Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Pärimislepingut e. pärimist lepingu järgi e. pärimise liigina - lepingujärgset pärimist (legaaldefinitsioon - PärS § 19 lg 1). (tekkis hiljem ning tuleneb germaani õigusest, teistes õigussüsteemides kui iseseisvat õigusinstituuti ei tunnustata või on koguni otseselt keelatud). Pärimislepingujärgseks pärimiseks nimetatakse seda, kui pärand läheb pärijale üle pärandaja poolt tema elu ajal kellegi teise või teiste isikutega sõlmitud kokkuleppe (lepingu) kohaselt.
Pärimiskõlbmatu on isik, kes on toime pannud pärandaja vastu surmaga lõppenud isikuvastase kuriteo, isik, kes teadvalt ja seadusevastaselt takistas pärandajat testamenti tegemast või muutmast või isik, kes hävitas või muutis omavoliliselt testamenti või pärimislepingut. Esimese järjekorra sugulased on lapsed, teise vanemad ja kolmanda vanavanemad.
Pärimisleping on pärija ning pärandaja vaheline kokkulepe, millega pärija kas loobub oma pärimisõigusest või määratakse pärijaks, kuid pärijaks määramisega võib pärijale panna sellega ka kohustusi pärandaja suhtes. Pärimislepingut ei saa pärandaja iseseisvalt ühepoolselt muuta ning seetõttu on see väga siduv korraldus oma surma puhuks.
Pärimisleping – pärandaja ja teise isiku kokkulepe, millega pärandaja nimetab teise lepingupoole või muu isiku oma pärijaks või määrab talle annaku, sihtkäsundi või sihtmäärangu, samuti kokkulepe pärandaja ja pärija vahel, millega viimane loobub pärimisest. Erinevused:  Pärimislepingus tehtud korraldusi ei saa ühepoolselt muuta
Pärimise aluseks on seadus (seadusjärgne pärimine) või pärandaja viimne tahe, mis on avaldatud testamendis (pärimine testamendi järgi) või pärimislepingus (pärimine pärimislepingu järgi). Pärimisõigust pärimislepingu järgi eelistatakse pärimisõigusele testamendi järgi, neid mõlemaid aga pärimisõigusele seaduse järgi.
Pärimisregister on riiklik elektrooniline register, kuhu kantakse andmed testamentide, pärimislepingute, pärandvara hoiumeetmete, pärimismenetluste, pärimistunnistuste ja pärandvara ühisusest osa võõrandamise kohta18. Notarid kannavad pärimisregistrisse pärimismenetlusega seotud andmeid ja testamendi andmeid.
Pärimisleping on selles mõttes "karmim", et muuta seda ühepoolselt reeglina ei saa. Pärandaja võib seda ühepoolselt tühistada või muuta ainult juhul, kui isik, kelle kasuks pärimisleping on tehtud, on toime pannud kuriteo pärandaja või tema abikaasa või pärandaja alaneja või üleneja sugulase vastu.
Pärimisregistrist on võimalik pärandaja kohta saada andmeid selle kohta, kas tema pärimismenetlus on algatatud, kas tema pärimismenetlus on lõpetatud ning kes on pärijad, kas pärijad on loovutanud pärandvara ühisuse osasid, kas ta oli teinud testamendi ning kas on rakendatud pärandvara hoiumeetmeid.
Pärimisleping on pärandaja ja teise isiku kokkulepe, millega pärandaja nimetab teise lepingupoole või muu isiku oma pärijaks või määrab talle annaku, sihtkäsundi või sihtmäärangu, samuti kokkulepe pärandaja ja tema seadusjärgse pärija vahel, millega viimane loobub pärimisest.
Pärimisõiguses on tehingu sisu ja ka 3 teine lause) 4) sihtmäärang 3) vastastikune 94) vormireeglid imperatiivselt reguleeritud, samas kui võlaõiguslike lepingute sisu puhul on enamasti (PärS § 76-77) testament vaid 1996. a pärimisseaduses: tegu eelkõige dispositiivsete normidega.
Pärimise korral on tegemist aga universaalse e. täisõigusjärglusega, • pärimisõigus kui eraõiguse osa ei reguleeri kõiki isiku surmaga tekkivaid õiguslikke sest üks tsiviilõiguse subjekt lõpeb ja tema asemele astub teine või teised ning kõik temale kuulunud küsimusi.
Pärimise aluseks on seadus (seadusjärgne pärimine) või pärandaja viimne tahe, mis on avaldatud testamendis (pärimine testamendi järgi) või pärimis-lepingus (pärimine pärimislepingu järgi). Alljärgnevalt on käsitletud pärimist testamendi järgi, eriti testamendi liike.
Pärimisvõime – igal õigusvõimelisel isikul; füüsiline isik, kes oli surma ajal elus või juriidiline isik, kes oli sellel ajal olemas; erandiks eostatud laps Pärimiskõlbmatu isik, kes:  Tahtlikult ja õigusvastaselt põhjustas pärandaja surma või püüdis seda teha
Pärimisseaduse kohaselt on siis, kui ei ole teisi pärijaid, seadusjärgseks pärijaks pärandi avanemise • 7/8 osas on seadusjärgseks pärijaks Linda (pärandaja üleelanud abikaasa) koha kohalik omavalitsusüksus; kui pärand on avanenud välismaal, on seadusjärgne pärija riik.
Pärimise aluseks on seadus (seadusjärgne pärimine) või pärandaja viimne tahe, mis on avaldatud testamendis (pärimine testamendi järgi) või pärimislepingus (pärimine pärimislepingu järgi). 59. Pärimise vormid, seaduslik, testament, pärimisleping.
Pärimisõigus – PärS 1.01 1997 1.01.2009 Pärimise alused (mille alusel päritakse jne) Pärimise käik VÕLAÕIGUS – VÕS 1. 07.2002 (muudatustega) Üldsätted Lepingud Lepinguvälised kohustused See on ratsionaalne oma ülesehituselt.
Pärimisõigus – 1) objektiivses mõttes – kogu seadusandlus, mis pärimise kohta 2) subjektiivses mõttes – tekib pärimisõigus varalistele õigustele ja kohustustele Pärija – asunud pärandvara valdama ja kasutama.
Pärimisregister on riiklik elektrooniline register, kuhu kantakse andmed testamentide, pärimislepingute, pärandvara hoiumeetmete, pärimismenetluste, pärimistunnistuste ja pärandvara ühisusest osa võõrandamise kohta.
Pärimissüsteemi muutmist on põhjendatud sellega, et uue pärimissüsteemi puhul ei ole sugulastel võimalik teisi pärijaid „maha vaikida” ja et kõik pärijad saavad vara omanikuks juhul kui nad pärandist ei loobu.
Pärimiskõlbmatu on isik, kes nt tahtlikult ja õigusvastaselt põhjustas pärandaja surma või püüdis seda teha, võltsis pärandaja tehtud testamendi või pärimislepingu jne (vt loetelu PärSi §-s 6).
Pärimislepingu põhiidee on korraldada vara saatus surma puhuks nii, et seda ei saaks kohtulahendid: TrtRKo II-2-425/98) enam niisama lihtsalt ümber muuta või tühistada nagu on see reegliks testamendi korral.
Pärimisregistripidajaks on Notarite Koda (kuni 31.12.14 Harju Maakohus). Pärimisregistrile ja selle pidamisele kohaldatakse avaliku teabe seaduses andmekogude kohta sätestatut PärS-is sätestatud erisustega.
Pärimisseaduses on märksa 10. Pärimisõiguse arengu etapid suuremal määral, kui see oli võimalik nõukogude pärimisõiguses, rakendamist leidnud erapärimisjärgluse ja eraautonoomia põhimõtted.
Pärimise aluseks on seadus (seadusjärgne pärimine) või pärandaja viimne tahe, mis on avaldatud testamendis (pärimine testamendi järgi) või pärimislepingus (pärimine pärimislepingu järgi).8
Pärimistunnistus on notari poolt pärandi vastu võtnud pärijale või annakusaajale väljastatav tunnistus pärimisõiguse kohta, kui isiku pärimisõigus ja selle ulatus on piisavalt tõendatud.
Pärimisseadus - PärS (kehtib alates 01.01.2009)-reguleeritakse pärimist seaduse järgi, testamendi järgi, pärimise käiku, kaaspärijate vahelisi suhteid ja pärimisregistri pidamist.
Pärimiskõlbmatus – tunnistatakse pärimiskõlbmatuks siis, kui ta on toime pannud raske isikuvastase kuriteo pärandaja vastu ehk kui ta on tapnud selle isiku ära, kelle vara ta päriks.
Pärimisõigus – 1) objektiivses mõttes – kogu seadusandlus, mis pärimise kohta 2) subjektiivses mõttes – tekib pärimisõigus varalistele õigustele ja kohustustele
Pärimislepingu siduvus on väga oluline ning on tingitud eelkõige asjaolust, et tegemist on kahepoolse tehinguga ehk lepinguga, mitte ühepoolse tehinguga, nagu seda on testament.
Pärimislepinguid mõnikümmend – Liini õpik andmeid, nüüd ilmselt rohkem), sest testamenti on kokkuleppega. Selliseid pärimislepinguid nimetatakse ka tasulisteks pärimislepinguteks.
Pärimisseaduses on täiendada PärS § 16 lõikega kolm, mille kohaselt võib abikaasa juhtudel on oluline abikaasade vara väärtus abielludes ja surma momendil.
Pärimisõiguse läänidele – Jungingeni armukiri, mis laiendas Harju-Virus pärimist (pärusvalduseks muutus maa). See laienemine sai eeskujuks ka teistes vasalkondades.
Pärimisseaduse jõustumisega on toimunud Eesti territooriumil kehtivas pärimisõiguses radikaalne pööre, kui võrrelda seda senikehtinud nõukogude pärimisõigusega.
Pärimisseaduse järgi on see üks olulisemaid muudatusi võrreldes varasema nõukogude õigusega ning seda nii pärandajate kui ka omavalitsuste vaatepunktist.
Pärimisseaduses on need reeglid kirja pandud PärS §-s 15: Abikaasa on see, kellega abielu on perekonnaseaduses ette nähtud korras registreeritud.
Pärimisseaduse kohaselt on oluline välja selgitada, milline abikaasadest konkreetselt nimele vara on registreeritud, vaid see, milline on vara päritolu.
Pärimisõigus on tagatud, st isikul on õigus pärandada oma vara isikule kellele ta soovib ja pärijatel on õigus saada selle vara omanikuks.
Pärimisleping on pärandaja ja teise isiku vaheline kokkulepe, millega pärandaja nimetab teise lepingupoole ja määrab talle kohustused.
Pärimislepingu siduvus on väga oluline ning on tingitud eelkõige asjaolust, et tegemist on kahepoolse 30. Vormi- ja lõpetamisvabaduse piirangud.
Pärimisvõimeline on aga ainult see füüsiline isik, kes pärandaja surma ajal on elus või see juriidiline isik, kes sel ajal oli olemas.
Pärimisregister on riiklik register, mida peetakse elektrooniliselt ja mis koosneb registrisse kantavatest andmetest ja arhiivist.
Pärimisregister on elektrooniline riiklik register, kuhu kantakse andmed testamentide, pärimislepingute ja pärimisasjade kohta.
Pärimisõigus on tagatud. 13. Asjaõiguse vajadus ühiskonnale ja üksikisikutele. – asjaõigus on turumajnduse nurgakivi.
Pärimisõigus on tsiviilõiguse haru, toetub Rooma õiguse ja Kontinentaal-Euroopa õigusperekonna aluspõhitmõtetele.
Pärimisõiguse transmission – pärandi vastuvõtmise õiguse üleminek, kui seadusjärgne pärija sureb pärast pärandaja surma.
Pärimisõiguse põhimõtted on ka tänases õigussüsteemis paljuski säilinud, kuid juurde on tulnud võrdsuse põhimõte.
Pärimisleping on kokkulepe: • millega pärandaja nimetab teise lepingupoole või muu isiku oma pärijaks.
Pärimise aluseks on seadus või pärandaja viimane tahe, mis on avaldatud testamendis või pärimislepingus.
Pärimise aluseks on PärS § 9 notariaalselt tõestatud avalduse alusel sundosast tuleneva nõude kohta.
Pärimisõigus – lääniõiguse alusel ei saanud vasall esiti pärandada, vara kuulus maahärrale.
Pärimisvõimeline on iga õigusvõimeline isik, seega võib pärijaks olla ka vaimseks ebaküps isik.
Pärimismenetluse toiminguks on nii vana kui uue PärS kohaselt pärandi hoiumeetmete rakendamine kohtu poolt.
Pärimismenetlus on sarnane nii testamendi-, pärimislepingu kui seadusjärgse pärimise puhul.
Pärimislepingu näol on tegemist siduva kokkuleppega pärimislepingut sõlmivate osapoolte vahel.
Pärimislepingud - määratakse pärijaks või annakusaajaks teine lepingupool või isik.
Pärimisleping on vähemalt kahepoolne ja muutmiseks vaja mõlema poole nõusolekut.
Pärimisõigus - tegeleb isikust järelejäänud varanduse staatuse määramisega.
Pärimistunnistus on dokument, mille notar väljastab pärimismenetluse lõppedes.
Pärimis - , võla-, asjaõigusseaduse ja äriseadustiku üldosana.
Pärimise mõiste - isiku surma korral tema vara üleminek teisele isikule
Pärimisõigus - saabus koos karja- ja põllumajanduse sisseseadmisega.
Pärimistunnistus on tõend selle kohta, kes on surnud isiku pärijad.
Pärimisvõime - selleks, et pärida, peab see isikul olemas olema.
Pärimisvõimeline on iga õigusvõimeline isik, seega ka alaealine.
Pärimisõigus on tagatud. § 33. Kodu on puutumatu.
Pärimisõigus on väga avar ja vaevanõudev teema.
Pärimisleping – vähemalt 2 poolne leping.
Pärimisvõime on iga õigusvõimelie isik.
Pärimisõigus on jätk perekonnaõigusele.
Pärimisvõime on isiku võime pärida.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Pärimistunnistust on vaja pärijal, kui tal on vaja tõendada, et tema on pärija ja kui ta soovib pärandajale kuulunud vara oma nimele registreerida.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun