Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Plastiidid On Ei Ei 4. Mitokondrid Esinevad kõikides rakkudes Kõrgematel taimedel Enamasti on (v.a 5. Tsentrioolid On on, madalamate ei ole intranukleaarne mitoos) 6. Tüüpiline pigment Klorofüll, karotinoidid Tohutu mitmekesisus Melaniin Mittetüüpiline Tavaliselt 1, 7. Vakuool Palju lipiidi vakuoole struktuur, kui esineb tsentraalne lipiidide regulatsioonil 8. Polüploidsus Sageli Üliharva 9. Hulgatuumsus Harva Sageli Harva 10. Rakutüüpide arv …50 200…500
Plastiidid – kloroplast (isepaljunev) intensiivsus oleneb fotosünteesist • vakuool – jääkained eralduvad vakuooli; täidetud rakumahlaga; annab taimele maitse; külmad toonid taimede puhul; võib sisaldada mürkaineid; nooremates rakkudes on vakuoole rohkem, raku vananedes väheneb vakuoolide arv ja vakuool surub tuuma membraani vastu • rakukest – tselluloosist; kaitseb; annab kuju; toetab LOOMARAKK
Plastiidid – kloroplastid (rohelised, sisaldavad klorofülli, mis on vajalik fotosünteesiks – suhkrute moodustumine süsihappegaasist ja veest valgusenergia abil; lehtedes); kromoplastid (sisaldavad karotinoide, põhjustab erinevaid värvusi, punane, kollane, oranž – meelitusfunktsioon; viljades, kroonlehtedes); leukoplastid (valged varuainete, tärklise tõttu – säsi, semned, maa-alused organid)
Plastiidid on olemas kõikidel taimerakkudel, igal taimerakutüübil on oma iseloomulik plastiidide komplekt. Kõik plastiidid tekivad proplastiidist, väikesest organellist, mis leidub meristeemirakkudes. Kui näiteks traime leht jätta pimedasse, siis areneb proplastiid etioplastiks, mis sisaldab protoklorofülli (kollast värvi klorofülli eellane). Kui tuleb valgus, siis etioplast areneb kloroplastiks.
Plastiidide eellased on proplastid. Kloroplastid koosnevad kahest membraanist (sise- ja välismembraan), sisaldavad kõige enam rohelist pigmenti – klorofülli. Neis toimub fotosüntees.
Plastiidide genoom ehk plastoom. Genoom semiautonoomne, funktsionaalseks ühikuks nukleoid (DNA, RNA ja valkkompleks), Plastiidide pärandumine on valdavalt emapoolne, ka isapoolne (vähemalt 40 näidet), Kloroplastide DNA (cpDNA) on tsirkulaarne 30-200 kb. Esineb editing (toimetamine). Geeniproduktid seotud kas fotosünteesi või geeniekspressiooniga.
Plastiidid on 4…6 μm suurused ovaalsed organellid, mis annavad taimede eri osadele erineva värvuse. On kolme erinevat liiki: 1) Kloroplastid—sisaldavad rohelist pigmenti klorofülli, mis on oluline fotosünteesimise protsessis; seega paiknevad kloroplastid peamiselt lehtede rakkudes.
Plastiidid - ainult taimedes a)kloroplastid -toimub fontosüntees ja kloroplastid on taime rohelistes osades b)kromoplastid- annab värvuse taimele, sisaldavad pigmente c) leukoplastid- sisaldavad varuaineid, tärklise, valkude ja lipiidide säilitamine.
Plastiidid - kloroplastid(roheline värv), kromoplast(kollased, punased), leukoplast (värvusetu). klorofüll(oluline fotosünt protsessis) karotinoidid(annavad viljadele kollase, punaka, oranzi värvuse) tolmendavatele putukatele paremini nähtavad.
Plastiidid on värvuse põhjustajateks taimedel ning Erksavärvilised viljad tõmbavad ligi loomi, kes levitavad seemneid uutesse elupaikadesse ning erksavaärvilised kroonlehed tõmbavad ligi putukaid, kes aitavad tolmendada taimi.
Plastiidide funktsioon on fotosüntees, varuainete (näiteks tärklis) säilitamine ja paljude ainete süntees (nende seas on rasvhapped ja terpeenid, mis on vajalikud taimeraku struktuuride ehituseks). Plastiididel on võime diferentseeruda.
Plastiidid – a)kloroplastid – fotosüntees , energia tootmine (mitokondrid), roheline b)kromoplastid – ainevahetus , ligimeelitamise ül (paljunemine),värviline c)leukoplastid- energeetiline (varuaine) , värvuseta
Plastiidid on ainult taimedele omased kahe membraaniga ümbritsetud rakuorganellid, mis sisaldavad erinevaid pigmente • Plastiidides toimub fotosüntees, varuainete ümberkujundamine ja varuainete säilitamine.
Plastiidid on olemas kõikidel taimerakkudel, igal taimerakutüübil on oma iseloomulik plastiidide komplekt. Kõik plastiidid tekivad proplastiidist, väikesest organellist, mis leidub meristeemirakkudes.
Plastiidid – kahekordse membraaniga ümbritsetud organellid . Neil on olemas oma genoom, oma ribosoomid. Nad on suuremad organellid tuuma ja vakuoolide järel, hõlmavad märkimisväärse osa
Plastiidide eelane on olnud vabalt elav sinivetikas 93. Plastiidi genoom on umbes 10% sinivetika genoomi suurusest 94. Nukleomorf on jäänuk eukarüootset päritolu plastiidi eellase tuumast.
Plastiidid - - + - (kloroplast,kromoplast, leukoplast) tsentrosoom - + +/- (on vetikatel, kuid +/- puuduvad kõrgematel taimedel varusüsivesik glükoos glükogeen tärklis glükogeen
Plastiidid - Kloro-,kromo-,leuokp - last Tsentrosoom - - ( vetikad+) + Varupolüsahhariidid Glükogeen Tärklis Glükogeen Ainevahetustüüp Heterotroof Autotroof heterotroof
Plastiidid – leukoplast (varuainete talletamine, värvuseta); kloroplast (põhifunktsioon fotosüntees); kromopast (sisaldab värvilisi pegmente, meelitab teisi ligi)
Plastiidid – ovaalsed organellid, mis sisaldavad pigmente: Kloroplast – rohelised (klorofüll), toimub fotosüntees, ehitus sarnane mitokondriga, ümber on kaks
Plastiidid – ovaalsed organellid, mis sisaldavad pigmente: Kloroplast – rohelised ümber, küljes ribosoomid). Ülesanne – ainete transport raku sees.
Plastiidid - taimedele ja vetikatele omased kahe membraaniga ühbritsetud rakuorganellid, milles toodetakse ja säilitatakse taimerakule vajalikke aineid
Plastiidid on organellid taimerakus, mis akumuleerivad päikeselt tulenevat valgusenergiat suhkru molekulidesse keemilise energia näol.
Plastiidid on taimedele omased 4...6 (mjuu)m suurused ovaalsed organellid, mis annavad taimede eri osadele erineva värvuse.
Plastiidid - fotosüntees (kloroplastid), pigmentide sisaldus (kromoplastid), varuaine (leukoplastid). Vakuool- varuaine.
Plastiidid on kahemembraabsed ovaalsed organellid , mis annavad taimeosadele erineva värvuse.Plastiide on kolm rühma.
Plastiidid - on ainult taimedele omased 2 membraaniga ümbritsevad rakuorganellid, mis sisaldavad erinevaid pigmente.
Plastiidid on timedele omased ovaalsed organellid, mis annavad taimede eir osedele erineva värvuse.
Plastiidid on kahemembraabsed ovaalsed organellid mis annavad taimeosadele erineva värvuse.
Plastiidid on taimedele omased ovaalsed organellid, mis annavad taime eri osadele värvuse.
Plastiidid on taime kasvukuhiku rakkudes kõik ühesugsed- neid nim proplastiidideks.
Plastiidid on ainult taimedele omased kahe membraaniga ümbritsetud rakuorganellid.
Plastiidid - leukoplast →kloroplast →kromoplast. Kahemembraansed organellid.
Plastiidid - membraanidest koosnev taimerakule omane organell(kloro,kromo,leuko)
Plastiidid on iseloomulikud kõikidele eukarüootsetele taimerakkudele.
Plastiidid - ovaalsed organellid, annavad taime eri osadele värvuse.
Plastiidid - membraanidest koosnevad taimerakule omased organellid
Plastiidid - ⋅ Kloroplastid - ⋅ Kromoplastid ⋅ Leukoplastid
Plastiidid – kahe membraaniga ümbritsetud rakuorganellid.
Plastiidid - + + - eritatakse kloro-, kromo- ja leukoplaste.
Plastiidid - tähtsad taimede ja protistide organellid.
Plastiidid - autonoomsed, omavad enda DNA-d, ribosoome.
Plastiidid - taimedele ja vetikatele omased kahe memb.
Plastiidid - annavad taimedele eriosadele erivärvuse.
Plastiidid on pooldumisvõimelised organellid.
Plastiidid - + - Rakkude - + - jagunemisvõim
Plastiidid - on kahemembraansed organellid.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Plastiidide üleminek – kloroplastid -> kromoplastiks lehtede langemine
Vote UP
-2
Vote DOWN
Plastiidide üleminek - kloroplast-kromoplast(viljade valmimisel)kromoplast-kloroplast ja kloroplast-leukoplast. Ribosoom - eel- ja päristuumse raku tsütoplasmas esinev organell, koosneb rRNA (transport-RNA) ja valgu molekulidest.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun