Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse Registreeri konto
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Ainevahetus – rasvaühendite talletamine, kasutamine energa saamiseks, lipoproteiinide ja kolesterooli süntees; valkude ainevahetus – aminohapete deaminatsioon ja ümbertöötamine energiaks, vereplasma valkude süntees; ravimite ja hormoonide töötlemine ja detoksikatsioon; bilirubiini väljutamine organismist; fagotsütoos – vanade vererakkude ja bakterite hävitamine; D vitamiini aktivatsioon.
Ainevahetuse põhikäive - energiahulk, mida organism vajab eluliselt tähtsate füsioloogiliste funktsioonide toimimiseks täielikus puhkeseisundis, lamamisasendis, tühja kõhuga, normaalse kehatemperatuuri juures ning ümbritseva ruumi temperatuuril 18-20°C. Põhikäibe suurus sõltub isiku soost, vanusest, kehamassist, pikkusest ja sisesekretoorsete näärmete talitlusest.
Ainevahetuse põhikäibeks nim. energiakulu, mida registreeritakse tühja kõhuga organismil täieliku jõudeoleku korral, ruumi temperatuuril 20-22oC. Mainitud tingimustel on täiskasvanud inimese energia kulu keskmiselt 1 kcal 1 kg kehakaalu kohta ühes tunnis (järelikult 70 kg kaaluga inimesel on põhiainevahetus keskmiselt 1680 kcal ööpäevas). Põhiainevahetus sõltub ka soost ja vanusest.

Ainevahetus on kahe vastandliku suunaga üldise protsessi dünaamilise tasakaalu seisund.Neid protsesse nimetatakse assimilatsiooniks ja dissimilatsiooniks.
Ainevahetus on protsesside kompleks,milles organism võtab väliskeskonnast aineid, kasutab neid oma elutegevuses ja eritab jäägid väliskeskkonda.Sünteesireaktsioonideks on vaja ainet,energiat ja ensüüme, et moodustada organismile vajalikke ja omaseid ühendeid(sahhariide,lipiide,valke)Vitamiinid osalevad koos ensüümidega ainevahetuses.
Ainevahetuse mass - , W – eluskaal , Netobaasainevahetus sõltub : organismi vanus ( aretustase mõjutab omakorda) , sugupoolest ( meestel ainevahetus 15% suurem), välistemperatuur ( kriitiline temperatuur, efektiivne kriitiline temperatuur – tase, kus loom ei saa söönuks, külmub ära), proteiini elatustarve= endogeensete kadudega.

Ainevahetus – sellega tegelevad peamiselt seede-, hingamis- ja erituselundid; toitumine: taimede söömine närides, neelates; lihasöömine (laiemas mõttes): küttimine, filtreerimine, vereimemine, parasiitlus; detriidi söömine; osmootne toitumine (nt sooleparasiitidel); sümbiontide kasutamine
Ainevahetuseks - Häireteta lihastööks Luukoe vajalikuks tiheduseks -Vere hüübimiseks -Geneetilise materjali sünteesiks ja avaldumiseks -Närviimpulsside tekkeks ja edasikandeks -Rakkude pinnalaengu kujunemiseks -Biovedelike pH regulatsiooniks -Organismi kohanemiseks külmaga
Ainevahetuse olemus - Jaguneb assimilatsiooniks - organismi viidud ainete ümbertöötlemine, omastamine ja ülesehitusprotsess ning dissimilatsiooniks - erinevate ainete lõhustamine ( et uuendada rakke, kudesid, saada energiat) ning laguproduktide eemaldamine organismist.

Ainevahetuse üldtüübilt on heterotroofid kas: 27.1. Kemoorganotroofid (saporotroofid e. biotroofid), kes saavad energiat valmis orgaanilisest ainest või; 27.2. Fotoorganotroofid, kes saavad energiat Päikese valguskiirgusest ja süsiniku kehavälisest orgaanilisest ainest.
Ainevahetus e. metabolism kui organismi elutegevuse tähtsaim alus: AV on biokeemiliste protsesside kompleks, mille kaudu organism on seoses ümbritseva keskkonnaga ning mis võimaldab tema kasvamist, säilimist, uuenemist ja paljunemist.
Ainevahetuse üldtüübil on heterotroofid kemo- või fotoorganotroofid (saavad energiat vastavalt kas valmis orgaanilisest ainest või Päikese valguse kiirgusest). Heterotroofid on loomad, seened, parasiittaimed ja valdav enamik baktereid.

Ainevahetus on väga kiire, tema pinna ja mahu suhe on oluliselt esimese kasuks. See võimaldab mikroobidele parema kontakti toitainetega, mis omakorda kindlustab nende kiirema paljunemise ja kasvu.
Ainevahetuse regulatsioon on suunatud organismi sisekeskonna stabiilsuse säilitamisele.Seda on pidevalt muutuvates oludes võimalik saavutada üksnes ainevahetusprotsesside täpse ja tundliku reguleerimise teel.
Ainevahetuse lisakäive - energiahulk, mis sõltub kehalisest aktiivsusest ning seedimisele kuluvast energiast (10%). 60-70 % põhiainevahetus, 25-35% töö ja liikumine 5-10 % seedimine.

Ainevahetus - biokeemiliste reaktsioonide kompleks, mille kaudu organism on seotud väliskeskkonnaga ja mis võimaldab tal kasvada ja areneda (kõik protsessid).
Ainevahetus – protsesside kompleks, milles organism võtab väliskeskkonnast aineid, kasutab neid oma elutegevuses ja eritab jäägid taas väliskeskkonda
Ainevahetuseks nimetatakse kõiki organismis toimuvaid keemilisi muutusi, mille kaudu on organism seotud keskkonnaga ja mis võimaldavad tema elutegevust.

Ainevahetus on kiirenenud, tekib rohkem soojust, mida antakse ka rohkem ära, sellest tulenevalt on nendel haigetel nahk pidevalt niiske ja roosakas.
Ainevahetus – toitumine+jääkide eraldamine Kiirus:väike mass->kiire|kõrge temp->kiire|vana->aeglane rohkem toitu->kiire|vedelam toit->kiire
Ainevahetuslik – vesi, süsihappegaas (rasvade lagundamine); kaitsev – elundite ümber, kitseb mahajahtumise ja vähesel määral kiirguse eest;

Ainevahetus – kõik organismis toimuvad keemilised muutused, mille kaudu organism on seotud keskkonnaga ja mis võimaldavad tema elutegevust.
Ainevahetuslik podagra on üldise ainevahetushäire üks avaldus, teised on ülekaalulisus, suhkrutõbi, vererasvade suur sisaldus ja kõrgvererõhutõbi.
Ainevahetus – reaktsioonide kogum, mis seob organismi väliskeskkonnaga ja võimaldab organismi enda eksisteerimist muutuvates tingimustes

Ainevahetuse põhiprotsessid - organellide arv suureneb, toimub ATP süntees, tsentrioolide kahestumine, suurenevad raku mõõtmed, DNA kahekordistub.
Ainevahetushaigused - magneesiumi puudus karjamaale laskmisel värske rohu puhul, vältimiseks kõrge magneesiumisisaldusega mineraalidesegu
Ainevahetussaadusi e. metaboliite.Üks tuntumaid metaboliite on penitsiliin – antibiootikum, mis pärsib bakterite rakukesta sünteesi.

Ainevahetus on vajalike ainete saamine ümbritsevast keskkonnast ja elutegevuse jääkide eritamine ümbritsevasse keskkonda.
Ainevahetuse üldtüübilt on autodroofid kas kemo- või fotolidroofid st. saavad energiat kas mineraalühenditest või päikesekiirgusest.
Ainevahetus – 2 vastandlikku külge: a) assimilatsioon – ainete süntees b) dissimilatsioon – ainete lagunemine.

Ainevahetus - kõik organismis toimuvad keemilised muundumised, mille kaudu on organism seotud ümbritseva keskkonnaga
Ainevahetuseks on hädavajalik. Eriomadused: • üks vitamiin võib organismis üheaegselt täita mitut eri funktsiooni.
Ainevahetuse põhikäive on energiahulk, mida inimese organism vajab elutegevuse alalhoidmiseks täielikus puhkeseisundis.

Ainevahetuslik funktsioon - -- Metaboolse vee teke - lipiidide lõplikul lõhustumisel moodustuvad vesi ja süsihappegaas.
Ainevahetus –  organismi lagundamis­ ja sünteesimisprotsessid moodustavad tema ainevahetuse. 
Ainevahetus ehk METABOLISM JA FOTOSÜNTEES Ainevahetus jaguneb assimilatsiooniks ja dissimilatsiooniks.

Ainevahetus on aeglane. Bakterid saavad spooride kujul täiendava vee ja toitaineteta elada aastasadu.
Ainevahetus - toitainete omastamine keskkonnast, selle kehaomaseks muutmine ja jääkainete eritamine.
Ainevahetusele on viljakas eas naised meestest paremini kaitstud südame- veresoonkonna haiguste eest.

Ainevahetus - kindlustab püsiva sisekeskkonna ja tagab ka teatud sõltumatuse väliskeskkonnast.
Ainevahetushäire – kui Hydrocortisonum kasutatakse rohkem (Hydrocortison dak), kui 100g nädalas.
Ainevahetuslike protsessidega e. metabolismiga.) 5. Kõikidele elusorganismidele on iseloomulik paljunemine.

Ainevahetus on kahe vastandliku suunaga üldise protsessi dünaamilise tasakaalu seisund.
Ainevahetus - Autotroofid, Heterotroofid Autotroofid Heterotroofid tüüp. heterotroofid
Ainevahetuse jääkproduktid on toksilised. Peale kalendaarse aja on ka optimaalne aeg päeva jooksul.

Ainevahetus e. metabolism. Metabolismi moodustab metaboolsete radade võrgustik.
Ainevahetus – sellega tegelevad peamiselt seede-, hingamis- ja erituselundid.
Ainevahetusele – ta pärsib glükoosi transporti perifeersete kudede rakkudesse.

Ainevahetuse tüüp on sarnaselt kehaehituse tüübiga geneetiliselt programmeeritud.
Ainevahetus on protsess, mille kaudu on organism seotud väliskeskkonnaga.
Ainevahetus - koosneb orgamismis toimuvatest keemilistest reaktsioonidest.

Ainevahetuse regulatsioon on suunatud organismi sisekeskonna stabiilsuse säilitamisele.
Ainevahetus – organismi kõik lagundamis- ja sünteesiprotsessid kokku.
Ainevahetuslik funktsioon - (vee teke) 1kg rasva annab 1,1kg vett nt kaamel koiliblikas

Ainevahetuse lisakäive on energia hulk, mida inimene kulutab üle põhiainevahetuse
Ainevahetustee on häiritud, saab mõnikord valida teisitimuundatava ravimi
Ainevahetus – organismis toimuvad lagundamis- ja sünteesiprotsessid.

Ainevahetuses osalemine – nt mõlemapoolne gaasivahetus, tahkete ainete vahetus.
Ainevahetuseks nimetatakse kõiki organismis toimuvaid keemilisi muutusi
Ainevahetuslik - ainevahetuselahusti- rasvlahustuvaid vitamiine lahustab

Ainevahetuse roll on organismis elunditel - soolestik, peensool peamiselt
Ainevahetus e. metabolism kui organismi elutegevuse tähtsaim alus.
Ainevahetus – Toitumine ja jääkaineid et saada energiat.

Ainevahetus - kõik organismis toimuvad keemilised muutused.
Ainevahetuselt on taimed autotroofsed ja loomad heterotroofsed.

Ainevahetus on aeglustunud, rasvkude võib olla ka liialt.
Ainevahetuslik funktsioon – taim vabaneb nende abil jääkainetes.
Ainevahetus - ja toitumishäired Sage Hüponatreemia.

Ainevahetus on vajalik kehatemperatuuri hoidmiseks.
Ainevahetuse üldtüübilt on nad kas kemo- või fotoorgandroofsed

Ainevahetuslik funktsioon - lipiididest toodetakse vett.
Ainevahetus - ja elutegevusprotsessides.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun