Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Renessansiinimene on keegi, kes oskab tegeleda peaaegu kõigil kultuurialadel (tal on selleks piisavalt oskusi). 20. Mida tähistatakse kunstiajaloos terminiga spolia? Tooge näiteid antiikehitiste kontekstis. Varasemalt hoonetes olnud ehitusmaterjali või skulptuuride taaskasutus uutel objektidel. Näiteks  on taaskasutatud Santa Maria basiilika kolonnaad Trastevere'is. 
Renessansiks nimetatakse muurangulist pööret looduse, loomulikkuse, ratsionaalsete teadmiste ning vabamate inimsuhete poole, mis toimus eelkõige Lääne-Euroopas XIV-XVI saj. See tähendas ka inimese isiksuse vabanemist keskaja kirikudogmadest ja inimese individuaalsuse rõhutamist. Autorid/Teosed Dante peoteos „Jumalik komöödia“. Teos kujutab patuse inimese hinge rännakut teispoolses elus, jagunedes kolmeks osaks: „Põrgu“, „Puhastustuli“, „Paradiis“.
Renessanss - kunsti üldiseloomustus Antiikaja m õjud on kõige  tugeva mad arhitektuuris. Renessansi ajal muutusid maalikunst ja   skulptuur iseseisvateks kunstiliikideks, nad ei olnud ena m seotud arhitektuuriga. Maalikunstis   ja skulptuuris pääses lõplikult võidule realistlik ja looduslähedane kujutamislaad. Kasutati  järjekindlalt anatoo mia­ ja perspektiiviseadusi. Suurenes kunstnikuisiksuse tähtsus.

Renessansiks nimetatakse keskajale järgnevat, antiigist ja loodusest innustunud vaimuliikumist Lääne-Euroopas 14.–16. Sajandil ehk antiikkultuuri taassündi, seda ühteaegu vastandades valitsevale kiriklik-skolastilisele teadusele.
Renessanss - ja barokklühtrite kogu (16.–18. sajand) • Püha Matteuse (hiljem Püha Antoniuse) kabeli põrandat katvad hauaplaadid (14.– 17. sajand) • Püha Antoniuse altar • Lüübeki meistri Hermen Rode valmistatud suur peaaltar (1481) • Bernt Notke "Surmatantsu" algusosa (15. sajandi lõpp) • Von Roseni kabeli ehisseina mõned detailid (1655), • Seitsmeharuline kandelaaber (1519)
Renessansi ajastule on iseloomulik: • suurem ilmalikkus • humanism – maailmavaade, mis peab inimest kõrgeimaks väärtuseks • avastused, leiutised (trükikunst; leiutised merenduses, sõjanduses, metallurgias) • rahvusriikide kujunemine • rahvustunde ärkamine • suured usulised liikumised (reformatsioon, vastureformatsioon) • antiikkultuurist ja –kunstist eeskuju võtmine

Renessanss - keskaja ilmaliklaul *tähendab „ taassündi“ *sai 14.saj alguse Itaaliast, võttis eeskuju Antiik-Kreekakunstist. *muusika käsitleb keskaja ilmalikku laulu, kes väljendub rõõm, naer, armastus, ülistati naise keha ja ilu, sisu oli Jumala vallatu.
Renessansikunsti on rohkem säilinud arhitektuuris, sisekujunduses ja tarbekunstis. Vaskseppade kunsti tuntuim näide on Vana Tooma figuur raekoja torni tipus 1530.aastast. 1547 telliti raekojale Madalmaadest seitse uhket piltvaipa.
Renessansiaja mõtlejaid nimetatakse humanistideks (ld k-s humanus - inimlik). Humanistid võitlesid harmoonilise inimese eest, tema vabanemise nimel keskaja kammitsaist. Humanistide idaaliks oli mitmekülgselt arenenud võimetega inimene.

Renessansiajastu kunstil on 1 kindel tunnus - eneseteadvus  Levis teadmine, et kaasaeg on uue ajastu algus ja põhimõtteliselt erinev äsjamöödunust  Hakati hindama kreeka ja rooma kultuuri (antiikkultuuri) varasemast rohkem
Renessansiks nimetatakse Euroopas toimunud vaimset murrangut, uut mõtteviisi, mis hülgas keskaegsed arusaamad ja elutunnetuse, kuulutades naasmist antiikkultuuri juurde ja tõstes kilbile humanismiideed.
Renessanss ehk taassünd. Humanism: jumalariigi kõrvale inimese maine elu kui väärtus – lihtsuse, askeesi asemel luksus, naudingud Inimesed hakkasid rohkem keskenduma endale, mitte jumalale.

Renessansistiil on rajatud kiviraiduri tööle - hoone üldilme määrab dekoratiivsete elementide rakendamine. Viimane toimub aga tavaliselt väga ebaloogiliselt ja vähese maitsega.
Renessansiks nimetatakse murrangulist pööret looduse, loomulikusse, ratsionaalsete teadmiste ning vabamate inimsuhete poole, mis toimus eelkõige Lääne-Euroopas 14-16
Renessanss - (taassünd), vaimne ja kultuuriline üleminek keskajast uusaega, see oli pööre teadmiste, loodusläheduse, loomulikkuse ja vabamate inimsuhete poole.

Renessansiaja mõtlejaid nimetatakse humanistideks (ld k-s humanus - inimlik). Humanistid võitlesid harmoonilise inimese eest, tema vabanemise nimel keskaja kammitsaist.
Renessanss – taassünd, tähistab naasmist antiik kultuuri juurde selle eelduseks oli majanduslik tõus, sellega kaasnevad muutused ühiskonna elus.
Renessansiajastu mõtlejaid nim. humanistideks, sest tähelepanu pöördus jumalalt inimesele, hakati väärtustama inimest isiksusena polnud alaväärne olevus.

Renessansist on pärit commedia dell 'arte - itaalia rahvakomöödia, mis tekkis karnevalipidustustest. See toetus suures osas improvisatsioonile.
Renessanss – (prantsuse keeles „renaissance“ ehk taassünd) hiliskeskaegses Itaalias alguse saanud murrang Euroopa vaimuelus ja kultuuris.
Renessanss - antiikaja taassünd, inimeste maailmavaates: haritud inimeste seas levis humanistlik mõtteviis, tekkis suur vastuseis kirikule.

Renessanss - stiilis hoone, mis on jäänud Tallinna silmapaistvaimaks, mitmete detailide poolest ainsaks renessansi ehituskunsti näiteks.
Renessansiks nimetatakse keskajale järgnevat, antiigist ja loodusest innustatud vaimuliikumist eelkõige Lääne-Euroopas XIV-XVI sajandil.
Renessansiaeg on möödunud, avastas inimese ja tema loomingulisuse, hakati tähele panema, et inimene suudab oma mõistusega maailma muuta.

Renessansiaja mõtlejaid nimetatakse humanistideks (ldn k-s humanus – inimlik). Humanistide ideaaliks oli mitmekülgselt arenenud võimetega inimene.
Renessans on üldiselt muutnud meie kõigi elu ja peaksime olema väga tänulikud kirjanikudele ning kuntsnikele, kes sel ajal elasid.
Renessansiaegsed tantsud - Tuntumad tolle ajastu tantsud olid: branle (braanl) , pavaana (pavaan), galliard(galjard), estampii, saltarello jt

Renessanss – termin, mis võeti kasutusele 1550. aastatel ja see tähistab vaimset ja kultuurilist murrangut Euroopa ajaloos.
Renessanss - pr k taassünd (antiikkultuuri ja tervikliku ning harmoonilise isiksuse). 14.-16. sajand, sai alguse Itaaliast.
Renessanss tähendab taassündi. See sai alguse 14. saj. Muusikas kandus rõhk vaimulikult muusikalt ilmalikule muusikale.

Renessansikirjanduses on oluline ilmalikkus, inimlikkus, maine elu (selle rõõmud ja mured). Iseloomustab optimism, uks inimesesse.
Renessanss – Inimene tähtis – humanism (paavsti vastasseis) – antiikaja kultuuri taasleidmine ja väärtustamine.
Renessansikirjanduse tippsaavutus on Luis de Camõesi patriootiline eepos 'Lusiaadid', mis on selle maa tähtsaim panus maailmakirjandusse.

Renessanss on mitmeh22lse koorilaulu ajastu! Uued muusikavormid: MOTETT-mitmeh22lne vaimulik ladinakeelne koorilaul.
Renessanss - oli Itaaliast (Firenzest) alguse saanud ning 14.-17. sajandil väldanud periood Euroopa kultuuriloos.
Renessansist saadik on inimene pidanud enda harjutama mõttega, et ta elab juhuslikul planeedil ääretus maailmaruumis.

Renessansiga on seostatud tärkasid tegelikult varem (nt: teaduslik uurimine, meelist maailma jäljendav kunst).
Renessansiks nim. keskajale järgnevat ning uusajale eelnevat perioodi, mis sai alguse Itaalias 14 sajandil.
Renessanss - Renacimiento - Renaissance - Эпоха Возрождения Üleminek keskajalt uusaega

Renessansist on pärit commedia dell 'arte - itaalia rahvakomöödia, mis tekkis karnevalipidustustest.
Renessanss on kunstistiil, mis tekkis juba palju aega tagasi ning tema sünnimaaks peetakse Itaaliat.
Renessansist alates on huvi isiku saavutuste vastu julgustanud kuulsate ja suurepäraste portreede kogumist.

Renessansiehitised saksamaal on loodud välismaa meistrite poolt või siis otseselt sõltuvad välismaa eeskujudest.
Renessansiajastu kangelaseks on ennast uues maailmas peremehena tundev inimene. Ka portreekunst tuleb jälle moodi.
Renessansi ajastust on pärit see, et kiriku siseruum ei jagunenud löövideks vaid oli suur avar saal.

Renessanss – keskajale järgnenud 14-16 sajandil väldanud perioood Euroopa kultuuriajaloos.
Renessanss – levis inimest väärtustav ellusuhtumine ja eeskujusid otsiti antiikkultuurist
Renessanss – sai 14-17 sajandil alguse Itaaliast; Jumala kõrvale tekkis ka eneseteadvus;

Renessanss on Itaaliast alguse saanud ning 14. – 17. sajandini Euroopas kestnud periood.
Renessanss - ilmalik muusika, barokk - tekkisid erinevad uued žanrid (ooper, solistiline
Renessanss – trükipress; oluliseks muutus 20. sajand II pool tsunftides, gildides.

Renessansi all on mõistetud inimese kui isiksuse vabanemist keskaja kiriku õpetustest.
Renessansi teater on nagu surnult sündinud laps – põhimõtteliselt see ei sündinudki.
Renessanss on antiikkultuuri taaselustamine ja ümbertöötamine oma ajastu vaimus.

Renessanss - taassünd, keskajale järgnev periood, mis võtab eeskuju antiigist.
Renessanss - taassünd, antiikkultuuri- ja traditsioonide uuesti ausse tõstmine.
Renessansistiil on sõltuv nii itaalia kui ka madalmaade ja prantsuse arhitektuurist.

Renessanss – keskajale järgnenud antiigist ja loodusest kantud kultuurisuund
Renessansiajastu tähendab antiigi taassündi, mis vältas perioodil 14.-17. sajand.
Renessans - usk inimese piiramatu jõusse, läbi kunsti Jumalaga võrdne.

Renessans tähendab taassündi. Hakati tundma õppima antiikaja kultuuri.
Renessanss - Muusikas on romantism umbes 1820–1880 valitsenud suund.
Renessanss on see etapp, millest alates hakkas maalikunst õitsema.

Renessansi isiksus - ühtsus ja terviklikkus, puudub keerukus ja arengut.
Renessansiaja mõtlejaid nimetatakse humanistideks (ld k-s humanus - inimlik).
Renessanss - ehk taassünd mis tekkis Itaalias -jagunab kaheks:

Renessanss – trükikunsti levik, autorit seostatakse tekstiga
Renessansiajastu kangelaseks on ennast uues maailmas peremehena tundev inimene.
Renessans - stiilis Chambord’i loss eest- ja tagantvaates

Renessanss on seotud pigem Madalmaadega, Barokk Euroopaga.
Renessansiga on lahutamatult seotud humanism ja humanistid.
Renessansi kõlaideaal – muusika kõla on meloodilisem ja pehmem.

Renessanss – Dante teos on uue kirjanduse kõrgpunkt.
Renessanss on üks ajajärk , mis oli 1300-1600 aastal.
Renessansiaeg – Inimene on ilus, tal on õigus õnnele.

Renessansi kirjandus – uuttüüpi teater tekkis 15-16 sajand.
Renessansiaja kirjandus on kindlasti minu silmis üks olulisemaid.
Renessanss - antiikkultuuri taassünd Valgustusajastu

Renessanss - kujunevad linn riigid, tekkis pangandus.
Renessansis on oluline koht humanistlikul liikumisel.
Renessansiajastu kultuuril on aga üks kindel tunnus- eneseteadvus.

Renessanss tähendab Prantsuse keeles taassündi.

Renessansikultuuril on üks kindel tunnus - eneseteadvus.
Renessanss - obeliskid asendati barokkurnidega.

Renessanss - 16.saj. Tähendab taassündi.

Renessanss - 14-17 sajandi esimene pool.

Renessanss - antiikkultuuri taassünd.

Renessanss - taassünd (14-16.saj)
Vote UP
-1
Vote DOWN
Renessanslik moraal – Ihulikkuse hindamine (riietus rõhutab vorme ja jäsemeid, nt mehed võisid kanda erivärvi sukki). Kehaliste ja meeleliste naudingute õigeks pidamine.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Renessanslik moraal - eesmärke saavutati vahendeid valimata -pööratakse tähelepanu meelelistele naudingutele ja ihule (kehavormide esiletõstmine)



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun