Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Radikaal - ühe paadumata elektroniga osake 2. Nukleofiil- osakesed, millel on väliskihis vähemalt üks vaa elektronpaar 3. elektrofiil- nukleofiil, mis moodustab uue sideme osakesega, millel on vaba või osaliselt vaba elektronpaar ( C2H4+HCl) 8. Kuidas tehakse kindlaks alkeene ja alküüne? Alkeene tehakse kindlaks KMnO4 lahuse või Br2 veega Alküüne KMnO4 leelise lahusega.
Radikaali r - CO-nimetusele lisatakse liide -fluoriid, -kloriid, -bromiid või – Tioolid on tugevamad happed kui alkoholid või fenoolid, ,moodustavad jodiid. Isotsüaniidi nimetamisel lisatakse radikaali nimetusele liide tiolaate ka leeliste ja oksiididega isotsüaniid. Tioolide oksüdeerumine toimub –SH rühma väävliaatomi arvel ja võib anda mitmesuguse tulemuse.
Radikaalsed asendusreaktsioonid on alkaanide reaktsioonid halogeenidega • Alkaani molekulis on radikaalile kättesaadavamad vesiniku aatomid • Ründav Radikaal liidab vesiniku aatomi koos elektroniga, mille tulemusena tekib uus radikaal • Radikaaltsentner tekib süsinikuaatomi juures seda kergemini, mida rohkem süsinikul on süsinik-süsinik sidemeid.
Rafineerimine on abinõude süsteem, mille tulemusena suure molekulmassiga molekulid lõhustatakse (krakkimine), väikese molekulmassiga (gaaside) molekulid liidetakse (alküülimine, polümerisatsioon) ja molekulide struktuuri muudetakse (katalüütiline reformeerimine, vesinikmenetlus).
Radikaalne reaktsioon - toimub sümmeetriline sidemete katkemine(homolüütiline prot)ja moodustumine (homogeenne protsess). Polaarne reakts-mittesümmeetriline sidemete katkemine (heterolüütiline) ja tekkimine (heterogeenne). BRONSTEDI def: Hape-aine mis loovutab prootoneid.
Rakendamist kuuma - ja happekindlates sulamites terase tootmisel, mõningate keemiliste reaktsioonide katalüsaatorina, elektri, klaasi, portselani, keraamiliste (savi) fajanssesemate (valge urbse savi ja läbipaistva glasuuriga tooted) tootmisel.
Radikaali määratlus on toodud lk 37. Eristage reaktsioone, mis võivad toimuda radikaalide endaga (nt rekombinatsioon ehk omavaheline ühinemine molekuliks) ja reaktsioone, mis kulge- vad radikaalide tekkimise ja nende edasise reageerimise teel.
Radikaali reag - l lähteainega mood-d saaduste kõrval uued radikaalid, Kui puudub ruumala ja soojusefekt vdk aurustub ka keemtemp-st Sama skeemi järgi korrodeerub hapete lahustes Fe. Õhuhapniku mis võimald-d reakts-i jätkumist.
Radikaalideks lagunemist nimetatakse radikaalseks dissotsiatsiooniks ja nende radikaalide ühinemist radikaalseks rekombinatsiooniks .Alkaanid reageerivad halogeenidega, reaktsioon toimub radikaalmehhanismiga ja kujutab endast ahelreaktsiooni.
Rahvakeeles nimetatakse puupiirituseks. On väga mürgine (10-15 g põhjustab pimedaks jäämist, 40 g aga surma). • Kasutamine: automootori kütusena, värvide, lakkide, lõhnaainete, ravimite ja mürkkemikaalide saamisel.
Radiatsioonitasemed on 18x kõrgemad, kui eelnevalt arvati, sest varasema mõõtmise puhul ei suutnud aparatuur nii kõrget näitajat tuvastada Iga päev voolab Fukushimast Vaiksesse ookeani umbes 300 tonni radioaktiivset vett.
Rahvapärane - Hapnik Füüsikalised omadused ● Gaasi olekus ● Värvitu (läbipaistev) ● Maitsetu ● Lõhnatu ● Tihedus on 1,1321kg/m3 Leidumine, saamine ja kasutamine ● Hapnik leidub õhus.
Radoon - lõhnatu, maitsetu ja värvusetu radioaktiivne väärisgaas, mida tekib pidevalt maakoores ja kõigis kivimites. See on üks vaheprodukt uraani lagunemisel ja muutumisel pliiks.
Radikaalid ho - , CO32- või O2- ja fosforiit (apatiidile sarnase koostisega, sisaldab 5 - 35% P 2O5) Fosforiidi üldvarud (uuritud) maailmas ≈ 50 miljardit t (ümberarvestatult P 2O5-le)
Radikaal – (vaba radikaal) osake, mille mingil orbitaalil asub üksik paardumata elektron . CH₃ - CH₂ - CH₃  CH₃CH₂ + CH₃ -radikaaliline dissotsiatsioon.
Radionukliidid on raskete aatomite (näiteks uraani või plutooniumi) lõhustumise saadused ning nad võivad tekkida ka stabiilse aatomi ning neutroni vahelisel reaktsioonil.
Radikaal – osake, millal on paardumata elektron 118. funktsionaalne rühm – heteroaatomeid (ka c,N,O või hal) sisaldav rühm, mis on seotud tüviühendi ahelaga.
Radioaktiivsus on iseeneslik ebastabiilse isotoobi muutumine teiseks elemendiks millega kaasneb elementaarosakeste, teiste aatomite tuumade või footonite kiirgamine.
Rakk on eluühik, kuna ta on väikseim süsteem, millel ilmnevad kõik elu tunnused: kasv, metabolism, reageerimine ärritusele, paljunemine, kasv ja arneg.
Radioaktiivsetele elementidele on omane ebastabiilsus: nad lagunevad sünnitades uusi radioaktiivseid või mitteradioaktiivseid aineid ning eraldades samas ioniseerivat kiirgust.
Rakk on eluühik, kuna ta on väikseim süsteem, milell ilmnevad elu tunnused: kasv, metabolism, reageerimine stimulatsioonile ja paljunemine
Rafineerimine - lisandite eemaldamine destilleeritud ja töödeldud naftasaadustest. KUIDAS KASUTATAKSE:naftagaas-kütusena naftatöötlemistehastes.
Radooni elektronvalem on 1s22s22p6 3s23p63d10 4s24p64d105s25p64f10 6s26p6 Radoon sarnaneb oma omadustelt (nagu ka krüptoon) peaaegu täielikult ksenoonile.
Radikaal – osake, mille mingil orbitaalil asub üksik paardumatu elektron Radikaalne dissotsiatsioon – radikaali tekkega katkeb C C side
Raave - Sepp – Loengumaterjal Tartu Meditsiinikoolis 2004/2005 J. W. Baynes, M. H. Dominiszak – Medical Biochemistry – 2 edition.
Radoon on radioktiivne (Poolestusaeg umbes 3,5 päeva). Teda on maal veel tänu sellele, et teda eraldub pidevalt raadiumi lagunemisel.
Raave - Sepp – Loengumaterjal Tartu Meditsiinikoolis 2004/2005 W. Nienstedt jt. Inimese füsioloogia ja anatoomia Medicina 2001
Rakendused - Ehedalt ja kergsulamitena konstruktsioonimaterjalina, elektrijuhtmetena, valgust ja soojuskiirgust peegeldavate katetena.
Rafineeritud õli - on puhas õli, mis saadakse naftast pärast deparafiinimist, hüdrogeenimist ning hapete ja leelistega töötle mist.
Rakk on elementaarne elussüsteem, mis on kõikide taimsete ja loomsete organismide elutegevuse, ehituse ja arengu aluseks
Radikaalid on neutraalsed aaatomiterühmad, mille koostisesse kuulub aatom, millel on paardumata ehk üksikelektron.
Radikaalreaktsioonid on ahelreaktsioonid ning põhjustavad ahelasse astuva osakese elektronikaotust e. oksüdeerumist.
Radioaktiivkiirguse allikad on inimese enda poolt loodud tehislikult, kuid neis võidakse rakendada ka looduslikke isotoope.
Rajaferomoonid on ained, mis juhivad putukaid toidu juurde või aitavad säilitada liikuva rühma ühtsust.
Radikaalsetel reaksioonidel on oluline tähtsus biloogias ja meditsiinis, kuna need toimuvad pidevalt eluorganismides.
Radiokeemilised meetodid – ainete kiiritamine elementaar- osakestega, näiteks prootonite või neutronite vooga.
Raadium on maakoores väga haruldane element, Elementide levimuselt on see maakoores 84. kohal.
Rakendus alkoholidel on joomine täis jäämine mõningal juhul happena kasutamine neutraliseerija ja ravim.
Radikaaliga ehk alküülrühmaga. NH3 – ammoniaaks, R- NH2 –funktsionaalrühm ehk amino rühm.
Radikaal on suure energiaga osake, mis püüab leida teise osakese, millel on üksik elektron.
Radikaal - Radikaalid on molekulid või aatomid, mille elektronkihis asub paardumata elektron.
Rafineeritud õlid on kõrge kalorsusega toiduained, mis peale lipiidide teisi toitaineid ei sisalda.
Radikaalid on kõrge energiaga osakesed, sest nende paardumata elektron püüab paarduda.
Radikaalil on paardumata elektron ja seetõttu on ta kõrge energiaga ebastabiilne osake.
Radioaktiivne poolestusaeg on ajavahemik, mille vältel lagunevad pooled (50%) antud elemendi aatomitest.
Rahvapäraselt nimetatakse raudvitrioliks. See on heleroheline vees lahustuv kristalne aine.
Rahvusvahelised uuringud on tõestanud, et Eestil on ühed soodsamad kasvutingimused kogu Euroopas.
Radikaal - Radikaal on aatom või aatomite rühm, millel on paaritu arv elektrone.
Radikaal – Molekulid või aatomid, mille elektronkihis asub paardumata elektron.
Radikaalid on molekulid või aatomid, mille elektronkihis asub paardumata elektron.
Radiokeemia on üks keemia harudest ja tegeleb aatomi tuumade püsivuse-ebapüsivuse
Rakendub atp - s salvestatud metaboolne energia füsioloogilisteks funktsioonideks.
Radikaalide allikaiks on keskkonna saastus, päikesekiirgus, röntgenikiired, suitsetamine.
Rakettide tarbeks on saadaval “O”----põlemisaja markeeringuga mudelraketimootorid.
Radioisotoobi pooliga on püsiv suurus ja seda kasutatakse objektide vanuse määramiseks.
Rahvapärane nimetus - "maisijuuksed". Kasutatakse sapi- ja uriinierituse soodustamiseks.
Rajad on divergentsed, st hargnevad paljudeks erinevatekS biomolekulideks.
Radikaal – kõrge energiaga paardumata elektroniga osake ↑↓ ↑↓ ↑
Radikaalne asendusreaktsioon – reaktsioon kus radikaal üritab endaga liita teisi elektrone.
Radioaktiivsus on aatomi tuuma võime iseenesest muunduda teise aatomi tuumaks.
Raadiumi nimetus - arvatavasti sõnast radius (lad.) – kiir; elemendi avastam.
Rajad on konvergentsed, st koonduvad vähesteks lõppproduktideks .
Rakendada clayperoni - Mendelejevi võrrandit, mis ühendab gaaside põhiseadusi.
Radoon - radioakt.,indikaatorina gaasisegude kiiruse määramisel.
Raave - Sepp – Loengumaterjal Tartu Meditsiinikoolis 2004/2005
Radikaal - ühend, millel on valentsorbitaalil paardumata elektron.
Rakettpomm on pomm, mis toimetatakse sihtmärgi pihta raketi abil.
Raadium on oma radioaktiivsusest tingituna ohtlik mürkmetall.
Radikaal on vaba elektroniga osakesed; reaktsiooni võimelised.
Raketimootorid on komplekteeritud ühest kompaktsest kütusetükist.
Radikaalide teooriat - esitas versiooni orgaaniliste tüüpide teooriast.
Rakenduslik klassifikatsioon - AINE OLEKUT, KASUTAMIST JA KOOSTIST SILMAS PIDADES
Rakk on väikseim süsteem, millel ilmnevad elu tunnused.
Radikaal – vaba elektroniga osake, millel on suur energia.
Radikaalne reaktsioon – reaktsioon, mis toimub radikaalide osavõtul.
Rahvapäraselt nimetatakse üleminekut ß-Sn ? a-Sn tinakatkuks.
Radioaktiiv - ja röngenikiirguse vastaseid kaitsevahendeid.
Rahvapäraselt nimetatakse ammoniaakhüdraati nuuskpiirituseks.
Radikaal - moodustub metüülradikaal ja vesinikradikaal
Radikaal on osake, millel on üksik paardumata elektron.
Rakk – eluslooduse väikseim struktuurne ühik
Radikaalid nimetatakse tähestikulises järjekorras.
Radikaal – osake millel on paadumata elektron.
Rakk - kõige väiksem üksus elu omadustega
Radioaktiivsus on tuumade võime iseenesest kiirata.
Radikaalid - paardumata elektroniga osakesed.
Radikaal – Paardumata elektroniga osake.
Radikaal - vaba elektroniga osakesed
Radio - 3.8 Kompleksühendit.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Raadium on haruldane ja hajutatud element, mis esineb uraanimaagis vahekorras umbes 1mg raadiumi/kolme kilogrammi uraani kohta.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Rahvusvaheline kümnendliigitus – UDK a) genoomid - 575 b) spektrofotomeetria - 543 c) orgaaniline süntees - 547 d) komposiitmaterjalid – 620-419
Vote UP
-1
Vote DOWN
Raadiused on suured. Hoiavad väliskihi elektrone nõrgalt kinni, Metallilistele elementidele vastavad lihtained on metallid.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Raadium on erilaadne metalliline element. Radioaktiivsuse tõttu kiirgab see element kui ka lihtaine radioaktiivkiirgust.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Raadiusega katioonid on tugeva polariseeriva toimega.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun