Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Röntgenstruktuuranalüüs - kasutamine lõiketöödeldav, kulumiskindel), suuremõõtmelised tooted; n tempermalm ­ süsinik on pesalise grafiidina (suurem materjaliteaduses. löögitugevus, head valamisomadused), saadakse perliit – määratakse millised kristalsed ained on tahkes materjalis; tsementiitstruktuuriga valgemalmist; kontrollitakse materjalide keevisliiteid; uuritakse materjalides varjatud  n valgemalm ­ kogu süsinik on Fe­ga seotud tsementiidina (Fe 3C)
Röntgenikiired on parasjagu selliste lainepikkustega, et aatomite (ioonide) vahelt läbi minnes nad painduvad mõnevõrra (difraktsiooninähtus). Korrapärase struktuuriga aine läbimisel kordub paindumine väga palju kordi ning ainet läbinud röntgenikiired moodustavad fotoplaadil iseloomuliku interferentsimustri, mille analüüsil saab kindlaks teha kristallivõre tüüpe, ioonide vahekauguseid ja muid kristalli omadusi.
Röntgenuuring kontrastainega – kontrastaine peetub kaksteistsõrmiksoole alumises osas („linnunoka sümptoom“) või kui obstruktsioon pole täielik, on sedastatav spiraalne duodeenumisse ja peensoole algossa sattunud kontrastaine jälg („korgitseri sümptoom“). Imik volvulusega vajab kiiresti lastekirurgi konsultatsiooni ja seejärel kohest kirurgilist sekkumist, et soolekeerd likvideerida.
Röntgendifraktsioon - analüüsist. Näiteks aatomite vahelised vahekaugused alumiiniumis 20° C juures on 0,2862 nm. Al aatomi raadius on ½ aatomitevahelisest vahekaugusest, s.o. 0,143 nm. Aatomraadiused erinevates tihedamates kristallstruktuurides kristalliseeruvatele metallidele on antud tabelites 4.5 ja 4.6.
Röntgenstruktuuranalüüs - kasutamine materjaliteaduses määratakse millised kristalsed ained on tahkes materjalis; } kontrollitakse materjalide keevisliiteid; } uuritakse materjalides varjatud pragusid; } määratakse metallide sulamite elementkoostist (röntgenspektraalanalüüs) } aparatuur on väga kallis
Röntgenfaasianalüüsiga on võimalil kindlaks teha: • kas tegemist on kristalse või amorfse ainega (või seguga) • millise kristallaine või ainete seguga on tegemist • võimalik määrata kristallaine võre parameetrid • segudes võimalik identifitseerida max 7 –8 kristallainet.
Röntgeniülesvõte on varipilt, mis saadetakse objekti varjude joonistumisel pildiretseptorile või pildijäädvustusvahendile e. kandjale, milleks sobivad kõvendusekraani ehk foolio ja filmi kombinatsioon, elektronoptilina võimendi või kihtülesvõtteseadme detektorid.
Röntgen - ja raadiokiirgus, nähtav valgus, UV, infrapuna (soojuskiirgus) Lainepikkuse järgi pikimast: Raadiokiirgus>Infrapuna>Nähtav valgus>UV>Röntgenkiirgus>Gammakiirgus Plancki kiirgusseadus (kõver näitab, et) kiirgustugevus: UVinfrapuna
Röntgenkiirgus on pidurduskiirgus, mis tekib röntgentorus elektronidele antud kiirenduse tagajärjel (elektronide ümberpaigutusest aatomis). α - kiirgus ja β - kiirgus on osakeste vood , eralduvad aatomituumast ja omavad suurt kiirgust ja energiat.
Röntgenkiirgus on üks elektromagnetkiirguste tüüpe, mille lainepikkus jääb vahemikku 0.01 – 10 nm ning mis vastab sagedusele 3x1016 Hz – 3x1019 Hz. Röntgenkiirguse lainepikkus on väiksem kui UV-kiirgusel, kuid suurem kui gammakiirgusel.
Röntgenikiirguseks nimetatakse elektromagnetilist kiirgust, mille lainepikkus on vahemikus 10-2 nm .....10 nm. Sellise kiirguse avastas 1895.a. saksa füüsik Wilhelm Röntgen, kes sai selle eest esimesena Nobeli füüsikapreemia (1901.a.).
Röntgenkiirgus on elektromagnetkiirgus Wilhelm Conrad Röntgen Nikola Tesla Röntgenkiirgus avastati katsetes Crookesi toruga Levimiskiirus C = 3x108 m/s Röntgenkiirgusel on rohkem energiat kui nähtaval valgusel, seega võib läbida
Röntgeniülesvõttest keeldujaid on aga küll ette tulnud, vaatamata riskile, mis tekib diagnoosi puudulikkusest. Ehk on põhjus selles, et ülehindame riski nende ohuallikate poolt, mida me meeltega ei taju ja samavõrd alahindame neid, mida tajume.
Röntgeni - ja -kiired lõpetavad elektromagnetlainete spektri, nende lainepikkusi mõõdetakse ongströmides (1Å=10-8 cm). Teisest küljest võib rö-kiirtest mõelda kui footonite või energiahulkade voost.
Röntgenstruktuusanalüüs – • Määratakse kristalsed ained tahkes materjalis, • Kontrollitakse materjalide keevisliiteid, • Uuritakse materjalides varjatud pragusid, • Määratakse metallide sulamite elementkoostist.
Röntgenfaasi analüüsiga on võimalil kindlaks teha: *kas tegemist on kristalse või amorfse ainega (või seguga); *millise kristallaine või ainete seguga on tegemist; *võimalik määrata kristallaine võre parameetrid.
Röntgenstruktuuranalüüs on meetod aatomite ruumilise paigutuse ning nende omavaheliste kauguste määramiseks tahkise kristallvõres, mis toimib pealelangeva röntgenkiirguse suhtes difraktsiooni- võrena.
Röntgenikiirte omadused - a) röntgenkiired tungivad läbi paljude ainete, mis nähtavale valgusele on läbipaistmatud. Kehtib seaduspärasus: mida tihedam on aine, seda rohkem kiirgust neeldub.
Röntgeniga on võimalik näha muumiaga koos sissemähitud objekte ja esemeid, muumia käteasend on viide ajale, millal see on valmistatud, kuna erinevatel ajastutel oli see erinev.
Röntgenkiirgus – kuumas gaasis (meie Päikese pinna kohal ka – kõigil tähtedel, neutrontähtedel, mustadel aukudel) Mõõdetakse kaldpeegeldava teleskoobiga, vaatlused kosmoses
Röntgenstruktuuri analüüs on analüütiline meetod määramaks molekulide paiknemist kristallides, kus röntgenkiired löövad kristalli ja murduvad paljudesse kindlatesse suundadesse.
Röntgen on 2 pikk ja umbes meeter lai. Röntgeni apparadil on väike uks-aken, mis on tinastatud, et radiatsioon vallale ei pääseks, rohkesti tina on ka apparaadi
Röntgenkiirgus on elektromagnetkiirgus lainepikkuste vahemikus 0,01–10 nm. See on kõige tuntum kasutuse tõttu meditsiinis, kus sellega tehakse röntgenpilte.
Röntgenkiired - Röntgenkiired on elektromagnetlained, mis läbistavad gaase, põhjustavad fosforestsentsi ja tekitavad fotoplaatidel keemilisi muutusi.
Röntgenoloogilise kontrollita on ohtlik (võidakse vigastada suuri närve või veresooni). f) Verevalum peaks imenduma jälgi jätmata, kuid on ka halvemaid võimalusi.
Röntgenfluorestsent - spektromeetria XRF elemendi aatomeid määratakse registreerides nende poolt neelatav ristsuunalise fluorestsentkiirguse intensiivsust.
Röntgenikiirgus on väga väikese lainepikkusega (6 x 10 -10 - 2 x 10 -7 cm) elektromagnetkiirgus, mis tekib kiirete elektronide voo pidurdamisel aines.
Röntgeni - , ultraheli-, magnet-resonantspiltide tehnikud jne. Nende hulka kuuluvad hambaarstid ja kõik hammaste hooldusega tegelevad inimesed.
Röntgenkiirguse allikaks on kiired elektronid, aatomid ning γ – kiirte allikaks on aatomituumade sisesed protsessid nagu näiteks radioaktiivne lagunemine.
Röntgenkiirgus on ultraviolettkiirgusest lühema lainepikkusega (0,01- 10 nanomeetrit). Gammakiirguse lainepikkus on väiksem kui 0,01 nanomeetrit.
Röntgenkiirgus on elektromagnetkiirgus lainepikkuste vahemikus 0,01–10 nm. Kõige sagedasem kasutusala on meditsiinis, röntgenpiltide tegemisel.
Röntgenkiirgus on sama, mis madala sagedusega gammakiirgus). Nende eristamisel lähtutakse mitte kiirguse sagedusest, vaid selle tekkimise viisist.
Röntgenkiirgus – tekib kas kiiretee elektronide järsul pidurdamisel või siis on protsessidel, milles osalevad aatomite sisekihtide elektronid.
Röntgenstiil – on kujutatud ka siseelundeid Siberi shamaanide jaotus: • Klannishamaan –shamaan on kogukonnas üksk tähtsamaid tegelasi
Röntgen kiirgus – tekib kas kiirete elektronide järsul pidurdumisel või siis protsessidel, milles osalevad aatomite sisekihtide elektronid.
Röntgeni - ja gammakiirguse vahendusel näeme kosmose vägivaldsemaid kohti: kõige kuumemaid objekte ja võimsaid plahvatusi.
Röntgenkiirgusel on suur tähtsus meditsiinis, kus erinevate kudede erineva neelamisteguri tõttu on võimalike näha siseorganeid.
Röntgen on sma liini remonditöötajate masin, ning seda võivad kasutada ainult kvalifitseeritud töötajad.
Röntgenkiirgus on nime saanud Wilhelm Conrad Röntgeni järgi, kes seda nähtust esimesena põhjalikumalt uuris.
Röntgenikiirgus on samasugune nagu gammakiirgus, ehkki tavaliselt on tema energiapakikestel vähem energiat.
Röntgenstruktuuranalüüs - kasutamine 69. Elektrolüüdi mõiste, näited, nõrgad ja tugevad materjaliteaduses.
Röntgen – 19.sajandi lõpul, W.Röntgen Elektriline telegraaf – S.Morse, 1837.aasta
Röntgenkiirgus - nagu gammakiirgus; seda on palju kosmoses, kuid maapinnale ta sealt ei jõua.
Röntgen – mingi plekk kopsus 2. preparaat – kui on plekk kopsus, võetakse proov.
Röntgenfaasianalüüs – aine struktuuri analüüs, mis põhineb röntgenkiirguse difraktsioonil.
Röntgenil on näha ogajätkete vahelise rebendi korral suurenenud ogajätkete vahet.
Röntgenfilmil on võimalik näha põlvekedra kõõluse kinnituskoha luustumishäiret.
Röntgenkiirgus on kas 1) pidurdus-, e. pärsskiirgus või 2) karakteristlik kiirgus.
Röntgenkiirguse detekteerimisel on ka suur tähtsus radioaktiivsete ainete uurimisel ja astronoomias.
Röntgenstruktuur analüüs – kondenseeritud alad ei trankribeeru aktiivselt – värvimine.
Röntgenuuring - püütakse selgitada liigeste kahjustuse ulatust ning iseloomu.
Röntgen on arstiteadusesse jõudnud tänu füüsikalistele avastustele.
Röntgenikiirgust on küllalt palju kosmoses, kuid maapinnale ta sealt ei jõua.
Röntgenpilte ehk mammogramme hindavad eriettevalmistuse saanud radioloogid.
Röntgenülesvõte – Vaba gaas kõhukoopas – Peen-ja jämesoole “peeglid”
Röntgen - 1985), radioaktiivsuse (Curild 1896 – 1898) avastamisel.
Röntgenülesvõttel on näha kõhrekahjustuse tagajärjel tekkinud luukahjustus.
Röntgeniuuringud on tänaseni kőige sagedamini teostatavaid uuringuid.
Röntgen - röntgenitoru(pani aluse elektroonikatööstusele)
Röntgen - , UV-kiirgus. 28) Kirjelda sünnitegevuse algust.
Röntgen - või gammakiirgusega läbivalgustamise teel.
Röntgenspektrid – nende saamisel kasutatakse röntgenkiirust
Röntgenkiirgus on pikema lainepikkusega kui raadiolaine.
Röntgeni - ja isotoopuuringute keskmine riskitase
Röntgenkiirgus - lainepikkuste vahemikus 0,01–10 nm.
Röntgen – selle asemel kasutatakse ultraheli
Röntgen - ja gammakiirguse teleskoope.
Röntgeni - või -kiirgust kasutades.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun