Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Rahvalaul – rahvalaulu liik, • tekkemuistendid – mida iseloomustab seletavad maa, inimeste, • lõppriim – häälikute loomade, erinevate nähtuste kokkukõla värsside lõpus jne tekkimist • värsside rühmitumine • kohamuistend – on seotud salmideks mingi kindla kohaga Ka kunstmuistendid – Faehlmann „Emajõe sünd”. Ajakirjandusžanrid:
Rahvalaul e. folkloor- pärimuskultuuri see osa, mille moodustab poeetiline sõnalooming Lühiliigid : mõistatus- sõnaline peitepilt kõnekäänd- rahvapärane piltlik väljen, lõplik tähendus selgub lausest vanasõna- vaimukas napisõnaline ütlus, mis iseloomustab või hindab nähtusi rahvatarkuse ja ühiskondlike normide seisukohalt
Rahvalaulu 3 - häälses naiskooriseades (1931-1937). Siin on ta töödelnud praktiliselt kõik tema käsutuses olnud eesti ja rannarootsi vaimulikud rahvalaulud, sealhulgas iga viisi kõik üleskirjutatud teisendid (kokku 172 eesti ja 271 rootsi viisi).
Rahvalaulik on laulu elav esitaja, kollektiivse traditsiooni hea tundja ja selle autoriteetne kandja, kes võib esineda laulujuhina kooris või üksilauljana, hea kultuse ja kommete teadja, tema sõnades on oletatud ka maagilist jõudu.
Rahvaliit - päike+rukkilill- rahvuslikkus, sinine- parempoolsus, Võrdlus survegruppidega Erakond Survegrupp Tegevuse eesmärk Luua poliitikat Mõjutada poliitikat Vahend eesmärgi teostuseks Tulla võimule Avaldada survet võimulolijaile Programmi ulatus Haarab poliitika kõiki valdkondi Käsitleb vaid üht valdkonda või probleemi Teavitamise sihtgrupp Valijaskond Võimueliit Teavitamise viis Avalik tähelepanu meedias Lobism
Rahval on täita oma ülesanne, sest ta on inimsuse mõtte üheks eriliseks ja asendamatuks väljenduseks. Fröbeli arvates rahvakasvataja saab ehtselt ja tõeliselt toimida rahvakasvatuse heaks, kui ta endas kannab selle rahva kõiksust, kellele ta tahab kasvatada, ja kui ta seda tervenisti eeldab, kuigi ainult idudes ja kalduvustes, oma kasvandikus ja õpilases.
Rahvaloendus - riigi või mingi kindlapiirilise maa-ala elanike arvu, rahvusliku koostise, paiknemise, majandusliku ja sotsiaalse jaotumuse jms teadasaamiseks korraldatav andmete kavakindel kogumine, analüüsimine ja üldistamine LOOMULIK IIVE- mingis piirkonnas aasta jooksul sündinute ja surnute vahe absoluutarvudes või sündimus- ja suremuskordaja vahe promillides
Rahvalaul – rahvalaulu liik, seletavad maa, inimeste, mida iseloomustab loomade, erinevate nähtuste • lõppriim – häälikute jne tekkimist kokkukõla värsside lõpus • kohamuistend – on seotud • värsside rühmitumine mingi kindla kohaga salmideks Ka kunstmuistendid – Faehlmann „Emajõe sünd”. Ajakirjandusžanrid:
Rahvalik - vabameelses ja rahvuslikus vaimus tahame töötada”. Mõõdukas ja kohatine alalhoidlikus ei tähendanud hoidumist ühiskonnakriitikast ega teravast probleemikäsitlusest. Luigat ja “Päevalehte” trahviti korduvalt kriitiliste artiklite eest, näiteks kubermanguvalitsuse ametnike tegevuse kohta.
Rahval on kontroll valitsuse üle (on selle ise ametisse seadnud); valitsusel ei ole eriõigust piirata inimeste vabadusi; omandi puutumatus erinevus vabariiklastest: otsene osalus poliitikas pole oluline, piisab esindajate valimisest. Ameerika koloonias süüdistatakse inglasi kodanike vabaduste piiramises.
Rahval on küll õigus enda heaolule, kuid seda ei kasutata võrdõiguslikult ära. Selliseid probleeme on raske lahendada, kui täpselt ei teata kellega või millega tegu on. Meie riigi kõrgmad töötajad võiksid olla eeskujuks teiste riigkodanikele ja näidata välja austust meie riigi ja meie vastu.
Rahvaliidu struktuur on üles ehitatud vastavalt Eesti Vabariigi territoriaalsetele haldusüksustele – maakondadele. Kõigis 15 maakonnas on olemas ERL maakonnaorganisatsioonid, lisaks eraldi organisatsioonid Tallinnas, Tartu ja Narva linnas, kokku 18 allorganisatsiooni 10 000 liikmega.
Rahvaloendus – riigi või mingi kindlapiirilise maa-ala elanike arvu, rahvastiku koostise (sugu, rahvus jm tunnused), paiknemise, majandusliku ja sotsiaalse jaotumuse jms teadasaamiseks korraldatav andmete kavakindel kogumne, analüüsimine ja üldistamine.
Rahvalaulu autor on teada või tema isik on tuvastatav.
Rahvalikkuse printsiip – deklareeriti, et ajakirjandus seisab kogu rahva teenistuses, ta on kättesaadav igaühele (odav) ning teda toetab töötajate aktiivne osavõtt ajakirjandustööst, st kirjasaatjate ja mittekoosseisuliste korrespondentide võrk.
Rahvalaul - SEOTUD KÕNES RAHVALUULETEOS
Rahvaloendus – kogu populatsiooni loendamine mingil ajahetkel kindlas geograafilises piirkonnas Rahvastiku nulljuurdekasv – olukord, kus puudub loomulik iive Rahvastikupüramiid – diagramm, mis väljendab rahvastiku soolist ja vanuselist
Rahval on õigus kasutada kohtuvõimu oma õiguste kaitsmiseks. Näiteks kui keegi varastab teise inimese käest mingi asja siis on inimesel õigus pöörduda kohtu poole ja nõuda sellele inimesele karistust ja endale kompenisatsiooni.
Rahvalik laulutüüp – frottola (stroofilise tekstiga refräänilaul, viis ülemises hääles), villanella (algelin kolmahäälne laul) ja sellest arenenud balletto (iseloomulik tekstita refrään fal-lal-lal-laa). 2.peen ja kunstipärane madrigal.
Rahvaliit on sotsiaalne ja eestimeelne erakond, mille tegevus põhineb kolmel alusväärtusel: võrdsete võimalustega osalusühiskonnal, eestluse elujõul, sotsiaalselt ja regionaalselt tasakaalustatud arengul.
Rahvalaulik - inimene, kes laulis laule ette, teadis paljusi laule ja tegi ise ka. Uuema rahvalaulu tekkimise põhjused(18saj): pärisorjuse kaotamine, haridus ja kultuuriareng, talurahva siirdumine linnadesse.
Rahvalaul – seotud kõnes rahvaluuleteos, mida esitatakse lauldes või laulvalt kõneldes (retsiteerides). Eesti rahavalaul jaguneb vanaks ehk regivärsiliseks ja uueks ehk lõppriimiliseks rahvalauluks.
Rahvalikule kirjandusele on omane geneetiline seos rahvaluulega, igapäevase elu vastandamine rüütlikirjanduse fantastikale, demokraatliku kangelase ülistamine ja ühiskondliku tegelikkuse satiiriline hindamine.
Rahvalaulud on ajalooallikaks. Eesti rahvalaul jaguneb: 1) Vanem ehk regivärsiline ehk regilaul 2) Uuem rahvalaul Regilaul kujunes välja tuhandeid aastaid tagasi, see on põhiliselt maarahva laul.
Rahvalaulik – rahvaluule esitaja, kes on saanud tuntuks selle hea tundja, meisterliku esitaja ning edasiarendaja-loojana. Näiteks Anne Vabarna, Liisu Mägi, Epp Vasar, Liis Alas, Mart Hemmo.
Rahvalike lau - ludena populaarsed tänaseni ja kuuluvad laulupidude püsirepertuaari. Eesti luule ajaloosse on Haava jätnud püsiva jälje kõigepealt intiimsete tundmuste tõlgitsejana.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Rahvalaulud on põhiliselt ühehäälsed (on ka burdoonset mitmehäälsust) Põhilaadilt lüürilised Valdavalt olustiku-, töö- ja tavandilaulud (sh. pulma- ja liigolaulud) Tuntuimad rahvapillid on kandletaoline kokle, poognaga mängitav giga, mitmesugused viled ja sarved, torupill ja viiul Läti ja eurovisioon Läti on osalenud Eurovisiooni lauluvõistlusel üheksal korral.
Rahvalaulu lähted – varane vokaalmuusikaEesti vanimas muusikakihistuses on nähtusi, mis asuvad ühelt poolt laulu, teiselt poolt kõne, loodushäälte, nutu vm helide piirimail.
Rahval on õigus üles tõusta ja ise oma saatus määrata (õigus valida valitsus jne). Otsustati moodustada regulaararmee (püsiv armee), mille juhiks sai Washington.
Rahvalaul – regilaul (8-silbiline värsirida, milles vaheldub 4 rõhulist ja 4 rõhuta silpi ja uuem e lõppriimiline rahvalaul (sõnade riimumine värsi lõpul).
Rahvalauluväljaanded on süstematiseeritud kihelkonna ja laulutüübi järgi, topograafilis-tüpoloogilist põhimõtet järgivad ka hilisemad eesti rahvalaulude väljaanded.
Rahvalikud portugali - galiitsiakeelsed Neitsi Maarja laulud (Cantigas de Santa Maria) ja ladinakeelne varajane mitmehäälsus Calixtinuse ja Las Huelgase käsikirjadest.
Rahvalaul on rahvaluuleteos, mida esitatakse lauldes või laulvalt kõneledes ehk retsiteerides. Omandatakse kogemuslikult igapäevase suhtlemise käigus.
Rahvalaulud - REGIVÄRSILISED JA RIIMILISED, -JUTUD -MUINASJUTUD,MUIS- RAHVALUULE TENDID,NALJANDID,PAJATUSED -LUULE -VANASÕNAD,KÕNEKÄÄNUD,MÕISTATUSE D
Rahvaloenduse järgi on Eestis 2000. Aastal 77 392 lastega üksikvanema ning 8 194 lastega üksikisa, vastavalt 13,3% ja 1,4% kõikidest leibkondkondadest.
Rahval on ühiskonnas kaks funktsiooni – kelle pealt teenida makse, keda rakendada sõjaväes, samas rahvas ise määrab ja loob võimu
Rahvalaul on koorilaulu helikeelele lähemal ja sellest mõjutatudki, kuid rahvalaul ja koorilaul on siiski olemuslikult erinevad nähtused.
Rahvalik õlletraditsioon on tutvustamist väärt juba seetõttu, et vähemalt Eesti saartel ja osalt mandrilgi on arhailine pruulimistava elus tänini.
Rahvaloendus on süstemaatiline andmete kogumine riigi või mingi kindlapiirilise maa-ala elanike arvu, jaotumuse ja muu sellise kohta.
Rahvalaul – Eesti rahvaluule vanim kihistus, kus väljendusid eestlase teadmised maailmast, tema usk, elukogemus ja kunstimeel.
Rahvalaulik -  rahva laulupärimuse vahendaja, enamasti ka andekas (sõnade) improviseerija 16. Iseloomusta vanemat rahvalaulu.
Rahvalikuma zanriga on Saar kasvatanud laiade rahvahulkade maitset ja võimet mõista ja hinnata kõrge kunstilise väärtusega muusikat.
Rahval on õigus mässata valitsuse vastu, mis ei valitse tema huvides (selline valitsus on rahvaga sõjaseisukorras).
Rahvalaul ida - VIRUMAAL.................................................................................................. 13
Rahvalaulud või – muistendid; kohalikud kirjanikud, muusikud, näitlejad ning nende looming võib tähelepanu alla sattuda.
Rahval on sõna kaasa rääkida ja seeläbi saab rahvas tagasi oma õiguse jne.R seisab demokraatia idee juures.
Rahval on õigus formeerida kõrgemaid riigiorganeid- oma valitud esindajate kaudu kujundada riigi poliitikat.
Rahval on õigus oma riigile!” Oli orjuse vastu ja pooldas seda, et maad antagu kõigile selle harijatele.
Rahvalaulude hulgas on oluline osa ballaadidel, mis räägivad kangelaste vapratest võitlustest ja ajaloosündmustest.
Rahvaliidu seisukohad on sarnased Isamaaliidule, aga nad väärtustavad Eesti küla, sh Eesti põllumajanduse kestmist.
Rahvaliidul on u 10 000 liiget ja ühendused igas maakonnas ning linnaühendused Tallinnas, Tartus ja Narvas.
Rahvaloendus on rahvaarvu ja rahvastiku koostise paiknemise ja teada saamiseks korraldatud andmete kogumine.
Rahvalaulu puhul on kindlasti tähtis see, et laul omandatakse kogemuslikult igapäevase suhtlemise käigus.
Rahval on oma kombed ja iseloom ja vastavalt sellele on neile üks või teine riigivorm sobilik.
Rahvaliit on selline erakond, kes usub, et poliitikat võib teha puhaste käte ja heade mõtetega.
Rahvalaul on rahvaluuleteos, mida esitatakse lauldes või laulvalt kõneledes ehk retsiteerides.
Rahval on saanud harjumuseks seda kohta külastada juba terve perega, igal nädalavahetusel.
Rahvaliit on sotsiaalne ja eestimeelne erakond, mille tegevus põhineb kolmel alusväärtusel:
Rahval on võimalik valida ise parlament ja sõna sekka öelda veel ka mõnes muus asjas.
Rahvalaul on seotud kõnes rahvaluuleteos, mida esitatakse lauldes või laulvalt kõneledes.
Rahvalooming on tekkinud pika aja jooksul, levinud peamiselt suuliselt ning seetõttu pidevalt
Rahvalaul - üleminekuvorm vanemalt vaheldumine väheneb regilaulult uuemale rahvalaulule.
Rahvalaulud on sutarine`d, mida vahel saadeti pillidele ja mille saatel vahel ka tantsiti.
Rahval on vabadus hääletada just selle kandidaadi poolt, keda ta õigeks peab.
Rahvalik erootika – ideoloogiline: pole mingit hangunud verd kehas, kõik toimib ja elab.
Rahval tervikuna on tarvis teha vähem otsuseid, hakkab paistma märksa atraktiivsemana.
Rahvalaul nelik - värsilise ülesehitusega, sisuks idülliline maaelu looduse taustal.
Rahvaloen - Tõrva ja Türi alevitele; 1934. aastal Saksamaale Hitleri kutsel.
Rahval on vaja isandaid ainult seni, kun ital endal jab puudu mõistusest.
Rahvalaul on elavas pärimuses kujunenud sõnadest ja viisist koosnev tervik.
Rahval on võimalus võtta kaudselt osa riigijuhtimisest valimiste teel.
Rahvaloenduse korraldamine on kulukas ettevõtmine ja sellepärast korraldatakse neid harva.
Rahvalaulik on laulu elav esitaja ja kollektiivse traditsiooni hea tundja.
Rahvalaulud on iga rahva varandus ja nendes lauludes leiame me oma juured.
Rahvalaulu edasikestmiseks on selle aktiivne kasutamine, ka professionaalses muusikas.
Rahvalaulud on peamiselt populaarsed vanema generatsiooni seas . (1)
Rahvalaulik - rahvalaulu esitaja, eeslaulja ning ka laulu arendaja.
Rahvalaul on rahva varandus, meie juured on nende laulude sees.
Rahval on määrav osa ühiskonna probleemide lahendamisel.
Rahvalaul on ühehäälne: pikendatud lõppheli ja refrään.
Rahvalik - looduslik ühiskond • tsiviliseeritud ühiskond
Rahvalaul – rahvatants, rahvalaul, pillilugu, rahvajutt.
Rahval on oma kultuur ja seda tuleb väärtustada.
Rahval on võimalusi ka ise otsustamises osaleda.
Rahval on õigus osaleda riigi asjades.
Rahvalaulukogu on üks suuremaid kogu maailmas.
Rahval on õigus formeerida kõrgemaid
Rahval on kindel arusaam poliitikast.
Rahval on üheselt sõnastatav huvi.
Rahvalaulud on enamasti rahulikus tempos.
Rahvalik - noortepärane jook (50.-)
Rahval on kohustused ja õigused.
Rahval – keel, rahvakultuur.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Rahvalood on ühehäälsed. Nende hulgas on ballaadem tantsu-,kalendri – ja töölaule.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Rahvalauludel ega - pillilugudel ei ole harilikult kindlaks määratud kohustuslikku kuju.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Rahvalaulud on edasi kandunud tänapäeva.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun