Sõnu seletav sõnaraamat

Pruunistumine on soovitav küpsetamisel ja röstimisel, kuid mitte neis toiduainetes, millel on endal tüüpiline kesine värv (kondenspiim, valged supid, tomatisupp) 2) Lenduvad ühendid Potensiaalsed aroomiühendid 3) Maitseühendid Eriti kibedad, mis on osaliselt soovitud (nt. kohv), kuid võivad põhjustada ka ebamaitset (nt. grillliha või –kala) 4) Kõrgete taandavate omadustega ühendid Kasutatakse toidu stabiliseerimisel oksüdatiivse riknemise vastu.
Pruunis suhkrus on küll veidi enam mineraalaineid-vitamiine, aga ikkagi on neid suhteliselt minimaalselt. Suhkru peamine “kahju” seisneb selles, et see annab ainult energiat, kuid ei sisalda vajalikke toitaineid. Kui inimene saab palju n-ö tühje kilokaloreid, on tal raskusi päevase soovitatava vitamiini- ja mineraalainekoguse kättesaamisega.
Pruudikimbu – õrnroosad väikesed roosinupud, kokku köidetud valge siidpaelaga – nii ilusad, et…ohh.Siis juba seisimegi keset suurt ruumi ja kuulasime seda, mida sellisel puhul ikka räägitakse. Väike viperus juhtus sõrmustega – tagantjärele oleme targad, et sõrmuste teineteisele sõrmepanemist tuleks kodus harjutada.

Pruunid kohvikud on omalaadse õhkkonnaga pisikesed kohvikud-baarid, mille seinu katnud värvikiht on aastate jooksul hääbudes omandanud pruunika ilme, mistõttu interjöör on hubaselt hämar, mööbel on tihti päris antiikne, seintel võib leida vanu trofeesid ning kuskil nurgadiivanil põõnab mõni kass.
Pruun kärbseseen – Kärbseseenemürgistust ehk „mükoatropiinimürgistust”, iboteenhappe- mustsimoolimürgistust või pantherina-sündroomi põhjustavad kärbseseene (Amanita) perekonna punase kärbseseene alamperekonda Amanita kuuluvate seente mürkained, mis halvavad kesknärvisüsteemi tegevuse.
Pruunmullad on viljakad ja toitaine rohked, aga turbased mullad on liigniisked ja happelised ning seetõttu tegeletakse Iirimaal ka maa kuivendamisega. Kindlasti pole võimalik tegeleda põllumajandusega kogu riigialal, kuna on suuri alasid, mis on kaetud turbaga ning kogu riik pole ka täiesti

Pruunsärklased - võitlesid kommunistide ja juutidega Kolmas riik - natsliku Saksamaa nimetus Sõjaväestatud organistatsioon - SS Hitleri õpetus *Saksamaa rahvas pidi saama suureks *tühistada alandavad lepingud *sakslaste eluruumi laiendamine *uue korra loomine *rassilise puhtuse tagamine
Pruu - li (eds.), Lähivertailuja 17. Jyväskylä Studies in Humanities 53. Jyväskylä: Jyväskylän yliopisto, 9−26. Sloboda, M. and Ivanecky, J. (in prep). How similar are Slavonic languages? Linguistic distances between thirteen standard varieties based on spoken test.
Pruunsüsi - Pruunsüsi ehk ligniit on pruunika värvusega kaustobioliit, mis tekib kivisöega sarnaselt, taimse materjali mattumisel ja mittetäielikul lagunemisel, kuid enamasti väiksemal mattumissügavusel ning ta on kivisöest noorem ja tunduvalt madalama kütteväärtusega.

Pruugi c - sordi materjalist oluliselt tugevam olla, kõrgem kvaliteet tähendab okste ja rikete vähesust ja Puidu omadused ja kasutamine paremat sobivust tisleritöödeks või mööbli valmistamiseks, tugevuse jaoks on okste paiknemine nende arvust ja suurusest olulisemgi.
Pruuditeenistus – sarnane pruudilunale, põhineb sellele, et pruut on hea tööjõud ja selle kompenseerimiseks peab peigmees mingi perioodi pärast abiellumist veetma oma äia peres ja tegema seal tasuta tööd ja alles siis võib naisega minna kusagile mujale.
Pruunvetikad - ainult hulkraksed, kasvult kõige suuremad.

Pruunsärklased - Hitleri loodud SA organisatsiooni (rünnakurühm) liikmed. Pruunsärklaste põhilisteks ülesanneteks oli valvata NSDAP (Natsionaalsotsialistlik Saksa Töölispartei) koosolekutel korra järele ning propageerida rahvuslust.
Pruunmädanik - põhjustavad seened- majavamm, majamädanik, majavääts, kollane hamblehik,mustjas kõrbik valgemädanik- lõhustab puidusubstantsi peamised koostisosad ja põhjustab puidu pleekumist.
Pruun kääbus on „täht“, mille mass on liiga väike, et ta tuumas toimuks tuumareaktsioon (temperatuur ja rõhk pole piisav). Pruunid kääbused pole väga suured, nad on umbes Jupiteri suurused.

Pruunkaru on loomaliik karulaste (Ursidae) sugukonna karu (Ursus) perekonnast, keelikloomade (Chordata) hõimkonnast, imetajate (Mammalia) klassist, kiskjaliste (Carnivora) seltsist.
Pruunsüsi on samuti taimse päritoluga, kuid kivisöest märksa noorem jatunduvalt madalama kütteväärtusega. Päritolult on pruunsüsi kivisöe ja turbavaheline nn siirdeaste.
Pruunmuld - Euraasia metsastepi- ja stepivööndi ning Põhja-Ameerika preeriavööndi mullatüüp. Pruunmullad on suure huumusesisalduse ja tüseda huumushorisondiga.

Pruutneitsisi on kolm. Pruutneitsitel on käes kaunid valged korvikesed, mis on valmistatud satiinist ja mille keskel on kuldne kaunistus ning selle hind on 4 eurot tükk.
Pruuklaen - commodatum. Üks isik annab teisele mingi asendamatu asja ajutiseks kasutamiseks kohustusega tagasi anda sama asi.Laenuobjekt laenusaaja osaks ei lähe.
Pruunvetikate tallus on paljurakuline. Neil võib jälgida arenguastmeid mikroskoopilistest organismidest kuni hiidorganismideni, mille pikkus ulatub vahel 30-50 meetrini.

Pruunsöekaevandusi on jäänud ainult üks. Mäetööstuses on hõivatud umbes 5000 töötajat, kellest enamik töötab kivimurdudes ning kruusa- ja liivakarjäärides.
Pruunvetikad – Ainult hulkraksed, Värvus võib olla Oliivrohelisest-Tumepruunini. Pikkus võib olla kuni 60 m, Jahedate merede rannikuvees 6-15 m sügavusel.
Pruunvetiktaimi on makroskoopilised ning elavad valdavalt jahedate mererannikute põhjas kuuludes fütobentosesse. Nende optimaalne kasvupiirkond on 6-15 meetrit.

Pruunikaid - punakid toone ja samas on kasutatud ka valge-kollakas-siniseid toone – kasutatud on maalikunsti põhivärve ja nende kergeid variatsioone.
Pruunvetikatest tuntuim on põisadru. Punavetikad ei vaja praktiliselt üldse valgust seega on nemad täiesti all ehk pruunvetikate vööndist veel all pool.
Pruut on kuidagi abiellumisega seotud, on inimesele ilmselge, aga masinale tuleb selline info mõisteseoste kujul eksplitsiitselt teada

Pruunid toonid on soojad ja pehmed ning tekitavad turvatunnet. Pruuni eelistavatele inimestele meeldib soliidsus koos mugavuse ja lihtsusega.
Pruunmuld on viljakas muld, mis kujuneb välja siis, kui sademete hulk ja aurumine on enamvähem tasakaalus. Sisaldavad palju huumust.
Pruunid triibud on ju lahedad . Pärast sain ma veel Markoga kokku kes nagu hullult kiitis mu sonksi . Äww.. kurat ma olen ikka nii tibi.

Pruunsüsi on pruunika värvusega kaustobioliit( biogeense tekkega põlev kivim). Selle kütteväärtus on kivisöe omast väiksem.
Pruunikates - hallikates toonides seljal kulgeb kitsas kollane pikitriip, mille järgi on teda hõlbus eristada teistest konnadest.
Pruun rasvkude - energiakulutaja, mis põletab efektiivselt rasvu ja mis esineb peamiselt vastsündinutel ja talvituvatel loomadel.

Pruunvetikatel on pneumotsüst (?) (põieke), läbimõõduga kuni 15cm. Hoiab vetikat parimas asendis, et saada max valgust kätte.
Pruunistumine - lehtpuuliikidel mitmesuguse intensiivsusega ebaühtlase hallikaspruuni värvuse tekkimine välis- ja maltspuidus.
Pruuklaen – Vastandina muutlaenule annab siin üks isik teisele isikule mingi asendamatu asja ajutiseks kasutamiseks.

Pruun värvus on seotud sellega, et sulfiidioonid (tekkisid leeliselise hüdrolüüsi tõttu) reageerisid Pb2+ ioonidega.
Pruunmädanik on üldiselt puithoonetes kõige levinum seenkahjustus, mis hävitab puidu tselluloosi, eelistab okaspuitu.
Pruudirööv – püüd tasu maksmisest kõrvale hiilida Abielueelse seksi lubamine varieerub ühiskonniti suuresti.

Pruun rasvkude - vastsündinud lastel, milles on palju mitokondreid (annab pruuni värvuse). Soojusproduktsiooni alus.
Pruunid metsamullad on üldiselt arenenud lubjakivist ning on vähem happelised, kui punased ja hallikaspruunid leetmullad.
Pruudile on mõrsjakimp. Sellele peab ilmtingimata tellima peigmees ja see ütleb mõndagi noorte suhete kohta.

Pruunvetikad on kasvult suurimad hulkraksed vetikad (3-6m). Pruunvetikad on rohekaspruunist tumepruuni värvusega.
Pruunvetiktaimed – pigmendid, talluse ehitus, suurus, levik, liigirikkus, paljunemisrakkude eripära, kasutamine.
Pruunilt ehk täisterariisilt pole kasulikke kihte maha kooritud, eemaldatud on ainult mittesöödav kest.

Pruutkleidi värvideks on enamasti lumivalge või elevandiluukarva valge, kuid sobimatud pole ka teised heledad toonid.
Pruunvetikad on võimelised fotosünteesima 20-30 m sügavusel vee all. Eestis on levinud harilik põisadru.
Pruudivendi võis - olla kuni kolm. Tema või nende peamine ülesanne oli mõrsja varastamine peiupoiste käest.

Pruunil suhkrul on karamellist tingitud mõrkjas maitse, mistõttu see on veidi vähem magus kui valge suhkur.
Pruunsärklased - rünnakurühmlased 1923.a- Korraldasid Hiterlased Münchenis mässukatse , mis ebaõnnestus.
Pruutkleitide lahendusi on palju, ja kui ühtsest moest rahvusvahelises mõttes rääkida saab, siis üsna tinglikult.

Pruunmädanik – saprotroofne;  lagundab okaspuupuitu;  lagundab tselluloosi;  tekivad kuubikud
Pruunsüsi — 24-27MJ/kg; Naftama-suut—38-39MJ/kg. Qat=Qüt-2500(9Ht/100+Wt//100)=Qüt- 25(9Ht+Wt).
Pruunid – sinised/hallid silmad, tömp – normaalne pöial, pruunid juuksed – blondid juuksed

Pruunis suhkrus on küll veidi enam mineraalaineid-vitamiine, aga ikkagi on neid suhteliselt minimaalselt.
Pruudirööv – luna/teenistuse vältimiseks röövitakse pruut, tihti muutunud rituaalseks mänguks.
Pruunsüsi on pruunikasmusta värvusega, milles võib veel esineda äratuntavaid taimejäänuseid.

Pruut on altari ette sammudes ka talituse ajal peigmehe vasakul käel hoides käe alt kinni.
Pruun riis on kõrge toiteväärtusega ja pähklisema maitsega. On soovitav enne keetmist pesta.
Pruun südamik on lülipuitmillesse immutusaine ei tungi ja mis on looduslikult piisavalt biokindel.

Pruunkarul on tundlik nina ja arenenud haistmismeel ja ka hea kuulmine ja üsna halb nägemine.
Pruun riis – naturaalne ehk koorimata riis, eemaldatud sõklad, pikk keetmiseaeg, rasvarikas
Pruudilill on kassitapp seepärast, et lapsed punuvad temast pruudipärgi ja mängivad pulmi.

Pruunkaru ON SUURIM EESTIS ELAV KISKJALINE JA SUURIM EUROOPA MANDRIOSAS ELAV KISKJALINE.
Pruunmullad on ainult nõrgalt happelised, kõrge produktsiooni-võime ja jõudsa aineringega.
Pruudiluna – peigmehe pere peab maksma pruudi perele, sest võtavad perelt tööjõu ära.

Pruunsüsi on pruunikas must kütus ning taimse päritoluga ja märksa noorem kui kivisüsi.
Pruunika sademe ehk pliisulfiidi sademe teke näitab, et munavalgu lahuses esineb tsüsteiini.
Pruunkaru on suurim Eestis elav kiskjaline ja suurim Euroopa mandriosas elav kiskjaline.

Pruunkaru – ründab inimest mõtlemata, pissib täis kui ehmub, kutsikatel valge krae
Pruunsüsi on madala kütteväärtusega kohalikud kütused, mida ei tasu kaugele vedada.
Pruunkaru on peamiselt öise eluviisiga, päeval liigub ta siis kui teda on häiritud.

Pruuklaenuleping – lepingu sõlmimine toimub asja üleandmisega; objekt asendamatud asjad.
Pruunmuldade omapäraks on võrdlemisi paks huumushorisont, mis tagab pruunmuldade suure viljakuse.
Pruut on looritatud ja riietatud valgesse ning näeb välja armas ning süütuke.

Pruudikimp on pärit 18.sajandist. Algul kinnitati see kleidile, hiljem vöö külge.
Pruunvetikad - neid on teada 1500 liiki,enamus neist elavad merevees,nende seas on nii
Pruun põhikaste ehk sauce espagnole oli Prantsuse kõrgema kokakunsti kastmete alustala.

Pruunid toonid on hämmastavalt soojad, tumedamaid oranže võiks kasutada mõõdukalt.
Pruunmädanikud – Kahjustatakse süsiv esikuid rakuseinas, ligniin aga modifeeritakse.
Pruugitud rehvi on riskantne osta, juhitavus võib ainult halveneda, mitte mingil juhul

Pruunmullad - huumus- ja toitainevaesed mullad, paljud karbonaatsed või sooldunud.
Pruunsärklased - rühm Saksamaal 33. Adolf Hitler: Austriast pärit Saksamaa poliitik.
Pruuniga on märgitud igasugused reljeefi vormid - künkad, lohud ja orvandid.

Pruuditeenistus – teatud perioodil pärast pulmi töötab peigmees pruudi vanemate
Pruudiluna - peigmehe perekond peab midagi maksma pruudi perele (võtavad ära
Pruunkarud on inimesed? Neile küsimustele saab loogiliselt arutledes vastata.

Pruunsöekaevandusi on jäänud ainult üks (7854 tonni 2006, 3,7 miljonit tonni 1970).
Pruunsüsi – kujutab endast turba madalatemperatuurilist söestumisprodukti.
Pruuditeenistus – mees teeb pruudi perele tööd teatud periood pärast pulmi.

Pruunvetikad - umbes 1500 liiki on nii mikro- kui makroskoopolisi organisme.
Pruutkleit on teatavasti valge: puhtuse, süütuse ja neitsilikkuse värv.
Pruun värvus on põhjustatud sulfiidioonide reageerimisest Pb2+ ioonidegaa.

Pruunkaru on suur, jõuline, massivne, pika ja tiheda karvastikuga loom.
Pruu - gi kujuneda alkoholi kuri- tarvitamiseks või sõltuvuseks.
Pruudiluna – peigmehel tuleb maksta pruudi perekonnale, et abielluda.

Pruunkaru piim on oma biokeemiliselt koostiselt lähedane lehmapiimale.
Pruunikoorelised munad on vastupidavamad just poole paksema kutiikula tõttu.
Pruutneitsi kleidid on samat värvi nagu peigmehe pluus ehk roosat värvi.

Pruunvetikad – 1500 liiki, teadaolevalt elavad kõik merevees.
Pruunkaru on loomaliik karulaste sugukonna karu perekonnast.

Pruunvetikad on võimelised fotosünteesima 20-30m sügavusel.
Pruut on antud maatüki ümbermõõt kui ta oleks ruut.
Pruunika - kollaka murdepinnaga terad ei ole kõlbulikud.

Pruunsärklased - Hitleri julgeoleku üksus, Hitleri toetajad
Pruunid - tumerohelised ja kahvatusinised kooslused.
Pruunkaru on tuntud kui ohtlik ja ettearvamatu kiskja.

Pruunmullad - riigi piiriga ei lõppe-1960...ka eestis.
Pruutpärja mängimine on tänapäeva pulmapeo kindlamaid tavasid.
Pruuniks – organism kaitseb end UV-kiirguse eest.

Pruut on kaunistatud veel väga kallite ehetega.
Pruudi - , kirstu- ja ämmakakud olid ümmarguse
Pruudikimbu komme on hilisem ja pärit 20.sajandi algusest.

Pruunvetikad - 1500 liiki ja enamus neist on merevees.
Pruunkarul on jooksuaeg enamasti aprillist juulini.
Pruunis on punase ja kollase tähenduselemente.

Pruunmullad - parasvöötme metsades olevad mullad.
Pruunvetikaid on 1500 liiki, peaaegu kõik merevees.
Pruun pakend on parem, sest seostub küpse lihaga.

Pruun pall on eespool kui lilla ja kollane pall.
Pruunim on nahk. *Nahk koosneb kahest kihist.
Pruunsüsi on pruunika värvusega kaustobioliit.

Pruunikaspunane põrand on seevastu astumiskindel ja ajatu.
Pruunkaru – segatoiduline, eelistab taimi

Pruunvetikad on ka suuruselt suurimad vetikad.
Pruudipärja asemel on maha mängitud ka peiu müts.
Pruudi südames on hingepõhjast tulev igatsus.

Pruunsärklased - Kõik kandsid pruune särke.

Pruunsöekaevandused leipzigi - Halle ja Kölni piirkonnas.
Pruunsüsi - põletavate tööstustega.

Pruunid toonid on nägusad koos oranžiga.
Pruun suhkur on parem kui valge suhkur.

Pruudi - ja noorikurõivastuses.

Pruuni sepsika - skorpionsambla kooslus

Pruunkaru on Eesti suurim kiskja.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Pruudirööv – Kuulus tava, röövitakse pruut ning kui peigmees suudab pruuti enda valduses hoida mingi kindla aja, saab ta täie õiguse pruudi üle. Vahepealsel ajal võidakse pruut tagasi

Vote UP
-1
Vote DOWN
Pruun šampinjon on kohe sündides helepruun ja valgest liigikaaslasest palju tugevama maitsega, ka sisaldab ta vähem vett ja vajub seepärast kuumtöötlemisel vähem kokku.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Pruudiluna – et kompenseerida tööjõukaotus, pruudi vanematele, maksab mees või mehe vanemad pruudi vanematele
Vote UP
-1
Vote DOWN
Pruun põhikaste - kasutataks pruuni puljongit , pruuni uluki v vasika puljongit, pruuni kalapuljongit, samuti praeleent.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Pruun rasvkude on oluline imikute soojusregulatsioonis, samuti talveunest ärkavatel loomadelja ka talisuplejatel.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Pruudiluna – Pruudiluna on abiellumismaks, mida maksab abielumees, või sagedamini, abielumehe grupp.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Pruun raunjalg – ASPLENIUM trichomanes

Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõisteKirjelduse muutmiseks pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

Pole kasutajat?

Tee tasuta konto


30 päevane VIP +50% ROHKEM

Telli VIP ja ole 30+14 päeva mureta

5.85€

3.9€

Oled juba kasutaja? Logi sisse

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

Pole kasutajat?

Tee tasuta konto