Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Sirge sihivektor – sirge sihiline vektor (suund ja pikkus pole olulised). Sirge vôrrand tasandil: Ax + Bx + C = 0; (x – x2) / (x2 – x1) = (y – y2) / (y2 – y1); y – y1 = k(x – x1); y = kx + b; (x – x1) / sx = (y – y1) / sy. Sirge tôus – k = tanα = f’(x) (– α on nurk sirge ja x-telje pos. suuna vahel.
Sirge u on üheselt määratud temal asuva punktiga A ja mingi nullvektorist θ erineva vektoriga s , mis on paralleelne sirgega u ( A ∈ u , s Pu ) . Sirge u uuu r r koosneb parajasti sellistest punktidest P, mille korral vektor AP on paralleelne vektoriga s: { } uuu r r u = P AP Ps . uuu r r uuu r r uuu r r Vektorite AP ja s paralleelsus on aga samaväärne nõudega, et vektor AP on vektori s kordne ehk leidub selline t ∈ R , et AP = ts . Seega on sirge u järgmine punktide hulk:
Sirged on paralleelsed, kui nende samanimelised projektsioonid on vastavalt paralleelsed ega ole risti kaksvaate teljega (joon. 12a). 2. Sirged on lōikuvad, kui nende samanimeliste projektsioonide lōikepunktid asuvad ühel ja samal sidejoonel ja kummagi sirge projektsioonid pole risti kaksvaate teljega (joon. 12b). 3. Sirged on kiivsed, kui nad ei lōiku ega ole paralleelsed (joon. 12c). Kiivsirgete
Sirghambad – neid on lihtne valmistada, töötab väikestel kiirustel (hammasvõõ joonkiirus < 2...3m/sek) 2. kaldhambumine – kasutatakse suurtel kiirustel, kaldhambumine tagab vaikse ja sujuvama töö. 3. noolhambed – kasutatakse vägasuurte koormuste ülekannete puhul Sisehammasratas ülekandeid valmistatakse kas sirg – kaldhammas ülekannetena.
Sirge tõus - sirge sihti iseloomustav arvsuurus, täpsemalt tasandil paikneva sirge ja abstsisstelje positiivse suuna vahelise nurga ehk tõusunurga tangens.
Sirge tõusuks on tõusunurga tangens, mida saab avaldada kõigist joonisele tekkinud kolmnurkadest ja ka sihivektori koordinaatide abil.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Sirge võrrand on 2x + by = 4 võrrandisse; lahendada saadud ühe y-teljega lõikepunkt on (0;-2) tundmatuga võrrand, kus tundmatu on leida kordaja b väärtus otsitav kordaja 2 0+ b (-2)=4 -2b=4 |:(-2) NB saab kasutada sirge võrrandi b=-2 määramisel antud punkti järgi sirge võrrand on ax+3y=6 x-teljega lõikepunkt on (1,5;0) leida kordaja a väärtus a 1,5+3 0=6 1,5a=6|:1,5 a=4 8.Sirge ja telgede lõikepunktide leidmine - Ül.919 üks koordinaat on 0 (x-telje korral on teine Antud on sirge võrrand.
Sirgejuukseline – a I AA x aa Gameedid AA aa II Aa Aa Aa Aa Laineliste juustega II Aa x Aa Gameedid Aa Aa III AA Aa Aa aa lokkis lainelised sirged 5. Mendeli III Seadus Homosügootsete vanemate dihübriidsel ristamisel tunnuste paarid lahknevad teises põlvkonns sõltumatult ja kombineeruvad vabalt.
Sirge sihivektor – nimetatakse sirge suvalise 2. Erineva punkti poolt määratud vektorit.
Sirglõigu joonestamine on eespooll üksikasjaliselt käsitletud, siin me enam kordama ei hakka.
Sirgjooneline ehk lineaarne meetod (straight-line method) on kõige enam levinud amortisatsiooni arvestamise meetod, mis lähtub eeldusest, et amortisatsioonikulu sõltub ainult põhivara kasulikust elueast (kasutusajast) ning amortisatsioonisumma on igal aastal sama.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Sirginimene - oskasid tööriistu kasutada; 300 000 a. tagasi Aafrikas, 30 000 a. tagasi Euroopas- Neandertaallane,lühike, laiaõlgne, loomanahast riided, elati koobastes, maeti surnuid, küttiti loomi; 40 000a tagasi Euroopas, 150 000 a. tagasi Aafrikas-Homo Sapiens e. tarkinimene- arenenud aju ja osavate kätega, tule saamine, kunsti teke, tööriistad olid arenenud, tekkis religioon. Hakkasid kujunema inimrassid:negriidid, europiidid ja mongoliidid.
Sirg - või kõverjooneliseks liikumiseks mingi kindla, meile vajaliku seaduspärasuse järgi ja vastupidi). 62-Kuidas liigitatakse transmissioonid nende tööpõhimõtte järgi? a) mehhaanilised;b) hüdraulilised; c) elektrilised; d) kombineeritud.
Sirgjooneline liikumine – Ühtlane sirgjooneline liikumine ehk ühtlane liikumine on keha või masspunkti sirgjooneline liikumine, mille puhul keha massikese või masspunkt läbib liikumise kestel mis tahes võrdsete ajavahemike jooksul võrdsed teepikkused.
Sirghammastega koonusreduktoritel on maksimaalne ülekandearv imax= 4, kald- või kõverjooneliste hammastega koonusreduktoritel aga imax=5 ning üksikutel harvadel juhtudel imax=6. Suuremate ülekandearvude korral kasutatakse koonussilinderreduktoreid.
Sirg - või kõverjooneliseks lõikamiseks (tislerilintsaed; lindiratta läbimõõt 800...1000 mm). Palgi- ja prussisaagide puhul kasutatakse valts-, vanker- või konveieretteannet, tislerisaagide puhul toimub etteanne
Sirged juuksed on lahtiselt seljal või kinnitatakse kangast pandlaga lihtsasse hobusesabasse. Kaunis näonahk saavutatakse pigem läbi sisemise hoolduse ning hooldavate pindmiste toodete kui tugeva meigikorraga.
Sirged on negatiivse tõusuga ning ühe firma kasumit maksimeeriv kogus väheneb kui konkurent toodab rohkem. Cournot’i tasakaalu korral on tegemist olukorraga, kus on rahuldatud on mõlemad osapooled.
Sirge üldvõrrand – Ax + By + C = 0 ⇒ s = ( − B; A ) • Tõusuga k ja algkordinaadiga b määratud sirge – y = kx + b • Tõusuga k ja punktiga (x1; y1) määratud sirge – y – y1 = k(x – x1)
Sirgjoone esijälg – lõikepunkt esiekraaniga Sirgjoone külgjälg – lõikepunkt külgekraaniga 20. Üldasendiliseks sirgeks nimetatakse sirget, mis ei ole paralleelne ühegi ekraaniga ega asetse sellel.
Sirgliikumisel on kiirusvektor suunatud alati ühte ja sama sirget mööda, mistõttu vektori w suund kas ühtib vektori v suunaga, seega liikumine on kiirenev või on vastupidine ja liikumine aeglustuv.
Sirgliikumisel on kiirusvektor suunatud alati ühte ja sama sirget – trajektoori mööda, mis tõttu vektori a→ suund kas ühtib vektori v→ suunaga või on sellega vastupidine.
Sirgjooneline lüli on iseseisev jooniseelement ja murdjoon ise on alati null-laiusega. Käsu LINE käivitamisel küsib AutoCAD esmalt viibaga Specify first point: joone lähtepunkti.
Sirgevõrrandi vabaliige on ln kc0 =-2,3254 leiame kc0=0,098 EA Sirge tõusnurga tangens on - =-4574,3 R Leiame otsitavad konstandid: R=8,314 J/(K*mol) EA=4574,3*8,314=38030,7 J/(K*mol)
Sirgliikumisel on töö võrdne kehale mõjuva liikumisesuunalise jõu ja selle jõu mõjul läbitud teepikkuse või nihke korrutisega: A=F*s. Töö on skalaarne suurus.
Sirget l nimetatakse joone y = f (x) asümptoodiks, kui joone y = f(x) jooksva punkti eemaldumisel lõpmatusse selle punkti kaugus sirgest l läheneb nullile.
Sirgeid vertikaal - ja horisontaaljooni, mille abil moodustatud ristkülikud jättis ta kas valgeks või värvis ühe põhivärviga – punase, kollase või sinisega.
Sirged on kiivsirged, kui nende sihivektorid ei ole kollineaarsed ning sihivektorid → ja vektor AB ei asu kõik ühel tasandil (ei ole komplanaarsed).
Sirgala karjäär on eriti tuttav Viru Üksik-jalaväe Pataljoni ajateenijatele, kuna selle pataljoni laskelaagrid toimuvad antud kaevanduse territooriumil. []
Sirged on paralleelsed s||t (tõusud on võrdsed) A1/A2=B1/B≠C1/C2 Sirged lõikuvad (tõusud erinevad, risti on kui tõusude korrutis on –1)
Sirget u nimetatakse joone y = f(x ) asümptoodiks, kui joone punkti P kaugenemisel lõpmatusse selle punkti kaugus sirgest u läheneb nullile.
Sirge üldvõrrand - Sirge s võrrandit kujul s : A1x1 + A2x2 + A3 = 0 nimetatakse sirge üldvõrrandiks tasandil ehk lühidalt sirge üldvõrrandiks.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Sirgjoone kaldnurk – teravnurk selle sirge ja tema ristprojektsiooni vahel Sirglõigu moondetegur – sirgjoone paralleelprojektsiooni pikkuse ja sirglõigu tegeliku pikkuse suhe # Täisnurk projekteerub ristprojekteerimisel täisnurgaks, kui tema üks haar asetseb ekraanil või on sellega paralleelne, teine haar aga pole selle ekraaniga risti.
Sirgjoonelisuse hälve - Sirgjoonelisus on kahe paralleelse sirgevaheline tsoon, kusjuures tegelik sirge peab mahtuma lõtkuta nende sirgjoonte vahele.
Sirgjoontest piirid – hüpoteeti-lised mõjualad  Kõiki objekte käsitle-takse võrdsetena – seega oluline, et kaasataks sama suurusjärgu
Sirge a – põhiekraani projekteeriv sirge; sirge b – esiekraani projektee- riv sirge; sirge c – külgekraani projekteeriv sirge
Sirge üldvõrrandiks on Ax + By + C = 0, kus sihivektori koordinaadid on ja normaalvektori koordinaadid . Normaalvektor on risti sihivektoriga .
Sirge tõusunurk – x-telje positiivse suuna ja sirge vahel SIRGE TÕUS k – näitab, mitu ühikut ühe x’i ühiku kohta sirge tõuseb.
Sirgetel süsivesinikahelatel on ka omavaheline vastasmõju, kuigi nõrk, mis veidi tõstab keemistemperatuuri võrreldes hargnenud ahelaga ühenditega.
Sirge x – 5 = 0 sihivektor: s1 = 0 ⋅ i + 1 ⋅ j → → → s2 Sirge y – 2 = 0 sihivektor: s 2 = 1 ⋅ i + 0 ⋅ j K= s1
Sirged on paralleelsed, kui nende sihivektorid on kollineaarsed, aga vektor AB ei ole kummagi sihivektoriga kollineaarne.
Sirgestus - ja lõikepingid et rullides tarnitud armatuur sirgestada ja lõigata vajaliku pikkusega varrasteks.
Sirge p6hi - ja esijtilje tuletamisel peab juhindumaasjaolust, et P": s" X X, P'c s' ja E : s ' x X, E" c s" .
Sirgetest keeltest on enim kasutatav Milleri larüngoskoobi keel ja kõveratest Macintoshi larüngoskoobi keel.
Sirgjoone offset - kujund on temaga rööpne ja võrdse pikkusega sirge, ringjoone – koaksiaalne ringjoon.
Sirgjuhtme magnetväli on ringikujuline (ümber juhtme). Magnetvälja suund määratakse kruvi reegli abil.
Sirghammastega silinder - ja koonushammasrataste freesimine; - kruvisoonte ja spiraalide freesimine jne.
Sirged on l~ikuvad. o Leian l~ikepunkti o x−y+7=0 + 2x + y − 2 = 0 3x = −5| : 3
Sirgeks freesimiseks on vajalik kinnitada pitskruvidega sirged lauad postile ja rakke külgedele.
Sirg - ja kaldhammastega hammasrataste hambumismoodulid ja jaotusläbimõõdud.
Sirge f – frontaalsirge; sirge h – horisontaalsirge; sirge k – profiilsirge
Sirge projektsioon on üldjuhul jälle sirge ning punkt, kui see sirge asub kujutamiskiirel.
Sirge tõusunurgaks nimetatakse nurka (alfa), mis on x-telje positiivse suuna ja sirge vahel.
Sirgel harjutusalal ehk võistlusrajal kui ka viburajana erinevatel kaugustel ja tasanditel.
Sirgjoone projketsioon on üldjuhul sirge, erijuhul punkt, kui sirge ühtib kujutava kiirega.
Sirgjooneline kaugus on lühim tee kahe punkti vahel ehk nii nimetatud kaugus linnulennult.
Sirgjoonelisuse hälve on kontrollitava pinna profiili punktide suurim kaugus piirdesirgest.
Sirge a on tasandil α(∆ABC) siis, kui tema kaks punkti A,1 on tasandil.
Sirgele a - tüüpi määramatust, kui tegemist pole ju kordusmõõtmistega.
Sirge sihivektoriks nimetatakse selle sirgega kollineaarset (paralleelset) vektorit.
Sirge sihivektoriks nimetatakse iga vektorit, mille siht langeb kokku sirge sihiga.
Sirge algordinaadiks nimetatakse ordinaadi väärtust, kus sirge lõikab y-telge.
Sirgjoonelisel liikumisel on nihkevektori arvväärtus võrdne läbitud teepikkusega.
Sirglõigu kaldenurk on teravnurk sirglõigu ja tema ristprojektsiooni vahle.
Sirge tõus on 6192,96, kasutades Excelis funktsiooni “SLOPE”.
Sirgjooneline liikumine - on liikumine,kus liikuva keha trajektor on sirgjoon.
Sirged on paralleelsed. Vastus: Need sirged on paralleelsed.
Sirgeid nimetatakse (milleks?) ………………………..
Sirgjoone lõigud on võrdelised oma paralleelsete projektsioonidega.
Sirge sihivektor on AB = (π; 2π) ja parameetrilised v˜rrandid o
Sirgjuhtme magnetväli on suhteliselt nõrk ja konkreetsete poolusteta.
Sirgjoonelisel liikumisel on keha kiirus suunatud alati piki trajektoori.
Sirge tõusuks nimetatakse selle sirge tõusunurga tangensit.
Sirge üldvõrrand – Tähistame A 1 = s2 , A2 = - s1 , A3 = - (
Sirge üldvõrrandiks on kaht tundmatut sisaldav lineaarne võrrand
Sirgete vahel on ϕ = α − β . Lihtne ja töötab alati.
Sirgjoone projektsiooniks on punkt, kui sirge ühtib kujutamiskiirtega.
Sirge võrrand – kujutab suvalist punkti x(x;y) sirgel.
Sirged on paralleelsed, kui on täidetud tingimus
Sirgjooneline osa on masina küllastumatu magnetsüsteem.
Sirged on paralleelsed, kui sirgete ristseis:
Sirg - kui kruvi-hammastega hammasrattaid.
Sirghammastega silinder - ja koonushammasrataste freesimine.
Sirgete ühispunkti nimetatakse nende lõikepunktiks.
Sirg - ja kõverjooneline liikumine
Sirge soon on freesi teljega paralleelne.
Sirgjoone põhijälg – lõikepunkt põhiekraaniga
Sirg - ja ringliikumise dünaamika
Sirgjoonelist liikumist on kõige lihtsam kirjeldada.
Sirge tõus on tõusunurga tangens.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Sirge sihivektor – Sirge sihivektoriks nimetatakse sirge suvalise 2 erineva punkti poolt määratud vektorit.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Sirgjooneline kaugus on lühim vahemaa kahe punkti vahel kaardil või maastikul.
Vote UP
-3
Vote DOWN
Sirge normaalvektor – Vektorit n = (A1,A2) nimetatakse sirge s : A1x1 + A2x2 +



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun