Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse Registreeri konto
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Omavalitsus – kohalik võim koos valitava esindusorgani (volikogu) ja täitevvõimuga (valitsusega), korraldab kõiki kohaliku elu küsimusi Omavalitsuse ülesanded: • Korraldada sotsiaalabi ja –teenuseid • Korraldada elamu- ja kommunaalimajandust • Korraldada heakorda ja keskkonnaplaneerimist • Organiseerida ühistransporti • Korraldada koolide, lasteasutuste, muuseumide ja rahvaraamatukogude ülalpidamist Omavalitsus vajab ülesannete täitmiseks raha.
Omavalitsusüksused avalik - õiguslike juriidiliste isikutena - vt TsÜS § 6 lg 2 - 4). Finantsõiguslik õigussuhe, maksukohustus tekib riigiorgani ühepoolse tahteavaldusega, aga mitte kokkuleppe teel maksukohuslasega (residendiga). Samuti määrab finantsorgan reeglina ühepoolselt ilma lepinguteta nt omavalitsusüksuste, aga ka riigiettevõtete või valitsusasutuste finantseerimise (viimastel aastatel on Eestis kujunenud demokraatlikuks 72
Omavalitsuse üksus on andnud üle riigi või kohaliku omavalitsuse üksuse asutatud või nende osalusega eraõiguslikele juriidilistele isikutele; 22) avalike ürituste kavad; 23) muudatused riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutuste töös ja ülesannetes, mis on seotud isikute teenindamisega, vähemalt kümme päeva enne muudatuste rakendamist; 24) andmed riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutuste juhtide vastuvõtuaegade

Omavalitsusüksuse ülesandeks on korraldada antud vallas või linnas sotsiaalabi ja -teenuseid, vanurite hoolekannet, noorsootööd, elamu- ja kommunaalmajandust, veevarustust ja kanalisatsiooni, heakorda, jäätmehooldust, territoriaalplaneerimist, valla- või linnasisest ühistransporti ning valla teede ja linnatänavate korrashoidu, juhul kui need ülesanded ei ole seadusega antud kellegi teise täita.
Omavalitsus –  kohalik võim koos valitava esindusorgani (volikogu ) ja täitevvõimuga (  vallavalitsus ), kes korraldab kõiki kohaliku elu küsimusi. Ombudsman (usaldusmees ) – sõltumatu ametiisik , kelle ülesandeks on lahendada  kodanike kaebusi riigiametnike või –asutuste suhtes; eestis täidab usaldusmehe  ülesandeid õiguskantsler.
Omavalitsustel on raskusi edukate projektide ettevalmistamisega, kuna puuduvad vajalikud rahalised vahendid ning ka inimressurss; toetuste taotlemine on seotud liigse bürokraatiaga, projektide ettevalmistusprotsess on liiga kulukas (programmid nõuavad põhjalikku eeltööd, mille maksumus on kümned tuhandeid kroone). Enamuses KOV-des puuduvad arendusprojektidega tegelevad ametikohad.

Omavalitsusüksuse ülesanded on korraldada antud vallas või linnas sotsiaalabi ja – teenuseid,vanurite hoolekannet,noorsootööd,elamu- ja kommunaalmajandust,veevarustust ja kanalisatsiooni,heakorda, jäätmehooldust,territoriaalplaneerimist,valla- või linnasisest ühistransporti ning valla teede ja linna tänavate korrashoidu,juhul kui need ülesanded ei ole seadusega antud kellegi teise täita.
Omavalitsus – kohalik võim koos valitava esindusorgani (volikogu) ja täitevvõimuga (valitsus), kes korraldab kõiki kohaliku elu küsimusi; Eesti omavalitsusüksusteks on vald ja linn Ombudsman ehk usaldusmees – sõltumatu ametiisik, kelle ülesandeks on lahendada kodanike kaebusi riigiametnike või –asutuste suhtes; Eestis täidab ombudsmani ülesandeid õiguskantsler
Omavalitsused on korraldavad kodumajapidamistes tekkivate ohtlike jäätmete vastuvõttu (aegunud arstimid, õlid, akud, raskemetalle sisaldavad materjalid (päevavalguslambid, termomeetrid, patareid), värvi- ja lakijäätmed, majapidamises tarvitatavad mürkained jne.) Vastuvõtupunktides on erikonteineritega sisustatud lukustatud ruum.

Omavalitsus - vallakohus,koolide ülalpidamise kohustus, magasivilja kogumine, vaeste hoolekanne Riiklikud ja kogukondlikud koormised-pearaha nekruti andmine/teede korrastamine, magasiaida ja kooli ehitamine jms tööd vallas 1866.a.vallareform- olulisem tagajärg oli omavalitsuse vabastamine mõisnike eestkoste alt. Valla täiskogu-
Omavalitsuste vastutust - tulevikus peab õpetajate palkade maksmiseks eralduma kohalike omavalitsuste eelarvest 11%. Sealhulgas tegi haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo ka muid ettepanekuid raha leidmiseks: kokkuhoid üleliia kallitelt õpikutelt, õpetajate täiendkoolitustelt või koormuse vähendamine suvevaheaja lühendamiselt.
Omavalitsusüksuse ülesandeks on korraldada antud vallas või linnas koolieelsete lasteasutuste, põhikoolide, gümnaasiumide ja huvialakoolide, raamatukogude, rahvamajade, muuseumide, spordibaaside, turva- ja hooldekodude, tervishoiuasutuste ning teiste kohalike asutuste ülalpidamist, juhul kui need on omavalitsusüksuse omanduses.

Omavalitsused on kaotanud üle viiendiku oma elanikkonnast (vt joonis 1). Teisalt on juba tööturult lahkunud konkurentsivõimetu vanemaealine ja muukeelne elanikkond, kes on muu seas hüljanud (Tallinnas-Tartus-Pärnus välja rentinud) korterid ja suundunud elama kas esivanemate taludesse või suvilarajoonidesse.
Omavalitsustel on suhteliselt väheste pingutuste ja investeeringutega võimalik seda tõhusalt kasvatada; on omadus laieneda väiksemategi hea tahte avaldustega; kogukonnas, kus on kõrge sotsiaalne kapital, jäävad lapsed elama, kõigil on paremad tervisenäitajad ning kõrgem elukvaliteet ja
Omavalitsuse põhimääruses on näiteks sellised ülesanded: linna üldplaneeringu, teema planeerigute, linnaosade üldplaneerigute ja detailplaneerigute koostamine ning koostamise korraldus. Tehniliste infrastruktuuri objektide ja rajatiste arengukavadfe ja planeeringute koostamise korraldus.

Omavalitsusel on õigus moodustada elamuvaidluskomisjon üürilepingu sõlmimisest, pikendamisest või muutmisest või üüri määramisest või muutmisest, samuti üürilepingu täitmisest tulenevate teiste vaidluste kohtueelseks lahendamiseks.
Omavalitsusüksus avalik - õiguslikul alusel; 2) tsiviilõiguskäibes, sh võlaõigussuhetes, tegutseb omavalitsusüksus eraõiguslikul alusel; 3) halduskoostöö toimub aga sega- õiguslikul (nii avalik- kui ka eraõiguslikul) alusel.
Omavalitsuse korralduses on need elemendid olemas: elanikel on teatud tingimustel õigus ise algatada volikogu õigusaktide vastuvõtmist, tühistamist ja muutmist ning volikogu saab tähtsates küsimustes korraldada rahvaküsitlusi.

Omavalitsusüksuse püsielanik on isik, kes viibib seaduslikult Eestis ja elab omavalitsusüksuses vähemalt 183 päeva aastas, kusjuures tema eemalviibimine omavalitsusüksusest ei tohi ületada 90 päeva järjest.
Omavalitsuslikuks lüliks on kohalikud omavalitsused, kelle asend on põhiseaduslikult määratud. Kõrvuti kohalike omavalitsustega kuuluvad demokraatliku ühiskonna struktuuri kodanike mittetulundusühingud.
Omavalitsus – kohalik võim koos valitava esindusorgani (volikogu) ja täitevvõimuga (valitsus), kes korraldab kõiki kohaliku elu küsimusi; Eesti omavalitsusüksusteks on vald ja linn

Omavalitsusliidud – Linnade Liit ja Maaomavalitsuste Liit (vt. http//portaal.ell.ee) Eesti kohaliku omavalitsuse seadusandlus lähtub Euroopa Nõukogu Kohaliku Omavalitsuse Euroopa Hartast.
Omavalitsusüksused on vallad ja linnad (Tallinnas ka linnaosad). 16. Kohalikul omavalitsusel on oma esindusorgan – linna/valla volikogu – ning täitevorgan – linna/valla valitsus.
Omavalitsuse üksus on teinud ülesandeks üldist huvi pakkuva teenuse osutamise, mida turg ei ole võimeline pakkuma ning mille pakkumist peab riik või kohalik omavalitsus vajalikuks.

Omavalitsuse põhimääruses on näiteks sellised ülesanded: linna üldplaneeringu, teema planeerigute, linnaosade üldplaneerigute ja detailplaneerigute koostamine ning koostamise korraldus.
Omavalitsus maksu - ja Tolliameti piirkondlikule maksukeskusele kinnitatud koopia või väljavõtte volikogu määrusest maamaksumäärade muutmise kohta hiljemalt 1. Veebruariks.
Omavalitsusreformi juures on oluline, et omavalitsemist ei teosta enam vaid vene aadel, vaid selles osalevad ka teised ühiskonnakihid, kuni linnakodanike ja talurahvaseisusteni välja.

Omavalitsusüksuste asutused on kohustatud edendama naiste ja meeste võrdõiguslikkust. Millegipärast on raske uskuda, et antud asutused selliste teemadega vaeva hakkavad nägema.
Omavalitsuse tulude - kulude struktuur 2007 aastal Kodanik Voolaid 2011 Üldine info • Kohalike omavalitsuste tulud kasvasid 2007. aastal kokku 11,3% ehk 2,0 miljardit
Omavalitsus - ÜKSUSES Kes määrab aktsiate või Vabariigi Valitsus See on valitsus osa valitseja? Kes on vähemusosaluse Rahandusministeerium Valitsus

Omavalitsuse korralduses on need elemendid olemas: elanikel on teatud tingimustel õigus ise algatada volikogu õigusaktide vastuvõtmist, tühistamist ja muutmist.
Omavalitsuse üksusel on õigus nõuda, et täidetaks pärandaja poolt üldistes huvides tehtud võib nimetada testamenditäitjaks nimetada korraga mitu isikut.
Omavalitsus on kohustatud nõustama ja abistama tarbijaid küsimustes, mis on seotud teenustega, mida kohalik omavalitsus seaduse alusel korraldab.

Omavalitsuse avalik - õiguslike ül. Täitmiseks või selleks vajaliku tulu saamiseks maksumaksjale pandud ühekordne või perioodiline rahakaotus.
Omavalitsusi on Riigikontrollil õigus auditeerida nende valdusse antud riigi vara, riigieelarveliste eraldiste ja toetuste kasutamise osas.
Omavalitsusel on ka õigus teha ettepanekuid oma pädevusse kuuluvas valdkonnas töö paremaks korraldamiseks ja probleemide lahendamiseks.

Omavalitsusorgan või - asutus. (2) Seadusega võidakse ka teistele valitsusasutustele anda keskkonnajärelevalve ülesandeid – kiirguskeskus.
Omavalitsus – rüütelkonnad, aadlimatriklid, justiitskolleegium, säilis linnade omavalitsus, väikelinnad mõisniku võimu all)
Omavalitsusüksuse esinduskoguks on volikogu, mis valitakse üldistel, ühetaolistel ja otsestel valimistel salajase hääletuse teel neljaks aastaks.

Omavalitsus on vertikaalse võimude lahususe ja sõltumatu meedia kõrval oluline demokraatliku riigi stabiilse arengu tagatis.
Omavalitsus maksu - ja Tolliametile andmed maakasutuse ja maksustamishinna kohta, mille alusel maksuhaldur saadab välja maksuteated.
Omavalitsused on hakanud välja panema silte, mis veenaksid enesetapjaid ümber mõtlema, ja mõnel juhul ongi sellest abi olnud.

Omavalitsus – valdades ja linnades moodustatud organ, kellel on kohaliku elu küsimustes otsustamise ja korraldamise õigus.
Omavalitsus - tööandja â?? ja ühiselt oleme ette valmistanud tööjõudu, keda konkreetse piirkonna tööandjad vajavad.
Omavalitsus –  Talurahva igapäevaelu korraldas mõis. Mõisapiirkond = kohtupiirkond. Talurahva kui seisuse 

Omavalitsuste esinduskogusid – volikogusid – ning kohalike omavalitsuste funktsioonid pandi linnapeadele, maa- ja vallavanematele.
Omavalitsusüksuse ülesandeks on korraldada antud vallas või linnas sotsiaalabi ja -teenuseid, vanurite hoolekannet, noorsootööd,
Omavalitsusteadused on selle tulemus, et tänapäeva KOV ei ammendu õiguslikult ette antud ülesannete täitmisega.

Omavalitsusel on kehtestada makse (nt reklaamimaks, teede sulgemise maks) ja peale panna koormisi inimestele.
Omavalitsus on kohalike probleemide lahendamisel riigi keskvõimu partner, mitte aga pime käsutäitja./5/
Omavalitsusasutuste – Maanõukogu ning Maavalitsuse – loomise, hakkasid Eesti poliitikud tulemusi kindlustama.

Omavalitsuse kohustuseks on väär koheldud lapsele ja vajadusel ta pereliikmetele abi andmine või selle korraldamine.
Omavalitsuslik lastekaitse on lapse kaitse ja abi korraldamine ning järelvalve kohaliku omavalitsuse sotsiaaltalituses.
Omavalitsusüksusel on oma seaduslike õiguste kaitseks või vaidluste lahendamiseks õigus pöörduda kohtusse.

Omavalitsusüksusel on õigus astuda rahvusvaheliste organisatsioonide liikmeks või teha nendega koostööd.
Omavalitsus –  raad 5. oma kohtusüsteem 6. oma kaitse 7. oli ka müntide vermimise õigus
Omavalitsused on kohustatud korraldama kodumajapidamistes tekkivate ohtlike jäätmete vastuvõttu.

Omavalitsuslik haldusüksus - haldusüksus,millele on seadusega antud territooriumi jaotus väiksemateks osadeks.
Omavalitsustele on pandud kohustus kasutada neid nimesid avalikel siltidel, viitadel ja kuulutustel.
Omavalitsuslik haldusüksus - haldusüksus,millele on seadusega antud omavalitsuslikud õigused ja kohustused.

Omavalitsuse tunnused - 1. kohaliku esindusega olemasolu. 2. iseseisev eelarve ja maksustamise õigus.
Omavalitsustel on ka omaette eelarve ning neil on õigus koguda makse ja panna peale koormisi.
Omavalitsuse üksused on maakonna,- linna,- valla,- koolipiirkondade ning eripiirkondade valitsused.

Omavalitsuse ülesandeks on korraldada oma haldusterritooriumil tarbijate nõustamist ja abistamist.
Omavalitsusstaatusega linnadele on Eestis veel 14 vallasisest linna, mis eraldi haldusüksust ei moodusta.
Omavalitsus ehk demokraatia suudaks tollastes poliitilistes oludes lahendust pakkuda.

Omavalitsus on kohalike elanike volitusel ja nende huvides tegutsev võimuasutus.
Omavalitsus - rüütelkond, mille organ kõrgeimaks esindusorganiks oli maapäev.
Omavalitsus - ja muid asutusi ning korraldas okupatsiooniraha käivet Eestis.

Omavalitsus - moodustati vallad, vallakogukonnad, samuti kaasnesid muudatused
Omavalitsusüksuse ülesanded on korraldada linnas või vallas: (5) 1) Sotsiaalabi ja teenuseid
Omavalit - Kahetasandiline süsteem (kuni 1933) Ühetasandiline süsteem

Omavalitsused on oma poliitika ja maksubaasi kujundamisel suhteliselt vabad.
Omavalitsuse üksust – 33 linna ja 194 valda, sealhulgas 14 vallasisest linna.
Omavalitsused on iseseisvamad. Suurem vabadus avaliku elu korraldamisel.

Omavalitsuse vahel on ka üks nüüdisaegse avaliku halduse põhiprobleeme.
Omavalitsusliitu – Eesti Linnade Liit ja Eesti Maaomavalitsuste Liit.

Omavalitsuslik - munitsipaliteet, nõukogu juhib valin teised isikud.
Omavalitsused on riigilt saadava raha kasutamisel järjest vabamad.
Omavalitsemine on EV kahetasandiline – riiklik ja kohalik tasand.

Omavalitsuskorraldusõigus – põhiseadus sätestab volikogude tegevuse.
Omavalitsus rühmad – hooldusasutustes või teeninduskeskustes.
Omavalitsuse funktsioonid on oma iseloomult kogukondlikud funktsioonid.

Omavalitsuslik küla ehk kogukond kui ka communauté, ühisomand.
Omavalitsusüksuste esinduskoguks on volikogu, mis valitaksekolmeks aastaks.
Omavalitsusüksusest on võimalik teha põhjalik uurimistöö.

Omavalitsus – võim ei laienenud linnast välja.
Omavalitsustasandil on detailplaneering ja üldplaneering.

Omavalitsusüksusi on kokku 247: 205 valda ja 42 linna.
Omavalitsus - kohaliku võimuorganite süsteem.

Omavalitsus e. vabadus võõrvõimust.

Omavalitsus - ning agraarküsimustes.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun