Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Piilid on rakust väljaulatuvad valkstruktuurid, mille ülesanded on raku kinnitamine tahketele pindadele ja plasmiidide ülekanne teistesse rakkudesse 4. Rakukest koosneb peptidoglükaanist (valgud + süsivesikud). Rakukesta ehituselt jagunevad kaheks: a) bakterid, millel on paks rakukest ja 1 membraan b) bakterid, millel on 1 õhuke rakukest ja 2 membraani Vajalik, sest annab bakterirakkudele kuju, kuju alusel eristatakse bakteritel 6 põhirühma, erinevaid rakutüüpe on kümmekond.
Piilid - väljaspool rakukesta paiknevad viburid ehk flagellad või ripsmed või kiud ehk piilid ehk fimbriad - Mesosoomid - väljaspool rakukesta viburid ehk flagellad või ripsmed või kiud ehk piilid ehk fimbriad - Sinikud - prokarüoot - Plasmiid - eespool - Transposoon- “hüppavad” DNA lõigud - Transpositsioon - transpositsioon on protsess, mille käigus liikuvad DNA fragmendid sisenevad peremehe genoomi järjestusse – DNA muutlikkus!
Piilid – kinnitumiseks vajalikud valgulised karvakesed raku pinnal ○ Aerosoomid e. Gaasivakuoolid – vees elavatel tsüanobakteritel (sinivetikad) reguleerivad raku erikaalu ○ Spoorid – paks kest, väike veesisaldus – eba soodsate tingimuste üleelamiseks.
Piilid on bakteri kinnitumiseks substraadile ja ka üksteise külge * viburite arv ja asukoht sõltub liigist * viburid on liikumiseks * tsütoplasmas paikneb vabalt 1 rõngaskromosoom = 1 DNA * DNA piirkond nim. nukleoid * bakteri kromosoomis histoonid puuduvad.
Piilid – Rakust väljaulatuvad valkstruktuurid, millel 2 ülesannet: 1) Raku kinnitumine tahketele pindadele 2) Plasmiidide ülekanne teistesse rakkudesse Raku kest – Koosneb peptiido glükaanist.
Piilid on valgulised jätked bakterite pinnal, mille põhifunktsiooniks on rakkude kleepimine pinnale e.adhesioon.  Erandiks on tüüp IV piilid, mille abil saab rakk ka liikuda.
Piilid on valgulised jätked bakterite pinnal, põhifunktsioon on rakkude kleepumine pinnale e. adhesioon. Tüüp IV piilid on erand, nendega saab rakk ka liikuda.
Piilide tipus on ahdesiinid, mis tunnevad ära retseptori seostuspinnal. Kinnitumises määravad spetsiifilisuse suhkrud glükosüülitud valkude ja lipiidide koosseisus.
Piilide tipus on adhesiinid. Nende kaudu toimub kinnitumine pinna (näiteks eukarüoodi limaskesta rakkude) retseptoritele.
Piilid on kinnitumiseks; geneetilise informatsioonid vahetuseks (karvakesed). Limakapsel ei esine kõigil.
Piilide pikkus on 0.3-12 µm. Tipus on adhesiinid – nende kaudu toimub kinnitumine pinna retseptoritele.
Piilide tipus on adhesiinid. Nende kaudu toimub kinnitumine pinna retseptoritele.
Piilid – kinnitumiseks (nt hammastele) , geneetilise info vahetamiseks
Piilid - mis aitavad pindadele kleepuda vibur – saavad vees liikuda.
Piilid on valgulised jätked bakteri pinnal, on lühemad kui viburid.
Piilide tipus on adhesiinid, mis tunnevad ära retseptori seostuspinnal.
Piilid on bakteri kinnitumisorganid, sarnased viburile.
Piilid on bakterist väljaulatuvad valgulised jätked.
Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun