Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Poolus on suunatud piiratud tarbimisele.
Progresseeruv – staatiline – kas sündmused lähevad edasi loogilises järjekorras läbi sündmuste arengu lõpuni välja või me ei taju muudatusi, mingi seisund, sündmuste kulgemisel pole erilist tähtsust
Perekonnatsükkel - kaasaeg on toonud palju muudatusi perekonnasündmuste ajastamisse millal abielutakse, millal sünnivad perekonda lapsed tühja pesa aeg abielu lahutus uuesti abiellumine Kaasajal abiellutakse pärast lühikest tutvust ohtrate seksuaalkogemustega saadakse lapsed kui need kooli siis ema tööle, kui lapsed peast välja siis saavad vanemad kahekesi elada st kahekesi olekut nim. Tühja pesa aeg
Proloog ehk eessõna, epiloog ehk järelsõna ja intermeedium ehk vahemäng eristuvad põhitasandist ja on enamasti otseselt publikule suunatud (eriti levinud antiik- ja renessanssnäidendites). Intermeedium – koomiline vahepala sünges tragöödias, tänapäeval laul või tants, pole looga funktsionaalselt seotud – postmodernistlikule draamale omane väljendusvahend.
Postmodernismis on kriitiku, teoreetiku ja autori rollid sulandunud ja nii on ka kriitika ja kirjanduse vaheline piir hägustunud. Kriitika meediastumine on muutnud selle tavaliseks, ebakonfliktseks ja ebaprominentseks. Kriitika võib olla tekstikeskne (kirjandusteaduslik) või vahend ideoloogiliste teooriate propageerimiseks.
Põhihuviks on sotsiaalse tegelikkuse kahe tasandi terviku( ühiskond ja mingi grupp) ja selle osade (sotsiaalse tegevuse valdkonnad, grupi liikmed)vahel. • Funktsionalismi keskseks küsimuseks on : milline on ühiskonna iga segmendi konkreetne roll, kuidas ta aitab kaasa ühiskonna säilimisele tervikuna.
Postdramaatiline teater – Berolt Brecht oli algataja, peamine on võõritusefekt e kriitilise distantsi tekitamine lavategevuse ja vaataja vahel, vahelaulud e songid, kus tegelased ise sündmuskäiku kommenteerivad, selgitavad kommenteerivad sildid laval, näitleja kommenteerib publikule oma tegevust.
Platoni dialoogides on mimesis kui võõras kõne vastandatud autorikõnele diegesis’ele. Traditsiooniliselt on see verbaalne struktuur. Tänapäeval, pärast René Girardi (Violence and the Sacred) rõhutatakse üha enam mimesise aktiivset, performatiivset loomust.
Proosav - d • laast • laast • värssdraama etc • stsenaarium • lüürika proosavormid • jutustus • värssromaan • liberto etc • värssromaan • poeem (≠ poem) • kuuldemäng • poeem (≠ poem) • ballaad etc • ballaad etc etc
Personifikatsioon on tegelane, kes isikustab mõnd abstraktset ideed, üldist nähtust vms. Et draamas ei saa probleeme esitada ilma tegelase vahenduseta, võib just siin tekkida vajadus personifitseeritud üldmõistete järele.
Priit põldroos – eemaldati Draamateatrist, siis ka Teatriinstituudist, jäi tööle TMM-i. Ants Lauter – kuulutati formalistiks ja natsionalistide käsikuks, sunniti Draamateatrist lahkuma, jätkas Vanemuises näitlejana.
Publiku - uuringud kitsamalt – uuritakse publiku sotsiaalset ja kultuurilist tausta (vanus, amet, haridus, kultuuriline taust, palju nad teatrist teavad, kas loevad, käivad kontsertidel, näitustel jne)
Proosakeele seotus on vähemärgatav. Luules on rütmilisus ja ühikute korrapärane vaheldumine kohustuslik (rõhulise-rõhutu silbi vaheldumine, rea pikkus). Proosa jagunemine süntagmadeks on suvaline.
Positivismiks - sedasama objektiivsuse ideaali rikkusid aga sageli ka Comte ise samuti ka teised mõtlejad, kes eeldasid et nende enda väärtused kujutavad endast igavest ja ajatut tõekriteeriumi.
Pärast greimas on põhirõhk pr keelsete autoritele, mis puudutab semantikat; strukturalismi; eriti just nt id-eur. juurtega, kes tunnevad ka vene kirjandustraditsiooni (nt Tzvetan Todorov ja Mihhail
Prefiguratsioon - müüt moodust kirjandusteaduse aluse, müüdi struktureeriv osa kirjand teadus osaline prefiguratsioon- kus kirj teaduse üksikud elemendid on osaliselt müto tekstiga
Parun renne – see on minu vend Mihhail – RENNE: Te käisite Peterburis suurtükiväekoolis? ALEKSANDRA: Viis aastat! MIHHAIL: Ma olen puhkusel, tulen otse suvistelt õppustelt.
tom
Patuoinas - Preesterkogukonna tapmisel, halva mõju kaotam, leitakse patuoinas, mis viib endaga kaasa kõik preesterkuninga tapmisega seotud halvad mõjud
Priit pius on noor eesti näitleja, kes alustas oma karjääri aastal 2012 ja lõpetas samal aastal ka Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli.
Publiku - ja reseptsiooniuuringud uurivad teatripubliku ja etenduse vastuvõttu Sõnateater e draamateater põhineb kirjalikul tekstil- näidendil.
Piibeleht on nõus. Piibeleht räägib, et tal polnudki plaanis neid paljaks röövida ning et tegelikult tahab ta rahus luuletaja elu edasi elada.
Polüandria – lubatud mitut meest omada patrilokaalsus (ehk virilokaalsus) mehe perekond matrilokaalsus (ehk uksorilokaalsus)naise perekond
Postmodernistlik kirjanduslugu on fragmentaarne. Rõhutatakse igasuguse ajaloo konstrueeritust. Traditsiooniline kirjanduslugu varjab vaatepunktide pluralismi.
Põhimõtteks - kui kaarte mängid, siis tead et esimene kord võidad, kuna algaja õnn. See on nii kuna elu tahab, et elaksid Oma Loo järgi.
Poeetika - see poeetika on luulekunsti (ilukirjanduslikkuse) õpetus; poeetika õpetab tundma kirjanduse ehitusviise ja kokkuseatust.
Püsikonfliktid - Inimene seisab silmitsi alusteni vastuolulise reaalsusega, mis ei jäta kuigivõrd ruumi tahte ja juhuse vabale mängule.
Poe novellis on see mõtisklus analüütilistest võimetest, arutlus malest ja kabest. Kabe arendab analüütilisi võimeid paremini.
Positsiooni arvestades – mõtlematus! Iga “Telegraafi” number mängib tulega – need pole minu sõnad, need on sõnad, mida kolmandas 49
tom
Patriarhaat - Androkraatia on valitsemisvorm, kus valitsejad on peamiselt (tavaliselt vanemad Gerontokraatia) mehed perekonnast.
Priit piusel on ka kaksikvend Märt Pius, kellega nad on mitmeid etendusi koos teinud ja sellega ka kuulsust kogunud.
Pelgalt – oi, ta tuleb! (närviliselt) Ta tuleb siia sisse! Ära mine ära! Kuhu sa lähed? 17
tom
Parole – üksik kõnesündmus, keelesüsteemi praktiline rakendus (malemängu metafoor)
Praha lingvistikaring – Keel, fonoloogia ( kui iseseisev uurimisala ) Nikolai Trubetzkay ( foneemi
Praktilises töös on vajalikud teaduslikud skeemid, mis võivad aga varjata teksti ainulaadsuse.
Personifikatsioon ehk isikustamine Laisad lained, rannad ärkavad, pilved suiguvad
Poeetiline aeg – fiktsionaalse maailma sisene aeg, kujutatud sündmuste aeg.
Platonov - (Anton Tšehhovi "Pianoola ehk Mehhaaniline klaver"; 1995)
Pikemaajalisemad uuringud – Jälgitakse valitud publikuliikmeid pikema aja jooksul
Proovilepanek on teksti kummalisuse vabastamine ja selle väljatoomine.
Proskeemika – liikumine ruumis välimus – grimm, kostüüm, soeng
Polüloog - mitme tegelase vaheline kõnelus (dialoogi eriliik)
Pitsidega laudlina – laudlina! – mitte voodikate minu voodi pealt!
tom
Pansion schöller ehk Kui onu hullumajas käis (1920) Salome (1920)
Pastišš on väära teksti katkenditest kokkupandud tekst.
Paulino - (José Sanchis Sinisterra "Ay, Carmela!"; 2002)
Pekingi ooper – ühendab tantsu, laulu, miimi ja akrobaatikat
Praegune situatsioon on modernistlik. Puuduvad suurromaani viljelejad.
Pastoraal – õnnerikas karjaselaul Epigramm e pilkelaul
Paroodia on stiili muutumine ilma süžee muutumiseta.
Proloog – sissejuhatav lugu; epiloog – järellugu
Punane lumi on ilus. Värske lume peal tapetud seapea.
Põi - ja abisubjekt ehk põhi- ja abiteema.
Publiku - ja kassahuvist ning otsinguvalmidus.
Põlvest põlve – siis on teil rahvuslik kirjandus.
tom
Paratekst - žanrimääratus ja kohamäärused
Personifikatsioon – abstraktse mõiste isikustamine.
Pratinas – tegeles samuti saaturdraamaga.
Poeetiline funktsioon - Teade – poeetiline funktsioon
Puškini surm on sellega võrreldes komöödia.
tom
Piibel on tugeva prohvetliku laenguga.
Publiku - uuringud. o Sotsioloogilised.
Prokseemika – kehade omavahelised suhted
Vote UP
-1
Vote DOWN
Paralingvistika – kõik mis seotud kõnega, aga pole ise kõne (tämber, tempo, naer,
Vote UP
-1
Vote DOWN
Paralingvistika – hääletämber, kõnetempo, pausid ja rütmid
Vote UP
-1
Vote DOWN
Poeesia on korrapärane vägivald tavalise keele suhtes.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Palindroom – seda võib lugeda eest taha ja tagant ette, ilma et tähendus muutuks 3. Piltluule – on mõeldud rohkem silmadele ja mõistusele kui kõrvadele ( kõrval võib olla pilt )



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun