Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Ranniksekvoia - lähedane mammutipuule - 112m, kuni 1400 a vana Kõvad okaspuud: • eebenipuu - igihaljas lehtpuu, pigimust, raske, kõva, tehakse luksusmööblit, levinud Indias, Sri Lankas • raudpuu - tumepunane, kõva, raske, levinud Iraanis • mahagonipuu - mööblipuu, kaneel-, punakaspruun, levinud Ladina- Ameerikas (III) • tiikpuu e tekapuu - mahagonist tugevam, levinud Kagu-Aasias (I) • tamm (II), pöök - Euroopas (lõuna pool)
Rannikualal costa on aasta ringi ühtlaselt soe 23-25 oC , kuid sademed vähenevad järsult põhjast (4000 mm/a) lõunasse (200 mm/a). Sierras on keskmine temperatuur on 11-14 oC , lõunaosas sajab 400, põhjaosas 1200 mm/a. Oriente keskmine temperatuur on 28 oC, sademeid 3000-4000 mm/a. Asub ekvatoriaalses kliimavööndis, mida iseloomustavad kuumus, suur sademetehulk ja niiskus aastaringselt - kuiva aega seal polegi.
Rannikumadalik on poolsaarte ja lahtede rohke, millest suuremad on loode-kagusuunalise orientatsiooniga Juminda, Pärispea, Käsmu ja Vergi poolsaar ning neid eraldavad Kolga, Hara, Eru ja Käsmu laht.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Rannikulõukad on endised lahed, seal pesitsevad paljud veelinnud!  Rannaniidud on karjatatavad või niidetavad niidud, mis on merevee mõju all. Seal kasvavad mitmed soolalembesed taimed, nagu rannikas, rand-teeleht, soolarohi jt.  Rannaniitudel pesitsevad paljud kurvitsalised: mustsaba-vigle, suurkoovitaja, kiivitaja + haned, lagled!  Juttselg-kärnkonna ehk kõre laul kostub kaugele; kudemisek vajab ta madalaid veeloike.
Rannik on liigestatud põhjas ja läänes ning seal paiknevad suurtest ja hõredalt asustatud saartest koosnevad saarestikud, nagu Hebriidid, Orkney ja Shetlandi saared. Mani saar ja Kanalisaared alluvad otse Briti kroonile.
Rannik usa - le. Mere pindala on 589 600 km², keskmine sügavus 40-60 meetrit ja suurim sügavus 160 meetrit. Veetemperatuur on suvel 4-12 °C, talvel -1,6...-1,8 °C. Meri külmub talvel kinni, suvel on lõunaosa jäävaba.
Rannikualade üleujutused - eelmise sajandi jooksul on maailmamere pind tõusnud u 15cm -arvatakse et globaalse soojenemise tagajärjel tõuseb see aastaks 2030 veel 18cm -tulemuseks on üleujutatud madalamad saared ning rannikualad.
Rannikul 1000 - 1400mm aastas  Temperatuur o USA  Keskmine temperatuur põhjaosas 8°C-16°C, lõunaosas 16°C- 24°C (suvel)  Talvel keskmine temperatuur põhjaosas 0°C kuni -32°C ja lõunaosas 0°C kuni 8°C
Rannikumere reostumine on kõige suurem tiheda asustusega ja tööstuskontsentratsiooniga piirkondades. Kõige reostatum on rannalähedane meri, kuna reovesi jääb mere pinnakihti ning kandub tuule ja lainetuse mõjul rannale.
Rannik – maismaa ja suure veekogu üleminekuala; liigestuse järgi eristatakse nt fjord- ja skäärrannikut, maapinna kallakuse järgi laug- ja järsakrannikut, tekkeviisi järgi kulutus- ja kuhjerannikut
Rannikualade üleujutused - 20nda saj. Jooksul on üldine maailmamerepind tõusnud umbes 15 cm. Soojenemise jätkudes võib see aastaks 2030 tõusta veel 18 cm.Tulemusena ületatakse üle madalamad rannikualad ja saared.
Rannik – randlat ja sellega piirnevat merepõhja ja maismaad hõlmav vöönd  randla e. rannavöönd – mere või suurjärve põhja ja maismaad hõlmav vöönd, mida kujundab peamiselt lainetus.
Ranniku kliima on merelisem,sisemaa kliima aga mandrilisem 4. Temperatuuri aastane amplituud on väga väike 10ͦ20ͦ .sademete - C 17. Haanja ja Otepää kõrgustik ja sademete vaesed Saaremaa ja Hiiuma.
Rannikumadaliku piires on aga silmapaistvamad Lohja ja Käsmu järv, mis on mõlemad väga kaunid metsajärved, mis eraldusid merest geoloogilises ajaskaalas suhteliselt hiljuti — u. 2000–3000 aastat tagasi.
Rannikualadel on põhjas Jaanuaris temperatuur 9ºC, lõunas kuni 12ºC. Juulis on temperatuurid vastavalt 20ºC ja 27ºC. Sisemaal on talvel temperatuur umbes 2ºC madalam, suvel 4-5ºC kõrgem.
Rannikualad on kohe eriti tihedalt asustatud, eriti pealinn Rabat ja Maroko suurim linn Casablanca. Lõuna-Marokos on rahvastiku tihedus väiksem kui 4 ehk seal palju rahvast ei ela.
Rannikualadel on väga armastatud kala ja mereannid, mida sagedasti serveeritakse õlis praetult; sisemaal ja mägistel aladel pruugitakse hautistes palju kikerhernest ja talleliha.
Rannik on maismaa ja mere kokkupuuteala, mille piires on kujunenud meretekkelised pinnavormid. Ta hõlmab rannavööndi koos naabruses oleva maismaa, mere ja saartega.
Rannik – randlat ja sellega MANDRILIUSTIK – ulatuslik ja paks piirnevat mere või suurjärve põhja ja liustik, mis tekib polaaraladel ja maismaad hõlmav vöönd.
Rannik – rannaga piirnev maismaa ja madalaveelise mere osa. Koolmekoht – madalam ja tavaliselt ka laiem jõesängi osa. Soot – jõest eraldunud sängiosa lammil.
Rannikukaise üksustes on kaks suurtüki brigaadi ja üks rannikukaitse raketi brigaad (SS-C-1B Sepal). Baltimere laevastiku uuendamisel pannakse põhirõhku õhtutõrje arendamisele.
Rannik on madal, kohati lausa soine, sisemaal kerkivad mäed, mida katavad enamjaolt liigirikkad (pea viiendik maailma liikidest on seal esindatud) vihmametsad.
Rannik - rannaga piirnev maismaa ja maalaveelise mere osa 32. Järskrannik- veekogu sügavneb kiiresti, lained jõuavad rannajoone lähedale suure energiaga.
Rannikualadel on küllalt õhukesed, aga omal ajal ilmselt viljakad mullad, mida oli kergem harida. Peamiseks elatusalaks kujunesid karjakasvatus ja maaviljelus.
Ranniksekvoia on maailma kõrgeim puu, mille üksikud isendid võivad kasvada kõrgemaks kui 110 meetrit. Puu on erakordselt pikaealine, tule- ja haiguskindel.
Rannikulõukad on madalad, merega ajutiselt ühenduses olevad rannikuveekogud, mis on tekkinud madalate abajate ja lahtede eraldumisel merest maa kerkimisega.
Rannik on peatuspaigaks sadadele tuhandetele läbirändavatele veelindudele. (Timm & Kiristaja, 2006) (Leito, Kimmel, & Ader, 2007) (Keskkonnaamet)
Rannikualad on enamasti mägised ja äärealadel leidub palju tegevusvulkaane neid on üle 300, mis moodustavad niinimetatud Vaikse ookeani tulerõnga.
Rannikumere füüsilis – geograafiliste iseärasuste(eriti arvukate madalate ja madalike ning keerulise rannajoone) tõttu oli navigeerimine äärmiselt ohtlik.
Rannikualad on tuulisemad kui sisemaa ning tuul on ju vaieldamatult suurimaks eelduseks nii vanamoeliste kui ka kaasaaegsete tuulikute töötamisel.
Rannikualade üleujutused – maailmamere pind on tõusnud praeguseks 15 cm. Arvatakse, et tõuseb veel 18cm. Siis ootavad üleujutused madalamates maades.
Rannikumadalikule on iseloomulikud kivikülvid (Käsmu poolsaarel) ja rändrahnud (Ehalkivi jmt). Jõed on paekaldasse uuristanud sügavaid orge.
Rannikumadalikul on haritava maa mullad madala viljakusega ja suures osas drenaažkuivendusega. Häid põllumaid rannikumadalikul pole.
Rannik on enamasti madal, kallas liivane • Rannajoone pikkus on 539 km • Kõrgeim punkt on Mount Afadjato (885 meetrit)
Rannik - maismaa ja veekogukokkupuutala, mille piires lainetustegevuse tulemusena on kujunenud spetsiiflised pinnavormid
Rannikualadele on rajatud suuri meresadamaid, on tekkinud linnu vabrikute, kaupluste, koolide, haiglate ja muu eluks vajalikuga.
Rannikualadele on kerkinud tänapäeval aga suured linnad ja linnadtumise käigus on savanni põlislanikke vähemaks jäänud.
Rannik – kitsas vöönd mere ja maismaa vahel (luitseljakud, rannavallid, rahud, luited, karid, laiud, meremärgid.
Rannik - rannajoonega piirnev maismaa ja madalaveeline merepõhi, mille piires on jälgitavad vanad rannamoodustised
Rannikualadel on viljakad, seetõttu kujunesid karjakasvatus ja maaviljelus, sisemaadel tegeldi peamiselt alepõllundusega.
Rannik on kaljune, lõunaosas on suured tasased rohuväljad, põhjapool vahelduvad väljad kitsaste orgudega.
Rannikumere haugisaak on viimastel aastatel tõusnud ja ületamas peale kuut aastat viimase üheksa aasta keskmist saaki.
Rannikuala on kerkinud juba viimased 10 000 aastat, tõustes ka praegu igal aastal mõne millimeetri võrra.
Rannik - loetakse rannavööndit ja viimase naabruses olevat maismaa ja mere osa Laugja järskrannik-
Rannikulindudele on roostik turvaline on armastanud läbi aegade: Jaani-Tooma Suurkivi, Altja kaluriküla.
Rannikualad - Lisaks mõjutavad rannikutaimestikku veel tuulte, lainete ja jää mehhaaniline toime.
Rannik - maismaa ja mere kokkupuuteala,mille piires on kujunenud meterekkelised pinnavormid.
Rannik - Järsakrannik(Pankrannik P-E ja saared);Lauskrannik(liivar.) Läänemere taimestik.
Rannikualalt on teada rohkesti mitut tüüpi kinnismuistseid, sisemaalt teatakse neid suht vähe.
Rannikualad on küllaltki tasased, natuke on ikka mäestikke ka ning enamjaolt on alad madalad.
Rannikualalt on teada mitut tüüpi kinnismuistiseid, sisemaalt teatakse neid suhteliselt vähe.
Rannik on käänuline, enne rannikut läheb meri sügavamaks. Pankranniku sein on järsk.
Rannikul lõuna - Angoolas. Tegelikult on velvitšia puu, kuigi esmapilgul ta sellisena ei paista.
Rannik on mere või suurjärve madalaveeline osa koos seda piirneva maismaa ja merega.
Rannikualad on läänes ja põhjas tasased, välja arvatud Krimmi poolsaar, mis on mägine.
Rannikualad on seetõttu kõige tihedamini asustatud sest sealt mööduvad paljud mereteed.
Rannikuala on läänes ja põhjas tasane, idas ja lõunas ning Krimmi poolsaarel mägine.
Rannikul edelaosas on alluviaaltasandikud. Kameruni lõunaosa katab tihe ekvatoriaalne vihmamets.
Rannikualadele - toituvad veelindudest, teevad pesa maapinnale, arvatakse, et Eestis on 120
Rannikualadele on kerkinud suured linnad. Ühed suuremaks hõimuks Ida- Aafrikas on masad.
Rannik on üle külvatud fjordidega, kus võib näha hülgeid ja isegi vaalasid.
Rannik on randlat ja sellega piirnevat merepõhja ja maismaad hõlmav vöönd.
Rannikualadel on maatõusu tagajärjel endistest merelahtedest tekkinud rannajärvi.
Rannikumaastikud on kergesti haavatavad süsteemid, siinne tasakaal on väga ebakindel.
Rannik - territoorium, mis paistab vee ja maismaa piiril seisvale vaatajale.
Rannikualal on keskmine temperatuur 25 kraadi, vihamperiood on Detsembrist Maini.
Rannikualal on pilvisus ja sademete hulk väiksemad ja lumikatte kestus lühem.
Ranniku aladel on soojem, lühikeseks ajaks sulab lumi ja kasvab kidur taimestik.
Rannikualadel on aga tugevnemas kalakotka konkurendi - merikotka - populatsioon.
Rannikualadel on küllalt õhukest aga viljakad mullad, mida oli kergem harida.
Rannikualadel on valitsevateks tingimusteks kuivad ja palavad kõrbepiirkonnad.
Ranniksekvoia on ainuke okaspuu, mis ajab juurevõsusid, kui puu maha raiuda.
Rannikualad on tihedalt asustatud kuna seal on head liikumisvõimalused.
Rannikukõrb - mõõdukalt pikale ja soojale suvele järgneb külm talv.
Rannikumadalik on kivirohke või liivane tasandik, mida kohati katab mets.
Rannikumadalmikel on vahemerelised põõsad, nagu näiteks loorber ja mürt.
Rannikualade ilmastik on üpriski kontrastiks sellele, milline on ilm sisemaal.
Rannikualad on kuulsad värske kala ja erinevate mereandide poolest.
Rannikumere reostumine ON SAGELI PÕHJUSTATUD TÖÖSTUSE JA LINNADE REOVETEST.
Rannikulõukad on endised lahed, siin pesitsevad paljud veelinnud.
Rannik - rannaga piirnev maismaa ja maalaveelise mere osa
Rannik on kas järsk või üle külvatud liivaleedetega.
Rannikmere reostumine on põhjustatud tööstuse ja linnade reovetest.
Rannikumadaliku külad on olnud peamiselt haja-, ahel- või sumbkülad.
Rannikumere reostamine on põhjustatud tööstuse ja linnade reovetest.
Rannik – merepõhja ja maismaad hõlmav vöönd.
Rannikualastel rohtlatel on pehmem kliima kui mandri alal olevatel
Rannikule on tekkinud juba ka päris suuri linnu.
Rannik - Laiem üleminekuala maismaalt metele
Rannikualad - meresid ja lahti ääristav vöönd.
Rannikulinnades on toimivad tsunaami hoiatus sireenid.
Rannikukudulestade liiklemine on eeldatavalt hajutatud iseloomuga.
Rannik on suhteliselt hästi liigestatud.
Rannikualadel on valitsev soe troopiline kliima.
Rannikulõukad on madalad järved mere lähedal.
Rannikumadalmikel on vahemerelised põõsad.
Rannikud - järskrannikud-kulutav
Rannikulgi on suvi lühike ja vilu.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Rannikumadalik on üldiselt väga vahelduva laiusega ning paiguti isegi katkendlik. Selline on ta kohtades, kus Põhja-Eesti klint ulatub otse mereni, näiteks Pakri poolsaarel ja Udrias.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun