Sõnu seletav sõnaraamat

Tallinna vanalinna ehk Toompead ja all-linna kaitsevast kivist ringmüürist3 kui olemasolevast objektist pärinevad esimesed ürikulised andmed aastatest 1265 ja 1310.4 Kindlustuste ehitamist joonele, kus see linnamüürina tänaseni säilinud on, alustati 1310. Aastatel, hiljem kindlustusi pidevalt täiendati, tugevdati ja uuendati. Linnamüür kujunes lõplikult välja kolme sajandi jooksul, linnamüüri enamikud osad valmisid 16. Sajandi keskpaigaks.
Tsikuraadid – suured astmelised tornid, mille ülemisel tasandil asus tempel jumalakujuga • Tempel – pühamu, kogu elu keskus, töökojad, laod ja bürooruumid raamatute kirjutamiseks • Linnakindlused – paks ja lai seest õõnes müür, vahitornid iga 50m tagant ja mitu väravat • Lossid – mitu suurt siseõue ja palju väikesi, mille kaudu pääses valgus siseruumidesse • Kaared ja võlvid – kumerad tellisest laotud laed.
Tiheasustusala - linna ja alevi piiridesse jääva territooriumi ning aleviku ja küla selgelt piiritletavat kompaktse hoonestusega olemasoleva või planeeritava territooriumi osa. Maa alad, mille kohta on koostatud linnade ja alevite generaalplaanid, detailplaneerimise projektid, ettevõtete gruppide generaalplaani skeemid, maa-asulate planeerimise ja hoonestamise projektid ning muud planeerimisprojektid, mida ei ole kehtetuks tunnistatud.

Trepi - ja aatriumipiirete kujunduses on kasutatud volüümikaid balustreid, lagedel stukkdekoori, seintel ripuvad vene kunstnike mere- ja sõjateemaliste maalide koopiaid, kõrgetel postamentidel seisavad admiralide büstid; ampiirvormides mööblil on punane sametpolster, Moskvast kohale toodud malmvalulühtrid ja tümoopeeglid täiendavad pidulikult hoone interjööri.
Tallinna toomkirik ehk Tallinna Neitsi Maarja Piiskoplik Toomkirik on pühakoda Tallinnas. XIII sajandi lõpul valminud suurejoonelise kolmelöövilise kodakiriku süsteemis hoone ehitati tänaseni säilinud basilikaalseks kirikuks XV sajandi keskpaiku. Ta on Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peakirik Eestis ja seda kasutab Tallinna Püha Neitsi Maarja Piiskoplik Toomkogudus.
Trivium – kolm teed iseloomulikud baroksele linnaplaneeringule alates 16. sajandist Piazza obliqua – ovaalne väljakuosa Piazza retta – trapetsiaalne väljakuosa • corps-de-logis ehk kolmeosaline U kujuline põhiplaan, millest keskosa kõrgem ja külgmised osad madalamad paviljonilaadsed • Oktagoon ja kaskaad

Territoriaalne planeerimine – käsitleb kõiki teemasid korraga ja ühe tervikuna mingil haldusüksusel või muud moodi piiritletud territooriumil (nt Noarootsi valla üld-planeering, Supilinna üldplaneering). Tegeleb looduse ja antropogeense keskkonna säilitamise või muudatuste planeerimisega
Tugevdamisest rauaga on andmeid aastast 1832. Joseph Monier 1867. Aastal täiustas raudbetoonist lillepotte ning 1877. Aastal raudebtoonist sambaid ja talasid. 1970. Aastatel sai raudbetoon kasutusküpseks, kui Ward ja Hyatt hakkasid analüüsima betooni ja raua eeliseid kooskasutamisel.
Toompea on nime saanud Toomkiriku järgi (1486). Varaseimad säilinud ürikud mainivad piirkonda lihtsalt mäena (1327 ladina mons, 1372 saksa bergh). Eesti rahvaluule tunneb Toompead Kalevi kalmuna, mille on kokku kandnud tema lesk Linda.

Talki arvates on põhjused nagu „hipodroom tehakse Saku valda“, „maa on erakätes“ või „korraldati ju arhitektuurivõistlus ja investeeriti palju raha projekteerimisse“ mõttetud ja tuleks arutelust kõrvale jätta.
Tagasihoidlik hoone on ilmselt 1934.-35. a. projekteeritud Haapsalu pritsimaja, mis valmis aastal 1937. Oma tööde loetelus A. Kotli tuletõrjehoonet ei maini, kuid ehitis on talle atribueeritav ajalehtede alusel.
Tiheasustusala - linna ja alevi piiridesse jääva territooriumi ning aleviku ja küla selgelt piiritletavat kompaktse hoonestusega olemasoleva või planeeritava territooriumi osa. Jah, saab küll.

Tubade lahendus on veel praegugi eeskujulik: alumisel korrusel üksteise poole avanevate ridadena peremehe töötuba, elutuba ja söögituba, kust oli ühendus köögiga.
Teisalt on see aga aluseks maakonna linnade ja valdade üldplaneeringutele, millega määratakse juba konkreetsemalt erinevate maa-alade kasutusvõimalused.
Tsentraalehitis – keskse püstteljega sümmeetriline ringi-, ellipsi- või korrapärase hulknurga kujulise phiplaaniga hoone, mida tavaliselt katab kuppel.

Trafod on muutunud järjest väiksemateks ja kergemateks ja on valgustitesse juba sisse ehitatud või siis eraldi seinale ja lagedele kinnitatud.
Teisalt on ÜP aga ise aluseks detailplaneeringutele ja projekteerimistingimustele , mille põhjal toimub juba konkreetsete ehitiste kavandamine.
Talki väitel on Maniski avalikul arutelul öelnud, et põhjus juht- ja sihtotstarbe muutmiseks on vaid soov ehituskrundid edasi müüa (Talk 2011).

Talvepalee - hoone on suurepärane näide vene barokkarhitektuurist ja osa Peterburi kesklinnas asuvast Paleeväljaku arhitektuuriansamblist.
Tornikelladest on üks valatud Peterburis 1824, teine 1857. 1992 sai kirik tagasi algsed värvid - rootsipunane ja ookerkollane.
Tupp - ja kroonlehti tavaliselt 5. Kroonlehed valged, harvem roosad või punased, kuid sortidel sageli erksamad.

Tallinna hipodroomi ehk Paldiski maantee 50 kinnistu ja lähiala detailplaneering Ruumiline planeerimine I osa ülesanne nr 1
Tähtsamateks tunnusteks on rangemad ja lihtsamad vormid kusjuures pööratakse tähelepanu fassaadi monumentaalsusele ja ilule.
Teravkaarne peaportaal on kaheastmeline, sirge talumiga ja palestike ning arhivoldi osas ühtse ümarturbaga profileeritud.

Tooli põhi on ümar kumera servaga, toolileen ovaalne või kilbikujuline, harvemini nelinurkne.
Tammekannu villa on Aalto funktsionalismiperioodi varasemaid eramuid ja ainuke tema hoone Eestis.
Toomkirik – peakirik, piiskopikirik mille juures asus toomkapiteel (vaimulike nõukogu)

Tähtsaim keskus – Babüloni linn • Ehitusmaterjalid: päikese käes kuivatatud savitellised
Tagasihoidlik 8 - tahuline torn, mille otsas ilutseb 6,5 tonnine tornikiiver kullatud ristiga.
Templi skeem on järgmine: sfinkside allee–püloon–sammasõu–sammassaal–väiksemad

Toompea loss ehk Väike linnus Väike linnus ehitati endise eestlaste linnuse asemele.
Tählepanuväärne on see, et 20. saj alguses oli hoones juba veevärk ning elektrivalgus.
Tiheasula loodusalad on oluline bioloogilise ainese tootja ja jääkainete lagundaja.

Tuulepark on nüüdseks saanud tegutsemisloa kui tuulikud veel ei tööta.
Teedevõrk on sageli diferentseeritud ja eri liiklusvahendid eraldatud.
Tulbad on kujundatud pseudogooti motiividega petikute ja viiludega.

Taaselustatud on palju stiile hilisematel perioodidel neo- vormide kaudu.
Tahkude eelis on see, et see on kiirem kui teised võimalikud lahendused.
Tuuleenergia rakendamine on üks olulisemaid võetud kohustuse täitmise võimalusi.

Tallinna nikerduskunstis on Ackermanni tööd klassikalise baroki heaks näiteks.
Templite puhul on väga palju arvestatud sümmeetriat ja proportsioone.
Tehislikud värvained on orgaanilised ained, mida saadakse kivisöe tõrvast.

Tänavageomeetria on sageli vabam kui tiheasustusega asulates.
Tee põhifunktsiooniks on tagada efektiivne ja ohutu transport.
Tuulegeneraatorid on üks moodustest energia tootmiseks.

Toodetud esemed on jäänud siiani luksusesemeteks.

Tuulepark - sai-tegutsemisloa.d?id=64030497

Tasasel maa - alal ja suhteliselt väikse.
Term – antiikaja kümblusasutus

Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõisteKirjelduse muutmiseks pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

Pole kasutajat?

Tee tasuta konto


30 päevane VIP +50% ROHKEM

Telli VIP ja ole 30+14 päeva mureta

5.85€

3.9€

Oled juba kasutaja? Logi sisse

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

Pole kasutajat?

Tee tasuta konto