasanitele • Parimad tulemused iga tasandi jaoks saavutatakse kui töötame samaaegselt igal
Demokraatlik meetod on selline institutsionaalne korraldus poliitiliste otsuste vastuvõtmiseks, mis teostab üldist hüve, lastes rahval endal otsustada küsimusi indiviidide valimise teel, kes peavad kokku tulema selleks, et tema tahet täide viia.

Demokraatlik põhiseadus - 1.dets. 1924.a. kommunistide riigipöördekatse • Parlament - 1917-1919 Maapäev - 1919-1920 Asutav Kogu - 1920-1923 I Riigikogu - 1923-1926 II Riigikogu rahvahääldus algkoolide seaduse muutmiseks, rahvas vastu st umbusaldus
Demokraatia printsiip tähendab eelkõige seda, et üksnes rahva poolt valitud ja seetõttu ka demokraatlikult legitimeeritud parlament on õigustatud vastu võtma olulisi otsuseid, mis sätestavad kodanike jaoks üldist tähtsust omava regulatsiooni.
Demokraatlikus maailmas on üha laiemalt leviv nägemus juhist kui toetajast, treenerist ja õpetajast, temast kui mitte kontrollijast, vaid kui alluvatega koos ühiste tähenduste loojast ning organisatsioonist kui “ümberpööratud püramiidist”.

Demokraatlikus riigis on ajakirjandus vaba, infoallikaid on palju ning nende suunitlus on erinev, avaldatud teabe eest võtab vastutuse väljaandja, lubatud on teiste riikide massiteabekanalite kasutamine ja ka valitsuse ja poliitika kritiseerimine.
Demokraatial on teel palju nõrku kohti (nt. võib suure enamusega võidule saanud valitsus, kergelt muuta demokraatliku riigi mittedemokraatlikuks). Demokraatia on vajalik kasulik ja edasiviiv huvide, mõtete ning maailmavaadete paljusus.
Demokraatlik eesti - Sisepoliitiline areng- Demokraatia ja vabariiklik riigikord olid saanud paljude eestlaste paleusuks juba 1905a vabaduse päevadel, kuid realiseeruma hakkasid need ideed alles pärast Veebruarirevolutsiooni.

Demokraatlikus riigis on mitmeastmeline kohtusüsteem, et vähendada eksimise võimalust • Mandri-Euroopa- kohtusüsteem on spetsialiseerunud ja mitmeharuline (kriminaal-,tsiviil- ja haldus), kõrgeimaks on konstitutsioonikohus.
Demokraatia levik on olnud 20. sajandi ülemaailmseks suundumuseks ja lähimate aastakümnete trendiks kujuneb demokraatia kindlustumine, sest viimasel aastakümnel pole demokraatlikke riike maailmakaardile lisandunud.
Demokraatia pahe on see, et ta teeb nõrkustest voorused (nt alandlikkus, leplikkus). Karjamoraali asemel on vaja isandamoraali, mis on iseseisev, sõltumatu, uhke indiviidi jõud, mis allutab teised oma nägemusele.

Demokraatlike valimistega - mitu kandidaati (varem koguaeg igas ringkonnas ainult 1 kandidaat), pooled säilitas kompartei, pooled kandidaadid esitati rahvaalgatuse alusel; ka Eestist – kandidaadid olid suht seinast seina.
Demokraatial on küll miinuseid, kuid paremat sellest valitsemiskorrast tõesti veel leiutatud ei ole. Ma leian, et üks suuremaid miinuseid demokraatial diktatuuri ees on kohmaksu ja otsuste tegemise aeglus.
Demokraatia põhiprintsiip - kõigi samaväärne õigus olla ametis ja määrata riigi poliitikat- hukutav, sest inimesed pole kasvatuse abil ettevalmistatud selleks, et valida parimaid juhte ja kõige targemaid kursse.

Demokraatial on eeliseid siiski rohkem kui puudusi. Demokraatia eeliseks on see, et me võime olla sellised nagu me tahame, väljendada ennast nii, kuidas meeldib ning teisiti mõtlemine ei ole keelatud.
Demokraatia seisukohalt on see äärmiselt oluline, sest kui kodanikud ei teaks oma õigusi ja vabadusi ega julgeks midagi enda heaks teha, siis tekiks soodus pind autoritaarse või totalitaarse riigi tekkeks.
Demokraadid on abordi seaduslikkuse pooldajad, kuna nad ei toeta niivõrd traditsioonilise väärtusi, vaid eelkõige indiviidi vabadust ja seda, et igaüks saab ise otsustada oma isikliku elu

Demokraatia printsiip – PS par 1, demokraatia väljendub legitimatsioonis, enamuse õigus otsustada, avaliku halduse teostamine on piiritletud PS ja seaduste raamidega, kodanike arvamuste arvestamine.
Demokraatlikus riigis on kõigil sõnavabadus ehk kõigil on õigus avaldada oma mõtteid ja levitada neid. Aga alati tuleks kontrollida, et sa ei väljendaks ennast valesti ja mõtleks, mida sa ütled.
Demokraa - tiat, mis tänulikult registreeris iga sellise keeldumise korral ja kasutas ära neid varakate klasside meeleolusid, et ajada massid sotsiaaldemokraatlikesse püünisraudadesse.

Demokraatias on igal inimesel hääle,-sõna-ja mõttevabadus, see on suur pluss ja eelis näiteks diktatuuridega võrreldes, kus kodanikel tuleb vastuvaidlematult alluda valitsejate tahtele.
Demokraatlik vabariik - Võim on rahva käes, see tähendab, et kõige suurem võim kuulub rahvakoosolekule, seal langetatakse kõik tähtsamad otsused, Nõukogu ja ametnikud valitakse rahva hulgast.
Demokraatlik valitsemisviis - võim kuulus rahvakoosolekule, kus kõigi kodanike poolt valiti riigiametnikud ja riiki valitseva nõukogu liikmed ning hääletati läbi kõik tähtsamad riigielu küsimused.

Demokraatila on 3 põhimõtet: 1) Konkurents – eelkõige majanduses 2) hääleõigus – 18.a vabaduses viibiv inimene 3) kodanikuõigused - valimine, kaitse, õigus saada riigiametisse.
Demokraatlikud valimised on vabad, mis tähendab, et peetakse kinni järgmistest nõuetest: • Kandidaate on ühele saadikukohale mitu • Kõigil on võrdne võimalus oma vaateid propageerida.
Demokraadid - Peeter Speek, Pidasid vajalikuks isevalitsusliku riigikorra asendamist demokraatliku vabariigiga-1905.rev.põhjused-Puudusid peamised kodanikuõigused ja demokraatia.

Demokraatlikuks nimetatakse riiki siis, kui selle rahvast saab käsitleda hulga indiviididena, kellel kõigil on küll oma tahe, kuid hääletamisel selguva enamuse tahe on määrav.
Demokraatia põhiväärtused ehk tugisambad: 1.Rahva suveräänsus 2. Põhiliste inimõiguste tagamine 3. Vabad ja ausad valimised 4. Põhiseadusega piiratud riigivõim 5. Võrdsus seaduse ees
Demokraatias on aga igal vastava riigi kodanikul õigus kaasa rääkida erinevates valdkondades, alates poliitikast ja lõpetades tänava aukudega seonduvatest probleemidest.

Demokraatlikus inimühiskonnas on vähemusel alati palju vähem jõudu kui enamusel ja seetõttu saabki otsustavaks just enamuse tahe oma suure jõu tõttu, mitte aga suurema tarkuse pärast.
Demokraatia oludes - tekkis retoorika (kõnekunsti teooria), kuju võtsid tulevase retoorilise proosa eriliigid, ent veel 5. Saj. ei leidnud kõnekunst kirjalikku fikseerimist.
Demokraatlikus ühiskonnas on teisimõtlemine võimalik; totalitaarse süsteemi puhul võib aga loota, et vaid mõned ebatavalised kangelased ja märtrid võivad kuulekusest keelduda.

Demokraatlik riik on loodud kui ideaal, kristlus humanismi vormis, kus tunnustatakse ühist inimeseks olekut ning kus antakse inimestele formaalsed ja poliitilised õigused.
Demokraatlikus riigis on kõigil kodanikel õigus sõnavabadusele, olemas on õiglane õigussüsteem, mis lähtub oma otsustega ka üldtunnustatud rahvusvahelistest õigustest.
Demokraatlik kord on aga hea, sest teoorias peaks see tagama kõigi kodanike võrdsed õigused ja võimalused, mis tegelikkuses saja protsendiliselt tõele ei saa vastata.

Demokraadid – 1905.a Eesti Rahvameelne Eduerakonna järglaseks sai Eesti Demokraatlik Erakond (J. Tõnisson, Peeter Põld, Karl-Eduard Sööt) . Vägivalla vastu.
Demokraatia printsiip on sätestatud ka põhiseaduse §s 1, mille kohaselt Eesti on iseseisev ja sõltumatu demokraatlik vabariik, kus kõrgeima riigivõimu kandja on rahvas.
Demokraatia kriis - Demokraatia ei suutnud lahendada riikide ja nende elanike ees seisnud raskeid probleeme. Tekkis pettumus ning demokraatlike ideede mõjuvõim langes.

Demokraatlik erakond – EDE (J.Tõnisson) ning eesti radikaaldemokraatlik erakond ERDE (A.Birk). nende ühinemisel sündis Eesti Rahvaerakond ERE. ERDE sulas kokku EDEga.
Demokraatlikus ühiskonnas on vabad valimised, mitmeparteilisus, pluralism ehk mitmekesisus, opositsioonide olemasolu ning kehtivad kodanikuvabadused, -õigused ja inimõigused.
Demokraatlikus ühiskonnas on väga levinud võimu teostamine horisontaalselt ning pole kahtlust, et niisugune mõjuvõim on alati efektiivsem mis tahes vertikaalsest võimust.

Demokraatliku lääne - Euroopa ja USA vahel tekkis tihedam koostöö, kuna kardeti järjepanu suurenenud Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide Liidu edasist pealetungi.
Demokraatlik väikeriik on kallis. Väikeriigis on spetsialiseerumine vajalik kuid hariduse poole pealt on see ebavajalik kuna loodud on multifunktsionaalsed töökohad.
Demokraatlikus õigusriigis tähendab kohalik omavalitsus elanikele eeskätt võimalust kaasa rääkida oma kodukandi asjade otsustamises ning on sellisena riigi demokraatia

Demokraatlik ühiskond - ühiskond, mida iseloomustab mitmeparteisüsteem, kodanikuvabadused, vähemuste õigustega arvestamine, võimude lahusus ja avatud majandus.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Demokraatias on kõik küll seaduse ees võrdsed, ent inimesed ei tunne end tihti võrdsetena, eriti vaesed, sest demokraatia paratamatult soosib kapitalismi, milles rikaste käes on võim ja demokraatia puuduseks on ka see, et riigis, kus valitseb rahvavõim, ei saa toetada vähemuste huve täielikult, kuna võimul on enamuste huve kaitsvad esindajad.
Demokraatilikud ideoloogiad - A.Demokraatlikud: Parempoolsed: Liberaalid-vabadused, vaba turumajandus, Konservatiivid- (asusisd toetama vaba turu reforme) pereesksus.

Demokraatia kujunemine on ajaloos läbinud pika tee. Kuigi keskaeg andis demokraatia arengule vähe, sündis õigusriigi idee ühe legendi järgi just sel ajal.
Demokraatlikus riigis on inimestel sõnavabadus, trükivabadus, koosolekute ja demonstratsioonide vabadus, südametunnistuse vabadus ja elukoha valiku vabadus.
Demokraatlikud põhimõtted on juurdunud kõigis eluvaldkondades Üleminek loetakse lõppenuks, kui demokraatlikud põhimõtted on juurdunud kõigis eluvaldkondades

Demokraatlikust – ta ei eelista mitte ühtki, arvates, et igaüks neist omab omi positiivseid külgi ja puudusi ja ei ole puhtal kujul vastuvõetav.
Demokraati tähendab võimu teostamist rahva osalusel ja oluliste juhtimisotsuste tegemist võimalikult ulatuslikult ja kooskõlastatud alustel.
Demokraatiaga riigis on kõrgema võimu kandja rahvas, ning rahvas teostab oma võimu kaudselt, esindajate valimise teel, millest juba ennem oli mainitud.

Demokraatias on mingis mõttes totalitaarne element – dem.ideaal on täielikult politiseeritud rahvas st. iga kodanik olgu poliitikaga seotud.
Demokraatlikud valimised – kodanikud delegeerivad võimu, valides oma esindajad riiklikul või kohalikul tasandil ühiskondlike küsimuste üle otsustama.
Demokraatia puhul on tagasiside (feedback) ebaadekvaatne. Valijad ei tea kõikki võimalikke probleemi lahendusi, seega ei oska otsustada, mis neile

Demokraatlikes maades on juurdepääs avalikele arhiividele vaba, välja arvatud erandid, mis on fikseeritud arhiiviseadustes või muudes õigusaktides.
Demokraatia tunnused - kodaniku vabaduste tunnustamine, õigusriik ja kõigi võrdsus seaduste ees, pluralistlik kodanikuühiskond, vaba ajakirjandus.
Demokraatlikus maailmas on inimestele tagatud sellised iseendastmõistetavaks peetavad põhiõigused nagu õigus elule, vabadusele, isikupuutumatusele ja

Demokraatiaid on mitu liiki, näiteks 1).otsene demokraatia – demokraatia võim, kus rahvas teostab võimu vahetult rahvahääletuse teel.
Demokraatlikus riigis on lubatud inimestel teada mis nende riigis toimub, kuid 100% tegelikult ei tea oma riigist inimene ka demokraatlikus riigis.
Demokraatlikus riigis on kodanikul valimistel ainult üks hääl ning ka kommunikatsioonis tuleb seetõttu arvestada kõigi sihtrühmade võrdsust.

Demokraatias on eeliseks just see et, puuduvad igasugused tsensuurid ning igaüks võib uskuda, pooldada just seda mida tema heaks arvab.
Demokraatlikus riigis on kõigil võimalik oma arvamus vabalt ja avalikult välja öelda ning samuti on antud rahvale võim valida riigi juhtkond.
Demokraatias on kõige tähtsam rahva iseseisvus, et rahvas suudaks teha ise otsuseid ilma, et keegi seda neile peale suruks ja ütleks.

Demokraatiaks on aga vaja, et erinevad etnosed suudaks luua koalitsioonivalitsuse. 8. Aafrika sõjad ja kriisikolded iseseisvusperioodil
Demokraatia ohud - Harimatu massi võimuletulek -Enamuse türannia -Riigiaparaadi liigne sekkumine ühiskonnaellu -Demagoogide võimalused
Demokraatlik riik on ikka rõhutanud vajadust kontrollida ametnike võimu, põhjendades seda peamiselt esindusdemokraatia põhimõtetega.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Demokraatlikus riigis on maksude maksmine ühiskondlik leping, mille täitmist Eestis reguleerivad maksukorralduse seadus (www.riigiteataja.ee) ja igale maksule eraldi kehtestatud maksuseadused (Lisa 1). Maksustamine on võrreldes muude regulatsioonidega üpris muutlik protsess ja see toob kaasa palju ebameeldivusi maksude arvestajaile.
Demokraatia püsimisel on tähtis presidendi, valitsuse ja riigipea vastastikune seotus ning rahva võimalus poliitikas kaasa rääkida.
Demokraatlikes maades on regulatsioonid selgemad ning juurdepääsupiirangute seadmisel lähtutakse rohkes üksikisiku huvide kaitsest.

Demokraatlikum on ühiskond, seda suurem on sallivus teisitimõtlejate, eri kultuuride, elulaadide ja ka teiste rahvuste suhtes.
Demokraatlikus vabariigis on õukondlik lipitsemistaktika väga paljudele inimestele vastuvõetav ja levib kõigisse ühiskonnaklassidesse.
Demokraatiatele omaselt ehk parlamendis esitatakse küll palju eelnõusid, kuid valitsuse kontrollitav koalitsioon hääletab need maha.

Demokraatlik ühiskond - > Eesti ühiskond .> usuvabadus * identiteet – ühiskonna- või kogukonnaliikmete vaimne ühtekuuluvustunne
Demokraatlikus ühiskonnas on töö vabatahtlik. Utoopilises ühiskonnas ei olnud kullal ja vääriskivil sellist väärtuist nagu praegu.
Demokraatia tugisambad on järgmised: rahva suveräänsus; valitsemine valitsetavate nõusolekul; enamuse võim; vähemuse õigused;

Demokraatias nimetatakse võimuks organisatsioonile kuuluvat juhtimise õigust koos seda kindlustavate institutsioonidega.
Demokraatlik legitimatsioon tähendab seda, et kogu riigivõim peab lähtuma rahvast, st. toimuma rahva otsesel või kaudsel heakskiidul.
Demokraatia areng – ühiskond hakkas osalema poliitikas Majanduse areng – tekkis vaba aeg ja vajadus meelelahutuse järele

Demokraatias on vabad ja ausad valimised, mis tähendab, et rahvas saab valida anonüümselt ja iseenda kandidaadi poolt.
Demokraatlikel rahvastel on vormitäitmine seda vajalikum, mida tegusam ja mõjuvõimsam on valitsus ja mida loiumad on üksikisikud.
Demokraatlik vabariik – rahvavõim, nõukogu ja ametnikud valitakse rahva hulgast, keskne roll valitsemisel on rahvakoosolekul.

Demokraatlikule riigikorraldusele on tunnuslik riigivõimu jaotumine selle erinevate harude vahel koos samaaegse võimude tasakaalustamisega.
Demokraatia korral on kõigil võimalus osaleda asjade korraldamises ehk rahva võim. Püütakse kõikide huvidega arvestada.
Demokraatia vormid on : polüarhia ehk tänane demokraatia, otsene ehk vahetu demokraatia ja esindus ehk kaudne demokraatia.

Demokraatlikule riigikorrale on tunnuslik riigivõimu jaotumine selle erinevte hrude vahel koos samaaegse võimude tasakaalustamisega.
Demokraatia põhjaks on omaks võetud väärtuste komplekt, mida kasvatatakse inimestesse ja ühiskonda aastakümnete jooksu.
Demokraatlikuks ühiskonnas on igal kodanikul õigus kuuluda talle meelepärasse paretisse. Parteisid võib oma vaadete poolest 3ks.

Demokraatlikes riikides on tagasikutsumine ette nähtud harva, näiteks Ühendriikide mõnedes osariikides munitsipaaltasandil.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Demokraatlik riik on oma tegevuses piiratud: 1. Konstitutsioonist 2. Rahvusvahelistest lepingutest 3. Rahvusvahelise õiguse üldtunnustatud põhimõtetest ja normidest Poliitika – ühiskonna ja riigi toimimist korraldav sihiteadlik ja järjekindel tegevus, milles osalevad mitmesugused huvirühmad ja institutsioonid.
Demokraatlikul hääletusel on hääletajatel võrdne hulk hääli, turuprotsessides on “hääletajatel” aga erinev hulk raha.

Demokraatia võimalused – Kaitseb üksikisikut võimu eest ja kaitseb tema vabadusi, kuna valitsemine on seaduste piiratud.
Demokraatlikule komponendile on sõnavabadusel ka eneseteostuslik külg- eneseväljendamine on üks võimalus ennast teostada.
Demokraatlikus riigis on rahvas iseseisev, neil on võrdsed demokraatlikud õigused ning majandust ei saa riik juhtida.

Demokraatlikus ühiskonnas on kunst pigem anonüümne, siiski ei tähenda see seda, et ta jätab oma ülesanded saavutamata.
Demokraatias on lubamatu ebavõrdsus, kuid Kreekas kehtis naisel ja meestel erinevad õigused ja kohustused.
Demokraatia plussideks on see, et kodanikud saavad osaleda riigijuhtimises ja neil on mõningaid õigusi ja vabadusi.

Demokraatlikul ühiskonnakorraldusel on mõned põhimõttelised alused, millest tegeliku demokraatia taotlejad peavad kinni pidama.
Demokraatia vastandiks on diktatuur, mis on mitte millestki piiratud, seadustega kitsendamatu, jõule toetuv võim.
Demokraatlik kord on aga hea, sest teoorias peaks see tagama kõigi kodanike võrdsed õigused ja võimalused.

Demokraatlikule juhtimisele on iseloomulikud järgmised tunnused: 1. Väärtustatakse alluvate isikuomadusi ja võimeid.
Demokraatlikud liialdused - presidendi ametikoha puudumine (seadusandlik võim oleks võinud täidesaatva võimu üle
Demokraatia kriis - Demokraatia ei suutnud lahendada riikide ja nende elanike ees seisnud raskeid probleeme.

Demokraatlikus riigis on iga etteheide riigile või valitsejatele kaudselt või otseselt ka etteheide iseendale.
Demokraatlikes riikides on deputaadi tagasikutsumise õigust kastutatud USA mõnes osariigis munitsipaaltasandil.
Demokraatlik lääne - Saksamaa kaasati maailmamajandusse ja see aitas Saksamaal tagasi suurriigiks tõusta.

Demokraatlik partei on vanim partei USAs, mis on oma pika ajaloo jooksul läbi teinud märgatavaid muutusi.
Demokraadid on konservatiivsemad, kuna konservatiivset parteid Saksamaal pärast sõda ei olnud.
Demokraatiad on siiski eelkõige individuaalsust kultustav ideoloogia). Nimetamise problemaatika.

Demokraatlikus ühiskonnas on võimu omandamine, kasutamine ja vaheldumine vaba poliitilise võistluse tulemus.
Demokraatlikus ühiskonnas on au sees ühiskondliku pluralism ehk arvamuste ja ühenduste paljusus ja võrdsus.
Demokraatlikule riigile on häbiplekiks see, kui inimesi meelitatakse erakondadesse lisahüvesid pakkudes.

Demokraatide - liberaalide valitsused vaheldusid; ülerahvastatus, merelt maa juurdevõtmine;
Demokraatlikus riigis on kõigil valimisõigus, õigus valida omale esindaja ning samuti sõnavabadus.
Demokraatia pool tähendab seda, et ette on nähtud elanikkonna põhigruppidele oma väljaanded.

Demokraatlik vabariik – kuulus võim rahvale, valimistest võisid osa võtta kõik vabad kodanikud.
Demokraatliku riigina on see ainuõige otsus, vastasel juhul jääb mulje, et Riiki ei peagi austama.
Demokraatia põhimõte - KOV-s elavate inimeste kohalike küsimuste iseseisev lahendamine, osalemine.

Demokraatia ülesandeks on teha kodanike osalemine avalike poliitikate otsustusprotsessis lihtsamaks.
Demokraatliates on tänapäeval üldine, võrdne, salajane ja perioodiliselt korduv valimine.
Demokraatiad on nõrgad. Samal aastal Saksamaa sekkub Hispaania kodusõtta Franco poolel.

Demokraatias on rahval sõnaõigust, neil on õigus valida, toimis mitme partei süsteem.
Demokraatlikud riigid on esindusdemokraatiad, kus otsustajateks on rahva poolt valitud esindajad.
Demokraatia mõiste on muutunud niivõrd laialivalguvaks, et näib hõlmavat pea kõiki riike.

Demokraatias on eesmärgiks poliitiline võim ja arvestusühikuks on kodanike hääled.
Demokraatlikes riikides on juurdepääs ametlikele dokumentidele üldiselt tagatud põhiseadusega.
Demokraatlik valimine – kohustus uuesti valida; kes valivad? Kelle huve arvestatakse rohkem?

Demokraatriavastane – ta on vastu paljuparteilisele poliitikale kuna see on ebastabiilne.
Demokraatiaga on inimeste võimalus olla ka tegelikkuses võimukandja pea piiramatu.
Demokraatialgi on puudusi ja mõned neist on juba selgelt välja paistnud minevikus.

Demokraatlik stiil – eeldab, et töötajad on algatusvõimelised ja tööst huvitatud.
Demokraatia levik on olnud 20. saj. viimase veerandi võimsaim ülemaailmne suundumus
Demokraatia mõiste on muutunud väga laialdaseks, et näib hõlmavat pea kõiki riike.

Demokraatia nõrkus - rasketel aegadel ei toimu kiireid muutusi raskuste parandamiseks.
Demokraatias on valimisõigus, inimestel on võimalus osaleda riigivalitsemises.
Demokraatlikud vabaduse - sõnavabadus, trükivabadus, koosolekute vabadus, elukoha valimis

Demokraatlikus riigis on tähtis roll juhikultusel ja keelatud on kõik teised erakonnad.
Demokraatlikus riigis on otsustav võim rahva käes ja kõrgeim võim on jaotatud laiali.
Demokraatlikes riikides on valimised vabad, sellepärast seda süsteemi eriti ei kasutata.

Demokraatlikus riigis on antud igale kodanikule võimalus valida enda rahvale esindajad.
Demokraatia mõiste - rahva määrav osa ühiskonna oluliste küsimuste lahendamises.
Demokraatlik ateena - 5 saj. eKr sai Ateenast Kreeka tugevaima laevastikuga mereriik.

Demokraatias on igal inimesel võimalus osaleda arutlustes ning otsustamises.
Demokraatial on ajalooliselt ja ka kaasajal mitmeid erinevaid esinemisvorme.
Demokraatlik vabariik – Vabariik, kus võim kuulus rahvale ning rahvakoosolekutele.

Demokraatlik liider - orienteeritud grupi suhetele kui ka ülesannete täitmisele.
Demokraatlikes riikides on parlamendi istungid avalikud. Riigipea on kõrgeim ametnik.
Demokraatlikus riigis on võim jagatud mitmesuguste asutuste ja ametikandjate vahel.

Demokraatlikus ühiskonnas on igaühel õigus kuuluda parteisse ja luua isegi oma partei.
Demokraatlik revolutsioon - vägivallata suutis elanikkond tõugata võimult Kompartei.
Demokraadid jagunesid – lõuna-osariigid toetasid orjust, põhjaosariigid mitte.

Demokraatia põhimõtted on juurdunud kõigis ühiskonnaelu valdkondades ja suhetes.
Demokraatiat kirjeldates on kasutatud mõisteid nagu legitiivne võim ja identiteet.
Demokraatia kulukus – pannakse palju raha valimistele Automaatsed eelistused

Demokraatia põhitunnus on rahva osalemine poliitikas, selleks on erinevaid viise.
Demokraatiaks - osalusdemokraatia 2. Selgita valmiste kolme funktsiooni.
Demokraatlik valitsemiskord ehk põhiseaduslikkus. Lk.96 Osalus- ja elitaardemokraatia

Demokraatlik ühiskond - Sõna demoraatia tuleneb kreekakeelsetest sõnadest nagu
Demokraatial on missioon. (Sõnavõtt Sofia 2001 tippkohtumisel, 2001)
Demokraatlikus riigis on inimestel rohkem sõnaõigust, kui mittedemokraatlikus

Demokraatia levik on olnud 20.saj viimase veerandi ülemaailmne suundumus.
Demokraadid – pean ma siiski otsustama oma perekonna hüvanguks.
Demokraatlikes režiimides – valimised  Diktatuurirežiimides-revolutsioonid

Demokraatia pr – eeldab kokkulepet ja vähemustega arvestamist.
Demokraatial on tõepoolest nii nõrku, kui ka tugevaid külgi.

Demokraatlikus ühiskonnas on nendega võidelda raske, kuid see on võimalik.
Demokraatia tunnuseks on valimised ning valimine käib seaduste järgi.

Demokraatial on kaks põhivormi: otsene ja kaudne demokraatia.
Demokraatia laialivalguvust on juba kritiseeritud ammustest aegadest saadik.
Demokraadid - vabaturumajandus vajadusel riigi sekkumisega

Demokraatia kultus on hiline nähtus  Põhjendas inimloomusega.
Demokraatia nõrkus on ka valitute erinevad võimed ja haridustase.

Demokraatial on nii positiivseid kui ka negatiivseid külgi.
Demokraatlik valitsemiskord ehk põhiseaduslikkuseks ehk konstitutsionalism
Demokraatia kool on selle aja jooksul palju edasi arenenud.

Demokraatia nõrkus on just selles, et side teadmisega katkeb.

Demokraatia valitsejad on mõjutatavad retoorika ja pettusega.
Demokraatlik vabariik on nt Kreeka, kus võim kuulus rahvale.
Demokraatlikus riigis on kõigil õigus avalikule arvamusele.

Demokraatlikul viisil – väljendab enamiku valijate tahet.
Demokraadid e. Leivoristid moodustavad valitsuse.
Demokraatlik otsus on enamust rahuldav otsus, konsensus.

Demokraadid –  lõuna orjapidajate huvide 


Demokraatia väljendus on konstitutsioonilised õigused.
Demokraatlik legitimatsioon - Seadustamine või õigustamine.

Demokraatia arenedes on hääleõigus üha laienenud.
Demokraatia kodus on ka suhteliselt kõrgel kohal.

Demokraatia laienedes on hääleõigus üha laienenud.


Demokraatia struktuur on üles ehitatud sama moodi.
Demokraatial on oma vigu ja häid külgi.

Demokraatia areng – ühiskond poliitikasse.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Demokraatias on kõigil võrdsus seaduste ees. Ma arvan, et kõik see on vajalik, sest totalitaarses riigis on kõik vastupidi, et kõrged ametivõimud võivad teha mida iganes ja tavakodanikud ei saa midagi öelda või teha selle vastu.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Demokraatlik kasvatus - kaaslast hindav, partnerlusel põhinev; võimaldab lastel oma oskusi rakendada nii, nagu nad suutelised on, et nad saaksid antud ülesandeid otstarbekalt lahendada; ei alaväärista last oskamatuse pärast.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Demokraatia koolis tähendab igaühe õigust avaldada oma arvamust, kaasneb koolijuhi demokraatlik juhtimisstiil, õpilaste omavalitsuse aktsepteerimine, informeeritust, inimesekeskset organisatsioonikultuuri.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Demokraatia vormid - Otsene demokraatia *Antiik-Kreeka *Referendum-rahvahääletus -Esindusdemokraatia *Esindajate valimine *Mandaat-valija volitus esindada enda huve

Vote UP
-2
Vote DOWN
Demokraatlikud riigid – Island, Iirimaa, Suurbritannia, Prantsusmaa, Belgia, Holland, Norra, Rootsi, Soome, Taani, Šveits, Tšehhoslovakkia autoritaarsed riigid – Portugal, Hispaania, Austria, Ungari, Jugoslaavia, Albaania, Kreeka, Bulgaaria, Rumeenia, Poola, Leedu, Läti, Eesti, totalitaarsed riigid – Itaalia, Saksamaa, Nõukogude Liit/ Nõukogude Venemaa
Vote UP
-1
Vote DOWN
Demokraatlikud vabadused - Sõnavabadus, trükivabadus, koosolekute ja demonstratsioonide vabadus, südametunnistuse vabadus, elukoha valiku vabadus.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Demokraatia laienemine - Itaalia ja kreeka said demokraatlikuks,alandati valijate vanuse alammäära, ametiühingud.

Vote UP
-2
Vote DOWN
Demokraatlik juhtimisstiil – juht loob usaldusliku õhkkonna, vastastikuse respekti ja pühendumise.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Demokraatlikud riigid on näiteks Eesti, Rootsi, Suurbritannia, USA, Prantsusmaa jt riigid.
Vote UP
-3
Vote DOWN
Demokraatia ohud – Kõik inimesed pole haritud, seega võib võimule tulla harimatu mass.

Vote UP
-6
Vote DOWN
Demokraatia tunnusjooned – vabad valimised, kodanikuvabaduste tunnustamine, kõigi võrdsus seaduste ees, kohtusüsteemi ja teiste kontrollorganite poliitiline sõltumatus, vähemuste õigustega arvestamine, tsiviilkontroll relvajõudude üle.
Vote UP
-9
Vote DOWN
Demokraatia tunnused – vabad ja õiglased valimised; alternatiivsed teabeallikad; konkurents võimu nimel; poliitiku sõltuvus valijate eelistustest; seaduste ülimuslikkus; seadusandliku, täidesaatva ja kohtuvõimu lahutatus üksteisest; kodanikuvabaduste ja inimõiguste tagamine; tsiviilkontroll relvajõudude üle; vähemuse õigustega arvestav enamuse võim.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun