Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse Registreeri konto
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Paradigma on eelkõige teooria, millest lähtutakse teatud valdkonna nähtuste käsitlemisel ning ettekujutus ka sellest, milles seisneb teaduslik tegevus (milliseid väärtusi tunnistatakse, kuidas organiseeritakse teadustegevus jne).
Paradigma – saavutuste puhul, millel on olnud kaks iseloomulikku tunnust (võistlevate koolkondade juurest püsiva pooldajate rühma ära meelitamine ja samal ajal lahtiste otsada piisav jätmine) – seotud tihedalt „normaalteadusega“. Ühine paradigma – järgitakse teaduspraktikas ühesuguseid reegleid ja standardeid. Eeltingimused (konsensus) normaalteaduseks = mingi kindla uurimistraditsiooni tekkeks ja jätkumiseks.
Paradigma - selle moodustavad asendusseoses olevad elemendid paradigmamall e. WP mall- seda tüüpi kirjeldus, kus sõnade muutumist on kirjeldatud kõigi paradigmasse kuuluvate vormide täieliku loendi esitamise teel paradigmaatilised suhted e. asendatavus- e. rinnastussuhted parafraas e. paralleelväljend (ümbersõnastus)

Paradigmad on sotsiaalteadustes kogu aeg nähtaval, me peame neid põhjendama, loodusteadustes on see nähtamatu , kuid olemas; kasutatakse fakte, mingit paradigmat (mingis rühmas). Interdistsiplinaare – ühiselt uuritakse sama asja vms ja transdistsiplinaarne
Paradigmaatika – valikutelg • süntagmaatika- kombinatsioonitelg , sest see on valikuteljelt välja valitud elementide kokkupanemine mingisse reaalsesse teksti e ühel pool on n-ö sõnaraamat, teisel pool konkreetne film või konkreetne raamat
Paradigmad – uurimustes kasutatavad paradigmad: 1. Empiiriline analüütiline paradigma – on olemas teooria, millele tuginedes püstitatakse hüpotees ning katsetega kontrollitakse hüpoteesi paikapidavust - kogemuslik meetod.

Paradigmaks nim. üldtunnustatud teooriat, millele rajatakse selle teadusharu uuringud (N: Keynesi teooria või Friedmanni teooria). Tõde – objektiivse tegelikkuse õige peegeldus inimese teadvuses.
Paradigmaatilised – käsitlevad seda, kuidas element varieerub, muutub; iga element võib olla esindatud erinevates variantides (näiteks nimisõnade käänamine, verbide pööramine)
Paradigmaatiline – seda on õpetajal vaja teada selleks, et mõista, miks õpilased üht või teist sõna oma kõnes kasutavad ja miks nad just selle sõna kasuks otsustasid.

Paradigmat – inimkeskne e pealiskaudne, mille esindajad seavad kesksele kohale indiviidi ehk nad toetavad antropotsentristlikku lähenemist ümbritsevale maailmale.
Paradigmade muut on viinud genoomika: 1. Strukturaalsetest uuringutest funktsionaalsetele. 2.Geenikaardi põhiselt geenide tuvastamisest järjestuspõhilisele.
Paradigma - Thomas Kuhn on oma teadusfilosoofilises kontseptsioonis hakanud paradigmaks nimetama teadusetegemise viisi, mida omandatakse eeskuju najal.

Paradigmaatika - mingi elemendi kõi k variandid  käändkonnad või pöördkonnad (eesti k). Saussure jaoks on paradigmaatika olulisem kui sntagmaatika.
Paradigma on püsiv ja üldtunnustatud mõistete, seaduste ja meetodite süsteem millel püsib teadusliku uurimise ja õpetamise traditsioon.
Paradigma on lakanud adekvaatselt funktsioneerimiast looduse mingi aspekti uurimisel, mille juurde see paradigma on varem teed näidanud.

Paradigma – universaalne ratsionaalsus ja bürokraatliku efektiivsuse ideaalid, subkultuuride ahistamine. Taude ja tarvete lähenemine.
Paradigmasid on erinevaid: eksistentsialistlik, kristlik, klassikaline, romantismile omane, konstruktivistlik, psühhoanalüütiline jt.
Paradigma kütkes - kirjanduses võib rääkida ilmselt tolle ajaga seoses sotsialistliku realismi avarama ja leebema kaanoni valitsemisest.

Paradigma on tõusnud kultuurinähtuse seisusesse, püüeldes igaühe väärtushinnangute , käitumislaadi ja mõtteviisi aluseks.
Paradigma on üldine maailmavaade, mis on aluseks kogu teaduslikule mottele (see oleks paradigma filosoofiline tähendus).
Paradigma - grupi teadlaste arusaam sellest, milline on käigus. nende poolt uuritav maailm ja kuidas seda tuleks uurida.

Paradigma – püsiv ja üldtunnustatud mõistete, seaduste ja meetodite süsteem, millel rajaneb uurimine ja õpetamine.
Paradigma on grupi teadlaste arusaam sellest, milline on nende poolt uuritav maailm ja kuidas tuleks seda maailma uurida.
Paradigmadest on välja kasvanud vastavad kasvatusteaduslikud uurimismeetodid ja nende taustafilosoofia.

Paradigma on ühe teaduse alal domineeriva uurimissuund koos vastavate soovituste ja normidega.
Paradigma on raamistik, mis annab teaduslikule uurimisvaldkonnale orientatsiooni ja suuna.
Paradigmade arusaamine tähendab ümbritseva maailma tõdede mõistmist, mis võib alguses olla raske.

Paradigma - orientatsioon, milles teatavad seisukohad, mille kaudu uuritakse käitumist.
Paradigmaatiline teadusel on 4 elementi: a) Kontseptsioon (concept) annab vastuse mis küsimustele.
Paradigma - üldiselt omaksvõetud baasteadmiste hulk, mille üle ei vaielda.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Paradigma - teadusliku mõtlemise ajalooliselt väljakujunenud viis, mille aluseks on ühiskonnas tavaks saanud maailmast arusaamise alused • Loodusteaduslikku mõtteviisi esindavad paradigmad: lähtekohaks on aistingute ulatuses olev kindlatele seadustele alluv tegelikkus.
Paradigmad on ühis mõõduta Vaatame minevikuteooriaid tänase mõõdupuuga.
Paradigma - eeskujuna kasitletav arusaam, kuidas seda teadust tegema peaks.

Paradigmaatika - Märk suhtes koodiga(mäluga) mitte reaalse teatega, metafoor.
Paradigma - algses tähenduses õpetlik näide, eeskuju, musternäide.
Paradigmaatikas on märk suhtes koodiga (mäluga), mitte reaalse teatega.

Paradigma – teadustegemise viis, mis omandatakse eeskuju najal.
Paradigma - muster, eeskuju, näide, aga ka eelarvamus.
Paradigma - ühe sõna kõik võimalikud muutevormid.

Paradigma on tõene või lihtlabane väljamõeldis.
Paradigmaks on jōupingutuste ōigustamise fenomen.

Paradigma on asendussuhetes olevad elemendid.
Paradigmaatilised suhted - seovad tähendusi,mitte lekseeme.

Paradigma – asendusseoses olevad elemendid
Paradigmavahetus on Kuhni sõnul nagu usuvahetus.
Paradigma - püsiv ja nähtuse arengus.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Paradigmaatilised seosed on hierarhilised (kõrgema tasandi üksus hõlmab alama tasandi üksusi).Paradigmaatiline seos kehtib lekseemi ja nende lekseemide vahel, mis on sellega küll seotud, kuid konkreetses tekstis koos ei esine.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Paradigmamuutus on toonud 20.sajandi lääne nüüdismuusikas kaasa müra teadliku kasutuselevõtu ning estetiseerimise



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun