Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Tasandi võrrandid – Kolmemõõtmelises eukleidililses ruumis R3 on tasandi võrrand viidav alati kujule ax+ by+ cz+ d =0, kus D= - Ax0- By0 – Cz0 87.Tasandi riht- Riht on eukleidilises ja afiinses geomeetrias tasandite paralleelsust iseloomustav mõiste: kahel tasandil on sama riht, kui nad on paralleelsed 88.Normaalvektor - Tasandi võrrand on normaalvektori abil esitatav r⃗ −⃗ r0 kujul, ⃗n ∙¿ )=0, kus on tasandil asetseva punkti kohavektor.
Tasandi asend on ruumis määratud järgmiste geomeetriliste elementide kaudu: 1) kolm punkti, mis ei asetse ühel sirgel 2) sirge ja väljaspool seda asetsev punkt 3) kaks lõikuvat sirget 4) kaks paralleelset sirget 5) mistahes tasandiline kujund, näiteks hulknurk või ring Jäljeks nimetatakse seda sirget, mida mööda antud tasand lõikab ekraani (sele 18). Tasandi jälgede ühispunkti telgedel nimetatakse tasandite telgpunktideks.
Tasandid ristuvad - kui tasandite vaheline nurk on 90*. TASANDID VÕIB OLLA MÄÄRATUD KUI: a)3 mitte phel sirgel asetseva punktiga b)sirge ja väljaspool sirget asetseva punktiga c)kahe lõikuva sirgega d)kahe paralleelse sirgega
Tasandi normaal on sirge, mis on risti iga sirgega sellel tasandil, sealhulgas ka tasandi nivoosirgetega. Normaali n tunnus kaksvaatel: n’ risti p ja h’ n’’ risti e ja f’’ Sirgjoon ja tasand on teineteisega risti, kui sirgjoone pealtvaade on risti tasandi horisontaali pealtvaatega ning sirgjoone eestvaade on risti tasandi frontaali eestvaatega; seejuures sirgjoone projektsioonid ei tohi olla risti x-teljega.
Tasandil xy - teljestikus antud sirge s t˜usunurgaks o o o α nimetatakse selle sirge ja x - telje positiivse suuna vahelist nurka, mille v¨¨rtus aa radiaanides j¨¨b pooll˜igule [0, π). T˜usva sirge korral α ∈ (0, π ) ja langeva aa o o 2 sirge korral α ∈ ( π , π) (vt joonis 3.1). 2 Sirge s t˜usuks p nimetatakse tema t˜usunurga tangensit, st p = tan α. o o
Taandamine – murru lugeja ja nimetaja jagamine ühe ja sama arvuga ( 2-ga jaguvad paarisarvud; 3-ga jaguvad arvud, mille ristsumma jagub 3-ga; 5-ga jaguvad arvud, mis lõpevad 0 või 5-ga; 10-ga jaguvad arvud, mis lõpevad 0-ga) 18 9 3 18 3 Näide: = = taandatud kõigepealt 2-ga ja seejärel 3-ga või = taandatud 6-ga 24 12 4 24 4
Teadaolevalt on selles ulesandes 1∞ -t¨upi m¨¨ramatus. T˜estuse saame ¨ u¨ aa o teisenduste 1 1 ln 1 + x 1 x lim x ln 1 + lim 1 lim 1+ = e|x|→∞ x = e|x|→∞ x |x|→∞ x ja L’Hospitali reegli 1 1 ln 1 + 1 · 1 1+ x x 1 lim 1 x lim 1 lim 1 x = e|x|→∞ 1 + |x|→∞ e|x|→∞ x =e x x = e1 = e
Tasandi normaal – iga vektor, mis on risti tasandi mistahes vektoriga (n = (nx=A; ny=B;nz =C) Tasandi vôrrand ruumis: 1) Ax + By + Cz + D = 0. 2) Viimase saamislugu: (M0X)*n = 0  nx(x-x0) + ny(y-y0) + nz(z-z0) = 0. 24. Sirge ja tasandi vastastikused asendid ruumis.
Tasandi langujooned on sellel tasandil asetsevad sirged, mis on risti selle tasandi vastavate nivoosirgetega (tasandi jälgedega). Põhilangujoon lα⊥hα,pα ⇒ lα′⊥hα′, pα (joon. 21a). Esilangujoon gα⊥fα,eα ⇒ gα′′⊥fα′′, eα (joon. 21b). g″
Teades y - t valib oma strateegia nii, et saada tulu: φ = maxφ(x,y). Teiselt poolt , mängija B, kui ta käitub arukalt, peaks valima oma strateegia nii, et minimeerida φ(x, y). Funktsiooni φ(x, y) võib kujutada ka tasumaatriksina.
Taandamisvalemid on valemid, mille abil saab mistahes nurga siinuse, koosinuse ja tangensi väärtuse leidmise taandada teravnurga juhule või siis negatiivse nurga siinuse, koosinuse ja tangensi leidmise taandada positiivse nurga juhule.
Tasandi horisontaal on sirge, mis asetseb sellel tasandil ja on paralleelne põhiekraaniga. Tasandi horisontaali võib saada ka tasandi lõikamisel horisontaalse tasandiga. hα|| ε1 ⇒ hα″||x; hα′|| pα (joon. 20).
Taandatud ruutvõrrand on kujul x2 + px + q = 0. Lahendeid võib leida valemi (∗) abil (siis tuleb arvestada varasemat tähistust), kuid lihtsam on kasutada järgmist valemit: 2 p  p x=– ±   −q 2 2
Tasandi üldvõrrand - Tasandi võrrandit kujul π: A1x1 + A2x2 + A3x3 + A4 = 0 nimetatakse tasandi üldvõrrandiks Tasandi võrrand telglõikudes - Tasandi võrrandit nimetatakse tasandi võrrandiks telglõikudes.
Tasnd - kasutatakse vektorruum pikkusega 1 kordinaadid-baasiks on iga 2 lin.sõltumatu vektor sirge- baasiks on iga 3 lin.sõltumatu vektor aritmeetiline vektorruum-valitakse ruumis ,avaldub aritm.
Teadmuspõhine meetod on mõnes mõttes analoogiline esimese printsiibi modelleerimisele ning hägus identifitseerimine kuulub ühte gruppi süsteemide identifitseerimiseks kasutatavate statistiliste meetoditega.
Tasandi frontaal on sirge, mis asetseb sellel tasandil ning on paralleelne esiekraaniga. Tasandi frontaali võib vaadelda ka kui sirget, mis saadakse selle tasandi lõikamisel frontaalse tasandiga.
Tangensiga on selles suhtes lihtsam lugu, et ta võib võtta kõiki reaalarvulisi väär- tusi. Seega on tangensi pöördfunktsiooni ehk arkustangensi määramispiirkonnaks kogu reaaltelg.
Taandamisvalemid on valemid, mis võimaldavad mistahes nurga trigonomeetriliste funktsioonide väärtuste leidmise taandada teravnurga trigonomeetriliste funktsioonide väärtuste leidmisele.
Tasemest võrdvõimalikud – VALE  võib kasutada dispersiooni – ÕIGE  standardhälve (hälvete ruutkeskmine) on varieeruvas kogumis alati keskmisest lineaarhälvest (hälvete aritm keskm)
Teatud kompromisslahendusi on probleemile võimalik leida, kuid tegu on keeruka probleemiga, mille lähem käsitlemine väljub käesoleva teksti raamest (detailsem analüüs allikates [12] ja [13]).
Ted ehk teoreemid: trigonomeetria peatükis jõuame nii siinus- [lk 222] kui ka koosi- nusteoreemini [lk 224]. Esimene tõestus tuleb aga esile juba järgmises alapeatükis.
Teatud juhtudel on v˜imalik integraali R(f1 (x), . . . , fn (x))dx sobiva asendusega o u = φ(x) taandada ratsionaalfunktsiooni integraalile, st integraalile kujul ∫ R1 (u)du,
Teatud kitsendustel on enamik stabiilsuskontseptsioone ekvivalentsed (vähemalt omavad ühisosa). Stabiilsus määrab tavaliselt teatava süsteemi praktilise kasutusvõimalikkuse.
Talus on 27,5 ha põllumaad, millest 3/5 on teravilja all ja ülejäänud kartuli all. Teravilja all olevast põllust on 40% nisu all, ülejäänul kasvab rukis.
Tagasisidega ehk rekurentsetes võrkudes neuroni väljund võib olla ühendatud nii järgmise kihi neuronite sisenditega kui ka eelmiste kihtide neuronite sisenditega.
Tasandi kaldenurgaks nimetatakse nurka tasandi vastava langujoone ja tema ristprojektsiooni vahel; põhikaldenurk ϕ 1 = l α l α′ , esikaldenurk ϕ2 = gα gα″ ( joon.
Tarbijahinnaindeks – kajastab tarbekaupade ja teenuste hinna muutumist mingis ajavahemikus. Toodangu mahu indeks – kaaludeks võetakse baasperioodi hinnad p0 või p1.
T 2 - A*t- B= 0 , et mei l A = 1 ja B= 2, s iis s aame t 2 -t- 2= 0 Lahenda me karakteris tl iku võrrandi: t1= 2; t2= -1 M is annab tule mus eks
Tangensi korrutis - 1, siis normaali tõusunurga tangensiks on -1/f’(a) ja funktsiooni y=f(x) graafikule punktis (a, f(a)) tõmmatud normaali võrrandiks on
Tadnk – kõigi lihtimplikantide disjunktsioon Karnaugh’ kaardil MDNK kontuuride ühendamine kontuuridega, mis EI OLE TÄIESTI teiste sees
Taknk – kõigi lihtimplikantide disjunktsioon Karnaugh’ kaardil MKNK kontuuride ühendamine kontuuridega, mis EI OLE TÄIESTI teiste sees
Tasandit nimetatakse eriasendiliseks, kui ta on risti ekraanikolmiku mõne ekraaniga, ning üldasendiliseks, kui ta pole risti ühegi ekraaniga.
Teatud argument on ühes intrvallis 0, teises 1). Kahte intervalli nimetame mittekattuvateks, kui nad on ortogonaalsed vähemalt ühe argumendi järgi.
Talunik ON ENDALE KAEVANUD RUUDUKUJULISE TIIGI, MILLE IGA KÜLG ON 14M. TIIGI NURKADESSE OLID ISTUTATUD AASTATEGA VÕIMSAMAKS KASVANUD PUUD.
Teatud ajaperioodil on trendi väärtus 23 ja keskmine sesoonne komponent 2,5. Uuritava suuruse väärtus on siis sellel ajaperioodil Vali üks vastus.
Taylori valem - Olgu D ⊂ R mingi lahtine intervall ja a ∈ D, olgu n ∈ N0. (a) Kui funktsioon f : D → R on n korda diferentseeruv, siis
Teatud juhtudel on seda võimalik ikkagi integreerida 1. Olgu funktsioon f pidev poollõigul [a,b) ja b on selle funktsiooni katkevuspunkt.
Tasandid on risti kui  Nurk tasandite vahel  Sirge ruumis Sirge sihivektoriks nim iga vektorit, mis on paralleelne sirgega.
Tasandil xy - koordinaadistikus saame joonteparve, millel jooned on üksteisest tuletatavad y-telje sihilise paralleellükke abil.
Tarvilik tingimus – kui funktsioon f omab punktis x1 lokaalset ekstreemumit siis on x1 selle funktsiooni kriitiline punkt.
Tasandi kaldenurk on väiksem kui 29. Mis on tasandil normaal ja mis on tema moodustajate oma pöörlemistelje suhtes.
Teatava sisend - muutuja rakendamisel süsteemi sisendisse hetkel to pole reaktsioon valjundis üheselt määratud.
T4 a - rDtu -'E qJ{ dg :-l >t vrE \\ arD EG CrD d-\ rb; TC rhe };rt dF st +-S :r! i- .9 rl tri .P< \o \o
Tagasisideühendusel on võime tekitada kogusüsteemile teistsuguseid omaväärtusi, omab see põhimõttelist tähtsust.
T emp - 1.24226 H0 750, 645, 730 ja 740 kilomeetrit t kr 2.776445 ökonoomsus vastab reklaamis too
Tasandi normaal on sirge, mis on risti iga sirgega sellel tasandil, sealhulgas ka tasandi nivoosirgetega.
Taandamine – 1. hariliku murru lugeja ja nimetaja jagamine ühe ja sama nullist erineva arvuga.
Tagasisaadav summa ehk lõppkapital K=k+I K=10000+2400=12400. Vastus: Tagasisaadav summa on 12 400 kr.
Tarbimisvõimaluste sirged ehk samakulu jooned, piki seda joont liikudes on summaarsed kulud konstantsed.
Tasandi normaal on risti selle tasandiga, kui ta on risti selle tasandi kahe lõikava sirgega.
Tabamine on võrdtõenäone teise punkti tabamisega ning tabamine on kindel sündmus.
Taas kord on praktikas, spidomeetri abil täpse tee pikkuse ehk integraali leidmine
Tavapärases keeles on meil peaaegu iga ettejuhtuva objekti tarvis üks sõna või sõnapaar.
Tabelitest ehk maatriksitest ning sellest, kuidas nende abil võrrandeid lahendada.
Tasandi kvadrant – tasandi kahe niisuguse pooltasandi ühisosa, mille ääred ristuvad.
Taandamine – Lugeja ja nimetaja jagamine ühe ja sama nullist erineva arvuga.
Tasandite lõikesirgeks - nim kui 2 tasandit omavad ühiseid punkte, siis on neid lõpmatult
Teatav juhuslikkus - mingi juhuslik element võib määrata süsteemi käitumise suuna.
Taandatud dnk on kõikide lihtimplikantide disjunktsioon ning antud juhul võrdne
Tarbimisfunktsioon – väljendab tarbimiskulutuste ja kasutatava tulu vahelist seost.
Tasandi langusjooned on nivoosirgete, s.h vasatava jälje ristsirged sellel tasandil.
T 2 - A *t-B =0 olgu ü k s lah end r. S iis on j ärj es tus ed
T ska - laaride summad ja korrutised kuuluvad samuti korpusesse K.
Tabelites on toodud näidena tarbimise ning säästude arvväärtused.
Taolisel pide - o val joonel on olemas nii k˜rgeim kui ka madalaim punkt.
Tasandi riht – tasandit määrav lineaarselt sõltumatu vektorsüsteem.
Tangens - ja kootangens funks: o. Muutumispiirkond Y= (- ∞ ;∞¿
Tasandi võrrand on (x – x1) · A + (y – y1) · B + (z – z1) · C = 0
Taandatud dnk on funktsiooni kõikide implikantide disjunktsioon - VALE
Tasandi kujuta - mine tasandi jälgedega: a – tasandi α jäljed esi-,
Tasandiga paralleelseteks - nim sirget millel pole tasandiga ühtki ühist punkti.
Taandamine - murru lugeja ja nimetaja jagamine ühiste teguritega.
Tahkude lõikejooni nimetatakse servadeks, servade lõikepunkte tippudeks.
Taandatud dnk on funktsiooni kõigi lihtimplikantide disjunktsioon.
T 1 - a ar ? ^ ' L X'=fbi7) fu , ,/'^ a-p&(a=/^a /a- h'
Tasandite normaalvektor on leitav kui sirgete sihivektorite vektorkorrutis.
Tasandi sirgetena on otstarbekas kasutada nivoosirgeid (horisontaali
T komp - leksarvude summa ja vahe on samuti kompleksarv.
Tasandiline graa on paigutatav tasandile nii, et kaared ei lõiku.
T vektorruu - ¨ ¨ aa mis v˜ib olla rohkem kui uks baas.
Tagasisidestatud süsteem on stabiilne, erinevalt algsest süsteemist
Tasandatud aegrida on esialgsega peaaegu sama mahuga arvukogum.
Talitluskulud on pöördvõrdelised tööpinkide arvuga.
Taandatud dnk on kõigi lihtimplikantide disjunktsioon.
Tadnk on kõigi lihtimplikantide disjunktsioon.
T c on kinnine aritmeetiliste tehete suhtes.
Taolist pinda nimetatakse funktsiooni ƒ nivoopinnaks.
Tabelis kirjeldatut on võimalik esitada maatrikskujul:
Taylori reaks nimetatakse lõpmatut atmerida.
T eoreem on väide, mis on tões tatud.
T emp - 1.50 H0 on toodud allpool.
Teadmisel on rakendused ka päriselus.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Taandamata ruutvõrrand – ruutvõrrand kujul ax2+bx+c=0 92. Taandatud ruutvõrrand – ruutvõrrand kujul x2+px+q=0 93. Tekstülesanne – ülesanne, mille lähtesituatsiooni on kirjeldatud sõnalisel kujul.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Tasuvuspunkt – müügimaht, mille puhul tulu ja kulu on



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun