Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Rüütlilaul ehk keskaegne õukondlik luule sai alguse 11 sajandi lõpul Provence’ist. Rüütlilaulikute nimetused: trubaduurid (12 saj, provatnsikeelsed), truväärid (13 saj, prantsuskeelsed, kuulsaim keskus Arras), minnesingerid (saksakeelsed). Kõige kõrgemat ja peenemat stiili esindab trubaduuri luule, truvääride ja minnesingerite luule on tunduvalt lihtsam ja “rahvalikum”. Luule ja muusika on rüütlilaulus lahutamatud ja kõik luuletajad olid ühteaegu ka laulikud.
Rüütlilaulikute seas on isegi kuningaid (Inglise kuningas Richard Lõvisüda 1157-1199) Esimesed rüütlilaulikud - trubaduurid Lõuna-Prantsusmaalt. Trubaduurilaulud tekkisid peale suuri sõdu, rahunemisajal (Püha Saksa Rooma Riigi asutamine 962 Otto II ) Rüütlilaulude seas on tantsulaule, kangelaslaule, kaebelaue, kõige enam armastuslaule (romantilisuse laine läbib Euroopat, naiselik mõtlemine kerkib esile, naised nõuavad oma
Rüütlilaulikute seas on isegi kuningaid (Inglise kuningas Richard Lõvisüda 1157-1199) Esimesed rüütlilaulikud - trubaduurid Lõuna-Prantsusmaalt. Truväärid on rüütlilaulikud Põhja-Prantsusmaalt. Saksamaal tegutsesid rüütlilaulikud - minnesingerid, nende poolt loodut nim. minnesang Rüütliluulet kanti alati ette lauldes - “Värss ilma muusikata on kui veski ilma veeta.
Rüütlilaulud – isegi naised võisid olla lauljad Aluseks on armastus ja südamedaamikultus  Luulevormid, mis on rüütlilaulude aluseks – nendel teemadel lauldi:  ballaadid  serena – õhtulaul  alba – hommikulaul  ristisõja teemad  neitsi maarja Rüütlitel oli kaasas teener – rändmuusik menestrel, kes pskas hästi laulda ja pilli mängida
Rüütlilaul on segapäritoluga, tema juured ulatuvad klassikalisse ladina luulesse (Ovidius, Horatius), ta on mõjutatud keskladina vaimulikust luulest, vagantide (rändavad kleerikud või skolaarid) ladina- või segakeelsest luulest ning rahvalikust laulust. Rüütlilaulikud esindavad väga erinevaid seisusi, nende hulgas on kuningaid,
Rüütlilaulikuid nimetatakse trubaduurideks (Lõuna- Prantsusmaal) või truväärideks (Põhja- Prantsusmaal). Saksa ja Austria rüütlikodades võeti eeskuju prantsastest ning 12. Sajandi lõpul tärkas rüütlilaulikute ehk minnesingerite kunst ka seal.
Rüütlilaul on segapäritoluga, tema juured ulatuvad klassikalisse ladina luulesse, see on mõjutatud keskladina vaimulikust luulest, vagantide ladina- või segakeelsest luulest ning rahvalikust laulust.
Rüütlilaulud – õukondlik luule Rüütlilaulikud Rüütlilaulikud: trubaduurid, truväärid, minnesingerid Alamast seisusest muusikud: hulgaarid, žonglöörid, menestrelid, spielmannid.
Rüütlilaulus on muusika ja luule lahutamatud, mida näitas see, et kõik luuletajad olid ühtaegu ka laulikud. Saatepillina kasutati lautot või harfi.
Rüütlilaulikuid nim. samuti piirkonnati erinevalt: Lõuna-Prantsusmaal trubaduurideks, Põhja- Prantsusmaal truväärideks ja Saksamaal minnesingeriteks.
Rüütlilaulud – see on ainus keskaegse mittekirikliku luule ja laulu valdkond, millest meil on tänapäeval võrdlemisi hea ülevaade.
Rüütlilaulikutelt on säilinud rohkem tekste kui viise , viiside mäletamine oli edasilauljal ilmselt kergem kui nende kirjapanek.
Rüütlilaul on ainus keskaegse mittekirikliku ja laulu valdkond, millest meil on tänapäevaks värdlemisi hea ülevaade.
Rüütlilaulud on ainsad mittekiriklikud luule ja laulu valdkonnad, millest on meil tänapäevaks üpriski hea ülevaade.
Rüütlilaulus on muusika ja luule lahutamatud, mida näitas ka see, et kõik luuletajad olid ühtaegu ka laulikud.
Rüütlilaule on kõige enam säilinud ja need laulikud laulsid enamasti armastusest või kanglastest.
Rüütlilaul - Alguse sai see 11. sajandi lõpul Provence`ist Lõuna- Prantsusmaalt.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Rüütlilaulikuid nim. : 1) Lõuna-Prantsusmaal – trubaduur / Bernart de Ventadorn 2) Põhja-Prantsusmaal – truväär / Adam de la Halle, Richar I Lõvisüda 3)Saksamaal – minnesinger / Walter von der Vogelweide Rüütlimuusika oli enamasti armuavalduseks rüütli südamedaamile.
Rüütlilaulik – sai olla ainult see mees, kes oli sünnist rüütliseisus.
Rüütlilaul on ainus keskaegse mittekirikliku luule ja laulu valdkond.
Rüütlilaulikud - igast seisusest inimesed, laulavad täisvarustuses.
Rüütlilaul - 11 saj algus Provence’ist ,L-Pr.maa piirkonnast.
Rüütlilaul – sai alguse 11. sajandi lõpul Prantsusmaal.
Rüütlilaulud on säilinud kvadraatkirjas, rütm on küsitav.
Rüütlilaulud on mittekirikliku luule ja laulu valdkond.
Rüütlilaulikud prantsusmaal on trubaduurid(lõunas) või truväärid.
Rüütlilaulikute loomingus on luuletekst ja muusika lahutamatud.
Rüütlilaul - 11 saj. lõpp Lõuna -Prantsusmaa
Rüütlilaul e. keskaegne õukondlik luule.
Rüütlilaul ehk keskaega õukondlik luule.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Rüütlilaulude temaatika – armastus- ja kangelaslaulud, südamedaami kultus.
Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun