Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Sealjuures on kõik metsaorganismid tihedalt seotud ja mõjustatud ümbritsevast keskkonnast ning samal ajal avaldavad ise tugevat mõju keskkonnale. Maa-ala, millel puud asuvad hõredalt ja kus nende võrad ei ole liitunud, ei nimetata metsaks; siis võib olla tegemist pargi, allee, aia või mõne muu maa-alaga, mille nimetus oleneb kasutamise eesmärgist, puude liigist, paigutusest jm. Maa-ala, millel puud asuvad hõredalt, nii et täius on väiksem kui 0,3, nimetatakse harvikuks.
Sambliku kkt - iseloomulik vähelagunenud turbakiht lasundi ülaosas ( boniteediklass IV…Va). Jänesekapsa kkt- madalail tasandikel ja lohkudel , allikalise toitumise korral ka nõlvadel, iseloomulike kõrgete kännu- ja tüvemätastega künkliku mikroreljeefiga intensiivselt ja pikaajaliselt kuivendatud mitmesuguse tüsedusega hästi lagunenud madal- ja siirdesoomuldadel (boniteediklass I…III) kasvavad kuusikud ja segametsad.
Sagedasemad on h. sarapuu, mage sõstar, h. toomingas, h. näsiniin, h. vaarikas, h. lodjapuu jt. Alustaimestik on väga liigirikas, praktiliselt puuduvad puhmad ja esinevad mullaviljakuse suhtes nõudlikud nn. "salutaimede" liigid: h. kopsurohi (Pulmonaria obscura), h. naat, püsik-seljarohi (Mercurialis perennis), h. metspipar (Asarum europaeum), salu-siumari (Actaea spicata) jne. Sageli kasvavad ka koldnõges, h. sinilill,
Sanglepp – 3% tervikut, kusjuures seos ja vastastikune mõju ei seega majanduslikult väärtuslikust puuliigist Üldse kõigi Eesti puistute tagavara on ligikaudu: ilmne mitte ainult puude vahel, vaid ka puude, (kuusk, harvem mänd) ning ta kõrgus on alla 1/4 I 454 milj m 3 . so. kõigi metsas kasvavate puude põõsaste, alustaimestiku, loomastiku ja rinde kõrgusest.
Salu - ja lodumetsades Lääne-Eestis, eriti Saaremaal metsastunud puisniitudel, kus ta eelistab lubjarikkama, viljakama pinnasega kasvukohti (nn lubjasaar). Saar kasvab hästi ka liikuva põhjaveega jõelammidel (nn luhasaar). Vähem kohtame teda Põhja- ja Kagu-Eestis. Tänu hästiarenenud juurestikule on ta aga põuakindel.
Sagedasemad liigid on verev kurereha (Geranium sanquineum), h. leesikas (Arctostaphylos uva-ursi), nõmm-liivatee (Thymus serpyllum), h. kassikäpp (Antennaria dioica), värv-varjulill (Asperula tinctoria), hobumadar (Galium verum), angerpist (Filipendula vulgaris), lillakas (Rubus saxatilis), h. sinilill (Hepatica nobilis) jt. liigid.
Samblarinne on pidev, domineerivad laanik, palusammal ja metsakäharik (Rhytidiadelphus triquetrus), samuti kaksikhambad.
Samasuguse toimega on toomingalehed. Alustaimestikust soodustavad pehme huumuse tekkimist nn. laialehised rohttaimed (h. naat, h. kopsurohi, püsik-seljarohi, koldnõges, salu-tähthein, h. metspipar, lõhnav varjulill jt.), mis samuti sisaldavad rohkesti mineraalaineid, annavad kobeda kõdu ja lagunevad kergesti.
Salix triandra – vesipaju e. loogapaju Lehed paljad, piklik-elliptilised, lühidalt teritunud tipuga, tömpjate näärmeliste hammastega, alt sinakashallid, pearood pealküljes silmatorkavalt kollane, külgroodusid rohkesti, need väljuvad pea-aegu täisnurga all. Leheroots kuni 1 cm pikk, leherootsul
Sanglepp e. Must lepp • Alnus glutinosa Lehed elliptilised või piklikmunajad Lühidalt terava tipuga, Vahel nõrgalt südaja alusega, Teravalt kahelisaagja servaga, Rood tugevalt sisse vajutatud Alt hõredalt pikakarvased Lehed nõrgalt kortsus Alt rohelised 5...8 cm pikad, 3...4 cm laiad.
Seemnepuud – puud mis jäetakse raiesmikule tohi katta enam kui 20% raielangi pindalast.
Saarmann 2006 – Saarmann, E. Puiduteadus, Tartu: Eesti Metsaselts, 2006 3. Varblane et al.2004 – Varblane, U., Ukrainski, K., Roolaht, T., Polli, L. Eesti puidusektori tööstusklastriks kujunemise analüüs ja soovitused klastri arenguprobleemide lahendamiseks Euroopa Liidu kontekstis.
Samblarinne on tüse, domineerivad palusammal, karusamblad, turbasamblad ja kaksikhambad.
Sambla - samblikurinne on katkendlik, esineb nii tüüpilisi metsasamblaid (palusammal, laanik) kui ka looaladele iseloomulikke lubjalembeseid liike (looehmik). Raiestike taasmetsastamine on väga keeruline; esinevad peam saartel ja Lääne- Eestis; haruldased, vaid 0,1% metsadest.
Seemikud on istutud hooldamise vajadus on minimaalne, kuna majandamise eeskirjale: taimla kooliosakonda ja neid on seal kasvatatud rohttaimestik hakkab arenema alles II-III Metsa uuendamisvõtete rakendamine on teatud aeg (tavaliselt 1-3 aastat). aastal peale raiet.
Samblarinne on hõre, kõrgematel mätaste esineb kohati palusammal.
Seemikud - kasvatatud külvidest, neid pole ümber istutatud.
S f - vineeri paksus, mm n - vineerikihtide arv a 3 - pressimiskahanemise % ( 7 % karbamiidformaldehüüdvaikude puhul ja 2 % fenoolformaldehüüdvaikude puhul). Kuivamiskahanemine k l spoonilehe laiuses lõppniiskuseni 3– 8 % arvutatakse
Seemneaastad 4 - tekib looduslik uuendus, ja kuna hall lepp Haava kasvatamisel on peamiseks probleemiks 8 aasta järel, viljakates kasvukohtades ka on lühiealine, tekib üsna ruttu lepiku seenhaigused, neist kõige haavataelik igal aastal.
Salumetsi on rohkem Saaremaal, Haapsalu, Rakvere ja Võru piirkonnas. Salumetsade pindala on aastasadade jooksul kahandanud inimeste viljakapinnaliste metsade asemele põldude, heinamaade rajamine.
Samblarinne on hästi väljakujunenud, domineerivad palusammal, kaksikhambad, laanik, turbasamblad, karusamblad jt. Raiestikel suureneb turba- ja karusammalde osakaal, LU toimub tavaliselt männiga.
Sambucus racemosa – punane leeder Lehed 5 või 7 lehekesega, need on peaaegu rootsutud, elliptilised, pika terava tipuga, teravsaagjad, alt hallikasrohelised, hõrekarvased, 4... cm pikad.
Sambla - samblikurinne Palumetsades eristatakse pohla ja mustika kasvukohatüübis kasvavad reeglina vaid on katkendlik, esineb nii tüüpilisi metsasamblaid kasvukohatüüpi.
Salix caprea – raagremmelgas Lehed elliptilised või laielliptilised, terveservalised või nõrgalt lainja servaga, alt hallid, viltjaskarvased, 5...10 cm pikad, 3...6 cm laiad.
Saarma ekskremendid on väga kergesti äratuntavad – need on värskena mustad kuini rohelised vormitud „laigud”, mis vananedes muutuvad halliks ja haisevad tugevasti kala järgi.
Sammalkate on mulli korral nõrk (metskäharik, kähar karusammal jt.) Ainevahetus puistu ja mulla vahel on kiire; selle periood kestab tavaliselt 1...1,5, harva 2 aastat.
Saadud arv on puistu rinnaslõikepindala (m2/ha). Selle meetodi peamine eelis: kiiresti ja üsna täpselt on võimalik määrata puistu rinnaslõikepindala ja tüvemaht.
Sealne puit on märksa odavam kui Euroopa ja Põhja-Ameerika metsadest saadav ning sellest toormest valmistatud puidutooted mängivad maailmaturul üha suuremat rolli.
Sagedane on h. võraürask päikesepaistelistel kohtadel asuvate lamapuude võraosas ja okstel. Ühest paarituskojast lähtub 5…..9 kiirjat emakäiku.
Salu - ja soovikumetsad Salumetsad Salumetsad on levinud kõige viljakamatel, lubjarikastel lähtekivimitel tekkinud muldadel. Veerežiim soodne.
Sanglepa puit on tõstmisele ning nende tüvi sirge, väikese koondega ilma keerdkasvu ja kasutatav viimistlusmaterjalina ning tootlikkuse suurendamisele.
Samblarinne on üsna katkendlik, peamiselt mätastel kasvavad palusammal, laanik, kaksikhambad, h. karusammal, tüviksammal ja erinevad turbasamblad.
Sedmeid ehk pinke. Sain teada ka seda, mida kõike peab pinkidel olema, et puit saaks edukalt töödeldud ja et pink ei oleks töölisele ohtlik.
Saagpingid on varustatud võimsa elektrimootoriga, mis suudab kerge vaevaga tagada puhtaks lõikamiseks piisava saeketta pöörlemis kiiruse.
Saadud maht on ruumimeetrites (rm), (materjal koos õhuvahedega). Et üle minna m3 (tm) (puidu kogus), tuleb rm korrutada koefitsiendiga.
Saba ümber on valge laik nn "sabapeegel". Elupaigana eelistavad nad rikka alusmetsa ja lagendikega segametsi, milles on lagedaid kohti.
Saarvaher – pikk, sile ja libe oks, läigib (rohekas-pruun). Hõbedase tooniga pung, kaelus ümbritseb punga, pung on väga väike.
Saadud suurust nimetatakse rinnasdiameetriks ja tähistatakse d1,3. Kui indeks puudub, siis eeldatakse, et tegemist on rinnasdiameetriga.
Sai be - Bo juhtivaks mootorsaagide kaubamärgiks Rootsis ning aitas suuresti kaasa Skandinaavia metsanduse mehhaniseerimisele.
Sambucus - perekonda kuuluvad paaritusulgjate vastakute liitlehtedega heitlehised kõrged põõsad, madalad puud või rohttaimed.
Sael on tööriistavaba ketipingutus keti ja plaadi kiireks vahetamiseks ning läbipaistev aken kütusetaseme jälgimiseks.
Saar lääne - Euroopas, Vahemeremaadel, Kaukaasias ja Väike-Aasias. Tüvi rohekashall ja sile, vanematel puudel veidi rõmeline.
Saadud puit on (sood kuni suht (Thuja plicata); Korea elupuu (Thuja koraiensis) keskkonnatingimusi, hinnatuim mädanemiskindel.
Salix alba – hõberemmelgas e. -paju Lehed süstjad, pika terava tipuga, peensaagjad, siidkarvased, 5...12 cm pikad, 1...3
Saadud arv on puistu rinnaslõikepindala (m2/ha). Kuna tegemist on valikmeetodiga, tuleks teha 1 ha kohta 4 mõõtmist.
Salix pentandra – raudremmelgas Lehed piklik-elliptilised, lõhidalt teritunud tipuga, näärmeliselt peensaagja servaga,
Saematerjalid on enamasti korrapärase ristlõikega (ristkülik, ruut) , mistõttu nende mahu arvutamine pole keeruline.
Salix cinerea – tuhkur paju Lehed äraspidipiklikud või -kiiljad, lühidalt teritunud või tömpja tipuga, lainelise
Salix fragilis – rabe remmelgas Lehed süstjad, pika terava tipuga, laiem koht lehelaba alaosas, näärmeliselt saagja
Salix rosmarinifolia – hundipaju Lehed süstjad, terveservased, pealt rohelised, alt hallikad, siidkarvased, 2...6 cm pikad
Seedriliigid - aromaatne lõhn, tiikpuu- meenutab vürtsikat toornahka, aafrika dahomal- niiskelt riknenud kala hais.
Saadud maht on rm, (materjal koos õhuvahedega), et saada tm (puhta puidu kogus), tuleb rm korrutada koefitsendiga.
Salix viminalis – vitspaju Lehed lineaalsüstjad, laiem koht allpool keskkohta, terve, allapoole pööratud servaga,
Seemned ümar - kolmnurksed, mõlemast otsast teravad, helepruunid, lennutiib beež, sageli pruunide kriipsukestega.
Sael on ka Smart Start® käivitus ning keti pingutamine ja vahetamine toimub ilma tööriistade abita.
Salix acutifolia – halapaju Lehed süstjad, pikalt teritunud tipuga, näärmekalt saagjad, alt hallikasrohelised,
Seemikud on istutud taimla kooliosakonda ja neid on seal kasvatatud teatud aeg (tavaliselt 1-3 aastat).
Saed on saleda korpusega ja kõrgel paikneva raskuskeskmega, et nad oleksid käepärased kasutada.
Sealjuures on tegevuskavas rõhutatud, et litsentsisüsteem ei tohiks takistada seaduslikku kaubandust.
Sabiina kadakal on ka palju sorte, mis on põhiliigist oluliselt dekoratiivsemad ning väga vastupidavad.
Sammudega mõõtmine on üldiselt ebatäpne, 1m viga kauguse (baasi) määramisel tingib 1m vea puu kõrguses.
Seemnealgmed on suletud erilisse organisse- emakasse, millest viljastamise järgselt areneb vili.
Salu - ja laanemetsad) ja soometsades 3 tüübirühma, kumbki 14 metsatüübiga.
Seadmete valikul on eesmärgiks protsessi maksimaalne mehhaniseerimine ja automatiseerimine.
Salumetsi on Abruka saare lehtmets ning Puhtu poolsaare pargiilmeline salumets.
Seemnepuud – puud, mis jäetakse kasvama, et soodustada looduslikku uuendust.
Saarevõrsetel on kriitiliseks temperatuuriks juba 5.1. Mets ja valgus varakult.
Sabumisel - paras- ja külmas kliimas talveks, troopikas kuivaks perioodiks
Sarapuule on omistatud kõiksugust väge ja peetud seda maagiliseks puuks.
Saadud arv on puistu rinnaslõikepindala (m2/ha). 1 ha kohta 4 mõõtmist.
Saadud järeldus on täpne, kuna tean näitab täpselt, kui palju metsa mingil
Seemlatel on järgmised samasugustesse kasvukohtadesse nagu arukaskegi.
Seemneliselt e. generatiivselt 2. Vegetatiivselt (kännuvõsu, juurevõsu)
Seemned piklik - kolmnurksed, helepruunid, läikivad, suure seemnetiivaga.
Sanglepa puit on kasutatav viimistlusmaterjalina ning kõrgelt hinnatud.
Seemneliseks uuenemiseks on vaja soodsat viljakandvusperioodi, soodsaid seemnete
Seeme on varustatud teda lusikjalt ümbritseva lennutiivaga.
Samuti ehitus - ja küttepuiduna ning trei- ja nikerdustöödel.
Salmilisus - puidu kiud pikkisuunaliselt lainelise kasvuga.
Seemikud - 1-2(3) aastased, seemnest kasvanud puutaimed.
Sae tagasilöök on ohtlik kui kettsaagi hooletult kasutatakse.
Sarapuude juurestik on hästi arenenud, tungides sügavale maasse.
Saadavaid ande – nii söögiks kui tervise parandamiseks.
Saarmas on aktiivne enamasti öösiti või hämaras.
Sanglepp e. must lepp (Alnus glutinosa (L.) Gaertn.
Sagedamini lääne - Eestis, olles oma areaali lõunapiiril.
Saprofüüte on looduses 3 korda enam kui parasiite.
Samblikud - palusammal, laanik, põdrasamblikud.
Sademetel on taimedele ka teistsugune mõju.
Sarikpöörisees - valged, roosad, roosakaspunased.
Samasugust tegevust on vaja niisketel ja märgadel
Sambla - samblikurinne on katkendlik.
Saviliiv - ja kergemaid liivsavimuldi.
Sealjuures on mõeldud ka ohutusele.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Savitoru on raske 200 mm läbimõõduga 33 cm pikkune torujupp kaalub 17
Vote UP
-1
Vote DOWN
Samblarinne on varjulistes kohtades pidev.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun