Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Peptidüültransferaasne tsenter – ribosoomide peptiidsideme moodustumist katalüüsiv tsenter – koosneb: rRNA-st (23S rRNA) – ribosoomi suurema subühiku valkudest, 2 tRNA 3’ otsa sidumiskohta (üks aa-tRNA ja teine peptidüül-tRNA CCA järjestuse jaoks). Peptidüül-tRNA 3’ otsa CCA järjestus on osaliselt paardunud 23S rRNA-ga. tRNA nukleotiidi C73 ja 23S rRNA nukleotiidi G2252. Peale peptiidsideme sünteesi või selle käigus paiknevad tRNA-de 3’ otsad ribosoomis ümber.
Peptiid on aminohapete järjestus, millel puudub selgelt defineeritud 3D struktuur (lühemad kui 100 aminohapet). Valk on 3D mõõtmelise struktuuriga polüpeptiidahelad, sageli olemas ka kvaternaarsstruktuur. Valkude järjestuses eristatakse N- ja C- terminust (vaba amino rühm, või vaba karboksüülrühm). Valk kasvab alati N- terminusest C-terminusse. Dalton on aatommassiühik, s.o mikroosakeste massi mõõtühik, 1/12 süsiniku isotoobi C-12 aatommassist.
Peptidoglükaan –  vaheldumisi kaks erinevat monomeeri:                     * N­atsetüül­glükoosamiin    * N­atsetüül­muraamhape                      ühendatud β ­glükosiidsidemega      N­atsetüül­muraamhape:       β ­glükoosi kaks ­OH rühma asendunud kõrvalahelatega,      paralleelahelate aminohapete vahele tekivad peptiidsidemed Kitiin ja peptidoglükaan
Peptidüül - tRNAlt A-saidis asuvale aa-tRNAle jääb P-saiti deatsüleeritud tRNA ja E – deatsüleeritud tRNA-spetsiifiline, pärast seda, kui P-saidis tekkis deatsüleeritud tRNA, liiguvad tRNAd koos mRNAga ribosoomis ühe koodoni võrra edasi; asub põhiliselt ribosoomi suuremal subühikul sait ribosoomil on tRNAde sidumiskohad, ribosoomi subühikute vahele jääv põhiline aktiivtsenter.
Peptiidahelat raske e. α-ahel (45kD) sisaldab 3 domääni : (α1; α2 ja α3) - igaüks neist sisaldab ca 90 aa, lisaks veel 25 aa membraanset osa (hüdrofoobne)+ tsütoplasmaatilist saba (30aa)
Pepsiine - Mercedese emal oli ise kallis kingitus oma ärahellitatud lapsele valmis ostetud, aga kuna ta jonnis ja tahtis Maria kingitust-osavat nukku, siis vanematel ei jäänud muud üle, kui nukud ära vahetada ja Maria , sai endale lisaks punastele kingadele ka väga kalli nuku koos nukumajaga.
Peptidoglükaan on heteropolüsahhariid, mis koosneb ahelatest, milles vahelduvad N- atsetüülmuraamhape (M) ja N-atsetüülglükoosamiin (G). Need 2 monomeeri on omavahel seotud -1,4-glükosiidsidemega. Peptidoglükaanvõrk on kas 1-3 kihiline (graamneg.) või 15-40 kihiline (graampos.).
Peptidoglükaan on heteropolüsahhariid, mis koosneb ahelatest, milles vahelduvad N- atsetüülmuraamhape (M) ja N-atsetüülglükoosamiin (G). Need 2 monomeeri on omavahel seotud β-1,4-glükosiidsidemega. Peptidoglükaanvõrgustiku lihtsustatud skeem ühel pulkbakteril.
Peptiid - ja valgulistele hormoonidele on iseloomulik, et neid ei sünteesita bioloogiliselt aktiivsel kujul, vaid suurte molekulidena, millest vastavalt vajadusele eemaldatakse ensümaatiliselt kindlaid fragmente, mis siis toimivad hormoonidena.
Peptiidide struktuur – peptiidid koosnevad omavahel peptiidsideme varal ühendatud aminohappejääkidest. Reeglina käsitletakse ühendeid, mis koosnevad kuni sajast aminohappejäägist peptiididena ning neid, kus on enam kui sada happejääki, valkudena.
Peptiline striktuur – omeprasool. Lastel refluks tihti dgn-ta. Koe venitumist soodustab:steroidi süstimine armkoesse dilatatsiooni ajal; Mitomycin-C lahus–on antineoplastiline ja antiproliferatiivne, inhibeerib fibroblastide proliferatsiooni.
Peptidoglükaani d - alaniin-D- Resistentsust määravad geenid vanA ja vanB (glükopeptiid) alaniin-otsaga, takistab plasmiidides > muutused pentapeptiidotstes kihtidevaheliste sildade (Enterococcus faecium, Enterococcus moodustumist.
Pepi on üks suurest grupist, kes sndis enne aega On'is, keda ei viida kohtu ette, keda ei panda kannatama, keda ei mõisteta süüdi. Selline on Pepi: ta ei kannata, teda ei viida kohtu ette, Pepi vaenlased ei võida.
Peptiid - ja valgulised hormoonid (nt. insuliin ja kasvufaktorid). Bioloogilised signaalikandjad Viirused, bakterid Rakk-rakk interaktsioonid 1. Endokriinne- signaalmolekulid(hormoonid) toimivad oma sünteesikohast eemal.
Peptidoglükaanvõrk on gramnegatiivsetel bakteritel õhuke (nähtavasti ühekihiline), grampositiivsetel bakteritel aga paks (max 25 kihti). Sellel erinevusel baseerub ka nimetatud bakterite erinev värvumine Grami järgi.
Peptiid - orgaaniline ühend, ,milles aminohappejäägid on seotud peptiidsidemete abil lineaarseks või tsükliliseks ahelaks. Polüpeptiid-peptiid mis on moodustanud enam kui 10 aminohappe jäägist.
Peptdüül - tRNA 3’ otsa CCA järjestus on vähemalt osaliselt paardunud 23S rRNA’ga. On kindlaks tehtud Watson-Crick tüüpi aluspaar tRNA nukleotiidi C73 ja 23S rRNA nukleotiidi G2252 vahel.
Peptiidvalkudest on suure füsioloogilise tähtsusega hormoonid insuliin, oksütotsiin ja vasopressiin. Insuliin on loomorganismi suhkruainevahetust reguleeriv hormoon, mida produtseerib kõhunääre.
Peptsiidside – kovalentse sideme tekkimine ribosoomis kahe aminohappe omavahelisel reageerimisel. I järku struktuur – valgu peptsiidsidemetega ühendatud aminohappejääkide ahel.
Peptidoglükaan on heteropolüsahhariid, mis koosneb ahelatest, milles vahelduvad N- atsetüülmuraamhape (M) ja N-atsetüülglükoosamiin (G). Need 2 monomeeri on omavahel seotud
Peptiidid on keemilised ühendid, mis koosnevad omavahel peptiidsideme varal ühendatud aminohappejääkidest. Inimorganismis sünteesitakse arvukalt erinevaid peptiide.
Pep - i karboksükinaasi maksimaalne tase on rakkudes detekteeritav ka üleminekul eksponentsiaalsest kasvufaasist statsionaarsesse kasvufaasi.
Pepsiinid – tekib pepsinogeenidest HCl toimel, nad on happekindlad proteaasid, madala spetsiifilisusega. Seedimise põhikoht on peensooles.
Pepsiin – ferment, mis on vajalik valkude ümbertöötlemiseks, hävib enamuse hapete toime tulemusena, kaasa arvatud puuviljade hape.
Peptiidid – koosnevad peptiidsidemega ühendatud aminohappe jääkidest, endorfiin on peptiid, peptiidsed ravimid nagu nt penitsilliin.
Peptiidsidemete lõhkumine ehk primaarstruktuuri Aminohapete taransport valkude sünteesi lagunemine (hapetes keetmisel). Inimese maos toimumiskohta.
Peptiidid –  bioloogiliselt olulised amiidid või polüamiidid, kus aminohapped  on  omavahel  seotud  amiidsidemega.
Peptidoglükaan on heteropolüsahhariid, mis koosneb ahelatest, milles vahelduvad N-atsetüülmuraamhape ja N- atsetüülglükoosamiin.
Peptiid on nagu membraanne nagu membraanne fosfolipiid: tal on hüdrofiilne pea ja fosfolipiid ja saab hüdrofoobne saba.
Peptiid – org ühend, milles aminohappejäägid on seotudd peptiidsidemete abil lineaarseks või tsükliliseks ahelaks
Peptidoglükaan on kesta struktuuri- ja tugikomponendiks (glükopeptiid, mureiin). Annab rakukestale tugevuse ja rakule kuju.
Peptiidid – nende kontsentratsioon määratakse kaudselt aromaatset tuuma sisaldavate aminohapete sisalduse algusel.
Peptiidid – bioloogiliselt olulised amiidid või polüamiidid, kus aminohapped on omavahel seotud amiidsidemetega.
Pep pudel on 1,5-2l, mille põhja pannakse 10-15 cm vett, vajalik puhumisvoolik 50-60 cm pikkune, läbimõõduga 1
Peptiidid – vee molekuli ning aminohapete liitumissaadus, mis sisaldab iseloomulikku aatomirühmitust CO – NH.
Pepsiinid 1 - 5 on kõige aktiivsemad, pH vahemikus 1,5-2,2. Pepsiinid 6-7 on kõige aktiivsemad pH 3-3,2 juures.
Peptiid - bioloogiliselt olulised amiidid või polüamiidid, kus aminohapped on omavahel seotud amiidsidemega
Peptiidi põhiskelett on kergelt laetud: amiidrühma N on osaliselt positiivne; karbonüülrühma O osaliselt negatiivne.
Peptidüültransferaasses tsentris on kaks tRNA 3’ otsa sidumiskohta, üks aa-tRNA ja teine peptidüül-tRNA CCA järjestuse jaoks.
Peptiidid on molekulid, mis koosnevad ridamisi peptiidsidemetega üksteise külge aheldatud aminohapetest.
Peptiid - molekul, mis koosnevad ridamisi peptiidsidemetega üksteise külge aheldatud aminohapetest
Pepsinogeenid on valkude lõhustamist algatavad ensüümid maos, mis pole aga pearakkudes veel aktiivsed.
Peptidüültransferaasne tsenter – peptiidsideme moodustumist katalüüsiv tsenter – asub ribosoomi suuremal subühikul.
Peptiidid - neid aminohapete ahelikke on hakatud uurima kui neurotransmittereid alles viimasel ajal.
Peptiidid on molekulid, mis koosnevad peptiidsidemete abil ühendatud 2 või enamast aminohappest.
Peptiidid - kni 100st omavahel seotud aminohappejäägist koosnevad väikse massiga molekulid.
Peptidüül - tRNA paiknemise kohta ribosoomis näitab selle võime reageerida puromütsiiniga.
Peptidüül rna - ga. Toimub peptiidsideme süntees, mida katalüüsib ribosoomi suurem subühik.
Pepiitside – kovalentne side valgu molekuli ehitusse kuuluvate aminohappejääkide vahel
Peptiitside - kovalentne side valgu molekuli ehitusse kuuluvate aminohappejääkide vahel
Pepper steak - Veise välisfilee 150g, cola-oad, Amarillo piprakaste, soojad aedviljad ja
Pep - R test (psüholoogilispedagoogiline profiil) – see eeldab väljaõpet.
Peptisatsioon – kolloidsete osakeste teke sademe pesemisel aga ka kiirel sadestamisel.
Peptiidside r - N-C-R 21. CH3(CH2)3NHCOOH + NH2CH2COOH = CH3(CH2)3NHCONHCH2COOH + H2O
Peptiitside - moodustub 1 anionhappeanionrühma ja 2 anionhappe kaarboksüül rühma
Pepuschi - John Gay „Kerjusteooper“, mis armutult parodeeris itaalia ooperit.
Pepsinogeeni sekretsioon – pearakud sünteesivad ja hoiustavad pepsinogeeni proensüümina.
Peptidüül - tRNA on A saidis, ei ole ta võimeline puromütsiiniga reageerima.
Peptiidahel – peptiidsidemega ühinenud aminohappejääkidest koosnev ahel.
Peptiidsidet – CO – NH - ning on selle poolest pisut sarnased valkudega.
Peptiidhormoonid – Inimorganismis sünteesitakse arvukalt erinevaid peptiide.
Pepsiin on tähtsaim ensüüm, mis katalüüsib valkude lõhustumist.
Peptidoglükaan - kiht. See-eest on neil kaks peptidoglükaani kihtidest.
Pepsinogeenid - need on ensüümid, mis pearakkudes on mitteaktiivsed.
Peptisatsioon - koaguleerunud kolloid läheb tagasi algsesse olekusse.
Pep - side seob aminohappejääke peptiidides ja valkudes.
Pepsiin - mao pepsiini toimel algab maos valkude lõhustamine.
Pepsiin – ensüüm maos, mille abil algab valkude seedimine.
Peplos - pealisriie  Propüleed - väravad  Promachos
Peptidüül - tRNA’ga, mille tulemusena moodustub peptiidside.
Pepi on aga tegelikult kihlatud krahvi teenija Josefiga.
Peptidoglükaan on heteropolüsahhariid, mis koosneb ahelatest.
Peptiidahelasse - > sünteesitud valgu vabastamine ribosoomist.
Peptiid – aminohappejääkidest koosnev biopolümer
Pepperoni - vürtsikas veise või sealihast vorst.
Peptiidid – mõiste, nimetuste kujunemine.
Peptisatsioon - taolist geeli üleminek sooliks.
Peptidaasiga monomeerideks – aspartaadiks ja arginiiniks.
Peptiidsidemete amino - ja karboksüülrühmade vahel.
Pepsiin - ensüüm,mis lõhustab valke.
Peptiide nimetatakse oligopeptiidideks.
Peplos – pidulik riietus naistel.
Pepsiinid on happekindlad ensüümid.
Peptiididel on tavaliselt bioaktiivne
Peptiididel on erinevad struktuurid.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun