Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Biogenees – elusaine tekib teistest elusolenditest.
Bioloogia – 04.05.2012 Närvisüsteem • Kesknärvisüsteem o Pea- ja seljaaju  Peaaju • Juhib ja kontrollib enamikku organismi talitusi • Koosneb miljarditest närvirakkudest, mis moodustavad ajus erineva ülesandega piirkondi ja keskusi, kus ühes toimub keha närvide kaudu laekuva info kogumine, teistes analüüsitakse infot ja kolmandates ajuosades võetakse vastu otsuseid.
Biotehnoloogia – rakendusbioloogia valdkond, kus kasutatakse organismidele omaseid protsesse seadmetes, et toota uuringuteks aineid; rakendusvaldkonnad:1)toiduainetööstuses-hapendamine, 2)ravimite väljatöötamine, 3)taimesortide loomisel Biotehnoloogia eelised:1)säästab energiat, 2)vähem kahjutuid jäätmeid, 3)odav tooraine Puudused: 1)ajakulu vastavate org. leidmiseks, 2)tundlikkus keskkonnategurite suhtes Funktsionaalne toit- toit, mille komponendid mõjuvad positiivselt inimese organismile.
Biomolekulid – BIOKEEMIA, Rakk –TSÜTOLOOGIA, Kude – HISTOLOOGIA, Elund- ANATOOMIA, Elundsüsteem – ANATOOMIA, Organism –ANATOOMIA Rakuõpetus Elu (elusraku) tundemärgid: liikumisvõime, ärrituvus, ainevahetus ja Paljunemisvõime KASV JA ARENG Rakk koosneb: 4/5 – vesi, kuivkaalust 80% proteiinid ja 10% lipiidid, lisaks süsivesikud ja nukleiinhapped Raku osised e organellid: Endoplasmaatiline võrgustik Rakumembraan, Tsütoplasma, Rakuskelett, Golgi aparaat, Lüsosoomid, Mitokondrid,
Biomass — põllumajanduslikust tootmisest (kaasa arvatud taimsed ja loomsed ained), metsatööstusest ja sellega seotud tootmisest pärit toodete, jäätmete ja jääkide bioloogiliselt lagunev fraktsioon ning tööstus- ja olmejäätmete bioloogiliselt lagunev fraktsioon (Euroopa Parlamendi direktiiv 2003/30/EC). Endale tootev elektrijaam — ettevõte, mis toodab elektrienergiat kõrvaltegevusena kas täielikult või osaliselt oma vajadusteks, et tagada sellega põhitegevuse toimimine.
Bioloogiline okeanograafia on teadus resuspensioon -voolusangi pohjas olevad osakesed tommatakse mereelustikust. Tavaliselt tuntakse seda osa okeanograafiast holjuvasse olekusse,kui pohja lahedal on vee liikumise kiirus merebioloogiana. Laanemere uldandmed:Laiubkirde-edelasihis, kriitilisest vaartusest suurem.
Bioluminestsents –  organism eritab spetsiaalsetest  näärmerakkudest (fototsüüdid) vette helendavaid,  osaliselt limaga segatud sekreete. Näiteks karp Pholas,   hulkharjasussid Odontosyllis, mõned karpvähilised jt. b) Intratsellulaarne (rakusisene)  bioluminestsents kontsentreerub kindlatesse  kehapiirkondadesse, spetsiaalsetesse valgusorganitesse,  kusjuures valgust tootvad keemilised protsessid  toimuvad spetsialiseerunud rakkudes (fototsüütides).
Biomolekulid – orgaanilise aine molekul, mille moodustumine on seotud organismi elutegevusega (valgud, lipiidid, sahhariidid, vitamiinid jt.) 2. Bioaktiivsed ained – orgaanilised ühendid, mis reguleerivad elutalitlusi (ensüümid, vitamiinid, hormoonid) 3. Mis on a) ensüümid – biokeemilise reaktsiooni kiirust reguleeriv valk b) vitamiinid – bioaktiivse toimega orgaaniline aineensüümide aktiveerimiseks c) hormoonid – organismides moodustuv regulatoorse toimega orgaaniline aine
Bio - Hemoglobiin Hemoglobiini Ensüümide kofaktor, Ensüümide Vereloome, Kilpnäärme Ensüümide Luude, kõhre, funktsioonid , müoglobiin, süntees, epidermise areng, kofaktor, eretrotsüütide ensüümid, valkude kofaktor, hammaste areng, ensüümid, luukoeteke, immuunsüsteemide kolesterooli funktsioon süntees, kilpnäärme luukoe teke ja hemoglobiini ja valgud ensüümide talitlus süntees, funktsioon areng elekrotsüütide areng kofaktor rasvhapete süntees, vereloome
Biograafiline romaan - tavaolukorrad  Kujunemisromaan (Bildungsroman) tegelane muutlik, psühholoogiliste joontega Jutustuse aeg ja jutustamise aeg: Vene vormikoolkond, G. Genette  Faabula ja süžee (story/ plot)  Kord (kõrvalekaldumised faabulast, süzee moodustavad:anakrooniad: ette- ja tagasivaated ehk prolepsis ja analepsis)  Kestus (paus, kokkuvõte, kirjeldus, stseen või dialoog, ellips ehk vahelejätt)  Sagedus (ühekordne, korduv ja koondav jutustus)
Bioaktiivsed ained on ühendid, mis väikeses kontserntratsioonis mõjutavad orfanismide ainevahetust ja reguleerivad nende elutalitlusi: ensüümid, Keemiliste elementide jaotus : vitamiinid ja hormoonid 1) Makroelemendid – 96-98%: O (65-75%), C (15-18%), H (8-10%), N (1,5- 3%), P, S ning ioonsel kujul elemendid Ca, Mg, Na, K, Cl Sahhariidid e. süsivesikud on orgaanilised ühendid, mille koostises on  Kaalium- ja naatriumioonid osalevad närvi-impulsi moodustumises.
Biosfääriks nimetatakse 1p ....................................................................................................................... .......................................................................................................................
Biogeneetiline reegel ehk rekapitulatsiooni hüpotees ehk rekapitulatsiooniteooria on selgroogsete organismide lootelise arengu seaduspärasus, mille kohaselt ontogeneesi alguses (embrüogeneesis) läbitakse liigi fülogeneetiliste eellaste embrüonaalse arengu etappe.
Bioloogilisi ohutegurid on bakterid, viirused, seened, rakukultuurid ja inimese endoparasiidid ning muud bioloogiliselt aktiivsed ained, mis võivad põhjustada nakkushaigust, allergiat või mürgistusi Nakkusoht Klienditeenindajad Kliendi- Töötajate haigestumine III Selgitada töötajatele gripivastase suhtlevad otse verbaalselt teenindajad erinevatesse nakkus- vaktsineerimise võimalikkust ja klientidega, nad võivad /Teenindussaal haigustusse: gripp, vajadust.
Bioaktiivseid aineid nimetatakse ensüümid . 20. Lipiidid täidavad organismis põhiliselt ehituslik ja energeetiline funktsiooni 21. AIDS-i põhjustab HI viirus 22. Kõik valgud on moodustunud aminohapetest , mis polüpeptiidahelas on omavahel ühendatud peptiidsidemega . 23. Iga nukleotiid koosneb lämmastikalusest , monosahhariidist ja fosfaatrühmast. 24. DNA monomeerid erinevad üksteisest vaid lämmastikaluse poolest Selgitage pikemalt ja tooge näiteid!
Biotsönoos - Elukooslus, ühesuguste keskkonnatingimustega alal elavate organismide kogum; mingi piirkonna kõigi elusolendite populatsioonidest moodustuv kogum BIOOM- Makroökosüsteemid ??? KOHANEMINE- Muutused mis on toimunud organismi elu jooksul.
Biogeneetiline reegel – selgroogsete organismide arengu seaduspärasus, mille kohaselt ontogeneesi alguses läbitakse liigi fülogeneetiliste eellaste embrüonaalse arengu etappe bioloogiline surm – organismi elutähtsate talitluste pöördumatu seiskumine kliiniline surm – inimese bioloogilisele surmale eelnev füsioloogiline seisund, mis väljendub südametöö seiskumises, hingamistegevuse lakkamises ja kesknärvisüsteemi talitluse pidurdumises
Bio – omadused, mis takistavad edukat ristumist ühel alal elavate liikide vahel 16) Erimaine liigiteke - 17) Geenivool – geneetilise materjali vahetus isendite migratsiooni või ristumise teel 18) Geneetiline triiv – alleeli- ja genotüübisageduse kõikumine põlvkondades 19) Isolaat – liigi põhilevilast eraldatud väike populatsioon 20) Kohanemine – on nähtus, mille puhul isend sobitub elu kestel elutingimuste muutusega.
Biomolekulid – ained, mis ei moodustu väljaspool organismi  heterotroofid – vajavad energiaks orgaanilist ainet  Sahhariidid, lipiidid, valgud, nukleiinhapped : DNA, RNA 4) 3. punkt -> stabiilne sisekeskkond 2) Rakuline tase – TSÜTOLOOGIA  püsiv temperatuur (imetajad ja linnud on ainsad püsisoojased Rakk – kõige lihtsam ehituslik ja talituslik üksus, millel on veel kõik elu organismid, teised on kõigusoojased) omadused.
Bioetanool – biomassist ja / või jäätmete orgaanilisest osast toodetud etanool;  biodiislikütus –taimsetest või loomsetest õlidest toodetud diislikütuse kvaliteediga metüülester;  biogaas – puugaas või biomassist (ka jäätmete orgaanilisest osast) toodetud vedelgaas, mille puhtus vastab maagaasi kvaliteedile;  biometanool – biomassist toodetud metanool;  biodimetüüleeter - biomassist toodetud dimetüüleeter;
Biodiislil on palju eeliseid: • On taastuv • On energiasäästlik • Vahetab välja naftast destilleeritud diislikütuse • Saab kasutada enamikes diiselmootorites ilma neid muutmata või üksnes väikesi muudatusi tehes • Vähendab ülemaailmset kasvuhoonegaaside emissiooni • Vähendab heitgaaside emissiooni, sealhulgas mürgiste õhusaasteainete hulka • Ei ole mürgine, laguneb bioloogiliselt ning sobib kasutamiseks tundlikus
Biomassienergia – puiduhake ja -jäätmed, Nafta, maagaas, kivi- ja pruunsüsi, põlevkivi, Energiamets, saepuru, põõsastaimed, pilliroog, turvas hundinui, põhk, turvas Geotermaalenergia - soe vesi, kasvuhoonete kütmine, ujulad, spaad, kalatiigid, majade Uraanimaak kütmine, tänavate küte, tööstuses (teravilja kuivatamine jmt Päikeseenergia – soojus, elekter Hüdroenergia Laineenergia, tõusu-mõõnalaine energia Tuuleenergia
Biotehnoloogiaks nimetatakse 8.Hübridoomitehnoloogia, hübridoomid, rakendusbioloogilisi meetodeid ja protseduure, monokloonsed antikehad mille puhul elusorganismidele omaseid protsesse Hübridoomitehnoloogia - Rakutehnoloogiliste kasutatakse tehnilistes seadmetes mitmesuguste võtete kogum hübridoomide loomiseks – ainete tootmiseks ning organismide sigimise ja immuniseerimine, rakkude liitmine ja kloonimine; pärilikkuse muutmiseks.
Bioinvasioon – võõrliikide laialdane sissetung mingile alale 6. biosfäär – Maad ümbritsev elusloodust sisaldav kiht 7. botaanika – teadusharu, mis tegeleb taimede uurimisega 8. brüoloogia – samblaid uuriv teadusharu 9. dissimilatsioon – kehaainete lagundamine (org-aine lag-ne, hingamine) 10. eos – e. spoor, eriline paljunemisrakk taimede levikuks 11. floeem – taime niineosa, kus sisaldis liigub hürdost.
Bioloogia on teadus, mis uurib elu. • Elu iseloomustavad: rakuline ehitus, kõrge organiseerituse tase( biomolekulid ), aine- ja energiavahetus, stabiilne sisekeskkond, reageerimine ärritustele, paljunemine ja areng.
Biodoos ehk minimaalne erüteemne doos (MED) kui närga päikesepoletuse biofüüsikaline ühik, on vaikseim kiiritusdoos, mis kutsub esile paevitamata naha punetuse. Fuusikaliselt on biodoos uhikulisele pinnale teatava aja jooksul langev paikesekiirguse (paikesevalguse) energia . Paevitamisel on oluline teada kui kiiresti voiks 1 MED koguneda ehk teisisonu, kui kiiresti toimub paevitamine voi poletuse saamine.
Biofüüsikalised tegurid on vastastikmõjud erinevate iseärasustega isendite ja pidevalt muutuvate keskkonnatingimuste vahel (Cowen & Sponaugle, 2009). Merekeskkonnas on hõljumi levimine kontrollitud peamiselt vee tsirkulatsiooniga, kuid kindlaks tehtud levikumustrid võivad olla mõjutatud ka vertikaalsete mõjutuste ja varieeruvate suremuse riskide poolt erinevates piirkondades (Paris et al., 2007; Cowen & Sponaugle, 2009).
Bio - d on töötanud hästi, efektiivsusega 60..75% BIO-tüüpi puhastitel on ka puudusi:  Puhasti on metallist ja tema eluiga on 10a, heades tingimustes ka 20a  Puhasti on kerge ja kõrge põhjaveetaseme korral kipub üles ujuma, kui betoonist koormusplaadid on paigaldamata  Mudatagastuse reguleerimise siibrid roostetavad kinni  Vaatamata konstruktsiooni lihtsusele esineb valesti paigaldamist
Biokütus on vabastatud aktsiisist ning seetõttu on tema hind konkurentsivõimelisem. Energeetiliste kultuuride eritoetuse eesmärgiks on:  süsinikdioksiidi asendamise läbi vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid;  vähendada sõltuvust imporditud fossiilkütustest;  võtta kasutusele tootmisest kõrvale jäetud maad tehniliste kultuuride kasvatamiseks (Eesti säästva arengu riiklik strateegia.
Biomolekulid – on orgaanilised ained, mis moodustuvad org. elutegevuse tulemusena Bioaktiivsed ained – orgaaniliste ühendite eri klassidesse kuuluvad ühendid, mis mõjutavad org. ainevahetust ja elutalitust.
Bio molekulid - elusorganismides esinevaid aineid nim biomolekulideks 2.Elu omadused kõik elusorganismid arenevad,paljunevad,neil on aine-ja energia vahetus ja nad reg välis ärritusele 3.Rakku õpetus ehk tsütoloogia on teadus mis uurib rakkude ehitust ja talitlust 4.Koe õpetus sarnase ehituse ja talitusega rakud moodustavad koe. Eristatakse nelja koe tüüpi 1.epiteelkude 2.lihaskude 3. Närvikude 4.
Biomass - (e. elusaine)- laiemas tähenduses organismide mass, kitsamas tähenduses veekogu või maismaa pinnaühikul (v. mahuühikus) leiduvate organismide elusainete hulk massi (g/m2; t/ha) või energiaühikus (kcal/m2). Peamised elemendid, millest kosneb on H, C, O, P, N, S (neid nimetatakse biogeenseteks elementideks). Biomassi muutumise järgi ajaühikuis hinnatakse eluskoosluse produktiivsust.
Bioom - samatüübiliste ökosüsteemide kogum (tundra, taiga jne). stabiilne populatsioon- populatsioon, milles sündimus ja suremus on ajalises tasakaalus, nii et arvukus püsib põlvest põlve.
Biokäitlus - orgaaniliste jäätmete taaskasutus • Biokäitluse eesmärk: komposti saamine-aineringe; prügila orgaanilise aine koormuse vähendamine • Biokäitlus ei ole odav ja saadav tulu on sageli vaid kaudne: – kui orgaanilisi jäätmeid prügilasse ei viida, siis prügilagaasi tekib vähem, nõrgvesi on lahjem, lademe stabiliseerumine kiireneb ning prügila järelhooldus on lihtsam.
Bioloogilised rütmid ehk bioloogiline kell Evolutsiooni jooksul välja kujunenud pärilikud nähtused, mis seisnevad organismi eluavalduste rütmilises kordumises (unetsükkel, keha temperatuuri muutumine).
Biolagundatavus on omadus, mis sõltub paljuski bioloogilise keskkonna tingimustest (inimese keha erineb mullast). Seda silmas pidades võime öelda, et toodete, nagu näiteks kilekottide, omaduste muutmine selliseks, et neid oleks võimalik ka kompostida, pole eriti mõttekas, kuna taolist laadi biolagundatavus ei lahenda prügi probleemi (erinevad tingimused materjalidele kompostis ja mullas).
Bioloogilised mutageenid - viirused, bakterid, alkaloidid, hallitusseente toksiinid  Keemilised mutageenid - mõned ravimid, olmekeemia, orgaanilised ühendid, tugevatoimelised alused ja happed  Füüsikalised mutageenid - kiirgused: radioaktiivne-, röntgen- ja UV - kiirgus Kombinatiivne muutlikkus  ..tekib pärilikkusstruktuuride kombineerumisel sugurakkude valmimisprotsessis ja viljastumisel.
Bioloogilised mutageenid on viirused,bakterite ja hallitusseente mürgid e toksiinid, taimsed alkaloidid jne. 5.Kombinatiivne muutlikkus kujuneb geenide ja kromosoomide ümberkombineerumisel sugurakkudes ja viljastumisel. 6.Mittepärilik muutlikkus on tingitud keskkonnateguritest ja pärilikkusest. 7.Kahemunakaksikute korral valmib korraga kaks munarakku, need viljastatakse eraldi, kumbki ühe spermiga.
Biot - Savart-Laplacei seadus- Mis tahes voolu magnetväli on arvutatav selle voolu elementide poolt põhjustatud magnetvälja tugevuste vektoriaalse summana, kusjuures vooluelementide väljatugevus arvutatakse valemi dB=k2Idlsinα*1/r2 abil, kus α on nurk vooluelemendi vektori Idl ja sellelt väljapunkti viiva raadiusvektori r vahel ning dB vektori suund on risti mõlema vektoriga.
Biomolekul – tekivad ainult elusorganismide sees Abiootilised – tekivad väljaspool elusorganisme Elu areng Maal/Bioloogiline EV I. Esimesed organismid maal ~4-3 miljardit aastat tagasi •bakteri taolised →•ainuraksed →•eeltuumne – prokarüoodid •anaeroobsed – ei tarvita hapnikku •heterotroofid – ei tooda ise orgaanilist ainet anorgaanilisest ainest •fotosüntees
Bioloogia – 27.04.2012 Närvisüsteem • Närvisüsteem võtab osa kõigi elundite talitluse kooskõlastamisest • Närvisüsteemi vahendusel kohaneb organism väliskeskkonna muutustega ja organismis toimuvate protsessidega • Närvisüsteem võimaldab koguda, töödelda, edastada ja salvestada infot • Anda edasi informatsiooni lihastele, näärmetele Neuron ehk närvirakk.
Biogeneetiline reegel – Lootelise arengu algusetappidel toimub liigi ajaloolise arengu e fülogeneesi lühike ja kiire kordus (ontogenees on fülogeneesi kiire ja lühike kordus). Ontogenees – ühe isendi areng; Fülogenees – liigi evolutsiooniline kujunemine 4.) Molekulaargeneetiline/Molekulaarbioloogiline võrdlus – annab võimaluse selgitada sugulust (suguluse astet) ja päritolu.
Bioaktiivne on vaba hormoon: hormooni seostumine kandurvalkudega – see pehmendab hormonikoguse järske muutusi hormoonide sekretsioonis ja metabolismis toimuvate füsioloogiliste nihete korral (nt rasedus) • Hormoonide sünteesi kontrollitakse negatiivse tagasisidestuse printsiibil – tema kontsentratsiooni tõus veres nõjuta KNS ja vastava hormooni süntees pärssib.
Biologiseeritud mõtte – tuleva inimtõu parandamisele suunatud – meetmed avaldusid „alaväärsete“ steriliseerimispraktikas, Saksamaal ka komplekses seadusandluses (nn Nürnbergi Seadused), mis käsitlesid rassipuhtust (segaabielusid) jne. Kavade kohaselt peeti vajalikuks steriliseerida riigis eeldatavalt elavad 200 000 pärilikult nõdrameelset, 80 000 skisofreenikut, 20 000
Bioloogiline surm – (pöördumatu) ajusurm, ille tulemusena langeb kehatemperatuur, lihased kangestuvad, veri paikneb ümber, limaskestad kuivavad ja pehmed koed hakkavad lagunema.
Biokäitlus - orgaaniliste jäätmete taaskasutus Biokäitluse eesmärk: • Looduses toimub pidev – komposti saamine-aineringe bioloogiline aineringe – prügila orgaanilise aine koormuse vähendamine • Taimedes tekib päikeseenergia ja taimetoitainete abil Biokäitlus ei ole odav ja saadav tulu on sageli vaid orgaaniline aine, mida kaudne: kasutavad muud organismid.
Bioloogiline küpsemine – muutused, mis on füsioloogiliselt ette programmeeritud (nt sekundaarsete sootunnuste ilmnemine) Sotsiaalne küpsemine – protsess, mille käigus omandatakse ühiskonnas aktsepteeritud käitumisnormid. Tunnetuslik e. kognitiivne küpsemine – tähelepanu, taju, mälu, mõtlemine Emotsionaalne küpsemine – tunnetes orienteerumine, nende ohjeldamine jne.
Bios – elu; Pathos – kannatused, haigused Ontogenees ehk isendi arenemine ehk individuaalne areng: on üksiku organismi areng organismi tekkimisest küpsuseni Inimese ontogenees jaotub: 1)sünnieelseks e. embrüonaalseks ehk üsasiseseks prenataalseks ehk antenataalne 2)sünnijärgseks e. postembrüonaalseks ehk üsaväliseks postnataalseks arenguperioodiks.
Bioloogia - teadus, mis uurib elu. 4. BIOSFÄÄR - maad ümbritseb elu sisaldav kiht ( atmosfäär, litosfäär, hüdrosfäär ) 5. BOTAANIKA - teadus, mis uurib taimi.
Biomass – laiemas tähenduses organismide mass, kitsamas tähenduses veekogu või maismaa pinnaühikul (v. mahuühikus) leiduvate organismide elusaine hulk massi- (g/m 2, t/ha) või energiaühikus (kcal/m2). Fütomass – taimne b. Zoomass – loomne b. Mikrobimass – mikroobide b. Biomassi muutumise järgi ajaühikuis hinnatakse elukoosluse produktiivsust.
Bioloogiline isolatsioon - ei võimalda eri liikidel ristuda(paljuneda)- bioloogilised iseärasused-ökoloogilisi,käitumuslikke, biokeemilisi, geneetilisi loomadel on liikidevahelist paaritumise vältimiseks signaaltunnused- väliskuju, lõhn, seksuaalkäitumine(häälitsused, mängud) biokeemiline tegur- sugurakkude biokeemiline sobimatus pärast ristumist viljatu- muulad
Biosfäär on kõige suurem ökosüsteem ning ka kõigekõrgem eluslooduse organiseerituse tase Organismide üldine keemiline koostis Biomolekulid on orgaanilised ühendid, mis moodustuvad organismide  Nii eluta kui elus loodus koosnevad anorgaanilistest ja orgaanilistest elutegevuse tulemusena (sahhariidid, lipiidid, valgud, nukleiinhapped, ainetest.
Biolagunevad jäätmed – anaeroobselt või aeroobselt lagunevad jäätmed (toidujäätmed, paber, papp) Jäätmekäitlusmeetmed: • Jäätmetekke vältimine • Tekkivate jäätmekoguste ja nende ohtlikkuse vähendamine • Jäätmete taaskasutamise laiendamine • Jäätmetest tuleneva keskkonna saastamise vähendamine • Jäätmete keskkonnaohutu ladestamine
Bioloogiline ringlussevõtt on pakendijäätmete biolagunevate osade aeroobne (kompostimine) või  MTÜ Taaskasutus anaeroobne (metaankääritus) töötlemine kontrollitavates  http://www.envir.ee/834 pakendite taaskasutus- tingimustes ning mikroorganismide abil, mille tulemusena saadakse stabiliseeritud orgaanilised organisatsioonid jääkmaterjalid või metaan.
Bio - disain - kiivrite Kiiver ei ole lihtsalt spordivarustus, oluline on ohtlikumaks ning selleks, et tagada inimese ohutus on võetud kasutusele korgist sõjakiivrite või tavaliste mütside kiivri funktsioonist, detailidele kinnitatav naharibadest Rattaspordi kasv suurenes ning profiratturite kõrvale ilmusid ka mudeli konstrueerimise poole.
Biomolekulide esinemine – Keerulise ehitusega orgaanilised ained, mis väljaspool elusorganisme ei moodustu(valgud, sahhariidid) 2. Eluslooduse organiseerituse tasandid ja näited – 1) Molekulaarne tasand– 2) Rakuline tasand (Kude- Elund- Elundkond) 3) Organismi tasand- 4) Populatsiooni tasand- 5) Liigi tasand- 6) Ökosüsteemi tasand- 7) Biosfääri tasand.
Bioloogia uurimisobjektideks on : biomolekulid, rakud, organismid, populatsioonid, liigid, ökosüsteemid. Loodusteadlased kasutavad uurimistöös teaduslikku meetodit.
Biomolekul - orgaanilise aine molekul, mille moodustamine on seotud organismide elutegevusega Biopolümeer- organismides moodustuv polümeer Bioaktiivne aine-orgaaniline ühend, mis juba väikestes kontsentratsioonides mõjutab organismi ainevahetust ja reguleerib elutalitust Fosolipiid- rakumembraani koostises esinev fosfaatrühma sisaldav lipiid.
Biodoosi ühikuks on siivert (1 Sv). Röntgen-, γ- ja β- kiirguse korral vastab neeldumisdoosile 1 Gy biodoos 1 Sv. Neutron- ja α-kiirguse korral vastab aga neeldumisdoosile 1 Gy biodoos 3-10 Sv. Esmased kiiritushaiguse tunnused ilmnevad doosil 0,5-1,0 Sv. Surmavaks biodoosiks loetakse 5 Sv. Doosi võimsus PD näitab ajaühiku jooksul saadavat doosi.
Biomass on viimastel aastatel olnud vegetatsiooniperioodil keskmiselt 10 g m -3, zooplanktoni biomass 1,5 g m-3, põhjaloomastiku biomass paljuaastase keskmisena 12,3 g m-2, lisaks rändkarbi biomass 235 g m-2. Põhja-Euroopa kalarikkaima suurjärvena on Peipsi loovutanud kaluritele aastas enamasti 7000-11000 t kala ehk 20-31 kg hektari kohta.
Biokeemiline ringe - mineraalise ringe: becomes more closed -ringluse aeg ja hädavajalike elementide ladustamine: suureneb -sisemine ringe: suureneb -toitainete säilitamine: suureneb LOODUSLIK VALIK JA REGULATSIOON -kasvu vorm: from R-selection(rapid growth) to K-selection(feedback control) -eluringed: spetsialiseeritus, pikkus ja keerulisus suureneb.
Bioloogiline vara on loomne või taimne elusorganism [11]. Bioloogilisi varasid kajastatakse nii esmasel arvelevõtmisel kui ka järgnevatel bilansipäevadel nende õiglases väärtuses, millest on maha arvatud hinnangulised müügikulutused, välja arvatud sellised bioloogilised varad, mille õiglane väärtus ei ole usaldusväärselt hinnatav [11].
Bio - puuvilla ei kasvatata suurtes monokultuurides, vaid väikestel põldudel, mis on aastase viljavahetusega ja rangeid ökoloogilisi tingimusi kontrolliva asutuse järelvalve all. Kui puuvilla kasvatamisel pritsitakse põlde taimekahjurite tõrjeks korduvalt kemikaalidega, jääb sellest paratamatult mingi osa toodetavasse kangasse.
Biotoop - Elukoht • Ökoton- Kahe järsult erineva koosluse siirdevöönd, mis sisaldab mõlema elemente ja on seetõttu keskkonnalt komplekssem või liigirikkam kui kumbki neist • Biosfäär- Maa sfääriline kest, mille koostis, struktuur ja energeetiline seisund on valdavalt möödunud aegne ja nüüdisaegsete organismide tagajärg.
Biotehnoloogiaks nimetatakse rakendusbioloogilisi Biomimikri: Jäälinnu noka järgi modelleeritud esiotsaga rong sõidab meetodeid ja protseduure, mille puhul elusorganismidele omaseid protsesse vaiksemalt, kuid varasemast 10% kiiremini ja kasutab seejuures 15% kasutatakse tehnilistes seadmetes mitmesuguste ainete tootmiseks ning vähem energiat.
Bioloogiline determinism – inimese olemus sõltub sellest, mõtlemine tekib eelkõige koolihariduse mõjul, ent milline on tema kaasasündinud potensiaal.
Biomass – pinnaühikul (või mahuühikul) leiduvate organismide elusaine hulk massi- või energiaühikutes (näiteks g/m2, g/m3, t/ha või kcal/m2, kcal/m3) Produktiivsus – energia sidumise ja biomassi ülesehitamise määr ajaühikus pindala- või ruumalaühiku kohta (energiaühikutes cal/cm2 aastas, massiühikutes grammi/cm2 aastas
Biorün - Vaktsineeritavus Levitamis- Nakkavus Suremus Kestvus deaine ja peiteaeg viis Võimalik; Nakatunud Suur (kuni 2–6 päeva (muhk- 2–3 Katk Suur putukad, 90%) katk); 3–4 päeva päeva aerosool (kopsukatk) Keskmine Anthrax Võimalik; kuni suur (ei Suur (kuni 3–5 ehk Siberi Aerosoolid levi inimeselt 100%) 3–5 päeva päeva
Bioenergia on taastuva energia liik, mis saadakse organismidest pärinevast orgaanilisest ainest (biomass). Ehkki on siinkohal bioenergia taastuvus aga suuresti inimeste kätes, kuna biomassi saab pidada taastuvaks juhul, kui seda kasutatakse mingi territooriumi piires biomassi juurdekasvust vähem või ligilähedaselt juurdekasvu piires.
Biosfäär - kogu Maa sfäär, kus võib leiduda elusorganisme või nende elutegevuse jäänuseid DNA replikatsioon – DNA kahekordistumine
Bioakumuleeruvamaid pestitsiide on dikolorodifenüültrikloroetaan ehk DDT, mille edasikandumisel ühelt toiduahela lülilt võib tekkida tippkiskjatena tuntud lindudel olukord, kus pesitsused nurjuvad, kuna toksiliste ainete suure kontsentratsiooni tõttu kehas on pärsitud lubikoore teke, mille tõttu munakoor on liiga nõrk, et kanda pesitsevat emalindu.
Biokeemiline hapnikutarve on mingit vett (harilikult reovee puhul) iseloomustav näitaja, mis väljendab, mitu mg O 2 kulub mikroorganismidel uuritava veeproovi, mille ruumala on 1 liiter, kergestilagundatava orgaanilise aine lagundamiseks standardsetel tingimustel. 41. Kirjelda madalsood (veerežiim, toitumus, pinnareljeef, iseloomulikud taimed jne).
Bio - pesuvahendid F. humuliini tootmine G. alkaloididest ravimite tootmine H. taime patogeenide tõrje I. probiootilised bakterid J. õlireostuse likvideerimine K. tärklisevaba riidekiu saamine L. juustu tootmine Nimeta tööstusharusid, kus kasutatakse biotehnoloogiat ja kirjelda kuidas? Selgita mõistet funktsionaalne toit.
Bioonika - bioloogia ja tehnika piiriteadus, mis uurib bioloogilisi struktuure ja protsesse eesmärgiga leida uusi ja paremaid tehnoloogilisi lahendusi nt. lennukitiiva kuju, mida täiustatakse linnutiiva kuju järgi või näiteks hoonete kliimaseadmete projekteerimisel võetakse eeskuju termiitide pesade ventilatsioonisüsteemist.
Bioindikaator - Bioindikaator võib olla isend, kooslus, populatsioon jne. Jaguneb: 1) otsene bioindikatsioon 2) kaudne bioindikatsioon  Liik- bioloogilise süstemaatike tähtsaim üksus (takson), on niisugune väikseim organismirühm, mis sellesse rühma mittekuuluvate organismidega ristudes ei anna paljunemisvõimelisi järglasi.
Bioloogia – 11.05.2012 Närvisüsteem Inimese närvisüsteemiga seotud levinumad puuded ja haigused ning närvisüsteemi kahjustavad tegurid Neuroloogia on meditsiini eriala, mis tegeleb kesknärvisüsteemi orgaaniliste, pärilike ja degeneratiivsete haiguste ning perifeerse närvisüsteemi kahjustuste ja haiguste diagnostika ja
Biomolekul - orgaanilise aine molekul, mille moodustumine on seotud organismide elutegevusega(valgud,lipiidid, sahhariidid, vitamiinid jt.)biopolümeer- organimide moodustuv polümeer(polüsahhariidid, valgud, nukleiinhapped jt.) denaturatsioon-valgu kõrgemat(neljandat, kolmandat ja teist) järku ruumiliste struktuuride hävimine.
Biomass on laiemas tähenduses organismide mass, kitsamas tähenduses veekogu või maismaa pinnaühikul (mahuühikus) leiduvate organismide elusaine hulk massiühikutes (ntks g/cm 2) või energiaühikutes (ntks J/m2). Hetke biomass on biomass teatud ajaühikus teatud pinnaühiku kohta, mõõdetakse tavaliselt g/m2, kuivmassina.
Bioneeri leheküljel on Mahetoodang pooldab toodud välja nii plussid kindlasti looduslikke tooteid Kui on tegemist nn teisese kui miinused.
Biotõrje – umbrohu, metsa- ja aiakahjurite, taimehaiguste jms. leviku piiramine mitmesuguste looduslike mehhanismide kaasabil.
Bioloogilised jäätmed on operatsiooni käigus tekkinud jäätmed (amputeeritud jäsemed ja elundite osad) ühekordsed süstlad, vananenud verekotid verega, vereülekandesüsteemid, verine või niiske sidumismaterjal, aspiratsiooni torud, kateetrid jt. patsiendi kehavedelikega kokkupuutunud meditsiinitarbed ja katseloomade jäänused.
Biodiislit on võimalik diiselmootorites kasutada neid ümber seadmestamata (modifitseerimata) . Tava-diislikütusega (toodetud fossiilsest toormest) võrreldes on biodiisli energiasisaldus väiksem , Tavadiislikü- tuse alumine kütteväärtus on umbes 43 MJ/kg, puhtal rapsiõlil 35 MJ/kg ning biodiislil 37 MJ/kg ringis.
Bioloogiline aspekt – Milline on tegelase päritolu ja välimus? Perekonnaromaani puhul on kasulik joonistada tegelaste sugupuu.
Biomagnifikatsioon - Protsess, mille tulemusena on kõrgema toiduahela taseme organismis aine akumulatsioon suurem kui toidus olev kontsentratsioon (aine on üha suurema kontsentratsiooniga liikudes kõrgemale toiduahelas). Akuutne mürgisus - Äge mürgisus, mõjub kahjulikult juba lühiajalisel eksponeerimisel organismidele.
Biotüüp - 1. ühesuguse genotüübi ja kasvukohanõudlusega isendite kogum; 2. ökotüübi piires füsioloogiliselt eristatav liigisisene isendirühm (eriti parasiitseentel). 65. Hardy-Weinbergi reegel- pärilikkuse järjepidevuse protsess iseenesest ei kutsu esile muutusi ei alleelide ega genotüüpide sagedustes.
Bioloogilised ajejõud - vajadused 1. on suunatud organismi kaitsmisele ja säilitamisele 2. on homoöstaatilised- püüdlevad organismi sisemise tasakaalu poole 3. kuuluvad rahuldamisele esmajärjekorras 2. Psühholoogilised ajejõud- ühisjooneks on virgutada organismi tegudele, mis kindlustavad vaimse ja emotsionaalse heaolu.
Bioaktiivsed ained on orgaaniliste ühendite eri klassidesse kuuluvad ühendid, mis juba väikestes kogustes mõjutavad organismide ainevahetust ning reguleerivad nende elutalitlusi (ensüümid, vitamiinid, hormoonid). Sahhariidid ehk süsivesikud on orgaanilised ained, mille koostises esinevad süsinik, vesinik ja hapnik.
Biomolekul – organismi koostisesse kuuluvad põhilised orgaanilised ained: sahhariidid, lipiidid, valgud, nukleiinhapped BIOAKTIIVNE AINE – orgaaniliste ühendite eri klassidesse kuuluvad ühendid, mis juba väikestes kontsentratsioonides mõjutavad organismide ainevahetust ning reguleerivad nende elutalitlusi.
Bioloogiline fosforärastus on võimalik kombineeritud aeroobse ja anaeroobse töötlusega, mille tulemusel üldise jääkfosfori sisaldus väheneb 1-2 mg fosforit/l. Lämmastiku kõrvaldamiseks sobib kõige paremini bioloogiline meetod, muud füüsikalis- keemilised meetodid ei ole selleks üldjuhul majanduslikult õigustatud.
Bioloogiline faktor – taimsed ja loomsed organismid: bakterid, seened, vetikad, kõrgemad taimed, närilised, mutid, ussid, ainuraksed, putukavastsed jne. • suurim tähtsus autotroofidel • taimede ja loomade kaudu toimub vabanenud toitainete akumulatsioon 1. Lähtekivim – mineraalne alus, millel muld moodustub.
Biomass - toodetud madala kvaliteediga metsamaterjalist (puidujäätmed),võsast, roostikest ja põllumajandusest saadud jäätmetest (põhk, sõnnik, heitvee jääk) - väike produktiivsus + resursside taaskasutus 6. Nimeta taastumatuid energiaallikaid? Analüüsi nende plusse ja miinuseid? Nafta, Maagaas.
Bioaerosoolid – kompleks, mis koosneb tahkest (hallitusseente spoorid, mikroorganismid), vedelast ning gaasilisest (seente poolt eritatavad ained) komponendist. Mükotoksiinid (seentes sisalduvad mürgid). Bioloogilise ohuteguri toime Bioloogiline ohutegur võib inimesele mõjudes põhjustada: nakkushaigust
Biomanipulatsioon on ökosüsteemi bioloogilise struktuuri muutmine kvaliteedi parandamise eesmärgil Tervendamise meetodite head ja vead (vähemalt 3 omal valikul) – biomanipulatsioon parandab vee kvaliteeti ja vähendab sisekoormust -- nõuab rohkete vabatahtlike kaasamist, on väga töömahukas ja aeganõudev.
Biokeemiline võrdlus —  kõikidel elusorganismidel esinevad ühesugused biomolekulid: ATP, aminohapped, ensüümid, DNA jt. Biogeograafilised tõendid — mingi organismirühma liigid, mis asustavad üksteisele lähedasi alasid, on omavahel palju sarnasemad kui samadesse rühmadesse kuuluvad kaugete alade liigid.
Bioloogiline mõte on kindlustada nõrkade, kuid eluliselt olulise ärritajate vastuvõtt, vältida analüsaatorite kahjustusi liigintensiivsetest ärritustest ning alandada muutumatute, liigennustatavate ärritajate aistimise intensiivsust, jättes suurema tundlikkusvaru uute, veel töötlemata signaalide tarvis.
Biomaterjal - materj, mis kontakteer inim või loomkududega (hambaplomm, tehisliiges, implantant, plastik), biomat omad-piisavalt tugev; kõvadus- kulumkindel; vähese niiskuse imavus; madal soojusjuhtivus; sobiv soojuspaisumine; väh lahustuvus; madal elektjuht; lihtn töödeldav; annav hea röntgenpildi.
Biokütused - bioetanool, biodiisel (toodetakse taimeõlidest) Mootorikütused (masinad, autod): - bensiinid (kergete süsivesinike segu, mis keeb temperatuurivahemikus 30–200°C, - diislikütused (süsivesinike segu, mis keeb temperatuurivahemikus 200–350°C), - vedelgaas, - petrooleum/petrool, ingl.
Bioenergia - taastuva energia liik, mis saadakse organismidest pärineva orgaanilise aine kasutamisest.
Biotehnoloogia - rakenduslik bioloogia haru, mis kasutab organismide elutegevusega seotud protsesse vajalike ainete tootmiseks ning organismide sigimise ja pärilikkuse muutmiseks • Antibiootikumide tootmine: takistavad valgusünteesi, rakukesta sünteesi, DNA replikatsiooni, raku membraani lagundamine.
Bioaerosoolid – kompleks, mis koosneb tahkest (hallitusseente spoorid, mikroorganismid), vedelast ning gaasilisest (seente poolt eritatavad ained) komponendist. Mükotoksiinid (seentes sisalduvad mürgid) – riski suurenemine on otseses seoses eelkõige inimeste poolt toodetava jäätmehulga kasvuga.
Bioneer on Mahekeskus on seotud keskkonnaportaal, seega mahepõllumajandusega, on teemaga haakuv.
Bioakt ained - ensüümid,hormoonid,vitamiinid. 1)ensüümid: biokatalüsaatorid,kiirendavad või pidurdavad keem reaktsioone. koosnevad:aktiivtsenter,üldvalguline osa. ensüüme on vaja: aktiivsus,spetsiifilised,süntees allub geneetilisele kontrollile,aktiivsus reguleeritav,toime kordineeritud.
Biokütus — biomassist toodetud vedel või gaasiline, transpordis kasutatav kütus: bioetanool, biodiislikütus, biogaas, biometanool, biodimetüüleeter, bio-ETBE, bio- MTBE, sünteetiline biokütus, biovesinik ja puhas taimeõli (Euroopa Parlamendi direktiivi 2003/30/EC artikli 2 lõige 2).
Biokile on ohtlik inimesele kuna bakterid on kaitstud antikehade ja antibiootikumide eest.
Biomolekul – orgaanilise aine molekul, mille Diploidne kromosoomistik – enamikule liikidele moodustumine on seotud organismide iseloomulik kahekordne kromosoomistik, milles elutegevusega (valgud, lipiidid, sahhariidid, kõik kromosoomid esinevad homoloogiliste vitamiinid jt.). paaridena.
Bioloogiline fosforärastus on võimalik kombineeritud aeroobse ja anaeroobse töötlusega, mille tulemusel üldise jääkfosfori sisaldus väheneb 1-2 mgP/l. Fosfori keemiline ärastamine veest põhineb ortofosfaatide sadestamisel alumiiniumi-, raua- või kaltsiumisooladena ja tekkiva sette eemaldamisel.
Bioloogilised jäätmed – operatsiooni käigus tekkinud jäätmed (amputeeritud kehaosad ja elundid), vananenud verekotid verega, verekomponendid, vereülekandesüsteemid, verine või niiske sidumismaterjal, aspiratsioonitorud, kateetrid jt patsiendi kehavedelikega kokkupuutunud meditsiinitarbed.
Bioindikatsioon — keskkonnaseisundi jälgimine taime- ja loomaliikide abil Bioindikatsioon eeldab elusorganismide ja keskkonna vaheliste seoste tundmist Bioindikaatorid 1.Keskkonnaseirel ja muutuste avastamisel 2.Bioindikaatorid on keskkonna muutustele tundlikud liigid ökosüsteemides.
Biomass – mingi organismiliigi, liikide rühma või biotsönoosi isendite elusaine hulk, väljendatuna toor- või kuivmassiühikuis isendite elupaiga pinna- või mahuühiku kohta (g/m2, kg/ha, t/ha, mg/l, g/m3). Maakera summaarseks biomassiks hinnatakse 85–100 miljardit tonni.
Biorelv ehk bioloogiline relv Massihävitusrelv, kasutatakse raskeid ja eluohtlikke haigusi põhjustavaid elavaid mikroorganisme (baktereid, viirusi, riketsiaid ehk tõvestavaid lihtsa rakuehitusega pisibaktereid ja seeni) ning bakteriaalse, loomse ja taimse päritoluga toksiine.
Bioloogilised erinevused – sugu, vanus, füüsilised ja vaimsed võimed, rassiline kuuluvus, seksuaalne orientatsioon Sotsiaalsed erinevused – haridustase, majanduslik jõukus, elukoht, maailmavaade ja väärtushinnangud, kodakondsus, suhtumine religiooni, ühiskondlik aktiivsus, perekondlik
Bioelemendid on keemilised elemendid, mis moodustava organismi elementaarkoostise • Organismi elementaarkoostis on tema ehituse ja talitluse aluseks • Elusorganismidest on leitud üle 70 keemilise elemendi • Elusorganismide talitluseks vajalik miinimum on 27 keemilist elementi
Biocolor - h.html 2) www.seemnemaailm.ee/taimeteatmik/index.php?letter=V 3) www.seemnemaailm.ee/index.php?GID=9856 4) www.nokitse.ee/hooajalised-taimed/suvelillede-hooldamine-ja- kujundusideed 5) www.seemnemaailm.ee/index.php?GID=2664 6) www.seemnemaailm.ee/index.php?GID=1697
Biogeensed vajadused – no. sünnipärased ja olulised ellujäämiseks: vajadus söögi, joogi, seksi, puhkuse, aktiivsuse järele; 2. psühhogeensed vajadused – no. omandatud ühiskonnas elamisega: saavutus-, tunnustus-, omamis-, loomis-, iseseisvus-, turvalisuse- ja naudinguvajadus.
Biotsönoos on igal juhul vähem integreeritud kui organism või populatsioon.
Biomass on põllumajanduslikust tootmisest, kaasa arvatud taimsed ja loomsed ained, metsatööstusest ja sellega seotud tootmisest pärit toodete, jäätmete ja jääkide bioloogiliselt lagunev fraktsioon ning tööstus- ja olmejäätmete bioloogiliselt lagunev fraktsioon.
Bioloogiline keemia on teadus elava keemilisest koostisest, elusorganismi keemiliste komponentide muundumistest ja nende muundumiste seostest elusorganismide struktuuride spetsiifiliste funktsioonidega. Mis on biogeograafia? Käsitleb liikide levikut ja sellest tulenevaid protsesse.
Bios - Personaalarvuti püsimälusse salvestatud programm, mis liidestab operatsioonisüsteemi välisseadmetega (kuvar, klaviatuur, hiir, kõvaketas jms.). Üks lihtsamaid kasutatavaid BIOSe on AMI BIOS (American Megatrends toode) Talle järgnevad Award, MR ja Phoenix
Bioindikatsioon - selle abil saab määarata veekogude puhtust Kommensalism on eri liiki organismide kooselu vorm, liikidevaheline suhe ökosüsteemis, milles üks osapool saab kasu ning teisele osapoolele on see kooselu kahjutu, erilist kasu toomata (näiteks samblik ja puu).
Bios – (Basic Input/Output System), baasvahetussüsteem Personaalarvuti püsimälusse salvestatud programm, mis liidestab operatsioonisüsteemi välisseadmetega (kuvar, klaviatuur, hiir, kõvaketas jms.). Kasutajal pole võimalik sellele programmile ligi pääseda
Biokeemiliselt on lipiidid vesilahustumatud, vähemalt kahest komponendist (alkohol, rasvhape) koosnevad biomolekulid (U.Kokassaar,T.Vihalemm,M.Zilmer, 1995) Lipiidid koosnevad triglütseriididest, mille igaühe keskseks osaks on glütserool, mis on seotud kolme rasvhappega.
Bioloogiline produktiivsus on maksimumilähedane siis, kui mulla omastatav veevaru kôigub kapillaarsidemete katkemise niiskuse ja väliveemahtuvuse vahel (kui on üle selle, siis langeb aeratsioonipoorus alla 10% ning mulla hapniku varustus langeb alla normaalse piiri - taimede jaoks).
Biomolekul - orgaanilise aine molekul, mis moodustub organismide elutegevuse tulemusena (valgud, lipiidid, sahhariidid, vitamiinid, nukleiinhapped, aminohapped, nukleotiidid). Kuuluvad rakkude ehitusse, ning reguleerivad rakkude talitlusi ja nende omavahelist koostööd.
Biopsühholoogia on spetsialiseerunud käitumise ja psüühika bioloogilistele alustele, uurides laia valdkonda küsimusi, mis on suunatud aju ja närvisüsteemi funktsioneerimise selgitamisele. Eksperimentaalpsühholoogia uurib maailma aistmist, tajumist, õppimist ja sellest
Bio - polümeerid nagu proteiinid ( juuksed, nahk, osa luustruktuurist) ja nukleiin happed mängivad tähtsat rolli bioloogilistes protsessides. Eksisteerib ka palju muid looduslikke polümeere nagu näiteks tselluloos, mis on põhiline puidu ja paberi koostises.
Biokeemiline hapnikutarve on hapniku kogus, mida vees sisalduvad orgaanilised ained tarbivad hapendumisel (lagunemisel) aeroobsetes tingimustes kindlal temperatuuril teatud aja vältel. Keemilist hapnikutarvet on hakatud rohkem kasutama, sest BHT määramine on liiga aeglane protsess.
Bioloogiline isolatsioon ehk ristumisbarjäär: Ristumist takistab: -erinev paljunemis periood(aeg, nt:eri tolmnemis aeg) -käitumine paaritumis perioodil (pulmatantsud, kutsehüüd, lõhnaained) -erisugused suguelundid(ka õie ehituse erinevused) -sugurakkude biokeemiline sobimatus.
Biotroof – e parasiit 12. Detriitahel – e laguahel, mis algab surnud orgaanilisest materjalist, mida söövad mikroorganismid. 13. Eutrofeerumine - on tavaliselt veekogude, harvem maa, rikastumine taimede toitainetega, peamiselt fosfori- ja lämmastikuühenditega.
Biosfääris on atmosfääri alumina osa, hüdrosfäär, litosfääri ülemine osa (Maa koor), biomass(elusaine) 5. Litosfäär Litosfäär on maakoor, millel lebav õhuke kaitset vajav pinnasekiht pedosfäär vahendab materjaliringeid litosfääri ja ökosfääri vahel.
Bioloogiline ringlussevõtt on jäätmete biolagunevate osade lagundamine kontrollitavates tingimustes ning mikroorganismide abil, mille tulemusena saadakse stabiliseeritud orgaanilised jääkmaterjalid või metaan. Prügilasse ladestamist ei loeta bioloogilise ringlussevõtu vormiks.
Bioaktiivne aine – orgaaniline ühend (ensüüm, vitamiin, hormoon jt.), mis juba väikestes Amnion (vesikest) – üks loodet ümbritsevatest lootekestadest. Esineb selgroogsetel loomadel, kontsentratsioonides mõjutab organismi ainevahetust ja reguleerib elutalitust.
Bioloogilised ohutegurid on mikroorganismid (bakterid, viirused, seened jm), sealhulgas geneetiliselt muundatud mikroorganismid, rakukultuurid ja inimese endoparasiidid ning muud bioloogiliselt aktiivsed ained, mis võivad põhjustada nakkushaigust, allergiat või mürgistust .
Biotehnoloogia - Bioloogiliste protsesside rakendamisel põhinev tehnoloogia mitmesuguste ainete tootmiseks ning organismide sigimise ja pärilikkuse muundamiseks. Bakterid toiduainetes-Funktsionaalsete toitude juures, mis puudutavad seedesüsteemi ja immuunsüsteemi.
Biosfäär – 1) laiemas tähenduses kogu Maa sfäär, kus võib leiduda elusorganisme või nende elutegevuse jäänuseid 2) kitsamas tähenduses Maa sfäär, kus elavad organismid, kus toimub org aine süntees ja muundumine ja kus org ained mõjutavad kivimeid.
Biodiversiteet ehk bioloogiline mitmekesisus ehk looduslik mitmekesisus ehk elustiku mitmekesisus ehk elurikkus on mingi ökosüsteemi, bioomi või kogu Maa taksonoomiliste üksuste mitmekesisus. Termin tähistab sageli looduslikku ja tervet bioloogilist süsteemi.
Biokeemia seisukohast on vesi toitaine (NB! mitte toiduaine), sest vesi on biosüsteemides vajalik kas reaktsioonides osalejana või siis keskkonnana. Vesi on küll nõrk elektrolüüt, kuid ta on seotud happelis-alus tasakaaluga, järelikult ka keskkonna pH väärtusega.
Biokorrosioon – selle põhjustavad mitmesugused pinnases ja õhus leiduvad aeroobsed ning anaeroobsed mikroorganismid. Näiteks sulfaatredutseerivad bakterid redutseerivad sulfaatioonid sulfiidioonideks, viimased aga reageerivad rauaga, moodustades raudsulfiidi.
Biootilised tegurid ehk organismidevahelised suhted ..........................................................12 Energia liikumine (muundumine) toitumistasemetel .............................................................14 „Bioloogia XI klassile“ Külli Kalamees.
Biomass - organismide mass või veekogu ja maismaa pinnaühikul bioomsamatüübiliste ökosüsteemide kogumbiootilised tegurid- organismidekooseksisteerimisest tulenevad ökoloogilised teguridbioproduktsioon-mingi aja jooksul kogunenud orgaanilise aine hulk
Biomehaanilisel analüüs - Biomeh karakteristikute alusel määrat keha ja selle osade asukoht suvalisel ajahetkel vaadeldavas taustsüsteemis. BM analüüsi: *kvalitatiivne – uurimismeetodina kasut vaatlust, *kvantitatiivset – kasut eksperimentaalseid uurimismeetodeid.
Biogeotsönoloogia – teadusharu, mis käsitleb elukoosluste (biotsönooside) ja elupaiga (biotoobi) komponentide (mulla, kliima, kivimite) vastastikuseid suhteid ja olenevusi ning produktsiooni- ja mullatekkeprotsessis, energiavoos ja aineringeis toimuvaid muutusi.
Biogeotsönoos – teadusharu, mis käsitleb elukoosluste (biotsönooside) ja elupaiga (biotoobi) komponentide (mulla, kliima, kivimite) vastastikuseid suhteid ja olenevusi ning produktsiooni- ja mullatekkeprotsessis, energiavoos ja aineringeis toimuvaid muutusi.
Bioakumulatsioon – organismide ainevahetusprotsesside ning keskkonnas olevate ainete koosmõju tulemusena jälgitav nähtus, mille korral raskelt lagunevad või keemiliselt organismi kudedega seonduvad ained kogunevad teatud organismidesse või nende osadesse.
Bioom – samatüübiliste ökosüsteemide kogum (makroökosüsteem, ühe kliima- ja taimevööndi või mäestike kõrgusvööndi biogeotsönooside kogum). Kasutatakse nii regionaalses (Siberi taiga b.) kui ka tüpoloogilises tähenduses (okasmetsad.)
Biorootorites on täiteaineks horisontaalsele võllile kinnitatud plastkettad, mis on osaliselt uputatud reovette. Kettapaketi aeglasel pöörlemisel ketaste pinnale moodustunud biokile on vahelduvalt kontaktis õhuhapniku ja vees oleva orgaanilise reoainega.
Bioakumulatsioon – on nähtus, kus organismi kogunevad toksilised ained suurema kiirusega kui need ainevahetuse käigus organismist eritatakse[viide?]. Seega, mida pikem on mingi ainebioloogiline poolestusaeg, seda suurem on risk kroonilisele mürgistumisele.
Biokeemikut enam - vähem puhtal kujul vitamiin C [4, lk 53].
Bioloogilised katalüsaatorid on ensüümid. Katalüsaatorite omadused: 1. Katalüsaator ei mõjuta reaktsiooni stõhhiomeetriat 2. Katalüsaator muudab võrdsel määral nii päri- kui ka vastassuunalise reaktsiooni kiirust 3. Katalüsaator mõjutab reaktsiooni mehhanismi.
Biotehnoloogia - meetodid ja protseduurid, mille puhul kasutatakse elusorganisimile omaseid protsesse seadmetes ainete tootmiseks või sigimise ja pärilikkuse mõjutamiseks Roheline revolutsioon- ristamise ja pärilikkuse abil uute põllukoltuuride aretamine
Biokütuste kasutamisel on võrreldes enamiku teiste kütustega eripäraks asjaolu, et biokütustel on väga madal mahuline energiasisaldus (vt joonis 5.1). Nii näiteks kerge kütteõli 1 m 3 vastab 16 puistekuupmeetri ja 30 m3 pressitud õlgede energiasisaldusele.
Biologism - oli kultuuri- ja usundilooline suund 19. sajandi lõpul ja 20. sajandi esimesel poolel, mis tugineb väitele inimrasside bioloogilisest ebavõrdsusest ja sellest lähtuvalt rasside erinevast võimelisusest luua tsivilisatsiooni ja kultuuri.
Bioloogiline faktor – taimsed ja loomsed organismid (bakterid, seened, vetikad, kõrgemad taimed, närilised, mutid, ussid, ainuraksed, putukavastsed jne). Suurim tähtsus autotroofidel, taimede ja loomade kaudu toimub vabanenud toiteelementide akumulatsioon.
Biokeemiline hapnikutarve - mingit vett (harilikult reovee puhul) iseloomustav näitaja, mis väljendab, mitu mg O 2 kulub mikroorganismidel uuritava veeproovi, mille ruumala on 1 liiter, kergestilagundatava orgaanilise aine lagundamiseks standardsetel tingimustel.
Bioloogiline lämmastikuärastus – bakterid oksüdeerivad hapnikurikkas keskkonnas lämmastikuühendid nitrititeks ja nitraatideks (nitrifikatsioon) mida hapnikuvabas keskkonnas redutseerivad denitrifitseerivad bakterid (denitrifikatsioon). Lämmastik vabaneb ja lendub.
Bioaktiivne aine – orgaaniline ühend, mis mõjutab organismi ainevahetust ja reguleerib elutalitlusi. 6. Biomolekul – orgaanilise aine molekul, mille moodustamine on seotud organismide elutegevusega. 7. Biopolümeer – valgud ja polüsahhariidid.
Biootilissed tegurid ehk organismide vahelised suhted a)Sümbioos(2 näidet koos selgitusega) b)Parasitism(näide koos selgitusega) c)Kisklus(5 näidet koos selgitusega) d)Konkurents(5 näidet koos selgitusega) e)Taimtoidulisus(5 näidet koos selgitusega)
Biorevitalisatsioon - uus võimalus naha noorendamiseks!, http://www.derma.ee/services.php?startval=11 16. Biorevitalisatsioon, http://www.medemis.ee/treatment/biorevitalisatsioon/ 17. Näo mesoteraapia: ilu ja nooruse allikas, http://aesthetic- salon.
Biosfäär - Maa sfäär,kus elavad organismid,toimub org.aine süntees ja muundumine ning organismid mõjutavad kivimeid,mulda,vett,õhku.Hõlmab hüdrosfääri ja litosfääri pindmised ja atmosfääri alumised kihid,ning kogu pedosfääri.
Biosfäär on oluliselt muutnud Maa atmosfääri ja planeedi teisi abiootilisi omadusi, võimaldades kiiret aeroobsete organismide ning osoonikihi teket, mis koos Maa magnetväljaga blokeerib kahjulikku päikesekiirgust võimaldades elu maal.
Bioenergia – saab toota biomassist (orgaaniliste ainete nt puidu/põllumajandusjääkide põletamisel). Bioenergiat toodetakse ka loomasõnniku biogaasistumisel ja prügimägedest eralduva metaani ja orgaaniliste jäätmete põletamisel.
Bioloogilised parameetrid on esitatud lisas (Lisa 1). Kui algselt nähti HELCOM programmis ette ohtlike ainete määramine kalade lihastes, siis üsna peagi selgus, et näiteks raskemetallide kontsentratsioon lihastes on reeglina allpool avastamispiiri.
Bio - oksüdatsiooni eripära võrreldes paljude keemiliste oksüdatsiooniprotsessidega (näiteks põlemisega) on see, et need toimuvad tunduvalt madalamal temperatuuril – selle tagab vastavate ensüümide katalüütiline toime.
Bioeetika mõiste on küllaltki uus. See võeti kasutusele Ameerikas aastal 1970. Kirjasõnas kasutas seda esimesena Wisconsini ülikooli bioloogiaprofessor Van Rensselaer Potter, sidumaks teadmised bioloogiast ja inimeste väärtussüsteemid.
Biolagunevad jäätmed - Jäätmete bioloogiline Sorteerimine ja seeejärel koosnevad toidujäätmetest, ringlussevõtt, jäätmeid biologiline ringlussevõtt haljastusjäätmetest, kasutatakse mullaviljakuse reoveesetest, paberist ja tõstmiseks.
Bioloogiline evolutsioon on aeglane protsess, mis kestab ka käesoleval ajal (uute omadustega elusorganismide kujunemine; vastupidavad bakterid, mürgi vastu immuunsed putukad). Maakeral on miljonite aastate jooksul elanud palju elusorganismi liike.
Biosfäär – see osa maast, kus on levinud elu (atmosfäär, hüdrosfäär, litosfäär e maakoor) Mass (t) Võrdlus Elusaine 2,4 * 10*12 1 Atmosfäär 5,2 * 10*15 2150 Hüdrosfäär 1,5 * 10*18 625000 Litosfäär 2,8 * 10*19 1166700
Bioaktiivsus - antud aine omab teatud regulatoorset mõju metaboolsetele ja ainevahetuslikele protsessidele. Vitamiinide bioloogiline roll avaldub nende kuulumises mittevalgulise komponendi, koensüümi kujul liitensüümi koostisesse.
Bioindikaator - ehk bioloogiline indikaator ehk ökoindikaator on bioindikatsioonis kasutatav tavaliselt liik (indikaatorliigid) või sellest kõrgem ökoloogiline rühm, kelle järgi saab hinnata keskkonna või ökosüsteemi seisundit.
Biomeditsiiin – bioloogiaga läbipõimunud arstiteaduse haru, mis keskendub molekulaar- ja rakubioloogilistele alusuuringutele ja biotehnoloogilistele eksperimentidele eesmärgiga selgitada eri haiguste olemust ja nende ravimeetodeid.
Biotehnoloogiaks nimetatakse rakendusbioloogilisi meetoteid ja protseduure, mille puhul elusorganismidele omaseid protsesse kasutatakse tehnilistes seadmetes mitmesuguste ainete tootmiseks ning organismide sigimise ja päriliku muutmiseks.
Biomeditsiin - bioloogiaga läbipõimunud arstiteaduse haru, mis keskendub molekulaar- ja raku-bioloogilistele alusuuringutele ja biotehnoloogilistele eksperimentidele eesmärgiga selgitada eri haiguste olemust ja nende ravimeetodeid.
Bioproduktsioon - aja jooksul kogunenud Mesoökosüsteemid(mets,järv) orgaanilise aine hulk Makroökosüsteemid(kontinent,ookean) Ökoamplituud-teatud keskkonnatingimuse Globaalne ökosüsteem väärtuste vahemik, milles organism suudab
Bioenergia on energia, mis tekib orgaaniliste ainete (puit, põllumajandusjäägid) põlemisel. Bioenergiat toodetakse ka loomasõnniku biogaasistamisel ning prügimägedest eralduva metaani ja orgaaniliste jäätmete põletamisel.
Bioloogiline vanus - füüsiline näitaja –Reeda pikkus vähenenud 2cm, rüht natuke kaldus ettepoole vastupidavus –väsib ruttu ja vajab lühiajalist puhkust, kiirus ei ole see, mis ennem oli, nägemisteravus –kasutab lugemisprille.
Bio - stimulaatorina tuntud lenduval sutsiniidhappel, mida merevaigu oksüdeeritud pind sisaldab, on positiivne stimuleeriv mõju kõigile organitele: närvisüsteemile, südame ning neerude tööle ja uuendusprotsessidele.
Biomassienergia - puidu, puidutöötlemise jäätme­ raarpoliitika meetmeteks on ka tootmise otsene te, põllumajandussaaduste jäätmete (põhu) vms. piiramine, maade söötijätmine ja talunikele too­ põletamisel vabanev energia.
Bioproduktsioon – mingi aja jooksul akumuleerunud orgaanilise aine hulk (elusaine, organismidesse salvestunud toit, ainevahetuse jääkproduktid ning tarbijate kasutatud aine) või selle kuivaine-, süsiniku- või energiaekvivalent.
Biotsönoos - ehk tsönoos ehk elukooslus on ökotoobi elustik, see tähendab enam-vähem ühesuguste keskkonnatingimustega alal elavate organismide kogum, ehk mingi piirkonna kõigi elusolendite populatsioonidest moodustuv kogum.
Biogeneetiline reegel - selgroogsete organismide lootelise arengu seaduspärasus, mille kohaselt ontogeneesi alguses läbitakse liigi fülogeneetiliste eellaste embrüonaalse arengu etappe Bioloogia - teadus, mis uurib elu kõiki ilminguid
Biotehnoloogiaks nimetatakse rakendusbioloogilisi meetodeid ja Fundamentaalteadus – uuritakse objektide või nähtuste olemust, nendega protseduure, mille puhul elusorganismidele omaseid protsesse kasutatakse seotud seaduspärasusi.
Biovesinik - biomassist ja / või jäätmete orgaanilisest osast toodetud vesinik; puhas taimeõli – õlikultuuridest pressitud, ekstraheeritud või muul viisil saadud keemiliselt modifitseerimata toor- või rafineeritud õli.
Bioloogiliselt parem on esimene võimalus - kroonlehtede arv suureneb kas ringide arvu mitmekordistumisel või nende arvu kasvu tõttu spiraalil või kroonlehtede algete jagunemisel ja neist kõigist normaalsete kroonlehtede arenemisega.
Bio - geokeemiline aineringe(ainevahetuse käigus segatakse mulda erinevaid aineid) 6.Inimtegevus-külmas ja niiskes kliimas on mullateke aeglane,seega mullad on väga tundlikud inimtegevusele.taastuvad väga aeglaselt.
Biolistika - Mehhaaniline meetod  Nö. Geeni püss ja kullast kuulid  Kulla osakesed kaetakse DNAga ja tulistatakse taime kudedesse  DNA satuvad raku sisse ja 12 tunniga siseneb DNA tuuma ja integreerub taime genoomi.
Bioloogia kontrolltöö – viljastumine inimesel 1. Viljastumine inimesel: toimub munajuha laienenud osas, munarakk liigub mööda munajuha emakasse 4-5 päeva, umbes 7ndal nädalal peale viljastumist kinnitub sügooot emaka limaskestale.
Bioloogilised eluvormid on nagu inimesed planeet Maal, kes koosnevad elusrakkudest ja nendest moodustunud biosüsteemidest – biomolekulidest, kudedest, elundkondadest jne. Elektroonilised – mehaanilised eluvormid on robotid, küborgid.
Bio - loogiaolümpiaad toimub kahes erinevas vanuseastmes: põhikooliõpilastele (6.–9. klass) ja gümnaasiumiõpilastele (10.–12. klass). Koolivoorud toimuvad koolides vastavalt väljakujunenud traditsioo- nidele.
Biogeneetiline reegel - ontogeneesi alguses(embrüogeneesis) läbitakse liigi evolutsioonilise arengu tee. Inimese lootelise arengu lõppetapp-hakkavad kasvama küüned, karvad, reageerib välisärritustele, elundkonnad välja arenenud.
Biogeneetiline reegel – isendi lootelise arengu käigus korduvad liigi ajaloolised etapid, Pseudogeenid – on organismides vanad geenid, mis on tekkinud ammu ja nüüd enam ei tööta, aga võivad mõnel teisel liigil vajalikud olla.
Bioloogiline surm - pöördumatu staadium, elustamise korral võivad taastuda vereringe, harvem hingamine, aga mitte kunagi ei taastu teadvus! (mahajahtumine, sarvkestade hägunemine, koolnulaigud, koolnukangestus, koolnulagunemine)
Bioloogilised mutageenid – viirused, bakterid, alkaloidid, hallitusseente toksiinid Keemilised mutageenid - mõned ravimid, olmekeemia, orgaanlised ühendid Füüsikalised mutageenid - kiirgused: radioaktiivne-, röntgen- ja UV - kiirgus
Biogeotsönoos on ökosüsteemi erijuht, mille territoriaalse ulatuse määravad taimekoosluse e. fütotsönoosi piirid (V. Sukatšov, 1944). Iga biogeotsönoos on ökosüsteem, kuid kõik ökosüsteemid ei ole biogeotsönoosid.
Bioloogiline tort – USA teadlane E. P. Odum (1975) on kujutanud integratsiooni ökoloogias tordina e. "bioloogilise tordina" ja see põhineb bioloogiliste teaduste jaotusel, mis jaotatakse taksonoomilisteks ja fundamentaalseteks.
Bioloogilisi varasid on soovitatav bilansis ja vastavates aastaaruande lisades kajastada põhiliste rühmade kaupa (vt lisa 1). Näiteks saab varasid klassifitseerida tarbitavateks varadeks ja tootvateks varadeks. (Vooro, 2014, lk 28)
Biomolekul – organismis asetsevad orgaanilised ained, milleks on sahhariidid, lipiidid, valgud, nukleiinhapped. Kuuluvad rakkude ehitusse, reguleerivad rakkude talitlusi, osalevad informatsioonivahetuses väliskeskkonnaga.
Biotehnoloogia - rakendusbioloogiline meetod või protseduur, mille puhul elusorganismidele omaseid protsesse kasutatakse tehnilistes seadmetes mitmesuguste ainete tootmiseks ning organismide sigimise ja pärilikkuse muutmiseks.
Biofillter – reovee bioloogilise puhastamise seade (kasut. a-st 1893), kus orgaanilist ainet lagundavad mikroobid, kes elavad (pms. raudbetoonist) mahutisse paigutatud poorsele täidisele kinnitunult, moodustades biokile.
Biogeograafia - bioloogia ja geograafia piirteadus,,mis käsitleb biosüsteemide levikutbiogeotsönooslooduslik kompleks,millesse kuuluvad elukooslus ja elutakeskkondbioindikatsioon-keskkonnaolude ja seisundite iselomustamine
Biogeograafia andmed - kaudesed teõendid liikide evolutsioonilisest muutumisest.Probleemid elutekkega: seni pole üheski elueelseid tingimusi modelleerivas katsesüsteemis saadud polünukleotiidahelate , ei RNA ega DNA sünteesi.
Bioloogiline relv on haigusttekitavad mikroorganismid või nende mürgid või toksiinid, mis leiduvad looduses ja mida võib kasutada sõjalisel eesmärgil või terrorismi vahendina inimeste, loomade või taimede hävitamiseks.
Biomagnifikatsioonile ehk bioloogilisele kuhjumisele (Miller & Spoolman 2008). Antud taimi tarbivad taimtoidulised organismid, mida tarbivad järgmise troofilise taseme organismid ja nii jätkub süsteem toiduahela viimase lülini.
Biokütuste puhul on oluline nii nende kasutamiseks rakendatav tehnoloogia kui materjal ise. Tähtsad on nii biokütuste põletamise keskkonnamõju kui ka hind, sest just need määravad nende kütuste kasutamise otstarbekuse.
Bioregulatoorne funktsioon - ainevahetuse ja metabolismi reguleerimine valguliste hormoonide poolt – näiteks kõhunäärme insuliin ja glükagoon (vastandtoimega hormoonid!), mis kontrollivad süsivesikute ainevahetust (metabolismi)
Bioloogia – Loomarakk Kuna valdav osa rakkudest on mikroskoopiliste mõõtmetega loetakse rakuteaduse e. tsütoloogia (uurib rakkude ehitust ja talitlust) alguseks XVII saj. keskpaika, mil leiutati valgusmikroskoop.
Bioloogiline determinism – käsitleb ideid, kuidas bioloogiline ja füüsiline keskkond määrab selle, kuidas me ühsikonnas toime tuleme (k.a. sotsiaalses keskkonnas) = olulisemad omadused on inimsele geenide poolt kaasa antud.
Biogaasi on võimalik saada loomuliku protsessi käigus soodest, rabadest ja prügilatest ning spetsiaalseid kääriteid kasutades sõnnikust, reoveest, rohtsest biomassist ja teistest biolagunevatest jäätmetest.
Bioloogiline aineringe – b. aineringes tekitavad rohelised taimed orgaanilist ainet, muud organismid kasutavad seda ja lagundavad seda mineraalaineteks, süsinikdioksiidiks, veeks jm. aineiks, millesthiljem tekib uus elusaine.
Biokatalüsaatoriteks - > fermentideks( ensüümid) Valgustruktuurid kindlustavad kudedes erituse tekke ja erutuse levimise Funktsioonid: *ensümaatiline katalüüs (CO2 hüdraatimine, RNA). Peaaegu kõik ensüümid on valgud.
Biomeetria - modeleerib organisme ning katsetab. Taime­ ja loomageograafia uurib taimede ja loomade levikut maal. Looduskaitse eesmärgiks on elukeskkonna  ja looduse mitmekesisuse säilitamine 
Biotoime alusel on need tsüklilised ühendid hoopiski hormoonid, ensüümide kofaktorid jne. Põhiline sterool inimorganismis on kolesterool, mille esterifitseerimine rasvhappega annab tsüklilise lipiidi kolesteriidi.
Biogeograafilised võrdlused - organismirühma liigid, kes asustavad sarnaseid alasid, on omavahel tunduvalt sarnasemad, kui need liigid, kes asustavad kaugemaid erinevaid alasid.(kuigi nad kuuluvad samadesse organismi rühmadesse)
Bioloogilised kahjustusprotsessid on esile kutsutud mitmesuguste elusorganismide (bakterid, aktinomütseenid, mikroseened, putukad, närilised jne) elutegevusest, enamikul juhtudel on tegemist keemiliste või mehaaniliste kahjustustega.
Bioloogilne neelamine – mullas elunevate organismide omadus, selle tagajärjel kontsentreeruvad toiteelemendid mullas, eriti huumushorisondis. 5. Füüsikalis-keemiline neelamine – asendusneelamine (taimedele tähtsaim)
Biopsühhosotsiaalne mudel - holistiline mudel I Individuaalsed faktorid e. psühhofüsioloogiline haavatavus uimastite suhtes II. Perega seotud faktorid Kooliga seotud faktorid Sõpradega seotud faktorid Ühiskondlikud faktorid
Biosüstemaatika on teadus eluslooduse mitmekesisusest: selle vormi- dest, põhjustest, tekkest; liikide ja teiste süstemaatika ühikute piiritle- misest, nimetamisest ja teaduslikut põhjendatud klassifitseerimisest.
Biogaas on anaeroobse kääritamise teel saadud gaasiline kütus, mis koosneb 50 - 70% metaanist, 30 - 40% süsinikdioksiidist ja teistest komponentidest nagu lämmastik, hapnik, ammoniaak ja väävelvesinik.
Biomass – laiemas tähenduses organismide mass, kitsamas tähenduses veekogu või maismaa pinnaühikul (v. mahuühikus) leiduvate organismide elusaine hulk massi- (g/m2, t/ha) või energiaühikus (kcal/m2).
Biomass on toodetud madala kvaliteediga metsamaterjalist, võsast, roostikest ja põllumajandusest saadud jäätmetest. Biomassi varud on Eestis suured ning selle taastumise aeg on võrreldav inimese elueaga.
Biomass - selle põletamine ei paiska õhku mürgiseid aineid ning on taastuv, kuid efektiivsus jääb väikseks 10. Tuumaenergia ning tuumasünteesi energia saamise põhimõte ning sellega seotud probleemid.
Biomolekul – orgaanilise aine molekul, mille moodustumine on seotud organismide elutegevusega (valgud, lipiidid, sahhariidid, vitamiinid jt). Elusorganismide keerukam organiseeritus algab juba biomolekulidest.
Bioakumulatsioonitegur – organismi ja keskkonna kemikaalisisalduse erinevust kirjeldav suhtarv ekspert või eksperdigrupp – isik või isikute grupp, kellel on teatava keskkonnamõju hindamiseks vajalik kvalifikatsioon.
Bioloogiline regulatsioon – osa looduslikust organismide arvukuse regulatsioonist, parasiit-, rööv- ja patogeenorganismide tegevus, mis hoiab mingi teise organismi keskmise arvukuse madalamal tasemel, kui see oleks muidu.
Bioloogiline sugu - kindlad kehalised sootunnused Sooline identiteet - enda tunnetamine mehe v naisena Seksuaalne orientatsioon - hingeline ja kehaline külgetõmme oma soo,vastassoo v mõlema soos esindajate vastu.
Biotehnoloogia - on tehnoloogia mis põhineb organismide omastel protsessidel,nende elutegevusel on väga vana  tehnoloogia,mis on kasutusel olnud nii toiduainete kui ka ravimite valmistamisel.
Bioloogilisi varasid - piimakari, mida hoitakse tulu teenimise eesmärgil - arvestatatkse RTJ 7 järgi õiglases väärtuses ehk summas, mille eest on võimalik vahetada vara huvitatud ja sõltumatute osapoolte vahel.
Biomeetriliste meetoditega on see meetod äärmiselt kliendisõbralik ja üsnagi laialt rakendatav.Näo tuvastamisel kasutatakse peamiselt järgmiseid tehnikaid:1.näo geomeetria: kasutatakse geomeetrilisi tunnuseid näost.
Bioindikatsioon – keskkonnaseisundi ja -olude muutumise iseloomustamine organismide – bioindikaatorite – ja nende tunnuste (vitaalsuse, ohtruse, katvuse, sageduse, loomade puhul ka käitumise jm.) põhjal.
Biopolümeer - organismides moodustuv polümeer (polüsahhariidid, valgud, nukleiinhapped jt.). Biosfäär - Maa pinnakihtide (litosfäär, hüdrosfäär, atmosfäär) ruumiosa, mida asustavad elusorganismid.
Biotüüp – 1. ühesuguse genotüübi ja kasvukohanõudlusega isendite kogum; 2. ökotüübi piires füsioloogiliselt eristatav liigisisene isendirühm (eriti parasiitseentel). 65. Hardy-Weinbergi reegel
Bioaktiivse toimega on veel mitmed teised orgaanilised ühendid -. Nt antibootikumid ja paljud mürkained. Sahhariidid – süsivesikud, orgaanilised ühendid, mille koostises esinevad süsinik, vesinik ja hapnik.
Biosfäär – organismid elavad selles * sfäär, kus elavad Maa organismid * selles toimub org. aine süntees ja muundumine * selles olevad org. ained mõjutavad kõiki teisi sfääre Maa energibilanss:
Biootilised tegurid on organismide elutegevust mõjutavad elus looduse tegurid,tulenevad organismide kooseksisteerimisest 3.Antropogeenne tegur Antropogeenne tegur on inimtegevuse mõju organismide elutegevusele.
Biogeensed vajadused – no. sünnipärased ja olulised ellujäämiseks: vajadus söögi, joogi, seksi, puhkuse, aktiivsuse järele; 2. psühhogeensed vajadused – no. omandatud ühiskonnas elamisega: saavutus-,
Biodiiselkütuse tootmisest on Eestis palju räägitud ja selle kohta liigub rohkesti erinevaid arvamusi. Selle essee eesmärgiks ongi lähtuda erinevast aspektidest ning tuua välja oma seisukoht biodiisli koha pealt.
Bioloogia – 13.12.2011 Plastiidide ülemink ● Kloroplast ­> kromoplastiks ○ Viljade valmimisel, enne lehtede langemist (karotinoidid taluvad madalamat  temperatuuri kui klorofüll)
Biofüüsika - teadused, mis uurivad elusolendite koostise ja talitluse füüsikalisi ja keemilisi aluseid, nt fotosüntees, raku hingamise protsess, raku membraani transport, närviimpulide ülekanne.
Biogeeniline võrdlus – kõikidel elusorganismidel on ühesugused DNA ATP-d , aminohapped ja ensüümid Mida sarnasemad on organismid ehituselt ja eluviisilt, seda sarnasemad on nad ka molekulaarsel tasandil.
Bioloogide uurimisobjektid on pärit looduse elusast osast (biomolekulid, rakud, organismid, populatsioonid, liigid ja ökosüsteemid). Lisaks uurimisobjektile on teadustöö üheks oluliseks küljeks uurimismeetod.
Bioloogiline isolatsioon - (ristumisbärjäär), mis tahes bioloogilised omadused, mis takistavad edukat ristumist ühel alal elaate isendite vahel. Eristatakse viljastumiseelseid ja viljastumisjärgseid tegureid.
Biosemiootika on ühtlasi interdistsiplinaarne valdkond, kus semiootikud, bioloogid ja filosoofid püüavad arendada semiootilist lähenemist ning rakendada semiootika mudeleid eluslooduse mõistmiseks.
Biogeneetiline reegel – selgroogsete organismide lootelise arengu seaduspärasus, mille kohaselt ontogeneesi alguses (embrüogeneesis) läbitakse liigi fülogeneetiliste eellaste embrüonaalse arengu etappe.
Bioaktiivsed ained – rühmad ja tähtsus organismides Bioaktiivsed ained on orgaanilised ühendid, mis juba väikestes kontsentratsioonides mõjutavad organismi ainevahetust ja reguleerivad elutalitlusi.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biogaas on anaeroobse kääritamise teel saadud gaasiline kütus, mis koosneb 45- 70 % metaanist (CH4), 30-40 % süsinikdioksiidist (CO2) ja teistest komponentidest nagu (N2, O2, NH4, H2S.) Lämmastik, hapnik, ammooniumioone, divesiniksulfiidi. Aastatel 2007-2010 toimus biogaasi tootmine 71 % ulatuses prügilagaasist, 23 % ulatuses reoveesettest . Ülejäänud biogaas kääritati sealägast.
Biokütus on bioloogilist päritolu ja organismide elutegevuse tagajärjel tekkinud ning taastuvuse piires otseselt kütusena kasutatav või kütuseks töödeldud tahke, vedel või gaasiline aine.
Biolagunevad jäätmed on meie küla elanikel tavaks koguda aeda hunniksse (või mõnel isegi spetsiaalsesse konterinerisse) ja kasutada oma enda aiamaal kompostina. Keskkonnaseisundi analüüs: Võhmuta küla
Biomass on kodumaine kütus • Võimaldab metsa- ja põllumajanduse ning toiduainetetööstuse jääkide ja jäätmete kasutamist • Aitab kaasa prügilate majandamisele ja jäätmekäitlusele
Biomolekulid on keemilised ühendid, mis moodustuvad vaid organismis (lipiidid, sahhariidid, valgud, nukleiinhapped, aminohapped, nukleotiidid). Sahhariididel on ehituslik ja energeetiline ülesanne.
Bios e. Basic Input/Output System e. Põhiline sisend-/väljundsüsteem Bios on isiklikesse arvutitesse ehitatud programm, mis käivitab operatsioonisüsteemi, kui oma arvuti sisse lülitate.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biosfäär – Maad ümbritsev elusloodus (hõlmab litosfääri, pedosfääri, atmosfääri ja hüdrosfääri). 4. Ökosüsteem - isereguleeruv süsteem, mis koosneb erinevate elusorganismide kooslusest (ökosüsteemi elus osa) ja ökotoobist (ökosüsteemi eluta osa). 19. selgita mõisted; tootjad e autotroofid, tarbijad ehk heterotroofid, produtsent, konsument, destruent, herbivoor, omnivoor.
Bioaktiivsed hormoonid - suguhormoonid, mida toodetakse neerupealsetes (naissuguhormoon- östrogeen, mees- testosteroon). Kolesterool- on vajalik orgaaniline aine rakumembraanis, kuna ta tagab raku elastsuse.
Biogaas – vesi (kondenseerub torustikku ja moodustab veekorke või lausa külmub talvel), väävelvesinik ( mürgine), vesinikkarbonaadid, ammoniaak, kloor ja floor põhjustavad korrosiooni.
Bioloogiline evolutsioon - seisneb elu ajaloolises arengus Maal, liikide põlvnemises eellasliikidest ja järk-järgult keerukamate eluvormide tekkes, aga ka osa liikide väljasuremises ja asendumises teistega.
Bioloogilised põhjused – organismi bioloogiline ülesehitus ja talitluse iseärasused, mis on aluseks uimasti mõju avaldumise intensiivsusele ja püsivate talitlusmuutuste tekkimise kiirusele ja ulatusele.
Biokeemi - sivad neid ise, loomorganismid saavad aga vitamii- liste reaktsioonide kiirust reguleerivad valgud, ne p6hiliselt toiduga Moningaid vitamiine suudavad mida nimetatakse ensiiiimideks.
Bioloogiline evolutsioon – elu ajalooline areng liikide üksteisest põlvnemise ja muutumise kaudu KUIDAS TEKKIS ELU? ELU PÄRITOLU? KUIDAS TEKKIS ELU? ELU PÄRITOLU? • Ufo, tulnukas teistelt planeetidelt?
Biograafilised tõendid – sellest lähtub, et mingi organismirühma liigid, mis asustavad üksteisele lähedasi alasid, on omavahel palju sarnasemad kui samadesse rühmadesse kuuluvad kaugete alade liigid.
Bioloogia on õpetus elusast loodusest, mis uurib: 1) organisme ja nende ehitust (anatoomia) 2) organismide talitlust ehk tegevust ja funktsioone (füsioloogia) 3) organismide seost keskkonnaga
Bioloogiline reegel - Selgroogsete organismide lootelise arengu seaduspärasus, mille kohaselt ontogeneesi alguses(embrüogeneesis) läbitakse liigi fülogeneetiliste eellaste embrüonaalse arengu etappe
Biosfäär – (kr. sphaira – kera) 1. Maa sfääriline kest, mille koostis, struktuur ja energeetiline seisund on valdavalt möödunud aegne ja nüüdisaegsete organismide tegevuse tagajärg.
Biokile – koosneb bakteritest (panna katseklaas vette täitub sellega). Nii koloniseeritakse bakterite poolt vees ja mullas ka surnude a loomade jäänused, mis kiirendab nende lagunemist.
Biolagundatavad polümeerid - Tubastes tingimustes püsiv; Laguneb looduses mõne kuuga; Saadakse maisist- eraldatakse sahhariidid, kääritatakse piimhappeks ning see polümeriseeritakse katalüsaatorite abil.
Biolagunevad jäätmed on kõik anaeroobselt või aeroobselt lagunevad jäätmed, nagu toidujäätmed, paber ja papp, aiaja pargijäätmed, puit, reoveesete, loomsed kõrvalsaadused ning loomaväljaheited.
Bioloogiline optimum - määratakse bioressursside tehnilist tootmisvõimega,. Tehniline tootmisvõime on potentsiaalse võime kasutamise maksimaalne piir kasutatava tehnoloogia ja tehnika taseme puhul.
Biosfäärikaitseala – rahvusvahelise tähtsusega kaitstav ala, ühe või mitme reservaadiga (puutumatu looduse kaitsealaga) territoorium koos seda ümbritseva puhvertsooni ja majandatava piirkonnaga.
Biodiversiteet ehk bioloogiline mitmekesisus ehk looduslik mitmekesisus ehk elustiku mitmekesisus ehk elurikkus on mingi ökosüsteemi, bioomi või kogu Maa taksonoomiliste üksuste mitmekesisus.
Bioloogilis - füsioloogiline eluvõime langus 2. psühholoogilise adaptsioonivõime vähenemine 3. sotsiaalse võimekahanemine Vananemine on protsess, mis puudutab kõiki ühiskonna liikmeid.
Biosfäär – maad ümbritsev elu sisaldav kiht (atmosfäär, hüdrosfäär ja litosfäär). DNA (desoksüribonukleiinhape) – biopolümeer, mille monomeerideks on desoksüribonukleotiidid.
Biofilter – on biokilereaktor, kust reovesi juhitakse pöörleva või fikseeritud jaotussüsteemi kaudu ühtlaselt reaktori pealmisele pinnale, kus see valgub reaktori täiteainest läbi.
Biogeenide üleküllus on üks selgemaid halva ökosüsteemi seisundi väljendusi. Põhjuseks on rida veekeskkonna muutusi, mis on kirjeldatud termini all eutrofeerumine ja antropogeenne eutrofeerumine.
Bioloogiline putukatõrjevahend - bakter Bacillus thuringiensis (Bt). 1953: James Watson ja Francis Crick avastavad DNA molekulaarstruktuuri ning geneetilise informatsiooni kopeerimise ja edastamise põhimõtte.
Bioloogilised ohutegurid on bakterid, viirused, seened, rakukultuurid ja inimese endoparasiidid ning muud bioloogiliselt aktiivsed ained, mis võivad põhjustada nakkushaigust, allergiat või mürgistust.
Bioota ehk elustik • Biotroof on üks lagundajate alaliik kes toitub…? • Detriitahel toiduahel (laguahel) mis algab surnud orgaanilisest materjalist, mida söövad mikroorganismid.
Biopolümeerid - Biopolümeerid on elusorganismides tekkivad polümeerid, nagu polüsahhariidid (tselluloos, tärklis). Valgu aminohappelist järjestust nimetatatkse esimest järku struktuuriks.
Bioindikaator – isend kooslus või populatsioon vms. • Indiviid on isend, üksikolend, terviklik, enamasti jagamatu organism, mis on ainevahetuse poolest keskkonnaga suhteliselt iseseisev.
Biodiisli leektäpp on tavaliselt 160*C kandis, rohkem kui 100*C kõrgem fossiilsest, seetõttu kütuse lekke korral ei sütti biodiisel nii kergesti kui fossiilkütus, vähendades nõnda plahvatus
Biogeneetiline reegel - et embrüogeneesis ei läbita alati kõiki evoltsioonilise arengu etappe,mõned etapid jäävad loote arengu käigus vahele jääda.Arenev embrüo sarnaneb eellaste loodetega.
Bioloogilised õed - vennad koos .47 bioloogilised õed-vennad lahus .24 vanemad ja nende lapsed koos .42 vanemad ja nende lapsed lahus .22 adopt. ja bioloogilised lapsed koos .29 adopt. ja adopt.
Bioloogiliselt väärtuslikud on need valgud, mille koostises olevate aminohapete vahekord on organismi jaoks kõige soodsam. Mõningaid aminohappeid sünteesib organism ise, neid nimetatakse asendatavateks.
Biomolekulide puhastamisel on kasutusel näiteks: • ioonvahetuskromatograafia • õhukese kihi kromatograafia • pöördfaaskromatograafia • geelfiltratsioonkromatograafia • afiinsuskromatograafia
Biopsühholoogia on spetsialiseerunud käitumise ja psüühika bioloogilistele alustele, uurides laia valdkonda küsimusi, mis on suunatud aju ja närvisüsteemi funktsioneerimise selgitamisele.
Bio - ja keskkonnateadused • loodusteadused ja tehnika Tallinna Ulikoolil on ka erinevad õppimisvõimalused: Bakalaureuseõppe erialad Magistriõppe erialad Doktoriõppe erialad
Biodiisel on diisel mootorite kütusena kasutatav rasvhapete metüülesterite segu, mida valmistatakse taastuvatest looduslikest allikatest, eeskätt taimsetest või loomsetest õlidest.
Bioloogiline oht on minimaalne,sest kõikidel valmis ja pool toodangutel on sildid(kuupäevad).Psühoologilist ohutegurid vähemalt enda vastu ma ei tundnud.Ettevõttes oli olemas esmaabi kapp.
Biotõrje - üht liiki isendite arvukuse piiramine Proplastiid- taimerakus esinevate plastiidide eellasorganell, millest moodustuvad uued kloro-, kromo-, ja teist liiki organismide abil.
Biogeneetiline reegel – selgrootute organismide lootelise arengu seaduspärasus, mille kohaselt ontogeneesi alguses (embrüogeneesis) läbitakse liigi fülogeesi (evolutsioonilise arengu) etapid.
Bioinvasiooniks on ka: kohaliku liigi istutusmaterjali sissetoomine areaali teistest piirkondadest, üksikutest kloonidest tiražeeritud isendid või geneetiliselt modifitseeritud organismid.
Biokatalüütilised protsessid on järk-järgulised, eriti kui tegemist protsessidega, mis on seotud suure energeetilise efektiga, mille tõttu taandub suur energiamuutus paljude väikeste muutuste summaks.
Biokile – joogiveefiltri pinnle ja reovett puhastava biofiltri täidisele moodustuv limane kiht, milles elavad vees või reovees sisalduvast orgaanilisest ainest toituvad mikroobid.
Bioloogiline sarnasus on aga MZ ja DZ kaksikutepaaridel erinev - MZ kaksikud on geneetiliselt praktiliselt identsed, DZ kaksikud erinevad geneetiliselt teineteisest sama palju kui tavalised vennad.
Biotehnoloogia - Kemikaalide kvalifitseerimine, piiramine ja keelustamine (2 põhilist direktiivi) - Seveso direktiiv – tööstusõnnetuste kohta - GMO direktiivid EL ja keskkonnapoliitika
Biotehnoloogia on rakendusbioloogia haru, mis kasutab organismide elutegevusel põhinevaid protsesse inimesele vajalike ainete loomiseks ning organismide sigivuse ja pärilikkuse muutmiseks.
Biotsönoos on tihedalt seotud ökotoobiga, sest vesikeskkonna füüsikalised ja keemilised omadused ning ümbritseva õhu ja pinnase omadused mõjutavad kõikide organismide elutegevust.
Bioindikatsioon - keskkonnaseisundi hindamine teatud kitsa ökoloogilise amplituudiga liikide järgi (ebapärlikarp); Lihhenoindikatsioon - samblike esinemise järgi õhu puhtuse määramine
Biokütused - organismide elutegevuse tulemusena tekkinud ning taastuvuse piires otseselt kütusena kasutatav või kütuseks töödeldud (vääristatud) tahke, vedel või gaasiline aine.
Biolagunevad jäätmed – Biojäätmed, mis satuvad koos olmejäätmetega prügilasse, eraldavad lagunemisel metaani, mis omakorda on probleemiks kasvuhooneefekti põhjustavate gaaside tekkimisel.
Biootiline kooslus – organismidest ja nende suhteist koosnev kooslus 8. Bioloogiline liik - moodustavad need, mille isendid on potentsiaalselt võimelised looduslikes oludes omavahel ristuma.
Biodiesel - kits-online.com/biodiesel-kits.html  http://www.alkranel.ee/keskkonnaveeb/kirjandus/raamatud/biodiisel.pdf  http://www.biooil.ee/  http://www.favora.ee/89est.pdf
Bioloogiline neeldumine — toitained lähevad taimede ja mullaorganismide koosseisu st nende ülesehituseks, st taimed ja mikroorganismid omastavad vajaminevaid toitaineid oma kasvuks ja arenguks.
Bioom – Biosfäär jaguneb vööndite kaupa bioomideks: tundra, stepp, kõrb jne. Kooslus – Teatud ühetüübilist maa-ala asustav omavahelistes seostes olevate liikide kogum.
Biosfäär - Maa funktsionaalne sfäär, mis koosneb Maa sfääride neist osadest, kus elavad organismid, kus toimub aine sünteesja kus orgaanilised ained mõjutavad( vesi,muld, õhk)
Biofilmist irdumine – Arvatakse, et tegemist on reguleeritud levimisstrateegiaga, mis võimaldab uute niššide koloniseerimist alustada varem kui toitained biofilmis limiteerivaks muutuvad.
Bioloogiline kell - mehhanism, mis reguleerib eelkõige organismi elutalitluste ööpäevarütmi. Bioloogiline surm - organismi (ka inimese) elutähtsate talitluste pöördumatu seiskumine.
Bioloogiline murenemine - algab lihtsate elusorganismid kinnitumisega kivimi pinnale, kus nad eraldavad ainevahetuse jääkaineid ja juureeritisi, mistõttu on nende mõju eelkõige biokeemiline.
Bioloogilised ohutegurid - bakterid, viirused, seened, rakukultuurid ja inimese endoparasiidid - parasiidid, putukad - bioloogiliselt aktiivsed ained mis võivad põhjustada allergiat, mürgistust
Biogeenetiline reegel – selgroogsete organismide lootelise arengu seaduspärasus, mille kohaselt ontogeneesi alguses läbitakse liigi fülogeneetiliste eellaste embrüonaalse arengu etappe.
Bioloogiline produktiivsus on organismi või muu bioloogilise süsteemi (populatsioon näiteks) võime toota elusainet ehk teisisõnu määr, mille võrra elusorganismid sünteesivad uut biomassi.
Biomanipulatsioon on tõhus meetod veekogude aineringe tasakaalustamiseks, kuid selle rakendamine eeldab põhjalikke teadmisi ökosüsteemi talitlusest ja veekogu kompleksseid uuringuid.
Biomass - mingi organismiliigi,liikide rühma või biotsönoosi isendite elusaine hulk, väljendatuna toor või kuivmassiühikuis isendite elupaiga pinna või mahuühiku kohta.
Biopsühho - Bioloogilised neutraalne Panksepp loogia protsessid alusena käitumisele Psühholoogide ametikohtade jagunemine APA 1995 järgi Psühholoogia on (püüab olla) teadus
Biotsönoos ehk elukooslus a. taimekooslused b. seenekooslused c. loomakooslused d. mikroorganismide kooslusökotoop ehk elukeskkond e. õhkkeskkond f. vesikeskkond g. muldkeskkond
Biofunktsioonid on erinevat tüüpi lipiididel samad: • ehituslik, membraanides • bioregulatoorne, fosfolipiidide olek (vedelam või tahkem) määrab ära biomembraanide omadused.
Biogaas on suure metaanisisaldusega gaas, mis tekib taimse ja loomse päritoluga heitmete anaeroobsel lagunemisel prügilates, biogaasi generaatorites ja veepuhastusseadmetes.
Bioloogia on loodusteadus, mis käsitleb elusas looduses kehtivaid seaduspärasusi. Keemia on loodusteadus, mis uurib ainete omavahelisi muundumisi ja sidet aine aatomite vahel.
Bioloogiline veeringe – selle iseärasuseks on veemolekulide lagunemine ja moodustumine organismide elutegevuses (fotosüntees, hingamine) ja vabanemine orgaaniliste jäänuste lagunedes.
Bioloogilised tegurid - viirused, süüfilis, ema väärtoitumine Keemilised tegurid- ravimid, alkohol, suitsetamine, olmekeemia Füüsikalised tegurid- kiirgused, põrutused, rõhkude vahe
Biomimeetilised ehk bioloogiast inspireeritud robotid on robotid, mis püüavad jäljendada mõnda loodusest pärit liikumisviisi, käitumispõhimõtet või organiseerumisprintsiipi.
Biosfäär - MAA (elukeskkond) Bioomid e. makroökosüsteemid- geograafiliselt piiritletevad alad mingi kliimavööndi piirides või jaotatakse eluvormide jm. näitajate järgi.
Biotsönoos ehk elukooslus • ökotoop ehk elukeskkond o taimekooslused o õhkkeskkond o seenekooslused o vesikeskkond o loomakooslused o muldkeskkond o mikroorganismide kooslus
Biotõrje – ühtede organismide arvukuse sihipärane vähendamine teiste organismide abil või teiste organismide toodetud ainete abil, taimekaitse eelisarendatavamaid viise.
Bioaktiivsed ained on ensüümid, vitamiinid ja hormoonid, mis juba väikestes kogustes mõjutab organismi 14. Mis on süsivesinikud, tuua 3 rühma tuua näiteid ja nende funktsioonid.
Biokeemilises mõttes on hädavajalik eellasühend rea aktiivsete ainete biosünteesiks (nt sapphapped, suguhormoonid, membraanide ehitusüksused- loovad seal jäigad tasapinnalised alad.
Biomolekulid on ka aminohapped, nukleotiidid, vitamiinid jt. - Kuuluvad rakkude ehitusse, reguleerivad talitlusi ja omavahelist koostööd, osalevad aine- ja infovahetuses kk-ga.
Biotehnoloogia – haru, mis kasutab ära looduses toimuvaid elutegevuega seotud protsesse inimestele vajalike ainete tootmiseks (toiduaine-, farmaatsia- ja tekstiilitööstustes).
Bioom –  samatüübiliste ökosüsteemide kogum Ökoloogilise püramiidi reegel – iga järgmise troofilise taseme biomass on umb. 10% eelmise taseme 
Biogeensed – tekkinud taimsete või loomsete organismide jäänuste settimisel ja kivistumisel (põlevkivi (vetikad), kivisüsi (hiid osjad, sõnajalad), pruunsüsi, nafta)
Bioloogilised koodid on duaalsed. Bioloogilistes kommunikatsiooniprotsessides, mis algselt ei pruugi omada selgelt eristunud diskreetseid elemente, ilmuvad need aga paratamatult peagi.
Biokompo - 4. Vorm avatakse siitmaterjale, mis sisaldavad nt. 5. Detaililt eemaldatakse tselluloosi või kanepit, et jääkmaterjal ja detail vähendada mõju keskkonnale.
Bioloogilistest liikidest on parasiidid. Parasitism on esimene interaktsioon, mis kahe organismi vahel tekib, mis aja jooksul liigub edasi kommensialismi poole ja sealt edasi mutualismini.
Biosfäär - Maa sfäär, kus elavad organismid, kus toimub orgaaniliste ainete süntees ja muundumine ning kus orgaanilised ained mõjutavad kivimeid, mulda, vett ja õhku.
Bioloogiline tort – Odum on kujutanud integratsiooni ökoloogias tordina ja see põhineb bioloogliste teaduste jaotusel, mis jaotatakse taksonoomilisteks ja fundamentaalseteks.
Bioloogilised rütmid - on organismide füsioloogiliste, emotsionaalsete, intellektuaalsete ja sotsiaalsete omaduste ja võimete korrapärane perioodiline korduvus mingis ajaühikus.
Biomass – laiemas tähenduses organismide mass, kitsamas tähenduses veekogu või maismaa pinnaühikul leiduvate organismide elusaine hulk massi- või energiaühikus.
Biotehnoloogia – Kasutab elusorganismidele omaseid protsess tehnilistes seadmetes erinevate ainete tootmiseks. Muudab organismide pärilikkust ja paljunemises selle käigus.
Biokütused – energeetilisel otstarbel kasutatav orgaaniline aine, mis organismide elutegevuse tulemusena on ökosüsteemis hiljuti moodustunud või mis on selle saadus.
Biolagundatavad polümeerid – • Tubastes tingimustes püsiv, • Laguneb looduses mõne kuuga, • Saadakse maisist (ka nisust, riisist), • Valmistatakse kilet, karpe, konteinereid.
Bioloogilised meetmed – jälgida tuleb sojapõlde, kas ja kui palju esineb röövtoidulisi putukaid, parasiite ja patogeene, kes aitavad vaos hoida kahjurite arvukust sojapõllul.
Bioloogilist tähtsust on muutunud kasutuks ja järk-järgult kadunud protsessis looduslik valik; samal põhjusel ülemineku taimsed toidud segatud viis soolte tähtaja lühendamine.
Biomass - pinnaühikul leiduvate organismide Elementaarpopulatsioon-liigi väikseim elusaine hulk massi-või energiaühikutes elementaarrühm ühe ökosüsteemi piires
Bioom on geograafiliselt piiritlev ala nt Siberi taiga, aga ökosüsteem on isereguleeriv süsteem, mis koosneb erinevate elusorganismide kooslustest ja ökotoobist.
Biokütus on energeetilisel otstarbel kasutatav orgaaniline aine, mis organismide elutegevuse tulemusena on ökosüsteemis hiljuti moodustunud või mis on selle saadus.
Bioom – samatüübiliste ökosüsteemide kogum, makroökosüsteem, näiteks ühe kliima- ja taimkattevööndi või mäestike kõrgusvööndi ökosüsteemide kogum
Biootilised tegurid on ökosüsteemis esinevad mõjurid, mis johtuvad organismide kooseksisteerimisest.Biootilised tegurid saavad organismi elutegevust soodustada või pidurdada.
Biosüsteem – bioloogiline süsteem, põhiline ökoloogia uurimisobjekt (eriti raku, organismi ja ökosüsteemi tasemel), käsitatav iseuueneva reguleeruva süsteemina.
Biogeneetiline reegel - DNA järjestused, mis sarnanevad funktsioneerivate geendidega, kuid on kaotanud ül. Esimesed elusolendid olid ainuraksed prokarüoodid: arhed ja bakterid.
Biogeokeemiline tsükkel – osa looduse aineringest, ainete (peamiselt keemiliste elementide) liikumine anorgaanilisest loodusest läbi organismide tagasi anorgaanilisse loodusesse.
Biolagunevad jäätmed ehk toiduained jms tuleks sortida eraldi, sest sellised jäätmed rikuvad ja määrivad materjale ning muudavad taaskasutamise raskeks või isegi võimatuks.
Bioloogiline sugu - kindlalt eristatavad tunnused, püsiv Sotsiaalne sugu- võib muutuda elu jooksul, P.Räni pilt- käitumuslikult võib tulla välja midagi muud, kui su sugu
Biomassienergia – puiduhake ja -jäätmed, Energiamets, saepuru, Nafta, maagaas, kivi- ja pruunsüsi, põõsastaimed, pilliroog, hundinui, põlevkivi, turvas põhk, turvas
Biomeetriline süsteem on loogiliselt jagatav kaheks mooduliks: registreerimismoodul ja tuvastamismoodul. Registreerimismooduli ülesanne on treenida süsteem tundma teatud isikut.
Biosfäär - maasfäär, kus elavad organismid ja toimub orgaanilise aine süntees ja lagundamine, ning kus orgaanilised ained mõjutavad kivimeid, mulda õhku ja vett.
Biotehno - loogia-bioloogiliste protsesside rakendamisel põhinev tehnoloogia mitmesuguste ainete tootmiseks ning organismide sigimise ja pärilik- kuse muundamiseks.
Biotroof - organism, kes elab ja toitub *parasiidina teist liiki organismil või on viimasega *mutualistlikes suhetes; kasutatud ka *obligaatse parasiidi tähenduses.
Biokontsentratsioon - Eriline bioakumulatsiooni protsess kui aine kontsentratsioon organismis on kõrgem kui selle aine kontsentratsioon organismi ümbritsevas õhus või vees.
Bioloogiline murenemine - valdavalt taimejuurte ja mikroorganismide elutegevuse tulemusena toimuv murenemine. − Murenemise tähtsus-looduses tekivad setted,muld,muutub pinnamood.
Bioloogilisest materjalist – puidust, sõnnikust, põllumajandusjäätmetest, selle saaduste hulka kuuluvad taimsed õlid, etanool ja anaeroobse lagunemise tulemusena tekkinud gaas.
Biosfäär – sfäär, kus on elu. Hõlmab atmosfääri alumise osa, hüdrosfääri, litosfääri ja pedosfääri ülemise osa. 28. Laam – litosfääri hiigelblokk.
Bioaktiivne aine - orgaaniline ühend (ensüüm, vitamiin, hormoon jt.), mis juba väikestes kontsentratsioonides mõjutab organismi ainevahetust ja reguleerib elutalitust.
Biodiisel on ka hetke ajastu hea lahendus , see on toodetud taimsest või loomsest õlist , ainus probleem on CO2 ja näiteks rapsi ei kasva järjest mitukorda ühel
Biokorrosioon - ist võivad osa võtta bakterid, seened, vetikad jm. Rauabakterid toituvad anorgaanilise päritoluga süsinikuühenditest, peamiselt süsinikdioksiidist.
Biokütused on taastuvad ja nende põlemisel paiskuvaid süsihappegaasi heitmeid ei loeta kasvuhoonegaaside hulka, mis muudab nad energiatööstusele väga huvitavaks.
Bioloogia – 24.04.2012 Rasestumisvastased meetodid Rasedusvastased vahendid takistavad mehe seemneraku ja naise munaraku ühinemist ja hoiavad ära raseduse tekke.
Biomolekulid on orgaanilised ühendid, mis moodustuvad organismi elutegevuse tulemusena- näiteks lipiidid, monosahhariidid, valgud jne. Nukleotiidhapped on monomeerid.
Bio - tex.co.uk/about+biotex https://en.wikipedia.org/wiki/Ariel_(detergent) http://www.ariel.co.uk/en-gb https://www.pg.com/en_ZA/brands/products/ariel.shtml
Biokorrosioon - metallide korrodeerimisest võtavad osa ka mikroorganismid (bakterid, seened, vetikd), mille elutegevus soodustab elektrokeemiliste reaktsioonide kulgu.
Biomassist on enimkasutatav puit ja selle töötlusjäätmed, turvas (taastuvuse piires), energeetilised põllukultuurid jm. Üheks selliseks energiataimeks on raps.
Biomeditsiin - bioloogiliste ja meditsiiniliste uuringute süntees, mis on suunatud uusima bioloogia avastuste meditsiiniliste rakenduste leiutamisele ja kasutamisele.
Biopolümeer – organismides moodustuv polümeer (polüsahhariidid, valgud, nukleiinhapped jt.). Dissimilatsioon – organismis toimuvate lagundamisprotsesside kogum.
Biotehnoloogia - rakendusbioloogia valdkond, kus kasutatakse organisme ja nende protsesse, et toota inimesele vajalikke aineid või muuta nende sigimist ja pärilikkust.
Bioloogilised väikepuhastid on peamiselt biorootorid, plasttäidisega biofiltrid või ka ujuva täidisega aerotankid (aeratsioonikambrid). Kasutatakse ka ringkanaleid või biotiike.
Biomolekulides on lämmastik süsinikuskeletti täiendav, mitmekesistav ja biomolekuli reaktiivsust tõstev element, mis oluliselt suurendab biomolekulide varieeruvust.
Biosfäär on Maa see osa, mida asustavad elusorganismid . 3.2. Kirjuta biosfääri osad ja iga osa juurde kaks organismi, kes seal elavad või sealt toitu otsivad.
Bioaktiivsed ained on orgaaniliste ühendite eri klassidesse kuuluvad ühendid, mis juba väikestes kontsentratsioonides mõjutavad organismi ainevahetust ja elutalitlusi.
Bioloogiline tõrjemeetod on keskkonda ja tihti ka tööjõudu säästev. Bioloogilise tõrje seisukohalt jagatakse need suhted kolmeks: sümbioos, röövkooselu ning parasitism.
Biofaagid e. elusa orgaanilise aine tarbijad; –fütofaagid e. taimtoidulised –zoofaagid e. loomtoidulised 2. saprofaagid e. surnud orgaanilise aine tarbijad.
Bioomiks nimetatakse suure ökosüsteemi elustikku.Biosfäärikaitsealad on suured piirkonnad, kus säilitatakse mingit tüüpilist ala loodusest kui tervikuna.
Biopolüetüleen on juba üsna levinud ning seda toodetakse tööstuslikult ( tootmine on küll alles arendusjärgus) nii kõrgtihedana (HDPE) kui madaltihedana (LDPE).
Bios - PC tüüpi kasutatakse seda kõikide vajalike funktsioonide täitmiseks riistvara initsialiseerimisel (tuvastamisel) pärast voolu sisse lülitamist.
Biodiisli toormebaasi on pidevalt laiendatud ja täiustatud ning paindlikumaks muudetud töötlemistehnoloogiat, et samaaegselt oleks võimalik kasutada erinevat toorainet.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biogeneetiline reegel – selgroogsete organismide Anaeroobne glükolüüs (käärimine) – Hapniku puudusel rakkude tsütoplasmas toimuv glükoosi lootelise arengu seaduspärasus, mille kohaselt ontogeneesi alguses (embrüogeneesis) läbitakse lagundamine, mille üheks lõpp-produktiks on kas liigi fülogeneetiliste eellaste embrüonaalse arengu piimhape või etanool.
Biogeograafilised võrdlused - organismirühma liigid, kes asustavad sarnaseid alasid, on omavahel tunduvalt sarnasemad, kui need liigid, kes asustavad kaugemaid erinevaid alasid.
Biokeemilises mõttes tähendab geenide produktide vastastikust mõjutamist ontogeneesi käigus. Nii osutub ühe geeni produkt teiste geenide induktoriks või repressoriks.
Biolagundatavad – olukorras, kus hapnikku ei ole. Ökomärkide Nordic Swan ja EL lilleke nõue on, et pindaktiivse ained oleks vähemalt 60% anaeroobselt lagunevad.
Biomass – pinnaühikul (või mahuühikul) leiduvate organismide elusaine hulk massi- või energiaühikutes (näiteks g/m2, g/m3, t/ha või kcal/m2, kcal/m3)
Bioenergia on energia, mis pärineb biomassist, biomass omakorda on bioloogilist päritolu mass ehk kõik, mis on kunagi maa peal päikeseenergia toel kasvanud.
Bioloogia - Paljunemine 1) Selgita paljunemise mõistet - Paljunemine on üldine eluavaldus, mille eesmärgiks on järglaste taastootmine liigi säilitamiseks.
Bioloogilised vajadused – on põhimõtteliselt sünnipärased, arenevad elu jooksul) Sotsiaalsed vajadused – kujunevad inimese elu vältel ühiskonna mõjude tulemusena.
Biomassi püramiid - ökoloogilise püramiidi graafiline esitus, milles toiduahela kõigi troofiliste tasemete biomassi kujutavad ristkülikud on paigutatud ülestikku.
Biomassienergia on soojusenergia, mis saadakse mingit tüüpi biomassi põletamisel. Biomassi all mõistetakse taimset materjali, mis on põletamiseks pisavalt kuiv.
Biomolekul - Orgaanilise aine molekul, mille moodustumine on seotud organismide elutegevusega (nt sahhariidid, lipiidid, valgud, nukleiinhapped, vitamiinid jt).
Bioaerosoolid – kompleks, mis koosneb tahkest (hallitusseente spoorid, mikroorganismid), vedelast ning gaasilisest (seente poolt eritatavad ained) komponendist.
Biogeneetiline reegel – selgroogsete organismide lootelise arengu seaduspärasus, mille kohaselt teeb organism lootelises arengus läbi oma eelajaloolise arengu etappe.
Biokütused on biomassist saadavad kütused, mida võib jaotada tahketeks (küttepuud, pelletid), vedelateks (bioetanool, biodiisel, bioõli jm) ja gaasilisteks
Bioloogiline neuron on väga keeruline süsteem ja tema täpset matemaatilist mudelit veel ei ole. Tehisneuron on bioloogilise neuroni lihtsustatud matemaatiline mudel.
Bioproduktsioon on teatava aja jooksul mis tahes biosüsteemi toodetud orgaanilise aine kogus või selle väljendus kuivaine-, süsiniku- või energiaekvivalendina.
Biotehnoloogia - bioloogiliste protsesside rakendamisel põhinev tehnoloogia mitmesuguste ainete tootmiseks ning organismide sigimise ja pärilikkuse muundamiseks.
Biograafiline tõlgendus - impressionistide järjekindel huvi maalida uues stiilis, hoolimata kunstiinstitutsioonide ja vanameelse ajakirjanduse ja avalikkuse vastuseisust.
Bioloogiline lähenemine – käitumine on biokeemiliste protsesside tulemus Kognitiivne lähenemine – inimese käitumist saab mõista informatsioonitöötluse terminites
Biomass – ühel troofilisel tasemel olevate organismide kogumass ja energia vähenevad ökoloogilises püramiidis kõrgemate troofiliste tasemete suunas.
Biotsönoos - elukoooslus,ühesuguste keskkonnatingimustega ala elavate organismidekogum; mingi piirkonna kõigi elusolenditepopulatsioonidest moodustuv kogum.
Biogeensetest elementidest - kõik taime aj loomariigi esindajad, keerukamad orgaanilised molekulid. Autotroofi- ise suutelised sünteesima eluks vajalike orgaanilsit ainet,
Biogeneetiline reegel - embrünaalses arengus kordub kõik evolutsiooni vaheetapid. 4)Evolutsioonilised vahevormid - ürglind,see on roomaja ja imetaja vahepealne liik.
Biokile on tugimaterjali pinnale moodustuv mikroorganismidest koosnev kiht (mõni mm paksune). Tekib iseenesest – vaja hapnikku ja toitaineid e reovett.
Biokütus – puit, pilliroog, energiavõsa, suhkruroog jne), ilma et nende kogus inimkultuuri eksisteerimise ajamastaapi silmas pidades oluliselt kahaneks.
Biokütuste lähteaineks on taimse päritoluga tooraine nagu õlitaimed, teravili, suhkruroog, hakkepuit ja puidujäätmed, samuti erilised kiirelt kasvavad energiataimed.
Bioloogiline evolutsioon – elu areng Maal esimestest elusolenditest tänapäevaste eluvormideni. Põhiprotsessid on kohastumine, liigistumine, organiseerituse muutumine.
Biotroof - seened, mis hangivad orgaanilisi ühendeid teiste organismide elusatest rakkudest. Biotroofide hulka kuuluvad nii parasiidid kui ka sümbiondid.
Bioloogilised mutageenid - viirused, bakterid, toksiinid, taimsed alkoidid Keemilised mutageenid- alused, happed, olmekeemia, ravimid Füüsikalised mutageenid- kiirgused
Biopolümeer – elusorganismides tekkivad polümeerid (biomolekul, mis koosneb monomeeridest) nagu polüsahhariidid(tselluloos, tärklis) HÜDROFOOBNE AINE -
Biogeograafiline võrdlus - Pikka aega eraldatud ühest liigist põlvnevad organismid erinevad teineteisest.N: Galapagose saarel elav kilpkonn ja troopikas elav kilpkonn.
Bioindikatsioon on keskkonnaseisundi ja –olude muutumise iseloomustamine organismide ja nende tunnuste(vitaalsuse, ohtruse, loomade puhul käitumise) põhjal.
Bioloogiline iseärasus on sümbioos mügarbakteritega, mis on võimelised omastama õhulämmastikku. Lehtede asetus vahelduv, enamasti esinevad abilehtedega liitlehed.
Bioloogiline isolatsioon – liigi bioloogilisi iseärasusi (ökoloogilisi, käitumuslikke, biokeemilisi, geneetilisi), mis takistavad edukat ristumist teiste liikidega.
Bios on programm, mis asub programmeeritavas EPROM kiibis (Eraseable Programmable Rread- Only chip) ning millele on vahetu juurdepääs protsessoril.
Biodiisel on puhtamalt põlev ja taastuv diiselkütus, mida valmistatakse taimeõlidest, loomsetest rasvadest ja ümbertöödeldud kasutatud toiduõlist.
Bioindikaatorid - väljendavad keskkonnas toimuvaid muutusi ning aitavad selgitada füüsikaliste ja keemiliste keskkonnamuutuste tähendust ökosüsteemidele.
Biomass - pinnaühikul leiduvate organismide ülesehitamse määr ajaühikus pindala või elusaine hulk massi või energiaühikutes ruumalaühiku kohta
Biosfäär on suurim ökosüsteem. Organismide sisekeskkonna stabiilsus tuleneb nende elundite ja elundkondade koostööst. Hüpotees on teaduslik oletus.
Biotsönoos – mingit kindlat ala asustavate on DNA. populatsioonide kogum (taime- ja looma kooslus). Dominantne alleel – alleel, mille poolt määratud
Biodiversiteet – erinevate elukeskkondade üldine muutlikkus või teatud keskkonnas elavate ja seda omalt poolt mõjutavate erinevate organismide paljusus.
Biokatalüüs – katalüsaatoriteks on enamasti ensüümid, ka H-ioonid. 1) Väga selektiivne (katal. vaid spetsiifilisi reaktsioone). 2) Väga efektiivne.
Bioloogiline roll on signaalne, printsiibil ohutu-ohtlik, meeldiv-ebameeldiv. Emotsioonis peegeldub ärritajate ja olukordade tähtsus ja tähendus indiviidile.
Bioloogilis - geneetiliselt aluselt universaalselt inimese loomuses, saab ontoloogiline universalist kahtluse alla seada sellise inimloomuse paratamatuse.
Bioproduktsioon – biosüsteemi (organism, populatsioon, kooslus) biomassi sünteesimise määr; juurdekasv, mis moodustub kasvu või paljunemise tulemusena.
Bioindikaator - võib olla isend,populatsioon,kooslusbioloogiline tort-Odum on kujutanud integratsiooni tordina,jagunebtaksonoomiliseks ja fundamentaalseks
Biokatalüüs on mitmekülgselt reguleeritud: reaktsiooniahela lõpp-produkt kontrollib ahela alglüli kaudu tervet ahelat vastavalt organismi vajadustele.
Biotehnoloogilised rakendused - piimatooted, alkoholitööstus, pagaritööstus, hapendamisprotsessid (piimhappebakterid), toidulisandid (ensüümid), funktsionaalne toit.
Biotoop - elukeskkond Ökosüsteem on isereguleeruv süsteem, millesse kuuluvate populatsioonide koosseis ja arvukus on pikema aja jooksul stabiilne.
Bio - polümeerid nagu proteiinid ( juuksed, nahk, osa luustruktuurist) ja nukleiin happed mängivad tähtsat rolli bioloogilistes protsessides.
Bioloogiline evolutsioon - bioevolutsioon, elu ajalooline areng Maal, algas keemilise evolutsiooni tulemusena tekkinud esmastest autoprodutseeruvatest süsteemidest.
Bioloogiline isolatsioon ehk ristumisbarjäär • Erinev paljunemisperiood Eri liiki isendid ei saa omavahel kokku, kuna nende sugulise aktiivsuse periood ei kattu.
Bioloogiline relv on inimestele tuntud juba Egiptusest ja Vana-Kreekast. Juba siis pandi tähele, et on haigusi, mis võivad kanduda ühelt inimeselt teisele.
Bioloogilised põhjused – on organismi talitluse iseärasused, mis soodustavad sõltuvuse teket ja on seotud kogu keha siseorganite ja närvisüsteemis ehitusega.
Bioloogilisest vaatepunktist on selgitus proosalisem: punane värv mõlemast soost linnu rinnal on signaal, mis aitab neil väikestel lindudel kaitsta oma territooriumi.
Biomolekulide pea - miste rühmade – süsivesikute, lipiidide, valkude ja nukleiinhapete – ehituslik eripära, nende ülesanded raku ja organismi tasemel.
Biopuhasti energiakulu on 1 kWh/kg BHT. Hapnikku vajatakse seda rohkem, mida väiksem on muda koormus, kuna siis kulub suur osa hapnikust aktiivmuda lagundamisele.
Biotehnoloogias on aga loodud kloonimiseks meristeebpaljundus ehk kasutatakse meristeemirakke ühelt taimelt suure arvu vegetatiivsete järglaste saamiseks.
Bioturvatsioon - mullahorisontide aktiivne segamine mullaelustiku(mutid, suslikud, vihmaussid)poolt, mis tagab mullatoitainete ühtlasema jaotumise mullas.
Biofüüsika – käsitleb füüsikaliste protsesside kulgu elusas organismis, nt erituse teke ja levik, toimub erituvates kudedes, lihas-ja närvikude,
Bioloogia on teadus elusolendite ehitusest, talitusest ning vastastikusest suhtest keskkonnaga. Lihtsalt ja lühidalt öeldes on bioloogia eluteadus.
Bioloogia on teadus mis uurib elu. Elu määratlemine on võimalik mitme tunnuse koos eksisteerimisel. 1. Kõik elusorganismid on rakulise ehitusega.
Biomolekulideks nimetatakse sahhariide, lipiide, valke ja nukleiinhappeid, sest nad on põhilised orgaanilised ained, mis kuulevad organismide koostisesse.
Biosfäär - maa sfäär, kus elavad organismid, kus toimuvad orgaanilise aine süntees ja muundumine ning kus orgaanilised ained mõjutavad kivimeid.
Biot - savarti-laplace seadus-Mis tahes voolu magnetväli on arvutatav selle voolu elementide poolt põhjustatud magnetvälja tugevuste summana.
Bioindikatsioon — keskkonnaseisundi jälgimine taime- ja loomaliikide abil Bioindikatsioon eeldab elusorganismide ja keskkonna vaheliste seoste tundmist
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biokeemiline korrosioon – mikroorganismide osavõtul (mikroorganismid võivad toota selliseid aineid, mis lagundavad mikroorganismiga kontaktis oleva metalli pinda (nt väävlibakterid); mikroorganismid vahetult tarbivad mõnede metallide aatomeid (nt rauabakterid); d) erosioon – materjali pinnaosakeste eraldamine liikuva gaasi (õhu) või vedelike korral.
Biomolekul – ained, mis väljaspool organismi ei moodustu, nt sahhariidid, lipiidid, valgud, nukleiinhaooed, vitamiinid jt. On keerilise ehitusega.
Biorütmid on raku, koe ja organismi evolutsiooni vältel välja kujunenud pärilikud nähtused mis väljenduvad eluavalduste rütmilises kordumises.
Biogeneetiline reegel – kõrgemate loomade arengus esinevad alamatele omased arengujärgud ning tunnused, mis osal alamatest liikidest säilivad ka täiseas.
Biomeetria - matemaatiliste meetodite kompleks organismide ja nendega seotud protsesside modelleerimiseks ning organismidega katsete planeerimiseks.
Biomolekul - kuuluvad rakuehitusse, reguleerivad rakkude talitusi ja omavahelist koostööd, osalevad organismid eaine- ja informatsiooni vahetuses.
Biosfäär on see osa Maast ja teda ümbritsevast, kus on levinud elu (elusorganismid). Biosfääris toimub orgaanilise aine süntees ja muundumine.
Biostimulatiivne laserravi on unikaalne ning võrratu loogikaga töötav süsteem, kus toimub kiirem paranemine keha enda toel, ilma teadaolevate kõrvalnähtudeta.
Biosünteesi häirumine on ebaselge. 10. Bakterite viburid, spoorid ja spooride moodustumine Viburid on pikad spiraalsed proteiinid, mis kinnituvad raku seinale.
Biotehnoloogia on rakendusbioloogia haru, mis kasutab erinevate elusorganismide elutegevusele tuginevaid protsesse inimesele vajalike ainete tootmiseks.
Biofaagid – loomad, kes toituvad elusaist taimedest (fütofaagid), seentest (mütsetofaagid) või loomadest (zoofaagid). Vastand on saprofaagid.
Biokahjustusi on ühel või teisel määral võimelised esile kutsuma kõik elusorganismid ja biokahjustuste objektiks võivad saada kõik materjalid.
Biological hazards on the Request from the on heating and also covers fat particles, pre- Commission related to the Effects of Nitrites/Nitrates Curing 141
Bioloogiline evolutsioon - elu areng maal liikide üksteisest põlvnemise kaudu Sotsiaalne – inimühiskonna areng, s.o. kultuuride ja tsivilisatsioonide areng.
Bioloogilises mõttes on vee karedusastmel koos vee reaktsiooniga kalade ja teiste vees elavate organismide normaalse arenemise tagamisel väga suur tähtsus.
Bioloogilisest seisukohast on pookimine kahe taime looduslike omaduste vegetatiivne ühendamine. Mõnikord ühendatakse rohkem kui kahe taime looduslikud omadused.
Biokeemiline võrdlus - Kõikidel elusorganismidel esinevad ühesugused biomolekulid: ATP, aminohapped, ensüümid, DNA jt. Geneetiline kood on universaalne.
Biokütus – see sõna kõlab juba selliselt, et ju see üks mõnus hipide kokteil on, mis toob tagasi saurused ja kaotab globaalse soojenemise.
Bioloogilised süsteemid on avatud süsteemid Gibbsi vabaenergia G (J, J/mol) arvestab mõlemat – entalpiat ja entroopiat Konstantsel rõhul ja temperatuuril:
Biomass on tähtis ökoloogiline mõiste, mis võimaldab hinnata maismaa-alade ja veekogude tootlikkust ning töönduslike organismide varusid.
Biomolekul - orgaanilise aine molekul, mille Fenotüüp- isendi vaadeldavate tunnuste kogum, mis moodustumine on seotud organismide elutegevusega.
Bioonika on teadus, mis uurib bioloogiliste objektide struktuuri ja protsesse, et kasutades modelleerimist luua uusi tehnoloogiaid ja materjale.
Biopolümeer – valgud, polüsahhariidid ning nukleiinhapped, mis on saanud nimetuseks biopolümeerid kuna nad moodustuvad ainult elusorganismides.
Biodiislikütusel on kütteväärtus fossiilsest toormest diislikütusega võrreldes madalam,kuid põlemisel eraldub vähem keskkonnale ohtlikke aineid.
Biogaas – orgaanilise aine anaeroobsel käärimisel tekkiv (0,4–0,5 m 3/kg) peamiselt metaanist (2/3) ja süsinikdioksiidist koosnev gaas.
Biokahjustustest on levinumad putukad, hallitusseened. Isektisiitididega töödeldud kogudest eralduvad aurud on peamiseks õhusaaste allikaks hoidlas.
Biokäitlus on orgaaniliste jäätmete taaskasutamine, mille eesmärgiks on komposti saamine ning prügila orgaanilise aine koormuse vähendamine.
Biokütus on kütus, mida saadakse biomassist - hiljuti elanud organismidest või nende ainevahetuse kõrvaltoodetest, näiteks lehmasõnnikust.
Biokütus on energeetilisel otstarbel kasutatav orgaaniline aine, mis organismide elutegevuse tagajärjel on ökosüsteemis hiljuti moodustunud.
Biokütustesse investeerimine on arvestades jätkuvat USA toetust sektorile ning 2. põlvkonna biokütuste arengut kindlasti lähiaastail suuri võimalusi pakkumas.
Bioloogiline faktor - taimsed ja loomsed organismid: bakterid, seened, vetikad, kõrgemad taimed, närilised, mutid, ussid, ainuraksed, putukavastsed jne.
Biomolekul – organismide koostises olevad põhilised orgaanilised ained (sahhariidid, lipiidid, valgud, nukleiinhapped, vitamiinid, hormoonid).
Biomolekulid on süsivesikud, valgud ehk proteiinid, nukleiinhapped (DNA,RNA), rasvad ehk lipiidid on ained, mis väljaspool organisme ei moodustu.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Bioom – samatüübiliste ökosüsteemide kogum (makroökosüsteem, ühe kliima- ja taimevööndi või mäestike kõrgusvööndi biogeotsönooside kogum). Kasutatakse nii regionaalses (Siberi taiga b.) kui ka tüpoloogilises tähenduses (okasmetsab.) Bioota e. elustik – taimede, seente ja loomade kogum, mingi suure ala floora ja fauna.
Bioaktiivsed ained on erinevatesse orgaaniliste ainete klassidesse kuuluvad ühendid, mis mõjutavad organismi ainevahetust ja reguleerivad elutalitust.
Bioeetika on praktilise eetika haru, mis uurib bioloogias ja biotehnoloogias esile kerkivaid moraalseid, sotsiaalseid ja õiguslikke probleeme.
Biogeensed amiinid - bioaktiivsed ained, mis viivad läbi aminohape karboksüülrühma metabolismi, mille toimel tekivad aminohapetest vastavad amiinid.
Biomassist – +tasub rajada ka orgaaniliste ainete väikese (puidu; energiatarbimise põllumajandusjääkide korral põletamisel) põletamisel.
Biomolekul on orgaaniline aine, mis tekib organismi elutegevuse tulemusena, mille hulkakuuluvad sahhariidid, lipiidid, valgud ja nukleiinhapped.
Biomolekulideks nimetatakse sahhariide, valke, lipiide ja nukleiinhappeid ning nad on organismide koostisesse kuuluvad põhilised orgaanilised ained.
Biootilisteks teguriteks on nt teised sama liigi esindajad või teise liigi esindajad, kes toituvad samadest organismidest (ka sama elupaik), haigustekitajad.
Biotehnoloogia on rakendusbioloogia haru, mis kasutab mitmesuguste organismide elutegevusega seotud protsesse inimestele vajalike ainete tootmiseks.
Biotsönoos e. elukooslus on ühes biotoobis elavate organismide kogum ehk mingi piirkonna kõigi elusolendite populatsioonidest moodustuv kogum.
Biofilter – koreda täidisega mahuti, millest läbi nõrguv reovesi puhastub orgaanilisest ainest filtris elunevate mikroorganismide toimel.
Biogaas – prügimägede lagundamine bakterite abil 4.Louis Pasteur (1822 – 1895 ) oli prantsuse keemik ja üks mikrobioloogia rajajaist.
Biogeensed EHK (FÜTOGE elutegevus soo SOOTASAND RABAPEENA ELUTEKKELISED ENNE) R LOOMAD loomade PSEUDOTERRASS KUHIK (ZOOGEE elutegevus URG NNE)
Bioloogiline poolestusaeg – biokoes laguneb radioaktiivne aine füüsikaliselt ning organism viib seda ainet samaaegselt loomulikul teel organismist välja.
Biomassil chp - des, seega täiendava turbaressursiga arvestada ei saa. Üks seni praktiliselt kasutamata energiaressurss Eestis on olmejäätmed.
Bioressurss on justkui haaramatu ja suurte võimalustega valdkond, kuid kahjuks puuduvad meil selle energiatootmisviisiga seotud omad kogemused.
Bioakumulatsioon – on nähtus, mille käigus kogunevad organismi toksilised ained palju suurema kiirusega kui neid eritatakse metabolismi käigus.
Biogeensed elemendid e. elusaine komponendid: 1. Põhielemendid – vesinik H, süsinik C, hapnik O - vajalikud kõikides raku orgaanilistes ühendites.
Biokütused on alles arendusjärgus ning neist toodetakse 2020. aastal vahest ehk ainult paar protsenti meile vajaminevast transpordikütusest.
Bioloogia – uurib elu kõiki ilminguid(elusolendite ehitus, talitus, suhted keskkonnaga). Biosfäär – maad ümbritsev elu sisaldav kiht.
Bioloogilis - kognitiivne aspekt Ajustruktuurid ja – protsessid on keelelise suhtluse vältimatuks bioloogiliseks ja kognitiivseks eelduseks.
Biomolekul - orgaanilise aine molekul, mille moodustumine on seotud organismide elutegevusega (valgud, lipiidid, sahhariidid, vitamiinid jt.).
Biomolekulid on keemilised ühendid, mis moodustuvad vaid organismis (lipiidid, sahhariidid, valgud, nukleiinhapped, aminohapped, nukleotiidid).
Biopolümeer - orgaanilise aine molekul, mille moodustumine on seotud organismide elutegevusega (valgud, lipiidid, sahhariidid, vitamiinid jt.).
Biodiisli arendajatel on hea meel tõdeda, et Euroopas, eriti aga Saksamaal ja Rootsis, on biodiisli kasutamine kogunud viimastel aastatel populaarsust.
Biomass - taimedest, Biodiisel- kütus, mida valmistatakse taimeõlidest, loomsetest rasvadest ja ümbertöödeldud kasutatud toiduõlist.
Biosaadavus – on farmakokineetiline mõiste, mis näitab, kui suur osa manustatud ravimist (väljendatuna protsentides) jõuab vereringesse.
Bioinformaatika on suhteliselt uus interdistsiplinaarne teadussuund, mida võib määratleda kui ühenduslüli bioloogia ja arvutiteaduste vahel.
Biolagunevate aia - ja haljastusjäätmete kogumisring linna haljasaladelt toimub kevadeti ja sügiseti, samuti on elanikel aastaringselt võimalus
Bioloogia - on teadus, mis uurib elu (bios-elu , logos- teadus) • Elu määratlemine on võimalik vaid mitme tunnuse koos esinemise kaudu
Bioloogilisi protsesse – need kaks arenguliini on paralleelsed, arenevad paralleelselt kogu elu.Loomulikus arengus mõjutab protsesse ainult keskkond.
Biomeditsiinilist kontseptsiooni on palju kritiseeritud, kuna see ignoreerib sotsiaalseid, kultuurilisi, kaitumuslikke, keskkondlikke ning teisi tervisemõjureid.
Bioproduktsioon on suurim rannikuvööndis (eriti saarestikes) ning süvikute nõlvadel paiknevate veekihtide intensiivse segunemise vööndites.
Biotehnoloogia – rakendusbioloogia haru, mis Pärilikkuse kandja, kromosoomide põhiline kasutab organismide elutegevusega seotud koostisaine.
Biogeneetiline reegel – embrüogeneesi alguses läbitakse liigi ajaloolise arengu ehk fülogeneesi etapid, esialgu kala, lind, roomaja, imetaja jne.
Bioloogiline psühholoogia ehk biopsühholoogia on teadusharu, mis selgitab inimese käitumist ajus toimuvate keemiliste ja bioloogiliste protsesside abil.
Bioloogilised depressioonid on kõige sagedamini tingitud endogeensest depressioonist, mis tekivad mõningatel vastuvõtlikel inimestel teadmata põhjustel.
Bioom on samatüübiliste ökosüsteemide kogum; ühe kliima- ja taimevööndi või mäestike kõrgusvööndi biogeotsönooside kogum.
Biotõrje - taimekahjurite hävitamine või nende paljunemise ja leviku pidurdamine teiste organismidega või nende toodetud toksiinidega.
Bioaerosoolid on bioloogilise päritoluga püsivad ja niiskuselembelised osakesed ruumiõhus. Siia kuuluvad ka hallitusseened ja nende eosed.
Bioloogilised ohutegurid on mikroorganismid ning muud bioloogiliselt aktiivsed ained, mis võivad põhjustada nakkushaigust, allergiat või mürgistust.
Biotransformatsioon – selle all mõistetakse ravimi keemilist muutumist (metabolismi ehk ainevahetust) organismis ensüümisüsteemide osavõtul.
Biodiisel on keskkonnasõbralik kütus 8 3.1. Õhusaaste vähenemine biodiislit kasutades 8 3.2. Emissioonid 8 4. Kasutatud kirjandus 10
Bioevolutsioon - seisneb elu ajaloolises arengus Maal, liikide põlvnemises eellasliikidest ja järk- järgult keerukamate eluvormide tekkes.
Biofilm – ekstratsellulaarsest polüsahhariidsest maatriksist moodustunud kiht tahketel pindadel, mille sees elavad mikroorganismid.
Biogaas – puugaas või biomassist (ka jäätmete orgaanilisest osast) toodetud vedelgaas, mille puhtus vastab maagaasi kvaliteedile;
Bioloogia on teadus mis uurib elu elusolendid on ainuraksed ja hulkraksed organismid elus organismid on keerulise ehituse ja talitlusega
Bioloogia - , keemia-, meditsiini-, psühholoogia- ja füüsikaalaseid katseid ning teostavad astronoomilisi ja metroloogilisi vaatlusi.
Bioloogilisteks ohuteguriteks on kõik kehaeritised, veri, lümf, koekultuurid, samuti rakuensüümid, hormoonid ja geneetiliselt muundatud mikroorganismid.
Biosfäär - (suurim bioloogiline süsteem, mis sisaldab kõiki Maa elusorganisme, mis on vastastikus seoses Maa füüsilise keskkonnaga.
Biotiin – kuulub B-grupi vitamiinide hulka , soodustades süsivesikute, valkude ja rasvade ainevahetust. Vaegust tavaliselt ei teki.
Biotõrje - bioloogiline tõrje • Botaanika- taimeteadus • Bakter- üherakuline, enamasti klorofüllita mikroskoopiline taimorganism
Bioaktiivseid aineid nimetatakse hormoonideks. 4. Lipiidid täidavad organismis peamiselt energiaallika ja keha talitluse regulaatori funktsiooni.
Bioenergia - eelised: keskkonna sõbralik, kasutamine võimalik ka väikse tarbimise korral, saaste puudub puudused: väike energia tulu
Bioindikaatoritega monitooring - õhusaaste indikaatorid- õhusaaste kindlaks tegemisel on oluline roll samblikel kuna nad on tundlikud SO2 ja tolmu suhtes.
Biomass on taimne materjal, mis on põletamiseks piisavalt kuiv (puiduhake ja -jäätmed, saepuru, pilliroog, põhk, jne.) Küsimused
Biomolekulid – esinevad rakkude ehituses, osalevad rakkude koostöö reguleerimises ning aine- ja infovahetuses ümbritseva keskkonnaga.
Bioaktiivne aine – Orgaaniline ühend, mis juba väikestes kontsentratsioonides mõjutab organismi ainevahetust ja reguleerib elutalitlusi.
Bioakumulatsioon – nähtus, kus organismi kogunevad toksilised ained suurema kiirusega kui need metabolismi käigus organismist eritatakse.
Bioelemendid - C,H,N,O,P,S. Rakkude jagunemine- 1)Eeltuumsed ehk PROKARÜOODID, tuum puudub, raku kestas paiknev DNA ei ole ümbritsetud.
Biokeemiline tsükkel – osa looduse aineringest , ainete liikumine anorgaanilisest loodusest läbi organismide tagasi anorgaanilisse loodusesse.
Biokütuseid on nimetatud energia tulevikuks, kuid see essee püüab vastupidiselt näidata, miks praeguses Eestis pole sellele tulevikus
Biosfäärijaam on biosfäärikaitsealal või sellega võrdsustatud kaitsealal pikaajalisi ökoloogilisi uurimisi teostav stsionaalne labor.
Biotehnoloogia on rakendusliku bioloogia valdkond, mis kasutab elusorganisme ja nende saadusi inimese tervise ja elukeskkonna parendamisel.
Bioetanooli tootmiseks - Bioetanool on alkohol, mida toodetakse peamiselt suhkrut ja tärklist sisaldavate orgaaniliste ainete kääritamise teel.
Bioloogiline isolatsioon – (ristumisbarjäär) mis tahes bioloogilised omadused, mis takistavad edukat ristumist ühel alal elavate liikide vahel.
Bioloogiline liik on taksonoomiline mõiste, mida bioloogias kasutatakse kindlal viisil omavahel sarnanevate organismide populatsiooni kohta.
Bioloogilised rütmid on evolutsiooni jooksul välja kujunenud pärilikud nähtused, mis seisnevad organismi eluavalduste rütmilises kordumises.
Bioreaktor - susteemid, mis teostavad biodegradatsiooni ex situ meetodil, on oma odavuse tottu osutunud lootustandvateks voimalusteks.
Biotagasiside – protsess, mille käigus inimene saab tagasisidet oma füsioloogilisest seisundist õppides kontrollima oma reaktsioone.
Bioaktiivsed ained on ühendid mis juba väikestes kontsentratsioonides mõjutavad organismide ainevahetust ning reguleerivad nende talitusi.
Biogeotsönoos – looduslik kompleks, millesse kuuluvad elukooslus (biotsönoos) ja selle elupaiga (biotoobi, ökotoobi) eluta keskkond.
Biokeemiline reaktsioon – organismis või rakus Destruendid ehk lagundajad – lagundavad surnud ensüümide poolt juhitav keemiline reaktsioon.
Biolagunevad jäätmed on anaeroobselt või aeroobselt (vaba hapnikuga või ilma selleta) lagunevad jäätmed nagu toidujäätmed, paber ja papp.
Bioloogiline aineringe - rohelised taimed sünteesivad orgaanilist ainet, mida teised organismid kasutavad oma orgaanilise aine ülesehitamiseks.
Bioloogoline isolatsioon - (ristumisbarjäär) mis tahes bioloogilised omadused , mis takistavad edukat ristumist ühel alal elavate liikide vahel.
Bioaktiive aine - orgaaniline ühend, mis juba väikestes kontsentratsioonides mõjutab organismi ainevahetust ja reguleerib elutalitlusi
Bioaktiivne aine - orgaaniline ühend, mis juba väiksetes konsentratsioonides mõjutab organismi ainevahetust ja reguleerib ainevahetust.
Biofunktsioonid - reguleerib kolesterooli ainevahetust, vajalik biomembraanides, tähtis ajurakkude toiduga varustaja, rahustava toimega.
Biogeograafiline võrdlus – pikka aega eraldunud ühest liigist põlvnevad organismid võivad olla erinevad Kultuurtaimede ja koduloomade aretus.
Bioloogia on teadus, mis uurib elu. Biomolekul on orgaanilise aine molekul, mille moodustumine on seotud organismide elutegevusega.
Bioloogilisel mitmekesisusel on suur roll inimeste heaolu kujundamisel, 40% maailma majandusest sõltub bioloogilisetest toodetest ning protsessidest.
Biosfäär - maad ümbritsev elu sisaldav kiht  Biogeograafia- teadusharu, mis käsitleb eluslooduse ja selle alaüksuste levikut
Bio - techan.com/images/enzyme.gif _place/labbench/lab2/images/enzyme.gif Ensümaatiline reaktsioon reaktsiooni asuv molekul
Bioindikaator – Bioindikaator võib olla isend, kooslus, populatsioon jne. 22. Liik – bioloogilise süstemaatika tähtsaim üksus.
Bioloogia – 27.03.2012 Viljastumine Viljastumine käivitab sugulisel paljunemisel organismi individiuaalse arengu e. Ontogeneesi
Bioloogiline murenemine – oluline mullatekkeprotsess, mis algab elusorganismide lagunemisega, mõju võib olla füüsikaline või biokeemilne.
Bioloogiliselt täisväärtuslik on selline valk, mis sisaldab kõiki asendamatuid aminohappeid inimorganismile vajalikus koguses ja omavahelises suhtes.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biopolümeer - organismides moodustuv polümeer(valgud,nukleiinhapped jt.). 4. On teada üks lõik DNA-st,leidke selle vastas oleva teise DNA ahela nukleotiidiline järjestus A-T & C-G 5. Selgitage tärklise ja tselluloosi funktsioonide erinevust Tärklis on taimedes energeetilisel otstarbel,aga tselluloos on ehituslikul otstarbel.
Biopuhastid ehk aerotankid. Reovett õhustatakse, et soodustada aeroobsete bakterite paljunemist- lõhustavad orgaanilisi reoaineid.
Bios - 3 ja Biosphere 2 taga seisavad inimesed kohtusid külma sõja ajal ja toimisid tegelikkuses erialase koostöögrupina.
Biosüntees - orgaaniliste ainete süntees rakkudes aeroobne hingamine- org. aine lagundatakse rakkudes hapniku abil, pidev protsess
Biot - Svarti seadus võimaldab koos superpositsiooni printsiibiga leida mitmesuguste voolukontuuride tekitatud magnetvälja.
Biotsönoos on elukooslus, millesse kuuluvad populatsioonid võime jagada taime-, looma- ja seenekoosluseks ning mikroorganismideks.
Bio - Geneetika Uurimistöö Keskuses (Bio-Genetic Research Center) Los Alamos-es! Nüüd on neil oma äravisatav orjarass.
Biogaas on 1 produkt, mida saame kasutada. Tavaliselt tehakse sellest elektrit või saab seda mingi objekti kütmisel kasutada.
Biokeemia - uurib organismide keemilist koostist, ainevahetusprotsesse, keemillisi muundumisreaktsioone, nende regulatsiooni jne.
Biologiliseks ohuteguriks on kõik kehaeritised, veri, lümf, koekultuurid, hormoonid, rakuensüümid ja geneetiliselt muundatud mikroorganismid.
Bioloogiline surm - surm mis tekib peale kliinilist surma,et kõige tundlikumad on hapnikupuuduse suhtes ajurakud surevad need esimesena.
Biootiline kooslus on suurim bioloogiline süsteem, kõigi Maa elusorganismidega, mis on vastastikuses seoses Maa füüsilise keskkonnaga.
Biopolümeer – valgud on biopolümeerid, sest nad moodustuvad ainult elusorganismides (nagu ka polüsahhariidid ja nukleiinhapped)
Biotehnoloogia - rakubioloogia haru, mis kasutab organismide elutegevusega seotud protsesse inimtegevusele vajalike ainete tootmiseks.
Biotsönoos e. elukooslus on kõikide liikide populatsioonide kogum antud territooriumil. Hõlmab kogu antud ala asustava elustiku.
Bioloogia - teadus, mis uurib elu kõiki ilminguid Bioloogiline surm - organismi elutähtsate talitluste pöördumatu seiskumine
Bioloogiline degradatsioon – avaldub orgaanilise aine puudulikus taastootmises mullas, olukorras, kus mineralisatsioon ületab humifikatsiooni.
Bioloogiline funktsionalism – mille kohaselt on inimesel mitmesuguseid bioloogilised vajadused. Ühiskonna ülesanne on neid vajadusi rahuldada.
Biosfidr on k6ige k6rgem eluslooduse or- rcpulatsiooni puhul res saab uurida populatsioonide arvukust m6ju- ganiseerituse tase.
Biotehnoloogia - rakendusbioloogia valdkond, meetodite kogum, mille abil kasutatakse organismidele omaseid protsesse inimese huvides.
Bioaktiivneaine –  ensüüm, vitamiin,  hormoon, mis  regul. organismi ainevahetust ja mõjutab organismi  elutalitusi.
Biodiisel on taastuv kütus, mida valmistatakse taimeõlidest, loomsetest rasvadest ja ümbertöödeldud kasutatud toiduõlist.
Biofunktsioonid - koostöös Na ja K-ga tagatakse pH, osmolaalsus, membraanitransport, membraanipotentsiaal, soolhappe süntees maos.
Bioloogiline liik – organismirühm, mis sellesse rühma mittekuuluvate organismidega ristudes ei anna paljunemisvõimelisi järglasi.
Bioloogilise mitmekesisusega on muld pikaajalise ja säästva toiduainete, loomasööda, kiudainete ning üha enam ka biomassi tootmise eelduseks.
Biomolekulid - orgaanilised ühendid, mis moodustuvad organismis elu tegevuse tulemusel ( lipiidid, monosahhariidid ja valgu jne )
Biotehnoloogia –  organismidele omastel protsessidel põhinev tehnoloogia mitmesuguste ainete  saamiseks tehistingimustes
Biotiigid – looduses avatud tiigid,vajalik hapnik saadakse otse õhust ja tiigis arenevate vetikate fotosünteesi tulemusena.
Bioaktiivsed aine - ensüümid,vitamiinid,hormoonid.Lipiidid-organismide energiallikaks.Sahhariidide 2 ül:energeetiline ja ehituslik.
Bioaktiivsed ained - org ühendite eri klassidesse kuuluvad ühendid mis juba väikese konsentratsioonides mõjutavad org ainevahetust.
Biogeensed on settekivimid, millised on tekkinud taimsete või loomsete organismide jäänuste kuhjumisel ja litifitseerumisel.
Biogeograafia - on bioloogia ja geograafia piirteadus, mis käsitleb biosüsteemide (põhilised uurimisobjektid) levikut maakeral.
Bioloogiline evolutsioon – elu areng Maal esimestest kuni tänapäevaste eluvormideni, kohastumine, liigistumine, organiseerituse muutumine
Biolosanditega pesupulbrid - Bakterite ensüümid lagundavad VALDKOND BAKTERID SEENED valke (proteaas), tärklist (amülaas) ja rasvu (lipaas).
Biomass on Eesti suurim taastuvenergia ressurss, mis erinevalt tuule- ja päikeseenergiast, ei vaja kompenseerimisvõimsusi.
Biotehtnoloogia - rakendusbiol. haru, mis kasutab organismide elutegevusega seotud protsesse inimestele vajalike ainete tootmiseks .
Biotõrje - üht liiki isendite arvukuse piiramine teist liiki organismide abil 1. Bakterid takistavad kahjulike seente kasvu.
Bioindikatsioon - keskkonnaseisundi ja – olude muutumise iseloomustamine organismide (bioindikatsior) ja nende tunnetuse põhjal.
Bioloogilised väljad – selle terminiga tähistatakse ulukite poolt liigikaaslaste informeerimise otstarbel ümber kujundatud elupaiku.
Biomassienergia – puidu, puidutöötlemise jäätmete, põllumajandussaaduste jäätmete (põhu) vms. Põlemisel vabanev energia.
Biondi on tõestanud mitmete keskaegsete kriminaalõiguse normide tulenemist Piiblist, seda nii CIC kaudu kui ka vahetult.
Biosfäär on osa maast ja teda ümbritsevast, kus on levinud elu. Biosfäär toimib : Orgaanilise aine süntee ja muundumine.
Biosuurenemine - Protsess, mille käigus saasteainete kontsentratsioon organismides toiduahelat pidi kõrgemale liikudes suureneb.
Biotehnoloogia – rakendusbioloogia valdkond, kus kasutatakse organisme, et toota inimesele vajalikke aineid. Põhilised biotehn.
Bio - ja ökosüsteemid on avatud (bioloogiline süsteem, mis vahetab ümbritseva keskkonnaga nii energiat kui ainet).
Bioaktiivseid aineid nimetatakse ensüümideks. 20. Lipiidid täidavad organismis põhiliselt ehituslikku ja energeetilist funktsiooni.
Bioetanooli näol on küll tegu igati keskkonnasõbraliku ja efektiivse kütusega, kuid siiski kasutatakse seda maailmas veel vähe.
Biomat kasut - raud, alumiin, kuld (roostevaba teras, koobalt, titaan) 13. rõhk- füs suur, mis väljend jõudu pinnaühikule.
Biomeditsiin on teaduste kogum, mis uurib inimese bioloogiat ja haiguste tekke ning raviga seotud bioloogilisi seaduspärasusi.
Bioom – samatüübiliste ökosüsteemide kogum Iga järgmise troofilise taseme biomass on ligikaudu 10% eelmise taseme
Biosfäär – Maad ümbritseb elusloodust sisaldav kiht 6. Nimeta elusorganismides esinevad põhilised keemilised elemendid.
Bioakumulatsioon - Pole teada Liikuvus keskkonnas – Toode on vees lahustuv Mürgisus organismidele - Toote kohta andmed puuduvad
Biokütuste valdkonnas on paljud maailma suur teadusühingud põhirõhu asetanud teise põlvkonna bioetanool kütuse tootmise arendusse.
Biolagunevad jäätmed – võimaluse korral tuleb biolagunevaid jäätmeid kompostida kohapeal koduaias. Või viia Valga Jäätmejaama.
Bioloogia - , keemia- ja geograafia õpetaja ning 8.klassi klassijuhataja, Ülle Lahi ja kuna ma oskan hästi loodusaineid.
Bioloogiline surm - 5 min peale kliinilist lakkab ka närvisüsteemi töö. Vegetatiivne areng-taimede lootejärgse arengu periood.
Bioloogilisse aineringesse on migratsioon (lad. migratio – ränne) – so. keemilise elemendi või aine liikumine mingis aineringe faasis.
Biomanipulatsioon - veekogudes toiduahelate korrastamine, eutrofeerumise vastu Eesti keskkonnakaitse ja majanduse päevaprobleemid.
Biomolekul - elusorganismides leiduvad molekulid, erinevad orgaanilised ained, mis täidavad vähemalt ühte biofunktsiooni.
Biosfäär – kogu Maad ümbritsev elu sisaldav kiht (litosfääri ülemine kiht, atmosfääri alumine kiht, hüdrosfäär)
Biosfäär - elusorganismidele vajalikud gaasid, happed, lämmastik, süsihappegaas hüdrosfääriga lahustuvad gaasid vees.
Biosfäär – see osa Maast ja teda ümbritsevast, kus on levinud elu. Siin toimub orgaanilise aine süntees ja muundumine.
Bioaktiivsed ained – ensüümid, vitamiinid, hormoonid, antibiootikumid, mürgid, süsivesikud, lipiidid, valgud, nukleiinhapped.
Biodiversiteet ehk bioloogiline mitmekesisus - mingi ökosüsteemi, bioomi või kogu Maa taksonoomiliste üksuste mitmekesisus.
Biokütus on gaasiline, vedel- või tahkekütus, mille energiakandjaks on elusorganismide poolt toodetud orgaaniline aine.
Biolagunemine on aine lagundamine keskkonnas nii makroorganismide (nt putukad) kui mikroorganismide (bakterid, seened) toimel.
Bioloogilised põhjused – kaasasündinud + eluviis Psühholoogilised tegurid – isiksus + tegurid Sotsiaalsed tegurid – väärtused
Biopolümeer – biomolekul, mis koosneb monomeeridest hüdrofoobne aine – aine, mis ei lahustu vees hästi (rasvad, õlid)
Biosfäär – 1) laiemas tähenduses kogu Maa sfäär, kus võib leiduda elusorganisme või nende elutegevuse jäänuseid.
Biodiisel on   maailmas   kõige   levinum   biokütus,   mida  Euroopas   toodetakse   peamiselt   rapsiõlist.
Biokäitlus - orgaaniliste ainete taaskasutus Eesmärgid: Komposti saamine; prügila orgaanilise aine koormuse vähendamine
Bioloogiline tähtsus on väljaselgitamisel aga mõjutab oluliselt geenide avaldumistaset trüpanosoomide ning taimede mitokondrites.
Bioloogilisel emal on vabadus valida täpselt selline adopteerimise plaan, millise arvab enda ja lapse jaoks kõige parema olevat.
Biomass on toodetud madala kvaliteediga metsamaterjalist, võsast, roostikest ja põllumajandusest saadud jäätmetest.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biomolekulid on ained, mis esinevad ainult elusates organismides (rasvad, valgud, sahhariidid). 2. ELU TUNNUSED: 1) rakuline ehitus 2) paljunemine 3) aine- ja energiavahetus 4) areng 5) reageerimine välisärritusele 6) stabiilne sisekeskkond e homöostaas 3. FÜSIOLOOGIA uurib organismide talitlusi ja nende regulatsiooni.
Biomolekulid on organismides moodustuvad orgaanilised ühendid – sahhariidid, lipiidid, valgud, aminohapped ja vitamiinid.
Bioplastik on alternatiiv (nt biojäätmete ladustamiseks), aga see ei võimalda veel loobuda plastiku ja paberi debatist.
Biotehnoloogia on muutunud üha tähtsamaks tänapäevases ühiskonnas tänu selle kiirele arengule ja suurtele võimalustele.
Biodimetüüleeter - biomassist toodetud dimetüüleeter; bio-ETBE – bioetanooli baasil toodetud etüültertsiaarbutüüleeter.
Bioetanool on alkohol, mida toodetakse peamiselt suhkrut ja tärklist sisaldavate orgaaniliste ainete kääritamise teel.
Bioindikaator – võib olla isend, kooslus, populatsioon jne. Näiteks indikaatortaimed muldade omaduste iseloomustajatena.
Biokütuse rapsi - metüül-estri (RME) tootmine eeldab 1 ühiku fossiilse kütuse kasutamist 2-3 biokütuse ühiku tootmiseks.
Bioomide ehk biogeograafiliste vöödete arv. tundraalad - paiknevad põhjas polaarjoone ümbruses, merepiirist alates.
Bioplasttoodete raendustöö on oma füüsikaliste ja mehaaniliste omaduste poolest juba ligilähedased enamkasutatavatele tarbeplastidele.
Bioproduktsioon – mingi aja jooksul kogunenud orgaanilise aine hulk või selle kuivaine-, süsiniku- või energiaekvivalent.
Biosfäär - elavad organismid, orgaanilise aine süntees ja muundumine, ja need mõjutavad kivimeid, mulda, vett, õhku.
Bioaktiivsed ained on ained, milledel on teatud mõju ainevahetusele st. neil on regulatiivne toime metaboolsetele protsessidele
Vote UP
-1
Vote DOWN
Bioelemendid - on elusorganismides suurtes kogustes leiduvad keemilised elemendid: H,O,C,N,P,S Iga elusolend: 1.koosneb rakkudest 2.sisaldab biomolekule (DNA.valgud) 3.organism on püsiva sisekeskonnaga – kehatemperatuur, vere pH, veresuhkur, vee hulk… 4.omab ainevahetust: toitumine - * heterotroof sööb org. ainet.
Bioenergia on ka väga puhas, sest kasutatakse naturaalset kütust nagu puit mis tuleb metast või põllumehe sõnnikut.
Biogeochemical cycles – the transport and transformation of substances in the environment, through life, air, sea, land, and ice.
Bioloogiline puhastus – mikroorganismide ära kasutamine (bakterid, seened), veest saab eemaldada lammastiku ja fosfori ühendid.
Biomolekulid - ained, mis väljaspool organisme ei moodustu, nt sahhariidid eh Lipiidid ehk rasvad, valgud ehk proteiinid.
Bioom - makroökosüsteem on geograafiliselt piiritletav ala mingi taimkatte- ja ühtlasi ka kliimavööndi piires.
Biotroof – organism, kes elab ja toitub parasiidina teist liiki organismil või on viimasega mutualistlikes suhetes.
Biogeokeemiline tsükkel – ainete liikumine ja muutumine ökosüsteemis biokeemiliste protsesside toimel • Bioloogiline aineringe
Bioloogilised väikepuhastid on Imbkaevud, Imbväljakud, filtratsiooniväljad, biotiigid, biofiltrid, aktiivmudapuhastid, ringkanalid jt.
Bioproduktsioon on põhiliselt kultuurtaim, vähem agrofütotsönoosis esinevate umbrohuliikide j.t. organismide funktsioon.
Biotehnoloogia - on organismidele omastel protsessidel põhinev tehnoloogia mitmesuguste ainete saamiseks tehistingimustes.
Biodiversiteet – liigiline ja looduslik mitmekesisus Maailma kõige liigirikkam piirkond on Ecuadoris Yasuni rahvuspark.
Biogaas – prügimägede lagundamine  bakterite abil         Bakterid lagundavad prügimäed alkoholiks.
Biography analysis on the Empirical Base of Autobiographical Narratives: How to Analyse Autobiographical Narrative Interviews.
Bioloogiline aspekt – võime säilitada kehalist ja vaimset heaolu vaatamata muutustele ümbritsevas keskkonna ja organismis.
Bioloogiline evolutsioon - Elu ajalooline areng Maal, algas keemilise evolutsiooni tulemusena autoreprodutseeruvatest süsteemidest.
Bioloogilised ohutegurid on bakterid, viirused, seened, rakukultuurid, inimese, endoparasiidid, muud bioloogiliselt aktiivsed ained.
Biopolümeer - organismis moodustuv valk, polüsahhariid. Denaturatsioon- valgu kõrgemat järku struktuuride hävimine.
Biosensorid on analüüsivahendid, mis muudavad bioloogilise signaali elektriliseks signaaliks ja/või mõõdavad seda.
Bioloogiline mõju – transpordivahenite abil kanduvad uutele aladele paljud võõrliigid, vähenenud on saarte isoleeritus.
Bioloogilised tegurid on seotud raseduse ja sünnitusega, kesknärvisüsteemi kahjustusega nakkushaiguste põdemise tagajärjel.
Biootiline keskkond on teiste organismide esinemine looduses ja nendevahelised (organismidevahelised) suhted populatsioonides.
Biopsühhosotsiaalne – häire kujuneb 3 põhjusel: 1) bioloogilised, 2) psühholoogilised ja 3) sotsiaalsed; psüühikahäire
Biotiigid – kunstlikult rajatud või looduslikult reovee bioloogiliseks puhastamiseks kohandatud madalad veekogud.
Biotõrje – taimekahjurite hävitamine või nende paljunemise ja leviku pidurdamine teiste org. Või toksiinidega.
Biobarjäärideks ON TERVE NAHK JA LIMASKESTAD (MARRASKIL NAHA VÕI LIMASKESTADE KAUDU VÕIVAD ANTIGEENID KEHASSE TUNGIDA).
Bioloogiline isolatsioon – erinev paljunemisperiood, käitumine paaritumisperioodil, hübriidid hukuvad või jäävad viljatuks.
Biomolekulid - Ained mis ei moodustu väljaspool organismi- sahhariidid, lipiidid, valgud, nukleiinhapped, vitamiinid.
Biosfäär e. Maa ökosüsteem on kõikide Maakera organismide (kogu elusaine) ja nendega seotud keskkonna ühendus.
Bioaktiivne aine - väikesed kogused mõjutavad org. Talitlusi(ensüümid,hormoonid, antibiootikumid,mürkained, ravimid)
Biofilm on mikroobide poolt eritatav ja neid ümbritsev kaitsekiht, mis rakendab mikroobide eemaldamist pinnalt.
Bioindikaatorite – ja nende tunnuste (vitaalsuse, ohtruse, katvuse, sageduse, loomade puhul ka käitumise jm.) põhjal.
Bioloogiline lähenemine – inimeste kehatüüpide järgi on võimalik ennustada nende kuritegelikku käitumist (mesomorfsed ehk
Biomolekulid – organellid – rakk – koed – elundid – elundkokd – organism – populatsioon – kooslus –
Biotehnologia - Tehnoloogia organismide siginemise ja pärilikkuse muundamiseks, põhjneb bioloogilistel protsessidel.
Biotsönoos - üht elukeskkonda asustavate loomade ja taimede kooslus, kus kõik mingil viisil üksteist mõjutavad.
Bioaktiivseid aineid nimetatakse hormooniks. 20. Lipiidid täidavad organismis põhiliselt energ ja ehituslikku funktsiooni.
Bioloogia – Organismide koostis Kogu loodus koosneb anorgaanilistest (eluta) ja orgaanilistest (elus) ainetest.
Bioloogiline diversiteet – koosluste taksonoomiliste üksuste mitmekesisus, eelkõige peetakse silmas liigilist mitmekesisust.
Bioloogiline murenemine on kivimite ja mineraalide murenemine elusorganismide elutegevusproduktide ja muundumissaaduste toimel.
Bioloogilised rütmid – perioodilised muutused organismides nii väliskeskkonna kui ka organismisiseste protsesside mõjul.
Bioom – Makroökosüsteem (ühe taimkatte ja kliimavööndi või kõrgusmäestiku kõrgusvööndite kogum).
Biosfäär – Maa pinnakihtide (litosfäär, hüdrosfäär, atmosfäär) ruumiosa, mida asustavad elusorganismid.
Biotehnoloogia - rakendusbioloogia üks valdkond, kus kasvatatakse elusorganisme, et toota inimesele vajalikke aineid.
Bioenergia on energia, mis on saadud elusorganismide kasvatamisel ja mis on inimese jaoks toorenergiana rakendav.
Biokahjustus on materjalide omaduste igasugune ebasoovitav muutus, mis on esile kutsutud organismide elutegevusega.
Biolagunevad jäätmed — jäätmed on anaeroobselt või aeroobselt lagunevad jäätmed, nagu toidujäätmed, paber ja papp.
Bioloogia – GLÜKOOSI LAGUNDAMINE JA FOTOSÜNTEES 1. Organismides toimuvad mitmesugused ainevahetusprotsessid.
Biosfäär - maa sfäär kus toimub orgaanilise aine lõhustumine ja kus orgaanilised ained mõjutavad kivimeid.
Biogeokeemiline tsükkel on biosfääris nii looduslike kui ka inimtekkeliste süsteemide vahel toimuv aine- ja energiaringe.
Biokeemia on teadushari, mis uurib elusorganismide keemilist koostist ja nendes toimuvaid keemilisi protsesse.
Biokiles on bakterid tundetumad antibiootikumidele, sest lima takistab antibiootikumide difusiooni rakkudeni.
Bioloogia on teadus, mis uurib elu. Elu määratlemine on võimalik vaid mitme tunnuse ja koosesinemise kaudu.
Bioloogia on teadus mis uurib elu. Elu määramine on võimalik ainult mitme tunnuse koos esinemisele põhjal.
Bioloogiline rütm on ajas korduv, ühesuguse järjestuse ja intervalliga toimuv bioloogiline sündmus või funktsioon.
Bioloogiline surm - Aju surm, surm mis tekib peale kliinilist surma, kui ajurakud on hapnikupuuduse tõttu hävinenud.
Bioloogiliseks ohuteguriks on haige loom või inimene, bakterkandja, parasiitide vaheperemees või ka verd hammustavad putukad.
Bioloogilist oksüdeerumist nimetatakse hingamiseks. 5. Orgaanilised ained põlevad auru olekus, segunenult õhu või hapnikuga.
Biomass - including wood and wood waste, municipal solid waste, landfill and biogas, ethanol, and biodiesel;
Biomolekul - orgaanilise aine molekul, mille moodustumine on seotud organismi elutegevusega (valgud, lipiidid).
Biomolekulid - organismides tekkinud orgaanilised ained, näiteks süsivesikud, valgud, lipiidid, nukleiinhapped.
Biorootorites on täiteaineks horisontaalsele võllile kinnitatud plastkettad, mis on osaliselt uputatud reovette.
Bioaktiivne aine – ensüüm, vitamiin, hormoon, mis juba väikestes kogustes mõjutab organismi funktsioneerimist.
Bioakumulatsioon – aine kontsentratsiooni kasv organismides võrrelduna selle aine kontsentratsiooniga keskkonnas.
Bioindikatsioon – paiksus; erinev ökoamplituud? • Oluline roll veekogude isepuhastuse võimes biofiltraatorid.
Bioloogile areng ehk ontogeneetiline ehk indiviidiareng on üksiku organismi areng organismi tekkimisest küpsuseni.
Bioloogiline evolutsioon on populatsioonide või populatsioonigruppide omaduste või tunnuste muutused põlvkondade vältel.
Biokeemiline korrosioon - põhjustavad mitmesugused pinnases ja õhus leiduvad aeroobsed ning anaeroobsed mikroorganismid.
Bioloogia – 15.05.2012 Regulatsioonikeskkonnad Homöostaas ehk organismi sisekeskkonna stabiilsus inimesel
Bioloogiline vara on loomne või taimne elusorganism, mida kajastatakse bilansis, kas käibevarana või põhivarana.
Biootiline kooslus - teatud ühetüübilist maa-ala (ka vee-ala) asustav omavahelistes seostes olevate liikide kogum.
Biootiline tegur – organismide elutegevust mõjutavad elusa looduse tegurid, mis tulenevad organismide kooselust.
Biootilised keskkonnategurid – organismide elutegevust mõjutavad elusa looduse tegurid, mis tulenevad organismide kooselust.
Bioplast - laguneb looduses kiiremini kui tavaline plastik ● Maagi töötlemisel-puhastavad kulla ja vase
Biopolümeer – rakkudes esinev makromolekul, mis koosneb paljudest ühte tüüpi molekulidest, monomeeridest.
Bioregulatoorne funktsioon - selle all peetakse silmas ainevahetuse ja metabolismi reguleerimist valguliste hormoonide poolt.
Biosfääris on atmosfääri alumine osa, hüdrosfäär litosfääri ülemine osa (Maa koor), biomass(elusaine)
Biotiin – kuulub B-grupi vitamiinide hulka , soodustades süsivesikute, valkude ja rasvade ainevahetust.
Biotroof - seened, kes on võimelised hankima orgaanilisi ühendeid teiste organismide elusatest rakkudest.
Biogeenid – biogeensed ühendid, taimede toiteelementide mineraalsed ühendid, mis on sattunud keskkonda.
Biokeemiline hapnikutarve - hapniku hulk mg-des, mis mikroobidel kulub 1 liitris vees oleva orgaanilise aine lagundamiseks.
Bioloogiline ringlussevõtt ehk biokäitlus. Jäätmete taaskasutus Inimkonna poolt toodetava prügi hulk on ärevusttekitav.
Bioloogiline toime - elektrivool lõhub normaalseid talitlusprotsesse, põhjustab näiteks närvisüsteemis muutusi.
Bioonika on tehnika haru, mis rakendab loodusest leiduvad võimalusi tehniliste probleemide lahendamiseks.
Biootilised tegurid – organismide kooseksisteerimisest (vastastikustest suhetest) tulenevad ökoloogilised tegurid.
Biotiin on vees lahustuv vitamiin, mis liidetakse kovalentselt ensüümide külge prosteetilise rühmana.
Bioloogiline kobestamine - taigna kobestamine alkohol- ja osalisel piimhappekäärimisel eralduva süsihappegaasi toimel.
Bioloogilised tegurid - organismide elutegevust mõjutavad elusa looduse tegurid, mis tulenevad organismide kooselust.
Biomolekul - igasuguse orgaanilise aine molekul, mis on moodustunud organismi rakus elutegevuse tulemusena.
Biootilised tegurid - organismide elutegevust mõjutavad elusa looduse tegurid, mis tulenevad organismide kooselust.
Bioproduktsioon on madal. Maailma suurima pindalaga kõrb on Antarktis ning suurima pindalaga kuumakõrb Sahara.
Biosfäär - maa funktsionaalne sfäär, mis koosneb Maa sfääride nendest osadest, kus elavad organismid,
Biosfäär - Maa sfäär, mis sisaldab elusloodust 10. Bioota - ehk elustik on mingi ala organismide kogum.
Biotehnoloogia - tegeleb organismide ja nende osadega seotud protsessidega, et toota inimesele vajalikke aineid
Bioenergia on samuti kättesaamatud oma kapitalimahukuse ja kvalifitseeritud tööjõu vajalikkuse tõttu.
Biogeneetiline reegel - isendi lootelise arengu käigus korduvad liigi ajaloolise ehk fülogeneetilise arengu etapid.
Biokatalüüs on keeruline mitmeastmeline protsess, mille molekulaarset mehhanismi mõjutavad mitmed efektid.
Biolagundavad ehk kõdundavad puud, paberit ja looduslikke kiude, ei suuda lagundada enamikku plastmassidest.
Bioloogia seisukohas on olulised veel mitmed üldoskused, mille arendamine määratletakse kooli õppekava tasandil.
Bioloogiline surm – samastatakse aju surmaga, tunnused : keha jahtumine, vere ümberpaiknemine, lihaskangestus.
Bioloogilised tegurid – mikroorganismid, hallitused RISKIANALÜÜSI MEETODIKA JA RISKITASEMETE KINDLAKS MÄÄRAMINE
Biomass omakorda on bioloogilist päritolu mass ehk kõik, mis on kunagi maa peal päikeseenergia toel kasvanud.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biomeditsiin - see on bioloogiliste ja tüvirakk, tuumkloonimine, Dolly-meetod meditsiiniliste uuringute süntees, mis on suunatud embrüonaalkloonimine – varase embrüo uusima bioloogia avastuste meditsiiniliste lõhestamise teel saadud kloonemrüote kasutamine identse genotüübiga järglaste saamiseks.
Biosfäär – sisaldab kõiki Maa elusorganisme, mis on vastastikuses seoses Maa füüsilise keskkonnaga.
Biotoop – ühetaoliste keskkonnatingimustega asustusala, kus elavad seal kohastunud loomad ja taimed.
Biogeneetiline reegel – lootelise arengu alguses läbitakse liigi evolutsioonilise arengu ehk fülogeneesi etapid.
Biogeograafilised tõendid - pikka aega üksteisest eraldatud ühest liigist põlvnevad organismid erinevad teineteisest.
Biokütuse kasutus on Eestis veel madal, on tõusnud taastuvate energiallikate kasutamine kogu energiatarbimises.
Bioloogilisi varasid on soovitav bilansis või vastavates aastaaruande lisades kajastada põhiliste rühmade kaupa.
Biomolekulid – elusorganismides esinevad orgaanilised ained, mis täidavad vähemalt ühte biofunktsiooni
Biomolekulid on   inimese   normaalseks   elutegevuseks  kindlas   koguses   lausa   hädavajalikud.
Biosfääris on atmosfääri alumine osa, hüdrosfäär, litosfääri ülemine osa ja biomass ehk elusaine.
Biotõrje on kui bakterite geene muudetakse nii, et need toodaksid parasiitseentele toksilisi ühendeid.
Bioaktiivseteks aineteks on ensiiiimid, vitamii- koos::=. moiekulide hulka mitmed madalmolekulaarsed nid ja hormoonid.
Biogeneetiline reegel – isendi arengu etappidel korduvad liigi ajaloolised arengujärgud N: loote areng inimesel.
Biokatalüsaatoriteks e. osalevad kõikides ainevahetusprotsessides. 4. Mõningad hormoonid on valgulise ehitusega.
Biokeemilised aineringed - Ainete pidevalt korduv ringlemine Maa pinnal, sfääri piires või ühest sfäärist teise.
Bioloogial on aga näiteks väga palju uurimisharusid, mis tegelevad elu organiseerituse eri tasemetega.
Bioloogilised ohutegurid – võimalik nakkusoht (verbaalne suhtlemine klientidega ja toidutöötlemine), allergeenid.
Biomassivaene – levinumad liigid on balti lamekarp, liivauurikkarp ja südakarp (Paal, 2000; Internet 3).
Biootilised tegurid on ökosüsteemis esinevad mõjurid (tegurid), mis johtuvad organismide kooseksisteerimisest.
Biosfäär on Maad ümbritsev elusloodust sisaldav kiht- hõlmab nii lito-, hüdro- kui ka atmosfääri.
Biotehnoloogia - kasutab organismide elutegevusel tuginevaid protsesse inimesele vajalike ainete tootmiseks
Biotsönoos – elukooslus, ökosüsteemi elusosa, mille moodustavad eri tüüpi organismide populatsioon
Bioetanool – tselluloos tuleb enne hüdrolüüsida glükoosini, et teda saaks kääritada pärmidega.
Biogeneetiline reegel – isendi looteline areng kopeerib liigi ajaloolist arengut Fülogeneetilise arengu etapid.
Biokiled - pindadele kinnituvad ekstratsellulaarsed polümeersed ühendid, mis ümbritsevad mikroobe.
Bioloogilised veepuhastusmeetodid on kasutusele võetud suhteliselt hiljuti ning nende hulka kuuluvad aktiivmuda ja biotiigid.
Bioloogoline mitmekesisus ehk bioversiteed on kõigi antud alal leiduvate geenide, liikide, ökosüsteemide kogusumma.
Biomolekulid – ained, mis ei moodustu väljaspool organismi, vaid organismis näiteks ensüümide abil.
Bio - orgaanilise aine kogus mullas väheneb). Sooldumine – tingitud põldude niiisutamisest.
Biokeemia – käsitleb keemiliste protsesside iseloomu ja omapära elusas organismis, nt ainevahetus
Biorelvarünnaku kind - veereservuaari, ventilatsioonisüstee- lakstegemiseks on vaja meditsiinili- mi ja mujale.
Biotehnoloogia - meetodid ja protseduurid, kus kasutatakse organisme, et toota inimesele vajalikke aineid.
Biodiislikütus – taimsetest või loomsetest õlidest toodetud diislikütuse kvaliteediga metüülester;
Biokeemia - teadus, mis uurib elusolendite koostise ja talitluse keemilisi ja füüsikalisi aluseid.
Bioloogia – TEADUS, MIS UURIB ELU. BIOSFÄÄR – KÕIGE KÕRGEM ELUSLOODUSE ORGANISEERITUSE TASE.
Bioom – geograafiliselt piiritletav ala mingi taimkatte- ja ühtlasi ka kliimavööndi piires.
Biopolümeerid on elusorganismides tekkivad polümeerid, nagu valgud, polüsahhariidid ja nukleiinhapped.
Biosfäärikaitseala on kaitseala, mille ülesandeks on säilitada mingi tüüpilise ala loodust, kui tervikut.
Bioloogiline evolutsioon ehk bioevolutsioon- elu areng Maal esimestest elusolenditest tänapäevaste eluvormideni.
Bioloogiline murenemine – vetikate, samblike kinnitumine kivimi pinnale (biokeemiline toime, , ka mehhaaniline.
Biomanipulatsiooni põhimõte - Fütoplanktoni kui toiduahela aluse kontrolli alla võtmine ökoloogiliste meetoditega.
Biomolekulide esinemine on elutunnus. 3. Rakk on elu organiseerituse esmane tasand, millel on kõik elu omadused.
Biomolekulides on lämmastik süsinikuskeletti täiendav, mitmekesistav ja reaktiivsust tõstev element.
Biopsühholoogia - seletab käitumist kui ajus toimuvate keemiliste ja bioloogiliste protsesside tulemust.
Biotehnoloogia tööstus on rääkinud aafriklastele, et me vajame GM taimi, selleks et toita ära oma elanikkond.
Bioaktiivsed ained on ühendid,mis mõjutavad oluliselt organismi elutegevust väikses koguses ja kiiresti.
Biofiltratsioon – bakterite võime lagundada gaaside orgaanilisi lisandeis süsihappegaasiks ja veeks.
Biogaas – prügimägede lagundamine bakterite abil Bakterid lagundavad prügimäed alkoholiks.
Bioloogiline faktor on eeldus, mis arendatakse elu käigus välja sotsiaalselt soodsates tingimustes (50/50)
Bioregulatoorne – omane hormoonidele Valgud e. Proteiinid – polüpeptiidid, mis koosnevad aminohappe
Biosfäär on kõige suurem ökosüsteem ja see on kõige kõrgem eluslooduse organiseerituse tase.
Biosfäär – Maa pinnakihtide ruumiosa, mida asustavad elusorganismid Biotsönoos – elukooslus.
Biotiin on üks tähtsamaid vitamiine kasvamise, samas rakkude kasvamise ja uuenemise tagamisel.
Biotsönoss – elukooslus, mille moodustavad ühel territooriumil elavad mitme liigi populatsioonid
Biotõrje – üht liiki isendite arvukuse piiramine teist tunnus avaldub heterosügootses olekus.
Bioaktiivsed ained – väikestes kontsentratsioonides mõjutavad ainevahetust, reguleerivad elutalitlusi.
Biofüüsiline seletus - emotsionaalsetel ja käitumisprobleemidel on neuroloogiline või geneetiline põhjus.
Biokeemikud on avastanud, et raual on tähtis osa ka taimede, loomade ja inimese elus Raua omadused
Biologoolis - kognitiivne aspekt keeles – inimene on ainus loom, kelle aju poolkerad on erinevad.
Bioloogiline mure – valdavalt taimejuurte ja mikroorganismide elutegevuse tulemusena toimuv murenemine.
Bioloogiliseks evolutsiooniks nimetatakse Maa elusa looduse ajaloolist arengut liikide üksteisest põlvnemise kaudu.
Biomassi püramiid – iga järgmise troofilise taseme biomass on ligikaudu 10% eelmise taseme biomassist.
Biosfäär - hapnik, hapnik on osoonikihi püsimise aluseks, muudab valgusenergia keemilise sideme
Biosfäär - sfäär, kus esineb elu, ligi 40 km paksume kiht (atmosfääri 25 km, litosfääri 15
Biotehnoloogia alane - kurgi,kapsa, piima jt toiduainete hapendamine (juust) biotõrje, seenhaiguste tõrje.
Biotiik – reovee bioloogiliseks puhastamiseks kohandatud madal tehis- või looduslik veekogu.
Biogaas - Orgaanilise aine, nt olmejäätmete lagunemisel eralduv gaas, saab kasutada kütteks
Biogeograafia – bioloogia ja geograafia piirteadus, mis käsitleb biosüsteemide levikut maakeral.
Bioloogiline antropoloogia – tegeleb peamiselt inimese füüsilise karakteristika uurimise ja analüüsimisega.
Bioloogiline sugu on mees ja naine, kaasasündinud. Fem ja mask ei ole kaasa sündinud vaid sots tulnud.
Biomolekulid on orgaanilise aine molekulid, mille moodustumine on seotud organismide elutegevusega.
Biopolümeer - elusorganismides tekkivad polümeerid, nagu polüsahhariidid (tselluloos, tärklis).
Biosfääri bioproduktsioon on ca 2,32 x 1011 t/a. Kogu biosfääri biomassist: 90 % moodustavad rohelised taimed.
Biotsönoos – ühel territooriumil elavad paljude liikide populatsioonid moodustavad elukoosluse
Bioaktiivsus tähendab seda,et antud ühend omab regulatoorset mõju metaboolsetele protsessidele.
Biograafilised materjalid – trükitud teatmikud, nekroloogid, autasude lehed, teenistuslehed, vanglatoimikud.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biokütus on bioloogilist (biogeenset) päritolu ja organismide elutegevuse tagajärjel tekkinud ning taastuvuse piires otseselt kütusena kasutatav või kütuseks töödeldud (vääristatud) tahke, vedel või gaasiline aine. Tahked kütused on puit, kivisüsi, pruunsüsi, põlevkivi ja turvas.
Bioloogiline murenemine - valdavalt taimejuurte ja mikroorganismide elutegevuse tulemusena toimuv murenemine.
Bioota – e. elustik – taimede, seente ja loomade kogum, mingi suure ala floora ja fauna.
Biosfäär - sfäär, kus elavad organismid ja toimub orgaanilise aine süntees ning muundumine.
Biotehnoloogia - rakendusbioloogia valdkond, kus kasutatakse organisme, et toota inimesele vajalikke
Biotroofid - seened, kes suudavad hankida orgaanilisi ühendeid organismide elusatest rakkudest.
Biodiislit on võimalik toota taimsetest õlidest (rapsi- ja sojaõli) ja loomsetest rasvadest.
Bioenergia on energia, mis tekib orgaaniliste ainete (puit, põllumajandusjäägid) põlemisel.
Biolagunevatest jäätmetest – loomsed jäätmed, puidujäätmed ja ning reoveesetted, taaskasutatakse ligi 80%
Biomolekul - Keerulise ehitusega orgaanilised ained, mis väljaspool elusorganisme ei moodustu.
Bioom – on maakeral kujunenud hiigelsuured sarnaste elutingimustega alad ( rohta, kõrb.
Biosünteesivõimetuse põhjuseks on nendele aminohapetele vastavate α-ketohapete puudumine või vähesus organismis.
Biotroofid – toituvad elus orgaanilisest ainest, jagunevad kaheks: parasiidid ja sümbiondid.
Bioväljalt on võimalik lugeda kõike inimese kohta, kaasa arvatud teda vaevavatest haigustest.
Biogeneetiline reegel – ebrüogeneesi alguses läbitakse liigi ajaloolise arengu (fülogeneesi) etapid.
Bioloogiline motivatsioon – arvukate inimtegevuste eesmärgiks on otseselt kehaliste vajaduste rahuldamine.
Bioloogilis - psühholoogiline mudel: 1) Inimene on eelkõige bioloogiline, psüühikaga mudel.
Biomehaanika on teadus, mis käsitleb elusolendite liikumist ja liigutusi ning nende põhjuseid.
Bioota – ehk elustik, taimede, loomade ja mikroorganismide kogum, mingi suure ala floora
Biotõrje – bakterite ja seente kasutamine taimede seenhaiguste ja kahjurputukate tõrjeks.
Biograaf - Pikka aega eraldatud ühest liigist põlvnevad organismid erinevad teineteisest.
Bioindikaator - võib olla isend, kooslus, populatsioon jne. ATSIDOFIIL- Happelembelised taimed.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biokeemia - uurib organismide keemilist koostist, ainevahetusprotsesse, keemilisi muundumisreaktsioone, nende regulatsiooni jne. Biomeetria- on matemaatiliste meetodite kompleks (statistika) organismide ja nendega seotud protsesside modelleerimiseks ning organismidega katsete planeerimiseks.
Bioloogiaõpikus on kirjutatud: Inimeses on kontsentreerunud paljud loomariigi evolutsiooni astmed.
Bioloogiline naine on pigem sotsiaalne, ettevaatlik, valiv, kohusetundlik, rahu armastav pereinimene.
Bioloogiline surm – surma faas, mis järgneb kliinilisele surmale ning lakkab töötamast ka aju.
Bioloogiline toime – elektrivool lõhub normaalseid talitlusprotsesse, mõjub kesknärvisüsteemile
Biomolekul - orgaanilise aine molekul, mille moodustumine on seotud organismide elutegevusega
Biopolümeer - organismides moodustuv polümeer (polüsahhariidid, valgud, nukleiinhapped, jt.)
Biosfäär – kogu elu planeedil Maa. Biosfääri suuruseks umbes 30km. (15 alla, 15 üles).
Biot - savarti-laplace seadus 4. elektromagnetiline induktsioon 5. valguse interferents
Biotsönoos - Ökosüsteemi elusosa, mille moodustavad eri tüüpi organismide populatsioonid.
Bioturbatsioon – mõndasid setteid on vihmaussid jms mitmeid kordi seganud ja sellest toitunud.
Bioeetilised keskkonnategurid ehk organismide vahelised seosed Selgita milles see suhe seisneb ja too näiteid.
Biograafia – elulugu, isiku elukäigu kirjeldus teatmelises või ilukirjanduslikus vormis.
Bioloogia – ORGANISMIDE KOOSTIS → Orgaanilised ühendid on iseloomulikud elusloodusele.
Bioloogia – 13.03.2012 Sugurakkude teke Spermatogenees ehk Ovogenees ehk Sugurakkude teke
Biomolekul - orgaanilise aine molekulid, mida leidub vaid elusorganismides , nt. Sahhariidid
Biodünaamiline on haruldasem ja sellesse võib suh- milist umbrohutõrjet ega mineraalväetisi.
Biokeemia - Molekuloogia- 1.Taimed Tsütoloogia- 2.Loomad Histoloogia- 3.Seened Anatoomia-
Biomassilt on nad kolmandal või neljandal kohal, jäädes vahetevahel alla neelvetikatele.
Biomaterjalid - kasutatakse implantaatidena inimkehas, mittetoksilised, ei tekita reaktsioone.
Biosaadavus - doosi osa, mis transporditakse manustamiskohast üldisse ringesse lähtekujul.
Biosfäär - maad ümbritsev elu sisaldav kiht (atmosfäär, hüdrosfäär ja litosfäär).
Biodiisel on alternatiiv tavadiislile või bensiinile, aga kahjuks pole see väga tuntud.
Biogeograafia – teadusharu, mis käsitleb liikide levikut ja sellest kaasbevaid protsessse.
Bioinvasioon on kiire elusolendiliikide sissetung aladele, kus nad looduslikult pole elanud.
Biolagunevad jäätmed on anaeroobselt või aeroobselt lagunevad jäätmed, nagu toidujäätmed, paber
Biosfäär - maad ümbritseb elu sisaldav kiht ( atmosfäär, litosfäär, hüdrosfäär )
Biotiin on vajalik hargnenud ahelaga aminohapete katabolismis. SuktsinüülCoA süntees
Bio - tüüpi puhastid on olnud soositumad ja enamehitatud väike-puhastid Eestis.
Biofüüsika - uurivad elusorganismis toimuvaid protsesse). N: rakuhingamine, fotosüntees.
Biogeensetest pinnavormidest on siinsel alal kõige levinumad sood (Padu 2006). 3. Rannajoon ja rannikualad
Biokile – biopuhasti pinnale tekkiv kiht mis sisaldab lisaks bakteritele ka seeni ja
Biokäitlusviis on kompostimine. Biokäitlus ei ole odav ja saadav tulu on sageli vaid kaudne.
Bioloogiline isol - ajaline barjäär(õitsemisaeg) Biokeemiline tõke-erinev hormonaaltasakaal.
Bioloogiline sugu – „mees” ja „naine”. Kaasasündinud, bioloogiliselt determineeritud.
Bioloogiline surm - inimorganismi elutegevuse lõplik ja pöördumatu lakkamine, rakud hävivad.
Bioom – ühe kliimavööndi ökosüsteemide kogum, nt tundra, taiga, parasvöötme
Bioproduktsioon – on määratud biomassi juurdekasvuga ajaühikus mingi pindaalaühiku kohta
Bioaktiivsed ained - biomolekulid, mis väga väikestes kogustes mõjutavad organismi talitlusi.
Biodoos – iseloomustab kiirguse mõju elusorganismile, mõõtühikuks siivert (1Sv)
Biogeograafia on teadusharu, mis käsitleb liikide levikut ja sellest tulenevaid protsesse.
Biolagunev e. biodegradeeruv – kokkupuutel mullaga laguneb kiiresti ,ei reosta loodust
Bioloogiline isolatsioon – suguelundid ei ühine, erinev sugurakkude valmimis aeg, kehaline eripära
Bioloogilised vaid on sotsiaalset laadi, nadv tulevad ühiskonda valitsevatest elustandarditest.
Biomolekulid on vajalikud rakkude (valgud,rasvad,süsivesikud) ja kudede ülesehitamiseks.
Bioplastik on parem plastiku alternatiiv, aga ka see materjal ei ole absoluutselt ohutu.
Biopolümeer - organismides moodustuv polümeer (valgud, polüsahhariidid, nukleiinhapped)
Biosfääri tasand - kõige kõrgem eluslooduse organiseerituse tase, kogu maad ümbritsev kiht.
Biotoime - vajalik element, loomsetes organismides kõrge sis sidekoes, kuid ka mujal.
Biotsönoos e. elukooslus on kõikide liikide populatsioonide kogum antud territooriumil.
Biokile – uus katte vorm, kus kasutatakse bakteriaalseid kilesid metallide pinnal.
Bioloogiline funktsioon – osalemine mineraalainete (peamaiselt kaltsiumi ja fosfori) ainevahetuses
Bioloogilises organismis on seoste liik jäik – üksikute organite käitumisvabadus on välistatud.
Bioloogilisi omadusi - viskoos on hallituse ja mikroorganismide toimele vastupidavam kui puuvill.
Bioplümeer - Organismides moodustuv polümeer(valgud, nukleiinhapped, polüsahhariidid)
Biopolümeerid on elusorganismides tekkivad polümeerid, nagu polüsahhariidid (tselluloos,
Bios - is seda parameetrit, mis paneb esimeseks alglaadimise seadmeks USB draivi.
Biotehnoloogia on organismidele omastel protsessidel põhinev tehnoloogia tehistingimustes.
Bioaktiivne aine - vitamiinid, ensüümid, hormoonid, mis mõjutavad organismi ainevahetust.
Bioanorgaaniline keemia on piiriteadus mis uurib : 1. keemiliste elementide leidumist organismides.
Biogeotsönoos on looduslik kompleks, millesse kuuluvad elukooslus ja selle elupaiga eluta
Biokahjustused - elusorganismide poolt põhjustatud kahjustused objektidel Biokahjustajad:
Bioloogia uurimisobjektid on biomolekulid, rakud, organismid, populatsioonid, liigid, ökosüsteemid.
Bioloogiline liik - organismide populatsioon, millel on kõrgtasemeline geneetiline sarnasus.
Bioloogilised varad on pidevas muutumises ja neid muutusi peavad peegeldama ka finantsaruanded.
Biomolekul –  elusorganismide koostises olev  orgaaniline hape. N. sahhariid.
Bios - i alt. Lisaks sellele on vaja (Windowsis) töös hoida mõnd spetsiaalset
Biotehnoloogia alustala on DNA ja valdav osa manipulatsioone viiakse läbi nukleiinhapete tasandil.
Biokeemia – bioloogiliselt oluliste ainete, protsesside ja reaktsioonide uurimine.
Bioloogilised vajadused ehk põhivajadused, mis on pärit loodusest ning on kiiresti rahuldatavad.
Bioloogilises mõttes on biosfääri kui terviku, seega ka inimese alalhoidja evolutsiooni alus.
Biomolekulide c - skeletti täiendav, mitmekesistav ja reaktsioonivõimet tõstev element.
Biomolekulideks nimetatakse orgaanilisi ühendeid, mis moodustuvad elutegevuse tulemusena.
Biodiislit on võimalik kasutada kas puhtal kujul või segatuna tavadiislikütusega.
Bioetanool – biomassist ja / või jäätmete orgaanilisest osast toodetud etanool;
Biogeograafia - teadusharu, mis käsitleb eluslooduse ja selle alaüksuste levikut Maal
Bioloogiline etapp – elu areng maal esimestest elusolenditest tänapäevaste eluvormideni.
Bioloogiline reegel - embrüogeneesid läbitakse liigi evolutsioonilise arengu e fülogeneesi
Biomassi varud on Eestis suured ning selle taastumise aeg on võrreldav inimese elueaga.
Biootiline tegur - Eluslooduse keskkonnategur . ( kaks lindu, sümbioos, herbivooria…. )
Biopsia – diagnostlilisel eesmärgil elupuhune väikeste koetükikeste võtmine
Biosfäär ehk Maa elukeskkond hõlmab kogu elukeskkonna Maal: vee, õhu ja maismaa.
Biotroof - lagundajate alaliik, kes toitub elusast orgaanilisest ainest; parasiit.
Biogeenseid - ja orgaanilisi aineid rohkesti, ent mineraalainete sisaldus varieeruv.
Biograafia – (t. t.) elulugu – (Näide T. l.) „Eesti biograafilineleksikon“
Bioindikatsiooniks nimetatakse keskkonnamuutuste avastamist ja jälgimist organismide abil.
Biokeemia on midagi sellist, mis on otseses seoses füsioloogiliste protsessidega.
Biologic effects on muscle and role in muscle dis- ity. Nat Cell Biol 3:E46–E49. eases.
Bioloogia on teadus, mis uurib elu kõikvõimalike vorme ja elutegevuse ilminguid.
Bioloogia - teadus elusorganismide ehitusest, talitlusest ja suhetest keskkonnaga.
Bioloogiline aspekt – Rehepapp Sander oli meessoost, küllalt vana mees, aga üsna kõbus.
Bioloogiline evolutsioon on elu areng Maal esimestest elusolenditest tänapäevaste eluvormideni.
Bioloogiline evolutsioon - maa elusa looduse ajalooline areng liikide üksteise põlvnemise kaudu
Bioloogilise tekkega on ainult soolases veel olevad riffid. Jaapan tekitab kunstlikult riffe.
Bioloogiliseks ohuteguriks on ka putukad, haige loom või inimene bakterikandja või vahe peremees.
Biomassi püramiid - troofilisele tasemele kuuluvate organismide hulk nende biomassi kaudu.
Bioom on samatüübiliste ökosüsteemide kogum. Nt. tundra, taiga, kõrb jne.
Biotsönoos - elukooslus, ühesuguste keskkonnatingimustega alal elavate organismide
Bio - eetika. Bioeetika terminit on võimalik mõista mitmel erineval moel.
Bioaktiivsed ained – biomolekulid, mis juba üliväikestes kogustes mõjutavad organismi
Biodegradatsioon - Tootes olevad komponendid on vähemalt 90 % bioloogiliselt lagunevad.
Biodiisli valmistamiseks on esmalt vaja investeerida umbes 4500 eurot, kui on õli endal olemas.
Biokeemiline reaktsioon - organismis või rakus ensüümide poolt juhitav keemiline reaktsioon.
Biomolekulid on orgaanilised ained, mis moodustuvad organismide elutegevuse käigus.
Biomolekulid on inimkeha orgaanilised ained, millel on vähemalt üks biofunktsioon.
Biopolümeerid - organismides esinevad molekulid, mis koosnevad paljudest kovalentsete
Bios on just kui arvuti aju, mis juhendab arvuti erinevate osade koostööd.
Bios ehk Basic Input Output System on salvestatud emaplaadil asuvasse kiipi.
Biodiislil on igast vaatenurgast vaadatuna erinevaid häid külgi ja miinuspooli.
Biokeemia - uurib Orgaaniliste ühendite sisaldust ja funktsioone organismides :
Bioloogia – teadus mis uurib elu (kreeka keelest: bios-elu, logos – mõiste)
Bioloogiline surm - organismi (ka inimese) elutahtsate talitluste poordumatu seiskumine.
Biotõrje - üht liiki isendite arvukuse piiramine teist liiki organismide abil.
Bio - ETBE – bioetanooli baasil toodetud etüültertsiaarbutüüleeter.
Biogeensetel maastikel on juhtiv osa biogeensel ja ka füüsikalis-keemilisel migratsioonil.
Bioloogia on teadus, mis uurib elu erinevaid tasemeid ja nendevahelisi seoseid.
Bioloogiline murenemine – toimub taim- ja loomorganismide ning nende laguproduktide mõjul.
Bioloogiliselt aktiivne on ainult vaba hormoon st hormoon, mis ei ole seotud teiste ainetega.
Biomeditsiinilised näitajad on korras, on inimene terve; kui ei ole korras, ei ole inimene terve.
Biosfäär - Planeedi maa see osa, kus levib elu või leidub elutegevuse jälgi.
Biotiigid on kunstlikult järjestikku ühendatud veekogud, kus liigub heitvesi.
Biotsönoos on isereguleeriv süsteem ja ta kujuneb loodusliku valiku tulemusena.
Biograafiate triloogia – "Mõrsjalinik" (1965), "Rõõmulaul" (1966), "Nõiduse õpilane"
Bioloogia - Neuraalne ja humoraalne regulatsioon, immuunsüsteem, homöostaas.
Bioloogiline surm - aju- ja närvisüsteem ei tööta, elustamine pole enam võimalik.
Biomolekul - org. Aine molekul mille moodustumine on seotud org. Elutegevusega.
Bioonika - eluslooduse eeskuju kasutamine tehnika ja tehnoloogia arendamisel.
Biotsönoos - ökosüsteemi elusosa, mille mood eri tüüpide org populatsioonid
Bioelemendid on keemilised elemendid, mis on vajalikud elusorganismi talituseks.
Bioenergia — biomassist toodetud soojus- ja elektrienergia ning biokütused.
Biogeneetiline reegel - isendi arengu etappidel korduvad liigi ajaloolised arengujärgud.
Biokeemiline murenemine - Tekib samblike, vetikate jt organismide ainevahetuse jääkainete
Bioloogial on teiste teadustega nii teoreetilisi kui ka rakenduslikke seoseid.
Bioloogiline kell – loomadele ja taimedele omane aja hindamine biorütmide põhjal.
Bioloogiline kell - Mehhanism, mis reguleerib organismi elutalitluse ööpäevarütmi
Bioloogiline saadavus – see osa manustatud ravimist, mis reaalselt sihtkudedeni jõuab.
Biomolekul – elusorganismide koostises olev orgaaniline hape ntx. Sahhariid.
Biomolekulid - keerulise ehitusega ained, mis väljaspool organismi ei moodustu.
Biotsiidid – mikroobide normaalset elutegevust häirivad tegurid keskkonnas.
Biogaas - orgaanilise aine kääruimisel tekkiv gaas (põhiliselt metaan).
Bioloogilised saastumised on oma esinemissageduse ja tõsidusastme tõttu kõige olulisemad.
Bioloogilist ulatuvust – seksuaalsed reaktsioonid, muutused füüsilises välimuses jm,
Bioloogine kell - mehhanism, mis reguleerib organismi elutalituse ööpäevarütmi
Bios - ile esitatakse seejuures parameetrid samamoodi nagu ECHS korral.
Biosfäär - Suurim bioloogiline süsteem, sisaldab kõiki Maa elusorganisme.
Biosfäärikaitsealad – säilitatakse suuri tüüpilisi alasid loodusest kui tervikust
Biodiislit on võimalik diiselmootorites kasutada neid ümber seadmestamata.
Biograafia - elulugu (isiku elus toimunud tegevuste ja sündmuste kirjeldus)
Bioimeasioon - võõrliikide sissetungimine alale kus ta looduslikult ei kasva
Biologism - keele evolutsioon, st täiustumine perfektse struktuuri suunas.
Bioloogiline liik – Kindlal viisil omavahel sarnanevate organismide populatsioon.
Bioloogiline murenemine - algab elusorganismide nt. samblike kinnitumised kivimi pinnale.
Bioloogilised vajadused on kiiresti rahuldatavad, aga enamasti tähtamad on kultuurilised
Bioloogilises mõttes on nad juba täiskasvanud, kui siiski seaduse silmis piiritletud.
Bios on kui arvuti hing, mis suunab ja kontrollib arvuti töö käiku.
Biotõrje – taimekahjurite hävitamine, paljunemise ja leviku pidurdamine
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biotõrje - kahjurite hävitamine teiste organismide või nende toodetud toksiinidega Louis Pasteur-marutõvevaktsiin, mikrobioloogia ja immunoloogia rajaja, avastas molekulide kiraalsuse, selgitas käärimist, töötas välja pastöriseerimise ja vaktsineerimise põhimõtte
Biokütused - kas lahendus energiaprobleemile või toidupuuduse põhjustaja?
Bioloogiline tõrje – seisneb elusorganismide kasutamisel üksteise hävitamiseks.
Bioomid – suureskaalaline ökosüsteem e. maakera elustiku suurjaotus.
Bioomideks on näiteks tundra, taiga, parasvöötme heitlehine mets, kõrb.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Biopolümeerid on polümeerid, mis on tekkinud looduslikult, näiteks luud ja juuksed. Tähtsaimad looduslikud polümeerid on nukleiinhapped (nt RNA), valgud, polüsahhariidid (nt tselluloos, tärklis) ja polüpreenid (nt kautšuk). Need polümeerid on kõige olulisemad meie elus kuna nendeta poleks võimalik inimeste elu. Tehispolümeerid saadakse looduslikest polümeeridest keemilise töötlemise teel (nt tsellofaan). Sünteetilised polümeerid on aga inimeste enda loodud.
Biosfäär –  Maa pinnakihtide ruumiosa, mis sisaldab elusorganisme
Biotiin on seotud amiidsidemega lüsiini jäägiga ensüümi koosseisus.
Biotoop – 1. Ökotoop – biotsönoosi abiootiliste tegurite kompleks.
Biotroof - elusolend, kes saab vajalikud toitained teistest organismidest
Bioaktiivsed ained on ensüümid, vitamiinid, hormoonid, antibiootikumid, mürgid.
Bioindikatsioon on kasutusel ka vee reostumise ja õhu saastatuse määramisel.
Biokorrosioonist on eriti ohustatud laevad ja veesolevad metallkonstruktsioonid.
Biokütused on tänapäeva elusorganismide biomassi baasil loodud kütused.
Bioloogiline fosforärastus on võimalik kombineeritud aeroobse ja anaeroobse töötlusega.
Bioloogiline funktsionalism – ühiskondlikud institutsioonid rahuldavad inimese vajadusi.
Bioloogiline olend – liigi homo sapiens (nüüdisaegne arukas inimene) esindaja.
Bioloogiline puhastamine - orgaaniline aine eemaldatakse reoveest mikroorganismide abil.
Bioloogiliste ehk orgaaniliste jäätmete osakaal keskmiselt olemjäätmetes:
Biomass on kõige vanem ja sagedamini kasutatav taastuv energiaallikas.
Bios on osa teie arvuti riistvarast ja see on OP süsteemist eraldi.
Biotehnoloogia sektor on üks kõige kiiremini kasvavaid tööstusharusid Hispaanias.
Biograafia - .liikide levikut uuriv 6.Sordi ja tõuaretus- Elu teke maal.
Biokile protsess - mikroobid kinnituvad tahke kandja või töäiteaine pinnale.
Bioloogia – 12.01.2012 Pro- ja eukarüootsete rakkude ehituse võrdlus
Bioom – sarnaste ökosüsteemide kogum, nt. taiga, tundra, savann.
Bioom - samatüübiliste ökosüsteemide kogum (tudnra, tiga, kõrb.
Biosfäär - Maa osa, mida asustavad elusorganismid, suurim ökosüsteem.
Biosfääriks nimetatakse seda planeedi Maa osa, kuus asuvad elusorganismid.
Biotoobi kandevõime – suurima populatsiooni tihedus, mida keskkond suudab kanda.
Bioaktiivsed ained - Väga väikestes kogustes mõjutavad organismi elutegevust.
Biogeneetiline reegel - lootearengu etapid meenutavad kunagi toimunud evolutsiooni.
Biokeemiline võrdlus - kõigil elusorganismidel esinevad ühesugused biomolekulid.
Bioloogiline neeldumine – toiteainete omastamine taimede ja mikroorganismide poolt.
Biomeditsiin - bioloogiaga läbipõimunud arstiteaduse haru, mis keskendub
Biomembraanides on kolesterooli. Süsivesikud esinevad reeglina välispinnal.
Biopolümeer - org. Moodustuv polümeer(sahhariidid,valgud,nukleiinhapped)
Biostratigraafilised ühikud - (eraldatakse faunistiliste ja floristiliste tunuste alusel)
Biotehnoloogiline kaitse – pesakastid lindudele, loomade toitmine, lindude toitmine.
Biotsönoos –  ühel territoorimil elavate eri liikide elukooslus
Biotsönoos - elukooslus (taime-, seene-, loomakooslus + mikroorganismid)
Bioaktiivne aine - mõjutab organismi ainevahetust ja reguleerib elutalitusi.
Biofoobsed süsteemid – dispersiooni keskkond, osakeste vaheline mõju on nõrk.
Biofunktsioonid on ebaselged. Lindudel mõjutab nikkel sulestiku kujunemist.
Biogeograafia - uurib taimede ja loomade ning nende koosluste levikut Maal
Bioloogia - Õistaimed võivad paljuneda vegetatiivselt ja suguliselt.
Biomeetria - Biomeetria on bioloogiliste andmete statsitiline uurimine.
Bioom - makroökosüsteem on geograafiliselt piiritletav ala mingi
Biootilised tegurid on eluslooduse tegurid, mis tulenevad organismide kooselust.
Biopolümeerid on väga vastupidavad kliima- ja mehhaanilistele teguritele.
Biosfäär – Maa pinnakihtide ruumiosa,mida asustavad elusorganismid.
Biosfäär - Seos: atmosfäär-hapnik on tekkinud fotosünteesikäigus.
Bio - tex oli algselt toodetud Swissi kompanii Schnyderi poolt.
Bioaktiivsed ained - ensüümid,vitamiinid,hormoonid,aminohapped,nukleodiidid.
Bioenergia on osa taastuvenergiast, mis omakorda on osa koguenergiast.
Biofüüsika - käsitleb organismides toimuvaid füüsikalisi protsesse.
Biogaasi tootmine on muidugi keskkonnasäästlik, kuid väga kapitalimahukas.
Biolagunevad kilekotid on enamasti tehtud mitte naftast, aga hoopis toiduainetest.
Bioloogiline emolüüs – võib tekkida nt. madude mürkide organismi sattumisel.
Bioloogiline surm - organismi elutähtsate talitluste pöördumatu seiskumine
Bioloogiline surm – a) haiglaolukord – ajusurm võrdub bioloogiline surm.
Biomassi püramiid – Igal troofilisel tasemel on erinev organismide biomass.
Biomolekulid on need molekulid, mida sünteesivad ainult elusorganismid.
Biootilised tegurid on sümbioos, parasitism, kisklus, herbivooria, konkurents.
Biot - savarti-laplace seadus 4. transformaator 5. soojuskiirgus
Biogeneetilised teooriad – arengu määrab ära bioloogilise küpsemise protsess.
Biogeotsönoos – elukooslus ning selle ümbritsev eluta väliskeskkond.
Bioindikaatorid on keskkonna muutustele tundlikud liigid ökosüsteemides.
Bioindikatsioon – elusorganismide abil keskkonna saastatuse määramine.
Bioloogia – 30.03.2012 Loote areng Sügoot e. Viljastatud munarakk
Biootilised tegurid – tulenevad organismide nendevaheliste suhete kooselust.
Biopolümeer - organismis moodustuv polümeer (valgud, nukleiinhapped).
Biosfääri asustustihedus on suurim ekvaatoripiirkonnas ja väheneb pooluste suunas.
Biotroof – Organismid, kes toituvad elusast orgaanilisest ainest.
Biotroof – ehk parasiit, kes toitub elusast orgaanilisest ainest.
Biotsönoloogia - teadus biotsönoosidest ja organismide kooseluvormidest.
Biotõrjes – tõhus seenhaiguste tõrjes, samas ohutu organismidele
Biodiesel - Biodiesel is much less polluting than petroleum diesel.
Bioenergia on biomassi biomassisaaduste põletamisel saadud energia.
Bioindikatsioon - keskkonnasesundi jälgimine taime- ja loomaliikide abil
Bioindikatsioon - on keskkonna seisundi hindamine indikaatorliikide abil.
Bioinformaatika – tegeleb molekulaarbioloogia arvutuslike probleemidega
Bioloogiline evolutsioon on aeglaselt toimuv protsess, mis kestab ka tänapäeval.
Bioloogiline võimendumine on teatud ainete kontsentratsiooni kasv piki toiduahelat.
Biomass - ühel troofilisel tasemel olevate organismide kogumass.
Biomassi dominandid on enamasti järve fütoplanktonile iseloomulikud liigid.
Biotehnoloogia - bioloogiliste protsesside rakendamisel põhinev tehnol.
Biograafiline romaan – romaan, mis põhineb tegelikult elanud inimese elul.
Bioindikatsioon on keskkonnaseisundi- ja olude muutumise iseloomustamine
Biolagunduvad jäätmed – anaeroobselt või aeroobselt lagundatavad jäätmed.
Bioloogia – loodusteadus eksponaat - näitusele väljapandud ese
Bioloogia õpetamisel on aluseks I ja II kooliastmes saavutatud õpitulemused.
Bioloogiline murenemine - kui taimed ajavad oma juured pragudesse, või samblad.
Bioloogiline optimum - määratakse bioressursside tehnilist tootmisvõimega.
Bioloogilised faktorid on väheolulised. Kuritegevuse põhjused on sotsiaalsed.
Biomolekul - molekul, mis moodustub organismis metabolismi käigus.
Biosfäär - Maa pinnakihtide ruumiosa, mis sisaldab elusorganisme.
Biosfäär - elukond, on Maad ümbritsev elusloodust sisaldav kiht.
Biosfääri kujunemisele on avaldanud mõju erinevatel aegadel elanud organismid.
Bioherm – organismide poolt moodustatud merepõhjakõrgendik.
Bioindikaatorid on ka õhusaaste suhtes tundlikud samblad ja samblikud.
Bioloogia – 07.02.2012 NAD – nikotiinamiidadeniindinukleotiid
Bioloogiline evolutsioon - elu areng maal liikide üksteisest põlvnemise kaudu.
Bioloogilised varad on hinnatud konservatiivsuse printsiipi silmas pidades.
Bioloogilist liiki on evolutsiooni käigus õppinud üksteisega kohastuma.
Bioloogiliste põhjustena on välja toodud erinevused ajus või närvisüsteemis.
Biomass — heat 1–6 ¢/kWh Low temp solar heat 2–25 ¢/kWh
Biootilised tegurid – eluslooduse tegurid, st organismidevahelised suhted
Bioregulatoorne - süsivesikud ja valgud kuuluvad hormoonide koostisse.
Biotehnoloogia - nim.rakendusbioloogilisi meetodeid ja protseduure,mis
Biotehnoloogiline tootmine on energiasäästlik ja jäätmevaba, tooraine on odav.
Biovälja erinevused – Hallide bioväli on vastandlik inimese bioväljale.
Biokm - s kasut-id orgaanilisi katalüsaatoreid nim. oksüd.
Bioloogiline kell - perioodiliselt toimuvad organismi talitluse rütmid.
Bioloogiline lagunemine - Selle tavalisemaks näiteks on hallitus ja mädanik.
Bioloogiline monitooring – elustiku ajalise ja ruumilise muutuse monitooring.
Biomembraanide põhilipiidid on fosfolipiidid, mis moodustavad lipiidse kaksikkihi.
Biomolekulid - orgaanilised ained tekivad ainult alusorganismidest.
Biomolekulide elutunnuseks on omandus, et neid ei moodustu väljaspool organisme.
Bioproduksioon – mingi aja jooksul kogunenud orgaanilise aine hulk.
Biosfäär on suurim ökosüsteem Maal, kogu maakera elukeskkond.
Biosfäär - seal toimub orgaanilise aine süntees ja muundumine.
Biosfääritasand - kogu planeet Maa osa, mida asustavad elusorganismid.
Biodiisel on taimeõlist esterdamise teel saadud metüülester.
Biodiisli valmistamiseks on mul vaja spetsiaalset anumat, kus seda valmistada.
Bioetyc roll - on tselluliidi seerumit või 24h tselluliidikreemi.
Biogeneetiline reegel - Ontogenees on fülogeneesi lühike ja kiire kordus.
Biojäätmeid on väga kasulik kompostiks koguda ehk komposteerida.
Bioloogia – 24.01.2012 Metabolism ehk aine- ja energiavahetus
Bioloogia – 10.04.2012 Post-embrogenees (sünnijärgne areng)
Bioloogiline evolutsioon - Elu areng esimestest elusolenditest kuni inimeseni.
Bioloogiline sidumine – taimed absorveerivad ammooniumioone juurte kaudu.
Bioloogiline vajadus on rahuldamata, siis käivitub see käitimusprogramm.
Bioloogilistest vajadustest on ainult hingamisel kultuuriga väga vähe pistmist.
Biometallidel on tähtis roll mitmetes biokeemilistes protsessides.
Biomolekulid – molekulid, mis väljaspool organismi ei moodustu.
Biotiin on enamuse mikroobide elutegevuseks vajalik vitamiin.
Bioelemendid - Elusorganismidest on leitud 92 keemilist elementi.
Biofiltratsioon on üks loomulikumaid viise lõhnade töötlemiseks.
Bioindikatsioon - keskkonna seisundi hindamine elusorganismide abil.
Bioloogiline hapnikutarve - kui veekogu üldseisundit iseloomustav parameeter.
Biomolekulid – sahhariidid, lipiidid, valgud ja nukleiinhapped.
Bioonika – bioloogia ja tehnika piirteadus, mis uurib biol.
Biootiline tegur - eluslooduse tegurid, organismide vahelised suhted.
Biosfäär - on see osa maast, kus oranismid tulenevad tegurid.
Biosfäär - on kõige kõrgem eluslooduse organiseerituse tase
Biosfäär –  Maad ümbritsev elusloodust sisaldav kiht.
Biosfääritasand - kõige kõrgem eluslooduse organiseerituse tasand.
Biotroofid – toituvad elus orgaanilisest ainest ja jagunevad:
Biotsönoos – taimede, loomade ja mikroorganismide elukooslus.
Biotõrje — bakterid takistavad kahjulike parasiitide kasvu.
Biotõrje – Taimekahjurite hävitamine teiste organismidega.
Biokeemilised settekivimid on tekkinud elusorganismide skelettidest, kodadest.
Bioloogia on paasteadus, nagu matemaatika, keemia, füüsika.
Bioloogiline evol - elu areng maal esimestest eluosolestest inimeseni
Bioloogiline toime - elektrivool lõhub normaalseid talitlusprotsesse,
Biomolekulid – organismides moodustuvad orgaanilised ühendid.
Biootiline kooslus – organismidest ja nende suhteist olenev kooslus.
Bioproduktsioon on kõrge. Meredes vastab mandrilabale ehk selfile.
Biopsühhosotsiaalne mudel – sellisena peaks noorukiea ps olema kirjeldatud.
Biosfääris on lämmastikuringe kandjaks mikroobsed protsessid.
Bioinvasioon - võõrliikide laialdane sissetung mingile alale.
Biolagunevad kilekotid on tärklisepõhistest oluliselt soodsama hinnaga.
Bioloogilised seletused - kuritegelik näotüüp, kehaehitus, pärilikkus.
Bioloogilised süsteemid on alati reguleeritud eelmiste põlvkondade poolt.
Biomassienergia - puidu või põllumajandusjääkide põletamisel.
Biooksüdatsioon on vähem intensiivne kui hingamistüüpi veistel.
Biootiline keskkond – kõik elusloodus (taimed, loomad, seened jne.)
Biosaadavus on sobiv termin lihtsamate üldistuste tegemiseks.
Biosfääri tasand - Kõige kõrgem eluslooduse organiseerituse tase.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biosünteetiline – pentoosid on nukleiinhappe ehituskompleksiks; Süsivesikute ainevahetuse vaheproduktidest algavad osade aminohapete ja lipiidide sünteesirajad; Kergesti omastatavatel süsivesikute ülekülluse korral suunatakse ülejääk lipiidide sünteesile.
Bio - füüsikalised ressursid ehk looduslik kapital.
Bioloogiline evo - seisneb taimede, loomade ja muu looduse tekkes.
Bioloogiline evolutsioon - elu areng Maal esimesest elusolesest inimeseni.
Bioloogiline oksüdatsioon on elektronide transpordiahelate (ETA) põhiaine.
Biomeditsiinis – pärmirakk pannakse tootma inimese insuliini.
Biosfäär on elu toimimisega seotud funktsionaalne sfäär.
Bioloogiline degratsioon - kui mineraalne aine ületab orgaanilist ainet.
Bioloogiline liik – bioloogilise süstemaatika tähtsaim üksus.
Bioloogiline murenemine - seotud org elutegevusega. Mullatekke protsess.
Biomolekulid on ained, mis ei moodustu väljaspool organismi.
Biomolekulid on vajalikud rakkude ja kudede ülesehitamiseks.
Bioom – sarnaste ökosüsteemide kogum üle maailma.
Bioproduktsioon – aja jooksul kogunenud orgaanilise aine hulk.
Bio - geneetilise reegli evolutsiooniline selgitus.
Bioindikatsioon – keskkonna seisundi ja olude muutumise isel.
Biolagunev kott on ikka 100% taimsetest polümeeridest koosnev.
Bioluminestsents – helendamine, organismide valgusekiirgamine.
Biomolekulid - valgud, rasvad, süsivesikud, nukleiinhapped.
Biosfäär - elu sisaldav kiht ümber maa (muld+vesi+õhk)
Biosfääriks nimetatakse Maa osa, mida asustavad organismid.
Biotehnoloogiale on lisandunud tehnilis-metemaatilised teadused.
Biogeneetiline reegel – inimene lootena kas kala või linnu moodi.
Biolagunevad aia - ja haljastusjäätmed • ohtlikud jäätmed
Bioloogilised põhjused – religioossus ei välista homoseksuaalsust.
Biometallid on organismide elutegevuses osalevad metallid.
Biomolekul - organismides ilmnevad orgaanilised ühendid.
Biotoop - biotsönoosi abiootiliste tegurite kompleks.
Bioaktiivsus - Mõju organismis toimuvatele protsessidele.
Biodiislit on võimalik ka pärisdiisliga segada. [5/11]
Biogeograafia on piiriteadus bioloogia ja geograafia vahel.
Biokatalüsaatorid - keemiline protsess ei toimu ilma valkudeta.
Biokeemilisel hüdrolüüsil on tähtis koht elusorganismide elutegevuses.
Bioloogia kt - Eluolemus ja organismide keemiline koostis.
Bioloogilised vajadused – sünnipärased, aga elu jooksul arenevad.
Biomass on ~10% eelneva troofilise taseme biomassist.
Biomeditsiin on bioloogiliste ja meditsiiniliste uuringute
Biomolekulidest on looduses kõige suuremal hulgal esindatud.
Bioom on ühe kliimavööndi ökosüsteemide kogum.
Biopolümeerid on polümeerid, mis on tekkinud looduslikult.
Bioloogia - teadus, mis uurib elu selle omaduste kaudu
Bioloogiline evolutsioon – Elu areng alates esimestest elusolestest
Biomolekulid – valgud, rasvad, suhkrud, nukleiinhapped.
Bioom - on samatüübiliste ökosüsteemide kogum.
Biosfäär - maaala kus leiame elu.: 40km /maakoor/20km
Biosfäär - Maad ümbritsev elusloodust sisaldav kiht.
Bioaktiivsed ained on ka antibiootikumid ja paljud mürkained.
Biodiisli omadused on väga sarnased koventsionaalse diisliga.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Bioevolutsioon - elu ajalooline areng liikide üksteisest põlvnemise kaudu Erinevad evolutsioonid : Sotsiaalne evolutsioon- Inimühiskonna, tema kultuuride, riikide, tehnoloogiate jne. ajalooline areng Keemiline evolutsioon – Tänu sellele sai tekkida elu
Biogaas - tood.Tln.Pääsküla suletud prügimäel.
Bioindikaatorid - väljendavad keskkonnas toimuvaid muutusi
Bioloogia - eluteadus, mis uurib elu ja elu avaldusi.
Bioloogiline tort - põhineb bioloogiliste teaduste jaotusel.
Bioloogiliste vanematega on sarnasused tugevamad kui lapsendajatega.
Biomass on ligikaudu 10% eelmise taseme biomassist.
Biomolekulid on valgud. Ensüümid katalüüsivad valke.
Biosfäär — kogu maad ümbritsev elu sisaldav kiht.
Biotsönoos – sama elupaiga taime – ja loomakooslus
Biogaasi kütteväärtus on võrreldav maagaasi kütteväärtusega.
Bioloogiline süsinikuringe on seotud ka hapnikuringe ning veeringega.
Biomass - mingil alal elavate organismide kogumass
Biopolümeerid - polüsahhariidid, valgud, nukleiinhapped
Biosfääri eksisteerimine on mõeldamatu fotosünteesiprotsessideta.
Biotõrje – bakterid, seened, feromoonpüünised -
Bioakumulatsioon – kahjulike ainete kogunemine organismi
Biokatalüüs on üldisema katalüüsinähtuse alaliik.
Biokile – õhuke kiht, mis koosneb bakteritest.
Biokütuse saamiseks on vaja taimi millest biomass valmistada.
Bioloogia - teadus, mis uurib elu kõiki ilminguid.
Bioloogiline areng on sõltumatu protsess, toimub niikuinii.
Bioloogiline degradatsioon – mulla bioloogilise aktiivsuse langus.
Bioloogiline evolutsioon – Organismi elukoeskkonnaga sobitumine.
Bioloogiline surm – ajusurm! Keha jahtub, lihaskangestus.
Biomass on alati suurem näitaja kui produksioon.
Bioom on eritüübiliste ökosüsteemide kogum.
Biopolümeer – Eluorganismides tekkivad polümeerid.
Biosfäär – Kõige suurel ökoloogiline süsteem.
Biokile - bakterite mass, mis puhastavad reovett
Bioloogia - Teadus, mis uurib kõiki eluilminguid.
Bioloogia on teoreetiline ning rakenduslik teadus.
Bioloogiline vanem on lapse kas sigitanud või sünnitanud.
Biomassi püramiid on üks ökoloogilistest püramiididest.
Biopolümeerid – moodustuvad ainult elusorganismides.
Biosfäär – maaosa mida asustavad elusorganismid
Biosfäärikaitsealal on tavaliselt üks või mitu reservaati.
Biosünteetiline - lähteaineks teiste ainete sünteesil.
Biotroofid - toituvad elusast orgaanilisest ainest.
Bioloogia – 06.03.2012 Keharakkude moodustumine
Bioloogiline murenemine on eriti oluline mullatekke protsessis.
Biomassi energia – ammu kasutuses, osatähtsus väike.
Bioota - elustik; mingi ala organismide kogum.
Biosaadavus – verre jõudva ravimi suhteline hulk
Biosfäär - kogu Maad ümbritsev eluslooduse kiht
Biograafilised tõendid - uuritakse paikkondi,kus on esinenud.
Biomass - Biotsünoosi isendite elusaine hulk.
Biotõrje - kahjurite tõrjumine bakterite abil.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biokeemiline oksüdatsioon - aluseks raku ainevahetusele, ensüümreaktsioon, kulgeb madalal temperatuuril; Metallide tootmine maakidest; Keemiatööstuse põhiprotsessid, keemilised vooluallikad; Metallide korrosioon ja selle vastu võitlemine ja veel palju muud.
Bioloogiline evolutsioon on põhiliselt adaptiivse iseloomuga.
Bioom - on ühe taimekattevööndi elustik.
Biootilised tegurid – organismide vastastikused suhted.
Biosfäär on kõrgeim elu organiseerituse tase.
Biosfäär - Maa sfäär, kus elavad organismid.
Biodiisel on keskkonnasõbralik mootorikütus.
Biokahjustajd on mikroseened, putukad, närilised.
Biomassist – ökoloogilise püramiidi reegel.
Biomeetriliste meetoditega on võimalik selgitada populatsiooni
Biootiline keskkond – elusloodus, mis org. Ümbritseb.
Bioremediatsioonis – aitab lagundada ohtlikke aineid.
Biosfäär - Maad ümbritsev elu sisaldav kiht.
Biosfäär – organismide poolt asustatud ala.
Biotehnoloogia on põllumajandust intensiivistanud.
Biojäätmete kogumiseks on hea kasutada biolagunevaid kotte
Bioloogia - LIIGIUURINGUD, KOOSLUSED, SEOSED.
Bioloogia on teadus, mis uurib elusorganisme.
Bioloogiline kude on väga erinevate omadustega aine.
Bioloogiline küpsus - kui seemned on muutunud pruuniks.
Bioloogiline vara on loomne või taimne elusorganism.
Bioreaktor - seade kus baktereid kasvatatakse.
Biosfäär - kõik organismid, kes elavad Maal
Biosüstemaatika on teadus organismide elurikkusest.
Bioloogia – Organismide kooseksisteerimine
Bioloogia - teadus mis rrub kõiki ilminguid
Bioloogia kt - kõrgem närvitalitlus kordamine
Biomass on ~10% eelneva taseme biomassist.
Biootilised tegurid - tulenevad organismide kooselust.
Biopolümeer - organismides moodustuv polümeer
Biosfäär –  kõige suurem ökosüsteem
Biosfäär on kõige kõrgem eluslooduse tase
Biosünteesi vaheühenditeks on fosfatiidhape ja diglütseriid.
Biotsönoos - kõik biootilised tegurid kokku.
Biodiesel - intel.com/standards_e/haupt.htm
Biometanool – biomassist toodetud metanool;
Biobarjäärid - nahk, limaskestad, membraanid.
Biokütus – sõnnik, põhk jm jäätmed.
Biokütused – sõnnik, põhk jm jäätmed.
Biolagunduvus - Valmistis on 90-100 % lagunev.
Biomo - lekulide ehitus ja ülesanded.
Biootilissed tegurid ehk organismide vahelised suhted
Biopolümeerid - leidub elusorganismides, mitu,
Bioenergial on palju eeliseid, sest see on:
Bioflavonoidid on looduslikud antioksüdandid.
Biogeokeemiat – kestva iseloomuga muutused.
Biokile - mikroorganismid on kinnitunud
Biokütused on parema keskkonna hüvanguks.
Biomolekulid - valgud, lipiidid, sahhariidid
Biootilised tegurid ehk organismidevahelised suhted
Biootilised tegurid - avalduvad teiste org. mõjus.
Bioplast – laguneb looduses kiiremini.
Bioregulatoorne - kuuluvad hormoonide koostisse
Biosfäär – kõige suurem ökosüsteem.
Bio - ja ökosüsteemid on avatud.
Bioaktiivsed ained - ensüüm, vitamiin, hormoon.
Bioloogia –  teadus, mis uurib elu
Bioloogia – teadus, mis tegeleb eluga.
Bioloogiline surm on tagasipöördumatu seisund.
Biomass - mükoproteiinid e seenevalk.
Biopolümeeril on ruumiline primaarstruktuur.
Bioshop e - pood, http://www.bioshop.ee/
Bio4you e - pood, http://www.bio4you.eu
Biodoos on ekvivalentne kiiritusdoos.
Biogeenid on põhilisteks toitaineteks.
Biokütused on üks taastuvenergia vorme.
Bioloogiline isolatsioon – tekib küllaltki järsku.
Biosüsteemis on levinud nn α-aminohapped.
Biotroof - Toituvad elusatest kudedest
Biodiisel on keskkonnasõbralik kütus
Biosfäär – organismid elavad selles
Bio – pneumaatiline õhustus.
Biogeotsönoos – ökotoop + biotsönoos.
Biokeemiline tõke - erinev hormonaaltasakaal.
Bioloogia - Kordamine Kontrolltööks
Biosfäär – globaalne ökosüsteem.
Biovõim - seotud inimeste kehadega.
Biometallidega varustamisel on toidul esmane tähtsus.
Biomolekul - orgaanilise aine molekul
Biosünteesidest on need matriitsünteesid.
Bioaktiivsus - bioloogiliselt aktiivne
Bioloogia – Viljastumine ja areng
Bioloogiline roll on peamiselt struktuurne.
Bioloogiline surm - Elustamine on võimatu.
Bioloogilisse liiki – homo sapiens sapiens.
Biopoümeere - nukleiinhapped, valgud.
Biotiigid - looduses avatud tiigid.
Bioloogiline isolatsioon - ehk ristumisbarjäär.
Bionominal name - Cypripedium pubescens.
Biosfäär - Ökosüsteemne tasand.
Biosfäär - taimed, hüdrosfäär.
Biosfäär on suurim ökosüsteem.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biokütus on bioloogilist päritolu ja organismide elutegevuse tagajärjel ning taastuvuse piires otseselt kütusena kasutatav, kütuseks töödeldud (vääristatud), või varem kasutuses olnud tahke, vedel või gaasiline aine.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biosfäär - Maa funtsionaalne sfäär, mis koosneb Maa sfääride neist osadekst, kus elavad organismid, kus toimub orgaanilise aine süntees ja muundumine ning kus orgaanilised ained mõjutavad kivimeid, mulda, vett ja õhku.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Biosfäär - elusorganismide toime sfäär (kogu hüdrosfäär, osa lito- ja atmosfäärist) Biosfääris kulgevad elementide ja liitainete ringlusprotsessid (tavaliselt eristatakse O, C, N, P ja H2O-ringet; tegelikult ringe palju laiem - vaid inimeluga võrreldes aeglane) Ohtlik on “pihustumine”  väljumine praktilise kasutuse sfäärist: eriti Sn, Ag, Au, Pt ja plaatinametallid, U, kütused
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biokeemilised protsessid – aeroobsed ( vees on lahustunud hapnikku), hapnikuvabad ( vees ei ole lahustunud, kuid on keemiliselt seotud hapnikku), Anaeroobsed ( vees ei ole lahustunud ega seotud hapnikku)
Vote UP
-2
Vote DOWN
Biosfäär - kogu maa sfäär,kus võib leiduda elusorganisme või jäänuseidbiotoop-biotsönoosi abiootiliste tegurite kompleksbiotsönoos- kooslus,ühesuguste keskkonnatingimustega ala elavate organismide kogumdegradatsioon-mulla viljakuse vähenemine orgaanilise ja mineraalosa muundumise jua mõningate ainete eemaldumise tagajärjeldemökoloogia-uurib organismide populatsioone ja
Vote UP
-1
Vote DOWN
Bioonika - bioloogia ja tehnika piiriteadus, mis uurib ja modelleerib bioloogilisi struktuure ja protsesse eesmärgiga leida uusi ja paremaid tehnoloogilisi lahendusi.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biotiigi puhastamine on keeruline ja aeganõudev ning seda tehakse suurte seadmetega (ekskavaatorid). Pärast seda on biotiik rivist väljas u 2 a, et taastumine võtab aega.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biosfäär - Maa sfääriline kest, mille koostis, struktuur ja energeetiline seisund on valdavalt möödunud aegne ja nüüdisaegsete organismide tagajärg.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biokütuse saamiseks on vaja taimi millest biomass valmistada, aga biomassi saab toota ka kõrtest, aganatest, sõnnikust, toidujääkidest ja paljust muust.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biokahjustuse puhul on elusorganismid oma elutegevuse või kohalolekuga kutsunud esile inimtekkelise päritoluga objektide omaduste ebasoovitavaid muutusi.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biosfäär on maa elu keskkond, on elusorganisme sisaldav sfäär, planeedil Maa. Ta hõlmab nii atmosfääri, hüdrosfääri kui ka litosfääri.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Bioloogilised membraanid on poolläbilaskvad, siis osmoos on oluline protsess, mis mõjutab vee liikumist intra- ja ekstratsellulaarse vedelikuruumi vahel.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biotroofid on seened, kes suudavad hankida orgaanilis ühendeid organismide elsuatest rakkudest. Nad on kas sümbiondid või parasiidid.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biojäätmed on jäätmed, mis orgaanilise biolaguneva aine suure sisalduse tõttu on eriti sobivad materjali ümbertöötamiseks.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Bioressursid ehk taimed, loomad putukad(mesilased), kalad jt elusorganismid, mis omavad põllumajanduslikku tähtsust.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biotiigid on lihtsa konstruktsiooniga, neid on lihtne hooldada ja nad olid väga levinud minevikus.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biovampirismi sündroome on tavaliselt väga kerge eristada, kuid neid võib ka segi ajada mingi haigusega.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biopsühhosotsiaalne teooria - miks just sel ajal, sel inimesel, just see häire: 1) Bioloogilised põhjused.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biotoime seisukohalt on leelismetallidest olulisemad naatrium ja kaalium, mida käsitletakse allpool.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Bioloogia uurimisobjektideks on biomolekulid, rakud, organismid, populatsioonid, liigid ja ökosüsteemid.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Bioloogilised erinevused on tühised, soolised erinevused on marginaalsed, kõik soorollid on õpitud.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Biosfäär – Biosfäär on see osa Maast, kus organismid elada saavad (s.t. bioloogiliselt sobiv muld, õhk, vesi). Biosfäär või ökosfäär sulanduvad märkamatult (terava piirita) litosfääri (kaljud, setted, Maa pealiskord jne.), hüdrosfääri ja atmosfääri.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biojäätmed - Aia-ja haljastusjäätmed, toidu- ja köögijäätmed.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biobolümeer –  kõrgmol. ühend, mis koosneb molekulidest.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Bio - puuvill on testitud kahjulike ainete suhtes.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Biograafia - GALILEO GALILEI 1564-1642
Vote UP
-2
Vote DOWN
Bioloogilised barjäärid - hematoentsefaalbarjäär, - platsentaarbarjäär, - barjäär vere ja testiste vahel, - barjäär vere ja silma vahel.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Bioloogiline meetod ehk füsioloogiline meetod eeldab menstruaaltsükli täpset tundmist.
Vote UP
-3
Vote DOWN
Biovoolud on nõrgad, neid on võimalik tugevdada ja üles võimendada.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun