Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Optika on füüsika osa, mis uurib valguse tekkimist (ehk kiirgumist), levimist ja kadumist (ehk neeldumist). Inimlik ettekujutus valgusest on siiani dualistlik (kahene): kiirgumisel ja neeldumisel käitub valgus nagu osakeste (kvantide) voog, levimisel aga nagu laine (elektromagnetlaine). Elektromagnetlainete skaalal paiknevad sageduse suurenemise (lainepikkuse kahanemise) järjekorras raadiolained, infravalgus, nähtav valgus, ultravalgus, röntgenikiirgus ja gammakiirgus.
Optilised riistad - luup- suurendusklaas, millena võib töötada iga kumerlääts ja mille optiline tugevus jääb vahemikku 10-40 dptr, mis tagab suurenduse 2,5-10x.mikroskoop-suurendus 20-2000x. koosneb kahest läätsest (objektiivist ja okulaarist) ese asetatakse mikroskoobi kasutamisel objektiivi fookuskaugusest pisut kaugemale->seljuhl saame esemest suurendatud tõeslie kujutise,mida vaatleme omakorda okulari kui luubiga ja saame sellest veel kord suurendatud, kuid näiva kujutise.
Optiline peatelg – Sirge , mis läbib läätse moodustavate kerade keskpunkte.
Optiliseks - ehk valguslaseriks, samas peavad paljud tehnikaajaloolased esimeseks hoopis Gordon Gouldi valguslaserit, kes oli ühtlasi esimene mees, et võttis kasutusele sõna „laser“. Oma laseri ehitamist alustas ta juba 1958 aastal ent alles 1977 aastal õnnestus tal see lõpuks ka patenteerida.
Optimaalne 10 - 12o horisontaalist risk Asuvad samal tasapinnal, kõrgus Klaviatuuri ja hiire paigutus Ebatõenäoline Väheohtlik Vähene risk normaalne Abivahendite paigutus (klammerdaja, Käeulatuses; Saab kätte püsti Ebatõenäoline Väheohtlik Vähene risk kirjutusvahendid, jne) tõusmata.
Optiliseks märgituvastuseks ehk OCR-ks (optical character recognition) nimetatakse kirjutatud või prindidtud (trükitud) märkide ja tekstidokumentide automaatset sisselugemist andmetöötlussüsteemi optiliste meetoditega ning nende muundamist arvutile mõistetavateks märkideks.
Optiline eraldusvõime on see "õige" ehk masina tegelik eraldusvõime, interpoleeritud eraldusvõime tähendab masina võimet lisada skaneeritud materjalist saadud digitaalsele pildile lisapunkte, tuletades lisatavate punktide väärtused naaberpunktide väärtuste põhjal.
Optiline peatelg on läätse kerapindade keskpungte ühendav
Optiline resonants - kui neeldumisspektris asuvad Optiline resonants- kui neeldumisspektris asuvad neeldumisjooned samades kohtades kui kiirgussptk neeldumisjooned samades kohtades kui kiirgussptk kiirgusjooned. Esineb igasuguste võnkumiste ja lainete puhul.
Optiline telg - üheteljeline • Optiline märk -positiivne • Kaksikmurdumine -0,009 • Reljeef -madal • Pleokroism- puudub • Interferentsvärvused -esimest järku valge ja hall • Kustumine -laineline • Nω-1,544 • Nε- 1,553
Optilised säraained - on kiududesse jäävad värvained, mis muudavad päikse ultraviolettkiirguse silmale nähtavaks ja lisavad valgendusmõju ja muudavad värvid kirkamaks. Mõjutavad väljanägemist ultraviolettkiirguse arvelt.
Optiline element on vedruklambritega kinnitatud hoidik- tuli (võimsam lamp) aga piduripedaaliie vajutamisel, mil ehisvõru külge, hajuti ning peegeldi vahelist pilu tihen - rakendub piduriajamiga ühendatud stopptulelüliti.
Optilisteks antipoodideks ehk enantiomeerideks. 13. Nimetuse ees olev alfa/beeta näitavad, et tegu tsüklilise vormiga + näitab hemiatsetaalse/ hemiketaalse süsiniku juures oleva –OH rühma paigutuse vastavalt alla või üles.
Optikas on uuritud nii üldisi protsesse (näiteks silma optiline süsteem) kui ka spetsiifilisemaid probleeme (näiteks läätse kasutamine optilise paralleelprotsessorina Fourier' teisendusteks).
Optiline eraldamine – materjal transporditakse üle valgustatud ala, vastavalt materjali omadustele (värv, läbipaistvus, eredus jne) tunneb masin materjali ära ja puhub selle õige tugevusega minema.
Optikariistad on seadmed, mis annavad esemetest kas suurendatud või vähendatud kujutisi. Optikariista joonsuurendus sj näitab , mitu korda on kujutise joonmõõde suurem eseme joonmõõtmest.
Optilise abonendi - võrgu suure mahuline ehitus on veel ees. Suurte ettevõtete abonendi võrku kasutatakse juba ja edaspidi ka üha sagedamini majaühistult liitumine teostatakse valguskaablitega.
Optiliseks difraktsioonivõreks on klaaspalaat, millele on teemantnoaga lõigatud üksteisest võrdsel kaugusel asuvaid vaokesi – kriimustusi laiusega b (vaata skeemi), mis on prkatiliselt läbipaistmatud.
Optika põhiseadused - Valgus on dualistliku loomuga: temas on nii laine kui ka korpuskulaarsed omadused.Nähtustes nagu interfrents, difraktsioon, polarisatsioon- käitub valgus kui laine.
Optiline tugevus - nim.läätse fookuskauguse pöördväärtust,Tähistatakse D,ühik 1dioptrion(dptr).1Dioptrian on sellise läätse optiline tugevus mille Fookuskaugus on 1m.
Optiline aktiivsus on polariseeritud valguse tasapinna pööramine kas paremale (+) või vasakule (-)  Optiliselt aktiivsed saavad olla molekulid, mis on asümmeetrilised 
Optilised kirgastusained on sünteetilised orgaanilised ühendid, mis ei tee pesu puhtamaks, kuid muutes ultraviolettkiirguse nähtavaks valguseks, lasevad nad pesul paista kirkamana.
Optiliseks aktiivsuseks nimetatakse mõningate ainete võimet pöörata valguse polarisatsioonitasandit. Optiliseks tugevuseks nimetatakse läätse fookuskauguse pöördväärtust.
Optilised tihedused on 0.  Eluaadi maht kolvis oli Vv=14,5 ml. Kuna fraktsioone koguti 2ml kaupa, siis iga järgmise fraktsiooni maht suureneb sellest 2ml võrra.
Optilised riistad - luup – suurendusklaas, millena voib tootada iga kumerlaats ja mille optiline tugevus jaab vahemikku 10-40 dptr, mis tagab suurenduse 2,5-10x
Optilisest kiirgusest on nähtav ainult väike osa, selle kiirguse skaala keskel, millest ühele poole jävad infrapunased kiired ja teisele poole ultraviolettkiired.
Optikas tähendab spekter tavaliselt kiirgusvõime sõltuvust sagedusest Spekter näitab valguse intensiivsuse jaotust lainep või sageduste järgi
Optilised mäluseadmed on aglasemad, kui kõvaketas, seda eelkõige selle pärast, et CD ja DVD seadme lugemispea on oluliselt suurem kui kõvaketta lugemispea.
Optimaalala – antud liigi kõige sobivam osa taluvusalast Ökonišš: Mingi liigi ökoamplituudide kogum kõigi oluliste keskkonna tegurite suhtes.
Optiline side - informatsiooni edastamine niisuguse elektromagnetkiirguse abil, mis lainepikkuselt jääb valguse ja infrapunakiirguse piirkonda.
Optilised sensorid on seadmed, mida kasutatakse objekti olemasolu või selle puudumise määramiseks sensori vaateväljas ning distantsi mõõtmiseks.
Optilised – Puudub pöörlev kuulike, kasutab hiire liikumise kindlaks tegemisel laserit ja vajab ooma tööls spetsiaalset alust.
Optilised illusioonid on sageli heaks näiteks sellest, kuidas aju püüab mõtestada informatsiooni, mida nägemistaju organid talle edastavad.
Optiline kujutis on valgusmoodustis, mille optikasüsteemi läbimisel tekitavad esemest kiirgunud või sellelt peegeldunud valguskiired.
Optika on füüsika osa, mis selgitab valguse käitumist ja omadusi ning vastasmõju ainetega. Optika seletab optikanähtusi.
Optiline kiirgus on elektromagnetkiirgus lainepikkuste vahemikus 10 nm…1 mm, hõlmates infrapunase, nähtava ja ultraviolettkiirguse.
Optiline süsteem on normaalne, nim seda emmetroopiaks ja sel puhul tekib võrkkestal lõpmata kaugel olevatest esemetest terav kujutis.
Optika on füüsikaline kogus, mis uurib ning seletab valgusnähtused. Optika jaguneb kaheks kvantoptika ja laine optika.
Optika selgendamine on peegelduskadude vähendamiseks optilistes süsteemides kasutades selleks kiles toimuvat valguse interferentsi.
Optilinekiirgus - on peaosatäitja valgusnähtusel, see jaguneb omakorda: ultravalguseks, nähtavaks valguseks ja infravalguseks.
Optilis - mehaanilised: Sama mis mehaaniline hiir, kuid ta kasutab palli liikumise kindlaks tegemisel optilisi sensoreid.
Optilised sensorid on tänapäeval tugevalt seotud tootmisprotsessidega, kuna nad võimaldavad jälgida protsessi kontaktivabalt.
Optiline aktiivsus ehk optiline pöörang on aine võime pöörata seda läbiva polariseeritud valguse polarisatsioonitasapinda.
Optilisel andmesidel on eeliseid elektrilise andmesidega võrreldes nii siirdamise enda, kui ka valguskaablite omaduste tõttu.
Optimaal seisund - kui inimene on motiveeritud ja piisavalt erutatud, mitte liiga motiveeritud ja ka mitte liiga rahulik.
Optilisteks värvideks nimetatakse värvituid orgaanilisi aineid, mis ultravioletse kiirguse toimel hakkavad fluorestseerima.
Optimaalala – ökoloogilise teguri selline intensiivsus, kus teguri toime organismi arengule on kõige soodsam.
Optikanähtused on valgusõpetuses käsitletavad sündmused, mis on seotud valguse tekke, kadumise ja muutumisega.
Opti - Regu- Objekt Ajakonstandid Parameetrid mum laator ko To – EO PI kr = , Tr = To To s + 1 Tμko
Optiline resonants - kui neeldumisspektris asuvad neeldumisjooned samades kohtades kui kiirgussptk kiirgusjooned.
Optiline tugevus on füüsikaline suurus mis iseloomustab läätse omadust koondada või hajutada valguskiiri.
Optiline sensor – elektrooniline sensor, mis muudab valguse või selle muutuse elektriliseks signaaliks.
Optika on füüsika osa, mis kirjeldab valguse käitumist ja omadusi ning vastastikmõju ainega.
Optilist isomeeriat nimetatakse ka peegelisomeeriaks. Optiline isomeeria on üks stereoisomeeria alaliike.
Optika ehk valgusõpetus tähistab füüsika haru, mis tegeleb valgusnähtuste uurimisega.
Optika – füüsika haru mis käsitleb valgust ning valguse ja aine vastastikust toimet.
Optika on valgusõpetus. Valguse all mõistame silmaga nähtavat elektromagnetkiirugust.
Optiline vool - - objekti lähenedes muutub kujutis temast suuremaks, kaugenedes väiksemaks.
Optiline tugevus on fookuskauguse pöördväärtus, optilist tugevust mõõdetakse dioptriates.
Optiline keskpunkt on punkt läätse optilisel peateljel, mida kiir läbib oma suunda muutmata.
Optilised pleegitid - valgedust nähtamatu ultraviolettkiirguse muutmisega nähtavaks valguseks.
Optiline hiir on nagu miniatuurne fotoaparaat, mis teeb oma aluspinnast pidevalt pilte.
Optiline muutus ehk tajupildi muutus tekib pea pööramisel ja ruumis asukohta muutes ehk
Optiline teleskoop on optiline instrument, mis kogub ja koondab elektromagnetilist kiirgust.
Optiline tugevus on läätse fookuskauguse optiline tugevus D D= 1 dpt f pöördväärtus.
Optilise tüübi on olemas ka palju erinevaid alaliike, aga nendest ma rääkima ei hakka.
Optiline närv - närvisõlm, mis jookseb kummastki võrkkestast Stiimuliks on valgus.
Optimaadid – kaitsesid senati võimu populaarid – tuginesid rahvakoosolekule
Optika on füüsika osa, mis tegeleb valgusega seotud nähtuste uurimisega.
Optiline kujutis ehk foto. Ese või hingeline olend, mida asutakse kaadrisse võtma.
Optilis - mehaanilised (optomechanical): Sama mis mehaaniline hiir, kuid ta
Optiline kiirgus on elektromagnetkiirgus lainepikuste vahemikus 0,5 nm – 0,5 mm.
Optilise vaste - selleks osutus tuhm, 16. tähesuurusega tähesarnane objekt.
Optika on füüsika osa, mis uurib kõiki valgusega seotud nähtusi.
Optilised klaasid – klaasid milledel valguskiire murdumisnäitaja on suurem.
Optilisi kiude on kahte tüüpi: üksikmeediumi kiud ja mitmemeediumi kiud.
Optilised om – olenevad klaasi koostisest ja tema töötlemisviisist.
Optiline kiirgus on elektromagnetkiirguse kvantide – footonite – voog.
Optimaaljuhtimine on mingi funktsiooni minimeerimine või maksimeerimine.
Optiline spekter on nähtava valguse elektromagnetlainete spekter.
Optilised - täpseks jagamiseks ja kontrolloperatsiooniks.
Optimaalala – antud liigi kõige sobivam osa taluvusalast.
Optimaadid – senati autoriteeri kindlustavad poliitikud.
Optibelt - kiil- ja hammasrihmad, HABASIT - lamerihmad,
Optika - Mehaanikatehase ja Tartu astronoomide vahel.
Optiline salvestustehnoloogia on kasutusel CD-, DVD- ja Blu-Ray seadmetes.
Optilised moonutused on aga vähendatavad diafragmeerimise abil.
Optiline kiirgus on peaosatäitjaks valgus nähtustel.
Optilised - luup, suurendusklaasid, binokkel.
Optilised illusioonid - nägemisillusioonid, silmapete.
Optilised edastamissüsteemid on majanduslikult töökindlad.
Optika - teadus, mis uurib valgust
Optilised valgendajad on nagu valged värvid.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Optiline tugevus on vôrdne ühikuga sellisel läätsel, mille fookuskaugus on 1m. Nôgusläätsedel on optiline tugevus negatiivne.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Optiline isomeeria – esineb juhul, kui tetraeedrilise süsiniku kõik neli sidet on seotud erinevate asendusrühmadega.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Optika selgendamine - soovimatu peegeldumise kõrvaldamine optiliste klaaside pinnalt.
Vote UP
-3
Vote DOWN
Optiline valgendi – kasutatakse värvilisele pesule mõeldud pulbrites, pesu tundub valgem, teeb ka pesu kergemini triigitavaks.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun