Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse Registreeri konto
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Raadiolainete levi – On elektromagnetilise infoedastuse põhivahendiks • Võnkumisi tekitab elektrogeneraator ja laineid kiirgab raadioantenn • Raadiolained jagatakse omakorda: millimeeter- ja sentimeeterlainealaks Televisiooni detsimeeter- ja meeterlainealaks Raadio ultralühilainealaks Raadio lühilaine, kesklaine ja pikklaine alaks
Raadiolained on kasutusel mitmes erinevas tehnikavaldkonnas ning tänaseks päevaks saanud lahutamatuks osaks inimeste igapäevaelust. Raadiolainete toimimismehhanism on küllaltki keeruline, kuid seda mõistes on võimalik raadiolained efektiivsemalt kasutada ning leida uusi mooduseid informatsiooni paremaks edastamiseks. Raadiolaineid jagatakse sageduse ja lainepikkuse järgi, erinevat liiki raadiolainetel on erinevad omadused ja sellest tulenevalt ka kasutusalad.
Raadiojaamu on rohkem kui telekanaleid ja raadiot saab kuulata igal ajal ning millegi muu tegemise kõrvalt (nt puhata või sõita autoga). Raadioreklaami koostamise soovitused: - häälte ja muude helidega saab reklaami elavdada; - esitada korraga ÜKS idee; - võida tähelepanu kohe sõnumi alguses; - mainida brändinime korduvalt; - kasutada meeldejäävat ja meeldivat raadiohäält ning muusikat; - kasutada võimalust eetrisse helistada või kirjutada.

Raadiotegemine on ka ressursimahukam kui paari trükitud ajalehenumbri välja- andmine ja seetõttu on erinevaid jaamasid Eestis vähem kui nt ajalehti ja ajalehelaadseid välja- andeid. Kuna ringhäälinguloa omandamine on tasuline ning programmis tuleb vastata teatud minimaalsetele kriteeriumidele (nt päevauudiste edastamise nõue), ei hakata enamasti raadiojaama rajama oma eralõbuks.
Raadiolained on elektromagnetlained, mille lainepikkus on 10 -4 - 108 m. Looduslikud raadiolainete allikad on õhuelektrilised nähtused, planeedid, tähed, galaktikad, metagalaktikad. Raadiolainete rakendamisel põhinevad raadioside, ringhääling, televisioon, raadionavigatsioon, raadiolokatsioon, raadiospektroskoopia, raadioastronoomia ja mitmed teised teaduse ja tehnika harud.
Raadiolainete sagedus on kõige väiksem, st energia kõige väiksem, γ-kiirguse sagedus kõige suurem, st energia kõige suurem, elusorganismidele kõige kahjulikum (purustavam). Fotoefekt ehk valguse mõju on 1889 Heinrich Hertzi poolt avastatud esimene kvantoptika nähtus, kus valguse langemisel metalli pinnale löödi sealt välja negatiivne laeng.

Raadioside on informatsiooni edastamine raadiolainete vahendusel - raadiosaatja poolt eetrisse kiiratavad elektromagnetlained võetakse vastuvõtjaga vastu ja tehakse inimkõrvale kuuldavaks. Aleksandr Stepanovich Popov- vene füüsik, leiutas 1894 aastal esimese raadiovastuvõtja, mida kasutas pikselöökide jälgimiseks.
Raadioks nimetatakse signaali edastamist elektromagneetilise kiirguse abil, mille sagedused jäävad tunduvalt alla nähtava valguse sageduse, vahemikus umbes 3kHz kuni 300GHz. Raadio on äärmiselt oluline, kuna võimaldab edastada informatsiooni väga pikkade vahemaade taha, samuti seda vastu võtta.
Raadiomajakad on paigutatud täisnurkse kolmnurga tippudesse B,A,C . Raadiomajakate vahelised kaugused on AB ja AC km. Navigatsiooniobjekt O on paigutatud nii, et kauguste vahed on AO – BO ja AO – CO on vastavalt antud km, leida lõikuvad asukoha jooned ja esitada tulemus graafiliselt.

Raadioside on algperioodist (juba selle sajandi algusest) peale olnud tihedalt seotud moduleerimisprotsessiga, kusjuures nii üllatav kui see ka ei tundu, kasutati juba esimestes raadioseanssides tegelikult digitaalset andmeedastust (telegraafisignaalid punktide ja kriipsude kujul).
Raadiouudis on alati mõne tunni või mõne minuti vanune.
Raadiolained on ka navigatsiooniks äärmiselt olulised – näiteks satelliitnavigatsioon (GPS, GLONASS) toimivad tänud kümnetele satelliitidele, mis edastavad pidevalt oma orbitaalpositsiooni ning kellaaega, millal see andmepakett teele saadeti.

Raadiolained - side  Mikrolained - mikrolaineahi  Infrapunakiirgus - soojuskiirgus  Nähtav valgus – inimsilmaga nähtav  Ultraviolettkiirgus - meditsiin  Röntgenkiirgus – röntgen masinad  Gammakiirgus – teadus
Raadiosüstik - seade, mis suudab ise liikuda iseseisvalt riiulikorrustel, transportides kaubaaluseid toimiva elektroonilise andmevahetuse abil Raamatupidamine on kõike hõlmav katkematu tegevus, kus kõik on rangelt dokumenteeritud
Raadiolained on madalaima sagedusega EM-lained, nende ülemiseks piiriks on ligikaudu 300 GHz. Inimesed rakendavad neid infoedastusvahendina, looduslikud raadiolainete allikad on mõned kosmilised objektid, näiteks pulsarid.

Raadiotehnikas on levinud signaalide kujutamine Fourier reana – sellisel juhul on siis baasfuntsioonideks trigonomeetrilised funtsioonid. Sinusoidaalsete signaalide kasutamine baasfuntsioonidena annab mitmeid eeliseid.
Raadiosaate puhul on siis kuulda tugevat kahinat ja telefoniuhenduseks vajalikud telesaate sagedused paaseks telefoni ja ebavajalik (data) puhul on ekraanil naha "lund". Kui signaali pinge telefoni ei on vaiksem jouaks.
Raadiosagedusteks nimetatakse elektromagnetiliste võnkumiste sagedusi 3 Hz kuni 300 GHz. Eesliide "raadio" (lad.k. radius - kiir) tähendab, et sellistel sagedustel võnkuvad vooluahelad kiirgavad raadiolaineid.

Raadi - Maarjamõisa vagumus, Vasavaere vagumus jt Aluspõhja liigestavad sügavad ürgorud: laius 1-2(5)km N: Põhja-Eesti jõed suubusid Ürg Neevasse, Lõuna-Eesti jõed Ürg Daugavasse.
Raadiolainete sagedus on kõige väiksem, st energia kõige väiksem, γ-kiirguse sagedus kõige suurem, st energia kõige suurem, elusorganismidele kõige kahjulikum (purustavam). Fotoefekti kasutamine
Raadiolained - elektromagnetlained lainepikkusega üle 0,1mm, raadiolainealad jagatakse lainepikkuse järgi kokkuleppeliselt 12 astmeteks ehk sadedusalaks. Astmed 4..12 on raadiosagedused.

Raadiokanal - nt bluetooth, raadio, wifi, ei pea kasutama juhet, vaid läbi õhu lähevad lained, painduvad Maa kumeruse järgi ja peegelduvad ioniseeritud õhukihilt või satelliidilt.
Raadioside on informatsiooni edastamise eesmärgil ühenduse loomine ja signaalide edastamine, milles kasutatakse informatsiooni kandjana avatud keskkonnas levivat elektromagnetlainet.
Raadiojaamadest on põhiline „Eesti Raadio“, kuid salaja kuulatakse ka „Ameerika häält“ ning „Vaba Euroopat“, kus on uudiseid mujalt maailmast ehk väljastpoolt NSV Liitu.

Raadiohorisont on kaugus saatjast või vastuvõtjast punktini, kus i vähendamiseks tuleb vältida kärgede asjatud ülekatvust, kasutades nendevaheline sirgjoon puudutab maapinda.
Raadiolainetest pikadest - , kesk-, lühi- ja ultralühilainetest läbivad ionosfääri… 5. Miks ultralühilained levivad otsenähtavuse piires ? 6. Gammakiirgus tekib aatomite …… . 24
Raadioelektroonika - , telemehaanika- vms seadmeist ja mida iseloomustab vooluahelate suhteliselt nõrk, enamasti milliamprites väljendatav vool ja madal pinge (enamasti alla 100 V).

Raadioside on selle algperioodist peale olnud seotud tihedalt moduleerimisprotsessiga, kusjuures juba esimestes raadioseanssides kasutati tegelikult digitaalset andmeedastust.
Raadiolevi - peegeldused, hajumine ja dispersioon, mitmekiireline levi, feeding, sümbolite vaheline interferents raadiokanalis. DRM - Digital Radio Mondiale ja 802.11 WiFi.
Raadiolainete allikaks on võnkeringid, muutuv elektrivool, liikuvad elektriliselt laetud osakesed, jms. Infravalguse allikaks on soojad kehad, ultravalguse allikaks kuumad kehad.

Raadiolainetele – igas telefonis on nõrga võimsusega raadiosaatja ja tundlik vastuvõtja, kõne ning andmeside edastatakse digitaalselt sagedusmodulatsiooniga.
Raadiosaatja – tehniline seade, mis on ette nähtud raadiolainete abil info või rakenduslike käskude edastamiseks või mõneks muuks rakenduslikuks toimeks.
Raadioelektroonika - ja eletritööstuse-; 60-70% keemia-, kala-, tselluloosi-, paberi-, ja elektrienergiatööstuse ning umbes 45% kergetööstusetoodangust.

Raadiolained on elektromagnetlainetest kõige suurema lainepikkusega: lühema λ elektmagnetlained levivad sirgjooneliselt ja ei paindu tõkete taha.
Raadiotehniliste vahenditega on võimatu nii suurt dünaamikat edastada kuna nõrgematele helidele panevad piirid mürad ja tugevamatele saatja väljundvõimsus.
Raadioterminalid - , juhtmeta vöötkoodilugeja-on varustatud ekraaniga ning info edstamiseks on sõrmistik millega saab vajadusel sisestada andmeid.

Raadiojaamasid on kokku 653 ( 219 AM, 431FM, 3 lühilaineraadiojaama). Televisoonijaamasid on 228 ning Internetiteenuse kasutajaid 40, 2 miljonit.
Raadi - Maarjamõisa vagumus, Vasavaere vagumus jt Raukas, A., Teedumäe, A. (eds). 1997. Geology and Mineral Resources of Estonia.
Raadiokanalid – mitterivaalsus ja mittevälistatavus – tarbijatelt ei saa raha küsida, aga kulusid kaetakse reklaami müümise eest.

Raadiosaatja on seade, mis muudab elektrienergia raadiosageduslikuks vahelduvvooluks, mis kiirgab juhist – antennist, maailmaruumi.
Raadiosagedusliku 30khz - 300MHz filtrina) Võnkeringis muundub kondensaatori energia perioodiliselt pooli magnetvälja energiaks ja vastupidi.
Raadiolained on elektromagnetlainetest kõige suurema lainepikkusega: see võib ulatuda tuhandetest meetritest mõne sentimeetrini.

Raadioteleskoop on seade (teleskoop), mis registreerib Maa-välistest raadiolainete allikatest lähtuvaid elektromagnetlaineid.
Raadiojaamasid on kokku 118 (26 AM, 88 FM, 4 lühilaineraadiojaama). Televisioonijaamasid on 36, televiisoreid 2,54 miljonit.
Raadios - televiisoris pole neid üle kümne- paarikümne, Elektronarvutis oli neid aga umbes paarkummend tuhat.

Raadiosaatjate abil on võimalik teada saada, kui palju ja millise taimestikuga liikumisteid pidi lendoravad ringi liiguvad.
Raadiosignaali segaja on juhtevaba seade, mis härib, segab või takistab kvaliteetset raadiosageduse signaali edastamist.
Raadiolained on sellele kehale ainuomased. Raadiolaineid võtavad vastu suured kausikujulised raadioteleskoobid.

Raadiolainetest pikadest - , kesk-, lühi- ja ultralühilainetest peegelduvad ionosfäärist ja maapinnalt kõige rohkem.
Raadiolained - Elektromagnetlained, mis tekivad, kui elektriväli paneb vabad elektronid antennis võnkuma.
Raadioteleskoobi põhiosad on raadiokiirgust koondav antenn või antennikogum ja raadiokiirguste tajur ehk raadiomeeter.

Raadiojaama otse - eetris Chopini noktuni c-moll, kui sõda jõudis Varssavisse ning Saksamaa vallutas Poola.
Raadik - 70aastane ajaloo õpetaja, vanamoeliste ja mõnikord lausa seksistlike mõtteavaldustega.
Raadioid - 3, 9 miljonit (1997a) Telekanaleid, televiisoreid- kanaleid 58, telekaid 2, 64 miljonit.

Raadionavigatsiooniks nimetatakse laevade, lennukite või muude liikumisvahendite juhtimist raadioseadmete abil.
Raadioreklaami elemendid on samuti taandatavad reklaami elementideks ning me saame neid analüüsida samu mõisteid
Raadiovastuvõtja on elektrooniline vooluahel raadiosagedusliku signaali vastuvõtmiseks ja töötlemiseks.

Raadiokaja nähtus on seletatav raadiolainete mitmekordse peegeldusega maapinna ja ioniseeritud kihi vahel.
Raadioteleskoop on raadiovastuvõtja, mida kasutatakse objektide vaatlemiseks raadiolainete spektriosas.
Raadiomajakas on kindla asukohaga raadiosaatja, mis väljastab ainult temale omaseid raadiosignaale.

Raadioteleskooide abil on koostatudkogu taeva vesinikupilvede kaart ja sellel on spiraalharud paremini näha.
Raadio lained - pikk laine, kesk laine, lühi laine, ultralühi laine 300-30mgh, infrapuna laine,
Raadioside on juba selle sajandi algusest peale olnud tihedalt seotud moduleerimisprotsessiga.

Raadiolakatsiooniks nim. esemete avastamist ja nende asukoha kindlakstegemist raadiolainete abil.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Raadioside eelised on : • suur mobiilsus, • ühenduse loomine lühikese ajaga, • piiramatu hulk korrespondente, • varustuse hulk väike, • ühendust on võimalik võtta kõikides suundades, • side loomine ei sõltu maastiku liikumiskõlbulikkusest vaenlase tuli ei katkesta ühendust.
Raadio sünnipäev – Eesti Ringhääling) * algselt muusikapõhine, sekka päevauudiseid.

Raadiosaatjad on suhteliselt odavad, kerged (alates 1g) ja levinud märgistusvahendid.
Raadiointervjuule on soovitav minna aegsasti – umbes pool tundi enne intervjuu algust.
Raadioteleskoopidega on vaadeldavad ka sellised pilved, mis muul viisil pole avastatavad.

Raadiolained on kõikjal meie ümber, kuid tihtilugu me isegi ei mõtle sellest.
Raadio leiutamisel on omavahel võistelnud Aleksander Popov ja ja Guglielmo Marconi.
Raadioamatörismil on ka omad piirangud, mis on sätestatud erinevate seadustega.

Raadiolokatsiooniks nim. objektide asukoha ringorbiidil, igaühel neli satelliiti.
Raadioside on eletroonilise side liik traatside ja optilise side kõrval.
Raadioteleskoop on märgatavalt võimsam kui Hubble’i kosmoseteleskoop.

Raadioside - informatsiooni edastamine raadiolainete vahendusel.
Raadiolained on elektromagnetilise infoedastuse põhivahendiks.

Raadiolained – infoedastus, optiline kiirgus – infravalgus,
Raadio2 - s kümne kahekümnesekundilise reklaamiklipina.
Raadi - Kruusamäe 1.00 Tähtvere Ülejõe Tammelinn -

Raadia - ja telekanalites võrdselt tasuta eetriaega.
Raadio leiutamsiel on omavahel võistelnud Aleksander Popov ja ja
Raadiosageduseks nimetatakse sagedusvahemikku 50 MHz - 1 GHz.

Raadiok – gaasipilved ja üldiselt kõikjalt
Raadiolained on elektromagnetlainete üks liike.

Raadiolained on üks osa elektromagnetlainetest.
Raadiolained – elektromagneetilised lained.

Raadioreklaami puhul – sõnad, helid, hääled.


Vote UP
-1
Vote DOWN
Raadiomastid on hävitatud, internet on ainuke võimalus info saamiseks ja kui igal pool on kirjas, et Eestis on võim vahetunud ning kuskilt ei kuule ka vastupidist, siis inimesed usuvadki seda.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Raadio 2 – 1995 ja 2002 a. esimene Eesti bänd mis on aastalõpu tabelis 2 korda võitnud esimese koha Terminaator - see ei ole saladus  http:// www.youtube.com/watch?v=ziun437U4
Vote UP
-1
Vote DOWN
Raadiosaatja on raadiosaatejaama osa, milles toimub informatsiooni kandva signaali võimendamine ja muundamine selleks, et viia teda raadio teel edastamiseks sobivale kujule.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Raadionupud - option button - Option1 - alternatiivsed valikud



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun