Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Sem kolonn on lühem. ( kindlasti on mingi erinevus veel aga ei suutnud välja lugeda ) 20. Millised nõuded esitatakse TEM objektile? • Objekti paksus peab olema u. 100 nm • Objektid on tahked ained (metallid, keraamika, mineraalid, polümeerid, bioloogilised materjalid jt.). • Paksus umbes 5 μm, dia 3 mm. • Mahulised objektid lõigatakse õhukesteks lõikudeks ja seejärel vähendatakse paksust veelgi elektrokeemilise või ioonsöövitamisega.
Semantiline kaart - tegelikud eristused, mida mingi keel või keeled ühe semantilise ruumi piires teevad leksikaalne tüpoloogia- osa tänapäeva keeletüpoloogiast rekursiivsus - Grammatika (kompetents) genereerib lõplikust hulgast elementidest lõputu hulga lauseid (rekursiivsuse tõttu), millest enamus on ainukordsed transformatsioonireeglid - Tuumlause esitusest võib transformatsioonide kaudu saada muid lauseid.
Semantika - tunnuslik, tähenduslik Vahendatud tunnetus- keel loob võimaluse tegelikkuse vahendatud tunnetamiseks ja kirjeldamiseks.õmbritseva tegelikkuse psüühiliseks representeerimiseks,sellesst mõtlemiseks näiteks ei peaeset v situatsiooni vahetult nägema,vaid piisab sõnast ( märgist)selle eseme v situatsiooni kohta. Nii saab tegelikkust tunnetada eemalolevalt.
Semantiline mälu on mäluliik, mis sisaldab faktiteadmisi maailma kohta ja mis ei ole seotud isiklike mälestustega (Allik, Rauk, 2002, lk 113). Näiteks see, et ma tean, et flamingod on roosad, kuna nad söövad kalu, mis sisaldavad roosat pigmenti, on faktiteadmine ja sel pole mingit pistmist minu isiklike mälestustega flamingodest.
Semantiline kolmnurk - süsteem, milles on tähistaja (sümbol keeles, sõna), tähistatav (objekti peegeldus teadvuses) ja objekt (keeleväline asi, olend, tegevus, omadus reaalsuses) Semiootika - teadus märkidest ja märgisüsteemidest, tegeleb tähenduse, kommunikatsiooni ja interpretatsiooniprotsesside ja -nähtuste uurimisega
Semantiline ebamäärasus on võimalik kui: • Pole teada küllaldaselt neid kvaliteete, mis aitaksid meid väljendeid sidustada (lahtine säte, puuduvad tunnused) • Väljend on nõrk (puuduvad üleüldse pidepunktid, et sidustada üht või teist väljendit) Nt asjaõiguse jõustumisega tekkinud probleem.
Semantiline ebamäärasus on siis, kui pole teada küllaldaselt tunnuseid väljendi kasutamiseks (säte on lahtine) või kui väljend on nõrk (kui selle kasutamispiirid on ebamäärased). Kokkuvõtvalt: ebatäpsete olukordade juhul ei tea, missugused on võimalikud väljendi tähendused.
Semantika – keelelised (=keeles väljendatud) tähendused; Tähendus võib olla: 1) abstraktne: süsteemi tähendus 2) konkreetne: a) kõneleja tähendus b) kuulaja tähendus Olulisemad semantilised rollid e tähendustüübid on agent, tegevusobjekt, instrument, koht.
Semantiline probleem on ka vastuolu verbaalsete ja mitteverbaalsete märkide vahel, st situatsiooni, mil sõnades öeldakse muud kui kehahoiaku ja liigutustega, vms. Neil puhkudel võib suhtlemist hõlbustada mõistete täpsustamine ning püüd mõista partneri pakutud tähendusi.
Semantiline süntaks ehk lausete semantiline struktuur, ütluse sisuline täpsustamine:semantiliste tunnuste liigendamine ja järjestamine. Süvakäänete puhul pole tegemist grammatiliste käänetega, vaid tegemist on tähenduslike suhetega.
Semantiline ebamäärasus on võimalik kahel juhul : a) pole teada küllaldaselt tunnuseid väljendi täpseks mõistmiseks (“säte on lahtine”)/semantiline lahtisus; b) väljend on “nõrk” (selle kasutamispiirid on ebamäärased)
Semantiline mälu on laiem mõiste kui episoodiline mälu – mingi eluepisoodi mäletamine tähendab ju alati ka teadlikuks olemist sellest, mida mäletatakse, kuid mingi asja teadmisega ei pruugi kaasneda isiklikud mälestused.
Semantika ehk tähenduse õpetus Tähistaja/häälikuline vorm/keel---Tähistatu/mõiste/meel---referent/entiteet/maailm Tähistaja ehk sümbol, sõna puhul nn ’’sõnakest’’ häälikulise vormi kirjakuju.
Semantika – ehk tähendusõpetus on keeleteaduse (üldisemalt semiootika) haru, mis uurib keeleüksuste tähendusi ning nende muutumist, keele ja reaalsete objektide suhteid ning keele ja mõtlemise suhteid.
Semantiline mälu – sellele on viidatud ka kui geneerilisele või teadmistemälule – on mälusüsteem, mis teeb võimalikuks kõige laiemass mõttes faktilise teadmiste omandamise, säilitamise ja kasutamise.
Semaforid – Semaphores, ka mutex (ainult protsess ise saab vabastada) Levinuim meetod kriitiliste piirkondade kaitsmiseks on semafor – mälupiirkond, mis toimib kriitiliste ressursside kaitse lukuna.
Semantikatasnadi analüüsimeetodeid on katsuda leida üldkehtivaid tähenduse osafaktoreid, tähendustunnuseid ehk semantilisi komponente ja kasutada neid samamoodi kui fonoloogias kasutatakse distinktiivtunnuseid.
Semantika – SEOTUD TÄHENDUSEGA! Jaguneb seemideks (elementaartähendus) ja lekseemideks (neist saab moodustada proportsioone). Seemid on algtähendused, mis kogunevad lekseemideks.
Semaatiline mälu - sisaldab faktilisi teadmisi maailma kohta, see materjal ei ole kuidagi seotud isiklike mälestusega (otsmikusagara vasakus pooles ja oimusagara sisemises osas).
Sem - s (ega ka TEM-s) ei saa otseselt vett sisaldavaid objekte uurida, sest mikroskoobi sisemuses olevas kõrgvaakumis aurustub vesi ning objekti struktuur moondub.
Semantika - märgi seos referendiga; II.Märk— ese (el-de suhe välismaailma, maailma märgistamine, tähenduse andmine). Semantiline mõõde tähistab, denoteerib.
Semantiline interpretatsioon – kuna tekstide tõlgendamine on nende tähenduse interpreteerimine, otsitaksegi abi keeleteaduslikelt ja keelefilosoofilistelt tähendusteooriatelt.
Semantiline mälu – sisaldab mõisteid, reegleid, abstraktseid printsiipe, tagab keele mõistmise, on organiseeritud teadmine sõnadest, nende seostest, tähendustest.
Semantiline summeerimine on interpreteerimise kõige julmem aspekt. Interpreteerija peab kõik omadused lihtsalt “üles sulatama” nii väikesteks osakesteks kui võimalik.
Semantika ehk tähendusõpetuse olulisimad mõisted: tähistaja, häälikuline vorm, keel; referent,etiteet,maailm; tähistatu, mõiste, meel TÜPOGRAAFILISED
Semantika ehk tähendusõpetus uurib keeleüksuste tähendusi ning nende muutumist, keele ja reaalsete objektide suhteid ning keele ja mõtlemise suhteid.
Semantika on olemas, huvitav ja koguni seisab kuidagi pragmaatikast eespool. Üritame allpool näidata, et see pole ainus võimalik asjade nägemise viis.
Semantiline mälu on mälu, mis on seotud inimese teadmistega ümbritseva maailma kohta, kus talletatakse fakte ja teadmisi, mida üldiselt teatakse ja õpitakse.
Semantiline barjäär – erinevate elukogemuste, väärtusarusaamade või mõttemallide tõttu moonutatakse rääkija mõtteid tegelikult mõeldule vastukäivaks.
Semantika on oma abstraktsusest hoolimata seotud kõikide teiste allsüsteemidega. Süntaksi struktuuridel on sageli semantilisi eriülesandeid.
Semantic memory – семантическая память; память общих знаний и фактов об окружающем мире.
Semantika - uurib keelelisi tähendusi  Pragmaatika- võtab keelelise käitumise ja tähenduse uurimisel arvesse ka mittekeelelist konteksti
Semantiline mälu - semantilisse mällu on talletatud ``puhtad`` teadmised meie ümbritseva maailma kohta: faktid, teooriad, arvamused, hinnangud jne.
Semantika - käsitleb märgi tähendust ja jaguneb seemideks (elementaartähendus) ja lekseemideks (neist saab moodustada proportsioone.
Semantiline mälu on sõnade, mõistete, reeglite ja abstraktsete ideede mäluks ja ta on hädavajalik keelekasutuse seisukohast.
Semantiline informatsioon – selle väljendamiseks kasutab kõneleja sõnade kokkulepitud tähendusi ja teisi keelestruktuuri elemente
Semantilised primitiiv ehk elementaartähendus. Elementaartähenduse mõiste kaks liiki: Markerid – ühised kõikidele keeltele.
Semantika - keelekonstruktsioonide tähendus, s.t. kuidas interpreteeritakse süntaktiliselt korrektset programmi.
Semantika ehk Morfoloogia näide tähendus ehk vormiõpetus 1. TEGUSÕNA Tegevus Pöördub Jookseb, ajab, laulab.
Semantika - lõplik hulk reegeleid, mis peab ära kirjeldama lõpmatu hulga erinevate programmide tähenduse.
Semantika on suhteliselt avatud ja tundub esmapilgul süsteemitu, kuid tegelikult on süsteem ikkagi olemas.
Semantiline võrk on tarkvaraline keskkond, mis võimaldab igal kasutajal veebiressursse kõige targemini kasutada.
Semantiline mälu - siin talletatakse üldiseid fakte ja teadmisi, mida üldiselt teatakse ja mida õpitakse.
Sem - per. • Silmapaistvalt tähtis osa luules oli sel ajal lüürilisel enesetunnetusel.
Semantiline sõna on väikseim iseseisev tähendust kandev üksus, millega keelekasutajal seondub sisu.
Sem - i kolonni otsas olev seade ehk katood, mis saadab välja/tekitab elektronkiire.
Semantika – valemi tõeväärtuse määratlus téma alamvalemite töeväärtuste põhjal.
Semantika - tähendusõpetus. Uurib keele ja tegelikkuse ning keele ja mõtlemise seoseid.
Semantika on ka keeleüksuse (morfeemi, sõna, fraasi, lause) tähendus või tähendused.
Semantiline kodeerimine tähendab leksikaalse ligipääsu kaudu äratuntud sõna tähenduse mõistmist.
Semantiline mälu – kus talletatakse fakte ja teadmisi, mida üldiselt teatakse ja õpitakse.
Semantilised argumendid – siia kuuluvad kõik kasutatud terminite tähendust puudutavad argumendid.
Semantiline kaart – tegelikud eristused, mida keel(ed) ühe semantilisi ruumi piires teevad.
Semantika - keeleüksuse haru,mis uurib keeleüksuste tähendusi ja nende muutumist.
Semantiline mälu - seal säilitatakse informatsiooni, mis on kirjeldatav lauselises vormis.
Semantika – tõlgendamine – lahendus tunnetuse ratsionaliseerimise probleemile:
Semantika on oma abstraktsusest hoolimata seotud kõikide teiste allsüsteemidega.
Semantika on keeles leiduvate sõnade, fraaside ja lausete tähenduste mõistmine.
Semantiline kaart - iseloomulik tänapäeva tüpoloogiale, koondab grammatilisi sarnasusi.
Semantika – tähendus, tõlgendamine; keele ja füüsilise objekti vahel seos.
Semantika – mida korrektse süntaksiga programmikoodi tulemusena arvuti teeb
Semantikat ehk tähendust kasutatakse pragmaatilese tähenduse realiseerimieks.
Semantiline lahtisus – ei ole teada kõiki tunnuseid väljendi käsutamiseks in casu.
Semantika - lõplik hulk reegeleid, mis peab ära kirjeldama lõpmatu hulga
Semantilised primitiiv ehk elementaartähendus. Elementaartähenduse mõiste kaks liiki:
Semantiline mälu – info säilitamine kujul, mis on kirjeldav lauselises vormis.
Semaantiline – problemaatilisem verbaalses voolavuses, fakti meenutamises.
Semantiline mälu on mälu, mis on seotud inimese teadmistega ümbritseva maailma
Semantika on seetõttu avatum kui fonoloogia, morfoloogia ja süntaks.
Semantika on mõistete ja sümbolite tähendust käsitlev teadusharu.
Semantiline võrgustik e. semantiline ruum- selle sõlmpunktide vahel esinevad nii
Semad juhtumid on kirja pandud, et neile selle kohtumise ajal viidata.
Semantiline dementsus - kaotavad sõna tähenduse- oluline ka nägude osas.
Semantika - hääletämbriga antakse edasi sõnumit(meeleolu).
Semantika on keerulisem ja vähem formaliseeritav valdkond.
Semantika - märkide ja märgivälise tegelikkuse suhteid
Semantika - õpetus keeleliste väljendite tähendusest.
Semantika – teadus, mis uurib märkide tähendusi
Semantiline süntaks on eelduseks keelesüntaksi omandamisele.
Semantiline roll - lause moodustajate semantilisi rolle.
Sem ehk võrdus pole sel juhul lubatud.
Semantika on keeleliste tähenduse uurimine.
Semantilised argumendid – semantika on tähendusõpetus.
Semantika – mida ja kuidas me räägime
Semantika on vahend, et selleni jõuda.
Semantika – semioosi üks dimension.
Semantika - märgi seos tähendusega
Semantika - süntaktika-pragmaatika
Semantikast ehk sõnade tähendusest.
Semantika – tähenduste uurimine
Vote UP
-2
Vote DOWN
Semantiline diferentsiaal - Küsitletul palutakse anda hinnang vastandite skaalal.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun