Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Piiritukeks nimetatakse lülitusi, milles väljundpinge järgib sisendpinget kuna teatava tasemeni, mida nimetatakse piiramiks nivooks, selle ületamisel jääb aga piiriku pinge muutumatuks. Piiriku abil lõigatakse osa signaalist kui väljundisk piiramis üleval pool olev osa siis on tegemist ülalt piiramiseks kui alt olev osa siis altpiiramiseks, kui toimub piiramine alt kui ülalt siis on tegemist kahe poolse piiramisega.
Pen - juhis tekib normaaltalitlusel pingelang, mistõttu • võrgu kaugemates osades võib nullitud kere potentsiaal olla küllaltki kõrge; • võrgu eri kohtades on nullitud kered erisuguse potentsiaaliga, kui nad näiteks sideliini kaudu omavahel ühendada tekib tasandusvool mis võib olla nõrkvooluseadmetele vastuvõetamatu või isegi ohtlik.
Peegeldurriis - ja liigpingeimpulss ķ*ri tõgo v-ni. Siirdetalitļuses võivaā pirrgelairrete porr: krri kahekordseid liigpirrgeid' ur,ua, ka enanr liitumisnähtused osa etelldab ka LC ahę|a resonants, kusjuures malrtuvuse Liiņingete põhjuseks võib ol'a rrritnrekordseļt įiletav juhut mootori rnälrise nrahtuws kere (maa) sūtes. Nimipinget
Pinge muutmisega on võimalik helendumist moduleerida, näiteks dünaamilises režiimis. Siseküljel on katoodiga ühendatud läbipaistev juhtiv kiht, mis väldib staatiliste laengute kogunemist Tööks on vajalik anoodpinge 10..30 V, anoodvool 1..10 mA, küttepinge 1,3..5 V, küttevool 15..150mA. ELEKTROONIKAKOMPONENDID lk.85
Piirväärtused on esitatud kõveraga 5 (raske käivitus) joonistel 8.Į ja 8.2. Vektorjulrtirrrise eeļiseks on ka asjaolu.
Parameeter on nimipinge. Eristatakse: madalpingevхrke vahelduvvoolude nimipingetega 230/400V ja 400/690V (vanasti ka 220/380V ja 380/660V). kхrgepingevхrke nimipingetega 3,6,10,(15),20,35,110,150,220,330,750kV Ьldine jaotamine: keskpingevхrk 1...35kV kхrgepingevхrk 60...220kV ьlikхrgepingevхrk 330...1000kV
Paisuelektrijaamad – hoone paisu peal või lähedal ning kõrguste vahe tekitatakse paisuga • Derivatsioonijaamad – hoone paisust eemal ning vesi juhitakse turbiinidesse kas torustike, tunnelite või kanalite abil • Loodeteelektrijaamad – saab ehitada ookeani rannikule, kus vee tõusu ja mõõna veetase suur.
Passiivfiltrid on koostatud passiivelementidest s.o. takistitest, kondensaatoritest ja induktiivsustest ning nende toime põhineb energia salvestamisel kondensaatoritesse ja induktiivsustesse. Aktiivfiltrites kasutatakse põhielemendina transistore ja seepärast nimetatakse neid sageli ka transistorfiltriteks.
Pingealunetöö - igasugune töö mille juures töötaja on kontaktis pingestatud osadega või ulatub pingealuse töötsoonil kasvama kehaosadega või käsitsetavate tööriistadega seadmete ja töövahenditega. Madalpinge sooritav töötaja pingealus tööd kui ta on kokku puutes pingestatud osadega.
Piirkond 4 – lihaste krambid, tõsised hingamise häired, südamelihaste fibrillatsioon (eluohtlik, kui ei saada abi); sirge a – tundlikkuse piir; kõver b – voolu ohutu kestuse piir; kõver c – eluohtlikkuse risk >50%; K – rikkevoolukaitselüliti (30 mA, 20 ms) rakendumistunnusjoon.
Pieso efekt on teatud liiki kristallide omadus, mis seisneb selles, et kui kristallile teatud sihis avaldada mehaanilist survet, nii et see tekktiab müningast deformatsiooni, siis kristalli tahkude vahel tekkib elektromotoorjõud, mis on võrdeline toimiva rõhuga.
Parameetrid on arvväärtused, millega iseloomustatakse mingi tehnilise seadme omadusi. Võimendite iseloomustamiseks on vajalikke parameetreid üsna mitu: 1. Sisendtakistus – on võimendi sisend klemmide vahel kujuldetav takistus mis koormab signaali allikat.
Parameetrilisteks nimetatakse stabilisaatoreid, mis põhinevad mitte- lineaarsetel elementidel, nagu stabilitron, termotakisti, drossel, mille parameetrid muutuvad voolu või pinge muutumisel selliselt, et tar- bija pinge või vool jäävad peaaegu muutumatuks.
Pieeso efekt on teatud liikide kristallide omadus mis seisneb selles, et kui kristallile teatud sihis avaldada mehaanilist survet nii, et see tekitab mõngiast teformatsiooni siis kristalli tahkude vahel tekib emj mis on võrdeline toimiva rõhuga.
Peegelindikaatoreis on indikaatori taga peegel ja vaataja näeb sel juhul sealt peegeldunud valgust. Esimesel juhul on indikaator keerulisem, kuna ta peab sisaldama ka valguallika, teisel juhul on aga nähtavus halvem, kuna kasutatakse üldvalgustust.
Pingealune töötsoon on pingestatud paljas osa, ümbritsev ruumi osa. Pinge aluseid töid tohib teha alle pärat tule ja plahvatusohu kõrvaldamist. Tööpaik peab olema seda võrd püsikindel, et töötaja mõlemad käed jääksid tööjaoks vabaks.
P regulaator – proportsionaalne regul.
Piirkond 1 – voolu mõju pole tavaliselt tuntav; piirkond piirkond 2 – puudub füsioloogiliselt kahjulik mõju; piirkond piirkond 3 – lihaste krambid, hingamise häired, südamelihaste fibrillatsiooni oht;
Peakaitselüliti – arvestikapis paiknev kaitselüliti, mille klient võib pärast rakendumist ise uuesti PEN-juht – maandatud juht, mis nn TN-C- juhistikus täidab nii kaitse- kui ka neutraaljuhi funktsioone.
Paigaldatakse vaip - , PVC- või mosaiikporanda alla, võib matid katta isetasanduva seguga. Selle meetodi kasutamisel tuleb matt tugevasti poranda külge teipida, et see isetasanduva segu pinnale ei kerkiks.
Paraleel piirikutes on diood ühendatud tarbijaga paraleelselt paraleel piirikus toimub piiramisprotsess siis kui diood on päripingestatud, sel korral dioodi takistus on ja ta nagu lühistab koormustakistuse.
Pci - siiniga on seotud ka lõunasild, mis tegeleb sisend–väljundsüsteemiga nagu USB, BIOS jne. Integreeritud plaatide korral on lõunasillas tihti ka audio– ja võrgukontrollerid.
Parasiitne e. soovimatu tagasiside tekib lülitustes parasiitahelate kaudu, milleks võivad olla ahelatevahelised parasiitmahtuvused, trafode puisteinduktiivsused ja toiteallika sisetakistus.
Piirikuteks nimetatakse lülitusi mille väljund pinge järgib sisend pinge kuju kuni teatud tasemini mida nimetatakse piiramis nivooks selle ületamisel jääb aga väljund pinge muutumatuks.
Passiivfiltrid on koostatud passiivelementidest s.o. takistitest, kondensaatoritest ja induktiivsustest ning nende toime põhineb energia salvestamisel kondensaatoritesse ja induktiivsustesse.
Pausi kestvus on ajavahemik piirikuid lülitustena mille abil mingi osa signaalist lõigatakse ära kui väljund signaalis puudub see osa impulsi lõppemisest kuni järgmise impulsi alguseni.
Parasiittagasisides e. soovimatu tagasiside liikidest on üks olulisemaid sedalaadi tagasiside, milline tekib siis, kui ühisest toiteallikast toidetakse mitut võimendusastet (joon.6.21).
Piiraiud ltilitussagedr - rs, s. o' nrasitta soojenenrise seisukohalt lltaksinraaļse lt ļubattrd käirlituste atv tttrutis' mis sõltub käitatava masįna Sum[Iaar'Sest iner1sirrromendist.
Parameetrilised andu - rid muundavad mõõdetavat mitteelektrilist suurust anduri mingiks parameetriks – ta-kistus, induktiivsus või mahtuvus, mille mõõtmiseks on vaja toiteallikat.
Piirpinge on otseses sõltuvuses nimi- võimsusest. Takistuse temperatuuritegur (TKR) näitab takistuse suhtelist muutust temperatuuri muutumisel l K võrra.
Painutaja - ja sirutajalihase lähedale nahale ühendatakse kaks sensorit müoelektri detekteerimiseks, mille abil juhitakse, joonisel 15 olevat liigest.
Painutaja - ja sirutajalihase müoelektriline aktiivsus, af, ae, bf ja be on müoelektrilise aktiivsuse ja kokkutõmbe pöörde vahelised konfitsendid.
Pidr - rrduse (DC brake '9etĮįng) mootori nronretrcįikorrrperrsatsiooni (torque boost)' dünaanrilise ja vahel ka siserrclsignaalide otstarve.
Passiivelemendid on niisugused komponendid, mille parameetrid jäävad sõltumata ahela pingest või voolust püsivaks ja millel puudub võimsusvõimendus.
Permalloi – väikese magnetilise takistusega raud-nikkelsulam. Räni elektriline takistus on sõltuv teda läbiva magnetvoo suurusest ja suunast.
Piirsagedus fh on sisendsignaali sagedus, mille puhul võimendi võimendustegur on vähenenud 3 dB, võrreldes võimendusteguriga madalal sagedusel.
Painutaja - ja sirutajalihasest tulevat kahte Joonis 14. HAL-3.konfiguratsioon. müoelektrilist signaali filtreeritakse ja võimendatakse.
Passiv - elementideks on takistid, kondensaatorid ja induktiivpoolid, aktiivelementideks dioodid, transistorid ja integraallülitused.
Parasiittagasisidest on kõige olulisem tagasiside milline tekib siis kui ühisest toiteallikast toidetakse mitut võimendusastet (joon.7.27).
Peavoolukontaktid on veel ühendatud, läbib vool tõmbe- ja hoidemähist, mis hetkel moodustavad järjestikühenduse, vastupidises suunas.
Piirsagedus on suurim töösagedus, mil antud takisti töötab ilma parasiitmahtuvuste ja -induktiivsuste toime olulise mõjuta.
Pin - Ploss/Pin=1-0.1/1=0.9(90%) 5.2. Küsimused pooljuhtidest 1. Millistel tingimustel tekitab aine elektrilise efekti?
Paikneb 4 - meetrise kaabli otsas, tuleb paigutada kaitsetorusse ja see omakorda 10- mm soonde, mis lõigatakse põrandasse.
Pakettlülitid on ette nähtud elektrimootorite sisse- ja väljalülitami- seks, samuti kuni 380 V elektriahelate lülitamiseks.
Piirikuteks nimetatakse lülitusi mille väljund pinge järgib sisend pinge kuju kuni teatud tasemini mida impulsi vältel.
Pingealune töötsoon on pingestatud paljasosa ümbritsev ruumiosa. Pingealuse töötsooni välimine piir on kindlalt määratletud.
Pinge laius - inipul-ssmoduļaator ltįļitub sel juhtrl tööst väĻa ning vaheļdi töötab kuuetaktilises režiirnis.
Paneeli tööpingeks on 30...300 V vahelduvpinge sagedusega kuni 4000 Hz. Paneeli heledus kasvab pinge ja sageduse suurendamisel.
Paratneetri a02 - 2 liiga suure väär1r-rse ptūrtrl võib ajanr nrilrrra nrittestabiilseks ja rakenduda liigvoolukaitse.
Pikaks hoidmiseks on mälud. Register Vastavalt kaalu teguritele: Uvalj=-(Rts/R1*U1+..+Rts/Rn*Un) koosneb trigeritest.
Paraleeltalituseks on nõue, et generaatori elektromotoorjõud oleks võrdne Eg=Uv ja vektotid oleks vastassuunalised.
Parabolic - trough systems concentrate the sun's energy through long rectangular, curved (U-shaped) mirrors.
Passiivfiltrid - nendes kasutatakse energiat salvestavaid elemente, milleks on kondensaatorid ja induktiivpoolid.
Pinge mõõtmine - Pinge mõõtmiseks ahela osas kasutatakse voltmeetrit, mis lülitatakse selle osaga rööbiti.
Peamine juhtmestik on mõeldud tõhusa ja madala kaoga toitepistikutes ja mitte madala kiirguse raadiosagedustes.
Pi regulaatorist on võimalik saada p-reg., kui jäiga tagasiside ahelasse lülitame sisse dif. lülid.
Piirikihis on ruumilaengu tihedus null, s.t. puuduvad voolu tekkimiseks vajalikud laengukandjad.
Parasiitne tagasiside – nimetatakse tagasisidet, mis tekib väljaspool kavandatud, vastu meie tahtmist.
Peegeldunud laine on väiksema amplituudiga, kui langev laine, sest osa energiast neeldub koormuses.
Pieso efekt on teatud liiki võimendus teguriga ja ta võib väga kergesti minna genereerima.
Peegeldumiskadude vähendamiseks on soovitav, et optiline keskkond oleks sama murdumisnäitajaga kui valgusdiood.
Peegelindikaatoreis on indikaatori taga peegel ja vaataja näeb sel juhul sealt peegeldunud valgust.
Piiramisnivoo on määratud sisendpinge suhtes tööpunkti A ja sulgerežiimi pingete vahega.
Pentood - 3 võrega el.lamp. Oktood - 6 võrega el.lamp. 1914.a. - el.lambid Venemaal.
Peapooluste ülesanne on põhimagnetvoo tekitamine, abipooluste oma aga kommutatsiooni parandamine.
Paraboloidpeegel - ja torntüüpi päikeseelektrijaamad), 2) kiirguse kontsentreerimiseta (nt
Pinge impulss - stabilisaator, http://et.wikipedia.org/wiki/Pinge_impulss-stabilisaator
Pinge toime on vastas faasiline, siis on tekkiv tagasiside negatiivne tagasiside.
Pinge võimendustegur – see on väljund ja sisendpinge suhe mida tagab antud opvõimendi.
Peamisteks elektrivalgusallikateks on hõõg-, madalrõhu-, lumino- foor- ja kõrgrõhuelavhõbedalamp.
Pausi kestvus on ajavahemik impulsi lõppemisest kuni järgmise impulsi alguseni.
Parandatud mõõte - väärtuste jaotus Tõeline Mõõdiste väärtus eeldatav jaotus
Peavooluahel – vooluahel, mis sisaldab elektrienergia tootmist-, muundamist-,
Pinge impulss - stabilisaator, http://et.wikipedia.org/wiki/Pilt:Pulse_stab.svg
Paindumiseks on vaja kompenseerida suur osa ülepöördemomendi tolerantsist.
Passiiv - mahtuvus. C=ε*S/l, ε-diel.läbit. Uc=1/C*int(0-t)idt. Kasut.
Paneel on kaetud klaasiga, mis laseb päikesekiirgust hästi läbi.
Peegeldunud pingelaine on aga suuruselt ja märgilt võrdne langeva pingelainega.
Pen - juhi töökindlus kaitsejuhina võib osutuda lubamatult
Piirkonnas väljundsignaal on proportsionaalne ehk võrdeline sisendsignaaliga.
Paranduseks nimetatakse vastupidise märgiga absoluutset viga.
Paremad seadmed on varustatud ka elektroonilise paisuventiiliga.
Pelv pistikühendused on rahvusvahelised standardiseerimatta
Parandused on võrdelised momendi muutusega.
Pesemis - ja tsentrifuugimisprogrammide
Paigaltvõtumoment on 120% nimitakistusmomendist.
Pdsmax - suurim lubatav hajuvõimsus;
P10 öz - U+ +15V Sageduse pingesäte
Pinb – B pordi sisendregister.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Pilansi haldur on isik, kes on oma pilansi tagamiseks sõlminud süsteemi halduriga pilansi lepingu.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Paispool on trafo sekundaarahelas lisatakistiks, mis piirab pöörlemiskiirus on suurem staatori pöördvälja kiirusest.
Vote UP
-4
Vote DOWN
Paraleelselt on järjestikune ja paraleelne tagasiside.
Vote UP
-5
Vote DOWN
Paispoolid ehk drosserid liigitakse: Silupoolid mis koos kondensaatoridega moodustavad silufiltri on ettenähtud alaldatud voolu pulsatsiooni silumiseks.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun